PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : راهنمایی طراحی برد atmel

bato_990
17-02-2010, 16:45
سلم خسته نباشد.
من برد اصلی را ازفروشگاه خریدم ولی هنوز به دستم نرسیده.
می خوام در کنار کار با اون با نحوه ی طراحی بر د اشنا بشم. ویک برد برای at91sam7s64 بزنم.

نکات عملی زیر را از سایت atmel گرفتم.
در مورد اتصال منبع تغذیه و کریستال و فیلتر pll و usb یه مطالبی را گفته بود.
لینک دومی هم یه برنامه برای محاسبه فیلتر pll هست.

اتصال منبع و کریستال که کاملا واضح شرح داده شده اما
مدار usb و محاسبه فیلتر را متوجه نشدم
یه جایی خوندم که برای usb باید با pll فرکانس حدود 48meg را تولید کرد اما در برنامه محاسبه فیلتر همچین فرکانسی با فرکانس مرجع 18meg نتونستم ایجاد کنم همچنین fn را هم نفهمدم چیه .

در مورد اتصال usb هم چیز زیادی دشتگیرم نشد.

لطفا اگه گسی اطلا عاتی در این زمینه داره من را راهنمایی کنه.

در تایپیک های دیگه هم دنبال pcb برد اصلی و pcb jtag و همچنین اطلاعاتی در مورد jtag با usb گشتم چیزی پیدا نکردم کسی میتونه کمکی به من کنه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

You can see links before reply

bato_990
18-02-2010, 12:00
کسی در مورد مدار usb که در لینک pdf بالا گذاشتم اطلاعی نداره؟
آیا مدار درست هست؟
ماسفت توی مدار چه نوعی هست؟ شماره ی ماسفت چی؟
کسی اطلاعی نداره؟
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

1nafar
25-02-2010, 14:54
سلام
این محاسباتی که شما دیدید ، مربوط به برد های شرکت اتمل هست .
شما باید قطعات و موارد رو بر طبق نیاز خودت طراحی کنی .
من در زیر مراحل کار خودمون رو میزارم ( مراحلی که برای طراحی همین برد های مجود پشت سرگذاشتیم )

1- تشخیص نیاز :
توی اولین مرحله شما باید وظایف برد رو مشخص کنید .
این برد چه کاری قرار انجام بده ؟

پروژه ی ما یک برد اموزشی هست ، قرار ه کاربران با این برد کار کنن و ارم رو یاد بگیرن .

کی میخواد با اون کار کنه ؟

فردی که قبلا با ارم کار نکرده و هیچ پیش زمینه ای در کار با این میکرو و این برد نداره .

چه قطعاتی و لوازم جانبی روی اون قرار میگره ؟

چون این برد مبتدی هست و فقط برای شناخت امکانات به کار میره ، پس به قطعات خاصی نیاز نداره ( چون باید ارزون در بیاد ) . ما روی این برد یک میکرو کنترلر arm + امکانات اولیه برای راه اندازی میکرو رو میاریم .
همچنین پورت ها باید جوری طراحی بشن که دسترسی به اونا بسیار ساده باشه و فرد بتنه تمامی قطعات جانبی رو روی برد برد پیاده کنه .

چه قطعاتی توی بازار وجود داره ؟

میکرو کنترلر at91sam7x256 + پورت usb + سایر قطعات .

چه مشکلاتی در ساخت / مونتاژ /کاربرد و... وجود داره ؟

اولین مشکل قیمت برد هست که باید مرون به صرفه باشه ، مورد دوم باید امکانت و قطعات موجود روی اون کم باشه تا سریع تعمیر و عیب یابی بشه ، ب چیدمان قطعات باید جوری باشه که فرد بتونه به تمامی امکانات دسترسی داشته باشه ، برد باید جوری طراحی بشه که فرد بتونه با کمترین دردسر اون رو راه اندازی کنه و برنامه ی تست رو روی اون ازمایش کنه .

و..........

2- طراحی :
در این مرحله ما باید با توجه به نوع نیاز برد رو طراحی کنیم ،
نیاز 1 : برد باید کوچک ، ارازن قمیت ، کاربردی و .... باشه :
در این حالت ما پروژه رو در قالب دو عدد برد پیاده میکنیم . برد اول شامل میکرو کنترلر + امکانات اون و برد دوم شامل قطعات جانبی .
افرادی که نمیتونن هزینه ی زیادی رو پرداخت کنن ، میتونن برد اول رو تهیه کنن . افرادی که میخوان همه چیز رو داشته باشن ، هر دو برد رو تهیه میکنن .
همچنین ممکنه بعضی از دسوتان از امکانات موجود بر روی یکی از برد ها راضی نباشن ف این دوستان میتونن یکی از برد ها تهیه کنن و بعد از کمی پیشرفت و طی کردن مراحل اولیه برد دوم رو خودشون بسازن و...

