PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : labview و avr

صفحه ها : [1] 2

sam166
29-04-2010, 21:05
با سلام و خسته نباشید
من تازه با این سایت آشنا شدم و ثبت نام کردم
در ضمن من در حال یاد گیری avr هستم
سوال بنده این است که :
آیا میتوان از طریق برنامه labview با میکرو کنترلر avr ارتباط برقرار کرد؟
یعنی در نرم افزار lab view برنامه خود را بنویسیم (برنامه من قطع وصل کردن حدود 10 تا رله است البته این رله ها هرکدام یک کنتاکتور را قطع و وصل میکنند در اصل اتوماسیون صنعتی) و از خود برنامه تمام رله ها را قطع و ول کنم.

با تشکر
دوستار شما (خیلی مبتدی در کار avr

morteza_rk
29-04-2010, 23:43
سلام دوست عزیز

من از طرف همه ی بر و بچه های ایران میکرو ورود شمارو به این سایت خوشامد می گم و عضویتتون رو تبریک!
امیدوارم خیلی زود در زمینه ی AVR پیشرفت کنید و به یکی از کاربران پر کار این سایت تبدیل بشید.

من به شخصه با نرم افزار Labview کار نکردم ، اما برنامه ای به اسم پروتیوس وجود داره که یکآزمایشگاه مجازی هست. شما می تونید برای میکروکنترلر خودتون با هر کامپایلری که دوست دارید برنامه بنویسید (مثل کدویژن ، بسکام ، winavr ، avrstudio و ... ) بعد کد هگز اونو در محیط این نرم افزار بر روی میکرو بار گذاری کنید و به شبیه سازی اون بپردازید. که حدود 90 درصد این شبیه سازیها در عمل درسته و مشکلی نداره.

امیدوارم تونسته باشم کمکتون کنم.

sam166
30-04-2010, 09:34
آقا مرتضی منظور من این بود که در نرم افزار labview یک کلید قطع و وصل تعریف کنیم و همزمان مدارمان نیز به پورت کامپیوتر وصل باشد و ما زمانی که کلید را در نرم افزار زدیم رله روشن شود
بدون پروگرام کردن مجدد AVR

morteza_rk
30-04-2010, 14:39
دوست خوبم متاسفانه من هیچگونه شناختی از نرم افزار Labview ندارم. نمی دونم که درست متوجه منظور شما شدم یا نه؟! اما امکان انجام کاری شبیه این در نرم افزار پروتیوس برای 3 پورت LPT ، COM و USB وجود داره!

یعنی مثلا شما با نرم افزار بسکام یه برنامه برای پورت COM با مگا8 می نویسید و بعد در محیط این نرم افزار شروع می کنید به شبیه سازی ، و وقتی که کلید مورد نظر رو فشار دادید رله ی متصل به پورت COM کامپیوتر روشن میشه! البته در طرف پورت COM هم باید یه میکروی واقعی وجود داشته باشه تا دستور رسیده به پورت رو به رله منتقل کنه.

farzadsw
30-04-2010, 15:20
با استفاده از labview میشه این کار ها رو کرد ولی منم مثل آقا مرتضی با labview کار نکردم و چجوریش رو نمیدونم.
اما همونطور که گفته شد از proteus ویا برنامه ای که خودتون نوشته باشید هم میشه استفاده کرد.

sam166
30-04-2010, 19:41
دوستان نظرات دیگر .....

hamed_mst
07-05-2010, 18:08
سلام
با labview میشه این کار رو کرد " تو لب ویو فانکشن rs232 هست با استفاده از این فانکشن میتونی این کارو بکنی

shift
16-05-2010, 13:44
سلام من با labview کار کردم همانطور که دوستمون گفت می تونی از طریق فانکشن rs232 خیلی ساده بین برنامه و محیط خارج ارتباط برقرار کنی بدون اینکه نیاز به میکزو داشته باشی.
ولی باید مطمین باشی که پورت com بدون نیاز به پروتکل ارتباطی،ارتباط دیتا را برات برقرار میکنه چون من دوبار از طریق labview با پورت سریال کار کردم که در هر دو مورد نیاز به پروتکل ارتباطی داشت .

alireza136110
30-05-2010, 00:38
سلام.
دوست عزیز این کار شدنیه ولی باید برنامه خودت و REALTIME کنی زیرا مشکل کار با پورت سریال و میکرو توی زمان ها تاخیر ها و ...
همیشه بوده و هست!
اما اگه بدون میکرو دوست داشته باشی کار کنی کارتهای DAQ ارزون قیمت! (در حدود 200-300) با زمان پاسخ گویی فوق العادهو مناسب برای کارهای صنعتی تو بازار ایران موجوده(اگه از کارتهای با پروتکل اترنت استفاده کنی فاصله زیاد رو هم می تونی پوشش بدی)

با میکرو با استفاده از rs232 و توابع ویزا براحتی می تونی ارتباط برقرار کنی ولی برنامه رو باید realtime کنی

موفق باشی

dr-data
10-08-2010, 11:35
سلام به همه دوستان
دوست عزیز sam166 من دقیقا" مشکل شما رو نمیفهمم ii998)
خب مشکل چیه ؟ این طور که معلومه شما با labview کار کرید و مشکلی با ارتباط سریالش ندارید .
اگه مشکلتون در قسمت میکرو هست بگویید تا نقشه و برنامه و ... را ارائه کنیم .
من با labview آشنا هستم و یک مدت خیلی بهش نیاز داشتم و دنبالش بودم اتفاقا" تو همین مقوله ای که شما نیاز دارید در مورد ارتباط با پورت و ...
کار با اونو در حد شبیه سازی داخلی با خود labview بلدم ولی نتونستم پورت com یا lpt یت usb رو راه بندازم و رفتم سراغ matlab و یه پرو|ه توپ ازش در اومد .

اگه تو قسمت Labview در مورد ارتباط با هر پورت از Pc مطلبی دارید اراوه کنید تا استف اده کنیم خوشحال می شم و البته ممنون .
اگه کمکی از من ساخته است یا علی:wink:

sam166
10-08-2010, 20:49
سلام
با labview میشه این کار رو کرد " تو لب ویو فانکشن rs232 هست با استفاده از این فانکشن میتونی این کارو بکنی
این فانکشن کجاست و ازکجا باید باهاش کار کرد

سلام من با labview کار کردم همانطور که دوستمون گفت می تونی از طریق فانکشن rs232 خیلی ساده بین برنامه و محیط خارج ارتباط برقرار کنی بدون اینکه نیاز به میکزو داشته باشی.
ولی باید مطمین باشی که پورت com بدون نیاز به پروتکل ارتباطی،ارتباط دیتا را برات برقرار میکنه چون من دوبار از طریق labview با پورت سریال کار کردم که در هر دو مورد نیاز به پروتکل ارتباطی داشت .
چطور دون میکرو اینکار را انجام داد

سلام.
دوست عزیز این کار شدنیه ولی باید برنامه خودت و realtime کنی زیرا مشکل کار با پورت سریال و میکرو توی زمان ها تاخیر ها و ...
همیشه بوده و هست!
اما اگه بدون میکرو دوست داشته باشی کار کنی کارتهای daq ارزون قیمت! (در حدود 200-300) با زمان پاسخ گویی فوق العادهو مناسب برای کارهای صنعتی تو بازار ایران موجوده(اگه از کارتهای با پروتکل اترنت استفاده کنی فاصله زیاد رو هم می تونی پوشش بدی)

با میکرو با استفاده از rs232 و توابع ویزا براحتی می تونی ارتباط برقرار کنی ولی برنامه رو باید realtime کنی

موفق باشی
کارنت های daq را از کجا میشود خرید

سلام به همه دوستان
دوست عزیز sam166 من دقیقا" مشکل شما رو نمیفهمم ii998)
خب مشکل چیه ؟ این طور که معلومه شما با labview کار کرید و مشکلی با ارتباط سریالش ندارید .
اگه مشکلتون در قسمت میکرو هست بگویید تا نقشه و برنامه و ... را ارائه کنیم .
من با labview آشنا هستم و یک مدت خیلی بهش نیاز داشتم و دنبالش بودم اتفاقا" تو همین مقوله ای که شما نیاز دارید در مورد ارتباط با پورت و ...
کار با اونو در حد شبیه سازی داخلی با خود labview بلدم ولی نتونستم پورت com یا lpt یت usb رو راه بندازم و رفتم سراغ matlab و یه پرو|ه توپ ازش در اومد .

اگه تو قسمت labview در مورد ارتباط با هر پورت از pc مطلبی دارید اراوه کنید تا استف اده کنیم خوشحال می شم و البته ممنون .
اگه کمکی از من ساخته است یا علی:wink:

دوست عزیز من تونستم از طریق avr با کامپیوتر ارتباط برقرار کنم ولی با lab view هنوز نه
اگر نقشه و یا مداری دارید help me

sokot65
25-01-2011, 20:33
سلام.
دوست عزیز این کار شدنیه ولی باید برنامه خودت و REALTIME کنی زیرا مشکل کار با پورت سریال و میکرو توی زمان ها تاخیر ها و ...
همیشه بوده و هست!
اما اگه بدون میکرو دوست داشته باشی کار کنی کارتهای DAQ ارزون قیمت! (در حدود 200-300) با زمان پاسخ گویی فوق العادهو مناسب برای کارهای صنعتی تو بازار ایران موجوده(اگه از کارتهای با پروتکل اترنت استفاده کنی فاصله زیاد رو هم می تونی پوشش بدی)

موفق باشی

چطوري ميشه برنامه رو Real Time كرد؟:0013:

1nafar
26-01-2011, 16:49
سلام
اگه مجله ی شماره ی 13 رو بخونید ، در اولین بخشش یه مقاله ی 20 صفحه ی وجود داره که نحوه ی ارتباط به پورت سریال در لب ویو و مطلب رو به صورت کامل توضیح داده .

sokot65
26-01-2011, 23:29
ممنون از راهنمائي هاتون

nasry68
16-08-2011, 19:01
سلام بر دوستان و اساتید لب ویو

آقای شیفت و آقای علیرضا لطفا کمکم کنید

من یک مشکل دارم در نحوه ی ارتباط برقرار کردن بین لب ویو 7 با avr

تا اونجایی که به ذهنم میرسید تنظیماتش رو انجام دادم ولی اصلا کار نکرد ؟
برنامه این هست

تو لب ویو یه چیز بنویسی و میکرو و میکرو روی lcd نشون بده البته این اولشه چون بلد نیستم وگرنه یک پروژه بزرگ باهاش میخام انجام بدم
این برنامه میکرو
$regfile = "M32DEF.DAT"
$crystal = 8000000
$baud = 9600
Config Lcd = 16 * 2
Config Lcdpin = Pin , Db4 = Pinc.0 , Db5 = Pind.7 , Db6 = Pind.2 , Db7 = Pind.3 , Rs = Pind.4 , E = Pind.5
Config Porta.0 = Output
Dim A As String * 15
A = String(5 , 65)
Do
A = Waitkey()
Upperline
Lcd A
Wait 4
Cls
Loop
End
لطفا کمکم کنید؟ اینم برنامه لب ویو اگه اشتباس لطفا کمکم کنید
rezanasreisfahany@gmail.com (rezanasreisfahany@gmail.com)

این هم برنامه لب ویو
You can see links before reply (You can see links before reply)
You can see links before reply (You can see links before reply)

raminrayat
11-09-2011, 11:37
سلام و فوقالعاده ممنون از مطالب مفیدتون.
من وقتی با hyperlink و میکرو avr atmega32برنامه ای که در ادامه مطالب اوردم(البته برنامه رو برای استفده از مگا 32 برای خودم تغییر دادم) اجرا میکنم داخل hyperlink حروف نامفهوم مینویسه و labview هم این error رو میده VISA: (Hex 0xBFFF003E) Could not perform operation because of I/O error.
هم نرخ هر دو روی 9600 هست و هم max وسخت افزار سالمه.ایا اگه ممکنه علت این موضوع استفاده از کریستال داخلی avr atmega32 باشه؟اگه مشکل از چیز دیگه ای می تونه باشه هم لطف کنید وبنویسید تا بررسی کنم

sadmonew
11-09-2011, 15:57
با سلام
شما بهتره از كريستال خارجي استفاده كنيد و مقدارش هم 14.7456MHz يا 11.0592MHz باشه.
در اين حالت خطاي ارسال صفر خواهد بود. تست كن ببين درست ارسال ميكنه (در Hyperterminal)
بعدش در LabView .

raminrayat
12-09-2011, 00:00
سلام ممنون از جوابتون .دقیقا همین کار رو کردم کریستال 11.0592 مگا هرتز و دو خازن 22 پیکو ولی
تو ترمینال بیسکام یک سری حرف های نامفهوم رو هی تکرار میکنه
تو ترمینال کدویژن تست کردم فقط مینویسه xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
تو hyper terminal خود ویندوز دیگه چیزی نمی نویسه جز لحظه قطع یا وصل هر دفعه هم یه چیز رو مینویسه فقط یه حرف

sadmonew
12-09-2011, 00:26
با سلام
شما فيوزبيتا رو روي چه حالتي تنظيم كردين؟

raminrayat
12-09-2011, 11:08
باسلام.دوست من.رو حالت کریستال خارجی طبق شکل زیر:چطور مگه؟

raminrayat
12-09-2011, 12:00
سلام مجدد بالاخره خوب شد.ولی یه چیز عجیب پیش اومده .baud rate میکروی من هست 9600 ولی baud rate کامپیوتر یا کدویژن یا بسکام روی 2400 میتونن درست کار کنن.علتش چیه؟متشکر

sadmonew
12-09-2011, 12:43
با سلام
درست كار ميكنه؟ من هم تست كردم برنامه درسته تو محيط Hyperterminal هم ديتا رو درست دريافت ميكنه. خوب بگيد مشكلتون دقيقا چطور حل شد تا دوستان ديگه هم كه همين مشكل رو دارن، راحت تر بتونن مشكلشون رو بر طرف كنن.
Baudrate ها حتما بايد يكي باشن يعني روي هر Baudratي كه توي برنامه تنظيم مي كنيد بايد نرمافزار هاي ديگه هم روي همون Baudrate تنظيم بشن در غير اينصورت ديتاي دريافتي خطا داره و هيچ ديتايي درست دريافت نميشه.

raminrayat
12-09-2011, 12:44
حق با شماست باند ریتها باید یکی باشن اما همون طور که گفتم baud rate میکروی من هست 9600 ولی baud rate کامپیوتر یا کدویژن یا بسکام روی 2400 میتونن درست کار کنن.نمی دونم چطور ممکن شده

raminrayat
12-09-2011, 12:49
راستی یه چیزی رو بگم فکر کنم جواب این مسؤله از توش بدست بیاد .من وقتی تو برنامه می نویسم wait 1 تو اجرا بجای یک ثانیه میکرو 10 ثانیه وای می ایسته .می دونین علت چیه؟

sadmonew
12-09-2011, 13:01
با سلام
شما فيوزبيتا رو طبق اين تصوير تنظيم كنيد يعني تمام تيك هارو برداريد تا ميكرو روي حالتي با فركانش حداكثر تنظيم بشه. من با Proteus و Bascom تست كردم غير از Baudrate 9600 روي هيچ Baudrateي ديتا درست دريافت نميشد.
دليل اينكه تاخير(Wait 1) درست كار نميكنه تنظيم نبودن فيوزبيت هستش.

raminrayat
12-09-2011, 13:38
با سلام .میکروی من atmega32 هست فیوز بیتهای atmega32 رو واسه کار رو فرکانس 11,0592 چطور تنظیم کنم؟
در ضمن
یه مشکل خیلی بزرگتر هم پیش اومده .اونم اینکه روهمه برنامه ها کار میکنه اما تو labview مینویسه
VISA: (Hex 0xBFFF006B) A framing error occurred during transfer.
علتش چیه ممنون

sadmonew
12-09-2011, 13:55
اينم عكس براي تنظيم فيوزبيتاي ATmega32:
باشه به مشكلات Labview هم مي رسيم.

raminrayat
12-09-2011, 14:23
ازتون ممنونم.یه سوال اونایی که تیک زدین باید یک بشن یا تیک نزدین؟اخه برنامه پروگرامر من usb prog هست و توشکل زیر باید چطور تنظیم کنم

sadmonew
12-09-2011, 16:33
با سلام ببخشيد دير جواب ميدم سرم به شدت شلوغه.
من تا به حال با نرم افزار ProISP كار نكردم.
من براتون همون برنامه اي رو كه عكساشو براتون گذاشتم در اينجا قرار ميدم. بعد دانلود، نصبش كنين تا كارامون بيشتر با هم هماهنگ بشه. چون شما هم از پروگرامر USBAsp استفاده مي كنيد.
بعد فيوزبيتاي ميكرتون رو براساس همون عكسا تنظيم كنيد.

اينم ليك دانلود:
You can see links before reply

raminrayat
12-09-2011, 17:12
خیلی ازتون ممنونم بعد از دانلود ونصب نتیجه رو اعلام می کنم

sadmonew
12-09-2011, 17:21
من تونستم تو محيط Labview داده هاي رو كه توسط ميكرو ارسال ميشن رو به درستي دريافت كنم. توضيحات كامل رو در پست بعدي قرار ميدم.:hi:

raminrayat
12-09-2011, 17:29
میگه can not find usb device .توسط اون درایوری هم که دادید.نمیشناسه.یعنی درایورش با فایل windrive که زمت کشیدید اپدیت نمیشه

raminrayat
12-09-2011, 17:31
منتظر میمونم.تشکر

sadmonew
12-09-2011, 17:47
چند تا سوال درباره نرم افزار Labview كه شما روي سيستمتون نصب كردين.
1- چه ورژنيه؟
2- آيا نرم افزاري به نام Visa رو هم نصب كردين؟
3- تو شاخه اي كه Labview رو نصب كردين تو فولدر examples فلودري به نام instr وجود داره؟ اگه بله آيا فايلي به اسم smplserl.llb در اون قرار داره؟

raminrayat
12-09-2011, 18:11
1) (labview 2010 sp1 version 10.0.1 (32bit
2) بله visa511full.exe
3)بله دقیقا همون فایل وجود داره

sadmonew
12-09-2011, 18:31
خوب عاليه نرم افزارتون رو هم به روزه. خوب شما روي فايل smplserl.llb دوبار كليك كنيد(فايل رو اجرا كنيد) بعد پنجره اي به اسم LLB Manager باز ميشه در قسمت Name ،روي عبارت Basic Serial Write and Read.vi دو بار كليك كنيد. صفحه اي به صورتي كه در تصوير زير مشاهده مي كنيد باز ميشه. حالا ميكروتون رو روشن كنيد و تنظيمات مربوط به visa resource name رو تنظيم كنيد. baudrate و stop bit و هر چيزي كه لازمه.(اين مراحل فقط براي تست هستش.) بعد به منوي Operate بريد و روي گزينه RUN كليك كنيد در قسمت Read string بايد داده هايي كه توسط ميكرو ارسال ميشه رو دريافت كنيد. انجام بديد ببينيد آيا خطايي پيش مياد يا نه؟ اگه در تصوير دقت كنيد در قسمت Read string داده هاي دريافت شده رو ميتونيد ببينيد.

raminrayat
12-09-2011, 18:42
خیلی جالب بود و مفید.
من یه برنامه نوشتم که عدد رو از 0 بشماره و یکی یکی جمع کنه و بده به پورت کامپیوتر.
تو این صفحه که شما راهنمایی کردین بعد از چندین شمارش یکی از عددهارو می پره مثلا 1-2-3-5-6 و به از چند ثانیه هم به جای عدد مینویسه مثلا d یا یکی از روف انگلیسی.ودر همون لحظه این ارور رو میده
VISA: (Hex 0xBFFF006B) A framing error occurred during transfer.

sadmonew
12-09-2011, 19:06
شما از كدوم آي سي مبدل استفاده مي كنيد؟ ft232 يا max232?
يه عكس هم از محيط برنامه تون موقعي كه خطا ظاهر ميشه اينجا قرار بديد

raminrayat
12-09-2011, 19:18
از max232

sadmonew
12-09-2011, 19:36
فكر كنم تا حدودي فهميدم مشكل چيه. شما اون برنامه رو كه مربوط به تست ADC ميشد و خودتون هم قرار داديد رو تست كنيد ببينيد باز هم خطا ميده و برنامه اي رو كه جديدا نوشتيد رو هم قرار بديد احتما مشكل مربوط به زماني است كه داده ارسال ميشه اما به درستي ارسال نميشهو به همين خاطر Labview خطا ميگيره. اگه شما دقت كرده باشيد موقعي كه برنامه Labview در حالت Run باشه اگه ميكرو خاموش بشه دقيقا همين خطا ظاهر ميشه.

raminrayat
12-09-2011, 19:43
با هیچ کدوم جواب نمیده شاید تنظیمات فیوزبیت باشه که فواصل زمانی درست نمیشه یعنی الان علت اینکه تو baud rate متفاوت جواب میگیرم(البته غیر از داخل لبوویو ) همون طور که خودتون هم قبلا گفتید همینه
اما با برنامه ای که برام زحمت کشیدید و اپلود کردین پروگرامرم رو نمیشناسه و با فایل همراهش که فرستادید اپدیت نمیشه

sadmonew
12-09-2011, 20:09
شما فيوزبيتاي ميكروتون رو براساس تصوير زير تنظيم كنيد.در نرم افزار ProgISP
و بعد برنامه هارو روي ميكرو بريزيد روش تست كنيد ببينيد داده به درستي ارسال ميشه يا نه؟

raminrayat
12-09-2011, 21:16
ممنون ولی بازم با اینکه روی 1 ثانیه تنظیم میکنم.به جای 1 ثانیه 9600/2400=4 ،4 ثانیه طول می کشه

sadmonew
12-09-2011, 21:34
خوب اگه پروگرامر ديگه اي در اختيارتون است يا ميتونيد از دوستانتون تهيه كنيد (مثل پروگرامر NUS112 ) كه قابليت خوندن فيوزبيتا رو داره تا علاوه بر تنظيم فيوزبيتا ، از درست تنظيم شدنشون مطمئن بشين. يا از ميكروي AVR ديگه اي استفاده كنيد شايد ميكروي كه الان در اختيار داريد و برنامه ها رو روش پروگرام ميكنيد مشكل داشته باشه. من از ATmega16 استفاده كردم و از كريستال 11.0592MHz و برنامه اي رو گذاشته بوديد روي اين ميكرو ريختم و خوشبختانه درست هم جواب داد. انجام بديد ببينيد بازم خطا داريد يا نه؟

raminrayat
12-09-2011, 21:50
من دوتا میکرو دارم هر دو atmega32 ولی هیچ کدوم فرقی تو این مورد ندارن.متاسفانه تو کل شهر ما یک نفر هم با میکرو یا avr و از این دست کار نمیکنه

sadmonew
12-09-2011, 21:58
افراد زيادي ممكنه تو اين زمينه كار كنن اما شايد با انجمني مثل ايران ميكرو(بنده ارادت خواصي به انجمن ايران ميكرو دارم) آشنايي ندارن.
مثلا توي شهر ما هم در ظاهر ممكنه كسي توي اين زمينه كار نكنه اما من اشخاصي رو ميشناسم كه با ميكروي avr‌اختراع به ثبت رسوندن و به توليد انبوهم داره ميرسه راستي اگه خواستيد تو پيغام خصوصي يا همين جا بگيد شما در كدوم استان و شهر سكونت داريد؟
به هر صورت من همه جوره آماده كمك هستم.:hi:

raminrayat
12-09-2011, 22:45
قابل توجه شمامن اهل یه روستا با 500 خانوار جمعیت از شمالم که 2 سالیه شهر شده.یه چیز باور نکردنی و بسیار جالب اینکه برای اولین بار یه نفر از شهر ما پیدا شد که رباتش رو همین تقریبا نیم ساعت پیش .پیش من اورد برای تعمیر .حالا این ربات چیه؟ یه ربات مسیر یاب انالوگ با دوتا ترانزیستور c337 40 .اونم میگه خودم درست نکردم و می خواد به عنوان پروژه کاردانی تحویل بده.

