PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : Bt139

army15
02-06-2010, 23:07
سلام
من قسمت قدرت یک فلاشر سی کانال را می خوام بسازم. تو فکر بودم از ترایاک استفاده کنم. راستش تو قسمت ایمنی یکم راهنمایی احتیاج داشتم. مثلا ضخامت مسیرهای مسی رو فیبرم چقدر باشه؟ روی مسیرها رو لحیم کاری کنم یا نه؟ فاصله مسیرها تو جریان دوازده آمپر چقدر باشه؟ هیت سینک مشترک بذارم یا هر ترایاک جدا و ایزوله باشه؟ گیت را با اپتو کوپلر روشن کنم یا مستقیم؟ و مسایلی از این دست.
اصلا ترایاک برای این کار خوب خوب هست یا نه؟ از bt139 استفاده کنم؟

amir_hasani
02-06-2010, 23:59
ضخامت و فاصله تراک ها (مسیر های مسی) هر چه بیشتر بهتر
روی تراک ها که جریان بالایی کشیده میشه رو لحیم کنید
حتما از اوپتوترایاک مثل moc3063 استفاده کنید
هیت سینگ هم مشترک باشه اشکالی نداره
بله ترایاک برای این کار مناسبه
بستگی به مقدار جریانی که میخوایی بکشی داره ولی این ترایاک ترایاک نسبتا قویی هست

army15
03-06-2010, 10:56
ممنون. راستی احتیج به فن هم دارم یا نه؟ از هر ترایاک 12 تا 13 آمپر جریان کشیده میشه.

cmuiran
04-10-2011, 09:58
بزارین خیلی بهتر از این لحاظ که قطعات و نیمه هادی ها در دما زیاد تغییرات زیادی دارن

agape
04-10-2011, 10:16
نه به نظر من فن لازم نداره !
کارکرد تریاک مثل ترانزیستور نیست که در برابر جریان از خودش مقاومت نشون بده !
وقتی که وصل شد هیچگونه مقاومتی در برابر جریان نداره مگر یک مقاومت جزیی که تو دیتلا شیت هر تریآک ذکر میشه پس گرمای زیادی هم تولید نخواهد کرد! فکر کنید مثلا یک تریآک با اندازه ترانزیستور c945 حدود یک امپر جریان رو تحمل میکنه!
من فکر نمیکنم فن نیاز داشه باشه

cmuiran
04-10-2011, 10:22
سلام دوست عزیز
شما اگه دقت کنین در دیتاشیت نمودار جریان با تغییرات دارد
و سلیسوم و ژرمانیوم در برابر تغییرات دما پایدار نیستن و نمیشه به طور حتم گفت که هیج حرارتی نداره و تغییرات تاثیری نداره

agape
04-10-2011, 18:26
سلام دوست عزیز
شما اگه دقت کنین در دیتاشیت نمودار جریان با تغییرات دارد
و سلیسوم و ژرمانیوم در برابر تغییرات دما پایدار نیستن و نمیشه به طور حتم گفت که هیج حرارتی نداره و تغییرات تاثیری نداره
دوست عزیز اگر این سطر از نوشته رو می خوندید این مثاله رو مطرح نمی کردید:
هیچگونه مقاومتی در برابر جریان نداره مگر یک مقاومت جزیی که تو دیتلا شیت هر تریآک ذکر میشه
مقاومت حال وصل شاید در حدود جند دهم اهم باشه پس به راحتی میشه توان تلافاتی رو حساب کرد که معمولا مقادر زیادی نیستن که نیاز به هدسیتگ با فن داشته باشن

cmuiran
19-10-2011, 19:37
پس گرما تولید شده از چییه ؟؟؟؟

ghaem313
19-10-2011, 23:26
گرما توليد شده حاصلضرب جريان و افت ولتاژ روي المانه
افت ولتاژ چون كمه در حدود 1 ولت پس توان تلفاتي هم كمه اما هيت سينك بايد توانايي دفع كردن چيزي بيش از توان تلفاتي را داشته باشه
مثلا در اين جا بيش از 12 وات