PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پردازنده های اینتل

farzadsw
03-06-2010, 19:27
قبلا یکم در مورد پردازنده ها و فرقشون با میکرو کنترلر ها بحث شده بود .
از یه طرفی هم وقتی omap3530 معرفی شد ، برای بعضی ها سوال پیش اومد که خب به جای اون میشه یکی از این netbook ها خرید که امکانات زیادی ، مسبت به قیمتشون دارن .
امروز به طور اتفاقی چند تا single board computer رو دیدم که قیمتشون هم خیلی مناسب بود ، گفتم بهتره اینجا هم مطرح کنم :

You can see links before reply

You can see links before reply

این بردها (مثل همینی که عکسش رو گذاشتم) ، همه دارای پردازنده های atom شرکت اینتل هستن . بنابر این پلتفورمشون هم x86 هست . البته خود پردازنده های اتم ، مدلهای مختلفی دارن (بعضی ها 2 هسته ای و بعضی ها تک هسته ای) ولی فرکانس همشون 1.6 گیگا هرتز هست .
داخل این پردازنده ها یه gpu هم برای کارای گرافیکی وجود داره که برای پردازشهای سبک خوب عمل میکنه (بازی های دوبعدی یا سه بعدی قدیمی) .
مدل d510 این پردازنده های اتم ، همون مدلی هست که تو netbook ها از اون استفاده شده .
چون پلتفورم این پردازنده ها x86 هست ، مشابه بقیه پردازنده های اینتل میشه روشون انواع ویندوز (xp , seven , vista ) و یا لینوکس رو به راحتی و بدون نیاز به هیچ تغییراتی نصب و استفاده کرد .
غیر از پردازنده جالب این بوردها ، دارای امکانات جالبی بسیار خوبی ، مشابه کامپیوتر های شخصی هستن ؛ از جمله :

10/100/1000Mbps LAN
USB Host
VGA port برای خروجی به مانیتور
DDRII RAM Socket با قابلیت پشتیبانی از 4 گیگ رم
2 تا sata برای اتصال به هارد
PCI برای قرار دادن کارتهای جانبی مثل کارت تلوزیون
خروجی و ورودی صدا ، به صورت 4 کاناله
IDE برای اتصال به DVD ROM
اتصال موس و کیبرود سریال
پورت موازی و سریال (COM)

همونطور که میبینید ، تقریبا امکانات یک لپتاب رو داره . ابعاد این بردها هم حدود 17 * 17 هست .

از همه جالبتر قیمتشونه ! این برد ها رو در مدلهای مختلف میشه تو ایران با قیمت 100 تا 130 هزار تومن خرید !!!!

احتمالا با دیدن این همه امکانات و قیمت مناسب ، میگید پس اون oamp 3530 به چه دردی میخوره ؟ این که هم ارزونتره و هم امکاناتش بیشتره .
تفاوت اصلی ، همونطور که قبلا گفتم تو اندازه و پیچیدگی برد و همچنین مصرف انرژی هر کدوم هست .
طراحی بورد برای این cpu اینتل ؛ خیلی پیچیده تر از طراحی یه بورد برای omap3530 هست . اما در عوض استفاده از برد آماده ی پردازنده های اینتل ساده تر از بورد های oma3530 هست . چون کاملا مشابه کامپیوتر شخصی شما هست و کافیه ویندوز xp یا هر چیز دیگه ای رو روش نصب کنید.
omap3530 نیاز به مدار جانبی ساده تری داره بنابر این ابعاد بورد نهایی کوچیکتر از بورد مربوط به atom میشه . (اندازه موبایل)
اما شاید مهمترین مورد تفاوت مصرف انرژی این پردازنده ها هست . حداکثر توانی که ی به بورد OMAP3530 مصرف میکنه ، حدود 2 وات هست ولی توانی که cpu ی atom به تنهایی مصرف میکنه 33 واته ! برای همین cpu ی atom برای وسایل قابل حمل مناسب نیست و بوردهاش برای وسایلی که به برق شهر وصل میشن ، طراحی شده . یعنی مشابه کامپیوتر شخصی خودتون به یه پاور نیاز داره و کانکتور های روی برد هم برای پاور طراحی شدند . البته یه پاور 70 وات برای این کار کافیه.
بعضی از بردهای atom ، روشون یه FAN داره (مثل همونی که عکسش رو گذاشتم) ولی بعضی ها هم به جای فن هیت سینک دارن . البته توصیه شده که جعبه ای که این بورد رو توش استفاده میکنید ، خودش یه تهیوه مناسب داشته باشه.

