PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : همکاری برای نوشتن کتاب رایگان arm

1nafar
26-03-2010, 13:12
سلام
تقریبا تمامی بخش های ارم اتمل راه اندازی شده و شما مطالب مربوط به اونا رو در مجلات pmm مشاهده کردید .

ما اموزش برنامه نویسی این میکرو کنترلر رو با تقسیم بندی زیر شروع کردیم :

1- شناخت ارم و اشنایی با سخت افزار داخلی اون ( ترجمه ی دیتا شیت و برگه های اطلاعاتی و جمع اوری اطلاعات اولیه )
2- اشنایی با کامپایر keil و اموزش مقدماتی زبان c
3- راه اندازی پورت ها و کار با اونا
4- راه اندازی واحد Clock Generator ( pll)
5- بخش sam-ba
6- راه اندازی adc
7- واسط jtag
8 -راه اندازی بخش واچ داگ
9- راه اندازی بخش pmc
10- راه اندازی بخش usart
11- راه اندازی بخش تایمر وکانتر
12 - بخش spi
13- بخش Debug Unit
14- ارتباط سریال one-wire
15- بخش IrDA® Infrared
16- ISO7816
17-- بخش pwm
18-بخش وقفه ( خارجی )
19-RS485
20-پورت usb
21- پورت Ethernet
22- Two-wire
23- بخش ssc

بخش های جانبی راه اندازی شده :

1- راه اندازی حافظه فلش ATD45DB161
2-راه اندازی lcd سریال
3-را هاندازی کیپد 4*4
4-راه اندازی lcd کارکتری
5-راه اندازی lcd گوشی چینی
6- تاچ اسکرین ( صفحات لمسی )

و بعد گذشت 8 ماه ، اموزش سری at91sam رو در 7 مجموعه که با نام مجله ی pmm منتشر میشد به پایان رسوندیم ( مجله ی شماره ی 8 تا 24 ساعت اینده منتشر میشه .

در این بین بعضی از بخش ها کامل بررسی شد ( مانند بخش پروگرامر ها و lcd پورت ها و... ) ، برخی از مطالب کامل نبود ( مانند usb و... ) و بعضی از موراد هم به اصطلاح پیچونده شد ( مانند ssc ,... ) ( به دلیل عدم وجود منابع کافی ) .
به همین دلیل منتشر کردن یک کتاب که عاری از هرگونه خطا و مشکل باشه و در اون کلیه مطالب به زبانی ساده بیان شده باشه الزامی هست .

کتاب مذکور کاملا رایگان و با نام گرداوندگان منتشر میشه

برای نوشتن کتاب دو نوع کار وجود داره :

1- تصحیح کردن دستورات :
برای اکثر موارد هدر های ارائه شد ، ما در این هدر ها توابع راه اندازی پروتکل مذکور رو به صورت دستورات ساده تر در اوردیم ، مثلا ما برای مشخص کردن پایه های lcd ار دستور lcd_pin(2,0,1,2,3,4,5); استفاده میکردیم
یا برای مشخص کانال adc دستور config_adc(0xc0); مورد استفاده قرار میگرفت .
چون این هدر ها رو خودمون نوشتیم میتونیم دستورات رو هر طور که بخواییم تعیین کنیم ، مثلا به جای دستوری که برای lcd بود ، میشه از دستروات زیر استفاده کرد :

#define _ lcdpin (porta)
or
lcd_pin(0x58)
or
....
در کل باید بهترین وازه رو برای یک دستور انتخاب کنیم

2- نحوه ی کار سخت افزار مورد نظر رو تشزپریح کنیم ، مثلا واحد spi چه جوری کار میکنه و...
برای این مورد کافیه مطالبی که توی دیتاشیت وجود داره ترجمه بشه .

در صورتی که نظری در مورد کتاب و مطالب و ... اون دارید در ادامه ی همین بحث مطرح کنید .

باتشکر
در نظر سنجی زیر هم شرکت کنید :
You can see links before reply

Ali_Salehi
26-03-2010, 23:48
چند تا از هدر هاتنن تا جایی که من کار کردم یک ایراداتی داشت که درستش کردم..اونی که الان یادمه مثلاً هدر مربوط به راه انداز lcd با 3 سیم، اعداد باینری رو بر عکس میفرستاد که تصحیح کردم..اگه میخواین براتون ارسال کنم .

kavir
27-03-2010, 02:31
سلام
ضمن تبریک سال نو خدمت همه دوستان و عرض پوزش از تاخیر در انجام کارها از جله مشکل سشن سایت که هنوز هست
دوستان الان بهترین موقعیت هست و همگی تقریبا وقت ازاد داریم و بهتره دوستانی که واقعا قصد همکاری دارند شروع کنند
جا داره از همه دوستان تشکر کنم مخصوصا 1nafar و اقای غنی codev که بیشترین زحمت کشیدند و یک گله کوچیک از دوستانی که قول رسوندن مطالب داشتند ولی به هر دلیلی ارسال نکردند و زحمت به دوش دوستان افتاد
در تیم بندی بعدی که مشخص بشه چه میکرویی هست امیدواریم خیلی سریعتر از ارم 7 اتمل پیش بره و امکانات در اختیار دوستان فعال قرار خواهد گرفت البته به نظرم من تا ارم 7 رو به جایی برسونیم که مثالهای زیادی دسترس باشه و برای دوستانی که می خوان تازه شروع کنند تازگی نداشته باشه

Division
27-03-2010, 03:03
بارها گفتم بازم ميگم ماهمه جوره هستيم .

شما بگو قراره از فردا رو ARM11 كار كنيم بازم ميگيم ما هستيم والا :lol::lol::lol:

بالاخره هستيم آخه نباشيم چي كار كنيم، خلاصه هستيم :mrgreen:

lpln852
27-03-2010, 15:51
با تشکر از زحمات شما
برای همکاری اماده ام باید چه کار کنم:wink:

Ali_Salehi
27-03-2010, 20:13
منم هستم ... و حاضر به هر گونه کمک.

microprocesor_2002
27-03-2010, 20:30
سلام به همه دوستان ... برای کارهای گرافیک و مشاوره در مورد گرافیک مجله داداشم آماده کمک هستش ... من هم بعد از این ترم که ترم آخرمه همه جوره در خدمتم ... پروژم Embedded OS هستش ... بعد از اون کاملا در خدمتم....

1nafar
27-03-2010, 21:41
سلام
با تشکر فراوان از تمامی دوستان
من در زیر نحوه ی کار رو با نمونه اوردم
1- تصحیح کردن دستورات :
برای مثال ، ما در هنگام راه اندازی lcd ، از دستورات زیر استفاده کردیم :

l
cd_pin(PORT,RS,ENABLE,DB4,DB5,DB6,DB7);
در این کتابخانه بر خلاف LCD 8بیت امکان اتصال تک تک پایه های LCD به پین ای دلخواه از میکرو وجود دارد ، در این دستور PORT میتواند 1 به مفهوم پورت A و 2 به مفهوم پورت B باشد . به جای RS,ENABLE,DB4,DB5,DB6,DB7 شماره پورت دلخواه از میکرو را قرار دهید .
مثال :

lcd_pin(2,22,2,21,1,20,0);
در مثال بالا LCD به پورت B متصل شده است و اتصال پایه های ان مطابق تصویر زیر است :
(استفاده از اعداد حسابی به جای ادرس های هگز ، کار با LCD را ساده و جذاب تر میکند . )

بعد از پیکربندی پایه ها ، با استفاده از دستورات زیر میتوان با lcd کار کرد :
l
cd_gotoxy(x,y);
دستور بالا مکان نما را به سطر x و ستون y میبرد ، در واقع نوشتن از سطر x و ستون y شروع میشود .

lcd_putsf(x);
با دستور بالا میتوان رشته x را بر روی lcd نمایش داد .
l
cd_puts(x);
با دستور بالا میتوان عدد یا متغیر x را بر روی lcd نمایش داد .
l
cd_gotoxy(1,1);
lcd_putsf("abc");
lcd_gotoxy(2,1);
lcd_puts(a);
درمثال بالا عبارت abc در سطر و ستون اول و مقدار متغیر a در سطر دوم وستون اول نمایش داده میشود .

Display_off( );
با دستور بالا lcd خاموش میشود .

Display_on();
دستور بالا lcd را روشن میکند .

cursor_off( );
دستور بالا مکان نمای lcd را خاموش میکند .

cursor_on ();
دستور بالا مکان نمای lcd را روشن میکند .

cursor_blink ( );
با دستور بالا مکان نما چشمک زن میشود .

shift_right (x) ;
دستور بالا موارد نوشته شده بر روی lcd را به اندازه ی x خانه به سمت راست جابجا میکند

shift_ left (x) ;
دستور بالا موارد نوشته شده بر روی lcd را به اندازه ی x خانه به سمت چپ جابجا میکند

lcd_clear();
دستور بالا lcd را پاک میکند .

کلیه دستوراتی که در بالا مشاهده میکنید ، توسط فردی که فایل هدر رو نوشته انتخاب شده و تغییر دادن اونا به سادگی قابل انجام هست .

خب حالا ما باید چه کار کنید ؟

ما باید دستورات موجود رو بر طبق دستورات استاندارد زبان c ویرایش کنیم .
فرضا من قبلا با کدویژن مقدار کاری کردم و نظر من در رابطه با هدر بالا این هست :

تنها دستوری که ناجور هست ، دستور پیکربندی پورت ها هست
نظر شخصی من این هست ، که این دستور رو به صورت زیر تغییر بدیم :

lcd_port=0x1B ;PORTA
نظر یکی دیگه استفاده از دستور زیر هست :
define lcd_port porta
define lcd_pin 0x1c
خلاصه اینکه در این بخش نیازی به دونستن نحوه ی کار وسیله و هدر و اشنایی با زبان c به صورت حرفه ای نیست .
هدف ما این هست که دستورات به فرم استاندارد باشه تا افرادی که قصد دارن از نرم افزار های مثل کدویژن یا ccs یا ... به طرف ارم بیان مشکلی نداشته باشن و با استفاده از هدر ها بتونن با این میکرو کنترلر دوست داشتنی کار کنن .

کلیه دستورات جدید جمع اوری میشه و بر طبق اون هدر ها ویرایش میشن .

1nafar
27-03-2010, 21:57
و در رابطه با مورد دوم :

2- نحوه ی کار سخت افزار مورد نظر رو تشزپریح کنیم ، مثلا واحد spi چه جوری کار میکنه و...
برای این مورد کافیه مطالبی که توی دیتاشیت وجود داره ترجمه بشه .

ما باید با توجه به اطلاعاتی که از میکرو کنترلر داریم ، مطالب موجود رو بررسی کنیم تا اگه جایی خطا یا اشکالی وجود داره تصحیح بشه

یا اگه موردی ناقص بیان شده تکمیل بشه .

مثلا توی بخش adc هیچ اشاره ای به وقفه نشده و نام دو تا از رجیستر ها اشتباه هست .
یا
اگه مقداری در مورد سخت افزار watch dog توضیح داده میشد ، خیلی بهتر بود ، با توضیحا موجود ، فردی که مطالب رو میخونه چیزی ازشون نمیفهمه ، چون عمل کرد این تایمر رو نمیتونه درک کنه .
و.............

این بخش دیگه بستگی به همت و علاقه ی شما داره .

هدف ما از این بحث اینه که یک کتاب بدون مشکل و با توضیحات کامل منتشر بشه طوری که خواننده با خوندن مطالب گیج نشه و سریع مطلب رو بگیره .

sobhanian
28-03-2010, 20:11
سلام خدمت كليه اعضاي محترم ; تبريك عيد نوروز ايرانيان به شما ميزبانان اين جشن زيبا .
جناب آقاي مدير انجمن . من سعيم بر اينست كه هر چه زودتر مجلات pmm رو تموم كنم تا ببينم در چه موردي مي تونم به انجمن خدمت كنم .
راستي بورد آموزشي ناياب شده. مي توني كمكم كني تهيش كنم .

ali_aaa
29-03-2010, 17:53
سلام
من هم برد آموزشی را 2-3ماه پیش تهیه کردم
اما چون مقدار زیادی از درس هام عقب افتاده بودم از یک ماه پیش شروع به کار کردم و اکثر برنامه های داخل مجلات را روش اجرا کردم
منم هر کاری از دستم بیاد در خدمت دوستان هستم.

khosravi
31-03-2010, 13:39
با سلام
من هم هستم.

khosravi
31-03-2010, 13:44
با سلام
من هم هستم.

MEYSAMHL
01-04-2010, 17:35
سلام . . . . . .دوستان من تازه شروع کردم به یادگیری ارم (زبان سی) . . . . . .من شاید بتونم بگم یکی که داره مجله رو میخونه چه مشکلی داره. ..
خوب مشکل اول >>>>>به نظر من گیج کننده ترین بخش قسمت هدر ها هست .......من بعد از کلی فکر کردن فهمیدم که اگه من همه برنامه های مجله رو یاد بگیرم ولی هدر نوشتن رو یاد نگیرم یعنی باید همیشه محتاج دیگران باشم ....اقای یه نفر شما یه کاری کنید این که بیاین قدم به قدم نوشتن یه هدر رو به یاد بدین نه اینکه فقط هدر wait رو بگین(توضیح) و بقیه رو ......یعنی این که بیاید هدر نوشتن رو خوب یاد بدین (همه ی هدر ها adc..uart...lcd ) ............اگه کسی هدر نوشتن رو یاد بگیر دیگه زبان سی که چیزی نداره .........ماهیگیری رو بهمون یاد بدید نه اینکه ماهی رو (هدر ها) اماده بدید و بگید تو برنامه هدر رو includ کنید .اگه تونستید مرحله به مرحله رو با جزییات مثلا برای خروجی کردن یه پایه باید فلان رجیستر رو فلان کار کرد بعد توی هدر خط به خط رو توضیح بدید
که چیکار کردید اونوقت هیچ کس هیچ مشکلی نداره چون زبان سی به جز هدر فکر نکنم چیز خاصی برای گفتن داشته باشه.
البته منتشر کردن 8 شماره به طور منظم واقعا کار پر زحمتی هست از این بابت واقعا جای تقدیر داره .....یا حق

Division
01-04-2010, 17:54
ماهیگیری رو بهمون یاد بدید نه اینکه ماهی رو (هدر ها) اماده بدید و بگید تو برنامه هدر رو includ کنید .اگه تونستید مرحله به مرحله رو با جزییات مثلا برای خروجی کردن یه پایه باید فلان رجیستر رو فلان کار کرد بعد توی هدر خط به خط رو توضیح بدید

براي ياد گرفتن نحوه نوشتن هدر ها شما بايد به رجيستري هاي ميكرو تسلط كامل داشته باشين كه بدين منظور بايد ديتا شيت قطعه مورد نظر رو به طور كامل مصالعه كرده باشين كه عنوان كردن اين بحث در مجله به نظر من حوصله اكثر خوانندگان رو سر مي بره و مطلب بي خودي خيلي طولاني ميشه (هر كسي مي تونه براحتي با مراجعه با ديتا شيت قطعه اطلاعات تكميلي تر رو كسب كنه )

اما اين موضوع يه راه حل داره اونم اينكه تيم ترجمه گروه آرم، مطلب جداگانه اي رو صرفاً به نام ترجمه ديتا شيت آماده كنن كه خوب اين موضوع باعث افت سرعت عملكرد تيم آرم ميشه .

MEYSAMHL
01-04-2010, 19:55
اين بحث در مجله به نظر من حوصله اكثر خوانندگان رو سر مي بره و مطلب بي خودي خيلي طولاني ميشه (هر كسي مي تونه براحتي با مراجعه با ديتا شيت قطعه اطلاعات تكميلي تر رو كسب كنه )

هدف خوانندگان یادگیری تمام و کمال ارم هست نه این که صرفا طوطی وار بخونند و هر چی که شما توی مجله ی بسیار عالی تون اوردید رو اجرا کنند ... بعدشم قرار نیست که هر شماره نصف مجله رو صرف هدر کنید فقط کافیه یه ضمیمه به طور کامل و تخصصی راجع به هدر بذارید و طوری توضیح بدید که تازه کارترین برنامه نویس بتونه متوجه بشه شما راه رفتن و به خوانندگان یاد بدید ..... یاد گیری دویدن با خود خوانندگان ...... اصولی و کلاسیک کار کنید.

اما اين موضوع يه راه حل داره اونم اينكه تيم ترجمه گروه آرم، مطلب جداگانه اي رو صرفاً به نام ترجمه ديتا شيت آماده كنن كه خوب اين موضوع باعث افت سرعت عملكرد تيم آرم ميشه
قرار نیست کل 600 صفحه رو ترجمه کنید فقط اون قسمت هایی که مربوط به هدر هست .....حداکثر 20 صفحه...... که فکر نمی
کنم با این تیم پربار که دارید کار سختی باشه .قراره یه کتاب جامع تهیه کنید ...پس می ارزه براش وقت گذاشت که تا مدت ها بهترین کتاب در سطح وب فارسی باشه .

farzadsw
02-04-2010, 03:26
من فکر کنم یه سوء تفاهمی پیش اومده . منظور آقا میثم این هست که فایل هدر رو چطور میشه ساخت ، یعنی قالبش چیه.

خب این مربوط میشه به زبان C صرفا ، هرکسی که زبان c رو بلده این رو هم میدونه . اگه قرار باشه این رو هم تو مجله یا کتاب بیاریم باید کل زبان c رو هم از اول آموزش بدیم ( یکی دیگه بیاد بگه 0x0ff0faab & 2 یعنی چی یا 2<<3 دیگه چیه و ...)

من به طور خلاصه براتون همینجا میگم :

1. تو فایل هدر prototype تابع ها رو قرار میدن (همون اعلان تابع قبل از تعریف و استفاده)

2. تو فایل c که به اسمی مشابه هدر (.h) هست ، تعریف تابع رو مینویسن و اولش فایل هدری که تابع ها توش اعلان شدن رو اینکلود میکنن.(یعنی همون فایل .h ) حالا اگه از کتابخونه دیگه ای هم استفاده شده ، اون رو هم اینکلود میکنن .
تبصره : بعضی از کامپایلر ها این اجازه رو میدن که تعریف تابع و بدون اعلان تو یه فایل هدر باشه (.h) و فقط یه warning به شما نشون میدن . مثل keil

3. یک سری دستورات راهنما برای کامپایلر می نویسن . پر کاربرد ترینش اینه :

#ifndef uart_H
#define uart_H
.
.
.
.