نیاز دوم :راه اندازی ساده :
ساده ترین روش راه اندازی برد استفاده از پروتکل sam-ba هست .
برای راه اندازی این پروتکل کافیه پایه ی ddp با یک مقاومت 1.5 کیلو به تغذیه ی مثبت متصل بشه / پایه های erase و reset بیرون کشیده بشه / پایه های ddm و ddp به پورت usb متصل بشه ( با یک مقاومت 33 اهم برای جلوگیری از اتصال کوتاه شدن پورت ) / به میکرو کریستال 18432000 هرتز متصل بشه .
در این حال کافیه فرد برد رو به پورت usb متصل کنه و از اون استفاده کنه .
از اونجا که سم با در برخی از سیستم عامل ها کار نمیکنه و این برد ها ما قراره در همه جا استفاده بشه ، ما پورت jtag رو هم بیرون کشیدم تا در اینده مشکلی بوجود نیاد .
برای فیلتر pll هم رند ترین مقدار مقاومت و خازن رو انتخاب کردیم . تا فرد بتونه با اون فرکانس های استاندارد رو بدست بیاره .
از طرفی پایه های vref برای راه اندازی adc ، ولتاژ 5 و 3.3 ولت برای قطعات جانبی ، پایه ریست ، led برای تست برد و... هم مورد نیاز بود که از طریق باکس هدر ها بیرون اومد .

و...............

3- مونتاژ / عرضه / پشتیبانی :
در این مرحله ما شروع به اموزش ارم کردیم ، pcb ها و کلیه مطالب به صورت رایگان منتشر شد و ....

1nafar
25-02-2010, 15:06
من برد اصلی را ازفروشگاه خریدم ولی هنوز به دستم نرسیده.
می خوام در کنار کار با اون با نحوه ی طراحی بر د اشنا بشم. ویک برد برای at91sam7s64 بزنم.
انشالله که برد به دستتون رسیده .

یه جایی خوندم که برای usb باید با pll فرکانس حدود 48meg را تولید کرد اما در برنامه محاسبه فیلتر همچین فرکانسی با فرکانس مرجع 18meg نتونستم ایجاد کنم همچنین fn را هم نفهمدم چیه .
شما مطلب رو کامل نخوندید . توی همون مطلب نوشته شده :
میکرو کنترلر های ارم قابلیت اتصال به پورت USB رو دارن .
شما میتوید از این میکرو کنترلر ها به عنوان هاست ( میزبان ) یا دیوایس ( سخت افزار ) استفاده کنید .
برای کار با USB شما باید نرخ انقتال داده که برحسب فرکانس کریستال یا کلاک بدست میاد رو محاسبه کنید . در حالتی که فرکانس PLL برابر 48 مگاهرتز باشه ، شما یک اتصال سرعت بالا خواهید داشت .......
در کل این مطالب ربطی به راه اندازی کلی میکرو نداره و فقط برای کار با پورت USB هست .

ماسفت توی مدار چه نوعی هست؟ شماره ی ماسفت چی؟
بهتره بپرسید کاربرد اون ماسفت چی هست ؟
برای اتصال یک سخت افزار به USB شما باید پایه ی DDP رو PULL UP کنید . با این کار میزبان ( کامپیوتر ) متوجه میشه که یک سخت افزار به پورت USB اون متصل هست . در این حالت کامپوتر از دستگاه یک ادرس میخواد ، دستگاه ادرس رو برای کامپیوتر میفرسته و کامپیوتر به دنبال درایو اون میگرده و......
اگه پایه ی DDP با مقاومت 1.5 کیلو PULL UP نشه ، کامیپوتر از اتصال سخت افزار با خبر نمیشه ....
با استفاده از این مدار بالا ، شما میتونید برد رو بدون اینکه کابل USB یا تغذیه رو قطع کنید ، از کامیوتر قطع کنید .

در کل این نیاز شما هست که تعیین میکنه برد چه جوری باشه ، برای میکرو کنترلر های ARM بیشتر از N تا نقشه و طراحی وجود داره . مثلا من میخوام با حداکثر سرعت ارم کار کنم ، در این صورت باید بیخیال SAM-BA بشم .

یا .........
امید وارم توضیحات کامل باشه .