sadmonew
12-09-2011, 23:12
بله همونطور كه خدمتون عرض كردم. من از آشنايي با شما خوشحالم.
موفق باشيد:hi:

raminrayat
12-09-2011, 23:20
منم همینطور.از اینکه یه نفر هست که تو پروژه کمکم می کنه خیلی خوشحال و دلگرمم.واقعا ازتون ممنونم.
شما هم ایشال... تو کارهاتون همیشه موفق باشید

sadmonew
12-09-2011, 23:45
ما هنوز كارمون تموم نشدها بالاخره به يه نتيجه مناسبي بايد برسيم . شما نسبت به بنده لطف دارين

raminrayat
13-09-2011, 00:44
خواهش میکنم.بله حق با شماست وما باید حتما به نتیجه برسیم.چون ما میتونیم.دارم روش کار میکنم امشب تمام سعیم رو میکنم تا نتیجه بگیرم

raminrayat
13-09-2011, 03:08
سلام.الان ساعت 2 صبحه ومن با تعویض کریستال وتغییر فیوز بیت ها تو هر حالت طبق شکل زیر baudrate رو که تو hyperterminal و ترمینال bascome تست کردم نتیجه رو اوردم .اما اخر کار (سوختن هر دو میکرو)تازه متوجه شدم ولتاژ باتریم کم شده بود و به احتمال زیاد نتایج اشتباهه.فعلا بالاجبارمتوقف شدم اما از فردا باید برم میکرو بخرم و کار رو دوباره شروع کنم.نمیدونم الان میکرو دونه ای چنده چون من این دوتارو 4 ماه پیش خریدم.ایکاش نمیسوختن تا به نتیجه می رسیدم

sadmonew
13-09-2011, 10:50
با سلام
خوب عاليه كه خودتون هم روش كار كرديد همين كار باعث افزايش تجربه ميشه.
چطور متوجه شديد ميكروتون سوخته احتمالا هر دو تاشون قفل شده.

raminrayat
13-09-2011, 11:10
سلام و صبح بخیر.بله هر دو به احتمال زیاد قفل شده .چون من یه پروگرامر که به پورت پارالل وصل میشه هم دارم اما کامپیوترم پورت پارالل نداره .فکر کنم از2 سال پیش که مادربردم رو عوض کردم .امروز بعد از این همه مدت اون رو از تو وصایل قدیمیم تو بسته بندی تروتمیز پیدا کردم و رفتم با کامپیوتر یه تعمیرکار موبایل مثلا درستش کنم.اخه این پروگرامر مدل nap101 مال شرکت نواوران هست و تو کاتالوگش گفته میتونه ایسی های قفل شده رو.فیوز بیتشون رو به حالت اول برگردونه.منم باهمون برنامه usbprog فیوزبیت های دیفالت رو توش رایت کردم و پیغام موفقیت امیز رو داد.اما اومدم خونه تا با پروگرامر usbasp خودم دوباره پروگرامش کنم ولی اون رو نمیشناسه.علت چیه

لینک پروگرامرم اینه

sadmonew
13-09-2011, 11:35
اگه USBasp اونرو نميتونه شناسايي كنه پس معلوم ميشه هنوز قفل داره با همون پروگرمر nap101 ميكروتون رو پروگرم كنيد فكر ميكنم بازم بايد به اون مغازه تعميركار موبايل سر بزنيد و همون جا فيوزبيتا رو به حالت اول برگردونيد و از درست تنظيم شدن فيوزبيت هم مطمئن شيد و ميكرو هم پروگرم كنيد.

raminrayat
13-09-2011, 11:40
اتفاقا همون جا روش یه برنامه نوشتم و پروگرام کردم.ولی تو مرال پروگرام
1-پاک می کرد
2-پروگرام می کرد
3-بلنک چ می کرد
4-موقع verify ارور میزد
منم تیک وریفای رو برداشتم ودوباره پروگرام کردم ولی میکرو کار نمیکنه

sadmonew
13-09-2011, 11:57
راه ديگه هم براي برطرف كردن و باز كردن قفل وجود داره و من خودم انجام دادم و نتيجه هم داده اما خوب شما ميكروي ديگه اي نداريد تا از اون براي باز كردن قفل اين دوتا استفاده كنيد

raminrayat
13-09-2011, 12:01
منظورتون این روشه؟

sadmonew
13-09-2011, 12:12
خوب شما هم كه بلديد. بله درسته روش ديگه هم استفاده از اوسيلاتور(نه كريستال) با مقدار مثلا 4MHz تا 16MHZ هستش. نميدنم آيا تا به حال از اوسيلاتور استفاده كرديد يا نه اما به صورت بسته بندي فلزي با 4 تا پايه است يكي از پايه ها به VCC و پايه ديگه به GND و پايه سوم خروجي است كه خروجي پالس ، سينوسي رو به مدار اعمال ميكنه و پايه چهارم NC است. من از اين روش هم استفاده كردم و جواب گرفتم و ميكرو از حالت قفل خارج شده. اين روش هم ميتونه كمك كننده باشه.

raminrayat
13-09-2011, 12:46
من الان تو مغازه هستم ویه مشکل مهمتر برام پیش اومده من ایسی رو که بر میدارم بازم پروگرام میکنه.من قبلا اتصالات کابل پرینترش رو دستکاری کرده بودم احتمالا دوباره موقع وصل کردن ناجور وصل کردم اتصالات صحیحش رو دارید؟

sadmonew
13-09-2011, 13:00
تقريبا تمام برنامه هاي مربوط به پروگرامرا معمولا وقتي دكمه write رو مي زنيد شروع به پروگرم كردن ميكنه چه ميكرويي به پروگرمر وصل باشه چه نباشه مگر اينكه پروگرمر پيشرفته باشه و تشخيص بده كه ميكرويي بهش وصل نيست. من متوجه نميشم اتصال كدوم قسمت وصل نيست. منظورتوان اتصال بين كابل پرينتر و ميكرو ديگه درسته. من خودم از اين پروگرامر استفاده نكردم

raminrayat
13-09-2011, 15:09
سلام ازتون معذرت می خوام در حد المپیک .چون قرار بود رو لبویو کار کنیم رفتیم رو پروگرامر و فیوزبیت و غیره.
واقعا ازتون عذر می خوام .وقفه چند ساعتم به خاطر این بود که رفتم از بابل
پروگرامر stk500 (nus 112 ver 5) +atmega32 مال نواوران رو خریدم تا هم خیال خودم و راحت کنم هم الکی وقت رو هدر ندم(البته سر فرصت اون میکروهارو تعمیر خواهم کرد)

حالا میریم سر کار اصلیمون.گفته بودید که جواب گرفتید.ممنون میشم اگه بگید:
1)میکروی شما چی بود؟
2)کریستالی که استفاده کردین چند مگا هرتز بود؟
3)فیوز بیت هارو رو چه التی قرار دادید؟

sadmonew
13-09-2011, 15:22
با سلام. خواهش ميكنم.
قبلا هم خدمت شما عرض كردم من از ميكروي ATmega16 و كريستال 11.0592MHz استفاده كردم. در مورد فيوز بيتا اگه به پست قبلي مراجعه كنيد همونجا عنوان كردم . تو عكسا همه چيز مشخصه. خوب برنامه رو روي ميكرو پروگرم كنيد و تست كنيد ببينيد بازم مشكلي وجود داره؟

raminrayat
13-09-2011, 15:43
این پروگرامر فقط با بیسکام 1.11.9.0 کار میکنه و avr studio لطفا زحمت بکشید تو بیسکام برای atmega 32 , کریستال 11.0592 تنظیمات رو قرار بدید

sadmonew
13-09-2011, 15:54
پروگرامر ها خودشون نرم افزار مستقل دارن. خوب تنها كاري كه لازمه براي تغيير اينه كه قسمت مربوط به تعريف ميكرو را به صورت زير تغيير بدين و همينطور كريستال رو به همين صورت تغيير بدين. بعدش كامپايل همين:

$regfile = "m32def.dat"
$crystal = 11059200

raminrayat
13-09-2011, 15:56
فیوزبیتها رو چطور؟

raminrayat
13-09-2011, 16:05
چرا من تا پرگرام یا f4 رو میزنم سریع میره تو terminal

راستی من وقتی کریستال خارجی استفاده می کنم باید تو برنامه هم اون مقدار رو بنویسم؟

sadmonew
13-09-2011, 16:13
من چون اين پروگرامر رو ندارم تنظيمات مربوط به پروگرامر براي من ظاهر نميشه. شما عكسي از محيط نرم افزار مربوط به پروگرامرتون رو اينجا قرار بديد تا بتونم توضيح بدم

raminrayat
13-09-2011, 16:27
تنظیمات بیسکام من مشکل داره.واسه همین می خوام با avr studio پروگرام کنم .حالا تو شکل زیر واسه کریستال مورد نظر کدوم رو انتخاب کنم؟

sadmonew
13-09-2011, 16:38
تصوير رو نگاه كنيد (يه مقدار اينترنت قاطي كرده)

raminrayat
13-09-2011, 16:49
بابا ایشا... خدا ازت راضی باشه.ایشا... شما و خانواده وو دوست و اشنا و اهل شهرتون و کشورتون وو کره خاکیتون عاقبت بخیر بشین
تو baudrate 9600 هم با hyperterminal هم با لبوییو درست کار میکنه عین ساعت

raminrayat
13-09-2011, 16:51
ایشال... همیشه مثل الان من خوشحال باشید .گرچه تازه کار اصلیم استارت خورده اما با انرژی 100 چندان به کارم ادامه میدم.واقعا دستتون درد نکنه

sadmonew
13-09-2011, 16:58
خواهش ميكنم كاري كه از دستم بر مي اومد. اگه مشكلي يا سوالي داشتيد حتما مطرح كنيد.
موفق باشيد.:hi:

raminrayat
13-09-2011, 21:48
با سلام مجدد.
دارم یه برنامه واسه کنترل مقدار دمای داخل دستگاه جوجه کشی می نویسم
1)سنسور مورد استفاده smt160 با خروجی pwm هست که با فرکانس 4khz ار میکنه
2)می خوام با میکرو atmega 32 دما رو محاسبه کنم و بعد توسط نرم افزار لبویو دما رو تو رنج قابل تغییری
مثل 37.4 تا 37.5 کنترل کنم
و هنگام تغییرات دما توسط نرم افزار لبویو تو ال سیدی همون موقع نشون داده بشه

sadmonew
13-09-2011, 23:02
با سلام
خوب مشكلتون دقيقا چيه؟

raminrayat
13-09-2011, 23:12
اینم برنامه میکرو با دقت 0.1 درجه البته فقط برای نشون دادن دما تو labview

حالا می خوام بدونم واسه تنظیم مقدار حداکثر و حداقل دما و(روشن شدن هیتر(set شدن portd.0) وقتی به مقدار حداقل مثلا 37.4 رسید و برای خاموش شدن هیتر (reset شدن portd.0)چطور تو لبویو باید عمل کرد وبا کدوم بلوک ها اون رو رسم کرد)

raminrayat
13-09-2011, 23:20
البته می خوام این داقل و حداکثر دما قابل تغییر باشند

sadmonew
13-09-2011, 23:32
من خيلي با Labview كار نكردم بايد خودم هم يه مقدار با اون كار كنم تا تسلط كامل و بهتري روش داشته باشم. البته با اين مشغله خيلي وقت نميكنم. اجازه بديد خودم هم با اون يه مقدار كار كنم. شما هم با Labview تا اونجايي كه ميتونيد و وقت داريد به صورت آزمون و خطا كار كنيد و توي اينترنت هم سرچ كنيد مطمئن باشيد مثال و توضيحات كافي وجود داره. البته همچنان سوالاتي رو كه مي پرسيد ،‌پيگيرشون باشيد .من هم به نتيجه مناسبي برسم همينجا قرار ميدم.:hi:

raminrayat
13-09-2011, 23:50
حتما تلاشم رو می کنم که خودم به نتیجه برسم .(البته به یاری خدا و پشتیبانی شما).اخه اون انرژی 100 چندان که گفته بودم شده 120 چندان . چون تونستم دوتا از میکرو ها رو دوباره برای کولی دادن به 0 و 1 ها به دنیا برگردونم :chat:

raminrayat
14-09-2011, 22:44
سلام.برای اینکه یک داده رو که از نوع string هست بتونم تو Waveform Chart (نمودار)که فقط double می خونه نمایش بدم از چه بلوکی و چطور استفاده کنم؟
2)ایا خود Waveform Chart رو میشه با دست کاری تو تنظیماتش کاری کرد که مستقیما string بخونه

sadmonew
14-09-2011, 23:26
با سلام
شما به صورت زير عمل كن:
1- تو كادر زير عبارت "Read String" كليك راست كن. از منوي باز شده گزينه Find Terminal رو انتخاب كن.
2- پنجره اي باز ميشه كه در اون اطراف عبارت "Read String" خط چين متحركي وجود داره. كه زير همين عبارت كادر كوچكي كه حروف abc در اون نوشته شده قرار داره.
3- روي اين كادر كوچيك كليك راست كنيد و گزينه "String Pallete" رو انتخاب كنيد.
4- روبروي اين گزينه منويي با ابعاد بزرگ شبيه به پنجره باز ميشه. در سمت راست گزينه اي با نام "String/Number Conversion" قرار داره روي اين گزينه كليك كنيد..
5- با انتخاب اين گزينه باز هم منويي باز ميشه كه در اون شما دنبال عبارتي با نام "Decimal String to Number" باشيد.
6- طبق عكس كه در زير قرار دادم اتصالات بين "Read String" و "Decimal String to Number" و "Waveform Chart" برقرار كنيد و در نهايت Run كنيد بايد اطلاعات شما بر روي "Waveform Chart" نشون داده بشه. حالا با توجه به نيازتون ميتونيد اون رو تغيير بديد.

