PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چگومگی اندازه گیری سرعت 1000 متر در ثانیه

Aghaeifar
19-05-2010, 16:55
سلام

یه توپی هست که با سرعت بالا شلیک میبشه

دوستان لطفا راهکار بدن چطور می تونم سرعت جسم رو اندازه گیری کنم ؟

ممنون

arsalan681
19-05-2010, 18:10
سوال به نظرم گنگ هست فرمول ریاضی و فیزیک رو میخوای یا روش برنامه نویسی به چه زبانی .کاملتر بگو دوست عزیز

Aghaeifar
19-05-2010, 21:18
من راهکار الکترونیک می خوام
ای سی معرفی کنید ، پروژه عملی ،مشکل فیزیک ریاضی نیست
با avr و 8 مگ حداکثر تونستم با استفاده از دو تا پشمی پارس فقط 15 متر در ثانیه رو اندازه بگیرم

Pardazesh-Gar
20-05-2010, 21:13
فاصله چشمی ها رو چقدر گرفتید؟ فاصله رو بیشتر کنید. توپ چقدری؟
15mpS برای AVR چیزی نیست. البته کاملا به فاصله بستگی داره. اگر فاصله چشمی ها رو 50Cm در نظر بگیرید راحت میشه تا سرعت صوت هم اندازه گیری کرد.

Aghaeifar
20-05-2010, 22:18
من فاصله چشمی ها رو 10 سانت گرفتم
نه در عمل نمیشه در این فاصله 10 سانت حداکثر همون 15 متر رو اندازه شاید نگیره

شاید چشمی ها کند تر باشد - من تست کردم نشده است . ادم وقتی سرعت 1000 متر ور ثانیه رو فکر می کنه حق بده که این روش جواب نمی ده

Pardazesh-Gar
21-05-2010, 01:22
چرا اینقدر نا امید؟
به طور دقیق براتون حساب کردم.
اگر فاصله 10Cm باشد، میکرو MEGA8 در فرکانس 8Mhz و با استفاده از تایمر شروع تا پایان 10Cm با توجه به سرعت جسم (1000m/s) مقدار تایمر به 8000 تا میرسه نتیجه گیری، این فاصله برای اندازه گیری سرعت های بالاتر هم مناسب است.
پاسخ ندادن در این سرعت ممکن به نوع سنسور مورد استفاده باشه. منظورتون از چشمی پارس همون دیکودر دیگه؟ اگر اینطور باشه اصلا انتخاب خوبی نیست. استفاده از دیود IR و OpAmp شاید بهتر باشد. فتوسل هم پیشنهاد نمی کنم. چون خودم تو آزمایشاتی متوجه شدم چند میلی ثانیه تاخیر داره. استفاده از لیزر فرستنده و گیرنده باید عالی باشه.

Aghaeifar
21-05-2010, 11:41
منظورم از چشمی پارس همونی هست که تحت عنوان tsop نام گذاری شده-
من از این اول با یه دیود مادون قرمز می فرستم و از اون ور دریافت می کنم
دوتا چشمی دارم وقتی جسم از جلوی اولی گذشت تایمر شروع به شمردن می کنه و وقتی از جلو دومی گذشت تایمر وای می ایسته و اینطور سرعت رو اندازه می گرفتم

قیمت لیزر خیلی گرون نیست ؟ قیمت دستتونه ؟

Pardazesh-Gar
21-05-2010, 14:20
اصلاح می کنم اینکه گفتم فتوسل ها تاخیر دارند به این معنی نیست که با تاخیر خروجی میدن. منظورم این بود برای اینکه خروجی تغییر کنه باید چند میلی ثانیه نور محیط وضعیت ثابتی داشته باشه. به همین خاطر نمی تونه تغییرات ناگهانی رو ثبت کنه. Ir led ها باید وضعیت بهتری داشته باشند. اما بهترین انتخاب لیزر است.
قیمت لیزر نسبت به led ها معلوم که گرونتر! :0013:
برای اینکار لیزر وات بالا احتیاج نیست بنابراین فرستنده و گیرنده لیزر رو با هم میتونی آخرش دیگه 5000 تا 8000 تومان تهیه کنی.
لازم نیست جواب بدید! اما خیلی دوست دارم بدونم قصد انجام چه کاری دارید. :d

Aghaeifar
21-05-2010, 15:57
یه گروه تحقیقاتی هستن که برای کارشون نیاز دارن سرعت یه توپ رو که نزدیک به سرعت 1000 متر در ثانیه هست اندازه بگیرند و د از نتایج در پروژشون استفاده کنن . باید سنجش سرعت دقیق باشه و کمترین خطا را داشته باشه

برای گیرنده لیزر و فرستندش اسم خاصی دارن ؟ یا برم بگم گیرنده فرستنده لیزر می خوام ؟

Pardazesh-Gar
21-05-2010, 20:49
اسم که دارند.
فکر میکنم فروشنده بهتر بتونه راهنمایی کنه.