بنابر این نتیجه ای که میشه گرفت اینکه که ، اگر فقط دنبال یه جایگزین برای PC هستید و میخواید از یه بورد آماده استفاده کنید ، بردهای بر اساس atom انتخاب بسیار مناسبی هستن . اما اگر دنبال یه پلتفورم برای ساخت یه دستگاه (خصوصا قابل حمل و کم مصرف) هستید ، استفاده از OMAP3530 انتخاب بسیار بهتری هست.

armstk
03-06-2010, 19:55
سلام
خوبی این برد استارتر های ATOM اینه که سیستم عامل های پر مصرفی مثله WIN XP روشون نصب میشن و ما میتونیم مشابه یک کامپیوتر باهاش عمل کنیم
ولی OMAP ها یا کلا پردازنده های RISC روشون فقط یه تعداد سیستم عامل EMBEDDAD مخصوص نصب میشه که باز ما نمی تونیم نرم افزار های مخصوص مثلا WIN XP رو روش نصب کنیمYou can see links before reply
نمی دونم چرا این مایکروسافت یک سیستم عامل مثله ویندوز XP رو برای معماری RISC درست نمیکنه؟You can see links before reply

من این برد های ATOM رو دیده بودم یکی از دوستان هم خریده بود 300 تومن O-o
ولی الان ما با 250 تومن میتونیم یک لب تاب با کلی امکانات دیگه بخریم ! فقط همون LCD 10.1" قیمتش 350 تومنه !!!!

ghaem313
03-06-2010, 23:03
مرد مومن سر کار مون گذاشتی:cry:.من همچین که اسم تاپیک را دیدم مجاب شدم ببینم چیه که وقتی دیدم:(ii998)
این که همون cpu روشه که مثل چیز برق میخوره و پاور نیاز داره و رم میخواد و هاردو....
فقط تفاوتش اینه که cpuش را نمی تونی عوض کنی
دو سال پیش مین ایسوز با سی پی یو پنتیوم هم دیده بود
ولی با حالن یکی از دوستانم یه case کوچیک ساخته ویه دونه از اینا را گذاشته داخلش از سرعتشم خیلی راضیه
این بورد هایی که omap روشونه به خاطر بدون فن بودن => سکوت کم مصرف بودن و قیمت کم(این یکی را خودشون میگن که دروغ هم هستش)وهمچنین فقط به درد علاقه مندان الکتونیک میخوره با حالن

از حرفم ناراحت نشیا از روی شوخی بود البته فقط پاگراف اول بقیه اش جدیه :lol:

farzadsw
03-06-2010, 23:15
این برد برد استارتر نیست ، اصلا برای این پردازنده ها استارتر معنی نداره ! مثلا شما استارتر پنتیوم دیدید ؟
چون طراحی برد برای اینا ( و ساختشون) کار ساده ای نیست ، قرار نیست که شما با نحوه کار کردن سخت افزار آشنا بشی و بعد از یادگیری یه برد واسه خودت طراحی کنی . شما قراره از این برد ، همینطوری که هست استفاده کنی . اونایی که میان واسه خودشون برد طراحی میکنن ، شرکت های بزرگی مثل ایسوس و دل و .... هستن که چند صدتا مهندس زیر دستشونه (البته یه درصدی از اونا روی یه پروژه کار میکنن و بقیه رو پروژه های دیگه) ، علاوه بر اون با شرکت اینتل قرار داد دارن و از اونا پشتیبانی فنی میگیرن.

سیستم عامل هایی که روی Omap نصب میشه ، هیچ فرقی با همون سیستم عامل روی pc نداره . حالا مایکروسافت منافعش با اینتل هست ، اونو کاری ندارم ولی لینوکسی که رو Omap نصب میشه عینا روی pc هم وجود داره و فرقی ندارن . مثلا تا الان دبین و اوبونتو و فدورا برای پردازنده های arm پورت شدن . خیلی از نرم افزار های اونا هم برای پلتفورم arm پورت شدن . پورت کردن نرم افزار برای سیستم عامل ، کار نسبتا ساده ای هست ، فقط کافیه سورس اون برنامه رو یه بار با تولچین پلتفورم کامپایل کنی . ولی خب چون اکثرا (مخصوصا تو ایران) به ویندوز عادت کردیم و با لینوکس آشنا نیستیم ، دوست داریم رو همه چیز ویندوز نصب کنیم.

اون دوستتون سرش کلاه رفته ! من همین امروز تو اینترنت دیدم قیمت زده 105 هزار تومن ! قیمت برای ایرانه ، وگرنه تو خارج که 60 دلاره !