raminrayat
15-09-2011, 22:07
سلام به دوست خوبم .معذرت می خوام از وقفه ای که افتاد .adsl من قطع شد .الان با user pass یکی از دوستان وصلم تا شنبه که مال خودم رو فعال کنم.حالا به بیراهه نریم بالاخره مدار رو تو لبویو ایجاد کردم .و وقتی دما از یه حدی پایینتر میاد(قابل تغییر) led روشن و وقتی از یه دی بالاتر بره (قابل تغییر) led خاموش میشه.فقط اینجا موندم چطور به جای فرمان دادن به led به میکرو فرمان بدم تا یه پورتی رو خاموش یا روشن کنه.مثلا تو همون برنامه اول که اپلود کردم
ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply)

sadmonew
15-09-2011, 23:50
با سلام
منظورتون اينه كه ميخواين اطاعاتي كه از محيط گرفته شده و به Labview ارسال شده بعد از تجزيه و تحليل تو Labview دستورات لازم از Labview به ميكرو ارسال بشه مثلا اين دستور ميتونه كنترل كردن يه رله باشه. درسته همينه؟

raminrayat
16-09-2011, 01:45
دقیقا همینه.حالا این قسمت از برنامه برای لبوییو چطور باید نوشته بشه؟
2)برای خود میکرو دریافت این اطلاعات چطور باید نوشته بشه طوری که میکرو روال کار عادی خوندن برنامه رو داشته باشه واین وسط اگه دستوری از لبویو رسید بره اون کار رو انجام بده دوباره برنامه خود میکرو رو ادامه بده؟

sadmonew
16-09-2011, 02:13
2)برای خود میکرو دریافت این اطلاعات چطور باید نوشته بشه طوری که میکرو روال کار عادی خوندن برنامه رو داشته باشه واین وسط اگه دستوری از لبویو رسید بره اون کار رو انجام بده دوباره برنامه خود میکرو رو ادامه بده؟

براي ارسال كه همين حالاشم داريد از USART استفاده مي كنيد اما براي دريافت اطلاعات از Labview توسط ميكرو بايد از وقفه استفاده كنيد به اين معني كه هر موقع ديتايي وارده ميكرو بشه . ميكرو موقتا شروع به دريافت ديتا كنه و ديتا رو در حافظه ذخيره كنه بعد به ادامه كارش بپردازه كه در واقع ادامه كار پردازش همين اطلاعات ذخيره شدس. البته درباره وقفه مربوط به دريافت در پست هاي بعدي توضيح ميدم خواهشا خودتون هم روش كار كنيد. :hi:

raminrayat
16-09-2011, 02:22
ممنون حتما.منظورم در قسمت اول این بود که با چه بلوکی دستور رو به پورت come بفرستم وچجوری؟
, البته تو میکرو چیکار کنیم که مثل دستور a=wait ket() ,,,,,,,,,,,,,,,,,f......... برنامه تا دریافت مقدار از پورت متوقف نمونه

sadmonew
16-09-2011, 12:45
با سلام به شما دوست عزيز .:hi:خوب تونستي كار ديگه هم انجام بدي؟
تو Labview دنبال راهي براي ارسال فرمان به ميكرو هستم اگه جوابي دستم بياد، ميذارم شما باز هم روش كار كن ببين به نتيجه اي مي رسي؟

raminrayat
16-09-2011, 13:12
در مورد فرستادن دستور از لبویو به سریال از یکی از دوستان از شهر کرد سوال کردم میگه از بلوک سریال رایت استفاده کن.اما نمی دونم چه طور با میکرو اون رو طوری بخونم که برنامه تا دریافت دستور متوقف نمونه

raminrayat
16-09-2011, 14:41
مشکل تو تبدیل fulse یا trueبه عدد دلخواهه .توشکل اوردم

sadmonew
16-09-2011, 15:15
با سلام
خوب پيش رفتين. عاليه. درسته بايد از Visa Write استفاده كنيد.
اگه دقت كرده باشين تو مثالاي Labview يه مثال با عنوان "Advanced Serial Write and Read.Vi" وجود داره . تو اين مثال تو كادر زير عبارت "string to write" ميتونيد يه حرف يا كلمه يا عددي رو بنويسيد و بعدش رو دكمه بالاي اين كادر به نام "Write" كليك كنيد با اين كار هر چيزي كه توي اين كادر وجود داشته بشه به پورت سريال و از پورت سريال به ميكرو ارسال ميشه. البته اين يه مثال سادس كه بايد بازم روش كار بشه .

raminrayat
16-09-2011, 15:47
سلام دوست خوبم .این مثال کجاست من هرچی می چرخم چنین چیزی پیدا نمی کنم

raminrayat
16-09-2011, 16:17
سلام پیدا کردم متشکر

raminrayat
16-09-2011, 16:53
الا مونده تو میکرو تست کنم که ایا این مقدار رو میخونه یا نه.تا به بریم سراغ اینکه چطور کاری بکنیم تا همونطور که قبلا گفتم میکرو بدون توقف اظلاعات رو بخونه

sadmonew
16-09-2011, 18:00
با سلام
خوب تونستيد ازش جواب بگيريد؟ البته بهتره به جاي ارسال عدد 4000 و 3000 همون 4 و 3 رو بفرسته كه دريافتش توي ميكرو بي دردسرتره بعد كه برنامه كاملتر شد و تست شد اون وقت هر چي خواستين بفرستين. واقعا پيشرفت كردين بهتون تبريك ميگم و خوشحالم:hi:
نتيجه رو لحظه به لحظه اينجا بذارين و اگه مشكل يا سوالي هست بازم بپرسين.فعلا

raminrayat
16-09-2011, 18:22
سلام.ممنونم شما لطف دارید.دارم روش کار میکنم به مض اینکه جواب گرفتم .نتیجه رو گزارش میکنم

raminrayat
16-09-2011, 19:17
با دستور input a میشه تو ترمینال بیسکام به میکرو به صورت دستی مقدار داد و میکرو رو lcd نشون بده.ولی تو لبویو چون برنامه می ایسته تا مقدار بهش داده بشه و بعد ادامه مرحله رو تا مقدار دهی بعدی ادامه میده و من میخوام این مقدار به صورت اتوماتیک توسط visa write به میکرو ارسال داده بشه .متاسفانه نمیشه.

raminrayat
16-09-2011, 19:20
دستوری برای میکرو تو بیسیک سراغ ندارین که میکرو هر چند بار که باشه تو حلقه do loop بچرخه و فقط موقعی که از طریق پورت سریال توسط لبویو به اون مقدار داده میشه بیاد مقدار رو بگیره و کاری انجام بده وبعد دوباره برنامه رو ادامه بده؟

sadmonew
16-09-2011, 20:20
با سلام ببخشيد ديگه
شما هر پروژه يا فايلي كه تونستين تو Labview بسازين يا هر برنامه كه تو Bascom نوشتين رو براي من هم بفرستين تا با هم پيش بريم من خيلي فرصت نكردم با شما جلو بيام. اما اگه خودتون به همين صورت پيش برين به نتيجه خوبي مي رسين.

raminrayat
16-09-2011, 20:30
سلام .من برنامه رو برای سنسور smt 160 نوشتم که خروجیش pwm هست پس بذاری دوباره تغییرش بدم براتون بفرستم

raminrayat
16-09-2011, 21:34
سلام اینم فایل با lm35

sadmonew
16-09-2011, 21:45
دستت درد نكنه. من از Labview2009 استفاده ميكنم و تمام اين مطالبي رو كه تا به حال نوشتم از روي Labview2009 بوده. حالا مشكل اينجاست كه فايلي كه شما اينجا گذاشتين(فايل Labview رو ميگم) با اين ورژن باز نميشه. مثل اينكه بايد جديدشو نصب كنم.
اون چيزايي رو كه گذاشتينو نگاه مي كنم البته خودتون همچنان پرتلاش پيش برين :o

raminrayat
16-09-2011, 21:52
اگه اون دستور هایی که غیر فعال و سبز رنگ هستند رو فعال کنی میبینی که برنامه به مض رسیدن به اون میاسته تا از پورت سریال یه عدد بیاد اما چون با ایستادن برنامه لبویو هم مقدار دما رو نمیتونه بخونه ارور میزنه

sadmonew
16-09-2011, 22:15
شما فعلا دستور Serin رو به جاي دستور Input تو برنامتون تست كنيد تا من هم Labview2010 رو نصب كنم.

raminrayat
17-09-2011, 00:35
سلام دوست من .با دستور serin , serout هم نشد. از help بسکام هم با این دستور ها کار کردم ولی باز هم کل برنامه متوقف میشه تا بخواد از سریال بخونه.شما به کجا رسیدید؟منتظر هم فکریتون هستم.
یه ایده جدید به ذهنم رسیده اونم اینکه در طول یک حلقه اجرا تو لبویو چندین بار مقدار true یا fuls رو به visa write بفرستیم اینطوری شاید بشه از دستورهایی مثل a=waitkey یا spi in-out یا a=input بشه استفاده کرد .اما هر کار کردم نفهمیدم چطوری ؟:(

sadmonew
17-09-2011, 17:45
با سلام
آقا براي من كاري پيش اومد ديگه نتونستم بيام تو انجمن. خوب شما به كجا رسيدي؟
يه نكته مهم تو Labview كه قبلا هم گفتم، زماني كه شما پروژتون رو RUN كرديد اگه وقفه اي تو ارسال ديتا توسط ميكرو پيش بياد همون لحظه Labview پيغام خطا ميده. براي كار(پروژه اي) كه شما داريد انجام ميديد و بايد نظارت مستمري رو دماي محيط(شرايط محيط) داشته باشيد ارسال لحظه به لحظه اين اطلاعات يه مسئله مهم و شايد هم حياتي باشه. روي همون ايده كار كن. من سرم خيلي شـــلــوغــــه.:alc:

raminrayat
17-09-2011, 17:59
سلام .خوشالم که دوباره اومدید.به نظر شما چیکار کنم که این وقفه پیش نیاد؟

raminrayat
17-09-2011, 23:03
یک برد دیگه درست کردم عین همین برد که باهاش کار می کنم(هر برد دارای یک میکرو و یک ال سی دی اما دوتا سیمی که بعد از پورت سریال و بعد از max232 می یاد مشترکن) تا با یک میکرو دما رو بفرستم و با یک میکروی دیگه دستورات رو از پورت بخونم ببینم چطور پیش میره.شاید تونستم علت رو بفهمم و با یک میرو هر دوکار رو بدون استپ برنامه انجام بدم

sadmonew
17-09-2011, 23:11
با سلام
عاليه تست كنين و خواهشا نتيجه رو هم اينجا قرار بديد

raminrayat
17-09-2011, 23:36
سلام.اصلا هواسم نبود.یه دو دوتا چهارتا میکردم باید میفهمیدم که اگه در گاه rx , tx دومیکرو رو به هم وصل کنیم حالا چه به کامپیوتر وصل باشه یا نه .هر میکرو اطلاعات بفرسته به پورت سریال اون یکی به جای اینکه از پورت بخونه از میکرو میخونه وقاتی پاتی میشه.شما چیکار تونستید بکنید.ایا راه حلی واسه ایست نکردن میکرو تو خوندن اطلاعات از پورت پیدا کردین؟

sadmonew
17-09-2011, 23:42
تو روش دو ميكرويي كاملا مشخصه اون ميكرويي كه داده رو از محيط ميگيره از طريق پايه TXD ديتا رو به وردي پورت سريال ميفرسته و Labview با استفاده از VISA read ديتا رو ميخونه و ميكرويي دوم، كه ديتاي ارسال شده از Labview با استفاده از VISA write رو از طريق پايه RXD از خروجي پورت سريال دريافت ميكنه(يكم پيچيده شد) تو اين دو تا حالت تنها GND هستش كه مشتركه
راستي دليل وصل كردن RXD و TXD دو تا ميكرو به هم چيه؟ قضيش چيه؟

raminrayat
18-09-2011, 00:05
rxd و txd دوتا میکرو به هم وصل نمیشن بلکه rxd یکی به txd دیگری وبلعکس وصل میشن.دلیلشم همین کاریه که مامیخوایم با کامپیوتر ومیکرو بکنیم .منتها اینجا بجای کامپیوتر یک میکروی دیگه قرار میگیره وبینشون میشه اطلاعات رو ردوبدل کرد

sadmonew
18-09-2011, 00:15
rxd و txd دوتا میکرو به هم وصل نمیشن بلکه rxd یکی به txd دیگری وبلعکس وصل میشن.
دوست عزيز خودم همه اينارو ميدونم .
خوب چه اطلاعاتي قرار بين دونا ميكرو ارسال بشه اصلا لازمه؟ فعلا مدارتون رو ساده و به همون صورتي كه توضيح دادم ببنديد بعد تست كنيد ببينيد خوب جواب ميده بعد اگه همه چي خوب پيشرفت ميتونين مدارتون رو گسترش بدين و چيزاي ديگه بهش اضافه كنين.

