PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پروژه ی بعدی گروه ایران میکرو را شما مشخص کنید

1nafar
26-03-2010, 13:52
با سلام

GENIUS نوشته :

درحيرتم كه چرا اساتيد اصلا هيچ حرفي از ميكرو arm هاي شركت nxp به ميان نمي آورند ؟؟؟
باور بفرمائيد ميكروهاي شركت nxp مخصوصا سري lpc2300 يه سر و گردن از مشابه هاي ساخت شركت atmel بالاترند .

فايلي رو قرار مي دم كه خودتون دانلود كنيد و قضاوت كنيد .
You can see links before reply
اگر صلاح بدونيد يه تيم جديد تشكيل بديم كه روي arm هاي شركت nxp نسل هفتمش كار كنيم .

سلام

تقریبا تمامی بخش های ارم اتمل راه اندازی شده و شما مطالب مربوط به اونا رو در مجلات pmm مشاهده کردید .

ما اموزش برنامه نویسی این میکرو کنترلر رو با تقسیم بندی زیر شروع کردیم :

1- شناخت ارم و اشنایی با سخت افزار داخلی اون ( ترجمه ی دیتا شیت و برگه های اطلاعاتی و جمع اوری اطلاعات اولیه )
2- اشنایی با کامپایر keil و اموزش مقدماتی زبان c
3- راه اندازی پورت ها و کار با اونا
4- راه اندازی واحد Clock Generator ( pll)
5- بخش sam-ba
6- راه اندازی adc
7- واسط jtag
8 -راه اندازی بخش واچ داگ
9- راه اندازی بخش pmc
10- راه اندازی بخش usart
11- راه اندازی بخش تایمر وکانتر
12 - بخش spi
13- بخش Debug Unit
14- ارتباط سریال one-wire
15- بخش IrDA® Infrared
16- ISO7816
17-- بخش pwm
18-بخش وقفه ( خارجی )
19-RS485
20-پورت usb
21- پورت Ethernet
22- Two-wire
23- بخش ssc

بخش های جانبی راه اندازی شده :

1- راه اندازی حافظه فلش ATD45DB161
2-راه اندازی lcd سریال
3-را هاندازی کیپد 4*4
4-راه اندازی lcd کارکتری
5-راه اندازی lcd گوشی چینی
6- تاچ اسکرین ( صفحات لمسی )

و بعد گذشت 8 ماه ، اموزش سری at91sam رو در 7 مجموعه که با نام مجله ی pmm منتشر میشد به پایان رسوندیم ( مجله ی شماره ی 8 تا 24 ساعت اینده منتشر میشه)

ما بزرگترین مرحله رو پشت سر قرار گذاشتیم ، بیشتر از 500 صفحه مطلب داریم ( تقریبا 300 صفحه مطالب + 50 صفحه سورس پروژه + 50 صفحه اموزش هدر ها + و بیشتر از 100 صفحه دیتا شیت و برگه ی اطلاعاتی ....) که باید اون رو به یک کتاب رایگان تبدیل کنیم
همچنین باید چند تا پروژه ی جامع برای این کتاب اماده کنیم
که فکر نکنم تمام این کار ها بیشتر از 1 ماه وقت ببره
من این موضوع رو در ادرس زیر مطرح کردم و برای اینکه کار سریع تر پیش بره ، اطلاعیش رو هم بالای انجمن قرار دادم :
و اما برای اینده و پروژه ی بعدی ما دو تا راه داریم

1- بریم سراغ سری های جدید ارم ( cortex-m3)
2- بریم سراغ فیلیپس ( سر فصل ها رو در بیاریم و بخش های مختلف رو راه بندازیم و... )

از اونجا که ما فقط به انتشار علم فکر میکنیم و روی هیچ میکرو کنترلری تعصب نداریم و کمبود منابع انسانی ( نظیر گرافیک کار و مترجم و برنامه نویس و... ) داریم و نمیتونیم دوتا گروه بشیم .
مجبوریم یکی از موارد بالا رو انتخاب کنیم .
حالا نظر شما چی هست ؟
توضیحات :
>در مورد سری های جدید ارم ، دوست خوبم اقا فرزاد مفصلا در ادرس زیر توضیح دادن و مقایسه ای بین نمونه های مختلف انجام دادن :

>اگه بخواییم با فیلیپس شروع به کار کنیم ، قطعا باید نمونه ای رو انتخاب کنیم که از هسته ی هسته ی ARM7 استفاده کرده باشه .
>از اونجا که اغلب ارم های جدید ( پر قدرت ) فاقد بسته بندی tqfp میباشند ، ما باید از برد های اماده استفاده کنیم ، اگه تعداد مون زیاد باشه ، اقا فرزاد میتونه زحمت وارد کردن برد رو بکشه ( با قیمت مناسب )
> کلا بحث ارم 7 از سری های جدید مثل cortex-m3 و M8 و ... جدا هست . قطعا هیچ کس از سری cortex-m3 برای اندازه گیری دما و ساختن ساعت و ... استفاده نمیکنه ( در حالی که این قابلیت در اون وجود داره ) و همچنینی هیچ کس از ارم 7 برای پورت کردن سیستم عامل و... استفاده نمیکنه ( در حالتی که میشه برای اون یستم عامل های سبک نوشت ) .
ارم 7 بیشتر برای مصارف عمومی هست و cortex-m3 برای سیستم عامل و پردازش های حجیم .

با شرکت در نظر سنجی بالا که به مدت یک 4 روز ادامه پیدا میکنه ، پروژه ی بعدی گروه ایران میکرو رو مشخص کنید .
پروژه ی بعدی نتیجه ی نظر سنجی بالا خواهد بود .
دوستان عزیز نظر سنجی ویرایش شد ، لطفا ضمن مطالعه ی نظر سایر دوستان که در ادامه اورده شده است ، گزینه ی دلخواه خود را انتخاب نمایید

Division
26-03-2010, 14:24
با تشكر ويژه از جناب 1NAFAR

پيشنهاد مي كنم مدت زمان نظرسنجي رو بكنيدش يه هفته تا همه نظراشون رو اعلام كنن .

و من نظرم كار روي ساخته هاي شركت فيليپسه و تراشه پيشنهاديم هم LPC2378 هست كه به راحتي پيدا ميشه و قيمتشم زياد گرون نيست (18 تومنه) .

قبل از اينكه آقاي 1NAFAR اعلام كنن، من كار رو با اين تراشه شروع كردم و چون دست تنها بودم تونستم جيك و پيك مبحث PLL و تمام پورت هاي ورودي و خروجي اين تراشه رو (همرا با نحوه برنامه نويسيشون) تمومش كنم .

از دوستان خواهش مي كنم در ادامه همين مبحث نظراتشون رو علاوه بر شركت در نظرسنجي ايجاد شده در قسمت بالا ،اعلام كنن . :wink:

armstk
26-03-2010, 14:49
بهتره که سراغ میکرو های nxp نرین
تیم تحقیقاتی آرم eca دارن روی همین میکر وهای فیلیپس کار میکنن و برد آموزشی اونو هم دارن به اتمام میرسونن(lpc2378)
پس بهتره سراغ میکرو های cortex m3 برین یا میشه که سراغ میکرو های st micro بریم
از لحاظ سرعت از lpc2378 و at91sam7x256 هم بیشتره و قیمت مناسبی هم داره
مثلا stm32f103cbt قیمتش 15 تومنه
اینم شکل ظاهری یک rtos ucos/ii به همراه محیط گرافیکی هستش که روی یک میکرو ی STM32F103CBT پورت شده :
این تصویر کار فرزاد هستش که با میکرو های stm هم کار کرده بوده
من با cortex m3 و st micro موافقم

Elec_l0vE
26-03-2010, 17:05
ببخشيد اين كتاب رو من از كجا مي تونم دانلود كنم ؟!

1nafar
26-03-2010, 18:15
سلام
کتاب هنوز نوشته نشده و قراره نوشته بشه ، اطلاعات بیشتر :
مطالبی که عنوان شده در مجلات pmm که در ادرس زیر موجود هست وجود داره :

amooloole
26-03-2010, 23:34
چه فرق مهمی بین فیلیپس و اتمل هست؟؟

Division
27-03-2010, 00:01
چه فرق مهمی بین فیلیپس و اتمل هست؟؟

اگه به صورت عمقي بيايم بحث كنيم هسته پردازنده هر دوشون يكيه ولي اوني كه باعث تفاوت بين اين دو تراشه ميشه بيشتر به خاطر امكانات جانبي هست كه دارن .

1- مثلاً تو فيليپسي ها تعداد واحد هاي pwm زياده ولي تو سري اتمل كمن
2- يا واحد dac تو فيليپسي ها وجو داره ولي تو اتملي ها وجو نداره ( البته با pwm اتمل هم ميشه عمليات dac رو انجام داد )
3- فركانس كاري فيليپس تقريباً 20% بيشتره
4- قيمت ساخته هاي اتمل ارزون تره و تقريباً به راحتيم پيدا ميشن
5- سري اتمل مجهز به واحدي به نام sam-ba هستن
6- برنامه نويسي براي فيليپسي ها به مراتب آسون تر از اتملي ها هست

farzadsw
27-03-2010, 04:42
با تشکر از دوست خوبم آقای 1nafar ، فقط یه توضیح کوچولو بدم :

arm cortex-m3 با اینکه جزو جدیدترین معماری های arm هست ولی از لحاظ قدرت پردازش و امکانات خود پردازنده چیزی بین arm7 , arm9 هست و شباهت زیادی با arm7 داره ، مثلا این هم mmu نداره بنابراین نمیشه روش سیستم عاملی مثل linux , windows ce نصب کرد . برای همین cortex-m3 رو با cortex-a8 اشتباه نگیرید ، فقط اسمشون شبیه هست ولی از لحاظ قدرت و امکانات شباهتی با هم ندارن (کلا سری m , a اینطورین) . خلاصه اینکه شما فرض کنید cortex-m3 یه arm7 ارتقا یافته هست و در آینده جایگزین اون میشه . اون عکسی هم که من گرفتم و armstk لطف کردن گذاشتن مربوط به cortex-m3 ساخت ST هست که روش ucosII با محیط گرافیکی اجرا شده (که یه rtos هست و نیازی به mmu نداره) .

هم اتمل ، هم فیلپس ، هم st و بقیه شرکتها از روی cortex-m3 میکرو کنترلر ساختن که از بین اینا st از بقیشون با سابقه تره ، میکرو های هر شرکتی یه ویژگی مختص خودشون دارن مثلا سری کرتکس اتمل که به تازگی تولید شده از نظر امکانات و سرعت جابه جایی اطلاعات خیلی خوبه ، st تو adc و dac و ....

با توجه به این ابهامی که وجود داشت به نظر من اگه امکانش هست نظر سنجی رو reset کنید ، چون فکر کنم اکثر کسایی که کرتکس رو انتخاب کردن منظورشون cortex-a8 بوده . گزینه ها هم اینطوری بشه بهتره (فقط دارم پیشنهاد میدم ها ! ) :
1. arm7 (فیلیپس)
2. arm cortex-m3 (فیلیپس ،st و اتمل )
3. arm9 (اتمل ، فیلیپس) هرچند من خودم هیچ وقت آرم 9 رو توصیه نمی کنم ولی گزینه هست به هر حال
4. arm cortex-a8 ( چیپ omap3530 شرکت TI)

ترتیبشون هم بر اساس قدرت و امکانتشونه نه قیمت ، قیمتها تقریبا 2به 2 برابره (arm7,cortex-m3 و arm9- cortex-a8 ) . قدرت cortex-a8 هم در حد یه کامپیوتر شخصی هست.

lpln852
27-03-2010, 16:00
من فکر میکنم بهترین گزینه S3C2440 از شرکت SAMSUNG باشه که همون arm9 هست و طریقه نصب ویندوز روی اون رو اموزش بدید

Aghaeifar
28-03-2010, 01:03
بعضي از دوستان پيشنهاد هايي رو مي دن كه حالا حالا كسي حداقل در ايران سراغ اونها نميره

اين كه 3 تا منبع خارجي هم باشه براي ساپورت خود تيم خيلي مهمه !!!

به نظر من اين مهم نيست چيزي نوشته شه كه منابع اطلاعاتيش كمه و ايران ميكرو بشه منبعش

مهم اينه كه نياز هاي دانشجويان الكترونيك به كدوم سمته و حركت تيم به اون سمت باشه
اگر شما بياييد cortex رو اموزش بديد حداقل به اين زودي ها اين هسته هاي arm مثل cortex در بين الكترونيك كار ها جا نمي افته و تلاشي صورت مي گيره بدون اينكه ديگران از بازدش سود ببرن

پيشنهاد من كار با ارم 7 فيليپس است . و lpc2148 رو پيشنهاد مي كنم ( نه lpc2378 با اون همه دك و پزش )

Romanof
28-03-2010, 11:50
با سلام
جناب علی آقایی فر فرمودند :

بعضي از دوستان پيشنهاد هايي رو مي دن كه حالا حالا كسي حداقل در ايران سراغ اونها نميره

اين كه 3 تا منبع خارجي هم باشه براي ساپورت خود تيم خيلي مهمه !!!

به نظر من اين مهم نيست چيزي نوشته شه كه منابع اطلاعاتيش كمه و ايران ميكرو بشه منبعش

مهم اينه كه نياز هاي دانشجويان الكترونيك به كدوم سمته و حركت تيم به اون سمت باشه
اگر شما بياييد cortex رو اموزش بديد حداقل به اين زودي ها اين هسته هاي arm مثل cortex در بين الكترونيك كار ها جا نمي افته و تلاشي صورت مي گيره بدون اينكه ديگران از بازدش سود ببرن

وقتی arm9 در ایران وجود دارد و منبع خارجی هم کم نیست چرا ما نباید دست به کار شویم و د ر این مورد حداقل مطالعاتی داشته باشیم و همیشه باید بشینیم ببینیم دیگران چکار میکنند . ما باید دست به کار شویم و کاری کنیم که ایران میکرو منبع خوبی برای arm9 باشه . اگر بیاییم cortex اتمل را آموزش بدیم اولاً دوباره کاری نمیشه چون سایت eca انجمن برای کار بر روی میکروهای arm فیلیپس راه انداخته و به جاهایه خوبی هم رسیده و دوماً حالا که ما با اتمل شروع کردیم بهتره با اتمل ادامه بدیم و دوباره نریم سر مبحث میکروهای arm7 فیلیپس و برنامه نویسی اون .

Aghaeifar
28-03-2010, 13:06
علي غفاري كيه ؟ علي آقايي فر هستم

در سايت eca فعلا كه كاري روي فيليپس ها نكردن و به جاي خاص هم نرسيدن ( تا جايي كه الان من دارم eca رو مي بينم به اندازه مجله 1 ايران ميكرو هم در مورد فيليپس كار نشده )
بنده كمه نظرم ارم 7 فيليپسه اگر هم روي ارم 9 قرار شد كار شه بازم نظرم فيليپس نه اتمل
برنامه نوييس فيليپس خيلي اسون تره و روون تره و دلايل ديگه كه خودتون مي دونيد چرا فيليپس برتره

Romanof
28-03-2010, 13:35
ببخشید اصلاحش کردم .
علی آقا درسته که فیلیپس مزایایی نسبت به اتمل دارد ولی اتمل هم مزایایی نسبت به فیلیپس دارد (به استناد سخنان آقای genius)
و اما در مورد برنامه نویسی :
درسته که برنامه نویسی با فیلیپس راحت تره ولی حالا که با اتمل شروع کریم و به جاهایه خوبی رسیدیم چرا اتمل را ول کنیم بریم سره فیلیپس ؟؟؟

Division
28-03-2010, 23:23
من پيشنهادي رو دارم :

جناب 1nafar فرمودن كه بنابه دلائل كاملاً منطقي (كه توضيحم دادن) نمي تونيم دو تا تيم بشيم اما به نظر من و با توجه به نكته نظرات دوستان اگه دوتا تيم بشيم با يه تير مي تونيم دو تا نشون بزنيم . (البته اين نظر منه:roll:)

تيم A : رو ساخته هاي شركت Atmel يا Philips با هسته پردازنده ARM926EJ و ساخته هاي شركت TI با هسته Cotex-a8 كار كنن .

تيم B : رو ساخته هاي شركت Philips با هسته ARM7TDMI-S و ساخته هاي شركت ST Micro با هسته Cotex-m3 كار كنن .

و يه چيزه ديگه بعضي ها مي تونن تو هر دو تا تيم هم فعاليت داشته باشن (با يه تقسيم وظايف حساب شده:wink:)

البته لازم ميدونم يه توضيح كوتاهي درباره Cotex-a8 بدم چون احساس مي كنم اطلاعات بعضي از دوستان در اين مورد كمه (دوست خوبم farzadsw‌ كاملاً شيوا توضيح دادن من تكميل ترش مي كنم :wink: )

1- فركانس كاري از 600MHZ الي 1GHZ
2- ساپورت فرمت هاي مالتي مديا
3- سازگاري كامل با معماري ARM926 و ARM11xx
4- داراي 515 و 423 پايه (البته در بسته بندي هاي مختلف، شكل قطعه عين CPU كامپيوتره :0013:)
5- حافظه نهان تا 16K
6 - پورت هاي ورودي خروجي 64 و 32 بيتي
7- معماري هاروارد
8- ديگه چي مي خواي آخه :lol:

farzadsw
29-03-2010, 01:04
چند تا عکس از بورد خودم اینجا گذاشتم :

این cortex-a8 از لحاظ سرعت با arm11 قابل مقایسه نیست ، چه برسه به آرم9 . از طرفی هزینه بوردشون خیلی نزدیک به همدیگس(همه قطعات مشابه هستن فقط خود میکرو ها فرق دارن و قیمت میکرو ها هم نزدیک به همه) و طریقه نصب سیستم عامل برای جفتشون یکسانه ، با این حال من نمیدونم چرا بعضی ها اصرار دارن با آرم9 کار کنن!؟

Division
29-03-2010, 01:24
با این حال من نمیدونم چرا بعضی ها اصرار دارن با آرم9 کار کنن!؟

منم با نظر شما موافقم اما منظور من اين نبود كه بيايم حتماً رو arm9 كار كنيم منظور من اينه كه بالاخره رو هر دوشون ميشه سيستم عامل نص كرد پس تو دسته بندي اوليه تو يه گروه قرار دادمشون .

Aghaeifar
29-03-2010, 01:54
چند تا عکس از بورد خودم اینجا گذاشتم :

این cortex-a8 از لحاظ سرعت با arm11 قابل مقایسه نیست ، چه برسه به آرم9 . از طرفی هزینه بوردشون خیلی نزدیک به همدیگس(همه قطعات مشابه هستن فقط خود میکرو ها فرق دارن و قیمت میکرو ها هم نزدیک به همه) و طریقه نصب سیستم عامل برای جفتشون یکسانه ، با این حال من نمیدونم چرا بعضی ها اصرار دارن با آرم9 کار کنن!؟

هزينه بردشون نزديك به همديگست يعني هزينه بردش چنده ؟!!

( قطعا در ايران زير 250 تومن نخواهد بود ) .

جدا چند نفر در اينجا حاضر ميشن برن اين رو بخرن ؟ به نظر من اين ها حكايت سنگ بزرگ برداشتن و نزدنه مثل مجله ها مورد استقبال قرار نمي گيره ! ! !

حتي براي خود مديران سايت هم تهيش سخته چه برسه بقيه !‌

در مورد حرف اقاي Romanof هم خوب وقتي مي دونيم فيليپس برنامه نويسي خيلي اسون تره اينكه حالا مقداري راه با اتمل اومديم چرا دوباره همين مسير رو بريم ؟ هنوز خيلي نرفتيم ظرف 1-2 ساعت كل تفاوت هاي اصلي برنامه نويسي فيليپس با اتميل هم دستمون مي اد .
اي سيش هم ديگه اونقدر ناياب نيست 2-3 تا مغازه نداشته باشن 4 امي داره حداقل lpc2378 رو داره ديگه

farzadsw
29-03-2010, 01:56
منم با نظر شما موافقم اما منظور من اين نبود كه بيايم حتماً رو arm9 كار كنيم منظور من اينه كه بالاخره رو هر دوشون ميشه سيستم عامل نص كرد پس تو دسته بندي اوليه تو يه گروه قرار دادمشون .
من منظورم شما نبودی ، اون 14 نفری رو گفتم که تو اون تاپیک به آرم9 رای دادن

farzadsw
29-03-2010, 02:49
هزينه بردشون نزديك به همديگست يعني هزينه بردش چنده ؟!!

( قطعا در ايران زير 250 تومن نخواهد بود ) .

جدا چند نفر در اينجا حاضر ميشن برن اين رو بخرن ؟ به نظر من اين ها حكايت سنگ بزرگ برداشتن و نزدنه مثل مجله ها مورد استقبال قرار نمي گيره ! ! !

حتي براي خود مديران سايت هم تهيش سخته چه برسه بقيه !‌

در مورد حرف اقاي Romanof هم خوب وقتي مي دونيم فيليپس برنامه نويسي خيلي اسون تره اينكه حالا مقداري راه با اتمل اومديم چرا دوباره همين مسير رو بريم ؟ هنوز خيلي نرفتيم ظرف 1-2 ساعت كل تفاوت هاي اصلي برنامه نويسي فيليپس با اتميل هم دستمون مي اد .
اي سيش هم ديگه اونقدر ناياب نيست 2-3 تا مغازه نداشته باشن 4 امي داره حداقل lpc2378 رو داره ديگه

یه بورد که برای at91sam9260 تو ایران ساخته بودن و نسبتا هم جمع جور بود حدود 180 هزار تومن هزینش شد . اون آرم 9 سامسونگ (اگه اشتباه نکنم اسم بوردش mini2440 ) بود حدود 200 هزار تومن میفروشن ، اون بوردی که من دارم کمتر از 250 هزار تومن برام تموم شده (از دلال نگرفتم ، خودم مستقیم گرفتم) . حالا میبینید که تفاوت قیمت زیادی ندارن (امکانات جانبی بورد من از اون 2تا بیشتره) .

منم بحثم بین آرم9 و cortex-a8 بود وگرنه آرم7 هیچ تناسبی با اون 2تا نداره.

میکروی آرم7 فیلیپس رو باید با cortex-m3 مثلا شرکت st از نظر قیمت ، امکانات و قدرت پردازششون مقایسه کنید. قیمتشون تو ایران یکی هست ، امکاناتشون در کل مشابه هست ولی هر کدوم یه ویژگی خاصی دارن . اما قدرت پردازش و نهایت فرکانس cortex-m3 های شرکت st تقریبا 1.5 برایر lpc2xxx هست.

Romanof
29-03-2010, 10:18
علی آقا شما می خواین با arm7 فیلیپس کار کنین یا با cortex-a8 و cortex-m3 شرکت فیلیپس هم موافقین ؟؟؟
از نظر من اینقدر که arm7 فیلیپس کمیابه چه برسه به cortex-a8 و cortex-m3 این شرکت پس رفتن به سمت فیلیپس شاید در اوایل کار خوب باشه ولی وقتی خواستیم پاهامونو از حوزه arm7 فراتر بگذاریم دچار مشکل می شیم . از نظر من بهتره راهمون را به سوی cortex-a8 یا cortex-m3 اتمل ادامه بدیم .

راستی نمی تونین یک گزینه برای حذف نظر افراد در نظر سنجی بالا قرار بدین که اگه کسی خاست نظرش را عوض کند بتواند این کار را بکند.

sam7
29-03-2010, 12:12
سلام.
ببینید بابا یه خورده هم به فکر ماهایی باشید که توشهرای کوچیکتریم.
اینجا تو ارومیه AT91SAM7x256 هم پیدا نمیشه. وقتی لازم دارم باید یا به تهران سفارش بدم یا یزد یا اصفهان. پیشرفته تر از اون فقط SAM9260 اتمل رو تو roboeq.com پیدا کردم. حالا شما میخواید برید رو Corex-A8 کار کنید؟ آخه مگه قراره Iphone بسازید؟ یه چیزی انتخاب کنید که مایی که تو یه شهر بی امکانت هستیم لااقل بتونیم سفارش بدیم برامون بفرستن. به نظر من قدم به قدم. اتمل های ARM9 بهترین گزینه هستن. پیشرفته ترهاش برای قدمهای بعدی.
(توضیح: فقط چندتا گوشی از پردازنده های پیشرفته تر از ARM11 و Snapdragon استفاده میکنن که یکیش آیفونه و با کورتکس آ 8 کار میکنه و در مدل 3GS رو فرکانس 1 گیگ قرار داره)

Division
29-03-2010, 12:38
سلام.
ببینید بابا یه خورده هم به فکر ماهایی باشید که توشهرای کوچیکتریم.
اینجا تو ارومیه AT91SAM7x256 هم پیدا نمیشه. )

با اون شناختي كه من دارم اروميه اينقدا كه شما داري مي گي كوچيكم نيست 8O
درثاني اكثر دوستاني كه تو شهر هاي خيلي كوچيكتر از اروميه زندگي مي كنن يا به طور مستقيم و يا غير مستقيم قطعاتش رو از تهران پيدا مي كنن .
دوست عزيز خواستن توانستن است :wink:

Romanof
29-03-2010, 12:39
دوست عزیز شما که در ارومیه هستین و وضعتون از من هم بهتره شما نگاهی به موقعیت من بکن ببین کجا زندگی می کنم یه مقاومت به زور پیدا می کنم میکرو هم اگر وجود داشته باشه تو شهرمون 3 مدل avr و 2 مدل 8051 وجود داره . شما شروع کنین انشاء الله حل می شه تازه فوقش از تهران سفارش میدی بازم یه چیز با ارزش سفارش دادی مثل من نیستی که به خاطر چند تا مقاومت به تهران سفارش می دم تازه دوستان عزیز به فکر ما هستند .

sam7
29-03-2010, 14:40
با اون شناختي كه من دارم اروميه اينقدا كه شما داري مي گي كوچيكم نيست 8O
درثاني اكثر دوستاني كه تو شهر هاي خيلي كوچيكتر از اروميه زندگي مي كنن يا به طور مستقيم و يا غير مستقيم قطعاتش رو از تهران پيدا مي كنن .
دوست عزيز خواستن توانستن است :wink:

در اینکه خواستن توانستن است شکی نیست. ولی ارومیه با جمعیت 1میلیونیش فقط 7،8 تا مغازه داره که قطعات الکترونیکی بفروشن. به همونا هم که میگم برام ARM بیارید نمیدونن چیه. آخر سر هم اگه بتونم راضیشون کنم که سفارش بدن باید SAM7x256 رو بالای 16 تومن بگیرم. حالا اگه شما جایی رو سراغ دارید که Cortex-A8 یا فیلیپس ARM9 سفارشی میفرسته به ما هم معرفی کن. هرچی باشه بدون وجود قطعه و فقط با تئوری نمیشه کار کرد.

یه چیز رو هم باید درنظر داشت: پردازنده های بالاتر از ARM926EJ به درد کار با RTOS نمیخورن (البته شاید بهتر باشه بگیم RTOS به در اونا نمیخوره). چونکه RTOS برای کاربردهای ویژه بهینه میشه. برای این پردازنده ها از سیستم عامل های کامل مثل ویندوز و لینوکس(نه از نوع ریل تایم البته) استفاده میشه. همونطور که قبلاً گفتم گوشی هایی مثل آیفون از کورتکس آ8 و تقریبا همه نوکیا های هوشمند با سیستم عامل سیمبین از ARM11 استفاده میکنن. میبینید که همه اینا OS های همه منظوره هستن نه Real Time.

ما اول باید هدفمون رو از انتخاب یه پروسسور دیگه روشن کنیم. اگه میخوایم کد C بنویسیم که همون ARM7 هم کارمون رو راه میندازه. پس باید یا رو RTOS تمرکز کنیم یا دستگاه هایی با توان پردازشی بالا که احتیاج به سیستم عامل کامل داره که اون هم باز میشه مثل برنامه نویسی برای کامپیوتر که فقط کامپایلرش فرق میکنه و ارزش خاصی نداره. من که RTOS رو انتخاب میکنم.

دوستانی که با پردازنده هایی غیر از ARM9 (حالا چه فیلیپس چه اتمل چه اس تی چه ...) موافقن لطف کنن اول دیتاشیت های پردازنده ها رو بخونن و با دیتاشیت های RTOS مورد نظرشون مطابقت بدن. این طوری مشکلی هم که دوستمون به اون اشاره کرد(Cortex-A8 vs. Cortex-M3) و مشکلاتی از این دست پیش نمیاد.

Division
29-03-2010, 15:51
در اینکه خواستن توانستن است شکی نیست. ولی ارومیه با جمعیت 1میلیونیش فقط 7،8 تا مغازه داره که قطعات الکترونیکی بفروشن. به همونا هم که میگم برام ARM بیارید نمیدونن چیه. آخر سر هم اگه بتونم راضیشون کنم که سفارش بدن باید SAM7x256 رو بالای 16 تومن بگیرم. حالا اگه شما جایی رو سراغ دارید که Cortex-A8 یا فیلیپس ARM9 سفارشی میفرسته به ما هم معرفی کن. هرچی باشه بدون وجود قطعه و فقط با تئوری نمیشه کار کرد.

اگه شما برد راه انداز رو تهيه كنيد پردازنده روش نصبه، در ضمن تراشه اي مثل omap3530 مثل ميكروكنترلر هاي معمولي نيست كه تو هر مغازه اي پيدا بشه اگه لازم باشه دوستان سفارش بدن من خودم مي تونم واردش كنم .

morteza_elek
29-03-2010, 20:24
سلام با اجازه اساتید
من خودم تو یکی از شهرهای ارومیه زندگی میکنم که حتی مقاومت هم توش پیدا نمیشه.
اکثر شهرهه اینطورین. ولی برای خرید قطعه ازتهران یا سایتها یا همین فروشگاه کویر کمک میگیریم.و پست میاره دم در
مشکلی در تهیه قطعات نیست.به نظر من هم cortex-a8 بهترین گزینه است.

sam7
29-03-2010, 23:08
سلام با اجازه اساتید
من خودم تو یکی از شهرهای ارومیه زندگی میکنم که حتی مقاومت هم توش پیدا نمیشه.
اکثر شهرهه اینطورین. ولی برای خرید قطعه ازتهران یا سایتها یا همین فروشگاه کویر کمک میگیریم.و پست میاره دم در
مشکلی در تهیه قطعات نیست.به نظر من هم cortex-a8 بهترین گزینه است.

البته این بستگی داره که مشکل به چی بگیم. شما به این فکر میکنید که یه بار این قطعه رو میخرم تموم... ولی اگه این قطغه سوخت چطور؟ بازم باید چند روز(در خوش بینانه ترین حالت 2روز) منتظر جایگزینش باشید. هرچند بار اتفاق بیفته و هرچندتا پروژه که بخواید کار کنید آش همین آش و کاسه همین کاسه است. همین الآن تقریبا همه فروشنده ها همون SAM7x256 رو هم تموم کردن. من خودم با کویر هم تماس گرفتم تموم کرده بودن(فکرشو بکن... کویر که از بقیه مطمئن تره!!!). جوان و آرا هم که هربار خواستم چیزی ازشون بگیرم گفتن موجودی نداریم!!! در ضمن شما میشه یکی از اون سایتهایی که میگی رو معرفی کنی که Cortex-A8 داشته باشه؟؟؟؟

بابا، یکمی واقع بین باشید. انقدر بلند پروازی نکنید. باز هم میگم قدم به قدم بهتر ننتیجه میده. باور کنید از روی ARM9 پریدن هیچ کار بزرگی نیست. اگه میخواید یه کار درست و حسابی کنید با Free RTOS رو یه مدل پایینتر کار کنید خیلی بهتر و با ارزشتر از اینه که با Windows CE (که دیگه از دور خارج شده) رو یه مدل خیلی بالا کار کنید. آخه ناسلامتی ما مهندسای برق یا کامپیوتر هستیم. معنی نداره که بیایم یه برنامه برای اجرا رو Windows CE بنویسیم. این که میشه همون برنامه نویسی ترم دوم فقط بجای "توربو سی" یا "وی سی" تو یه کامپایلر دیگه. مگه قرار نیست اون همه چیزمیزای درس میکروپروسسور به درد یه جایی از زندگیمون بخوره؟

حالا اصلاً بورد با فرکانس بالای 100 مگ چطوری میخوای بسازی؟ (توضیح: میدونم که میگید از PLL استفاده میکنیم بجای اینکه بورد فرکانس بالا بسازیم. گذشته از نویز تو فرکانسهای بالای داخل CPU که رو کل مدار اثر میذاره اگه میخوایاینجوری کار کنی دیگه چه فرقی هست بین ARM9 با Cortex-A8 ؟) حالا بورد رو یه کاریش کردی، بقیه قطعات چی؟ همه قطعه ها رو میلیتاری میگیری؟

انصافاً..... چند تا از تفاوتهای ARM9 با Cortex-A8 رو میتونی اسم ببری؟ چند بار رفتی دیتاشیت یکی از مدلهای یکیشون رو بخونی؟ از اینه گذشته، تازگی Cortex مدل دو هسته ایش اومده قراره 4 تاییش هم بیاد. حالا با این اوصاف فردا بریم سر وقت اونا دیگه... هرچی باشه جدیدترن. توان پردازشی بالاتری دارن. Windows 7 هم روشون اجرا میشه. خوب به جای اون یه کامپیوتر خونگی یا یه نت بوک بخریم با ویژوال استادیو خیلی بهتره. اون هم میتونیم سفراش بیم بیارن. نه؟؟؟؟؟

farzadsw
30-03-2010, 07:00
متاسفانه تو ایران بازار معمولا تو تهران متمرکزه از این نظر حرف شما درسته ولی این رو هم بدونید که بازار طبق نیاز خودشو تطبیق میده.
من قشنگ یادمه بهار سال پیش تو فروم ایران ویچ بحث آرم بود ، درنتیجه رفتم جمهوری سراغ میکروهای آرم. از کل مغازه ها 2 تاشون sam7s داشتن که تازه یکیشون میگفت الان ندارم . غیر از sam7s یه مدل آرم داشت که اصلا تو سری sam نبود (at91gm بود فرضا) . اما کمتر از 3 ماه بعد ، به خاطر صحبتهایی که تو این فرومها شد (و تقاضاهایی که ایجاد شد) فروشنده ها فهمیدن که فقط سری sam رو وارد کنن ،در نتیجه میکرو های sam7s ,7x تقریبا زیاد شد. الان تو اکثر شهر های بزرگ پیدا میشه . اگه این صحبتها و تقاضاها نبود الان همون atmega128 نهایت چیزی بود که میتونستیم پیدا کنیم، یا حداقل به این سرعت وارد نمیکردن.