#endif

ifndef یعنی If Not defined . چرا استفادش میکنن ؟ چون هر بار که کامپایلر به اینکلود کردن هدر میرسه دستورات هدر رو اضافه میکنه . برای اینکه فقط یکبار هدر لود بشه ، از این دستور شرطی استفاده میکنن تا فقط اگه قبلا هدر لود نشده اونو لود کنه . اگه نتیجه شرط درست یاشه ، یعنی قبلا هدر لود نشده باشه ، کد های بعد از define لود میشن . endif هم که نیاز به توضیح نداره.

با این سه مرحله میتونید هدر بنویسید . البته دستورات شرطی دیگه ای هم هستن که تو بعضی از هدر ها استفاده میشن ، اونا هم از اسمشون مشخصه برای چی هستن.

MEYSAMHL
02-04-2010, 06:12
خب این مربوط میشه به زبان C صرفا ، هرکسی که زبان c رو بلده این رو هم میدونه . اگه قرار باشه این رو هم تو مجله یا کتاب بیاریم باید کل زبان c رو هم از اول آموزش بدیم ( یکی دیگه بیاد بگه 0x0ff0faab & 2 یعنی چی یا 2<<3 دیگه چیه و ...)

کسی که اومده داره ارم کار میکنه مطمئنا avr or Pic کار کرده(اکثرا با زبان بیسیک) و با ساختار برنامه نویسی اشنا هست و مشکل چندانی در رابطه با درک دستورات زبان سی نداره .
خیلی ببخشید ولی من منظورم اینه که شما بیاید برای 3 یا 4 هدر مرحله به مرحله نوشتن رو نشون بدید یعنی این که برای بوجود اوردن یه هدر باید به فلان ادرس رفته بعد فلان رجیستر رو باید دستکاری کرد و .........یا بیاید یک کار دیگه کنید قسمت هایی که مربوط به هدر نویسی هست رو از دیتا شیت پیدا کنید و به خوانندگان معرفی کنید و . . . . . . . . . به نظر من اگه کسی هدر نویسی رو بلد نباشه باید تا اخر عمرش محتاج دیگران باشه و دیگرانی که حاضر نیستند ................(نمی گم)!!!!!!
اگه شما کل وب رو بگردید فکر نکنم هدر نویسی رو یاد داده باشن اگه شما این کار رو بکنید هم به کسی که داره زبان سی رو یاد میگره خیلی عالی میشه و هم سطح مجلتون بالاتره و.......... اصلا شما از کجا هدر نویسی رو یاد گرفتید اگه کتابی هست معرفی کنید ما هم بهرمند بشیم .

Elec_l0vE
02-04-2010, 12:39
سلام ميخاستم ببينم در حال حاضر كتاب يا آموزشي در مورد arm در اين انجمن وجود داره ؟!

shh91
02-04-2010, 13:35
سلام ميخاستم ببينم در حال حاضر كتاب يا آموزشي در مورد arm در اين انجمن وجود داره ؟!
ببخشید ، مگر شما مجلات گروه کویر را دانلود نکردید ؟!

Division
02-04-2010, 13:50

مي تونيد مجلات رو از اينجا (You can see links before reply) دانلود كنيد

Elec_l0vE
02-04-2010, 14:11
نه اينا رو دارم منظورم يه كتاب جامع كه از اول شروع كرده باشه و توضيح داده باشه
نمونه اونچه در مورد avr و pic دوستان نوشتن :wink:

MEYSAMHL
02-04-2010, 16:13
منظورم يه كتاب جامع كه از اول شروع كرده باشه و توضيح داده باشه
باز بگید خوانندگان به همون مجله اکتفا میکنن .....اقایون گروه کویر ملت یه چیز پایه ای نیاز دارن (هدر نویسی).

farzadsw
02-04-2010, 19:48
ببین آقا میثم ، شما سوالت رو درست مطرح نکردی ( من به اشتباه فکر کردم سوء تفاهم شده ، درحالی که بقیه منظورتون رو فهمیده بودن )

اون که شما میگید نوشتن تابع برای پریفرالها یا ایجاد کتابخانه برای پریفرال هست نه هدر نوسی ،

زبان سی به جز هدر فکر نکنم چیز خاصی برای گفتن داشته باشه.
این جمله شما دوباره من رو به شک انداخت ، چون نوشتن تابع و کتابخانه هیچ ربطی به زبان نداره ، برای بیسیک هم کتابخانه و تابع مینویسن .(بیسیک = بسکام نیست)

اون چیزی که شما میخواید ، اینه که نه تنها دیتا شیت ترجمه بشه ، بلکه تفسیر هم بشه . به قول خود شما کسی که میخواد با آرم کار کنه ، قبلش با میکرو های دیگه کار کرده . پس باید بدونه که از دیتا شیت چطوری استفاده باید کرد. کسانی هم که هدر نوشتن رو یاد گرفتن ، شروع کردن به خوندن اون بخش مورد نظر دیتا شیت ، معنی و کار برد هر رجیستر رو فهمیدن ، مراحل راه اندازی پریفرال مورد نظر رو دیدن (مثلا اول کلاکش فعال بشه بعد رجیستر های تنظیمش و بعد ...) . و همون رو تبدیل به کد کردن . شما اگه امتحان کنید خودتون میتونید هدر بنویسید . (اگه اوایل زیاد راحت نیستید میتونید یه هدری که نوشته شده رو کامل بررسی کنید).
شما یه امتحان بکن بعد ببین نیاز به آموزش داره یا نه.