raminrayat
18-09-2011, 00:32
متاسفانه این راه جواب نمیده باید بریم سراغ همون ارتباط یک میکرو با کامپیوتر.و ایستادن میکرو واسه خوندن از پورت رو حل کنیم

sadmonew
18-09-2011, 00:43
خوب اگه موافق باشيد ميريم سراغ c. من قبلنا يه برنامه نوشتم كه از وقفه سريال توش استفاده كرده بودم.
البته به اين خاطر ميگم با C كار كنيم چون تجربم تو C بيشتر از Bascomه. نميدنم شما تا حالا از C استباده كردين يا نه؟ اما جاي هيچ نگراني نيست.

raminrayat
18-09-2011, 01:10
نه من تا حالا با c کار نکردم.گرچه یه کوچولو یه چیزایی می دونم
لطفا برنامه رو توضیح بدید تا من هم بتونم سردر بیارم هم اینکه معادلش رو شاید تو بیسیک پیدا کنم

raminrayat
18-09-2011, 17:38
سلام .تونستم با دو میکرو پورت رو بخونم با همون دستور a=waitkey ولی فقط عدد 51 رو نشون میده .هر چی تو برنامه می چرخم نمیفهمم 51 از کجا میاد.نه مثل اینکه جالب شد وقتی led روشن بشه 52 و وقتی led خاموش بشه 51 رو میفرسته.اما بازم هرچی نگاه میکنم نمیفهمم این 51 و52 از کجا میان؟ولی جالب شدا

sadmonew
18-09-2011, 18:16
با سلام
به خاطر يه سري مسائل نميتونم صبح و بعد از ظهر حدودا تا ساعت 3/4 به انجمن سر بزنم.
اينطور كه شما گفتيد فعلا ديتا رو تونستيد با يه ميكرو ارسال كنيد و Labview هم بدون وقفه ديتا رو دريافت ميكنه پس تنها مشكل فعلا تو Labview كه ديتا(فرمان) رو به درستي ارسال نميكنه.
مگه خودتون تو Labview مشخص نكردين كه تحت هر شرايطي چه ديتايي ارسال كنه؟
برنامه اي رو كه تو Bascom نوشتيد همونيه كه براي دانلود گذاشتيد يا برنامه رو تغيير داديد. البته من هنوز وقت نكردم Labview2010 رو روي لپ تاپم نصب كنم.

raminrayat
18-09-2011, 19:27
سلام.ایشا... موفق باشی.چرا اتفاقا فقط دوتا شرط گذاشتم که طبق اون یا 3 و یا 4 رو بده به میکرو
برنامه بیسیک میکروی اول همونه اما میکروی دومی اینه:
راستی حواسم نبود که میشه پروژه های لبویو رو با فرمت labview 2009 هم ذخیره کرد.اینم فایل لبوییو 2009:

sadmonew
18-09-2011, 20:49
برنامه ميكروي دوم رو ديدم يعني ديتايي كه توسط ميكروي دوم دريافت و در متغير A ذخيره و روي LCD نشون داده ميشه فقط عدد 51؟ هيچ عدد ديگه از برنامه Labview غير از عدد 51 ارسال نميشه؟

raminrayat
18-09-2011, 22:20
سلام.چرا دوعدد 51 و 52 ارسال میشه
موقع روشن شدن led عدد51 وموقع خاموش شدن اون عدد 52 رو میفرسته.یعنی انگار درست کار میکنه اما نمیدونم این 51 و 52 رو از کجا میاره

sadmonew
18-09-2011, 22:24
شما اين تغييرات رو انجام بديد ببينيد بازم همون اعداد 51 و52 ارسال ميشن؟

raminrayat
18-09-2011, 22:38
دوباره سلام.وقفه من به این خاطر بود که ببینم میشه لااقل با این دوعدد 51 و 52 یک led یا هرچیز دیگه ای رو خاموش و روشن کرد! تونستم روی میکروی دوم یه کاری کنم که اتوماتیک همونجوری که می خوام خودش عین led تو لبوییو و تقربا همزمان با اون خاموش و روشن بشه

raminrayat
18-09-2011, 22:45
نه هیچ فرقی نکرد .تازه اون 5 رو اگه یک کنم اصلا دما رو نمیتونه بخونه چون من رقم صحیح دمارو رو 10000 ورقم اعشار رو رو 20000 سوار کردم وبعد با هم جمع کردم.که هردو 5 رقمین واسه همین 5 گذاشتم

sadmonew
18-09-2011, 23:13
من اون پروژه اي رو كه تو Labview درست كردين رو تست كردم خروجي عدد 3 يا عدد 4 بدست مي اومد عكسشو گذاشتم. برام عجيبه كه چرا تو خروجي سريال عدد 51/52 ارسال ميشه.

raminrayat
18-09-2011, 23:23
این پروژه همون قبلیه که براتون فرستادم یا اونی که به 2009 تبدیل کردم؟

sadmonew
18-09-2011, 23:25
همونيه كه به ورژن 2009 تبديل كردين.

raminrayat
18-09-2011, 23:28
جایی که عدد رو نشون میده به اینجا وصل کردین؟

raminrayat
18-09-2011, 23:29
اخه مال منم تواین قسمت وتا قبل اینکه بره تو visa write عدد 3 و 4 رو نشون میده .اما توی پورت این عددها رو 52 و 53 میخونه

raminrayat
18-09-2011, 23:41
اوضا جالب شد.این برنامه رو اجرا کنید وقتی تو لبویو به ورودی 0 میدم میکرو میخونه 48. وقتی 1..2..3..4......
میدم میکرو عینن با 48 جمع میکنه و نشون میده .اینم فایل لبویو و برنامه میکرو:
به نظز شما علت چیه؟

sadmonew
18-09-2011, 23:42
آقا فهميدم مشكل چيه اين عكسو ببينيد. Labview كد اسكاي اعداد 3و 4 رو به پورت سريال ارسال ميكنه.

raminrayat
18-09-2011, 23:49
پس اگه علت اینه باید چیکار کرد که عدد درست رو نشون بده؟

sadmonew
19-09-2011, 00:02
ميتونيد تو برنامتون از دستور asc استفاده كنيد.

raminrayat
19-09-2011, 00:15
چطوری میشه مثال بزنید؟

sadmonew
19-09-2011, 00:26
نه اشتباه شد فكر كنم از خستگيه! خودتون نظري ندارين؟
اگه تو Helpه Bascom بگردين حتما يه دستور براي تبديل ASCII به عدد داره اما من الان دقيقا يادم نمياد.

raminrayat
19-09-2011, 00:33
شرمنده وقتتون رو گرفتم

raminrayat
19-09-2011, 00:36
دارم تو اینترنت دنبال این قضیه میگردم .گرچه یه راه حل فوقالعاده ساده وجود داره اونم اینکه تو میکرو به محض خوندن عدد از اون 48 واحد کم کنم تا بشه اون چیزی که میخوام.ولی خوب اصولی به نظر نمیرسه.

raminrayat
19-09-2011, 00:44
با این دستور جواب داد
B = Inkey()
A = Asc(b)

درست گفته بودید با دستور asc دقیقا همونی که می خواستم شد دستتون دردنکنه

raminrayat
19-09-2011, 02:45
سلام.الان ساعت 1:45 دقیقه هست.وتونستم بالاخره با یک میکرو هردو کار رو انجام بدم.حالا مونده چند کار دیگه !!! همه می توانند و ما(ایرانیها)حتما می توانیم.ازتون ممنونم.فعلا تا فردا ساعت 3 الی 4 به امید دیدار

raminrayat
20-09-2011, 01:35
سلام .میخوام واسه پروژه دستگاه جوجه کشی با لبوییو به صورت شکلی و گرافیکی عملکرد چرخیدن تخم ها یا خاموشو روشن شدن فن وهیتر رو تولبویو به همراه برنامه شبیه سازی کنم.چطور باید این کار رو انجام بدم.عین داخل شرکت ها که تو کامپیوتر عین اینکه از دستگاهها عکس گرفته باشن تو لبویو مانیتورینگشون میکردن .البته شبیه انیمیشن .منتها فقط مثلا فن یا بعضی قسمت ها متحرکن

raminrayat
22-09-2011, 10:18
سلام دوست من دیگه نیستید.دلمون برات تنگ شده.یه سوال داشتم من می خوام برای یه هیتر یه کنترلر pid بسازم عین این پروژه که تو سایت مربوطه هست ولی زبان c بلد نیستم .میتونید زحمت بکشید و راهنماییم کنید تا به زبان بیسیک اون رو پیاده سازی کنم؟ازتون بی نهایت ممنونم
برنامه نویسی میکروکنترلرها - دریافت برنامه (You can see links before reply)

raminrayat
24-09-2011, 10:40
سلام.من هر روز حداقل 2 یا سه بار به اینجا سر می زنم.به امید اینکه شما هم پیغامی داده باشید !!!!
برنامه ای رو که تو پست قبلی قرار دادم خودم به زبان بیسیک نوشتم.البته بدون کیپد وتغییر مقدار ست پوینت با کیپد.ولی 4 الی 6 درجه از مقدار set point دما بالا تر میره .به نظر شما علت چیه؟

sadmonew
26-09-2011, 16:52
با سلام به شما دوستان عزيزم
ببخشيد اين يه هفته تو سفر بودم و نتونستم به انجمن سر بزنم از همتون معذرت ميخوام:hi:.
در حال خوندن پست هاي قبلي هستم.

raminrayat
26-09-2011, 17:45
:oخیلی خوشحال شدم که اومدین.:wink:

sadmonew
26-09-2011, 21:15
خوب عاليه كه تونستيد تمام كارهارو با يه ميكرو انجام بديد. در مورد پست شماره 139 كه شما نوشتيد ممكنه شركتا يه برنامه مستقل و بدون استفاده از Labview نوشته باشن و اين برنامه تمام قسمتارو به صورت گرافيكي نشون بده و تحت كنترل داشته باشه.
در مورد پست شماره 140 بيشتر توضيح بديد كه دقيقا با PID ميخوايد چيكار كنيد؟
در كل لطفا دقيقتر توضيح بديد.

raminrayat
27-09-2011, 12:06
می خوام وقتی کامپیوتر خاموش میشه(منظورم تو همون پروژه کنترل دمای دستگاه جوجه کشی با لبویو و میکرو مگا 32 هست).وقتی برق میره یا کامپیوتر خاموش میشه میکرو بره رو حالت اتوماتیک و به صورت کنترلر pid دما رو رو set point ثابت نگه داره(.گرچه بدون pid هم میشه).و مقدار set point هم قابل کم و زیاد شدن باشه با دوتا میکرو سویچ.
حالا تو پستهای قبلی پروژه کنترل دما با pid رو که به زبان c هست قرار دادم.البته به زبان بیسیک هم که خودم دستو پاشکسته از روی همون c نوشتم قرار دادم.اما همون که تو پست مربوطه نوشتم اختلاف 4 الی 6 درجه با ست پوینت تو نتیجه وجود داره .می خوام ببینم به نظرتون مشکل برنامه بیسیک کجاست؟ممنون(البته تو واقعیت ضرایب خیلی فرق میکنه ولی فعلا تو پروتئوس هم جواب بده کافیه)

sadmonew
27-09-2011, 23:35
با سلام
چرا تو برنامه اي كه نوشتيد اعداد رو تغيير داديد؟ چرا از همون اعدادي كه تو برنامه نوشته شده به زبان c وجود داره ، استفاده نكرديد؟ دليل خاصي داره؟ يعني تنها مشكل فعلا اختلاف 4 الي 6 درجه هستش؟

raminrayat
28-09-2011, 02:12
کدوم اعداد رو میگید؟ من فقط مقادیر ضرایب رو کم و زیاد کردم تا ببینم با چه ضرایبی بهتر عمل می کنه.بعدشم تو برنامه همون اصلیها رو گذاشتم.
اولین بار که برنامه رو نوشتم مقدار ocr2 رو برابر d قرار دادم که مقدار اختلاف به 25 درجه حتی می رسید بعد
با دستکاری این قسمت برنامه
E = Highd + Lowd
E = E / 4
Ocr2 = E
اختلاف رو به 4 الی 6 درجه رسوندم.می دونم علمی نیست.
الانم دارم برنامه رو یه جور دیگه تغییر میدم که توش از تایمر 1 استفاده شده و هم highd ,lowd باهم موج
pwm رو کنترل میکنن.
Config Timer1 = Pwm , Pwm = 10 , Compare A Pwm = Clear Up , Compare B Pwm = Clear Down , Prescale = 256
نتیجه رو اعلام خواهم کرد.البته الان دیگه ساعت 1:10 هست و دیگه مخم جز خواب چیزی توش فرو نمیره.فردا اگه خدا عمری داد در خدمتتون خواهم بود

sadmonew
28-09-2011, 18:01
با سلام
منو ببخشيد كه ديگه نتونستم به شما كمك كنم. تو قسمت برنامه نويسي مطمئن باشيد به نتيجه مي رسيد با توجه به وقتي كه شما روش گذاشتين. ممكنه يه مقدار زمان بر باشه. لطفا منو هم تو جريان كارا و نتايجي كه بدست مياريد قرار بديد.