در مورد cortex-m3 هم همینطوره (بازم میگم m3 رو با a8 اشتباه نگیرید) . الان فقط یه مدل از st اونم به سختی پیدا میشه ولی اگه روی اینا کار بشه و درنتیجه تقاضا زیاد بشه ، اونم تو بازار زیاد میشه. پس نگران اینکه فلان میکرو تو ایران نیست نباشید ، نهایتش اینه که سری اول رو خودمون وارد میکنیم.

-------------------------

درمورد سیستم عامل ها :
*برای هر پردازنده ای ، RTOS وجود داره ، حتی همین cpu کامپیوترتون.

os , rtos ها تو ضمینه های زیر با هم فرق دارن در نتیجه کاربردشون هم فرق داره:

-نوشتن برنامه برای rtos سخت تر از os هست
-نوشتن برنامه برای rtos به صورت تعریف task هست ولی تو os به صورت فایل جدا
-برنامه های rtos اغلب به صورت لوپ هستند و کار ثابتی رو انجام میدن ولی تو os برنامه ها معمولا کار ثابتی رو انجام نمیدن و به کاربرشون وابسته هستن(ثابت یعنی از پیش تعیین شده)
-برنامه های rtos همراه خود rtos کامپایل میشن و قابل تغییر نیستن (firmware) ولی برنامه های os انعطاف پذیری بالایی دارن
-سرعت و قابلیت اطمینان در rtos ها بیشتر از os هست برای همین تو کاربردهای Real Time یا بلادرنگ ازشون استفاده میشه(ریل تایم یا بلادرنگ به این معنیه که حتما باید یه کاری هر n ثانیه یکبار انجام بشه وگر نه مشکل بزرگی ایجاد میشه)

با توجه به مطالب بالا میبینید که برای یک سیستم اتوپایلوت یا مثلا هدف یابی موشک که هر خطای کوچیکی منجر به فاجعه میشه از rtos استفاده میکنن و قرار هم نیست یه کاربر بالای سیستم باشه و برنامه رو تغییر بده ، اکثر وظایف خودکار انجام میشن.

از اون طرف وقتی قراره برای مثلا یه موبایل سیستم عاملی استفاده کنن هیچ لزومی به استفاده از rtos نیست . مثلا اگه وقتی کاربر یه دکمه ای رو فشار میده 100میلی ثانیه بعد کار انجام بشه یا 200 میلی ثانیه بعد ، هیچ اتفاق خاصی نمی افته (تو بعضی مواقع که 10 برابر زمان عادی هم تاخیر بشه اتفاقی نمی افته) از اون طرف قابلیت نصب برنامه جدید ، انعطاف پذیری سیستم عامل و .... خیلی اهمیت داره.

یه مثال ساده برای تفاوت تو برنامه نویسی اینه که فرض کنید شما میخواید اطلاعات فلان سنسور رو بفرستید تو اینترنت ، اگه بخواید با rtos این کار رو بکنید باید پروتکل شبکه رو براش راه اندازی کنید ، تنظیمات شبکه رو روش انجام بدید و برنامتون رو براش به صورت task تعریف کنید.(اونایی که سعی در انجام همچین چیزی ، حتی بدون rtos داشتن میدونن چه کاری هست) ولی وقتی از os استفاده میشه ،پروتکل و تنظیمات به صورت خودکار انجام میشن و شما با چند خط برنامه این کار رو انجام میدید.

--------------------

چند نمونه از کاربرد cortex-a8 + os :

روباتیک و پردازشهای پیچیده: برای پردازهای پیچیده مثل پردازش تصویر یا الگوریتمهای هوش مصنوعی ، داده ها رو به کامپیوتر میفرستن و مهمتر اینکه تو کامپیوتر با استفاده از برنامه های آماده این اطلاعات رو پردازش میکنن و دستور صادر میکنن. اگه پردازنده داخلی روبات قدرت کافی داشته باشه و یک سیستم عامل هم روش نصب باشه تا اون نرم افزار آماده رو اجرا کنه ، دیگه ربات مستقل میشه.

دستگاه های multimedia : مثل دستگاه پخش فیلم ، مدیا سنتر و...

استفاده به جای کامپیوتر شخصی ! یا یک وب سرور

ساخت دستگاه بازی قابل حمل ، پروژه اپن پاندورا رو ببینید ، توسط یه شرکت کوچیک این کار انجام شده (نه یه شرکت عظیمی مثل سونی و نینتندو و..) که هنوزم نمیتونن به اندازه ای که سفارش میگیرن ، تولید کنن(تولیدشون محدوده برای همین پیش خرید باید بکنید!):

ساخت موبایل ، GPS Navigator و دستگاه هایی از این دست که قبلا حتی فکر ساختشون رو هم نمیشد کرد.

در ضمن شما میشه یکی از اون سایتهایی که میگی رو معرفی کنی که Cortex-A8 داشته باشه؟؟؟؟
در حال حاظر (باز به دلیل نبود تقاضا) وضعیت صنعت pcb تو کشور خیلی نا مناسبه . برای همین شما در حال حاظر نباید به فکر ساخت بورد برای omap3530 باشید (با فرض اینکه حتی تخصص این کار رو دارید) ، این بورد های آماده برای آموزش و آزمایش هستن . یعنی اینکه اول کار این پردازنده رو یاد میگیرید(نصب سیستم عامل و غیره) بعد طبق پروژه ای که دارید یه بورد دیگه برای پروژه خودتون طراحی میکنید و نرم افزارش رو دوباره تو همین بورد آزمایش میکنید و بورد جدیدتون رو سفارش میدید تا بسازن (اگه ایران نتونستن خارج) .
اما اینکه شما برای یادگیری خودتون بیاید بورد آموزشی بسازید اصلا جالب نیست! شما یا کار با اون و طراحی بورد براش رو بلدید یا نه ، اگه بلدید که چرا بورد آموزشی میسازید ، یه راست برید سر پروژه ! اگرم بلد نیستید ، چطور میتونید براش بورد طراحی کنید و بسازید و مطمئن باشید بورد سالمه ؟! اگرم خودتون طراحی نکنید و یه بورد ساخته شده رو کپی کنید ، تو ایران قیمت تمام شده برای شما بیشتر از بورد آماده میشه.

بورد آماده برای این omap3530 تو اینترنت زیاده ، چیپشم گیر میاد.

اینی که گفتم در مورد آرم 9 هم صادقه!

بابا، یکمی واقع بین باشید. انقدر بلند پروازی نکنید. باز هم میگم قدم به قدم بهتر ننتیجه میده. باور کنید از روی ARM9 پریدن هیچ کار بزرگی نیست.
قبلا چندین بار گفتم که از لحاظ ساخت بود ، قیمت نهایی ، نصب سیستم عامل arm9 , cortex-a8 مشابه هم هستن و arm9 پیش نیاز اون نیست ! حتی اگر بخواید رو اینا RTOS استفاده کنید یا حتی با c براشون برنامه بنویسید بازم پیش نیاز هم نیستن .
شما بگو چرا نباید از روی arm9 پرید ؟