این برد نسبت به لپتاپ یه سری مزینت داره که مهمترینش قابلیت انعطاف پذیری تو توسعه وسایل جانبی هست مثلا رم و هارد رو هرچقدر خواستی میگذاری یا یه کارت تلوزیون هم بهش اظافه میکنی و ... . درضمن همین پورت سریال و پاراللش خیلی بدرد ماها میخوره. درضمن چون قراره همیشه به برق وصل باشه ، نیازی نیست که یه مانیتور به صورت ماژول داشته باشه ، یه مانیتور 15 اینچ lcd میشه خرید 100 تومن و از اون استفاده کرد(اگه crt بخری که با 50 تومن هم میشه یه کاریش کرد) . البته برای کار های قابل حمل ، لپتاپ آماده از سیستم مشابهش (که همون قطعات رو خودت جمع کنی) ارزونتر در میاد .

farzadsw
03-06-2010, 23:32
مرد مومن سر کار مون گذاشتی:cry:.من همچین که اسم تاپیک را دیدم مجاب شدم ببینم چیه که وقتی دیدم:(ii998)
این که همون cpu روشه که مثل چیز برق میخوره و پاور نیاز داره و رم میخواد و هاردو....
فقط تفاوتش اینه که cpuش را نمی تونی عوض کنی
دو سال پیش مین ایسوز با سی پی یو پنتیوم هم دیده بود
ولی با حالن یکی از دوستانم یه case کوچیک ساخته ویه دونه از اینا را گذاشته داخلش از سرعتشم خیلی راضیه
این بورد هایی که omap روشونه به خاطر بدون فن بودن => سکوت کم مصرف بودن و قیمت کم(این یکی را خودشون میگن که دروغ هم هستش)وهمچنین فقط به درد علاقه مندان الکتونیک میخوره با حالن

از حرفم ناراحت نشیا از روی شوخی بود البته فقط پاگراف اول بقیه اش جدیه :lol:

مگه من گفتم مصرفش کمه ، یا مثلا رم و هارد نیاز نداره ؟

اینا هم برد بدون فن دارن ، ولی جاش هیت سینک گذاشتن و محیطشون هم باید تهویه مناسب داشته باشه .
برد های OMAP ، برد آموزشی هستن نه برد تفریحی ! برای این ساخته میشن تا یه رفس سخت افزاری مطمئن ، که درست کار میکنه داشته باشی و علاوه بر اون کار با نرم افزار رو یاد بگیری . قرار نیست که تا ابد با همون کار کنی ، اصلا بعد از اینکه کار با اون پلتفورم (در اینجا OMAP ) رو یاد گرفتی ، باید اون برد قبلی رو بندازی دور ! (حالا خیلی دور هم ننداز ، بده به یکی از دوستات!) . مثلا اگه شما کار با at91sam7x رو کامل یاد گرفتی ، یازم تو پروژه های بعدی (پروژه واقعی نه تفریحی) میخوای از همون برد استفاده کنی !؟ یا میرمی یه برد برای پروژه طراحی میکنی و میکرو رو روش لحیم میکنی؟
اگه قیمت این برد های آموزشی کلا زیاده (فرقی نمیکنه ، چه arm7 چه arm9 چه arm11 و چه omap ) ، علتش اینه که تولید انبوه نیست (بر خلاف لپتاب یا اون برد اتمی که گفتم) و تیراژ حدود 100 تا هست و درنتیجه پول طراحی که مهندسا برای اون برد گرفتن به عدد کوچکتری تقسیم میشه و پروسه تولید هم هزینه بر تر میشه.

از حرفم ناراحت نشیا ! همش رو جدی گفتم.:mrgreen:

ghaem313
04-06-2010, 00:33
چون این جا فروم الکترونیکه من تو ذهنم بود که یه دون شبیه بیگلبورد اینتل داده بیرون .قیمت رو که دیدم:o شدم (هنوز عکس ها بالا نیومده بود) وقتی عکس ها بالا اومد دیدم مادربورد هستند خورد تو ذوقم.همون طور که گفنی

برد های OMAP ، برد آموزشی هستن

ولی اینه قطعه یاتاندار کامپیوترن

شما قراره از این برد ، همینطوری که هست استفاده کنی

خلاصه از این جهت ما را بردی سر کار

برد های OMAP ، برد آموزشی هستن نه برد تفریحی !
شما وتی که اون برد خودت را راه اندازی کردی لذت نبردی
راه اندازی این بردها قبل از مقوله ی آموزشی از نظر من تفریحیه .
کسی که از اسمبل کردن یه کامپیوتر که لذت نمی بره میبره(البته برای اولین بار خیلی حال میده ولی بعدش بیخودیه)
ای پست تمامش جدیه:0013: