PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کار با arm های جدید

farzadsw
15-02-2010, 01:02
سلام

همونطور که میدونید پردازنده های arm انواع مختلفی دارن . arm7 و جدیدتر از اون به ترتیب زیر هستن (تو ورژن ها جدیدتر علاوه بر مواردی که گفته میشه ، امکانات داخلی پردازنده هم افزایش پیدا میکنه):

ARM7 : این پردازنده ها نسخه سوم از پردازنده های arm هستن

ARM7TDMI : نسخه چهارم ورژن Tپردازنده های arm هستن . میکروکنترلر هایی که به میکرو های arm7 معروفن از این دسته هستن . مثل at91sam7 , lpc2xxx . حداکثر فرکانسی که مبتونن داشت باشن حدود 70 مگاهرتزه (بستگی به شرکت سازنده داره) و توان پردازشیشون حدود 0.9 DMips/MHz هست .تو وسایل تجاری هم از اینا استفاده شده و میشه مثل :Game Boy Advance, Nintendo DS, iPod

StrongARM

arm8

ARM9 : که چند تا زیر شاخه داره . یکی از اونا ARM920T هست که اونم نسخه چهارم از معماری arm هست ولی تعداد پایپلاین ها از 3 به 5 افزایش یافته ، کش اضافه شده و واحد mmu هم اضافه شده . به همین خاطر توان پردازشی به حدود 1.1 DMips/MHz افزایش پیدا کرده . حد اکثر فرکانس کاری هم حدود 200 مگا هرتز هست. میکروکنترلرهای arm9 از این هسته پردازشی استفاده میکنن.

ARM9E

ARM10E

XScale

ARM11 : نسخه ششم از معماری آرم که پایپلاین ها 8 تا شده و یک سری ستورات dsp هم اضافه شدن . توان پردازشی حدود 1.4 DMips/MhHz

Cortex : این سری نسخه هفتم و جدید ترین نسخه از معماری آرم هست که زیر مجموعه های مختلفی داره از جمله
cortex-m3 : با توان پردازشی 1.25DMips/MHz و حداکثر فرکانس 100 مگا هرتز . کش و mmu نداره (مثل arm7tdmi ) ولی مصرفش انرژیش کمتره
cortex-A8 : دولایه کش داره ، 13 مرحله پایپلاین توان پردازشی حدود 2 DMips/MHz و حداکثر فرکانس 1GHz (معمولا 600 مگا هرتزه)

برای اینکه یه جمع بندی کلی در مورد سرعت(قدرت پردازش) داشته باشیم کافیه حداکثر فرکانس کاری رو در توان پردازشی ضرب کنیم :

آرم 7 : 63 میپس
آرم کرتکس ام3 : 125 میپس
آرم9 : 200 میپس
آرم11 : 700 میپس
آرم کرتکس آ8 : 2000 میپس

--------------------------------------------------------------

تو ایران کم کم داره استفاده از میکروکنترلر ها و میکروپروسسور های آرم جا میوفته . در حال حاظر جدیدترین میکروکنترلری که مثلا hightech محسوب میشه همون arm9 هست .
فعلا 2 نوع میکروی arm9 تو ایران یافت میشه ، یکی میکروی at91sam9260 هست و دیگری S3C2412 ساخت سامسونگ(فقط به صورت بورد آماده) .
at91sam9260 فقط به دلیل پکیج tqfp که داره قابل استفاده هست وگرنه مدلهای جدیدتر و بهتری از اون خانواده در حال حاظر موجود هستند ولی متاسفانه پکیج اونا bga هست و نیاز به برد چندلایه دارن(مثلا at91sam9263) . ساخت یه بورد برای استفاده از at91sam9260 با توجه به وضعیت فعلی صنعت pcb در داخل کشور هزینه مالی و زمانی بالایی داره .
به همین دلیل اکثر افرادی که در داخل کشور با arm9 کار میکنند از بورد آماده استفاده میکنن .درنتیجه بوردهای mini2440 که از چیپ S3C2412 در آنها استفاده شده و قیمت نسبتا ارزانی دارن (حدود 200 هزار تومان ) گل کردند:lol: . این بوردها به صورت چندلایه هستند و قابل مونتاژ در داخل کشور نیز نمیباشند اما به دلیل قدیمی بودن آنها و تولید انبوه شدنشان قیمت نسبتا پایینی دارند.

الان وقتی صحبت از استفاده از آرم های جدید میشه ، همه به فکر arm9 می افتن . تا جایی که من خبر دارم یه سری قصد داشتن خودشون بورد رو بسازن ، با اینکه طراحی بورد از یه نمونه خارجی بود و فقط قصد مونتاژ داشتن ، تااین لحظه به نتیجه ای نرسیدن (البته موفق به چاپ pcb دولایه شدن!) . یه عده دیگه هم که بورد mini2440 رو خریدن.

----------------------------------------------------------------
همه این مقدمه ها رو گفتم (!) تا بگم ، اگه قرار باشه ما با یه آرم جدیدتر کار کنیم چه لزومی داره که آرم9 باشه ؟! به نظر من باید با arm cortex-a8 کار کرد .
برای استفاده از arm های جدید (9 به بعد) باید اول یه سیتم عامل نصب کرد و بعدا برای اون سیستم عامل برنامه نوشت (مثل برنامه هایی که برای کامپیوتر شخصی و ویندوز نوشته میشه) و به هیچ عنوان منطقی نیست که برنامه رو در سطح پایین مثل avr ,arm7 بنویسیم . بنا براین تنها تفاوتی که در کار کردن با آرم9 و مثلا کرتکس آ8 هست ، در نصب اولیه سیستم عامل هست . از اون به بعد فقط کافیه برای سیستم عامل برنامه نوشته بشه و تفاوتی نداره.
از طرف دیگه پردازنده cortex-a8 جدیدترین تکنولوژی هست . به عنوان مثال جدیدترین موبایلها مثل N900 , IPhone 3GS (که فقط چند ماه از اومدنشون میگذره) جزو اولین موبایلهایی هستن که از این پردازنده استفاده میکنن و در سالهای آینده موبایلها و لپتاپ های مختلفی با استفاده از این پردازنده ساخته خواهند شد.
در حال حاظر میکروکنترلر و یا حتی میکرو پروسسور این پردازنده در بازار جهانی وجود ندارد (شاید 2-3 سال بعد از ساخته شدن میکرو کنترلر با آرم11 این اتفاق بیوفتد ، یعنی کلا حدود 4-5 سال بعد) .

اما شرکت تگزاس اینسترومنت (TI )حدود 1 ساله اقدام به ساخت یه چیپ کرده به اسم OMAP3530 . در این چیپ 3 پردازنده وجود دارد :

arm cortex-a8 با فرکانس 600 مگا هرتز

یک dsp ی TMS320C64x با فرکانس 450 مگا هرتز . که قابلیت دیکد کردن و پخش انواع فرمتهای صوتی و تصویری ، حتی فیلم های 720p را دارد

یک شتاب دهنده سه بعدی PowerVR SGX که قابلیت رندر کردن تصاویر سه بعدی از جمله بازی های سه بعدی (مثلا quake3 ) را دارد.

همه اینها در یک چیپ omap3530 و با پکیج bga وجود داره ! توان قدرت تقریبا به اندازه یه پنتیوم 4 تو همون فرکانس هست !! ولی با این تفاوت که پنتیوم 4 بیشتر از 60 وات مطرف برق داره و بدون فن نمیتونه کار کنه ولی این حداکثر 2 وات مصرف برقشه و داغ نمیکنه ، بنابراین نیاز به فن نداره !

-----------------------------------------------

از روی این چیپ چند نوع بورد زدن (بوردها 6-7 لایه هستن پس فکر مونتاژش رو نکنید!) .
من 2تا از این بورد ها رو خریدم که بزودی راهش میندازم( عکسها مربوط به راهنمای اونه) :

You can see links before reply

بوردهای beagle بورد هم بورد جالبی هست:

اون بورد اولی قیمتی تقریبا مشابه بیگل بورد داره (تو خارج) ولی امکانات جانبی زیادی داره.
مزیت بیگل بورد اینه که معروفتره (درنتیجه مثال براش بیشتره) کوچیکتره ولی امکانات جانبی کمتری داره . مثلا برای وصل کردن به شبکه لن باید یه ماژول دیگه خریداری بشه (رو خورد بورد لن نیست) . یه فرق دیگه بیگل بورد با بقیه اینه که رم و نند فلش رو ، همراه omap3530 ، توی یه چیپ قرار دادن (یه چیپ اختصاصی سفارش دادن) بنابراین ابعاد بورد کوچیک شده.
بورد های دیگه ای هم هستن که قیمتشون بیشتره و کمتر هم شناخته شده هستن.

------------------------------------------------

من این مطلب رو اینجا مطرح کردم تا ببینم نظر بقیه چیه ؟
اگه بقیه تمایل داشته باشن من میتونم ابن بورد ها رو از خارج تهیه کنم ، لطفا نظرتون رو در این مورد بگید .

armstk
15-02-2010, 15:33
من از قبله اين كه آقاي farzadsw اين تاپيك رو بزنن گفته بودم كه از اين برد ها ميخام
ديگه تا كي ميخام 5 6 سال از تكنولوژي دنيا عقب بيفتيم؟ تا كي ميخام با آرم 7 كه ماله 5 6 ساله پيشه يا آرم 9 كه ماله 2 ساله پيشه كار كنيم؟ حالا ديگه avr و pic هم كه جاي خود دارن

مطمئنا اگر با يك چنين ميكرويي كه هنوز چند ماه از توليدش نمي گذره كار كنيم واقعا پيشرفت زيادي خواهيم داشت
اگر با يكي از همين cortex a8 كار كنيم ،انگار ديگه با يك كامپيوتر واقعي كار كرديم تازه ي يك سيستم گرافيكي هم به اين ميكرو اضافه شده كه ميتونه به عنوان يك كارت گرافيك كار كنه و حتي ميتونه بازي هايي مثله كانتر رو روش نصب كنيم
با توجه به اين كه آرم7 يك از ميكرو هاي پايه آرم حساب ميشه و من فكر ميكنم تا چند ماه ديگه تمام امكانات جانبي اون رو راه اندازي كنيم وديگه حرفي براي گفتن نباشه،توي اين مدت ميتونيم به آقا فرزاد سفارش بديم كه برامون برد بيارن
ولي با توجه به اين كه چين يه 2000 كيلومتري با ايران فاصله داره اگر بخان در حد مثلا 2 تا برد رو سفارش بدن خوب ارزش نداره ولي اگر دوستاني كه مايل به تهيه اين برد هستن بگن تا تعداد بردي كه وارد ميشه به حد نصاب برسه

بعدشم از لحاظ مالي هم مطمئنا به نصف خودمون هستش مثلا الان يه برد mini2440 كه روش يه ميكرو آرم سامسونگ داره فكر ميكنيد قيمتش توي خارج چنده؟ و توي توي ايران چند ميشه؟ قيمتش توي خارج 80 دلاره ولي وقتي ميرسه در ابتدا قيمتش 300 تومن بود و حالا بعضي ها كه با انصاف تر بودن قيمت اونو به 200 تومن رسوندن
تازه اونايي كه وارد ميكنن يكي يا دوتا كه نميارن شايد 100 تا از اين برد هارو وارد كنن و قيمتش هم بازم از اون 80 دلار كمتر ميشه
بازم هرچي باشه وپول گمرك رو هم حساب كنن و حتي خودشون هم سود زيادي كنن بازم 200 تومن نميشه!
حالا دوستاني كه تمايل دارن حتمن بگن چون كه ديگه يه چنين فرصتي ايجاد نميشه تا بعدا در مورد مساول مالي هم صحبت بشه
راستي هر چي كه تعداد بيشتر بشه چون كه هزينهاي گمرك و غيره روي تعداد افراد بيشتري تقسيم ميشه پس ارزون تر در مياد

1nafar
15-02-2010, 16:32
سلام
من با پیشرفت موافقم ، اما در این جا سه تا حالت داره :

حالت اول : من تا حالا با ارم کار نکردم ، ( ممکنه قبلا چند تا پروژه ی اماده رو روی میکرو کنترلر ریخته باشم و خروجی گرفته باشم ) .
پس یه دونه برد اماده میگیرم و با استفاده از سیستم عامل های اماده چند تا فیلم و ... رو روی مانیتور نمایش میدم و کلی ذوق میکنم .

اما در اینجا یه نکته وجود داره ، چون من نمیدونم میکرو چه جوری کار میکنه ، پس هیچ کاری از دستم برنمیاد . برد به یک اسباب بازی تبدیل میشه و ....

حالت دوم : من قبلا با ارم کار کردم و کامل به اون مسلط هستم ، برد رو میخرم و چون از طرز کار اون سر در میارم ، پس هیچ مشکلی سر راه من وجود نداره .
من به راحتی هر چیزی رو که بخوام تغییر میدم و روی برد خودم می ریزم .

فقط مشکلی که هست ، اینکه من به برد خودم محدود میشم ، من نمیتونم به این برد چیزی رو اضافه کنم .

حالت سوم : من کامل به ارم 7 مسلط هستم . و میام یه برد برای خودم میسازم .
برد من از چند تا بخش تشکیل شده :
----یه برد 10*10 که روی اون امکاناتی برای پورت ها وجود داره ( مثلا پورت های کام ، شبکه ، can و... رو روی یک برد میارم )
----یه برد دیگه هم برای اتصال مورادی مثل lcd و کیبرد ، led و... در نظر گرفتم
---- یه برد اصلی هم وجود داره که روی اون میکرو و حافظه ها نصب شده .
در این حالت من هر وقت که بخوام میتونم برد رو تغییر بدم ، امکاناتی رو که هست اضافه یا حذف کنم و خلاصه دستم برای هر نوع تغییر باز هست .

نظر من این هست که ما اول arm 7 رو تموم کنیم ، چون این میکرو پیش نیاز بقیه هست .( مطالب زیادی نمونده و اگه همت کنیم تا عید اموزشش 100% تموم هست ) .
وقتی که کامل با اصول و قوائد اشنا شدیم . میتونیم بریم سراغ ارم های دیگه و سیستم عامل .

در ضمن اگه شما بتونید همکاری کنید ، می تونیم یک گروه تحقیقاتی راه اندازی کنیم ، گروهی که بر روی ارم 9 و نحوه ی نصب سیستم عامل روی اون کار میکنه .

در مورد pcb و قطعات مورد نیاز هم هیچ مشکلی وجود نداره ، در صورتی که گروه واقعا بازده داشته باشه ، هزینه های اون از طرف گروه کویر الکترونیک پرداخت میشه .

farzadsw
15-02-2010, 17:13
توجه داشته باشید ، که هیچ وقت arm7 جایگزین avr ,pic نخواهد شد
همینطور arm9 جایگزین arm7 نخواهد شد چون هر کدوم کاربورد خودشون رو دارن.

مثلا چون avr , pic کامپایلر اختصاصی دارن و پکیج اونا هم به صورت dip هست و قیمتشون هم نسبتا ارزونتره ، درنتیحه برنامه نویسی براشون راحت تره و میشه مدارشون رو راحت رو برد بورد بست. برای همین تو کارای ساده (و ارزون) یا مسایل آموزشی هنوزم تو دنیا (حتی دانشگاه های معتبر) از اینا استفاده میکنن.

آرم7 یه لول بالاتر از avr هست و تو کارهای نسبتا پیشرفته تر استفاده میشه . و چون هر محصولی واسه خودش یه pcb داره ، tqfp بودن پکیج مشکلی ایجاد نمیکنه .

آرم 9 رو به خاطر داشتن سیستم عامل ازش استفاده میکنن چون کار برنامه نویسی رو ساده میکنه و از طرف دیگه قدرت پردازشش بیشتره اما از طرفی باید حافظه خارجی براش استفاده کرد که ابعاد و هزینه بورد رو زیاد میکنه . طراحی مدار (مداری که اصولی طراحی شده باشه نه هر مداری) براش سختر هم سخت . پس وقتی یه سرعت پردازش بیشتری نیازه از اون استفاده میکنن. مثلا برای ساخت موبایل (البته موبایل های قدیمی !) پردازش سیگنال یا مرکز کنترل که یه رابط گرافیکی (رنگی) داره.

اما اگه بین دو محصول یکی نسبت به دیگری مزیتی نداشته باشه ، میگن از رده خارج شده و اون یکی جایگزینش شده .
مثلا میکرو های 8051 هیچ مزیتی نسبت به avr , pic ندارن برای همین از رده خارج شدن . البته قیمتشون یکم ارزونتره ! که تو ایران اونم وجود نداره !

arm9 ,arm cortex-a8 هم همینطوره ، هر دوی اونا نیاز یه حافظه خارجی دارن طراحی بورد برای هردوشون سخته (البته برای کرنکس آ8 یکم سخت تره) و رو هر دوشون باید سیستم عامل نصب بشه و قیمتشون هم زیاد فرقی نداره ولی قدرت پردازش arm9 با cortex-a8 قابل مقایسه نیست ! و مزیتی در استفاده از arm9 نیست (لااقل من نمیبینم!)

----------------------------------
یه مورد دیگه هم توجه کنید که از omap3 , arm9 باید به عنوان مرکز کنترل استفاده کرد و میکرو های دیگه (arm7 یا avr ) با اون شبکه بشن . مثلا نباید انتظار داشته باشید که هم adc داشته باشن هم pwm هم ...... اگر مشخصات میکروکنترلر های arm9 رو ببینید ، متوجه میشید که بعضی ها adc ندارن ، بعضی ها pwm , ... اصلا اگه قرار باشه مثلا با pwm یه موتور رو کنترل کنیم چه لزومی داره که از arm9 استفاده کنیم ؟ همون avr جواب میده !
برای لیست پروژه هایی که با omap3 (همون arm cortex-a8 ) انجام دادن لینک زیر رو ببینید :

kavir
15-02-2010, 17:24
سلام
دوستان ما همه جوره پایه هستیم و کمک می کنیم و آموزش ها و تحقیقات ما برنامه ریزی شده هست اول از همه تصمیم به ارم 7 شد
بله به قول دوستان این میکرو پایه هست و منم قبول دارم
نظر من اینه اول ارم 7 رو به جای قبولی برسونیم و اونقدر روش کار شده باشه که برای دوستانی که تازه می خوان کار کنند مثل راه اندازی lcd در بسکام باشه
دوستـــان هنوز خیلی برنامه ها و مثال ها هست که روش بحث نشده به نظر من تا عید تا می تونیم مثال و پروژه براش بذاریم فقط یک همت مجدد نیاز هست
البته این نظر شخصی من هست

1nafar
15-02-2010, 17:53
توجه داشته باشید ، که هیچ وقت arm7 جایگزین avr ,pic نخواهد شد
همینطور arm9 جایگزین arm7 نخواهد شد چون هر کدوم کاربورد خودشون رو دارن.
این حرف شما 100 % درست هست ، هر کدوم از این میکرو کنترلر ها جایگاه خاص خودشون رو داره و در مکان خاص خودش رو داره .

توی قدرت و سرعت ارم 9 هم هیچ جای شکی نیست ما میتونیم یک گروه تشکیل بدیم ، اما بدون شک اعضای فعال اون بیشتر از 5 یا 6 نفر نمیشه به دلایل زیر :
1- اغلب افردا هنوز توی مفاهیم اولیه ارم 7 مشکل دارن ...
2- خیلی ها قدرت خرید برد رو ندارن ( این یک واقعیت هست و نمیشه با این جواب " هر کسی میخواد پیشرفت کنه باید پول خرج کنه " بهش پاسخ داد )
3- چون منابع ارم 9 کم هست ، این وسط تعداد از دوستان مترجم و تولید کننده میشن و یه تعداد مصرف کننده
4- و........

میتونیم بالای همین پست یه نظر بزاریم ، با گزینه های زیر :
نظر شما در مورد ارم 9 و سیستم عامل چیست ؟
1- خیلی خوبه و من برد رو میخوام
2- من نمیدونم چی هست ، توضیح بدید
3- اول ارم 7 رو تموم کنیم بعد بریم سراغ ارم 9
4- اصلا ارم چی هست
5- و سایر گزینه ها .......

farzadsw
15-02-2010, 18:17
ممنون از اینکه دوستان نظرشون رو مینویسن
بحث اصلی من سر این بوده که چرا از cortexa8 به جای arm9 استفاده نکنیم ؟

اون 3 تا حاتی که گفتید ، برای arm9 هم صادقه

طراحی مدار برای arm9 و کلا مدارات فرکانس بالا (بازم میگم مدار اصولی نه هر مداری ) نیاز به تخصص داره یعنی یکی بگه باشه که کارش فقط همین طراحی pcb باشه . ممکنه اصلا طرف ندونه میکرو کنترلر چیه ولی تو طراحی مدار (رعایت قوانین و مسایل علمی تو فرکانس بالا) چند سال تجربه داره و میتونه این کار رو انجام بده .
حالا فرض کنیم از لحاظ طراحی مدار مشکلی نیست ، تنها میکروی arm9 ای که تو ایران قابل مونتاژ روی بورد 2 لایه هست ، at91sam9260 ه . خودتون برید تو سایت اتمل ببینید 9260 با 9263 چه فرقهایی داره . همون هم به دلیل فاصله کم پایه ها و تعداد زیادشون اکثر مغازه ها نمیتونن درست درش بیارن . اونجاهایی هم که کیفیت کارشون خوبه قیمت چند برابر میخوان (رجوع شود به تاپیک "تیم لینوکس" در eca) .

