PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشكل با رله

yoshimitsu131
16-04-2010, 23:17
سلام
من با رله 5 ولتي ميخوام جريان برق رو قطع و وصل كنم و واين رله بايد روزي حداقل 4ساعت وصل باشه و جريان رو رد كنه.
توي زمان كوتاه كه امتحان كردم درست كار كرد ولي وقتي كه اولين بار 4 ساعت روشن موند ديگه جريان قطع نشد حتي بعد از تقريبا 1 روز كه تغذيه رله رو از كار انداختم رله قطع نشد!!!!!!
بايد چي كار كنم؟

هنرفر
17-04-2010, 01:49
جریان چند امپر بود.رله برای این جریان مناسب بود؟

morteza_rk
17-04-2010, 02:08
فکر کنم جنس رله ای که استفاده کردین خوب نبود!

چون ممکنه بعد از 4 ساعت خاصیت مغناطیسی در هسته ی رله تاثیر گذاشته باشه و حتی بعداز قطع جریان هم هسته مثل آهنربا عمل کرده باشه و تیغه رو رها نکرده باشه!

البته یه احتمال دیگه هست ، اونم اینکه رله ای که انتخاب کردید برای جریان مناسب نبوده و تیغه در اثر عبور جریان داغ شده و به هسته چسبیده باشه!

بنظر من از اپتوکوپلر استفاده کنید تا نتیجه ی بهتری بگیرید.

Division
17-04-2010, 02:51
سلام
من با رله 5 ولتي ميخوام جريان برق رو قطع و وصل كنم و واين رله بايد روزي حداقل 4ساعت وصل باشه و جريان رو رد كنه.
توي زمان كوتاه كه امتحان كردم درست كار كرد ولي وقتي كه اولين بار 4 ساعت روشن موند ديگه جريان قطع نشد حتي بعد از تقريبا 1 روز كه تغذيه رله رو از كار انداختم رله قطع نشد!!!!!!
بايد چي كار كنم؟

به طور كلي رله هاي 5 ولتي براي سوئيچ هاي لحظه اي بيشتر در چشم هاي الكترونيكي مورد استفاده قرار ميگيره و در استفاده هاي طولاني مدت عمر مفيد آن ها كم ميشود .
در كل بهترين روش استفاده از يك رله 12 ولتي به جاي رله 5 ولتي است من خودم تو پروژه هاي كنترلر صنعتي هميشه از رله هاي 12 ولتي استفاده مي كنم و خيلي خوبم جواب ميدن .

فقط شما بايد از يك ترانزيستور به عنوان سوئيچ مابين ولتاژ 5 ولت و ولتاژ 12 استفاده كني و با باياس كردن ترانزيستور در حالت اشباع و قطع ميتوني براحتي رله 12 ولتي رو روشن يا خاموشش كني .

حتي ميشه از ترانزيستور هاي معمولي bjt هم (مانند شماره C945) استفاده كرد چون سيم پيچ رله جريان كمي مي كشد ولي اگر حساسيت زيادي به خرج بديد ميتونيد از ترانزيستور هاي ماسفت هم استفاده كنيد كه جريان بيشتري رو تو خروجي ميدن .

yoshimitsu131
17-04-2010, 13:14
جریان چند امپر بود.رله برای این جریان مناسب بود؟

رله 10a 250vac بود

فقط شما بايد از يك ترانزيستور به عنوان سوئيچ مابين ولتاژ 5 ولت و ولتاژ 12 استفاده كني و با باياس كردن ترانزيستور در حالت اشباع و قطع ميتوني براحتي رله 12 ولتي رو روشن يا خاموشش كني .

اين مدار درسته؟
303

البته یه احتمال دیگه هست ، اونم اینکه رله ای که انتخاب کردید برای جریان مناسب نبوده و تیغه در اثر عبور جریان داغ شده و به هسته چسبیده باشه!

بنظر من از اپتوکوپلر استفاده کنید تا نتیجه ی بهتری بگیرید.
احتمالا همين طوره چون بعد از دو روز هنوز آزاد نشده.

morteza_rk
17-04-2010, 14:53
بله ، شماتیکی که فرستادید درسته و مشکلی نداره.

من پیشنهاد می کنم که روکش پلاستیکی رله رو بشکنید تا بتونید داخلشو نگاه کنید. اونوقت میشه فهمید که چه اتفاقی افتاده!

armstk
17-04-2010, 15:56
سلام
مدارتون اشتباه هستش
باید برای بیس از یه مقاومت محدود کننده استفاده کنین (بین 2.2k تا 10k خوبه که بستگی به ترانزیستورتون داره)
اگر این مقاومت رو نزارین یه جریان زیادی از بیس به امیتر منتقل میشه که ترانزیستور میسوزه

Division
17-04-2010, 16:54
من پیشنهاد می کنم مدار زیر رو ببند :

You can see links before reply (You can see links before reply)

من خودم بارها ازش استفاده کردم و میتونی رله های 5 ، 9 ، 12 ، 15 ولتی رو باش راه اندازی بکنی . :wink:

morteza_rk
17-04-2010, 22:09
سلام
مدارتون اشتباه هستش
باید برای بیس از یه مقاومت محدود کننده استفاده کنین (بین 2.2k تا 10k خوبه که بستگی به ترانزیستورتون داره)
اگر این مقاومت رو نزارین یه جریان زیادی از بیس به امیتر منتقل میشه که ترانزیستور میسوزه
با تشکر از دوست خوبم armstk

منظور من از درست بودن مدار جناب yoshimitsu131 این بود که نحوه ی سوئیچ کردن از 5 ولت به 12 ولت درسته! وگرنه بدون مقاومت بیس که نمیشه ترانزیستور روشن کرد! بنده خدا می پکه.