اگه میخواید یه کار درست و حسابی کنید با Free RTOS رو یه مدل پایینتر کار کنید خیلی بهتر و با ارزشتر از اینه که با Windows CE (که دیگه از دور خارج شده) رو یه مدل خیلی بالا کار کنید. آخه ناسلامتی ما مهندسای برق یا کامپیوتر هستیم. معنی نداره که بیایم یه برنامه برای اجرا رو Windows CE بنویسیم. این که میشه همون برنامه نویسی ترم دوم فقط بجای "توربو سی" یا "وی سی" تو یه کامپایلر دیگه. مگه قرار نیست اون همه چیزمیزای درس میکروپروسسور به درد یه جایی از زندگیمون بخوره؟
قبلا توضیح دادم که برنامه نویسی برای سیستم عامل جای خود و کاربرد خودش رو داره و برنامه نویسی برای سخت افزار هم جای خودش رو داره . اینا پیشنیاز هم نیستن و کاملا مستقل از همن.
اتفاقا من freertos رو avr اجرا کردم ، ولی ایام عید زمان دست خود آدم نیست و کار ها طبق برنامه پیش نمیره . منظورم اینه که آموزش RTOS ها به طور موازی با اون میتونه جلو بره.
windows ce از رده خارج نشده ، ولی مشکلش اینه که اولا شرکتهایی که از این استفاده میکنن چون پول میدن و لایسنس رو میخرن ، از طرف مایکروسافت ساپورت و راهنمایی میشن ولی اگه قرار باشه قاچاقی استفاده بشه سر انجام مطلوبی نداره. ثانیا قابل دست رس نیست و کرک کردن هم اطمینان سیستم رو پایین میاره.
اما در عوض کار با لینوکس اساسی تر و پایه ای تر (البته سخت تر) هست . و به راحتی هم در دسترسه. (مثلا winavr رو با بسکام مقایسه کنید)

حالا اصلاً بورد با فرکانس بالای 100 مگ چطوری میخوای بسازی؟ (توضیح: میدونم که میگید از PLL استفاده میکنیم بجای اینکه بورد فرکانس بالا بسازیم. گذشته از نویز تو فرکانسهای بالای داخل CPU که رو کل مدار اثر میذاره اگه میخوایاینجوری کار کنی دیگه چه فرقی هست بین ARM9 با Cortex-A8 ؟) حالا بورد رو یه کاریش کردی، بقیه قطعات چی؟ همه قطعه ها رو میلیتاری میگیری؟
بله، همونطور که میگید از این لحاظ فرق چندانی بین ARM9 و Cortex-A8 نیست.

انصافاً..... چند تا از تفاوتهای ARM9 با Cortex-A8 رو میتونی اسم ببری؟ چند بار رفتی دیتاشیت یکی از مدلهای یکیشون رو بخونی؟
تفاوتها arm9 , cortex-a8 تو یه تاپیک دیگه آورده شده . درضمن cortex-a8 که به تنهایی وجود نداره ، چیپ های براساس اون هست که یکیش همون omap3530 هست . در مورد اینکه تو omap3530 علاوه بر cortex-a8 چی اضافه داره باز هم قبلا صحبت شده.

از اینه گذشته، تازگی Cortex مدل دو هسته ایش اومده قراره 4 تاییش هم بیاد. حالا با این اوصاف فردا بریم سر وقت اونا دیگه... هرچی باشه جدیدترن. توان پردازشی بالاتری دارن. Windows 7 هم روشون اجرا میشه. خوب به جای اون یه کامپیوتر خونگی یا یه نت بوک بخریم با ویژوال استادیو خیلی بهتره. اون هم میتونیم سفراش بیم بیارن. نه؟؟؟؟؟
کسی که شما (شمای نوعی یعنی همون آدم) رو مجبور نمیکنه بیای حتی از arm7 استفاده کنی . اگه avr کارت رو راه میندازه نباید بری سراغ آرم 7 . سری های جدید کرتکس هم همینطوره ، اگه کسی لازم نداره و علاقه هم نداره ، دلیلی نداره بیاد راش بندازه که مثلا چشمک زن درست کنه یا ربات تعقیب خط و ... . کاملا بستگی به نیاز شما داره.(بازم این وسط ، چون قیمت و مراحل راه اندازی arm9 , cortex-a8 مشابه هست ، دیگه نباید رفت سراغ arm9 )
اما در مورد کامپیوتر خونگی و نتبوک و مثلا برد omap3530 :
1. ابعاد چیپ و بورد نهایی
2. پردازنده کامپیوتر حدود 60 وات مصرف برقشه ولی امپ3530 حدود 2 وات . حتی لپ تاپ هم حدود 10 برابر این مصرف برقشه ،کدومشون رو میشه با باطری راه انداخت؟
3.پردازنده کامپیوتر و لپتاپ داغ میکنن و اگه فن نباشه سریع میسوزن ولی امپ3530 بدون فن اصلا داغ نمیشه و هیچ نیازی به فن نداره .
4. قیمت

sam7
30-03-2010, 10:33
کاملا درسته. حرف من هم همینه. RTOS برای یه کاربرد خاص(و البته هر CPU خاص) بهینه میشه و با یه OS کامل فرق داره. به خاطر همین تفاوت در اجرای برنامه رو OS هست که میگم این میشه همون کار با یه چیزی شبیه به توربوسی. این به نظر من چیزی نیست که تو ایران میکرو دربارهء اون بحث کنیم و وقت بذاریم.(من کی گفتم یکیشون پیشنیاز اونیکیه؟ من گفتم بیاید برنامه نویسی ترم دو رو فراموش کنیم. یه ذره سخت افزاری تر فکر کنیم و هدفمون رو پیدا کنیم:roll:)

در مورد Windows CE الآن رو خود وبسایت مایکروسافت تا ورژن 6 هست که تقریباً 4 ساله(از 2006) که بی تغییر مونده و من اسم این رو میذارم خارج از رده. البته یه مزیت خیلی بزرگش اینه که خیلی از برنامه های ویندوزهای معمولی بی هیچ تغییری روش اجرا میشه(من خودم Age of Empires: Rise of Rome رو روی یه گوشی اجرا کردم----و خیلی حال داد:lol:).

در مورد هم هزینه بودن ARM9 و Cortex-A8 باید بگم اینم نسبیه. تو یکی از پُستها دیدم قیمت بورد آ8 حدود 250تومن شده بود و این درحالیه که بوردهایARM9 حدود 180 تا 200 تومن (رو اینترنت و در سایتهای خارجی البته) پیدا میشه. به نظر من باید در مورد هزینه ها دقیق تر بود.

در این مورد که باید بر اساس نیازها جلو رفت هم من با شما هم عقیده هستم(تمام این بحث هم سر همینه!!!) من میگم بیاید نیاز و هدفمون رو از انتخاب یه میکروی دیگه مشخص کنیم بعد تصمیم بگیریم که رو چی کارکنیم. حرف بدی میزنم؟

و اما در بارهء تفاوت های Cortex-A8 با ARM9 و دیتاشیتهای اونا... منظور من شما نبودید. منظور من افرادی بود که با دیدن اسم یه مدل قوی فوری جوگیر میشن و به اون رای میدن. من میگم باید با چشم باز رای داد. هر کسی خودش بره این تفاوتها رو ببینه بعد تصمیم بگیره.

در مورد برتریهای امپ3550 بر لپ تاپ: من گفتم "نِت بوک" نه "نوت بوک". قرار نیست همهء نِت بوکها پردازنده اتم اینتل داشته باشند که.... نِت بوکها همین حالا هم با ARM تو بازارهای جاهای دیگه حضور دارن. یه بار تو یه سایتی در مورد یکیشون خوندم که به قول شما فن نداره. اما قیمتش تقریباً 300 دلار بود. یعنی در مقایسه با یه برد آموزشی چندان هم گرون نیست. از کیتهای آموزشی مایکروسافت که حداقل 33% ارزونتره!!!!! باز هم برمیگردم روی مبحث کاربرد و RTOS...(دیگه نمیخوام بحثهای تکراری بکنم)...

درضمن جزوه RTOS شما خیلی خوب بود. بی صبرانه منتظر شماره بعدیش هستم.

1nafar
30-03-2010, 15:17
چند تا مورد :

1-

تمامی میکرو کنترلر های ارم 7 ( تولیدات فیلیپس ، اتمل و.....) از یک هسته استفاده میکنن . به علاوه کامیپالر های که برای این میکرو کنترلر های تولید میشن ، چون هسته یکسان هست میتونن از تمامی خانواده ها پشتیبانی کنن
توی نرم افزار KEIL که ما از اون برای برنامه نویسی اتمل استفاده میکردیم ، از تمامی میکرو کنترلر های معروف با هسته ی ارم 7 پشتیبانی میشه ، اگه میبینید دستورات با هم فرق دارن ، دلیل اون فقط به دلیل فایل هدر نوشته شده از طرف شرکت تولید کننده ی میکرو کنترلر هست ( فایل های LPC21xx.h یا AT91SAM7X256.h ) و نحوه ی نوشتن برنامه در این کامپیالر هیچ تغییری نمیکنه ، حلقه همون حلقه هست ، دستور پرش همونه و .................