نظر من این هست که ما اول arm 7 رو تموم کنیم ، چون این میکرو پیش نیاز بقیه هست .( مطالب زیادی نمونده و اگه همت کنیم تا عید اموزشش 100% تموم هست ) .
وقتی که کامل با اصول و قوائد اشنا شدیم . میتونیم بریم سراغ ارم های دیگه و سیستم عامل .
آرم7 پیش نیاز آرم های جدید نیست (اگرچه آشنایی با اون میتونه کمک کنه) . آرم9 و آرم7 یه فرق اساسی دارن اونم در لول نوشته شدن برنامه هست . تو آرم 7 برنامه رو تو پایین ترین لول مینویسن بنابراین باید با سخت افزار آشنایی کامل وجود داشته باشه ولی تو آرم و بالاتر برنامه رو در سطح سیستم عامل مینویسن . درست مثل برنامه هایی که برای کامپیوتر نوشته میشه . آیا برنامه نویس هیچ اطلاعی از پردازنده کامپیوتر خودش داره ؟ براش فرقی میکنه که اینتل هستت یا amd ؟ پنتوم 4 هست یا core i7 ؟
تنها زمانی به اطلاع از سخت افزار نیازه که قراره سیستم عامل برای اون بورد پورت بشه ، پورت کردن یه سیستم عامل روی دوبورد که پردازنده مشابهی دارن ، نیاز به تغییر پارامترهای سیستم عامل داره و زیاد سخت نیست .

اما پورت کردن یه سیستم عامل برای یه پردازنده جدید نه بورد جدید (یعنی قبلا برای اون پردازنده پورت نشده باشه) ، کار بسیار سختی هست و معمولا تیم سازنده خود سیستم عامل اون کار رو انجام میدن .

اما شما یه موردی رو اصلا در نظر نمیگیرید : اینکه فعلا هیچ تجربه ای در خصوص استفاده از arm9 ( یا جدیدتر از اون ) وجود نداره ، بعد شما میخواید از صفر شروع کنید :
1. بورد رو طراحی کنید و بسازید (قبلا در مورد مشکلات همین بخش توضیح دادم)
2. سیستم عامل رو روی بورد پورت کنید
3. برای بورد برنامه بنویسید

تو هر کدوم از این 3 مرحله امکان اشتباه هست . فرض کنید بعد n روز کار های بالا رو انجام دادید ولی برنامه ای که نوشتید کار نمیکنه . شما از کجا بدونید ، بوردتون اشکال داره؟ سیستم عامل درست پورت نشده ؟ یا خود برنامه اشکال داره ؟

اساسا بوردهای آماده رو برای همین میسازن (و مردم هم میخرن ) که طرف که میخواد برنامه نویسی رو یاد بگیره از بورد و سیستم عاملش اعتماد داشته باشه . در مرحله بعدی بیاد یه سیستم عامل دیگه نصب کنه (یا همون رو تغییر بده) و نهایتا بیاد یه بورد مخصوص کارش طراحی کنه .

این بورد ها رو برای سرگمی افراد مبتدی نمیسازن . همچنین قرار نیست شما تا ابد همین بورد رو استفاده کنید

این بورد های آماده برای آموزش هست و بس !

مثلا اگه کسی بیاد برای پروژهای که توش قراره از sam7x استفاده بشه ، از بورد کویر استفاده کنه کار خیلی کودکانه ای کرده

1nafar
15-02-2010, 18:48
سلام حرف های شما کاملا درست هست ، همون طور که گفتم من مخالف بحث روی cortexa8 نیستم . اما ما میتونیم زمانی رو که روی اون گذاشته مبشه رو به تموم کردن ارم 7 اختصاص بدیم .
در این بین اگر ارم 9 واقعا طرف دار زیاد باشه و بالای 20 نفر توی انجمن خواهان کار بر روی cortexa8 باشن ، ما گروه تحقیقاتی رو تشکیل میدیم و کار بر روی cortexa8 یا هر میکرو کنترلر دیگه رو شروع می کنیم .

بحث اصلی من سر این بوده که چرا از cortexa8 به جای arm9 استفاده نکنیم ؟
arm9 چیزی هست که توی دهن من افتاده ، منظور من cortexa8 هست ( در کل پیشرفته از ارم 7 ) .

آرم7 پیش نیاز آرم های جدید نیست (اگرچه آشنایی با اون میتونه کمک کنه) . آرم9 و آرم7 یه فرق اساسی دارن اونم در لول نوشته شدن برنامه هست . تو آرم 7 برنامه رو تو پایین ترین لول مینویسن بنابراین باید با سخت افزار آشنایی کامل وجود داشته باشه ولی تو آرم و بالاتر برنامه رو در سطح سیستم عامل مینویسن . درست مثل برنامه هایی که برای کامپیوتر نوشته میشه . آیا برنامه نویس هیچ اطلاعی از پردازنده کامپیوتر خودش داره ؟ براش فرقی میکنه که اینتل هستت یا amd ؟ پنتوم 4 هست یا core i7 ؟
درسته این مورد هم جای بحث زیادی داره و میشه هر کاری با ارم 9 انجام داد .

اما شما یه موردی رو اصلا در نظر نمیگیرید : اینکه فعلا هیچ تجربه ای در خصوص استفاده از arm9 ( یا جدیدتر از اون ) وجود نداره ، بعد شما میخواید از صفر شروع کنید :
1. بورد رو طراحی کنید و بسازید (قبلا در مورد مشکلات همین بخش توضیح دادم)
2. سیستم عامل رو روی بورد پورت کنید
3. برای بورد برنامه بنویسید

تو هر کدوم از این 3 مرحله امکان اشتباه هست . فرض کنید بعد n روز کار های بالا رو انجام دادید ولی برنامه ای که نوشتید کار نمیکنه . شما از کجا بدونید ، بوردتون اشکال داره؟ سیستم عامل درست پورت نشده ؟ یا خود برنامه اشکال داره ؟

این کار بیشتر جنبه ی تحقیقاتی داره ، هدف اصلی ما کار با سیستم عامل و نوشتن برنامه روی اون هست . قطعا وقتی ما با نحوه ی کارکرد قطعات اشنا بشیم بهتر میتونیم با اونا کار کنیم ، ما میتونیم نسخه ی لینوکس رو طبق چیزی که میخواییم تغییر بدیم .
در این بین اگه کار ها واقعا خوب پیش بره و به جایی برسیم ، امکان ساخت برد هم وجود داره .
در ضمن ما مشکلی از لحاظ امکانات و هزینه و قطعات نداریم ، و حاضریم برای کار های تحقیقاتی سرمایه گذاری کنیم ، البته در صورتی که اون کار مفید باشه .

farzadsw
15-02-2010, 18:54
این حرف شما 100 % درست هست ، هر کدوم از این میکرو کنترلر ها جایگاه خاص خودشون رو داره و در مکان خاص خودش رو داره .

توی قدرت و سرعت ارم 9 هم هیچ جای شکی نیست ما میتونیم یک گروه تشکیل بدیم ، اما بدون شک اعضای فعال اون بیشتر از 5 یا 6 نفر نمیشه به دلایل زیر :
2- خیلی ها قدرت خرید برد رو ندارن ( این یک واقعیت هست و نمیشه با این جواب " هر کسی میخواد پیشرفت کنه باید پول خرج کنه " بهش پاسخ داد )
3- چون منابع ارم 9 کم هست ، این وسط تعداد از دوستان مترجم و تولید کننده میشن و یه تعداد مصرف کننده
4- و........

