PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تنظیمpwm برای کار با l293

hjsoft
12-05-2010, 06:10
سلام دوستان ، می خواستم بدونم Timer1 رو در میکرو مگا16 ، چه جوری باید راه اندازی کرد که بشه باهاش سرعت موتور ها رو با درایور l293 تغییر داد . خودم راه انداختم ، اما متاسفانه ربات قدرتش کم می شد و خیلی خیلی آروم می چرخید .
لطفا کمک کنید .

Division
12-05-2010, 11:04
فركانس pwm با اندازه و سايز موتور هاي ارتبط مستقيمي داره و شما بايد نوع موتور ولتاژ كاري و جريان مصرفي رو مشخص كنيد .

فركانس بالا براي راه اندازي موتورهاي كوچك و فركانس پايين براي راه اندازي موتورهاي بزرگ بايد تعريف شه .
اگر در تعيين فركانس كاري اشتباهي رخ بده يه صدايي شبيه سوت از موتورها مياد .

در ضمن شما از چه نوع pwm مي خواي استفاده كني ؟ pwm سريع - pwm تصحيح فاز يا pwm تصحيح فاز و فركانس؟

Aghaeifar
12-05-2010, 18:01
سلام دوستان ، می خواستم بدونم Timer1 رو در میکرو مگا16 ، چه جوری باید راه اندازی کرد که بشه باهاش سرعت موتور ها رو با درایور l293 تغییر داد . خودم راه انداختم ، اما متاسفانه ربات قدرتش کم می شد و خیلی خیلی آروم می چرخید .
لطفا کمک کنید .

کدت رو هم بذار

شاید duty cycle رو خیلی کم گذاشته باشی

hjsoft
17-05-2010, 07:55
سلام ، من از این استفاده کردم و راه افتاد ، به نظر شما درسته . موتور هام 5 ولته اما من بعضی مواقع 8 ولت هم بهش می دم . اگر نظری دارید ، خوش حال می شم که بدونم :

// Timer/Counter 1 initialization
// Clock source: System Clock
// Clock value: 7.813 kHz
// Mode: Fast PWM top=00FFh
// OC1A output: Non-Inv.
// OC1B output: Non-Inv.
// Noise Canceler: Off
// Input Capture on Falling Edge
// Timer 1 Overflow Interrupt: Off
// Input Capture Interrupt: Off
// Compare A Match Interrupt: Off
// Compare B Match Interrupt: Off

Division
17-05-2010, 11:30
ايني كه شما فرستادي توضيحات برنامه است براي بررسي دقيق تر بايد سورس اصلي (مقدار دهي رجيستر ها) رو بفرستي .

ولي اگه همه ي مقاديري كه اينجا بش اشاره كردي رو درست اعمال كرده باشي فكر نكنم با مشكل خاصي مواجه بشي .

hjsoft
18-05-2010, 09:14
همه درسته ، الانه درست کار میکنه ، فقط موتور هام یکمی گرم میشه . اما مشکلی نداره . می خواستم ببینم از این حالت بهتر هم وجود داره یا نه ؟