Elec_l0vE
02-04-2010, 19:55
من فك كردم چون اقاي يك نفر در مورد avr , pic كتاب اموزشي جامع و كامل نوشتن در اين مورد نيز كتاب نوشتن . قصد جسارت نداشتم .به هر حال همه ما استقبال ميكنيم از اموزش هاتون

Elec_l0vE
02-04-2010, 20:41
قيمت يه arm مشابه مگا 16 چند هست ؟

Division
02-04-2010, 20:41
اون چیزی که شما میخواید ، اینه که نه تنها دیتا شیت ترجمه بشه ، بلکه تفسیر هم بشه . به قول خود شما کسی که میخواد با آرم کار کنه ، قبلش با میکرو های دیگه کار کرده . پس باید بدونه که از دیتا شیت چطوری استفاده باید کرد.

با تشكر از فرزاد جان، منم تو پست قبلي دقيقاً گرفته بودم كه دوستمون چي مي خوان منم با با فرمايشات آقا فرزاد كاملاً موافقم و اين مبحثي كه شما از ما مي خواين تو يه كلمه ميشه ترجمه ديتا شيت (اونم به صورت ريز به ريز) ما سعي نكرديم كه بيشتر رو ديتا شيت زوم كنيم و با اين تصور كه ديتا شيت در دسترس همه هست و هر كسي ميتونه رجيستري ها رو از اونجا بخونه و هر هدي بسته به نيازش بنويسه مطالب رو آماده كرديم . :wink:

سعي شده بيشتر رو جنبه هاي كاربردي تاكيد بشه تا ريزه كاري هاي طولاني، چرا كه اگر اين اتفاق مي افتاد شك نكنيد كه حتي تا 6 ماه ديگه نمي شد آرم اتمل رو تموم كرد .

اين روند انشاءالله تو آموزش ARM هاي LPC كه موضوع مجله بعديه ادامه خواهد يافت(ولي سعي ميشه به عنوان مثال هم كه شده چند نمونه هدر نويسي رو بياريم تا علاقه مندان بتونن مستقل عمل كنند)

Division
02-04-2010, 20:45
قيمت يه arm مشابه مگا 16 چند هست ؟

دوست عزيز مهناز بايد بگ كه اولاً ميكرو هاي ARM خيلي ارتقاء يافته تر از سري MEGA ميكروهاي AVR هستن در ثاني تما ميكروها به شكل SMD هستن پس چيزي رو مشابه MEGA16 نداريم .

اما اون مدلي كه تو مجله ها روش كار شده قيمت حدود 8 تومنه . :wink:

Elec_l0vE
02-04-2010, 20:51
منظورم از نظر مشخصات مثل حافظه و... اينا بود و كلا يه چيزي مثل مگا 16 كه تو avr عموميت داره . توي arm چه چيزي عموميت داره و قيمتش چنده ؟

با اين قيمت من كلا بي خيال arm شدم . خدا حافظ ARM:cry:

armstk
02-04-2010, 21:03
قیمت میکرو های آرم ارزون هستش ولی تو ایران که میرسه چون اول کار هستش و فروشنده ها طالب سود زیاد هستن قیمتش رو گرون میکنن تا سود لازم رو بکنن
مثلا یه lpc2103 قیمتش 3 دلاره ولی مشخصات اون پیشرفته تر از یه avr هستش
همین lpc2103 تو ایران قیمتش 8 9 تومنه تازه الان هم کمیاب شده که دیگه بازم گرون تر میشه

Division
02-04-2010, 21:12
منظورم از نظر مشخصات مثل حافظه و... اينا بود و كلا يه چيزي مثل مگا 16 كه تو avr عموميت داره

مشخصات كامل رو مي توني از رو ديتا شيتش در بياري و خودت يه مقايسه كلي بين AVR و ميكرو ARM انجام بدي .

از اينجا (You can see links before reply) ميتوني خلاصه ديتا شيت ARM7X256 رو دانلود كني .

MEYSAMHL
03-04-2010, 04:42
بسیار خوب ...............زورم به شما نمیرسه :0013:
خوب حالا مشکل دوم این که شما توی مجلات اومدید قابلیت هایی از ارم رو توضیح دادید که این قابلیت ها دقیقا در avr وجود داره (چه لزومی داره که از ارم استفاده کرد؟؟؟!!!!! ) اگه می خواستید مجله تون مثل توپ در سطح وب به صدا بیاد باید قابلیت هایی رو توضیح میدادید که اصلا در avr or pic وجود نداشت شاید اگه همچین کاری میکردید بهترین مجله چه در سطح وب فارسی در کل وب یه شاهکار می شد هنوز هم دیر نشده (اگه نمی خواید زود سر ارم رو زیر اب بکنید با 2 یا 3 شماره دیگه میتونید ......).
به هر حال کسی که مجله شماره یک رو خونده و قابلیت های ارم رو اونجوری که شما نوشته بودید دیده و تصمیم گرفته ارم رو یاد بگیره به خاطر قابلیت های جدیدش نه به خاطر I2C OR SPI OR TIMER OR LCD OR.............! یه کاری رو که خوب شروع کردید خوب هم تمامش کنید .سعی نکنید پرونده ارم رو زود بزارید کنا و برید یه ای سی دیگه رو معرفی کنید(I2C OR SPI OR TIMER OR LCD و مدولاسیو عرض یا ........ یه ای سی دیگه ) .

Division
03-04-2010, 05:39
خوب حالا مشکل دوم این که شما توی مجلات اومدید قابلیت هایی از ارم رو توضیح دادید که این قابلیت ها دقیقا در avr وجود داره (چه لزومی داره که از ارم استفاده کرد؟؟؟!!!!! )

دوست عزيز حتماً به اين موضوع واقف هستيد كه هر كسي كه بخواهد مبحث ميكروكنترلرها(هر ميكرويي) رو ياد بگيره تو اولين قدم بايد يه چشمك زن رو راه اندازي بكنه، خوب با اين توصيف، اعضاي گروه آرم هم امكانات ميكرو آرم رو يك يك (از چشمك زن تا ... ) راه اندازي كردن تا به اينجا رسيدن .