میتونیم بالای همین پست یه نظر بزاریم ، با گزینه های زیر :
نظر شما در مورد ارم 9 و سیستم عامل چیست ؟
1- خیلی خوبه و من برد رو میخوام
2- من نمیدونم چی هست ، توضیح بدید
3- اول ارم 7 رو تموم کنیم بعد بریم سراغ ارم 9
4- اصلا ارم چی هست
5- و سایر گزینه ها .......

ببخشید من دنبال یه مطلب دیگه تو اینترنتم ، صفحه ها رو دیر ریفرش میکنم(پاسخها برای 2تا پست قبله!)

*هر جا میگم آرم9 منظورم آرم9 و جدیتر هست نه لزوما خود آرم9

1. در مورد مفاهیم اولیه آرم7 توضیح دادم که پیش نیاز آرم9 نیست

2. من بازم میگم ، کسایی که به دلایلی به قدرت پردازش زیاد و امکانات آرم های جدید نیاز دارن باید از این میکرو استفاده کنن. مثلا تو خیلی از رباتها اصلاعات از طریق سیم یا ماژول های بیسیم به کامپیوتر فرستاده میشه و تو کامپیوتر پردازش میشه و دوباره برگردونده میشه .، ولی اگه پردازنده روی ربات قوی باشه نیازی به این کار نیست که خود این کار مزیت های بسیاری داره! پس اگه کسی واقعا نیاز داره مسلما باید هزینه هم بکنه .
در ضمن این واقعیت رو هم در نظر داشته باشید که فقط هزینه ساخت و مونتاژ بورد (غیر از زمان ) توی ایران بیشتر از تهیه بورد آزمایشی هست . من یکی رو میشناختم که برای پروژه کارشناسی مجبور شد یه بورد آرم9 بسازه ، براش حدود 350 تومن در اومد ! البته اگه تولید انبو باشه (مثلا 1000 تا) قیمت کمتر میشه

3. منابع برای آرم9 کم نیست . مهمترین مساله پورت سیستم عامل هست که متلب براش وجود داره

آرم 9 رو نباید به تنهایی استفاده کرد ، کنار اون باید از میکرو های ساده تر هم استفاده کرد . مثلا اون رباتی که مثال زدم برای حرکت و سنسور ها از یه میکروی ساده استفاده میکنه و اطلاعات اونا رو به آرم9 میفرسته . بنابراین یادگیری آرم9 رو میشه به موازات آرم7 انجام داد. همونطور که نیازی نیست یه نفر تمامی قسمتهای avr رو راه بندازه بعد بره سراغ آرم 7 (من خودم هنوز i2c رو با avr راه ننداختم ، چون نیاز هم نداشتم)

نظر سنجی هم احتمالا اضافه میکنم ولی با این گزینه ها:
اگه قرار باشه با آرم جدیدتر که سیستم عامل داره ، کار کنید کدوم رو انتخاب میکنید.
1. ساخت arm9 که محدود میشه به at91sam9260
2.بورد آماده arm9
3. بورد آماده OMAP3 یعنی cortex-a8 +dsp + 3d

armstk
15-02-2010, 22:31
مهم نيستش كه آدم كاملا تك تك امكانات آرم 7 رو راه بندازه مثلا من هنوز mmc،spi ،i2c رو با avr راه ننداختم و هر وقت كه نيازم شد ميرم اينا رو هم راه ميندازم اصلا ممكنه كه من اينا رو ياد بگيريم ولي بعدا هم بدردم نخوره

هر كسي كه ميخاد به هدفش برسه بايد از يك سري چيز ها بگذره به نظر من هركي ميخاد توي اين دنيا چيزي رو به صورت عملي ياد بگيره بايد پول خرج كنه چون توي اين دنيا همه به عشق پول زنده و آرزو دارن يك شبه پولدار بشن
آيا كسي با يك دونه اسكناس 1000 تومني ميتونه حتي avr رو ياد بگيره؟ خوب مسلما نميتونه آدم بايد پول خرج كنه حالا بعضي ها پولشون رو ميدن لباس مد روز رو بگيرن و بعضي مثل ما ميرن at91sam7x256 ميخرن كه وزنش 1 گرم هم نيست
بعدشم كه هر كسي كه با avr كار كرده هزينه هاي زيادي هم متقبل شده اين موضوع براي آرم 7 و آرم و كرتكس آ8 هم استنباط ميكنه
شما تا حالا خودتون حساب كردين چقدر پول براي يادگيري حتي avr خرج كردين؟ يا چقدر هزينه براي آرم 7 كردين؟
واقعا اگر كسي حساب كنه كه چقدر خرج كرده همه تعجب ميكنن كه يك آي سي به اين كوچيكي اين همه خرج داره؟

پس در كل هر كسي كه براي يادگيري avr و آرم7 پول خرج كرده مطمئنا توانايي هم داره كه خرج يك كرتكس آ8 كنه

كاملا درسته ولي كسي كه خودش ميشينه تجربه كسب ميكنه و ديتاشيت هارو ترجمه و استفاده ميكنه به نفع خودش هستش حالا اگر دوست داشت در اختيار ديگران ميزاره كه دو نوع مصرف كننده ايجاد ميشه :
يكي اين كه اين اطلاعات رو از توليد كننده دريافت ميكنه و استفاده ميكنه ولي هيچ چيزي ياد نميگيره و به ضرر خودش هست
دسته دوم كساني هستن كه اين اطلاعات رو از توليد كننده دريافت ميكنن و سعي ميكنن راه اونا روادامه بدن كه اين هم به نفع خودش هستش و هم به نفع ديگران

مشكل ديگه هم اينه كه آدم اگر بخاد خودش بورد آرم9 رو طراحي كنه بر فرض مثال هم اگر قسمت هاي فركانسي مدار رو هم استاندارد طراحي كنه و همه چيز هم خوب پيش بره حتي اگر بخايم از يك at91sam9260 استفاده كنيم فاصله بين پين هاي اين ميكرو كمتر از 0.5 ميلي متره اگر بخايم كه بديم بيرو برامون بزنن دو حالت پيش مياد:

يا اين كه ميزنه ولي با دقت پاييني و قيمت برابر با ديگر برد هاي متاليزه(در اين حالت برد ما كار نخواهد كرد و همه پولمون هدر ميره)
يا اين كه برد رو با كيفيت خوب ميزنه(كه بعيد ميدونم كسي بتونه)ولي به اندازه قيمت پدر و مادرش حساب ميكنه و ميگه چون كه دقتش زياده و من هم خيلي قشنگ درش آوردم سانتي 500 با هات حساب ميكنم

اگر هم بخايم خودمون با سيلك اسكرين بزنيم چون كه ديگه واقعا دقت كار بالا هستش ممكنه بازم بايد هزينه ي زيادي تحمل كنيم
تازه اين فقط براي يك ميكرو آرم 9 معمولي بودش كه پكيجش tqfp يه حالا ديگه كار با يك كرتكس آ8 كه پكيج bga داره و نميشه با يك برد زير چهار لايه باهاش كار كرد جاي خود داره
پس توي اين شرايط به دلايل زير كار با اين برد كه دوستمون معرفي كردن از تمام لحاظ بهتره:

1:قطعات مورد نياز براي كار با آرم9 مثله حافظه خارجي توي ايران نيستش و اگر هم امثال جوان الكترونيك هم وارد كنه قيمتش ارزون نيست و به 7 8 برابر قيمت خارجش توي ايران ميفروشه
2:طراحي pcb كار هر كسي نيست و اگر هم افرادي مثله "گروه لينوكس" رفتن يه برد آرم 9 زدن استاندارد نخواهد بود و بازدهي نداره
3:ساخت pcb كه مشكلاتش رو عرض كردم
و.....

arsalan681
16-02-2010, 00:12
با سلام به همه دوستان واقعا از مباحث استفاده کردم ایول به اطلاعات

با اجازه من فقط نظرم رو می گم و اطلاعات زیادی در مورد این میکرو جدید و مورد بحث شما ندارم

به نظر من (اولا با kavir موافقم)چون استارت آرم7 زده شده بهتره که آموزشش تموم بشه چون صورت خوبی هم برای مجله وسایت نداره و هم اینکه هدف این سایت فکر کنم آموزش بوده چون خیلی از افراد از این میکرو چیزی نمی دونن و این مجله خیلی بهشون کمک میکنه ومنبع خوب دیگه موجود نیست .من خودم قبلا با این میکرو کار کردم ولی به دلیل مشکلاتی کنار گذاشتم و الان واقعا دارم از این آموزشها استفاده میکنم
درمورد این سری جدید که داره بحث میشه من هم با بورد آماده موافقم چون وقتی که میخواد روی طراحی مدار و تهیه اون گذاشته بشه روی آموزش و پروژه ها بره بازدهی خیلی بهتری داره البته تمام اینها به همت بچه ها بستگی داره تا یه آموزش خوب مثل آرم 7 در بیاد.

در مورد لحیم کاری پایه بگم الان بوردهای fpga مثلا spartanIIیا spartanII که حدود 210 پین دارن رو که به راحتی مونتاژ میکنن( البته خودتون اشاره به قیمت و کیفیت کار کردین) یعنی این میکرو جدید مورد بحث از fpga پایه هاش بیشتره و اطلاعاتی دربارش ندارم تو تصویر انگار که کوچیکتر از fpga هست البته به پکیجش اشاره کردید فهمیدم bga هست که واقعا سخته

در مورد برنامه نویسی که گفتین چه فرقی میکنه پردازنده یا سخت افزار چی باشه بگم که برنامه هایی که نوشته میشن روی pc به همه اینها ربط داره تو برنامه ای که می نویسی باید مقدار استفاده از رم و سی پی یو در نظر گرفته بشه (برنامه باید بهینه باشه این یک اصله توی برنامه نویسی) البته که من تاحالا کم دیدم رعایت بشه نمونش اینکه اگر توی برنامه قرار از مثلا پشته استفاده بشه یه اشتباه ممکنه سی پی یو رو به فنا بده

ببخشید در مورد بورد پورت سیستم عامل بیشتر توضیح بدین!

farzadsw
16-02-2010, 01:54
بله من هم موافقم که نباید arm7 رو نیمه کاره رها کرد ؛ برای همینم توضیح دادم که میشه به طور موازی با هردوی اینا کار کرد و نباید گفت : حالا که داریم مثلا با omap3 کار میکنیم ، arm7 دیگه چی میگه ! باید انداختش دور ، از رده خارج شده و...
فکر کنم منظور شما اینه که با اومدن یه بورد دیگه به طور مسلم قسمتی از وقت تیم آرم درگیر بورد جدید میشه و arm7 کند تر پیش میره . بله کاملا درسته ولی این رو درنظر داشته باشید که مراحل خرید و دریافت محصول از خارج خودش زمان بر هست و ممکنه 1 ماه طول بکشه . از طرفی بیشتر قسمتهای arm7 بررسی شده و تعطیلات عید هم در پیشه !

برای روشن شدن تر شدن موضوع ، لطفا آقای زارعی یا آقای یکنفر بخش هایی که مونده رو لیست کنن .

1nafar
16-02-2010, 02:52
سلام
کار های که انجام شده :
1- شناخت ارم و اشنایی با سخت افزار داخلی اون
2- اشنایی با کامپایر keil و اموزش مقدماتی زبان c
3- راه اندازی پورت ها و کار با اونا
4- راه اندازی lcd کارکتری
5- راه اندازی lcd گوشی چینی
6- راه اندازی adc
7- را هاندازی کیپد 4*4
8 -راه اندازی بخش واچ داگ
9- راه اندازی بخش pmc
10- راه اندازی بخش usart
11- راه اندازی بخش تایمر وکانتر
12 - راه اندازی lcd سریال
13- راه اندازی حافظه فلش ATD45DB161
14- راه اندازی واحد Clock Generator ( pll)
15- بخش sam-ba
16- واسط jtag
مواردی که راه اندازی شدن ، اما به دلیل تکمیل نبودن مطلب منشر نشدن
1- lcd گرافیکی ( یکی از دوستان میخواست بهش قابلیت فارسی نویسی اضافه کنه ، که خبری نشد )
2- تاچ پد ( تکمیل شده ، متاسفانه فراموش کردیم در این شماره بیاریمش )
3- بخش spi ( کتابخونه براش نوشته نشده )
4- بخش ssc ( همه چیزش کامله ، فقط تست نشده ( به دلیل نبود قطعات )
5- بخش Debug Unit ( منتظر تکمیل شدن بخش usart بودیم ، توی شماره ی بعدی کاملش اورده میشه )
6- ارتباط سریال one-wire ( کتابخونش کانل نیست و هنوز تست نشده )
7- سنسور دمای ds18b20 ( هنوز تست نشده )
8- lcd گوشی 3310 ( کتابخونش کامل نیست )
9- بخش IrDA® Infrared ( فرستنده گیرندش در دسترس نبود با انفرارد k310 جواب نداد )
10- Two-wire ( کتابخونش کامل نیست )
11- حافظه ی mmc/sd ( یکی از دوستان زحمتش رو کشیده بود ، ولی هنوز به دست ما نرسیده )
12- بخش pwm ( کامل راه اندازی شده و مشکلی که داشت حل شده ، توی شماره ی بعد منتشر میشه )
موارد زیر هنوز روشون هیچ کاری انجام نشده :
1- ISO7816
2- RS485
3- پورت can
4- پورت usb
5- پورت Ethernet
6- بخش Real-time Timer
7- بخش Periodic Interval Timer ( کانتر 20 بیتی )
8- بخش وقفه ( خارجی )
نکته :
----برخی از موارد بالا به صورت 100 % کامل نشدن ، که قرار شد بعد از راه اندازی کامل بقیه بخش به سراغ اونا بریم و سایر امکانات رو به هدر ها اضافه کنیم ، مثلا برای راه اندازی lcd در مد 8 بیت باید از یک هدر و برای راه اندازی در مد 4 بیت باید از یک هدر دیگر استفاده کرد ( باید دوتا هدر رو یکی کنیم ) ، یا توی هدر adc وقفه ی adc وجود نداره یا ....
البته مطالب جوری هست که شخص میتونه از مورد اصلی استفاده کنه ، فقط برخی از موارد جانبی وجود نداره .
---- در این بین یکی از کار های اصلی ، نوستن مثال هست ، هر چقدر تعداد مثال ها و پروژه ها بیشتر باشه مطلب روان تر و قابل فهم تره
---- در کل کار ارم 7 تموم شده هست و اگه بسیج بشیم و چند نفر راه اندازی بخش های باقی مونده رو به عهده بگیره ، کارش تا عید تمومه .
اعضای فعال گروه دارن روی تکمیل کردن مطالب و انتشار اولین کتاب رایگان فارسی ارم کار میکنن ، ما مطالب تکمیل شده رو توی اون کتاب میاریم .
اگه مطالب ناقص تکمیل بشه ، انتشار کتاب تا قبل از عید حتمی هست .
با تشکر

farzadsw
16-02-2010, 04:02
در مورد برنامه نویسی که گفتین چه فرقی میکنه پردازنده یا سخت افزار چی باشه بگم که برنامه هایی که نوشته میشن روی pc به همه اینها ربط داره تو برنامه ای که می نویسی باید مقدار استفاده از رم و سی پی یو در نظر گرفته بشه (برنامه باید بهینه باشه این یک اصله توی برنامه نویسی) البته که من تاحالا کم دیدم رعایت بشه نمونش اینکه اگر توی برنامه قرار از مثلا پشته استفاده بشه یه اشتباه ممکنه سی پی یو رو به فنا بده

وقتی شما داری با مثلا vb برنامه مینویسی ، براتون فرقی داره کامپیوترتون چه cpu یی داره ؟! اگه اینتل باشه یه دستور استفاده میکنید اگه amd باشه یه دستور دیگه ؟ وقتی داری سورس یه برنامه رو از اینترنت میگیرید براتون مهمه مشخصات کامپیوتر طرف چی بوده؟
البته ، بهینه نوشتن برنامه همیشه مطرحه ولی بازم به نوع پردازنده ربطی نداره . به هر حال برنامه ها به یک صورت نوشته میشن (حالا مشخصات کامپیوتر هرچی که باشه)

ببخشید در مورد بورد پورت سیستم عامل بیشتر توضیح بدین!
بورد پورت سیستم عامل نه ، پورت کردن سیستمعامل برای یه بورد
یعنی مشخصات سخت افزار بورد رو به سیستم عامل معرفی کنید : چقدر حافظه هست، آدرسشون کدومه ، کدوم پروت سریال استفاده شده و غیره.

farzadsw
29-03-2010, 00:56
خب ، بالاخره راهش انداختم ، الان روش لینوکس آنگستروم نصبه ، با پورت dvi به مانیتور 22 اینچ وصلش کردم ، شبکه و usb هم بهش وصل شده ( چون هاب نداشتم فقط موس رو وصل کردم ) . چندتا عکس با موبایلم از مانیتور گرفتم رو هر کدوم کلیک کنید تا برزگتر بشه:

خود بورد

You can see links before reply (You can see links before reply)

بوت شدن لینوکس که حدود 30 ثانیه زمان میبره:

عکس ار دسکتاپ (بکگراندشو عوض کردم) :

عکس از چندتا بازی کوچولو که نصب شده بود :

عکس از برنامه گیمپ (مشابه لینوکسی فوتوشاپ) :

برنامه وورد:

برنامه فایرفاکس !:

عکس از پخش فیلم و آهنگ به طور همزمان:

خیلی روون برنامه ها رو اجرا میکنه ، فیلم های mp4 ,flv ,3gp ,avi رو امتحان کردم کدکشون نصب شده بود و راحت اجرا میشد. با وصل کردن کابل شبکه به بورد ، سریع به شبکه وصل شده و تنظیمات رو خودکار انجام داد.

من حدود1 سال پیش روی آرم 11 (چیپ omap2 ) هم لینوکس نصب کرده بودم ولی خیلی کند بود یه برنامه رو که میخواستی باز کنی زمان زیادی طول میکشید (مثلا وورد 20 ثانیه) ولی این یکی مثل یه کامپیوتر پنتیوم4 میمونه . رم جفتشون هم 128 مگ بود. تازه این یکی همه لینوکس و برنامه ها رو از روی sd اجرا میکنه و sd که من گذاشتم سرعتشم کمه . نوشتنش 1.5 Mb/s هست ، اونایی که فلش مموری دارن میدونن این سرعتش چقدر کمه.

بعدا هم اگه وقت شد یه سری برنامه با پایتون براش مینویسم و تست میکنم.

Division
29-03-2010, 01:37
آقا فرزاد ما كه ميدونيم شما واسه خودت يه پا نابغه اي .
افتخار مي كنم كه تو گروهي دارم فعاليت مي كنم كه نوابغي مثل آقا فرزاد عضوش هستن (آقا فرزاد يه وقت تنهامون نزاري ها :0013:)

n340
22-04-2010, 15:53
سلا منم هستم
یه سوال دارم
همه اینها باسه چی هست
گسترش علم،خوب مثلا ما میایم یه بورد میخریم یا میسازیم یا هرچی روش انواع برنامه هارو پیاده میکنیم ولی تا این محصول تبدیل به تجاری نشه کسی نمی دونه شما چکار کردی جز چند نفر
خوب من می خوام بگم شما میای یه برد میگیری و روی اون برنامه هات رو پیاده میکنی بعد میخوای اونو تجاریش کنی خوب برد موره نیازتو به هر طریقی هست میزنی
خوب پیشنهاد من برا برد اینه که یک برد اماده بگیرید و روش کار کنیم بعد میای نسبت به نیازت برد مورد کارت رو می زنی
پس نیاز به طراحی نمی بینم
خوب مسئله دوم
نظره منم اینه که بیاین ارم 7 تموم کنیم بعد مابقی حالا سر ارم 9 و opma باهم بحث میکنیم
که من باز میگم ارم 9 بعد opm
خوب چرا
اگه معماریشون شبیه به همه که هیچی اگه نه ارم 9 قدمی هست برا بعدی
بعدم شما فقط به گسترش علم فکر نکنید
علم بی عمل مثله ...مثله... مثله ...ها زنبور بی عسله

پس ما بیایم پله پله بالا بریم چون یکجا میبینیم برا ساخت یک دستگاه ارم 7 کافیه و نمیشه از 9 استفاده کرد خوب ارم7 استفاده میشه یکجام از 9

حالا اشکال نداره ارم 9 مال 2 ساله پیشه،شما اگه تلفن همراه ساختی مردی اینا که بیشتر اسباب بازیه
حالا مثلا رو اون برده لینوکس اومد بالا خوب بعدش
ویندوزم اومد بالا خوب بعدش
شما نتیجه نهایی رو ببین
به قول قدیمیا فکر نون کن که خبزه ابه
یا ننه بزرگم میگه اینا که نون و اب نمیشه (یزدیه)

خوب منظورم این بود که اینا باید یکجا به نسخه تجاری تبدیل شه

ممنون که خوندین نظرمو

farzadsw
22-04-2010, 21:38
سعی کنید متنتون رو واضح بنویسید (منظورم جمله بندی و فعل و فاعل و نقطه و ویرگول و... هست ، غلط املایی که جای خود)

گسترش علم،خوب مثلا ما میایم یه بورد میخریم یا میسازیم یا هرچی روش انواع برنامه هارو پیاده میکنیم ولی تا این محصول تبدیل به تجاری نشه کسی نمی دونه شما چکار کردی جز چند نفر
خوب من می خوام بگم شما میای یه برد میگیری و روی اون برنامه هات رو پیاده میکنی بعد میخوای اونو تجاریش کنی خوب برد موره نیازتو به هر طریقی هست میزنی
خوب پیشنهاد من برا برد اینه که یک برد اماده بگیرید و روش کار کنیم بعد میای نسبت به نیازت برد مورد کارت رو می زنی
پس نیاز به طراحی نمی بینم

خب ، اینطور که متوجه شدم شما هم مثل من معتقدید اول کار باید برد آماده استفاده کرد و بعد از یادگیری ،مطابق کار ، یه برد دیگه طراحی کرد.
اگر اینطوره من منظورتون رو از این جمله نمیفهمم : "پس نیاز به طراحی نمی بینم"

نظره منم اینه که بیاین ارم 7 تموم کنیم بعد مابقی حالا سر ارم 9 و opma باهم بحث میکنیم
که من باز میگم ارم 9 بعد opm
خوب چرا
اگه معماریشون شبیه به همه که هیچی اگه نه ارم 9 قدمی هست برا بعدی
آموزش آرم 7 تموم شد ! نه اینکه دیگه ادامه نداره ، نه . ولی مباحثی که برای آشنایی با آرم گفته شده تقریبا کامل هست .
آرم 9 و cortex-a8 معماریشون شبیه هم نیست ولی طریقه نصب و استفاده سیستم عامل برای جفتشون یکی هست. حالا اگه با توضیحات قبلی من قانع نشدید که arm9 قدمی برای cortex-a8 نیست ، من اصراری نمیکنم ، خودتون مختارید .

بعدم شما فقط به گسترش علم فکر نکنید
علم بی عمل مثله ...مثله... مثله ...ها زنبور بی عسله

پس ما بیایم پله پله بالا بریم چون یکجا میبینیم برا ساخت یک دستگاه ارم 7 کافیه و نمیشه از 9 استفاده کرد خوب ارم7 استفاده میشه یکجام از 9

حالا اشکال نداره ارم 9 مال 2 ساله پیشه،شما اگه تلفن همراه ساختی مردی اینا که بیشتر اسباب بازیه
شما از کجا میدونید ، من یا بقیه تا حالا با اینها چیزی نساختیم؟
در ضمن هدف این سایت آموزش آرم هست نه ساخت دستگاه تجاری . اگه کسی دستگاه تجاری بسازه که اطلاعاتش رو تو سایت نمیگذاره !
شما میخواید یه دستگاه با آرم7 بسازید ؛ مسایل پایه ای آموزش داده شده، دیگه حالا چه دستگاهی باشه و چطوری ساخته بشه به عهده طراح هست . اصلا شاید کسی از اون پروژه خوشش نیاد و بخواد به چیز دیگه بسازه. در ضمن ساخت یه دستگاه درست حسابی باید گروهی انجام بشه ، اعضای اون گروه هم باید همدیگه رو حضوری ببینن و باهم کار کنن .

اتفاقا ساخت تلفن همراه و mp3 player و این جور وسایل که 10-20 ساله دارن تولید انبوه میشن و برای هر کدومشون 20 تا مهندس با تجربه روش کار کردن ، اشتباه محظه . فرضا بعد کلی بدبختی یه چیزی ساختید . مطمئن باشید به اندازه گوشی های چینی کیفیت نداره و البته از گوشی های نوکیا و غیره هم گرونتر میشه (قابل رقابت نیست). البته احتمال داره که تو تلوزیون اعلام کنن که بله ، یک جوان ایرانی موفق به ساخت موبایل (که 20 ساله اختراع شده و چند میلیارد تا از اونا ساختن) شده و فلان و فلان و فلان . ولی خودتون بهتر از من میدونید که اینجور حباب ها بالاخره میترکن و وقتی بترکن آثار بسیار بدی ایجاد میکنن !
ساخت چیز هایی که قبلا ساخته نشده یا تولید انبوه نمیشن(کاربرد خاص) هنره.

منظورتون رو از اسباب بازی نمیفهمم !؟ منظورتون اون برد هست ؟ اون برد رو من نساختم (نمیتونمم بسازم ) ، اون برد رو خریدم که با omap3 آشنابشم و کار باهاش رو یاد بگیرم . و بعدا بتونم یا از خود اون برد یا از یه برد دیگه که بر اساس omap3 ساخته شده ، استفاده کنم (همین الان میدونم تو چه کار هایی میشه ازش استفاده کرد و قصد دارم به زودی تو یه کاری ازش استفاده کنم)

*غیر از بحث تجاری و نون و آب ؛ بحث های پژوهشی و دانشگاهی هم هست که لازمش داشتن اطلاعات کافی تو این زمینه ها هست

n340
24-04-2010, 01:24
ها سلام من با قسمت اول موافقم و اونجایی که گفتم "پس نیاز به طراحی نمی بینم"
منظورم برد اول بوده نه بردهای مورد نیاز خودمون

در مورد قسمت دوم من معتقدم ارم 9 بهتره یادبگیریم

خوب قسمت سوم هم حق با شماست ولی منظور کلی من این بود که هر میکرو در جایی استفاده میشه
و نمی شه اون میکرو همه کاره رو همه جا استفاده کرد
خوب در مورد نون و اب هم منظورم این بوده که ما اگر علاوه بر نیاز اموزشی نیاز به تولید هم داشته باشیم پیشرفت سریعتره

alireza_14755
25-02-2013, 21:08
عکس هایی که گذاشتید نمایش داده نمیشوند.لطفا دوباره آپلود کنید.
با تشکر

خب ، بالاخره راهش انداختم ، الان روش لینوکس آنگستروم نصبه ، با پورت dvi به مانیتور 22 اینچ وصلش کردم ، شبکه و usb هم بهش وصل شده ( چون هاب نداشتم فقط موس رو وصل کردم ) . چندتا عکس با موبایلم از مانیتور گرفتم رو هر کدوم کلیک کنید تا برزگتر بشه:

خود بورد

بوت شدن لینوکس که حدود 30 ثانیه زمان میبره:

عکس ار دسکتاپ (بکگراندشو عوض کردم) :

عکس از چندتا بازی کوچولو که نصب شده بود :

عکس از برنامه گیمپ (مشابه لینوکسی فوتوشاپ) :

برنامه وورد:

برنامه فایرفاکس !:

عکس از پخش فیلم و آهنگ به طور همزمان:

خیلی روون برنامه ها رو اجرا میکنه ، فیلم های mp4 ,flv ,3gp ,avi رو امتحان کردم کدکشون نصب شده بود و راحت اجرا میشد. با وصل کردن کابل شبکه به بورد ، سریع به شبکه وصل شده و تنظیمات رو خودکار انجام داد.

من حدود1 سال پیش روی آرم 11 (چیپ omap2 ) هم لینوکس نصب کرده بودم ولی خیلی کند بود یه برنامه رو که میخواستی باز کنی زمان زیادی طول میکشید (مثلا وورد 20 ثانیه) ولی این یکی مثل یه کامپیوتر پنتیوم4 میمونه . رم جفتشون هم 128 مگ بود. تازه این یکی همه لینوکس و برنامه ها رو از روی sd اجرا میکنه و sd که من گذاشتم سرعتشم کمه . نوشتنش 1.5 mb/s هست ، اونایی که فلش مموری دارن میدونن این سرعتش چقدر کمه.

بعدا هم اگه وقت شد یه سری برنامه با پایتون براش مینویسم و تست میکنم.