PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ساخت پلاتر

mohammadjp
24-03-2010, 14:42
من قصد دارم یک دستگاه صنعتی بسازم که بسیار شبیه یک پلاتر است این وسیله بایدیک هد ویژه را در طول 320Cm از طول دستگاه جابجا کند ( دقت جابجائی حدود چند میکرون) و پس از پایان هر سطر به سطر دیگر برود
ولی نمیدانم از کجا شروع کنم- آیا پروژه سختی است؟

morteza_rk
24-03-2010, 15:27
سلام دوست عزیز

ورود شمارو به این انجمن تبریک میگم (هرچند که خیلی وقته عضو هستید)

این کاری که شما می خواید انجام بدید شدنی هست ، کمی سخته اما غیر ممکن نیست.

لطفا جزئیات بیشتری رو مطرح کنید تا دوستان دیگه بتونن کمکتون کنن.

mohammadjp
24-03-2010, 16:27
چون من به صورت تئوریک تا حدی با الکترونیک و برق آشنا هستم نمیدانم برای یک کار صنعتی باید از plc یا میکرو کنترلر یا از چه چیز دیگر استفاده کرد . در مورد موتورها گیربکس و سنسور ها چگونه باید عمل کنم
در حقیقت من میخواهم در دو جهت x , y با دقت در حد میکرون دسترسی پیدا کنم

armstk
24-03-2010, 17:20
ببین دقت در حد میکرون شدنی نیستش و دلیلش هم نبود لوازم لازمش هست
الان بالاترین دقتی که یک cnc داره 0.1 میلی متر هستش (قیمتش هم 11 میلیونه)
شما فعلا باید دنبال یک پلاتر با دقتی حدود 1 میلی متر باشی (همین تلورانش 1 میلی متر هم خرج زیادی داره)
همچنین دو جفت شفت انکودر و استپ موتور نیاز داری تا بتونی محور های x y رو ایجاد کنی و اگر z هم نیاز داری باید یک استپ موتور و شفت انکودر دیگه هم اضافه کنی

morteza_rk
24-03-2010, 21:30
عزیز جان می بینی که تجربه ی دوست خوبم جناب armstk از من بیشتره! پس به توصیه های ایشون گوش کن. منم اگه کمکی از دستم بر بیاد دریغ نمی کنم. ولی باید همت کنی.

mohammadjp
24-03-2010, 22:03
مرسی
تو ایران ساختش اینقدر سخته پس اینهمه پرینتر و پلاتر با دقت 1440 dpi را چطوری میسازند من فقط میخوام صنعتی باشه و بعد از یکی دوسال دقتشو از دست نده
با این سیستم من میخوام فقط یه پرتو باریک نور را در موقعیت خاص هدایت کنم

armstk
24-03-2010, 22:40
هر سیستمی که میخاد ساخته بشه , باید یک سلسله مراتبی رو رد کنه و بعد نمونه صنعتی اون تشکیل میشه
شما در مر حله اول برای ساخت یک پلاتر دو محوری به لوازم زیر نیاز دارین:
1: دوتا استپ موتور 12 ولت 1.8 درجه با گشتاوری حدود 10 کیلو (ترجیها نو)
2: دو عدد شفت انکودر 200 یا 360 یا 400 پالسی لیزر نیاز دارین
3: دو تا بالسکروز که طول اون به خودتون بستگی داره ولی برای شروع 50 سانت خوبه

فقط همین قطعات بالا حدود 300 تومن خرج داره
که بقیه نیازهاتون رو بگین تا جلو بریم

morteza_rk
25-03-2010, 02:57
آفرین به دوست خوبم armstk aa)

مشخصه که در این مقوله وارده ، احسنت. :wink:

mohammadjp
25-03-2010, 22:07
برای کنترل استپ موتورها از میکرو استفاده میشه یا PLC
lمن دوره AVR را گذروندم ولی برای کارهای صنعتی اصلا گزینه مناسبی نبود
4 تا برد با قطعات SMD و atmega64 ساختم ( کوچک بودن بورد خیلی مهم بود) که اطلاعات را از پورت سریال بگیره و رو سون سگمنت نشون بده ولی هر بورد ساز خودش رو میزد و ناامیدم کرد
الان پیگیر مطالب میکو ARM هستم
میخوام قبل از اینکه به کار عملی دست بزنم اطلاعاتم کافی و کامل باشه که بدونم چیکار میکنم:roll:

mahdifza
16-09-2011, 16:22
پلاتر برو توي اين سايت هست
مرجع برنامه نویسی F Z A (You can see links before reply)

alirezataremi
22-12-2012, 15:24
سلام
درایور استپ موتور با دقت 10000 استپ هم موجوده و این دقت مورد نظر شما رو فراهم میکنه
تو این لینک هم توضیحاتی داده: KnowledgePlus(درایور میکرو استپ) (You can see links before reply)

AnonyJavad
22-12-2012, 16:46
چیزی که به ذهن من میرسه شما باید از دو یا چند نوع موتور برای جا به جایی استفاده کنید، برای جابه جایی های کوچک از میکرو موتورها یا سیم پیچ های کوچک استفاده کنید چیزی شبیه به هد های سی دی رایتر و جابه جایی های بزرگ هم از همین استپر موتورهایی که لینک دادن.