به هر حال کسی که مجله شماره یک رو خونده و قابلیت های ارم رو اونجوری که شما نوشته بودید دیده و تصمیم گرفته ارم رو یاد بگیره به خاطر قابلیت های جدیدش نه به خاطر I2C OR SPI OR TIMER OR LCD OR.............! یه کاری رو که خوب شروع کردید خوب هم تمامش کنید .سعی نکنید پرونده ارم رو زود بزارید کنا و برید یه ای سی دیگه رو معرفی کنید(I2C OR SPI OR TIMER OR LCD و مدولاسیو عرض یا ........ یه ای سی دیگه ) .

و يه مسئله ديگه اونم اينكه پرونده ميكرو arm به شماره at91sam7x256 به هيچ عنواني بايگاني نشده، به يقين تو مجلات بعدي علاوه بر كار روي ميكروهاي جديدتر سعي خواهد شد تا پروژه هاي ايده آلي مطرح بشه كه از امكانات جديدتري كه arm نسبت به avr داره، استفاده بشه . :wink:

MEYSAMHL
03-04-2010, 19:31
ما که در شماره 7 و 8 چیزی ندیدیم .

arsalan681
03-04-2010, 20:08

شما خودتون بفرمایید چی رو از این میکرو راه انداختید؟؟ که میگی چیزی تو این مجلات ندیدی؟

Division
03-04-2010, 20:39

اي بابا ii998) يعني شما اون همه پروژه كه تو شماره هاي 7-6 و 8 مطرح شده بود رو نديدين ؟
دوست عزيز من احتمال مي دم شما مطالب رو خوب متوجه نشدين، بازم هر جايي كه مشكلي داشتي مطرح كن تا بررسي بشه . :wink:

Elec_l0vE
03-04-2010, 22:55
دوستان اينقد به زحمت بقيه ايراد نگيرين . انتقاد كنيد ولي انتقاد سازنده نه كوبنده

mah_tac
05-04-2010, 10:45
منم تازه شروع کردم
چکاری باید انجام بدم برای کمک ؟
من می خوام از طریق spi میکرو arm با کدک ارتباط برقرار کنم.
فقط نرم افزارم IAR هست نه KEIL در حال حاضر مشغول مطالعه ام.

ESKILIA
06-04-2010, 09:16
با سلام خدمت دوستان
لینک ها ی دانلود نرم افزار keil u کار نمی کنند.
با تشکر

ESKILIA
06-04-2010, 09:21
کار با پروتوکل ها ی بیشتری از جمله canرا نیز اگر به این مجموعه اظافه کنید واقعا کامل می شود.

hamed1100
15-04-2010, 13:07
سلام من از سری 64 استفاده میگنم وبرنامه زیر رو نوشتم
#include <AT91SAM7S64.h>
#include <lib_AT91SAM7S64.h>
#include <delay.h>

int main (){

while(1){
AT91F_PIO_CfgOutput( AT91C_BASE_PIOA, AT91C_PIO_PA0);
AT91F_PIO_CfgInput(AT91C_BASE_PIOA , AT91C_PIO_PA1) ;
AT91F_PIO_CfgPullup( AT91C_BASE_PIOA, AT91C_PIO_PA1);

if(((AT91F_PIO_GetInput(AT91C_BASE_PIOA) , AT91C_PIO_PA0) == 0))
{
AT91F_PIO_SetOutput (AT91C_BASE_PIOA, AT91C_PIO_PA0);
delay_ms(500);
AT91F_PIO_ClearOutput ( AT91C_BASE_PIOA,AT91C_PIO_PA0);
delay_ms(500);
}
}
}

ولی پایه ای رو که می خوام بخونم کار نمی کنه
لطفا راهنمایی کنید

Division
15-04-2010, 13:24
سلام من از سری 64 استفاده میگنم وبرنامه زیر رو نوشتم

ولی پایه ای رو که می خوام بخونم کار نمی کنه
لطفا راهنمایی کنید

با سلام

لطفاً اين سوال خود را در انجمن AT91 Series مطرح كنيد در اين قسمت فقط مباحث مربوط به همكاري و تبادل نظر درباره نوشتن كتاب رايگان براي ARM‌ مطرح مي شود .

tozin
18-05-2010, 14:28
سلام خدمت همه
من که تو این جا هیچی نیستم و فقط میتونم بگم خیلی باحالین و از همتون تشکر میکنم
اگه چیزی بلد بودم و میتونستم کمک کنم خیلی خوشحال میشدم ولی حیف ....
اگه مباحث بعدی رو روی avr کار کنید یکم واسه ما تازه واردها بهتره
بازم از همتون تشکر میکنم
شاد و موفق باشید

agape
04-10-2010, 15:28
سلام به تمام دوستان گرامی
به تازگی کتابی خریدم با عنوان "مرجع کامل میکروکنترلرهای ARM سری AT91" از آقایان مهندس حامد پورخواجه و مهندس میثم شفیع طلایی حدود 520 صفحه است و از انتشارات نص ، 4 فصلش رو که خوندم کتاب خوب و کمک کننده ای است ، رجیستر های میکرو رو توضیح داده ، البته از کامپایلر IAR استفاده کرده ، فکر میکنم خوندش خالی از لطف نیست:hi:

processor
05-10-2010, 00:40
سلام
کس دیگه ای این کتاب رونخونده
تا اونجایی که من شنیدم درباره ARM9
حالا این دوستمون میگه خوبه کس دیگه ای نظری نداره

درباره فلیپس کتابی نیست به غیر از کتاب آقای سپاس یار؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

چند روز پیش که دنبال کتاب درباره این میکرو ها بودم یه کتابی پیدا کردم به نام
مبانی کار با میکروکنترولرهای ARM
تالیف احمد حیدریان
توصیه من به همه اینه که این کتاب رو نخرند چون واقعا ارزش نداره
تمام مطالبش رو از مجلات ایران میکرو کپی کرده و جالبتر اینه که یه دور این کتاب رو نخونده که اشتباهاتش رو بگیره
من اتفاقی یه صفحه رو دیدم که نوشته بود توضیحات کاملتر در مجله بعدی :lol:
اگه میخواین این کتاب رو بگیرین به نظر من مجله ایران میکرو رو که پرینت بگیرید هم تمیز تر وقشنگ تره و نکته جالب تر اینه که این مجله ویرایش شدست