2-

به نظر من هر چقدر منابع اموزشی یک میکرو کنترلر بیشتر باشه ، بازده اون بیشتر خواهد شد . این کاملا غیر منطقی هست که چون ما کار بر روی ارم های اتمل رو اول شروع کردیم ، پس امتیازش برای ما محفوظ هست و کس دیگه ای نباید روش کار کنه .
یا چون دوستان ما در ECA دارن روی فیلیپس کار میکنن پس ما دیگه نباید سراغ اون بریم .
وجود منابع متعدد باعث کمتر شدن خطا و بالا رفتن کیفیت مطالب خواهد شد .

3-

ما ارم 7 رو برای کارهای عمومی (سیستم های بلادرنگ که همیشه یک برنامه ی ثابت رو اجرا میکنه ) یاد گرفتیم ، چون این میکرو متعلق به نسل ما بود ( ممکنه تا 10 سال دیگه یه چیز جدید بیاد و نسل این گروه رو منقرض کنه این مهم نیست ، مهم این هست که شما به این میکرو وارد هستید و میتونید ازش استفاده کنید)
به جز این هسته ، هسته های قوی تری هم وجود داره ، قرار نیست ما از این گروه جدید برای کار های عمومی استفاده کنیم ، این گروه قراره برای نصب سیستم عامل ( OS ) و کارهای حجیم استفاده بشه .
این میکرو بسته بندی QFP ندارن یا اگر هم دارن تعداد پایه های اون زیاد هست . به همین دلیل برای کار های تحقیقاتی اصلا مناسب نیستند . در ایران امکان ساخت و مونتاژ فیبر های چند لایه وجود نداره ، اغلب ما قشر زیر خط فقر هستیم و نمی تونیم روی کار های تحقیقاتی ریسیک کنیم ( بردی بسازیم که معلوم نیست جواب بده ) پس مجبوریم برد بخریم
حالا که مجبوریم برد بخریم و هزینه کنیم ، چرا قوی ترین هسته رو نگیریم ؟

4-

بعضی از دوستان فرموده بودند :

ما از ارم های اتمل چیز نفهمیدیم و هنوز به این میکرو به طور کامل مسلط نشدیم حالا شما میخوایید به سراغ ارم های جدید برید ؟

همون طور که در ادامه میبیند گروه اتمل هنوز پابرجاست ( مثل دماوند نیست اما صدا هایی ازش شنیده میشه ) کار این گروه هیچ وقب به پایان نخواهد رسید . در واقع کار این گروه به مرحله ی جدید ی رسیده و این مراحل نوشتن کتاب و جمع اوری پروژه های مختلف هست .

5-

در رابطه با برد و قطعات مورد نیاز هیچ مشکلی نیست ، ما کلیه این قطعات رو تهیه میکینم و شما میتونید با سادگی اونا رو از فروشگاه تهیه کنید .

در مورد نحوه ی کار گروه و برنامه ریز های اون هنوز فکری نکردیم ، پس 24 ساعت منتظر باشید .

نحوه ی منتشر کردن اموزش ها هم به نظر گروه بستگی داره و ممکنه توی مجلات PMM یا ... منتشر بشه

تمامی بحث ها و نظرات متن باز هست و به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار میگیره .

6-

در کل هدف از تمامی این فعالیت ، انجام یک کار گروهی و گرفتن نتیجه هست .
شما میتونید در یکی از گروه های زیر عضو بشید ، عضویت رایگان هست و به هویت نیاز نداره ( در موقع عضویت سوالی از شما پرسیده نمیشه ) ( ربات های اسپم نمیتونن عضو بشن :mrgreen: ) افرادی که واقعا در گروه فعال باشن ، از مزایایی کوچکی که در نظر گرفته شده بهره میبرن و در کل
مهم نیست مطبی ارسال کنید یا نه ، خدا مطلب رسان هست .
مهم نیست بدونید ارم چی هست ، چون انسان قادر به یادگیری هست .
مهم نیست از کار شما استقبال بشه یا نه ، چون نتیجه برای نسل اینده مفید خواهد بود .
مهم نیست مطلب به نام کی درج میشه ، چون شما برای کسب شهرت کار نمی کنی .
مهم این هست که در راه هدفی که داریی یه قدم برداری و به نوعی منتظر نتیجه ی اماده نباشی .

7-

دوستان مهلت نظر سنجی به پایان رسید .

نتایج معلوم هست ، ما دو تا تیم جدید خواهیم داشت :
تيم A : رو ساخته هاي شركت Atmel يا Philips با هسته پردازنده ARM926EJ و ساخته هاي شركت TI با هسته Cotex-a8 كار كنن .
مدیریت این تیم رو اقا فرزاد به عهده میگیرن ( جزییات یشتر در انجمن مربوطه (You can see links before reply) )

تيم B : رو ساخته هاي شركت Philips با هسته ARM7TDMI-S و ساخته هاي شركت ST Micro با هسته Cotex-m3 كار كنن .
مدیریت این تیم رو اقای نابغه (genius) به عهده خواهند گرفت ( توضیحات بیشتر در انجمن مربوطه (You can see links before reply) )

تیم C : این تیم بازماندگان گروه اتمل هستند که در این بین میپلکند و نارسایی ها رو برطرف میکنن . همچنین این تیم مسئولیت پشتیبانی از ارم های اتمل و تهیه کتاب اموزشی اون + پروژه های کاربردی +.... رو به عهده داره .
توضیحات بیشتر در انجمن مربوطه (You can see links before reply) )

برای رسمی تر شدن فعالیت ها ، در فروم یه مقداری تغییرات ایجاد کردیم :
انجمن سری AT91 به محل بحث در مورد ارم های اتمل بدل خواهد شد
انجمن سری LPC ، برای بحث در مورد تولیدات NXP میباشد
و انجمن CORTEX هم برای سری کرتکس
مباحث کلی هم که معلومه ....

Aghaeifar
30-03-2010, 23:20
هر گروه قرار ه روي دو تا هسته كار كنه ؟
يك تا كفايت نمي كنه تا تمركز بهتر باشه ؟

سوال داشتم . آيا M3 ها از ديد كلي بهتر هستن يا A8 براي خانواده cortex? ؟

Division
31-03-2010, 01:21
هر گروه قرار ه روي دو تا هسته كار كنه ؟
يك تا كفايت نمي كنه تا تمركز بهتر باشه ؟

بين هسته ARM7TDMI و هسته Cortex-M3 فرق زيادي وجو نداره كه بيايم بحث رو به دو قسمت جدا از هم تقسيم كنيم فقط تراشه هايي كه مبتني بر هسته Cortex-M3 مي باشند مدل ارتقاء يافته ARM7TDMI بوده و ميشه اون ها رو به عنوان جايگزيني قدرتمند براي تراشه هاي مبتني بر ARM7TDMI نام برد .

در مورد فرق مابين هسته هاي ARM926EJ و Cortex-A8 دقيقا عين تفاوت بين دو تراشه بالايي است و با اين اوصاف قوي ترين هسته بين چهار مدلي كه معرفي شد هسته ي Cortex-A8 ميباشد (نمونه تراشه omap3530 ساخت شركت TI مي باشد )( Cortex-A8 در حد يه PC است )

سوال داشتم . آيا M3 ها از ديد كلي بهتر هستن يا A8 براي خانواده cortex? ؟

خير، Cortex-A8 خيلي برتر از Cortex-M3 مي باشد .

Aghaeifar
01-04-2010, 00:03
الان برنامه ريزي هاي انجام شده براي گروه ها رو ميشه اينجا هم اعلام كنيد ؟ چه روندي رو قراره برن جلو ؟

zavar
04-04-2010, 10:07
با سلام به نظر من اگه شروع کنید به انجام پروژه با آرم اتمل که آموزش دادید خیلی بهتره چون همه طرز کار آنرا کامل یاد میگیرند ممنون از مطالب آموزنده ومفیدتان

Division
04-04-2010, 12:39
الان برنامه ريزي هاي انجام شده براي گروه ها رو ميشه اينجا هم اعلام كنيد ؟ چه روندي رو قراره برن جلو ؟

برنامه ریزی انجام شده به همراه سر فصل و زمان انتشار مجله بعدی تو تاپیک زیر آورده شده .

