PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نویز پذیزی avr

Caspian1361
03-04-2010, 14:24
دو سوال در مورد نویز پذیری میکروهای AVR دارم:
1- میکروهای AVR از نظر نویز پذیری باهم فرق دارند؟ خود من بصورت تجربی به این نتیجه رسیدم که مثلا ATmega 32 خیلی بهتر از Atmega8 هست، حالا آیا ATmega128 بهتر از Atmega32 هست یا نه.
2- خیلیا میگن AVR صنعتی نیست، حالا با توجه به دقت و توانایی AVR ها مشخص هست که Atmelخیلی روی این میکرو ها کار کرده، حالا این میکرو صنعتی نیست یا راه استفاده از اون بصورت صنعتی روش خاصی داره. (بغیر از فیلتر گذاری روی تغذیه یا استفاده از Watchdog)

mohammadjp
03-04-2010, 14:32
من که از atmega64 که SMD است استفاده کردم برای یک پروژه چند تا PCB مختلف ساختم و سعی کردم در چیدمان اجزا و مسیرها بهیته ترین حالت را استفاده کنم. مدارها یا درست کار نمیکرد یا بعد از چند ماه از کار افتاد
خلاصه اینکه AVR برای کارهای نیمه صنعتی کفرمو دراورد

agape
03-04-2010, 23:40
منم با مقوله نویز مشکلات فراوانی دارم ولی خوب نکاتی هست که اگه رعایت کنید نتیجه مطلوب خواهید گرفت
اول این که تغزیه وردی رو فیلتر کنید اگر این کار امکان نداره منبع تغزیه میکرو رو فیلتر کنید یا ایزوله کنید
دوم این که شبگه منفی رو تو pcb ها نا حد ممکن زیاد کنید
سوم این که اگه سیگنالی ورودی هست که نویز زیادی داره (توی محیط های صنعتی زیاد هستن) از اپتیک کوپلر برای انتقال استفاده کنید
من که به لطف خدا با استفاده از این نکات جواب گرفتم

kavir
04-04-2010, 00:41
سلام
این مقوله برای ما هم مشکل ساز شده ولی اینم عرض کنم avr به قول دوستانی که تجربه در صنعت داشتند صنعتی هست و شکی نیست به عینه مدارت صنعتی رو دیدم
مواردی که دوستان ذکر کردند مفیده این موارد هم هست:
1. سری های ATmega32 و atmega64 و atmega128 و attiny13 میشه گفت از همه بهتر هستند
2. سری های L در صنعت بهتر جواب میدن
3.در کل قطعات SMD بهتر جواب می دن (نقل قول از یکی از دوستانم که atmega8 تو کاراش استفاده میکنه)
4. کامپایلر این مورد هم نقل قول یکی از مهندسین هست که اورجینال شرکت میکروالکترونیکا گرفته بود و با attiny 13 هم چند مدار صنعتی بسته بودند و اظهار داشتند فرق عمده ای هست که ایشون قبلا از bascom کرک شده استفاده می کردند
این موراد از تجربه دوستان بود
دوستان تجربه خودشون رو مطرح کنند تا به یک نتایج واحدی برسیم

morteza_rk
04-04-2010, 01:04
سلام

من خودم با AVR و بسکام کار می کنم و شکر خدا تا حالا مشکلی نداشتم ، البته کار صنعتی یا نیمه صنعتی نداشتم. با این حال هنوز به هیچ مشکلی بر نخوردم.

موردی که به ذهن من رسید اینه که اولا حتما در مدارت از کریستال خارجی استفاده کنید و ثانیا از فرکانس های کمتر مثل 6 مگا هرتز و 4 مگا هرتز استفاده کنید!

ما باید به این نکته توجه کنیم که تراشه های AVR نسبت به PIC و 8051 سرعت بالاتری دارند و پالس ورودی اسیلاتور مستقیما و بدن هیچ تقسیمی برای اجرای دستورات بکار میره! در صورتیکه در PIC و 8051 اینطور نیست. مثلا کریستال 20MHz در PIC تولید کلاکی برابر با 5 مگاهرتز برای اجرای دستورات می کنه در حالیکه در AVR همون 20 مگاهرتز برای اجرای دستورات مورد استفاده قرار می گیره! پس بهتر نیست که ما از همون اول از یه کریستال 5 مگاهرتز یا 4 یا 6 استفاده کنیم؟

هنرفر
04-04-2010, 02:02
بله درسته avr نسبت به pic نویز پذیری بیشتری داره ولی با استفاده از چند ترفند میشه این نویز پذیری را تا حد زیادی کم کرد .مثلا استفاده از المان های نوری به جای رله ها،استفاده از watch dog timer ،ایزوله کردن تغذیه میکرو از سایر قسمت ها،استفاده از المان هایی که نویز پذیری کمتری دارند مثلا استفاده از سون سگمنت به جای lcd ،قرار دادن برد در یک محفظه بسته به منظور کاهش اثار محیطی مثل رطوبت ، دما و...

Elec_l0vE
04-04-2010, 02:04
يه توضيح در مورد watch dog timer و نحوه ي استفادش ميدين ؟!

Hesam1984
04-04-2010, 02:28
بله درسته avr نسبت به pic نویز پذیری بیشتری داره ولی با استفاده از چند ترفند میشه این نویز پذیری را تا حد زیادی کم کرد .مثلا استفاده از المان های نوری به جای رله ها،استفاده از watch dog timer ،ایزوله کردن تغذیه میکرو از سایر قسمت ها،استفاده از المان هایی که نویز پذیری کمتری دارند مثلا استفاده از سون سگمنت به جای lcd ،قرار دادن برد در یک محفظه بسته به منظور کاهش اثار محیطی مثل رطوبت ، دما و...

این مسئله که شما عنوان کردید خیلی عنوان می شه و جالبه که هیچ سندیت تایید شده نداره و جالبه که این مورد رو من هیچ جای فروم های خارجی و در هیچ سایت لاتین و غیر فارسی و در هیچ منبعی ندیدم که اشاره کرده باشن که PIC نویز پذیری کمتر به AVR داشته باشه یا PIC صنعتی باشه و اون یک نباشه. من مدار صنعتی هم دیدم که با 8051 ساخته شده بود. این میکرو رو که دیگه کسی دیگه قاطی آدم نمی کنه.:roll: در فرومهای ایرانی این مطلب بدون ارائه هیچ منبعی بیان می شه و جالبه که افرادی که این رو عنوان می کنند خودشون هیچ پروژه ای با PIC نمی بندن. من افراد طراح رو دیدم که همه چی با این AVR بستن و به پایان رسوندن. اعم از صنعتی و یا تجاری و ... . و مسئله مهم تر کیفیت بسیار پایین قطعات در کشور ماست که مزید بر علت هستش. من هر وقت بردهای مونتاژ شده اروپایی رو می بینم هیچ کدوم از اون قطعات با اون کیفیت رو اینجا ندیدم. حتی از ظاهر مقاومتها و خازنها، ای سی ها و ... کیفیت بالاشون واضحه. چند وقت پیش یک سری مقاومت مثلا یک درصد خریدم و جالبه که مقاومتش رو با اهم متر می گرفتی می گفتی صد رحمت به 5 درصد. و هیچ 2 تا مقاومت در یک رول مقدارشون یکسان نبود.ii998) . همین قضیه رو چند بار برام پیش اومد که آی سی نو از اول خراب در اومده بود و .... .

هنرفر
04-04-2010, 11:41
من قبلا با pic کار کردم و این مطلب را الکی نگفتم.

Hesam1984
04-04-2010, 12:09
من قبلا با pic کار کردم و این مطلب را الکی نگفتم.

اگر برد شما با pcb یکسان و شرایط یکسان و منبع تغذیه یکسان و برنامه نویسی یکسان پایداری بیشتری داشته شاید بشه گفت حرف شما درست بوده.

Division
04-04-2010, 12:33
با سلام

اکثر ماژول های حساس مثل ماژول آلتراسونیک یا ماژول قطب نما همشون با PIC پیاده سازی میشن می دونید علتش چیه ؟ علتش به خاطر نویز پذیری کمتر PIC ها نسبت به AVR هاست .

من با ماژول های زیادی کار کردم و قریب به 80% اونها بوسیله مییکروکنترلر های PIC طراحی شده بودن :wink:

Hesam1984
04-04-2010, 13:01
با سلام

اکثر ماژول های حساس مثل ماژول آلتراسونیک یا ماژول قطب نما همشون با pic پیاده سازی میشن می دونید علتش چیه ؟ علتش به خاطر نویز پذیری کمتر pic ها نسبت به avr هاست .

من با ماژول های زیادی کار کردم و قریب به 80% اونها بوسیله مییکروکنترلر های pic طراحی شده بودن :wink:

این بازم دلیل نمی شه، از کجا معلوم به خاطر دلیلی هستش که شما می گین؟

وقتی یک شرکت طراحیش رو با یک چیپ از اول شروع می کنه دلیلی نداره با یک چیپ جدیدتر تغییر بده، نه دلیلی داره که این کار رو انجام بده و نه توجیه اقتصادی داره که از نو طراحی و برنامه نویسی کنه. دلیل بیشتر دیده شدن pic به قدمت بیشتر اون و بتبع معروفیتش بر می گرده. همه ما هم یک شرکت قدیمی رو ول نمی کنیم بریم جنس یک شرکت تازه وارد رو بخریم. حتی اگر اون جدیده بهتر هم باشه.

به هر حال اگر کسی صحبتی می کنه خیلی بهتره با مستندات باشه، من هنوز منتظرم یکی یک منبع علمی که نوشته باشه این از اون نویزش کمتره ارائه بده. به نظر من نویز یک مسئله کلیه و بیشتر از انتخاب یک نوع میکرو باید براش فکر کرد. اگر جایی اثبات شده باشه که نویز اون یکی کمتره من اصلا AVR رو ول می کنم و تمام کارها رو با PIC انجام می دم.

Division
04-04-2010, 13:18
این بازم دلیل نمی شه، از کجا معلوم به خاطر دلیلی هستش که شما می گین؟

دوست عزیز دلیلی که به ما ثابت می کنه کدوم یکی بهتره تجربه هست و بس !
درثانی من خودم بیشتر پروژه هام رو با AVR کار کردم و با مشکل خاصی هم روبرو نشدم :wink:

دلیل از این بهتر که تو مدارهایی مثل التراسونیک و کام پس از PIC استفاده شده ، شما اصلاً تا حالا با یه کام پس کار کردین که ببینید به نویز چقدر حساسه (حالا با PIC پیاده سازی شده اگه با AVR پیاده سازی میشد که به درد هیچ کسی نمی خورد)

تو سیستم های اتوماسیون صنعتی چه تو ایران و چه خارج از ایران از PIC استفاده میشه .

Hesam1984
04-04-2010, 13:36
دوست عزیز دلیلی که به ما ثابت می کنه کدوم یکی بهتره تجربه هست و بس !
درثانی من خودم بیشتر پروژه هام رو با avr کار کردم و با مشکل خاصی هم روبرو نشدم :wink:

دلیل از این بهتر که تو مدارهایی مثل التراسونیک و کام پس از pic استفاده شده ، شما اصلاً تا حالا با یه کام پس کار کردین که ببینید به نویز چقدر حساسه (حالا با pic پیاده سازی شده اگه با avr پیاده سازی میشد که به درد هیچ کسی نمی خورد)

تو سیستم های اتوماسیون صنعتی چه تو ایران و چه خارج از ایران از pic استفاده میشه .

شما تنها کسی نیستید که الکترونیک کار کردید. از اون همه تجربه، من گفتم یک منبع غیر از خودتون بگو. تجربه اونوری ها حتما بیشتر از ماست که خودشون سازنده هستند و ما نصاب. من منتظرم.

SA3ID
07-04-2010, 16:37
سلام بر کسی که واسه نویزپذیری میکروهای PIC سند خواسته بود!!! دوست عزیز تو این دنیا هیچی بدون سند و مدرک نیست و هر حرفی که زده میشه واسه خودش یه عالمه سند داره!!!

اول از همه میخوام بگم که چرا میگن میکروهای PIC در مقابله نویز استحکام بیشتری داره؟
علتش اینه که در ساخت میکروهای PIC در مورد EMC یا همون Electromagnetic Compatibility دقته بیشتری شده. EMC یعنی سازگازی با تاثیرات الکترومغناطیسی, این تاثیرات از دو جهت مورد بررسی قرار میگره:
1. مقابله با امواج بیرونی
2. جلوگیری از تولید امواج زائد در داخل میکرو
شرکت میکروچیپ در میکروکنترلرهای PIC با توجه به سندی که در زیر گذاشتم این مشکلات رو تا حد قابل قبولی حل کرده است.

سوال دیگه ای که در اینجا پیش میاد این که نویز چطوری به وجود میاد؟ اصلا چه چیزی باعث میشه که میکرو هنگ کنه ؟
در جواب باید بگم که بیشتر تاثیرات منفی در میکروکنترلرها بخاطر تخلیه شدید الکتریسته ساکن ESD یا Electro Static Discharge است که در یک لحظه باعث ریست یا هنگ کردن میکرو میشه این تداخل را در اصطلاح EMI یا Electromagnetic Interference میگویند. EMI یعنی تداخل امواج الکترومغناطیسی که این تداخل در فرکانس کاری میکرو تاثیر گذاشته و از کار کرد منظم میکرو جلوگیری میکند. موارد دیگری نیز وجود دارد که باعث تغییر در فرکانس کاری میکروها میشود که من فقط نام آنها را ذکر میکنم . Radio Frequency Interference یا RFI مورد بعدی Electrical Fast Transients یا EFT و نیز Electromagnetic Pulse یا EMP میباشند.

این مسئله که شما عنوان کردید خیلی عنوان می شه و جالبه که هیچ سندیت تایید شده نداره و جالبه که این مورد رو من هیچ جای فروم های خارجی و در هیچ سایت لاتین و غیر فارسی و در هیچ منبعی ندیدم که اشاره کرده باشن که PIC نویز پذیری کمتر به AVR داشته باشه یا PIC صنعتی باشه و اون یک نباشه...

دوست عزیزی که سند خواسته بودی امیدوارم که وقت کنی فقط و فقط یکی از مطالب رو کامل بخونی ولی به نظر من لینک اولی خیلی خیلی به دردت بخوره:wink:
You can see links before reply

اینم لینک مربوط به خود شرکت میکروچیپ که در مورد مقابله با تاثیرات نویز بر روی میکروهای PIC

سمینار میکروچیپ در سال 2004 در سه قسمت که در مورد عوامل ایجاد میدانهای مغناطیسی و روشهای مقابله با این تاثیرات:

مقالاتی که در مورد میدانهای مغناطیسی و چگونگی برطرف کردن آنها و نیز ادواتی که در داخل میکروها برای جلوگیری از این اثرات نوشته شده است:

یک انجمن خارجی که در مورد نویز پذیری AVR و PIC بررسی کرده:

البته دوست عزیز در فرومهای زیر اگه یه خورده بگردی میتونی کلی مطلب در مورد تفاوتهای AVR وPIC پیدا کنی البته اگه بگردی!!!:0013:

از اونجایی هم که ایران در تحریم است شما نمیتوانید از لینکهای بالا دانلود کنید به خاطر همین تمامی فایلهای موجود را در لینک زیر گذاشتم:

خلاصه امیدوارم که این همه منابع و اسناد به دردتون بخوره

موفق باشید:wink:

Caspian1361
07-04-2010, 17:50
با سلام به دوستان و تشکر از مشارکتشون در بحث

آقای saeidjabbari مطالب مفیدی ارائه کردند که لازم می دونم ازشون تشکر کنم.
ایشون به چند نوع حالت های گذرا در مدارها اععم از الکتریکال و مگنتیکال اشاره کردند که درست هست.
خود من با توجه به تجربه بستن مدارات صنعتی به این نتیجه رسیدم که بیشترین نویزی که ما با اون مواجه هستیم نویز حاصل از حالت های گذرای الکتریکی در سیستم هست که دوستمون تحت عنوان Electrical Fast Transients به اون اشاره کردند.
نویز مغناطیسی به نظر من با شیلد کردن یا قرار دادن مدار داخل باکس فلزی تا حدود قابل قبولی مرتفع می شه و خود من تاحالا هر جا این نویز رو داشتم به همین روش حذفش کردم ولی نویز الکتریکی که حاصل از تغییرات ناگهانی جریان و گذراهای فرکانس بالا روی تغذیه مدار هست خیلی بیشتر مدار رو تحت تاثیر قرار می ده.

دوست دارم دوستان تو مبحث جدیدی که تحت عنوان روش های کاهش نویز در مدار هست مطالب خودشونو ارایه کنند.

Division
08-04-2010, 00:30
با تشكر ويژه از آقاي saeidjabbari اميدورام دوست خوبمون Caspian1361 به خوبي قانع شده باشن .

Hesam1984
08-04-2010, 01:19
البته دوست عزیز در فرومهای زیر اگه یه خورده بگردی میتونی کلی مطلب در مورد تفاوتهای AVR وPIC پیدا کنی البته اگه بگردی!!!:0013:

ما که مثل شما دانشمند نیستیم و کلاس ابتدایی و اکابری هستیم. در این فروم که فرستادی من خوندم کسی چیز بدی نگفته بود. اینها که همه راضی به نظر می رسن دوست عزیز.

