PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سگمنتهای روشن مزاحم

wiki
23-04-2010, 00:15
سلام
من یه مشکل کوچولو دارم من باید یه سری اعداد را روی سگمنت نشون بدم اعداد از یه رقمی شروع میشه تا چهار رقمی .خودم یه برنامه نوشتم که اعدا را به همون روال که قرار بود نشون میداد منتها صفر پشت عدد را حذف کرده بودم مثلا از صفر تا 9 فقط سگمنت اولی روشن بود وبقیه سگمنتها خاموش بودند برای اعداد دورقمی فقط دو سگمنت روشن بود وهمینجور تا چهاررقمی.اینجوری به نظرم بهتر بود چون توان بیخودی تلف نمیشد.اما حالا مشکل:
این برنامه از نظر بعضی ها مورد پسند واقع نشد ومیخواهند که صفر پشت عدد روشن باشه، من برنامه را تغییر دادم وصفر پشت عدد ها را روشن کردم ولی متاسفانه مشکل اینجاست که تمام ال ای دیهای هر سگمنت روشن هستند وبرای نمایش یک عدد ال ای دیهای مورد نظر برای نمایش ان عدد کمی پررنگتر هستند.یعنی سگمنتها تماما روشن هستند وبرای دیدن عدد باید بسیار دقت کرد که چشم را میزند.میخواهم یه کاری کنم که برای نشون دادن هر عدد همون ال ایدیهای اون عدد فقط روشن باشند وباقی ال ای دیها خاموش بشند .
نمیدونم تونستم مفهوم ومنظورمو را برسونم یا نه؟
اگر کسی بتونه منو کمک کنه خیلی لطف بزرگی میکنه:cry:

zavar
23-04-2010, 01:00
دوست عزیز مدارو برنامتا بذار اگه بتونم کمکت میکنم

vahidasm
23-04-2010, 03:49
دوست عزيز فك كنم بدونم مشكل از كجاست مدارتو بذار تا ببينم چيكار ميتونم بكنم

wiki
23-04-2010, 10:50
سلام
من روی پروتئوس امتحانش نکردم فکرم نمیکنم اونجا نشون بده ، من برنامم را روی سخت افزار امتحان میکنم فایل برنامه ام را اینجا میزارم.

Division
23-04-2010, 11:07
اگر شما مدارتون رو هم ميزاشتيد بهتر مي شد راهنمايي كرد .

اما چند تا سوال :
1- آيا شما سون سگمت هاتون رو مستقيماً به ميكرو اتصال دادين ؟
2- سون سكمت هاتون به صورت پكيج هاي جداگانه هستند يا از نوع مالتي پلكسين ؟
3- led هاي هر سون سگمت رو با صفر تو محيط برنامه نويسي روشن مي كنيد يا با يك ؟

wiki
23-04-2010, 11:48
اگر شما مدارتون رو هم ميزاشتيد بهتر مي شد راهنمايي كرد .

اما چند تا سوال :
1- آيا شما سون سگمت هاتون رو مستقيماً به ميكرو اتصال دادين ؟
2- سون سكمت هاتون به صورت پكيج هاي جداگانه هستند يا از نوع مالتي پلكسين ؟
3- led هاي هر سون سگمت رو با صفر تو محيط برنامه نويسي روشن مي كنيد يا با يك ؟

با تشکرازشما در جواب سئوالاتتون باید بگم:
سگمنت من مالتی پلکسر آند مشترک است ودر مسیر پایه های کنترلی آن ازترانزیستور ومقاومت استفاده کردم ودر مسیر پایه های دیتا آن یک آیسی 7447 گذاشتم، در برنامه اول خودم که صفر پشت عدد را حذف میکردم این مشکل وجود نداره فقط توی این برنامه که صفرها روشن باید باشند این مشکل هست مشکل هر چی هست تو برنامه است

zavar
23-04-2010, 12:19
اگر مدارتونا بذارید بهتر میشه ایرادا پیدا کرد اما اگر روی آند هر 7seg فقط یک مقاومت گذاشتید نور ال ای دیها کم و زیاده مثلا عدد یک پر نوره وعدد 8 کم نور باید روی همه دیتاها مقاومت بذاری اما بازم مدارتا با پروتئوس بذار تا بیشترکمکت کنم ممنون

Division
23-04-2010, 14:26
سگمنت من مالتی پلکسر آند مشترک است ودر مسیر پایه های کنترلی آن ازترانزیستور ومقاومت استفاده کردم ودر مسیر پایه های دیتا آن یک آیسی 7447 گذاشتم، در برنامه اول خودم که صفر پشت عدد را حذف میکردم این مشکل وجود نداره فقط توی این برنامه که صفرها روشن باید باشند این مشکل هست مشکل هر چی هست تو برنامه است

اشكال شما به طور حتم در فركانس جاروب 7seg‌ ماليتي پلكسر است .(من خودم قبلاً با اين مشكل روبرو شده بودم)
راه حل اينه كه، فركانس جاروب رو كم يا زيادش كنيد، فركانس جاروب زماني كه تمام ارقام روشنه با زماني كه فقط يك رقم روشنه و بقيه خاموشن، فرق مي كنه .

دركل شما بايد يه فركانس ثابت رو با تست كردن بدست (در حدود 1KHz) بيارين و اينم بگم سخت افزار شما درسته و مشكل شما 100% نرم افزاريه .

wiki
23-04-2010, 17:07
از همه دوستان خیلی ممنونم مشکلم حل شد
یه چیزه خیلی کوچیک تو برنامه نویسی بود که اشتباه کرده بودم خیلی خنده دار والبته درعین کوچکی نشون میداد چقدر بی دقتم .با اینکه خجالت میکشم بگم ولی میگم تا دیگه من باشم از این بی دقتیها نکنم:mrgreen:
به جای اینکه تو برنامه بنویسم porta=&h0d
نوشته بودم porta=&hod
حالا دیگه هر کسی فهمید که حتما کلی میخنده هر کسی هم نفهمید عینه من بی دقتیش ثابت میشه.:0013: