PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تایمر با دقت پیکو ثانیه

هنرفر
15-05-2010, 14:43
سلام دوستان من به یه تایمر نیاز دارم که بتونه زمانی در حدود پیکو ثانیه را اندازه گیری کنه.برای یه پروژه ای که با لیزره نیاز دارم.اگه کسی سراغ داره یا میدونه چطوری میشه چنین کاری کرد کمک کنه.با تشکر

farzadsw
15-05-2010, 16:02
یعنی فرکانس کلاکش ترا هرتز باشه 8o !؟
نمیدونم شاید به روشهای دیگه ای غیر از فرکانس بالا ، بشه اندازه گیری کرد.

masoodhashemy
15-05-2010, 16:53
من شنیدم برای اندازه گیری فاصله با لیزر و مافوق صوت با اندازه گیری اختلاف فاز 2 بیم فرستاده شده استفاده میکنند حالا این یعنی چی خودم هم نمیدونم!

هنرفر
15-05-2010, 18:35
این روش برای اندازه گیری های خیلی دقیق با لیزر به کار میره.اگه بشه درست طول پالس را اندازه گیری کرد دقتش خیلی بالاست.

Aghaeifar
15-05-2010, 20:10
این چیزی که دنبالشی فکر کنم در حد کارهای تحقیقاتی هست که دارن برای ساختش انجام می دن حداقل که در مورد مقاله ساختش مقاله در دیتابیس های علمی چند موردی در نت من دیدم

حتی اگه بر فرض فرکانس تراهرتز برسی کدوم تراشه هست که بتونه در این فرکانس کار کنه ... پس شاید بشه نتیجه گیری کرد که کسی دنبال راه مستقیم تایمری نرفته باشه
سرچی کردم دیدم به این جور وسایل می گن Picosecond event timing یا PET
You can see links before reply

SA3ID
16-05-2010, 02:32
با سلام
دوست عزیز من خودم اطلاع چندانی از این سیستم ندارم ولی یکی از دوستان رو این موضوع یه ماه کار کرده بود و فهمیده بود که برای بدست اوردن این زمان بسیار ریز به مبدلی به نام TDC(Time To Digital Convertor) نیاز داره. این مبدل هم روی آی سیهای مخصوصی قرار داره که متاسفانه فکر کنم تو ایران موجود نیست اگه کسی به این آی سیها دسترسی پیدا کرد حتما خبر بده. تا اونجایی که من فهمیدم این آی سیها قادرند زمانی در حد 12 پیکو ثانیه رو محاسبه کنند از لینک زیر میتونید چندتا فایل کوچیک در این مورد دانلود کنید:

اینم یه لینک به زبان شیرین فارسی:

موفق باشید

Pardazesh-Gar
16-05-2010, 14:06
سرعت نور و جریان الکتریکی تقریبا برابر 300000000m/S یعنی در یک پیکو ثانیه 300um جابجا میشه. حالا باید قطعات اینقدر کوچیک ساخته بشه که زمان در داخل قطعه تلف نشه. این خیلی کوچیکه شاید هم خیلی بزرگ.

LOGOSYS
12-05-2011, 01:12
سلام به دوستان عزیز
سه روش وجود داره
روش اول که 10 نانو ثانیه دقت داره اینه که یه رزوناتور 100 مگاهرتزی را بدی به یه آی سی شمارنده 8 بیتی بیت سرریز را با میکرو بشماری در آخر تبدیل مقدار روی پورتش را هم بخونی .

روش دوم اینه که خودت TDC بسازی مثلا زمان بین پالس start , stop را به یک پهنای پالس تبدیل کنی و بعد با استفاده از این پهنای پالس منبع جریانی را روشن کنی که با یک جریان ثابت خازنی را شارژ کند بعد رابطه بین مقدار ولتاژ را با زمان پرواز پالس نوری (time of flight ) پیدا کنی که یکم سخته

روش سوم و بهترین روش خرید آی سی TDC-GP2 از سایت You can see links before reply هستش بالاترین دقت ممکن را داره 50 پیکو ثانیه یعنی در بهترین حالت می تونی به دقت 1 ساتی متر برسی البته در روش tof

موفق باشی

javad naderi
12-05-2011, 13:58
اگه با لیزر میخوای کار کنی باید 100% با fpga مدارت رو ببندی.