این یکیش :
I was one of the first users of the Mega AVRs back in 1998. We did all sorts of testing to satisfy the questions of management on how reliable AVRs were since the project was for vehicle control.

The summation is: AVRs took all sorts of abuse without failure. EMF, ESD and RFI to the extreme. I wouldn't worry about it.

We use a Mega128 in our product, part of which is connected to the HT lead of very noisy 2-stroke engines to measure the RPM. The whole box is mounted very close to all the horrible ignition parts too and the AVR gives us no problems whatsoever.

Cheers,

یکیشون خیلی حرف جالبی زده. بخونش اگه ....

"it all comes down to proper design of the system as a whole

یعنی بیشتر این مورد به نحوه طراحی کل سیتم شما بر می گرده. نه این که این قدر حساسیت به خرج بدید که چه چیپی انتخاب کنید.

این یکی خیلی جالبه .

PIC more noise immune then an AVR: ----> HOGWASH!!!

خودتون معنی کنید و بخونید. دیکشنری هم هست همه جا.

فقط یک نفر اون آخرها ظاهرا نوشته که پایه ریست مشکل داره و ... .

من در پست قبلیم گفتم یکی منبع که نشون بده که نوشته باشه PIC از نظر نویز برتره و اون یکی مصونیت پایینی داره و اساتید داخلی می گن به درد صنعت نمی خوره. شما رفتی PDF های مایکروچیپ رو که ویژگی های محصول خودش رو معرفی کرده ردیف کردی اینجا سند جور می کنید؟ همشون رو می خونم اما امیدوارم جایی رو پیدا کنم و ثابت کرده باشه از نظر نویز به AVR برتری دارد. ظاهرا خیلی وقتتون رو پیدا کردن این اسناد گرفته است و خیلی خوبه که بر حرفتون پافشاری می کنید :wink:.

امیدوارم با هر متدی و با هر میکروکنترلی، از طریق مدار طراحی کردن به آرزوهاتون برسید

دوست عزیزی که هم سوال این تاپیک رو مطرح کردید، از این بحث ها خیلی زیاد می شه و خیلی ها هم بحث در مورد کامپایلر و زبان برنامه نویسی و ... می کنن، این بحث ها تمومی ندارن و آخر شما هستید که تصمیم می گیرید در هر شرایطی کدام سیستم کار شما را پیش خواهد برد.:wink:

SA3ID
08-04-2010, 13:16
باسلام
دوست عزیز این فرومهایی که من گذاشتم به خاطر اینکه شما گفته بودین تو هیچ سایت لاتین و غیر فارسی در این مورد بحث نشده و شما هم ندیدید. منم میدونم که توشون چی نوشته و لازم نیست که بگین!!! درضمن اون حرفاییم که تو اون انجمنها زده شده به قول خودتون بدون سند و مدرک!! البته اونا هم مثلا من و شما از روی تعصب حرف میزنن.

... شما رفتی PDF های مایکروچیپ رو که ویژگی های محصول خودش رو معرفی کرده ردیف کردی اینجا سند جور می کنید؟ ...

تا اونجایی که من میدونم به اینا سند میگن! و بهترین سندو مدرک دیتاشیتهای و سمینارهای مربوط به خود شرکتهاست! اگه منظور شما از سند یه فروم لاتین باشه که توش چند نفر فقط حرف زدن باید بگم که من سراغ ندارم!! حالا که میگین این PDFها سند معتبری نیستن از شما میخوام یه PDF نه سند از ATMEL که مثلا Microchip در مورد یکی از اینا EMC EMI ESD RFI EMP بحث کرده بزارین با هم مقایسه کنیم تا که همین اینجا این موضوع رو تموم کنیم!

من مشتاقانه در انتظار جواب شما هستم

Hesam1984
08-04-2010, 19:21
شما یکی از این PDF ها دارین که دو تاش رو از نظر نویز مقایسه کرده باشه ؟
PIC رو با AVR مقایسه کرده باشد. در این سمینارها شرکت مایرکروچیپ محصول خودش را معرفی می کنه و می گه که برای فلان محیط خوبه و احتمال یاد هم همین طوره ولی آیا این این معنی رو می ده که اون یکی نیست؟
نظر من این نیست که بگم Atmel بهتره. نظر شخصی من اینه که نویز برای هر سیستمی ممکنه باشه و اگر برطرف نشه فرقی نمی کنه از چه میکرویی استفاده کرده ایم و هر چی باشه به مشکل بر می خورد. چه Atmel باشه چه Microchip

من اگر واقعا مطمئن بشم این امر صحیحه حرفی ندارم ولی همکارها که همه کار صنعتی که همه عوامل نویز رو هم داشته هم انجام دادن چیزی نمی گن و من هم تا بحال مشکلی برنخوردم. شما به غیر از مورد بالا که ازتون خواستم موردی داشتین که با برد مدار چاپی یکسان و منبع تغذیه یکسان و شرایط محیطی یکسان PIC بهتر باشه؟

Division
08-04-2010, 21:31
ولي به نظر من شايد بشه تو صنعت هم از avr استفاده كرد ولي خوب چون بيشتر مدارهاي راه اندازي كه من ديدم به نوعي از pic استفاده كرده بودن ولي منم با نظر دوستمون Hesam1984 موافقم ميشه به راحتي با طراحي دو مدار با شرايط كاملا يكسان و به كار گيري تو محيط هاي كاري با فركانس بالا درباره اين موضوع به يه نتيجه گيري اصولي رسيد .

خوب دوستان ميدونن كه عملاً نويز تو فركانس هاي بالا وارد عرصه ميشه والا تو فركانس هاي پايين كه نويزي وجود نداره .

در ضمن ناگفته نمونه كه avr هم از خيلي جهات نسبت به pic برتري داره (مثلاً يكيش سرعت پردازش) و من به شخصه تو پروژه هام از avr استفاده كرده و مي كنم .
ولي خوب گفتم چون تو اكثر ماژول هاي صنعتي ديدم كه از pic استفاده شده به همون دليل احساس مي كنم سيستم داخليشون در مقابل نويز مقاوم تره :wink:

Hesam1984
08-04-2010, 22:13
منبع تغذیه و تامین کلاک میکرو خیلی مهمه. در کارهای جدی رزوناتور می زنن برای تامین کلاک. حتی کریستال رو هم اعتماد نمی شه کرد. وقتی میکرو تغذیش یا کلاکش نویز داشته باشه چی کار می تونه انجام بده بنده خدا. هنگ می کنه یا ریست می شه.

Division
08-04-2010, 22:27
در کارهای جدی رزوناتور می زنن برای تامین کلاک. حتی کریستال رو هم اعتماد نمی شه کرد.

بله درسته اگه به طور مثال ساعت مچي شما زمان رو به طور صحيح به شما نشون نده خوب شما نمي تونين به وظايفي كه به عهدتون گذاشته شده رسيدگي و انجامشون بدين

طراحي نوسان كننده هزينه نسبتاى بالاي داره و پياده سازيش براي مدارهايي با ساختار نه خيلي حساس معني نداره .
ولي اين يه مسئله بزرگيه كه اگه منبع نوسان شما توش نويز بيافته و اين نويز وارد سيستم بشه و ازش به عنوان ساعت داخلي استفاده بشه مشخصه كه مطمئناً مشكلي در مدار به وجود مياد .

ولي تو ميكروكنترلرهاي پيشرفته مثلاً arm توجه ويژه اي به وضعيت پايداري اسيلاتور شده است .
به طور مثال اگه منبع كلاك شما با خودش نويز حمل كنه يا به اصطلاح بهتر حامل نويز (يا خطا) باشه مطمئناً وقتي اين سيگنال به واحد PLL ميرسه و اونجا به يه عددي ضرب ميشه خطا يا نويز تقويت ميشه .

پس علاج واقعه هميشه پيش از وقوع هستش بر اساس اين منطق ميكروكنترلرهاي ARM اگه منبع نوسان گرشون به حالت پايدار منطقي نرسه اصلاً اون رو به رسميت نميشناسن :wink:

SA3ID
09-04-2010, 03:33
باسلام به دوستان و مخصوصا حسام خان :o

شما یکی از این PDF ها دارین که دو تاش رو از نظر نویز مقایسه کرده باشه ؟
PIC رو با AVR مقایسه کرده باشد. .... شما به غیر از مورد بالا که ازتون خواستم موردی داشتین که با برد مدار چاپی یکسان و منبع تغذیه یکسان و شرایط محیطی یکسان PIC بهتر باشه؟

در پاسخ باید بگم که من خودم نتونستم سندی در مورد مقایسه این دو پیدا کنم به خاطر همین رفتم تو سایت میکروچیپ و در مورد این موضوع جستوجو کردم و آخر سر یه فایلی رو گیراوردم که به صورت نموداری و در یک فرکانس خاصی تاثیرات نویز بر میکروهای PIC رو بررسی کرده بود, منم این فایل رو گذاشتم که شما یه سندی شبیه این در مورد AVR پیدا کنید تا تو همین انجمن بتونیم مقایسه هامون رو با دلیل و مدرک بیان کنیم.:roll:

در مورد سوال دوم: منم با شما موافق چون این طوری بهتر میشه نظر داد ولی من سال پیش با یه دیمر 9KW سه فاز که از محصولات ایرانی بود و شرکت "فراز" اون رو طراحی کرده بود آشنا شدم, کار این دستگاه این بود که عمل طلوع و غروب رو تو مرغداریها شبیه سازی میکرد( آخه با این روش سر مرغا کلاه میزاشتن تا روزی دو بار تخم کنن:lol:) خلاصه این دیمر به خاطر اتصال کوتاه مشکل پیدا کرد و ما هم مجبور شدیم که به شرکت بگیم که واسمون یه تعمیرکار بفرسته, وقتی تعمیرکار شرکت دیمر رو باز کرد دیدم که واسه مدار فرمان دیمر از PIC16F887A استفاده شده, همون لحظه ازش پرسیدم که آیا این دیمر با AVR هم جواب میده یا نه؟ سرویسکار گفت ما این دیمرها رو اول با AVR درست کرده بودیم و خوب هم جواب میداد ولی چندتا مشکل داشتیم:
1. بخاطر جریانهای برگشتی در شبکه بعضی وقتها دستگاه درست کار نمیکرد(البته این مشکل با ارت حل شده بود)
2. بخاطر قطع و وصل شدید کنتاکتورها در بعضی مواقع باز مشکل داشتن.
3. آخرین و اساسی ترین مشکل این بود که تو این دستگاه از تریستورهای 9KW استفاده شده بود که وقتی جریانهای 50 تا 60 آمپر رو کم و زیاد میکرد میکرو هنگ میکرد
البته این حرفایی بود که اون سرویسکار میگفت و آخر سر هم گفت ما بین بد و بدتر بدرو انتخاب کردیم. من تا این لحظه فقط در این مورد به شرایط یکسان برخورد کردم , در ضمن به نظر من یه مهندس الکترونیک باید همیشه بدترین شرایط رو واسه طراحی یک دستگاه انتخاب کنه, چون ممکن اون دستگاه دست یه آدم کم تجربه (مثل من) بیوفته که موقع راه اندازی دستگاه هیچ یک از نکات مهم مربوط به دستگاه رو رعایت نکنه, چون تو محیط های صنعتی اصلا به اینجور موارد دقت نمیکنن مثلا میان دستگاه رو داخل تابلو برق میزارن یا اصلا از کابل ارت و چاه ارت استفاده نمیکنن و یا ... خلاصه این مواردی بود که سر کار یاد گرفتم و امیدوارم شما هم به این نکات ریز دقت کنید.

n340
11-04-2010, 11:32
حالا منم بگم
من رو یه طرح صنعتی تابلو اسانسور کار کردم
با مگا 64 خوب من تا اونجا اصلا با نویز سروکار نداشتم تا به این طرح رسید
من وقتی اینتراپتارو فعال کردم ازشون استفاده می کردم اما وقتی کانتاکتور ها میگرفت اینتراپت خارجی قاطی میکرد
چون هردو همزمان بود بجای مثلا 2 3 می نداخت
بعد اومدم اینتراپت رو غیر فعال کردم و نرم افزار با IO جلو بردم

نکته ها:تابلو ورودی ها با اپتو خروجی ها با uln و با moc3022 بوده و میکرو هیچ ارتباطی مستقیم با بیرون نداشته
همه ایزوله
کلاک خارجی استفاده شده
کله موارد رعایت شد

این تموم شد تا برا یک ربات مین یاب برد زدم
پدرم درومد
اینقدر از این مگا 64 بدم اومد که دارم رو pic کار می کنم
وقتی موتورارو با pwm پایین راه مینداختم اگه ربات وای میستاد
میکرو هنگ می کرد
بعد حل شد
و یه پی سی بی اصولی ترم زدم اما من محدودیت فضا داشتم
خلاصه من نتونستم از اینراپت بدونه نویز استفاده کنم
می خواستم از اینتر اپت برا اینکور اسفاده کنم که نشد

kavir
11-04-2010, 15:16
شايد خيلي از مشكلات و نويز ها تو بخش نرم افزاري باشه كه ما ربط به سخت افزار مي ديم
يكي از اساتيد اينجانب خودشون avr كار بودند و كارهاي صنعتي هم با avr بستند در اين باره كه صحبت مي كرديم گفتند خيلي از نويزها از بخش نرم افزار هست و ما مرتبط به سخت افزار مي كنيم
حالا اينجاش خودم نتيجه گرفتم براي اينتراپت وقتي به زيرروال رسيديد بايد وقفه را غير فعال كنيد عمليات انجام بشه و هنگام خروج مجدد فعال كنيد
فكر مي كنم با اين روش مشكلي پيش نياره البته براي من اينطوري حل شد

zavar
11-04-2010, 15:48
من همین کارا کردم در یه پروژه اما باز هم به روتین وقفه میره من gicr,gifrرا هر دورا صفر کردم

r_hosseini
23-11-2011, 14:38
من موافق هستم

microprocesor_2002
23-11-2011, 15:03
سلام به همه .... آقا برای avr این کارا رو حتما انجام دهید .... اولا سعی کنید از منبع ولتاژ دوگانه استفاده کنید .... بعدش به میکرو ولتاژ 0 و 5- بدید ... از 2 اپتو کوپلر بصورت پشت سر هم استفاده کنید بطوری که اولی ، دومی رو راه اندازی کنه ... اگه از رله استفاده می کنید رله رو با قسمت مثبت تغذیه مثلا 5+ و 0 راه اندازی کنید .... قسمت 220 به مثلا 12 رو از سوئیچینگ استفاده نکنید بهتره ، مگر اینکه جنس بسیار مرغوب باشه .... چون اگه یه بار سلفی قدرت وصل بشه ، قاط می زنه .... حتما از فیلتر صافی تو قسمت 220 استفاده کنید (خیلی مهمه) .... البته pcb هم که خودتون استادین ..... اگه مشکلی بود بگید عکس مدارشو بزارم...........................

در آخر هم از دوست عزیزم جناب مهندس طورچی مقدم برای دادن همچین اطلاعاتی تشکر می کنم ....

mazyar
23-11-2011, 23:30
سلام و درود
من هم با نظراتی که داده شد، موفقم و در مداراتی که دارم استفاده می کنم تمام این نکات نرم افزاری و سخت افزاری رو + تجربه انجام داده ام و خدا رو شکر که تا حالا مشکلی نداشتم و نویزی برروی عملکرد دستگاه اثر نداشته.
جهت اینکه دوستان بدانند که اگر درست و رو حساب کتاب انجام بشه اینو میگم. پروژه ای که من توش از سه تا AT90can128 استفاده کردم ساخت دستگاه رادیولوژی هست و می تونم بگم که برای بار اول هست که به این شکل داره کار میشه. یعنی ساخت 100% دستگاه رادیولوژی.
ببینید تو دستگاه ما داریم تا صقف 150 کیلو ولت اونم درست زیر پروسسورهای اصلیمون ولتاژ تولید می کنیم. همه چی تو تانک روغن هست . حتی کابل های ارتباطی های ولتاژمون. پس با تدابیر خوب میشه نویزرو حذف کرد.

agape
24-11-2011, 18:08
سلام من گفته های تمام دوستان رو خودنم! تا به اینجای کار!
قبل از هر چیزی بیایم با این مساله احساسی برخورد نکنیم ! شرکت اتمل یا میکروچیپ که از دارایی های ما نیست که به خاطر زیر سوال رفتن محصولاتش ما بخوایم ازش دفاع کنیم ! من بیشتر و 98 درصد اوقات از AVR برای پروژهام استفاده کردم قبل از AVR اول 8051 کار میکردم و چند مدت خیلی کوتاه با pic ؛ از pic خوشم نیومد اول به خاطر عدم رند بودن سخت افزارش و سیستم آدرس دهی (عادت دارم برنامه رو مخلوطی با اسمبلی یا توابع سطح پایین پیش می برم) و دوم به خاطر کامپایلر های ضعیف و غیر حرفه ای اون، مثلا چند وقت پیش قرار شد برای یکی از دوستان کاری انجام بدم و سفارش ایشون pic بود، پروژه انجام نشد فقط به دلیل عدم ساپورت درست و حسابی اشاره گر! یعنی نمیشد اشارگر به اشاره گر تعریف کرد و در ضمن از نوع متغییر مجهول (void) رو پشتیبانی نمی کرد.
اما در مورد مقایسه نویز پذیری این دو باید بگم اولین چیزی که به ذهنم میرسه بخاطر معماری مورد استفاده در این میکرو ها هست میکروی AVR از معماری rics استفاده میکنه که در رابطه با معماری تکنولوژی قدیمی هاوارد که pic داره از اون استفاده میکنه 2 تا 4 برابر سریعتر عمل میکنه، اگه بخواین در مورد معماری ها بدونید به این صفحات مراجعه کنید:

خوب دوستان هم میدونند که هرچی سرعت بالا تر باشه درصد نویز پذیری بالاتره ، مثلا اگه pic رو با 40 مگ درایو کنی در واقع معادل درایو avr در فرکانس 10 مگ هست، پس تا امکان داره باید از فرکانس های پایین استفاده کرد تا مدار نویز کمتری بگیره،من تا حالا مشکلی با نویزپذیری AVR نداشتم ، یا نویز پذیر نیست یا خوش شانسم یا اصولی کار میکنم ، یکی از این موارد هست، مثلا یکی از پروژه ها تولید ولتاژ 5 کیلو ولت برای یه دستگاهی بود که با AVR کار های کنترلی اون انجام میشد، محیط سرشار از EMP بود به صورتی که وقتی که وقتی 20 دور سیم رو دور یه لیوان میپیچیدم و دو سر سیم رو به یه ال ای دی وصل میکردم و نزدیک محل کار مدار قرار میدام led روشن میشد! تو این مدار مشکلم با پلیگان و emi فیلتر و نوسان ساز آماده و حل شد و هیچ مشکلی هم نداشت و الانم نداره ! در مورد این که بیشتر مدارات صنعتی از picدارن استفاده میکنن شاید بشه گفت که شاید که طراح های اون شرکت به این میکرو عادت کردن، از نه الان درست یادم نیست مدلشو ولی یه PLC شرکت آلمانی زیمنس بود که از پردازنده ATMEGA128 استفاده کرده بود، به هر حال فکر میکنم از ماست که بر ماست ، چه با PIC و چه با AVR کار کنی اگه اصول رو درست رعایت نکنی حتما با مشکل مواجه میشی!

alielectro
25-11-2011, 14:32
نمی دونم چی بگم؟؟؟!!!! من نمیدونم یه آزمایش ساده با برنامه یکسان و شرایط دارای نویز یکسان جهت آزمایش چقدر مگه زمان می خواد بباجون برو تست کن ای ایرانی ! خارجیها خودشون هم از نوشته هاشون اطمینان ندارن. باور کن اغلب اوقات طراح کمتر از کاربر اطلاع از پایداری و کارکرد طرحش داره- پس ازمایش کن
ناسا هیچ چیزی رو شبیه سازی نمی کنه چون میدونه باید ازمایش کنه در محیط واقعی

cmuiran
25-11-2011, 22:11
کسانی که میخوان avr را صنعتی کنن این را بخونن
(You can see links before reply)
استفاده از AVR در محیط صنعتی و مقابله با نویز (You can see links before reply)

hetler
26-11-2011, 19:38
با سلام
فرقی نداره کدوم بهتره اصلا فرض میکنیم avr نویز پذیره هرچند من خودم چند مدار کاملا صنعتی با 8051
دیدم.
مانند پست بالا بیاییم و راه علاج پیدا کنیم
در ضمن یک سوال هم داشتم اینکه میگویند Watch dog Timer را فعال کنیم منظور چیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

armstk
27-11-2011, 05:37
به نظرم به همه چی بستگی داره , به محیطی که avr استفاده میشه , به مرغوبیت میکرویی که استفاده میکنین , ایزولاسیون ورودی و خروجی ها و تغذیه , شیلدینگ استاندارد , و....
من خودم یک نوع plc رو دیدم که از 8051 استفاده کرده بودن , قدیمی بودن دلیل حساس بودن به نویز نیست
در کل بیشتر از این که نوع میکروکنترلر مورد استفاده مهم باشه موقعیت مورد استفاده مهم تره

M.ABDOLLAHI
27-11-2011, 08:30
سلام دوستان من که متاسفانه بعضی جاها ر کاری کردم باز هم میکرو نویز گرفت مثل جائی که از سوئیپینگ های دست ساز برای تغذیه استفاده کردم انصافا بعضی جاها به مشکل میخوره در کل خود atmel برای کار در محیطهای صنعتی این میکرو هایی که ما استفاده میکنیم رو پیشنهاد نداده بلکه استفاده از خانواده Automotive Microcontrollers را پیشنهاد داده(بخصوص برای اتومبیل چون به دلیل جرقه شمعها از هر میکروئی نمیتوان در اتومبیل استفاده مداوم کرد) این خانواده نه تنها در برابر نویز بیشتر بلکه برای محدوده دمائی گسترده تر هم به کار میاد و در نمونه هائی خروجی ها در برابر اتصال کوتاه محافظت شده هستند و تا اونجائی که من دیدم همه اونها هم SMD هستند در کل از این خانواده فقط AT90CAN128 در ایران وجود دارد البته تا اونجائی که من اطلاع دارم در زمینه شرکت ST از همه موفقتر اینهم از لینک سایت ATMEL:
Atmel Corporation - Automotive Microcontrollers (You can see links before reply)

morteza_rk
28-11-2011, 01:50
سلام

در مورد کار در اتومبیل باید بگم که برای شرکت پیمان یدک خودرو یه تصحیح سیگنال انجام دادم با ATMega8 و ATMega48 اونم درست پشت صفحه پنل کیلومتر ماشینها و در تیراژ بالا ، خوشبختانه هیچ مشکلی هم پیش نیومد. جالب اینجاست که با کریستال داخلی هم کار کردم! الان 3 ساله که مشکلی نیست!

ali_elect62
28-11-2011, 13:21
مینی plc شرکت تله مکانیک با نام zeilo از ATMEGA128 استفاده کرده!

armstk
29-11-2011, 03:16
فقط از خودمون بپرسیم که چرا فقط شرکت های ایرانی از avr استفاده میکنن؟؟
چرا هیچ وقت نمیشه دره یک وسیله ی خارجی رو باز کنیم و با Atmega8 روبه رو بشیم؟؟؟؟
من که فکر نمیکنم این میکروکنترلر های بی کیفیتی که وارد ایران میشه درست و صحیح کار کنه !

M.ABDOLLAHI
29-11-2011, 14:53
سلام باور کن الان وقت کافی ندارم که کامل جوابت رو بدم باید برم جائی ولیکن همین قدر بگم با وجود lpc سری های 11و12و13 کمکم avr بخصوص xmega (چون smd پس در نتیجه هیچ مزیتی نسبت به اون سری هائی که گفتم نداره ) باید بره کنار بخصوص با اون قیمتهای بالای avr جواب دادن این میکرو که شما میگی در چند تا پروژه دلیل بر صنعتی بودنش نیست در کل این avr هائی که توی ایران میاد برای کار صنعتی استاندارد نیست البته من قبلا هم توی این سایت مقایسه رو انجام دادم حالا تا بعد...

agape
29-11-2011, 19:06
فقط از خودمون بپرسیم که چرا فقط شرکت های ایرانی از avr استفاده میکنن؟؟
چرا هیچ وقت نمیشه دره یک وسیله ی خارجی رو باز کنیم و با Atmega8 روبه رو بشیم؟؟؟؟
من که فکر نمیکنم این میکروکنترلر های بی کیفیتی که وارد ایران میشه درست و صحیح کار کنه !
باید بگم این یه ضعفه که ما فقط خودمون رو محدود به یه میکرو میکنم !
یادم میآد زمانی رو که میکروی avr کم شده بود و گیر نمی اومد ولی چون مدار ها همه بر اساس این میکرو بود قیمتش تو بازار به 10 برابر رسید !
مثلا وقتی میکرویی هست مثل lpc1313 که شرکت کویر هم اورده چرا باید از atmega64 , atmega 128 استفاده کرد در حالی که قیمت یکسانی دارند ولی در عوض lpc1313 ارم کرتکس هست و کلی امکانات و سرعت بالا تر داره ؟!
به نظر شما توجیحش چی میتونه باشه ! به شخصه باید بگم که خیلی کم دیگه از avr استفاده میکنم:wink:

morteza_rk
29-11-2011, 20:22
سلام مهندس

شما دیگه چرا این حرفو می زنی؟ یه جایی توی همین سایت فرزاد مثال خوبی زد. گفته بود فرق چاقو با ساتور چیه؟ یعنی وقتیکه ساتور هست دیگه نباید از چاقو استفاده کرد؟