raminrayat
28-09-2011, 21:49
خواهش می کنم این حرف ها چیه .همین که سر می زنید باعث دلگرمیه منه.حتما شمارو در جریان می زارم

raminrayat
28-09-2011, 22:21
سلام مجدد .بالاخره میتونم بگم درست شد.
با همین دستوری که تو پست قبلی گفتم
Config Timer1 = Pwm , Pwm = 10 , Compare A Pwm = Clear
Up , Compare B Pwm = Clear Down , Prescale = 256
حالا مونده بقیه پارامتر ها و تنظیمات !!!!

raminrayat
28-09-2011, 22:23
راستی یه سوالی برام پیش اومده اونم اینکه یعنی همون سوالی که قبلا گفته بودم.
وقتی برق میره یا کامپیوتر خاموش میشه میکرو با چه دستوری از قسمت برنامه ای که وظیفه ی اریال و دریافت اطلاعات از کامپیوتر رو داشت خارج بشه و بره رو حالت اتوماتیک ( به صورت کنترلر pid دما رو رو set point ثابت نگه داره)؟

sadmonew
28-09-2011, 22:37
با سلام
من دقيقا از جزئيات برنامه اي كه نوشتيد مطلع نيستم. برنامتون رو قرار بديد تا ببينم كجاش رو بايد تغيير بدين يا چه دستوري به برنامتون اضافه كنيد.
البته چيزي كه مشخصه وقتي برق ميره ميكرو بايد از باتري پشتيبان(Backup) استفاده كنه و همچنين جريان ارسال داده از كامپيوتر به طرف ميكرو قطع ميشه.

البته يه مسئله جالب ايجاس من نميدنم چرا بقيه اعضاي انجمن تو بحثمون شركت نكردن و ما نتونستيم از نظرشون استفاده كنيم.

raminrayat
29-09-2011, 10:59
سلام دوست من.منظورم این بود که برق و باتری واسه میکرو داریم فقط می خوایم وقتی کامپیوتر رو خاموش کردیم بره رو حالت اتوماتیک.رفتن برق رو در نظر نگیرید.دقیقا حق با شماست.حتی یه نفر غیر شما تو این پستها چیزی ننوشت یا راهنمایی نکرد.در عوض وقتی برنامه pid کنترلر رو گذاشتم 15 نفر تواین تاپیک و 50 نفر هم تو این ادرس (روش کلیک کنید باز میشه)

(مشکل در برنامه نویسی بیسیک ،برای یک pid controler - ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply) )

دانلودش کردن وفقط یکنفر به نام arm-mohsen-avr (You can see links before reply) راهنماییم کرد (همینجا جا داره از شما و ایشون تشکر کنم) برای همینم بهتر میدونم برنامه هایی که میفرستم تو پیغام خصوصی براتون ارسال کنم.

raminrayat
29-09-2011, 11:32
سلام مجدد یه مشلی برام پیش اومده .من تو برنامه اندازه گیری دما از timer1 وتو قسمت کنترلر pid هم از timer1 واسه pwm استفاده کردم .حالا اگه بخوام دوتا برنامه رو با هم تو یجا بکار ببرم به نظر نمیشه واسه هردو از یه timer استفاده کرد.واسه همین من از timer2 استفاده کردم.ولی برای هر کدوم که این timer2 رو استفاده می کنم .اصلا دقت خوبی ندارن.نه میتونم باهاش دما رو دقیق بخونم نه pwm دقیق باهاش درست کنم.این طور که معلوم شد atmega32 متاسفانه timer3 نداره .که اگه داشت همه چی حل بود.به نظر شما باید چیکار کنم؟(برنامه ها یکیش همونیه که برای کنترلر pid به زبان بیسیک نوشتم .برنامه دوم هم برنامه ایهکه تو پستای اول به نام smt160 گذاشته بودم .براتون می فرستمشون)

raminrayat
29-09-2011, 22:36
سلام متوجه شدم چیکار کنم از یه کلید استفاده میکنم و دوتا برنامه رو مثل ساختار ساده ای که پایین نوشتم می نویسم
W:
Do
Debounce Pina.7 , 1 , Q
Lcd "on"

Waitms 300
Cls
Loop
End

Q:
Do
Debounce Pina.7 , 0 , W
Lcd "off"
Waitms 300
cls
Loop
End

sadmonew
29-09-2011, 22:51
با سلام
براي چي از كليد استفاده كرديد؟ من هنوز برنامه رو نديدم.

raminrayat
30-09-2011, 00:27
یه کلید دوحالته که رو یه حالت که مثلا پورت pina.7 رو یک میکنه برنامه اندازه گیری دما و ارتباط با laview اجرا میشه .و رو حالت دوم که pina.7 رو صفر میکنه برنامه pid کنترلر اجرا میشه

raminrayat
30-09-2011, 00:28
مثل چنین چیزی

sadmonew
30-09-2011, 00:33
منظورتون اينه كه هر موقع متوجه شديد برق رفته خودتون به صورت دستي حالت مدار رو تغيير بدين. نميدونم قصد دارين كه مدار رو به صورت اتوماتيك هم بسازين؟ راستي فايل hex برنامه رو همراه فايل ضميمه شده تو پست قبل قرار بدين.

raminrayat
30-09-2011, 07:31
سلام.بله می خوام دستی ببرمش رو حالت دوم.فعلا نمی خوام خودش بفهمه که کامپیوتر خاموش شده یا برق رفته.گرچه اگه اتوماتیک می شد مطمئنا خیلی جالبتر بود.
توی این برنامه به جای اینکه فقط اسم دوتا برنامه رو رو ال سی دی نشون بده میشه خود برنامه ها رو گذاشت

raminrayat
30-09-2011, 09:24
سلام من هنوز نتونستم این مطلب رو حل کنم چطور از timer1 هم برای کنترل pwm و هم برای خوندن smt160 که خروجی pwm داره استفاده کنم .اخه نمیشه مثل برنامه ای که پایین نوشتم اونارو به کار ببرم

Config Timer1 = Timer , Prescale = 1
Enable Timer1

Config Timer1 = Pwm , Pwm = 10 , Compare A Pwm = Clear Up , Compare B Pwm = Clear Down , Prescale = 256

یعنی هر دو رو باهم توی یه برنامه

sadmonew
30-09-2011, 15:01
با سلام
امكان استفاده از هر دو دستور وجود داره اونم تو يك برنامه.

raminrayat
01-10-2011, 01:13
سلام.چه طوری بکار ببرم که دقت اندازه گیری کم نشه اخه نه میتونم باهاش دما رو دقیق بخونم نه pwm دقیق باهاش درست کنم.
در صورتیکه وقتی جدا بکار می برم کاملا دقیق کار می کنن.

raminrayat
01-10-2011, 14:03
متاسفانه نمی دونم پروگرامرم چیش شده زده 3تا avr سوزونده .(البته برنامه قبلی که توشون ریختم اجرا می کنن ولی حتی stk 500 هم اونارو نمیشناسه نمی دونم اینارو چیکار کنم.دیگه میکرو برام نمونده)

sadmonew
01-10-2011, 20:53
متاسفانه نمی دونم پروگرامرم چیش شده زده 3تا avr سوزونده .(البته برنامه قبلی که توشون ریختم اجرا می کنن ولی حتی stk 500 هم اونارو نمیشناسه نمی دونم اینارو چیکار کنم.دیگه میکرو برام نمونده)

با سلام
شايد ميكروتون قفل شده؟
اگه يه پروگرامر USBasp خريده بوديد شايد اصلا مشكلي با پروگرم كردن ميكرو نداشتيد من خودم 4/5 ساله اين پروگرامر رو دارم و تا به حال مشكلي نداشتم. من هنوز برنامه رو نديدم. اگه برنامه اي كه نوشتيد رو بفرستيد يا ضميمه كنيد بهتون ميگم كه اين دوتا دستور رو كجاي برنامه بذاريد.

raminrayat
01-10-2011, 22:53
این هم برنامه دوتا رو ریختم تو یکی .برنامه pid کنترلر رو هم ریختم اخرش
در ضمن اتفاقا پروگرامر اصلی ای که من باهاش کار می کنم usbasp هست و این پروگرامر این بلارو سر میکروها اورده.الانم دوباره یک میکروی نو خریدم.دیگه اتمگا 32 رو حتی نوشو نمیشناسه در عوض با اتمگا 8 خوب کار میکنه

raminrayat
02-10-2011, 09:08
سلام یه سوال تو شکل زیر ایا فقط میکرویی که برنامه روش ریخته باید به منبع تغذیه وصل باشه یا هر دو میکرو؟

raminrayat
02-10-2011, 14:32
sسلام مجدد.پروگرامر usbasp رو تعمیر کردم تمام اون avr ها که فکر میکردم سوخته رو میشناسه.اما نمیدونم این پروگرامر stk500 نواوران فقط ایسی نو رو شناخت و وقتی من میکروی جدیدخریده خودم رو فیوز بیتهاشرو روی کریستال خارجی گذاشتم دیگه نشناختش ولی پروگرامر usb asp همه رو میشناسه بهنظرتون باید پروگرامر رو ببرم گارانتی یا مشکل از جای دیگه ای هست؟

راستی تونستید بفهمید تایمرهارو کجا باید گذاشت تا درست کار کنه؟

sadmonew
02-10-2011, 17:51
سلام یه سوال تو شکل زیر ایا فقط میکرویی که برنامه روش ریخته باید به منبع تغذیه وصل باشه یا هر دو میکرو؟

با سلام
هر دو تا ميكرو به منبع تغذيه وصل ميشه.

raminrayat
02-10-2011, 18:03
سلام.ممنونم.نگفتید تایمرهارو کجای برنامه باید بزارم؟

sadmonew
02-10-2011, 18:12
سلام.ممنونم.نگفتید تایمرهارو کجای برنامه باید بزارم؟
اجازه بديد برنامه رو دقيق ببينم حتما بهتون ميگم .

sadmonew
02-10-2011, 21:06
شما گفتيد موقعي كه برنامه ها رو به صورت جدا اجرا ميكنيد دقت خوبه.
خوب شما برنامه هاي جدا رو هم برام بفرستيد مقايسه كنم ببينم چرا بايد اينجوري باشه؟

raminrayat
02-10-2011, 22:05
سلام این هم برنامه ها جداگانه

raminrayat
03-10-2011, 01:08
سلام متوجه شدم .تایمر مربوطه رو باید اول همون قسمت از برنامه که میخوایم باهاش کار کنه باید قرار دادمهم نیست حتی اخر بقیه برنامه ها باشه.من فکر می کردم فقط میشه پیکربندی تایمرهارو یکبار اونم قبل do--loop انجام داد ممنونم.الان دوباره رفتم سراغ labview وتنظیمات pid کنترلر.برنامه ها خیلی شلوغ شدن فکر کنم با یک سنسور یا نهایت دوتا کار کنم بهتر باشه .

raminrayat
03-10-2011, 17:58
سلام من یه برنامه کوچیک نوشتم که با فشار دادن یک کلید مقدار عدد(پیش فرض دما) از 35.5 ، یکدهم یکدهم زیاد بشه و با فشردن کلید دیگه یکدهم یکدهم کم بشه به نظر شما باید چه تغییری بدم تا دمای داده شده از طرف کامپیوتر(labview)به عنوان عدد(پیش فرض دما) در نظر گرفته بشه؟
اینم برنامه و فایل پروتئوس