MZ0251
15-04-2010, 17:32
سلام به همگی چون من وقت کم دارم فقط از نظر اساتید محترم استفاده میکنم ولی لازم شد که بگم اقا تو شهر ما حتی مقاومت هم پیدا نمیشه ولی هر چه بخوام میام تهران چون مجبورم اگه میخواید چیزی درست کنید که قطعاتش در دست رس باشه بیلید 8051 بسازیم چطوره از اساتید محترم میخوام اگر بار علمی براشون مسئله ای نیست همون cortex a8 درست کنند اخه تا کی میخواید اینجوری کار کنید بیاید پیشرفت کنیم

MZ0251
15-04-2010, 17:33
سلام به همگی چون من وقت کم دارم فقط از نظر اساتید محترم استفاده میکنم ولی لازم شد که بگم اقا تو شهر ما حتی مقاومت هم پیدا نمیشه ولی هر چه بخوام میام تهران چون مجبورم اگه میخواید چیزی درست کنید که قطعاتش در دست رس باشه بیلید 8051 بسازیم چطوره از اساتید محترم میخوام اگر بار علمی براشون مسئله ای نیست همون cortex a8 درست کنند اخه تا کی میخواید اینجوری کار کنید بیاید پیشرفت کنیم بیاید tablet pc بسازیم

Division
15-04-2010, 20:51
سلام به همگی چون من وقت کم دارم فقط از نظر اساتید محترم استفاده میکنم ولی لازم شد که بگم اقا تو شهر ما حتی مقاومت هم پیدا نمیشه ولی هر چه بخوام میام تهران چون مجبورم اگه میخواید چیزی درست کنید که قطعاتش در دست رس باشه بیلید 8051 بسازیم چطوره از اساتید محترم میخوام اگر بار علمی براشون مسئله ای نیست همون cortex a8 درست کنند اخه تا کی میخواید اینجوری کار کنید بیاید پیشرفت کنیم

اولا روي ميكروكنترلرهايي كه داراي هسته Cortex-a8 هستند الان اعضاي گروه دارن كار ميكنن،
دوماً پيشرفت كردن كه يهويي نميشه سعي ما بر اينه كه با سرعت بريم جلو اما نصفه نيمه رها كردن كارها ما رو به جايي نميرسونه :wink:

در ضمن كار با تراشه هايي مانند omap3530 كه از هسته Cortex-a8 استفاده مي كنن، مشكلات خاص خودش رو داره و يه پروسه زمان بره و تا تحقيقات گروه آرم رو اين تراشه به اتمام برسه بهترين فرصت ممكنه است كه مبحث arm7 رو به يه سرانجام قابل قبولي برسونيم .

Aghaeifar
15-05-2010, 20:39
این برد آموزشی یک کم طول نکشید آماده سازیش ؟اگه میسره یه تسریعی در این امر بدهند مسئولین ii998)

admin
15-05-2010, 23:08
این برد آموزشی یک کم طول نکشید آماده سازیش ؟اگه میسره یه تسریعی در این امر بدهند مسئولین ii998)
سلام
خير به فكرش هستيم
يكي به دليل نزديك شدن امتحانات برد آموزشي lpc هم ارائه بشه كارايي خودش نداره دوم اينكه سري اول بردها با يك هفته تاخير عرضه خواهد شد
باز آپديت هاي انجمن و بخش هاي زير ساخت كه تو چشم نيست شروع شده
شكر خدا مشكل انجمن امروز حل شد
گام به گام همراه هم بريم جلو

alishekarriz
15-01-2012, 19:24
سلام

دوستان باهم جايي هستن يا هر كسي تنهايي براي خودش كار ميكنه و تجربيات را به اشتراك ميزارن .. ؟ اگر بشه هر شهري توي يك جايي مثلا فرهنگ سرا يا پارك فن آوري يا هنرستان يا جاي مشابه يك گروه تشكيل بده خيلي مفيد خواهد بود امكانات بسيار بالا خواهد رفت

1nafar
15-01-2012, 21:17
دوستان باهم جايي هستن يا هر كسي تنهايي براي خودش كار ميكنه و تجربيات را به اشتراك ميزارن .. ؟
سلام دوست عزیز
تمام کار های گروه به صورت انلاین انجام میشه و روال به این صورت هست که هر کس میتونه بر حسب تجربه و وقتی که داره ، مسولیت راه اندازی و نوشتن آموزش هر بخش رو به عهده بگیره . در نهایت ما تمامی اموزش ها رو جمع می کنیم و از طریق سایت اونا رو به اشتراک می زاریم .

اگر بشه هر شهري توي يك جايي مثلا فرهنگ سرا يا پارك فن آوري يا هنرستان يا جاي مشابه يك گروه تشكيل بده خيلي مفيد خواهد بود امكانات بسيار بالا خواهد رفت
متاسفانه اینجا ایران هست و کار های تحقیقاتی و فرهنگسرایی و پارکی و هنرستانی و ... به هیچ جا نمیرسه .
افرادی هم که در بخش فعالیت دارن ، یا به موضوع علاقمند هستند ، یا پروژه ای ، چیزی دارن ، یا بیش فعالند .

M.ABDOLLAHI
15-01-2012, 21:32
سلام آقای هاشمی من خودم به عنوان مثال حاضرم خیلی بیشتر از این برای مجله مطلب بفرستم ولی وقتی میبینم خیلی وقته با اینکه مطالب جمع آوری شده ولی انتشار مجله هی به تاخیر میافته متاسفانه یک مقدار دلسرد میشم اگر بشه یک زمان مشخصی که دیگه اینقدر در انتشارش تاخیر نشه مشخص کرد مثلا ماهنامه باشه که بدونی میشه امید داشت ماهی یک مجله بیاد بیرون حالا باز هر چی شما صلاح دونستید...

kavir
15-01-2012, 22:58
سلام آقای هاشمی من خودم به عنوان مثال حاضرم خیلی بیشتر از این برای مجله مطلب بفرستم ولی وقتی میبینم خیلی وقته با اینکه مطالب جمع آوری شده ولی انتشار مجله هی به تاخیر میافته متاسفانه یک مقدار دلسرد میشم اگر بشه یک زمان مشخصی که دیگه اینقدر در انتشارش تاخیر نشه مشخص کرد مثلا ماهنامه باشه که بدونی میشه امید داشت ماهی یک مجله بیاد بیرون حالا باز هر چی شما صلاح دونستید...
سلام
اقای عبدالهی همونطور که قبلا عرض کردم انشاءالله تا یک هفته دبگه شروع میکنیم و روند مجله بدون تاخیر مثل قبل خواهد بود

M.ABDOLLAHI
16-01-2012, 08:49
سلام صبح بخیر خیلی عالی پس من و دوستان هم تا اونجائی که میتونیم مطلب جور میکنیم...انشاا...

alishekarriz
16-03-2012, 10:02
تا كي وعده و وعيد ... تا كي شما مسئولين با احساسات ما بازي ميكنيد :0013:

اقا اون مجله رو بزار روي سايت خودمون تكميلش ميكنيم .. فوقش يه جلد ميخواد .. كاغذ كادو ميكنيم

---------
يك پيشنهاد
اولا كه موضوعاتي كه هر روز كامن ميخورند صورت اتوماتيك به قسمت موضوعات مهم برده بشه

دوم سيستم امكان پاكسازي توسط كابرهاي عادي رو داشته باشه .. مثلا 10 تا تيك بزاريد اگر 10 نفر يه كامنت رو اضافي تشخيص دادن پاك بشه (نترسيد سايت نميتركه به دموكراسي اعتقاد داشته باشيم)

سوم سايت علاوه بر پاك سازي كامنتي نياز به گروه بندي هاي بهتري داره ..الان من يه پست گذاشتم براي سايتهاي جديد در يك جايي ديگه حالا ديدم اينجا هست (پيشنهاد ميكنم يك سيستم سرچ سريعتر و مثلا با قابليت هينت باشه كه ادم بهتر جواب بگيره)

چهارم سايت سنگينه من با 256كيلوبيت سرعت طول ميكشه تا باز كنم هر صفحه رو

پنجم .. خدا قوت .. سايت خوب و مفيدي هست .. 10 در دنيا 100 در اخرت خيرشو ببيني

:0013:

alishekarriz
16-03-2012, 12:17
خب مهندس .. فرمايش شما هم درست ..اما كارهايي كه من گفتم در راستاي كم كردن كار شماست

يعني سيستم اتوماتيك بشه .. بله اولش سخته كه تغييرات بديم ولي وقتي انجام شد سيستم خودش خودشو مديريت ميكنه .. مثل وقتي كه يه ماشين رواتوماتيك ميكنيم يه بار بيشتر كار ميكنيم بعدش كارمون كم ميشه

مجله رو هم شنيدم دوستمون سفره يا سرش شلوغه نرسيده .. .. شايد نياز به مديريت منابع انساني داشته باشيد.. نيرو تازه .. پخش كار ..

خب من از بيرون نميتونم بگم لنگش كن .. اما كمك ميتونم بكنم

كارتون درسته .. شاد و موفق باشيم

mbrm
21-01-2013, 18:52
سلام
من از کد pmm9برای lpc2378 استفاده کردم . برنامه خطا نمیده ولی توی شبیه ساز جواب نمیده. کسی میتونه کمک کنه؟