یا مثلا (از قول من) وقتیکه ی لوله ی آب 3 هست ما دیگه نباید از لوله ی 2 استفاده کنیم یا تولیدش کنیم؟

اصلا اگه اینطور که شما میگین بود چرا شرکت اتمل داره AVR تولید می کنه؟ چرا سال 2010 به خودش زحمت طراحی سری A رو داده؟

من کاملا با شما مخالفم مهندس agape !

agape
29-11-2011, 22:48
آقا مرتضی گل فرمایش شما صحیح ولی این به شرطی هست که امکان استفاده از نوع قویتر برای راه اندازی کار ضعیفتر نباشه مثال میزنم !
در مورد چاقو و ساتور ، جایی از چاقو استفاده میکنم که بخوایم کار سبکی مثل قاچ کردن یه میروه رو انجام بدیم ، از ساتور استفاده نمیکنیم چون اولا که سنگینه و دقت لازم رو نداره ، قیمت تمام شدش هم زیاد میشه خوب به هر حال ساتور گرونتره ! ، و از ساتور وقتی استفاده میکنیم که بخوایم استخون قلمی چیزی رو بشکنیم و چون چاقو قدرت لازم رو نداره از ساتور استفاده میکنم! حالا فرض کنید قرن 25 هستیم و چیزی داریم مثل چاقوی لیزری که هم دقت لازم رو داره هم سبکه و هم قدرت لازم برای شکستن قلم و دقت لازم برای قاچ کردن میوه ! حالا با در اختیار داشتن چنین ابزاری شما باز از چاقو و ساتور استفاده می کنید ؟
از avr استفاده میکردیم چون در دسترس بود و آموزشش هم که بود و قیمت خوبی هم داشت !
حالا چی ؟ چه دلیلی داریم ؟ چرا آرم رو تشبیح کنیم به ساتور ، تشبیح میکنیم به چاقوی لیزری که هم دقت لازم رو داره و هم قدرت مورد نیاز رو ! آرم به راحتی کار avr رو انجام میده و قیمت تمام شدش هم پایی میکنه با avr ، تنها اختلاف فقط آپشن های lpc هست که یکم پیچیدگی داره یاد گیری اون ولی خوب یک ماهه میشه تا اندازه قابل قبولی یادش گرفت !

agape
29-11-2011, 22:52
در مورد طراحی سری a از avr به نظر من آتمل کار خودشو راحت کرده
همونطور که میدونید از Avr توی خیلی از مدارها و دستگاه ها استفاده شده ، و امکان از دوره خارج کردنش نیست، مثلا با این که پیکان دیگه تولید نمیشه و رسما از رده خارج شده ولی هنوز لوازم یدکی اونم تولید میشه ، یا هنوز cpu های قدیمی مثل z80 - 8086 - 8051 ,,, داره تولید میشه ، در واقع آتمل با طراحی سری a دو خط تولید یکی برای تولید avr معمولی و دیگری برای تولید سری l رو ادغام کرده ! مثلا صرفه اقتصادی داره براش!

M.ABDOLLAHI
29-11-2011, 23:14
سلام مجدد این چه بحثی وقتی قیمت پایینتر امکانات بیشتر میکرو صنعتی تر چرا نباید جایگزین بشه خوبه من قبلا کلی در مورد این بحث کردم
برید به این لینک:
میکروکنترلر lpc13xx - ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply)

pooriya
29-11-2011, 23:49
با سلام

در درجه اول باید بگم که هر کس با هر میکروئی کار میکنه،بهترین براش همونه.
دوما avr هنوز هم میکرو خوبی محسوب میشه و من بشخصه سری xmega رو پیش تاز در این زمینه می دونم.واحساس میکنم چون دوستان باهاش کار نکردن دارن کم لطفی می کنن.چون واقعا میکروی خاصی هستش مخصوصا در زمینه کنترول و رباتیک.

در ثانی ما چه پروژه ای کار کردیم که با avr نشده؟درسته که سری arm دارای ویژه گی های ممتازی هستن و در بعضی از موارد شاید از لحاظ قیمت با avr یکی باشن ولی واقعیت اینه که اطلاعات ما در مورد arm هنوز به اندازه avr نشده پس در نتیجه کارمون رو می تونیم با همین avr به راحتی انجام بدیم.و فعلا در بیشتر موارد کار با arm برای ما جنبه بالا بردن کلاس بوده.

الان شما برای یه مشتری سفارشی رو انجام بدین ،مشتری که نمی پرسه با arm انجام دادین یا avr بلکه مهم کیفیت کار هستش حالا با هر میکروئی.

یاد گرفتن یه میکروی خیلی خوب هستش ولی استفاده از هر میکروئی جایگاه خاص خودش رو داره و نمیشه گفت که چون دیگه این میکرو اومده باید سری قبل رو ول کرد

morteza_rk
30-11-2011, 00:17
آقا بنظر من این بحث به نتیجه نمی رسه. من از گردونه خارج میشم. چون اصلا حال بحث کردن ندارم. اینم میشه یه تاپیک مثل زبان بیسیک و سی!

فقط اینو بگم که الان اصلی ترین عامل تحریک افراد برای استفاده از آرم اختلاف قیمت کمش با avr هست و بس.
اون چاقوی لیزری هم برای ARM فکر می کنم اغراق باشه دیگه ، ولی در کل استفاده از یه چاقوی لیزری هم امکانات و تخصص خاص خودش رو می خواد.

برای همه آرزوی موفقیت دارم. :wink:

M.ABDOLLAHI
30-11-2011, 06:54
سلام دوستان صبحتون بخیر ای بابا این دیگه چطور بحث کردن من نمیفهمم وقتی امکانات بیشتر سرعت بیشتر و صنعتی تر چرا نباید جایگزینی صورت بگیره من نمیدونم شما چرا قانع نمیشید

در ثانی ما چه پروژه ای کار کردیم که با avr نشده؟درسته که سری arm دارای ویژه گی های ممتازی هستن و در بعضی از موارد شاید از لحاظ قیمت با avr یکی باشن ولی واقعیت اینه که اطلاعات ما در مورد arm هنوز به اندازه avr نشده پس در نتیجه کارمون رو می تونیم با همین avr به راحتی انجام بدیم.و فعلا در بیشتر موارد کار با arm برای ما جنبه بالا بردن کلاس بوده.
در ضمن دوست عزیز همه این چیزهایی که شما گفتید مربوط به شرایط کاری خودتونه بر ما که همچین شرایطی حاکم نیست انشاا... موفق باشید...

agape
30-11-2011, 19:45
با سلام

در درجه اول باید بگم که هر کس با هر میکروئی کار میکنه،بهترین براش همونه.
دوما avr هنوز هم میکرو خوبی محسوب میشه و من بشخصه سری xmega رو پیش تاز در این زمینه می دونم.واحساس میکنم چون دوستان باهاش کار نکردن دارن کم لطفی می کنن.چون واقعا میکروی خاصی هستش مخصوصا در زمینه کنترول و رباتیک.

الان شما برای یه مشتری سفارشی رو انجام بدین ،مشتری که نمی پرسه با arm انجام دادین یا avr بلکه مهم کیفیت کار هستش حالا با هر میکروئی.

یاد گرفتن یه میکروی خیلی خوب هستش ولی استفاده از هر میکروئی جایگاه خاص خودش رو داره و نمیشه گفت که چون دیگه این میکرو اومده باید سری قبل رو ول کرد

دوست من ، شما یه توجیه علمی بیاری من قبول میکنم که هنوز امکان استفاده از avr هست!
این که ما دانش کافی کار کردن با این تراشه ها رو نداریم یه بحث جداس و باید سعی کنیم که به دستش بیاریم:0013:
در جایی که قیمت ها یکی هستن شما جنس بهتر رو بر میداری !
در ضمن در مورد پروژه هم باید بگم برای من یکی که زیاد بود اگه آرم داشتم خیلی کار ها میکردم که به دلیل محدودت سرعت و حافظه قادر به انجامش نبودم نمونش کمندر basic هست، که این امکان رو میده که شما برنامه بیسیکت رو مستقیم تو یه فایل تکست مینویسی و میذاری تو مثلا mmc وصل میکنی به میکرو و میکرو شروع میکنه به اجرای برنامه فکر کن این پروژه چقدر میتونه افق با آرم داشته باشه
یا پردازش تصویر و.... مثال های زیاد دیگه

pooriya
01-12-2011, 02:13
دوست من ، شما يه توجيه علمي بياري من قبول ميکنم که هنوز امکان استفاده از avr هست!
اين که ما دانش کافي کار کردن با اين تراشه ها رو نداريم يه بحث جداس و بايد سعي کنيم که به دستش بياريم:0013:
در جايي که قيمت ها يکي هستن شما جنس بهتر رو بر ميداري !
در ضمن در مورد پروژه هم بايد بگم براي من يکي که زياد بود اگه آرم داشتم خيلي کار ها ميکردم که به دليل محدودت سرعت و حافظه قادر به انجامش نبودم نمونش کمندر basic هست، که اين امکان رو ميده که شما برنامه بيسيکت رو مستقيم تو يه فايل تکست مينويسي و ميذاري تو مثلا mmc وصل ميکني به ميکرو و ميکرو شروع ميکنه به اجراي برنامه فکر کن اين پروژه چقدر ميتونه افق با آرم داشته باشه
يا پردازش تصوير و.... مثال هاي زياد ديگه