حال نمیدونم چرا اعضا اجازه دادند که این کتاب رو این آقا چاپ کنه8O

اگه کس دیگه ای درباره کتابهای دیگه چاپ شده اطلاعاتی داره بگه که موقع خریدن کتابها مثل هندونه در بسته نباشه
خودم شاید کتاب آقای سپاس یار رو گرفتم حداقل از این کتاب چند نفر تعریف می کنند

:hi:
ببخشید شاید جای این بحث اینجا نباشه اما یه دفعه یادم اومد
اگه مدیریت صلاح میدونه بحث رو انتقال بده

rfbook
05-10-2010, 00:45
تمام مطالبش رو از مجلات ایران میکرو کپی کرده و جالبتر اینه که یه دور این کتاب رو نخونده که اشتباهاتش رو بگیره
من اتفاقی یه صفحه رو دیدم که نوشته بود توضیحات کاملتر در مجله بعدی :lol:
اگه میخواین این کتاب رو بگیرین به نظر من مجله ایران میکرو رو که پرینت بگیرید هم تمیز تر وقشنگ تره و نکته جالب تر اینه که این مجله ویرایش شدست
دقیقا .
من 1 ماه پیش هم این موضوع را گفته بودم .

arsalan681
05-10-2010, 01:00
سلام
چند روز پیش که دنبال کتاب درباره این میکرو ها بودم یه کتابی پیدا کردم به نام
مبانی کار با میکروکنترولرهای ARM
تالیف احمد حیدریان
توصیه من به همه اینه که این کتاب رو نخرند چون واقعا ارزش نداره
من اتفاقی یه صفحه رو دیدم که نوشته بود توضیحات کاملتر در مجله بعدی

حال نمیدونم چرا اعضا اجازه دادند که این کتاب رو این آقا چاپ کنه
من که خیلی کفری شدم واقعیت داره! عجب.:x

rfbook
05-10-2010, 01:25
You can see links before reply

:baad:

kavir
05-10-2010, 03:45
قبلا در یک پستی جواب این سوال رو دادیم
نویسنده این کتاب یک هماهنگی با بنده کرده بودند و بنده اطلاع داشتم و اینکه مطالب ویراست نشده و یکبار هم روش خونده نشده واقعا جای تعجب داره
چند تا کتاب برای ما فرستادند و وقتی ویراست کتا ب رو دیدم دیگه حمایتی از ایشون نشد و ما در سایت هم مطرح نکردیم و تمام شد
این موضوع نیاز به پیگیری بیشتر نداره !

Aghaeifar
05-10-2010, 19:45
آقای زارعی به شما گفتن چی کاره هستن خودشون و کجا کار می کنن؟ منظورم همین احمد حیدریان هست(نگی مهندس بهش بهتره)

شاید لازم بشه بعد گردهمایی سوم دسته جمعی بریم یه گوش مالی بهش بدیم

kavir
05-10-2010, 20:49
آقای زارعی به شما گفتن چی کاره هستن خودشون و کجا کار می کنن؟ منظورم همین احمد حیدریان هست(نگی مهندس بهش بهتره)

شاید لازم بشه بعد گردهمایی سوم دسته جمعی بریم یه گوش مالی بهش بدیم
حقیقتش قبلا هماهنگ کردند که قراره مطالب مجله استفاده بشه و بنده هم تاکید بر روی انتشار به نام فقط تیم تخصصی ایران میکرو داشتم نه اسم شخص البته مطالبی که ایشون منتشر کردند برای خیلی قبله یعنی همون اوایل به هر حال با هماهنگی بوده و تاخیر بسیار زیادی که داشتند برای انتشار کتاب که رسید به دست ما به تعداد بچه ها کتاب فرستادند ولی چون قرار بود به دلیل ویراست بد کتاب جمع بشه ما هم کتاب رو برای دوستان نفرستادیم و در اصل قضیه منتفی شد و فراموش
به امید خدا و کمک دوستان ارم اتمل روند خوبی داشته برای قسمت های باقی مونده مثل Can ,usb فقط به مثال بسنده میکنیم تا فقط راه اندازی بشه و ویزارد هم که دوست خوبمون اقای رحمانی داره می نویسه
و قدم بعدی فیلیپس هست که قطعا خیلی سریع تر پیش خواهد رفت کم کم باید خودمون رو برای ارم 9 یا 11 آماده کنیم:wink: یک جهش بزرگ:wink:
از توجه و پیگیری دوستان ممنونم

processor
06-10-2010, 00:31
حقیقتش قبلا هماهنگ کردند که قراره مطالب مجله استفاده بشه و بنده هم تاکید بر روی انتشار به نام فقط تیم تخصصی ایران میکرو داشتم نه اسم شخص البته مطالبی که ایشون منتشر کردند برای خیلی قبله یعنی همون اوایل به هر حال با هماهنگی بوده و تاخیر بسیار زیادی که داشتند برای انتشار کتاب که رسید به دست ما به تعداد بچه ها کتاب فرستادند ولی چون قرار بود به دلیل ویراست بد کتاب جمع بشه ما هم کتاب رو برای دوستان نفرستادیم و در اصل قضیه منتفی شد و فراموش

ممنون از توضیحتون:hi:
به امید پیشرفت های بیشتر

درباره کتاب های دیگه کسی اطلاعاتی نداره

vahidasm
02-11-2010, 01:10
[size="3"]
اگه کس دیگه ای درباره کتابهای دیگه چاپ شده اطلاعاتی داره بگه که موقع خریدن کتابها مثل هندونه در بسته نباشه