می خوام وقتی کامپیوتر روشنه یا بعد از اینکه اون رو خاموش کردم اخرین عدد رو به عنوان دما تو برنامه قبلی اجرا کنه.فکر کردم اول تو این برنامه های کوچیک به نتیجه برسیم بعد به برنامه اصلی اضافش کنم

sadmonew
03-10-2011, 22:24
با سلام
منظورتون اينه كه تا زماني كه كامپيوتر روشنه و ديتا ارسال ميكنه ميكرو ديتا(دما) رو بخونه و زماني كه كامپيوتر خاموش شد(به طور ناگهاني برق قطع شد) آخرين ديتا رو تو برنامه استفاده كنه و در واقع Pid از آخرين ديتا(دما) هستش تو كنترل دستگاه استفاده كنه.
خوب پس بايد ديتا رو در حافظه EEPROM ذخيره كنه و در زماني كه برق ميره از اون استفاده كنه.
درست متوجه شدم؟

raminrayat
03-10-2011, 22:49
سلام.دقیقا همینه با این تفاوت که فرض کنید avr تغذیش رو از یه باتری 12 ولت جداگانه داره و رفتن برق تاثیری روی میکرو نداره که در اینصورت اگه اشتباه نکنم دیگه نیازی به حافظه eeprom نخواهد بود.حالا تو این شرایط تو برنامه چطور باید عمل کنیم

sadmonew
03-10-2011, 23:11
بله تغذيه ميكرو هر چي ميخواد باشه اما زماني كه برق قطع بشه يا كامپيوتر خاموش بشه جريان ارسال ديتا(ذما) به طرف ميكرو قطع ميشه و اينجاس كه حافظه eeprom به كمكمون مياد و آخرين ديتا يا آخرين مجموعه ديتا رو به ما ميده. پس استفاده از eeprom قطعيه.

raminrayat
03-10-2011, 23:19
سلام.خوب چطور باید اون قسمت از اطلاعات مهم رو که می خوایم بفرستیم تو eeprom?

sadmonew
03-10-2011, 23:39
كلا از چند تا سنسور ميخواين استفاده كنيد؟ حوب هر كردم از اين سنسورا يه سري ديتا رو ارسال مي كنن.
البته بذاريد يه مقدار بيشتر روي اين قسمت فكر كنيم. چون يه مشكل اين وسط هستش هر حافظه eepromي تا يه حد خاصي قابليت نوشتن و خوندن داره كه محدوديت ايجاد ميكنه. بيشتر روش فكر كنيم ببينيم راه حل ديگه داره؟

raminrayat
03-10-2011, 23:47
در کل از دوتا سنسور استفاده میشه
یکی lm35 دیگری smt160

sadmonew
06-10-2011, 17:44
با سلام
با توجه به اينكه قطع شدن برق به دفعات زياد رخ نميده، ميتوني از حافظه فلش يا از eeprom خود ميكرو هم استفاده كني.

raminrayat
06-10-2011, 18:01
سلام.ممنون میشم اگه کار با eeprom رو برام توضیح بدی یا اگه لینک یا منبعی داری که معرفی کنی ممنون میشم

sadmonew
06-10-2011, 18:08
اگه بخواي از EEPROM خود ميكرو استفاده كني تو Bascom چند تا دستور وجود داره.

READEEPROM , WRITEEEPROM , $eeprom , $data

raminrayat
06-10-2011, 18:35
من یه مشکلی با کم و زیاد کردن مقدار دما دارم میکرو پیغا nan مینویسه میشه یه نگاهی بندازید علت چیه

سویچ بالایی عدد دمارو زیاد میکنه یکدهم یکدهم
سویچ پایینی از حالت کم و زیاد کردن خارج میشه و میره رو ادامه برنامه ها
سویچ وسطی عدد دما رو کم میکنه

ممنونم با دستوری که راهنمای کردید کار می کنم و نتیجه رو گزارش می کنم

sadmonew
06-10-2011, 18:41
ميشه بگيد چه قسمتي تو برنامه رو تغيير دادين كه اينجوري شد!!!!؟؟؟
تو proteus اين خطا رو ميده. عملا هم اين خطا رو ميده؟

raminrayat
06-10-2011, 18:45
این قسمت که نشون دادم البته الان کردمشون pina به جای porta دارم تستشون میکنم

raminrayat
06-10-2011, 18:47
درست شد.ممنونم.مشکل از همون بود که به جای porta میبایست مینوشتم pina اما مگه چه فرقی میکنن؟

sadmonew
06-10-2011, 18:55
PinX كلا مربوط ميشه به تنظيم پورت ها كه به صورت خروجي تنطيم بشن يا ورودي.(تو كامپايلر Bascom به اين صورت تنظيم ميشه)

Config Pina = Inputاما با تنظيم PortX قسمت Pullup يا Pulldown پورتها تنظيم ميشن يا اينكه بخوايم ديتايي به پورتها بفرستيم.

PORTA = 0

raminrayat
07-10-2011, 10:14
سلام.من تو برنامه میکرو برای اینکه دقت اندازه گیری بالا بره 60 بار از سنسورها و از ... می خوندم بعد تقسیم بر 60 می کردم با این کار عددی که از write visa خونده می شد هم عدد مربوط به خروجی فرمان روشن یا خاموش شدن led مربوط به lm35 خونده میشد (شاید بیشتر از 50 بار تو هر 60 بار)و فرمان خروجی مربوط به smt160 (البته به تعداد خیلی کم)که فکر کنم چون هر write visa تو یک زمان میفرستن میکرو بیشتر میتونست اولیه رو بخونه.حالا نمیشه کاری کرد که لبویو بعد از اینکه یکی از write visa ها فرستاد 5 میلی ثانیه صبر کنه و بعد بعدی رو بفرسته؟

sadmonew
07-10-2011, 10:52
با سلام صبحتون همگي بخير
يه عكس قرار دادم كه توش مشخص كردم چه قسمتي رو اضافه كنيد تا تاخير در ارسال داشته باشيد. البته شايد كامل نباشه اما ميتونه كمك كننده باشه.

raminrayat
07-10-2011, 21:46
دستت درد نکنه مشکل حل شد.واقعا ممنون

sadmonew
07-10-2011, 21:53
با سلام
خدا رو شكر مشكل حل شد. خوب ديگه چه قسمتايي از پروژتون هنوز كامل نشده؟

picpars
14-10-2011, 13:37
با سلام خدمت تمامی دوستان
من فبلا با زبان سی این پروژه رو درست کردم. گفتم شاید کمک تون کنه!
آدرس مطلب:
پروژه ارتباط سریال اینترفیس با LabVIEW و Flowcode (You can see links before reply)

sadmonew
14-10-2011, 18:10
با سلام خدمت تمامی دوستان
من فبلا با زبان سی این پروژه رو درست کردم. گفتم شاید کمک تون کنه!
آدرس مطلب:
پروژه ارتباط سریال اینترفیس با LabVIEW و Flowcode (You can see links before reply)

با سلام
دستون درد نكنه.
اگه براتون مقدوره فايلاي مربوط به نرم افزار Labview رو براي ورژن هاي جديدتر اين نرم افزار در پروژتون قرار بديد. تا دوستاني كه ميخوان از كار شما استفاده كنن و با سيستم خودشون تست كنن مشكلي نداشته باشن.

با تشكر

raminrayat
14-10-2011, 18:17
سلام دوست گرامی ممنون از لطفتون .به ادرسی که گفته بودید قبل از ایجاد حدودا این 20 صفحه سر زده بودم و از برنامه مفیدتون استفاده برده بودم اما چون نیاز بود که با LABVIEW و با بیسیک این کار رو انجام بدیم نیاز به ایجاد این پست ها شد.ممنونم از شما و از همه ی کسانی که علمشون رو برای پیشرفت ایرانمون تقدیم می کنند.من دارم روی سخت افزار مدار این پروزه کار می کنم.فعلا دارم روی کاغذ کل مدار رو پیاده می کنم تا PCB اون رو رسم کنم.ایشا.. منم بتونم کامل شده این پروژه رو با تمام جزئیات قرار بدم.من مدار ازمایشی که 2 سال پیش برای کار با AVR درست کرده بودم و تا حالا این پروژه رو روی اون تست می کردم
اینیه که تو ادامه عکسش رو میگذارم مال مدار ه ربات فوتبالیست یک به یکه:البته این رو من با paint کشیده بودم حالا به نظر شما مداری که فعلا دارم رو کاغذ پیاده میکنم با چی pcb اون رو بکشم که خیلی عالی باشه .اگه اموزشی دارید ممنون میشم راهنمایی کنید

sadmonew
14-10-2011, 18:27
با سلام به دوست عزيزم
اگه منظورتون اينه كه از چه نرم افزاري براي كشيدن PCB استفاده كنيد براي شروع به نظرم Proteus خيلي خوبه؟ حالا نميدونم منظورتون همينه يا نه؟

raminrayat
14-10-2011, 18:28
سلام.چطوری با proteus? اموزشی براش سراغ دارید؟من هر چی سرچ میکنم میاد تبدیل proteus به protel pcb

sadmonew
14-10-2011, 18:32
البته منظور من يه قسمت از اين نرم افزار به اسم ares هستش. من تا چند وقت پيشا از همين نرم افزار براي طراحي pcb استفاده مي كردم. البته بازم نميدونم آيا از اين قسمتش استفاده كردين يا نه؟ اگه سولي داريد من در خدمتم.

raminrayat
14-10-2011, 18:34
همونی که ایکونش مثل پروتئوسه ولی قرمز رنگه؟

sadmonew
14-10-2011, 18:37
نرم افزار Proteus از دو بخش اصلي تشكيل شده يه بخش مربوط به شماتيك و شبيه سازي مدارات هستش و بخش ديگه مربوط به طراحي PCB هستش. بله همون آيكون قرمز رنگه. البته اگه تو انجمن سرچ كنيد درباره ARES مطلب وجود داره.

raminrayat
14-10-2011, 18:44
یه اموزش از این ادرس پیدا کردم .باهاش کار می کنم اگه به مشکلی برخوردم مزاحمتون میشم

picpars
14-10-2011, 18:47
با سلام
دستون درد نكنه.
اگه براتون مقدوره فايلاي مربوط به نرم افزار Labview رو براي ورژن هاي جديدتر اين نرم افزار در پروژتون قرار بديد. تا دوستاني كه ميخوان از كار شما استفاده كنن و با سيستم خودشون تست كنن مشكلي نداشته باشن.

با تشكر

دوست عزیز من با LabVIEW 2010 و Flowcode V4 for AVRs برای میکرو استفاده کردم. فکر نمی کنم ورژن جدیدتری از نرم افزار ها اومده باشد!

این پروژه رو من طوری طراحی کردم اضافه کردن رله های خروجی به نرم افزار خیلی راحت و بی دردسر باشه، در حال حاضر 3 تا رله خروجی رو کنترل میکنه و البته همزمان از بیرون محتوای یه شمارنده داخلی میکرو رو برای کامپیوتر میفرسته.

raminrayat
14-10-2011, 18:48
یه سوال .شرمنده اگه یکم عجولم.نمیشه تو پروتئوس شماتیک رو بکشیم بع خودش ببره تو قسمت pcb ش و تبدیلش کنه؟یا اینکه pcb رو خودمون باید توares بکشیم

raminrayat
14-10-2011, 18:50
دوست عزیز من با LabVIEW 2010 و Flowcode V4 for AVRs برای میکرو استفاده کردم. فکر نمی کنم ورژن جدیدتری از نرم افزار ها اومده باشد!

این پروژه رو من طوری طراحی کردم اضافه کردن رله های خروجی به نرم افزار خیلی راحت و بی دردسر باشه، در حال حاضر 3 تا رله خروجی رو کنترل میکنه و البته همزمان از بیرون محتوای یه شمارنده داخلی میکرو رو برای کامپیوتر میفرسته.
در جواب دوستم باید بگم labview 2011 اومده خیلی وقته.البته اگه ورژن 2010 نصب کنید نباید مشکل داشته باشید.مال من 2011 ه و مشکلی باهاش نداره

sadmonew
14-10-2011, 18:51

خوب عاليه، مشكل از Labview نصب شده رو سيستم خودمه اخه مال من ورژن 2009. ممنونم

sadmonew
14-10-2011, 18:52
یه سوال .شرمنده اگه یکم عجولم.نمیشه تو پروتئوس شماتیک رو بکشیم بع خودش ببره تو قسمت pcb ش و تبدیلش کنه؟یا اینکه pcb رو خودمون باید توares بکشیم
بله ميشه اينكارو انجام داد اما دردسرش زياده بهتره خودتون pcb رو طراحي كنيد.

raminrayat
14-10-2011, 19:01
لابد غلط غلوط تو اتصالا پیدا میکنه.البته حق با شماست تو محله ما از قدیم گفتن هر نرم افزاری رو بهر کاری ساختن .ares pcb می خواهد وو مغز کهن ههههههه.ممنون
بعد از خوندن اموزش و تمرین نتیجه رو اعلام می کنم

raminrayat
14-10-2011, 19:59
توی اموزش ننوشته اینجا چطور باید قطعات رو فراخوانی کنم.
مثلا الان من می خوام اتمگا32 یا ایسی max232 رو بیارم باید چی بنویسم؟

sadmonew
14-10-2011, 20:26
توی اموزش ننوشته اینجا چطور باید قطعات رو فراخوانی کنم.
مثلا الان من می خوام اتمگا32 یا ایسی max232 رو بیارم باید چی بنویسم؟

با سلام
لطفا مطالب مربوط به طراحي PCB رو تو لينك زير عنوان كنيد(موضوع جديد):
نرم افزار های شبیه سازی و طراحی مدار چاپی - ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply)

با تشكر

raminrayat
14-10-2011, 21:09
ممنون از راهنماییتون.حواسم نبود.اونجا منتظرتون هستم

raminrayat
18-10-2011, 23:42
لینک مونتاژ مدار به روش های مختلف

روشی سریع برای مونتاژ فیبر مدارچاپی - ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply)

raminrayat
14-11-2011, 17:07
سلام .پس از یه وقفه طولانی اومدم.البته معذرت می خوام علت این وقفه رو هم تو پیغام خصوصی کمی توضیح دادم. من برای send , receive از میکرو به max 232 ،این دو پایه پیش فرض رو تغییر دادم به c.0 , c.1 با دستور
Open "comc.1:9600,8,n,1" For Output As #1
Open "comc.0:9600,8,n,1" For Input As #2
ولی کار نکرد از طرفی
وقتی دو پایه max 232 رو وصل میکنم به پایه های پیش فرض میکرو یعنی d.0,d.1 ارسال و دریافت اطلاعات از روی این دو پایه انجام میشه علت چیه چرا پایه های ارسال و دریافت داده ها تغییر نمیکنن

raminrayat
14-11-2011, 17:33
این هم پروژه ایه که دارم برای دانشگاه میسازم.دیگه تقریبا اخراشه

sadmonew
14-11-2011, 20:20
با سلام
دوست عزيز همونطور كه خودتون هم ميدونيد پايه هاي اصلي ميكروي mega32 براي ارسال و دريافت داده به صورت سريال همون PORTD.0 و PORTD.1 هستش و شما نميتونيد از پايه ديگه اي براي ارسال و دريافت استفاده كنيد.

raminrayat
14-11-2011, 20:36
ولی تو اموزش میکرو کنترلر avr نوشته ی اقای یک نفر این طور نوشته که با دستور
Open "comc.1:9600,8,n,1" For Output As #1
Open "comc.0:9600,8,n,1" For Input As #2
میشه پایه های پیش فرض رو تغییر داد

sadmonew
14-11-2011, 21:20
بله مثل اينكه درسته. رفتم هلپ bascom رو نگاه كردم ديدم اونجا هم يه همچين مثالي زده. يه چيزي هم گفته كه اگه بخوايم از UART به صورت نرم افزاري استفاده كنيم و پورتاي ديگه اي غير از پورت اصلي ميكرو براش تعريف كنيم، بايد در قسمت مد از INPUT و OUTPUT استفاده كنيم كه البته شما اينو هم قرار داديد.
شما با پورت ديگه اي مثلا B.1 و B.0 هم تست كردين؟
راستي فراموش كردم بگم "عيدتون هم مبارك":018:

raminrayat
14-11-2011, 21:37
عيد شما هم مبارك.من پورت b رو دادم به lcd .با این حال سعی می کنم تست کنم.و جواب رو اعلام کنم

raminrayat
14-11-2011, 22:42
نه متاسفانه رو پورت b هم نمیشه

sadmonew
14-11-2011, 22:53
با سلام دوست عزيز
شما از چه دستوري براي ارسال ديتا به پورت سريال استفاده مي كنيد:

PRINT #1,v

يا

PRINT v

raminrayat
14-11-2011, 22:54
رو بقیه پین های پورت دی هم تست کردم نشد باز روی دوتا پین پیشفرض کار میکنن

raminrayat
14-11-2011, 22:56
مثلا این دستور
Open "comd.6:9600,8,n,1" For Output As #1
Print A
'Waitms 1

Print B

raminrayat
14-11-2011, 22:58
فرق دوتا دستورا با هم چیه؟

sadmonew
14-11-2011, 23:01
مثلا این دستور
Open "comd.6:9600,8,n,1" For Output As #1
Print A
'Waitms 1

Print B
به جاي Print A از Print #1,A استفاده كنيد. حالا دوباره تست كنين.

raminrayat
14-11-2011, 23:03
تو این فاصله از دستور PRINT #1,v استفاده کردم رو پورت دی جواب داد میرم رو پورت سی تست کنم.ja;v

raminrayat
14-11-2011, 23:14
کاملا درست کار میکنه و پایه های پیشفرض هم خاموش شدن .واقعا متشکر مثل همیشه گل کاشتید.
راستی برای دریافت اطلاعات هم پس باید از (Inkey(#2 استفاده کنم درسته؟
راستی نگفتید فرق این دوتا دستور با هم چی بود
Print A از Print #1,A

sadmonew
14-11-2011, 23:16
خوب خوشحالم درست كار ميكنه.

راستی برای دریافت اطلاعات هم پس باید از inkey(#2) استفاده کنم درسته؟
بله درسته.

راستی نگفتید فرق ای دوتا دستور با هم چی بود
print a از print #1,a
دستور PRINT A براي ارسال ديتا به پورت سريال اصلي ميكرو هستش در صورتي كه دستور PRINT #1,A براي ارسال ديتا به پورت سريالي كه خودمون تعريف كرديم.

raminrayat
14-11-2011, 23:22
ممنونم .این عید به همه وشما مبارک باشه انشاا... به برکت این روز عزیز و بزرگ همه شاد و خوشحالو خوشبخت و عاقبت بخیر بشن موفق باشید

raminrayat
30-11-2011, 23:29
سلام .عزاداری قبول .کابل usb to serial رو به خروجی پورت سریال وصل کردم و بدون هیچ مشکلی وبدون هیچ تغییری در برنامه توی ترمینال bascome عددها نمایش داده میشن.اما باید visa رو به usb تغییر داد ولی هر کاری می کنم نمیتونم درستش کنم.

raminrayat
30-11-2011, 23:51
اینهم عکس+ توضیحات 3 بلوک مربوط به usb

raminrayat
01-12-2011, 00:36
این هم یه فایلیه که از خود سایت ni.com گرفتم .یه سوالی برام پیش اومده مگه با نصب visa درایورای usb هم نباید همراش نصب بشن؟

sadmonew
01-12-2011, 10:29
اما باید visa رو به usb تغییر داد ولی هر کاری می کنم نمیتونم درستش کنم.
با سلام به دوست عزیزم. عزاداری های شما هم قبول
لازم نیست Visa رو به USB تغییر بدین. تنها کاری که لازمه انجام بدین اینه که(تو محیط ویندوز XP)
1- روی My Computer راست کلیک کنید بعدش گزینه Properties رو انتخاب کنید.
2- تو پنجره باز شده تب Hardware رو انتخاب و روی کلید Device Manager کلیک کنید.
3- تو پنجره باز شده روی Ports دو بار کلیک کنید چند گزینه رو می بینید یکی از اونا USB to Serial هستش شماره پورت COM دقیقا توی پرانتز اومده مثلا COM11 اینو تو Labview قرار بدید و دوباره تست کنید.

raminrayat
01-12-2011, 10:41
سلام و صبحتون بخیر .طبق راهنمایی شما رفتم تو device maneger و شماره پورت رو پیدا کردم نوشته پورت 6 اما همونطور که تو عکس میبینید تو لبویو هیچ پورتی رو پیدا نمیکنه .لازمه بگوم الان روی لبتاب دارم تست میکنم که پورت سریال نداره

sadmonew
01-12-2011, 10:45
خودتون تو Labvew تایپ کنید. بعدش تستش کنید . خودم اینکارو انجام دادم و بدون مشکل کار میکنه.

raminrayat
01-12-2011, 10:47
مگه میشه تایپ کرد؟

raminrayat
01-12-2011, 10:49
اره .بابا .بازم مثل همیشه گل کاشتید درست شد

sadmonew
01-12-2011, 10:50
الان دانشگاهم به کامپیوترم دسترسی ندارم. تو عکسی که نشون دادید تو قسمت Resource Name مگه شماره پورت COM مشخص نمکنید. همونجا تایپ کنید COM6.

raminrayat
01-12-2011, 10:52
همون کاری که گفتید انجام دادم البته الان روی کامپیوتر خونه این کار رو کردم و درست شد.میرم رو لب تاب هم امتحانش کنم

raminrayat
01-12-2011, 10:58
متاسفانه با labtop هیچ مقداری دریافت نمیشه.همون کاری که گفتید انجام دادم

sadmonew
01-12-2011, 11:05
دقیقا چه اروری میده؟ رو لپتاپتون ویندوز سون یا xp کدومش نصبه؟ درایور ft232 رو نصب کردین؟ شماره پورت رو مطمئنید درست گذاشتید. خودم با لپ تاپ هم تست کردم مشکلی نداشت.

raminrayat
01-12-2011, 11:09
ویندوز 7 -64 بیته- بله درایورش رو نصب کردم همونی که تو عکس گذاشتم دیدید تو device manager نصب شده بود و شماره پورت روهم درست دادم یعنی com6 .ارور نمیده فقط چیزی نشون نمیده عملا هیچ مقداری رو از میکرو نمیخونه

sadmonew
01-12-2011, 11:13
آخرین ورژن درایور رو نصب کردید؟ منظورم اینه You can see links before reply
یا You can see links before reply
راستی روی مبدلتون LED قرار داره؟ روشن میشن؟
دوست عزیز حداکثر تا 15 دقیقه دیگه میتونم On باشم.

raminrayat
01-12-2011, 11:24
متاسفانه هیچ کدوم رو قبول نمیکنه

sadmonew
01-12-2011, 11:26
چه اروری میگیره؟ چه پیغامی میده؟ یه عکس از اون پیغام رو اینجا بذار. آقا بقیه کارا بمونه برای ساعت 8/9 امشب.

raminrayat
01-12-2011, 13:33
سلام مجدد.گفتم اصلا ارور نمیده .فقط مقادیر رو صفر میده .تو همین لب تاپ تو ویندوز سون 32 بیت مجازی VmWare هم امتحان کردم کاملا خوب کار میکنه.و وقتی تو لبویو با حروف کوچیک مینویسم com6 بعد از اینتر زدن خودش اون رو با حروف بزرگ مینویسه COM6 پس یهنی این پورت رو شناخته.اما تو ویندوز 64 بیت هر کار میکنم و این پورت رو با حروف کوچیک مینویسه به معنی نشناختنش.الان دارم لبویو رو حذف میکنم و روش 2011 رو نصب میکنم.ببینم چی میشه

raminrayat
01-12-2011, 14:29
سلام لبویو 2011 با رهسش 511 نصب کردم مشکل رفع شد هم com6 رو با حروف بزرگ نوشت هم مقادیر دما رو تو لبویو نشون میده.یه سوال ؟قبلا گفته بودید برای زمانی که برق میره میشه مقدار دما رو که با لبویو یا با سویچ تنظیم میکنیم بریزیم j, eeprom تا هنگام قطع و وصل برق دمای قبلی تو حافظش بمونه میشه توضیح بدید چطور باید این کار رو انجام داد؟عزاداریتون قبول یاعلی

sadmonew
01-12-2011, 23:28
با سلام
ببخشيد ديگه دير اومدم.
خدا رو شكر مشكل حل شد. منظورتون از ذخيره تو eeprom اينه كه دستوراتشو تو bascom بگم؟ يا ...

raminrayat
01-12-2011, 23:48
سلام.عزاداری قبول.بله.منظورم همینه

sadmonew
01-12-2011, 23:55
عزاداري شما هم قبول باشه.
چندتا دستور اصلي داره:

$eeprom ,Readeeprom , Writeeeprom

raminrayat
02-12-2011, 00:02
حالا اگه من بخوام دمایی که توسط لبویو به میکرو داده میشه و یا دمایی که توسط سویچ در میکرو تنظیم میشه رو که به یه متغیر میدم تو eeprom بریزم و البته اخرین مقدار توش بمونه چطور باید اینکار رو انجام بدم؟