سلام

به قول دوستان بحث در اين زمينه به جائي نمي رسه و نتيجش هم مشخصه.
ولي به عنوان نظر اخرم،اينکه:

1-وقتي از لحاظ قيمت صحبت ميشه شايد تفاوت avr با arm در نزديکترين حالت 2 تومن باشه که اين خودش تو يه کار توليد انبوه و صنعتي همچين کم هم نيست و براي يه ميکرو زياده.نمونش همين کنترولر CNG موجود روي ماشينها که نمونه اي که من ديدم سري TINY استفاده کرده بودن.که در اينجا ايا به صرفه هست يه کاري که با ميکرو 1000 تومني وبه راحتي ميشه انجام داد بيايم مسئله رو بزرگ کرده و ARM استفاده کنيم.

2-در باره سرعت هم اينکه،سرعت اجراي دستورات در هر ميکرو تا حدود زيادي بستگي به روش صحيح کد نويسي ما داره و شايد يه ميکرو با کلاک 2mhz کاري رو انجام بده که ميکروي ديگه تو کلاک 8mhz نتونه.نمونش همين تابلو روانهاي که از چين ميارن و با avr هستش، مي تونه يکي فايل avi با حجم زياد رو به همراه برنامه هاي ديگه رو از روي MMC با راحتي اجرا کنه .

3-در ضمن AVR که تو سري MEGA خلاصه نميشه الان سري XMEGA اومده که داراي امکاناتي مثل USB,LCD CONTROLLER,EVENT SYSTEM,DMA,و مخصوصا امکانات کنترول موتور و روباتيک هستش و من به شخصه تو فرکانس 64MHZ بدون هيچ مشکل باهاش کار کردم.که البته از نظر قيمت يه مقدار گرون هستن و معادل ARM ولي به دليل اينکه داراي هسته AVR هستن و داراي رجيستر هاي مشابه سري هاي MEGA يادگيري شون بسيار سريعتر و راحتر هستش.

و در کلام اخر اينکه ما منکر امکانات و توان منديهاي ARM نيستيم ولي هر ميکرو جايگاه خودش رو داره و نميشه گفت که ديگه چون فلان ميکرو اومده بايد قبلي ها رو ول کرد.و من با اين نظر کاملا مخالفم.

با تشکر

pooriya
01-12-2011, 02:13
دوست من ، شما يه توجيه علمي بياري من قبول ميکنم که هنوز امکان استفاده از avr هست!
اين که ما دانش کافي کار کردن با اين تراشه ها رو نداريم يه بحث جداس و بايد سعي کنيم که به دستش بياريم:0013:
در جايي که قيمت ها يکي هستن شما جنس بهتر رو بر ميداري !
در ضمن در مورد پروژه هم بايد بگم براي من يکي که زياد بود اگه آرم داشتم خيلي کار ها ميکردم که به دليل محدودت سرعت و حافظه قادر به انجامش نبودم نمونش کمندر basic هست، که اين امکان رو ميده که شما برنامه بيسيکت رو مستقيم تو يه فايل تکست مينويسي و ميذاري تو مثلا mmc وصل ميکني به ميکرو و ميکرو شروع ميکنه به اجراي برنامه فکر کن اين پروژه چقدر ميتونه افق با آرم داشته باشه
يا پردازش تصوير و.... مثال هاي زياد ديگه

سلام

به قول دوستان بحث در اين زمينه به جائي نمي رسه و نتيجش هم مشخصه.
ولي به عنوان نظر اخرم،اينکه:

1-وقتي از لحاظ قيمت صحبت ميشه شايد تفاوت avr با arm در نزديکترين حالت 2 تومن باشه که اين خودش تو يه کار توليد انبوه و صنعتي همچين کم هم نيست و براي يه ميکرو زياده.نمونش همين کنترولر CNG موجود روي ماشينها که نمونه اي که من ديدم سري TINY استفاده کرده بودن.که در اينجا ايا به صرفه هست يه کاري که با ميکرو 1000 تومني وبه راحتي ميشه انجام داد بيايم مسئله رو بزرگ کرده و ARM استفاده کنيم.

2-در باره سرعت هم اينکه،سرعت اجراي دستورات در هر ميکرو تا حدود زيادي بستگي به روش صحيح کد نويسي ما داره و شايد يه ميکرو با کلاک 2mhz کاري رو انجام بده که ميکروي ديگه تو کلاک 8mhz نتونه.نمونش همين تابلو روانهاي که از چين ميارن و با avr هستش، مي تونه يکي فايل avi با حجم زياد رو به همراه برنامه هاي ديگه رو از روي MMC با راحتي اجرا کنه .

3-در ضمن AVR که تو سري MEGA خلاصه نميشه الان سري XMEGA اومده که داراي امکاناتي مثل USB,LCD CONTROLLER,EVENT SYSTEM,DMA,و مخصوصا امکانات کنترول موتور و روباتيک هستش و من به شخصه تو فرکانس 64MHZ بدون هيچ مشکل باهاش کار کردم.که البته از نظر قيمت يه مقدار گرون هستن و معادل ARM ولي به دليل اينکه داراي هسته AVR هستن و داراي رجيستر هاي مشابه سري هاي MEGA يادگيري شون بسيار سريعتر و راحتر هستش.

و در کلام اخر اينکه ما منکر امکانات و توان منديهاي ARM نيستيم ولي هر ميکرو جايگاه خودش رو داره و نميشه گفت که ديگه چون فلان ميکرو اومده بايد قبلي ها رو ول کرد.و من با اين نظر کاملا مخالفم.

با تشکر

mehdi.pisode
05-12-2011, 13:46
سلام خدمت دوستان.

من تا حالا دو تا مدار صنعتی طراحی کردم که هردوشون با AVR هستن از لحاظ نویز هم باید بگم که کلا دستگاهی که میکرو انو راه میندازه خودش منبع نویزه محیطه :mrgreen: در واقع میکرو یه ترانس 100 KVA را راه میندازه این مدار حدود 6 ماه پیش ساخته شده و تا حالا بدون هیچ مشکلی مداوم کار کرده. به نظر منکه AVR مشکلی تو کارای صنعتی نداره.
تو دیتا شیتش هم اگه قسمت Ordering information را نگاه کنید واسه کارای صنعتی هم طراحی شده.

microprocesor_2002
05-12-2011, 15:41
سلام به همه .... من با همه نظرات موافقم ... خودم هم با AVR یه مشکلاتی داشتم .... یه لامپ متال هالاید یه بلایی سرم آورد که خدا میدونه .... ولی با یه سری کارهایی که انجام دادم(چند صفحه قبل رو ببینید) همچی درست شد ... ولی lpc2132 بدون اون تمهیدات هیچیش نشد ... من تجربه خوبی بدست آوردم ولی با این حال الان رو lpc1768 دارم کار می کنم .... واقعا لذت بخشه .......

mapmap
11-04-2012, 03:28
سلام
مام یه چیز رو تجربه کردیم بگیم شاید بدرد بقیه خورد.

توی محیط صنعتی مدارات اینچنینی رو به ارت وصل کنید 99.9 درصد مشکل حله!!!
آخه من مشکل یه ترازو صنعتی رو که پر از نویز و خطا بود به این روش حل کردم.

بدرود

esisafa
11-04-2012, 11:23
زمانی که مخابرات کارآموز بودم تمام دستگاه ها بدون استثنا به ارت وصل میشدن.