سلام یه کتاب چند روز پیش گرفتم که کرتکس گفته
ترجمه کتاب آقای جوزف یو هست
الان کتاب دم دستم نیست
ولی در آینده نزدیک اطلاعاتی درباره این کتاب میذارم

vahidasm
02-11-2010, 22:36
سلام
کتاب : آموزش قدم به قدم میکروکنترلر arm (مبتدی-پیشرفته) cortex-m3
نویسنده:josep yio
مترجم:سعید زارع پور و وحید زارع پور
dvd همراه
قیمت :11500 تومان
تعداد صفحات:544
ناشر:پیوند نو
کتاب بدی نیست ولی برای کسانی که مبتدی هستن خیلی خوب نیست

rahazad
19-11-2010, 21:34
با سلام خدمت تمام اساتید و دوستان
درسته قیمتش کمی بالا هست و منبع علمی خوبی هم نداریم.اما ناراحت نشید از دستم :0013:مقصر خودمون هستیم:(
چرا یک نمونه را که قیمتش مناسب باشه همگی انتخاب نمیکنیم وبعد دیتا شیتش را وسط نمیزاریم و مثل یه تیم کار نمیکنیم:unh:
میتونیم خودمون ترجمه و آموزش بدیم هم یادمیگیریم و هم یاد میدیم و حداقل هرکی بگه خداخیرش برامون کافیه باور کنید:hi:
حالا هرکی حاضره بگه یا علی .اما وسط کار جا نزینم :x
من خودم شروع کردم و اینم ایمیلم هست:mostafa_azad2003@yahoo.com هرکی پایه بود خبر بده .ما هستیم
بازم منو ببخشید.

younes_ysf
31-03-2011, 04:42
سلام دوستان
عید بر همگی مبارک
نمیدونم دیر رسیدم یا نه. من کارم ترجمه هست. یعنی مترجمم. مترجمی هستم که با الکترونیک هم اشنایی داره. اگه جایی کمک خواستین در حدی که بتونم و وقتم اجازه بده کمک میکنم.

فاطمه_65
04-04-2011, 17:11
با سلام بنده هم هر کاری از دستم بر بیاد در خدمتم

Doloop
14-08-2011, 17:35
دست همگی واقعا درد نکنه کار همتون عالیه
خدا پشت و پناه همتون باشه

Elec_l0vE
16-02-2012, 20:01
سلام
کتاب : آموزش قدم به قدم میکروکنترلر arm (مبتدی-پیشرفته) cortex-m3
نویسنده:josep yio
مترجم:سعید زارع پور و وحید زارع پور
dvd همراه
قیمت :11500 تومان
تعداد صفحات:544
ناشر:پیوند نو
کتاب بدی نیست ولی برای کسانی که مبتدی هستن خیلی خوب نیست

یعنی واسه کسی که قبلا کمی ای وی آر رو کار کرده به درد نمیخوره ؟

اگه کتابی سراغ دارید که به زبون ساده توضیح داده باشه ممنون میشم معرفی کنید :wink:

alireza9900
16-02-2012, 20:15
این کتاب بیشتر معماری آرم های کرتکس-ام۳ رو بررسی کرده و بیشتر آکادمیک هست تا کاربردی. یعنی کلا میکرو خاصی رو بررسی نکرده و تمرکزش روی معماری و این چیزا هست به صورت جزئی

hakimzadeh
16-02-2012, 20:38
دوست من بدون اغراق بگم که فعلا" جز منابع ایران میکرو (مجلات pmm) منبع فارسی خوبی در مورد آرم وجود نداره.
تمام کتابها فقط مشتی مطالب زائد وقت گیره.من همشون گرفتم.بدرد نمی خورن

alishekarriz
15-03-2012, 11:41
سلام

اساتيد در چه حال هستيد .. كتابي در دست كار هست ؟!

من سال 81-80 يك كتاب ترجمه كردم البته مربوط به 3dsmax5 بود .. البته همين الان بگم زبانم صفر بود اون موقع - متن ساده بود و يك مكس كار حرفه اي هم ساپورت ميكرد ... منظورم از داشتن كمي تجربه بود

اگر در مورد STM32 كتابي مشابه كتاب جناب آقاي كاهه درباره AVR بخواهيد استارت بزنيد .. من هستم .. به شرطي كه اصولي كار كنيم .. يعني اول كار سرفصلها معلوم بشه و با فرمت استاندارد و با سرعت مشخص كار بكنيم .

اساتيد سايت احتمالا بخواهيد براي مطالب گذشته كتاب بزنيد .. حق داريد ..

شاد و موفق باشيم

newman
12-04-2012, 20:07
سلام ....

خبری از کتاب نشد ...

منم اگه بتونم کمک می کنم زبانم بد نیست arm هم تا یک حدی بلدم خوشحال میشم کمک کنم....

kavir
12-04-2012, 21:58
سلام ....

خبری از کتاب نشد ...

منم اگه بتونم کمک می کنم زبانم بد نیست arm هم تا یک حدی بلدم خوشحال میشم کمک کنم....
سلام
در مورد کتاب اصلا نمی شه توقعی داشت چون برای اتمل خوب کار شده و هنزو در حال انجام شدنه که به صورت کتاب قطعا نیست
مثلا سمپل های جدید بردهای ما که ارائه بشه متوجه میشید چقدر کار شده!

هر کار خود جوش که از طرف کاربران باشه ما استقبال می کنیم ولی اینکه چقدر دوستان وقت بکنند و بیان مطالب به صورت کتاب دربیارن با خودشون هست

تجربه ثابت کرده (لااقل برای خودم که 6 ساله توی فروم هستم ) در ایران دوستان متاسفانه وقتشون بسیار محدود هست و تا میان بفهمن چیکاره هستند و بیان کمک فشار زندگی نمیذاره که جلو برن!
ما برای اینکه یک کار هدف دار دنبال کنیم کار رو نیمه تجاری کردیم در بخش آموزش های حرفه ای سایت و اونم کلاسهای آنلاین بوده که با همه زحمت هاش راه اندازی شد و کلاس سی اون انجام شد و ما سعی کردیم قیمت رو جوری بزنیم که همه بتونند شرکت کنند و این جبران آموزش ها میکنه
و اما انجمن نقش چیه
من نظر شخصی خودم اینه انجمن محیطی هست برای رفع مشکلات و نکات مهم و کنکوری و این توقع یک کتاب و... بشه ازش داشت خروجی بده بسیار سخت هست ولی شدنی هست

ما رسما از تیرماه فعالیت بخش آموزش آنلاین رو چندین برابر میکنیم و فعلا یک برنامه نویس داره cms ثبت نام و... می نویسه که این همه تاخیر د رجواب ما نباشه و بشه کارها با نظم بهترین پیش برد