ولی متوجه نشدم که چرا مدار جناب GENIUS دوتا Vi داره!؟

Division
18-04-2010, 00:42
ولی متوجه نشدم که چرا مدار جناب GENIUS دوتا Vi داره!؟

منظوره من از Vi دومي كه به يه مقاومت 4.7 كيلو متصل شده سطح ولتاژ سوئيچه كه هميشه ثابته و اوني كه محركه و سوئيچ زني رو انجام ميده Vi متصل به مقاومت 560 اهمي است . :wink:

maryam d
01-06-2013, 13:18
سلام
میدونم سوالم خیلی ساده هس ولی واقعا نمیدونم چجور باید رله رو راه بندازم:(
تو پورتئوس جواب گرفتم ولی در عمل خیلی فرق داره
رله ای که خریدم 4تا پایه بیشتر نداره و 5ولت هس پایه 3 com هس پایه 1و2 هم با ی شکلی مثل ترانس نشون داده حالا مشکلم اینکه نمیدونم این پایه ها رو باید به کجا وصل کنم برای اینکه led روشن بشه
ممنون میشم راهنمایی کنید البته خواهشا نگین سرچ کن پیدا میکنی که هرچی گشتم نتونستم به نتیجه برسم

pswin
09-06-2013, 10:35
سلام
من یه مقاومت رو با خازن 1000 میکرو برای رله موازی کردم نوع مقاومت من 1/4 وات هست و خازن 16 ولت. مشکلم اینجاست وقتی که مدار رو روشن میکنم همه چی درست کار میکنه . منتها مقاومتها سریع گرم میشن. نمی دونم مشکل از جریانی هست که از مقاومت رد میشه حدود 30 تا 40 میلی آمپر یا اینکه اختلاف ولتاژ.

رله های من 12 ولت هستن . توی 12 ولت 70 میلی آمپر مصرف میکنن.

دوستان ممنونتون میشم اگر کمک کنید

Ma3ood
09-06-2013, 17:01
دوست عزیز برای چی چنین کاری کردید؟
دوم اینکه رله معمولی 10 امپری 12 ولتی بیشتر از 40 میلی امپر نمی کشه در بیشترین حالتش
طریقه درایور کردن خودتونو بفرمایید

Ma3ood
09-06-2013, 17:06
سلام
میدونم سوالم خیلی ساده هس ولی واقعا نمیدونم چجور باید رله رو راه بندازم:(
تو پورتئوس جواب گرفتم ولی در عمل خیلی فرق داره
رله ای که خریدم 4تا پایه بیشتر نداره و 5ولت هس پایه 3 com هس پایه 1و2 هم با ی شکلی مثل ترانس نشون داده حالا مشکلم اینکه نمیدونم این پایه ها رو باید به کجا وصل کنم برای اینکه led روشن بشه
ممنون میشم راهنمایی کنید البته خواهشا نگین سرچ کن پیدا میکنی که هرچی گشتم نتونستم به نتیجه برسم
هر چند دیر شده ولی بازم جوابتونو میدم شاید به کار یکی دیگه اومد
شما رله تک کنتاکت داری و یه حالت عادی باز بیشتر نداره و دارای 4 پایه که از این چهار پایه دو تا برای راه اندازی و تغذیه رله و یکی دیگه com و دیگری زمانی که رله روشن شد به تیغه com باهم اتصال پیدا میکنند اینکه شما میفرمایید چطوری راه اندازی کنم در سایت خودمون یه سرچ بزنید به راحتی مدارهای کاربردی و خوبی پیدا میکنید به اون دو تا پایه ای که شکل یه سیم پیچ هست ولتاژ 5 ولت و دیگر پایه را زمین با این کار رله روشن خواهد شد و با اهمتر میتوانید تست کنید که دو پایه دیگر چه وضعیتی دارند
موفق باشید

pswin
10-06-2013, 02:01
دوست عزیز برای چی چنین کاری کردید؟
دوم اینکه رله معمولی 10 امپری 12 ولتی بیشتر از 40 میلی امپر نمی کشه در بیشترین حالتش
طریقه درایور کردن خودتونو بفرمایید

سلام
من دقیقا مطابق با این شکل بستم:
You can see links before reply

Ma3ood
10-06-2013, 16:54
احتیاجی به خازن و مقاومت نیست اگه تغذیه شما با تغذیه رله تون یکی هست مثلا هر دو 12 ولت طبق شماتیکی که دادید ببنید و مقاومت و خازن را حذف کنید و بدون هیچ مشکلی کار خواهد کرد . چه مقاومتی برای بیس ترانزیستور قرار داده اید ؟

pswin
17-06-2013, 11:07
سلام
ترازیستورم bc538 هست و از مقاومت یک کیلو استفاده کردم. راستش خازن رو برای این گذاشته بودم که جریان مصرفی کمتر بشه.
یه سوال مقدار مقاومت بیس رو چه شکلی حساب کنم؟ یعنی مثلا از دیتا شیت چه مقدارهایی رو بخونم و با چه فرمولی استفاده کنم؟ ( میخوام ترازستور به صورت سوئیچ عمل کنه، اگر اشتباه نکنم مد اشباع بود)