به گفته ی بعضی از مسئولای دستگاه ها ، بعضی از دستگاه ها حتی بدون ارت نمیتونن شروع به کار کنن.
علاوه بر مسائل امنیتی اتصال کوتاه و صاعقه، نویز گیر بودن ارت هم خیلی مهم هست

ry_mohammad
23-03-2014, 03:36
سلام خسته نباشید
همه ی مطالب رو خوندم
راستش من اولین نوشتمه که دارم می نویسم
من نظرات دوستان رو خوندم اولش گفتم دیگه مشکل حل شد چارش pic هستش ولی تو وسطاش گفتم نه همین avr بهتره
خلاصه گیج شدم کدوم رو استفاده کنم:sa:
من رو یه پروژه ای کار کردم که کارش قطع و وصل برق شهر هستش و از atmega128a استفاده می کنم اینم بگم که 60 درصد این آی سی پر شده
زمانی که برد اول رو زدم اصلا نمی دونستم نویز چیه فقط به این فکر می کردم که درست کنم وصلش کنم دیگه کار تموم هستش...
اینو وصلش کردیم خودشم با السی دی گرافیکی 128*64 طراحی شده بود وصلش می کردم هنگام سویچ برق (مثلا موتور ) مشکلی نداشت ولی رله قطع می شد یا ریستارت می شد یا ال سی دی قاطی می کرد وکلی مشکلات دیگه تا جایی که دیگه از avr نا امید شدم خلاصه رو نویز تحقیق کردیم و ایزولش کردیم در طراحی برد سوم مشکلاتش حل شد البته برنامشم یه خورده تغییر دادم که خیلی کمک کرد الان یه نمونه قدیمی دارم که بعضی وقتا هنگ میکنه و یه بردیم دارم که تازه زدم که عین ساعت کار میکنه ولی بازم بدبین هستم بهش از طرفی با بیسیک کار میکنیم اگه برم سمت pic کلی وقت میگیره منم نمیدونم چرا از میکرو avr در دستگا های خارجی استفاده نمیشه برا همین فک می کنم دارم وقتمو تلف میکنم
ببخشید که تبدیل به انشا و زندگی نامه شد باید ببخشید چون نوشته ی اولم هستش آخه نمیدونین این avr یه پدری ازم در آورد که اگه بچه بودم گریه می کردم :(
یه سوال هم داشتم البته ببخشید که این سوال رو میکنم:)
میگم ایران چرا نمیتونه میکرو بزنه 8 بیتی هم نباشه 4 بیتی باشه بلاخره باید از یه جایی شروع کرد یا نه نظر من اینه که یا علم ساختشو نداره یا دستگاه شو که اینا رو بزنه
لطفا در این مورد نظر دهید:chat:

1nafar
23-03-2014, 17:11
سلام
یکی از دلایل محکومیت میکروکنترلر های avr به نویز پذیری و عملکرد بد ، تعداد زیاد کاربران اون هست . امروزه شما از هر دانش آموز یا دانشجوی رشته الکترونیک بپرسید که با چه میکروکنترلری کار کرده ، بهتون میگه بسکام و میکروکنترلر avr .
تعداد زیاد کاربران این میکروکنترلر و ناشی بودن این کاربران باعث شده تا خطا های برنامه نویسی ، طراحی بد pcb ، عدم آگاهی کاربر و... به پای این میکروکنترلر نوشته بشه .
من به شخصه با میکروکنترلر های pic و arm و avr کار کردم .
مطابق تجریبات عملی من ، در یک مدار الکترونیکی دارای میکروکنترلر ، بدون لحاظ کردن موارد حفاظتی و EM ( موارد مربوط به تداخل الکترومغناطیسی ) این سه خانواده دارای ضریب اطمینان زیر خواهند بود ( مدار ها کاملا مشابه هستند ، قراره یک کار مشابه رو انجام بدن ، در محیط مشابه تست میشن و... )
میکروکنترلر های ARM : تا 90 درصد
میکروکنترلر های PIC : تا 85 درصد
میکروکنترلر های AVR : تا 60 درصد .
دلیل این اختلاف چی هست ؟
1- کامپایلر مورد استفاده - دانش کم برنامه نویسی :
در میکروکنترلر های ARM به دلیل نبود دستورات سطح بالا ( مثل بیسیک و... ) ، برنامه نویس به اجبار با توابع برنامه نویسی اصلی در گیر میشه ، در این حالت زمان بندی ها به صورت دقیق انجام میشه ، رجیستر ها به خوبی مقدار دهی میشن .
در میکروکنترلری مثل PIC و AVR با توجه به وجود کتابخانه های متعدد ، کاربر فقط به فکر انجام سریع پروژه و اتمام اون هست ، پس برخی از نکات اصلی برنامه نویسی از قلم می افته ..
مثال :
مشکل در ارسال داده به صورت سریال! (You can see links before reply)
[آموزش] تجربیات عملی میکروکنترلری ... (You can see links before reply)
2-قابلیت های اصلی میکروکنترلر :
از قدیم گفتن هر میکروکنترلر را بهر کاری ساختن یا هر چی پول بدی آش میخوری ...
اگه نگاهی گذرا به دیتاشیت میکروکنترلر های PIC بندازید ، موارد زیر رو مشاهده میکنید :
صفحه 125 دیتاشیت PIC16F87X نوشته :
These devices have a MCLR noise filter in the MCLR Reset path. The filter will detect and ignore small pulses. It should be noted that a WDT Reset does not drive MCLR pin low.
صفحه 151 ، اشاره داره به مقاومت پایین پایه MCLR :
Voltage spikes below VSS at the MCLR pin, inducing currents greater than 80 mA, may cause latch-up. Thus, a series resistor of 50-100Ω should be used when applying a “low” level to the MCLR pin, rather than pulling this pin directly to VSS.
معماری CPU اونا RISC هست ، حافظه ی فلشش با تکنولوژی CMOS ساخته شده و ....
توی میکروکنترلر های AVR موارد بالا وجود نداره ( البته یه سری قابلیت اضافه تر هست که ربطی به ریست و نویز پذیری و ... نداره ) .
میکروکنترلر های AVR قیمت کمتری نسبت به میکروکنترلر های PIC و ARM دارن ، یکی از دلایل کم تر بودن قیمت ، ازران تر بودن تکنولوژی ساخت و هزینه ی کمتر برای ساخت میکروکنترلر هست .
3- و در آخر :
در کلیه مدارات میکروکنترلری ، ملاحضات مربوط به تداخل الکترومغناطیسی (EM ) و حفاظت مدار و... باید لحاظ بشه .
در برخی از میکروکنترلر ها تعدادی از این ملاحضات وجود داره ،قیمت این میکروکنترلر ها بیشتر هست ، قابلیت های کمتری دارن ، سرعتشون پایین تر هست . در برخی از میکروکنترلر ها هم اجرای این موارد به عهده کاربر گذاشته شده ، قیمت این میکروکنترلر ها کمتر هست ، امکانات بیشتری دارن ، سرعتشون بالاتر هست .
برخی از مهمترین عناوین مربوط به تداخل الکترومغناطیسی (EM ) و حفاظت مدار
1- پایه ریست : من به شخصه در تمامی مداراتی که طراحی میکنم ، پایه ریست رو مستقیما به VCC یا گراند ( بر حسب نوع میکروکنترلر ) متصل میکنم .
2- ورودی ها و خروجی های دیجیتال : در برگه ی اطلاعاتی زیر در موردشون توضیح دادم :
[پیشنهاد] نیاز به همفکری برای انتشار صحیح مطالب در انجمن (You can see links before reply)
3- ورودی و خروجی های آنالوگ : به زودی در یک برگه ی اطلاعاتی در موردشون توضیح میدم
4- ولتاژ تغذیه : به زودی در یک برگه ی اطلاعاتی در موردشون توضیح میدم
5- طراحی فیبر مدار چاپی .
در صورتی که به برنامه نویسی و کار با میکروکنترلر ها به عنوان یک حرفه نگاه میکنید ،بهتره بجای عیب گذاشتن روی میکروکنترلر ها روش کار خودتون رو اصلاح کنید و اصول صحیح طراحی مدارات میکروکنترلر رو یاد بگیرید . شرکت ABB یکی از شرکت های معروف در زمینه ی ساخت تجهیزات صنعتی هست ، این شرکت توی رله های کنترل PTC و رله های کنترل فاز و رله های UNDER VOLTAG خودش داره از میکروکنترلر های AVR استفاده میکنه ، همچنین توی درایو های ACS800 , 1000 این شرکت از محصولات اتمل استفاده شده ( قبلا عکس رو برای یکی از دوستان در انجمن قرار دادم ، بگردید پیدا کنید . )
در صورتی که به صورت تفننی ( برای سرگرمی و... ) با میکروکنترلر ها کار میکنید و علاقه ای به اجرای اصولی پروژه ندارید ، پیشنهاد من استفاده از میکروکنترلر های PIC هست . توی میکروکنترلر های AVR باید مدارات به صورت اصولی طراحی کنید و برای میکروکنترلر های ARM هم باید وقت زیادی رو صرف یادگیری کنید .