PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مثال plc s7

usef
14-02-2010, 09:48
سلام دوستان
برای افزایش دانش plc یه چند تا مثال رو با کمک دوستان بیاییم با هم بررسی کنیم و به شکل یه نمونه کاربردی در صنعت در بیاریم
یه مثال بود تو سایت دوستمون ir-micro که به نظرم طراحشم تو این سایت عضو و اگه این دوستمون کمک کنه که عالی میشه .من این مثال رو اینجا میذارم تا کامل بشه؟

usef
14-02-2010, 09:51
یه S7-300 داریم با یه کارت آنالوگ بارزولوشن 12 بیتی که یه PT-100 بهش وصله و کانفیگ نرم افزاری و سخت افزاری هم شده بصورتی که آدرس شروع ما 572 هست . یه هیتر هم داریم که به q0.0 وصله

میخوایم یه برنامه جانبی بنویسیم که کار زیر رو انجام بده : دما رو از کاربر بگیره و اگه دمای اعلام شده از سوی PT100 از این مقدار بالاتر رفت خروجی q0.1 که یه الارمه رو روشن کنه .
q0.0 هم روشن شه

فرض کنید کارت فوق به یک Pt100 وصل شده باشد و درجه حرات 0 تا 100 درجه را اندازه گیری میکتد و بجای درجه ولتاژ 0 ت 10 ولت به ما می دهد میخواهیم بر نامه ای بنویسیم که هرگاه دما بین دو مقدار Low و High دریافتی از اپراتور بود هیتر روشن شود و خارج از این دو محدوده هیتر که به q0.0 وصل است روشن نشود: ادرس شروع ما 752 هست. رزولوشن کارت هم زیر 16 بیت یعنی 12 بیت هست پس دستور خوندن هم مشخص شد .

اولین قدم ما این است که بفهمیم درجه ورودی توسط کاربر معادل عددی تبدیل شده اش توسط کارت چه عددی می شود پس قدم اول پیدا کردن فرمولی است که درجه را از ما بگیرد و به عدد تبدیل کند فرمول به صورت زیر می باشد :

1) در صورتیکه ورودی ما word باشد حداکثر تا 32767 ورودی داریم همچنین حداکثر دمای ما 100 درجه هست پس داریم 100/32767 = 327.67
2) عدد دمای ورودی ضربدر ضریب فوق می شود عدد خروجی A/D کارت آنالوگ

بلوک FC1 رو به صورت زیر می نویسیم :

L PIW 752
ITD
DTR
T #md_temp0

L #Low
ITD
DTR
T #md_temp1

L #High
ITD
DTR
T #md_temp2

L 3.276700e+002 // 327.67
L #md_temp1
*R
T #md_temp3

L 3.276700e+002 //327.67
L #md_temp2
*R
T #md_temp4

L #md_temp0
L #md_temp3
>=R
= M 100.0
L #md_temp0
L #md_temp4
<=R
= M 100.1

A M 100.0
A M 100.1
= #Out

BE

usef
14-02-2010, 09:53
You can see links before reply
اینم برنامه ob1

usef
14-02-2010, 09:56
خب این مثال رو دوستمون amiri 83 مطرح کرد و خودش هم حلش کرد . دستش درد نکنه
ما میخاییم چند تا المان حفاظتی براش بزاریم و بعد سخت افزارشم در بیاد البته با کمک دوستان
حاا سوال اینه اگه ما بخواهیم از وقفه ها استفاده کنیم کدام ob ها رو استفتده کنیم ؟

Amiri
14-02-2010, 19:43
با سلام

سلام دوستان
برای افزایش دانش plc یه چند تا مثال رو با کمک دوستان بیاییم با هم بررسی کنیم و به شکل یه نمونه کاربردی در صنعت در بیاریم
یه مثال بود تو سایت دوستمون ir-micro که به نظرم طراحشم تو این سایت عضو و اگه این دوستمون کمک کنه که عالی میشه .من این مثال رو اینجا میذارم تا کامل بشه؟

در خدمتتون هستم ، خوشحالم که می بینم هستند دوستانی که دنبال یادگیری هستند ، راستش تو اون سایت از بس علاقه مند بود ( افعال معکوس ) ادامه ندادم بحث رو :0013: ولی تا کشیدن یم HMI ساده هم پیش رفتیم و یه HMI هم برای این مثال ساختیم .

ما میخاییم چند تا المان حفاظتی براش بزاریم و بعد سخت افزارشم در بیاد البته با کمک دوستان
حاا سوال اینه اگه ما بخواهیم از وقفه ها استفاده کنیم کدام ob ها رو استفتده کنیم ؟

بستگی داره شما از چه سی پی یو ای استفاده کنید . و بعد نوع وقفه سخت افزاری تون میخواید چی باشه و به کارت و ماژول هم بسنگی داره وقبلش باید تو H.w Config همه اینها رو مشخص کنید بعد بیایید OB مربوطه رو انتخاب و برنامه اش رو بنویسید

خب شما نوع اینها رو مشخص کنید تا ادامه بدیم .

شاد باشید

usef
14-02-2010, 23:18
خوب چه خوب شد شما هم اومدی
حالا که این طوری شد مسیر عوض میکنیم و میریم سر انتخاب سخت افزار
اولین سوال این پروسه اگه بواد صنعتی بشه چه cpuی لازم داره ؟
آیا کامپکت میخواد؟ یا ماژول های جدا از هم؟
ااگه ماژول باشه خوب نیاز به یه کارت آنالوگ داره و یه کارت خروجی دیجیتال
من اگه انتخاب کنم اون ماژول مخصوص رو که برا ترمومتر است رو انتخاب میکنم آیا راه بهتری و کم هزینه تری است؟

Amiri
15-02-2010, 01:04
با سلام

لطف دارید ، اما اگر بخواییم این پروسه ساده رو صنعتی کنیم ، CPU کامپکت مثل 313C کافیه چون ماژول AI اون یه ورودی RTD داره که 2 سیمه و مخصوص PT100 هست و به درد ما میخوره در ضمن هزینه رو هم میاره پایین ، اما اگه به دلایلی (مثلاً زیاد بودن فاصله تا و... ) خواستیم یه ماژول AI اضافه کنیم می تونیم از همون SM334 یا SM335 های موجود تو HW Config یکی رو انتخاب کنیم .

خب چون کامپکت انتخاب کردیم AI و DO و DI رو هم داریم . اما مشکل اینجاست که در سی پی یو های فقط OB40 رو برای قفه های سخت افزاری داریم که اونهم در سی پی یوی 313C فقط از طریق HSC پیکر بندی میشه یعنی در اینجا هیچ وقفه ای نمی تونیم به Pt100 بدیم ( عملاً هم نیازی نداریم )

من اگه انتخاب کنم اون ماژول مخصوص رو که برا ترمومتر است رو انتخاب میکنم آیا راه بهتری و کم هزینه تری است؟

احتمالاً ماژول SM331 مربوط به RTD منظورتون هست ، بله انتخاب خوبیه به شرطی که CPU مازولار باشه ، قابلیتهای زیادی هم داره و چند نوع وقفه می تونه بده ( البته در هر حال OB40 ) اجرا می شه . الباه قیمت رو هم بالا میبره :D

خب حالا فرض کنید ما همین ماژول رو انتخاب کردیم و به کانال 1 PT100 وصل میکنیم و کانفیگ رو هم بر اساس حد دما می ذاریم یعنی میگیرم اگر دما از 30 درجه پایین تر یا 100 درجه بالاتر رفت وقفه رو به ما بده ، وقتی دما از این محدوده خارج بشه به طور خودکار OB40 اجرا میشه و برنامه روال وقفه اجرا میشه .

سئوال دیگه ای هست من در خدمتم ..

شاد باشید

usef
15-02-2010, 01:32
خیلی حال دادی دادش
خب شما میریم سر وصل کردن سنسور و خروجی خودمون که هیتر است.
cpu 313 انتخاب کردیم طبق دیتا شیت اون:
32KB work memory; 0.1ms/1000 instructions; DI24/DO16; AI5/AO2 integrated; 3 pulse outputs (2.5 kHz);
تو این دیتا شیت مشخص نکرده خروجی آنالوگ چند ولت میده ؟ که ما هیتر رو وصل کنیم ؟ آیا با رله یا کنتاکتور وصلش کنیم یا مستقیما میشه وصل کرد؟بعدش برای وصل pt100 به کارت آنالوگ چطوری باید اونو وصل کرد؟

usef
15-02-2010, 01:39
ببخشید خروجی دیجیتال(تصحیح میکنم)

Amiri
15-02-2010, 11:07
با سلام :d

خروجی do یا به صورت کنتاکت بسته هست یعنی پی ال سی هیچ ولتاژی نمیفرسته و فقط یه کنتاکت do مربوطه رو میبنده و یا 24 ولت خروجی میده که تو این مدل خروجی 24 ولت رو داریم پس میدیمش به بوبین یه رله 24 ولت و از اونجا با رله 220 رو میدیم به یه کنتاکتور که به هیتر فرمان میده

شاد باشید

usef
15-02-2010, 21:11
تو بعضی از کارت ها خروجی ما 220 ولت متناوب یا مستقیم است. ایا ما اونها رو میتونیم به موتور بدیم یا اینکه باز باید کنتاکتور رو واسطه کنیم؟
یه موضوع دیگه اینه که تو کارتهای ورودی هم همین بحث است. بعضی هاشون با 24 و بعضی هاشون با 120 تریگر میشن .؟ فرض اگه یه سنسورس داشته باشیم که 120 ولت به کارت بدیم این از نظر حفاظتی برای کارت چه تدابیری ببینیم که کارت ورودیمون صدمه نبینه؟
شرمنده من اینهمه سوال میکنم ؟دیگه به قول شما طلبه ایم ؟

Amiri
16-02-2010, 14:42
تو بعضی از کارت ها خروجی ما 220 ولت متناوب یا مستقیم است. ایا ما اونها رو میتونیم به موتور بدیم یا اینکه باز باید کنتاکتور رو واسطه کنیم؟

تو پی ال سی های ماژولار که همه خروجی ها نهایاتاٌ 24 ولته ، اما تو مینی پی ال سی ها مثل logo ما بسته به نوع لوگو ما 5 ولت 12 ولت 24 ولت 48 ولت 110 ولت و 220 ولت خروجی داریم ( من شخصاٍ220 ولت متناوب دیدم نه مستقیم )که تو ایران فقط 24 و 220 ولتش هست ، بله 220 ولت خروجی LOGO رو میشه مستقیماً استفاده کرد .

اما در مورد ورودی خروجی ها یکم بحث کنیم ، تمام ورودی و خروجی های کلیه PLC ها با اپتو کوپلر محافطت میشه در خروجی ها ، خروجی اپتو کوپلر یا به یه ترانزیستور داده میشه یا به رله یا به SSR ، شما وقتی می ری بازار کارت بخری باید بگی خروجی رله باشه یا ترانزیستوری (SSR ای تو ایران نیامده ظاهراٌ ) ، اگه رله ای بگیری که راحت میتونی خروجی اش رو استفاده کنی ، ولی اگه ترانزیستوری بگیری باید حتماً یه محافظ ( رله یا کارت بریر ، ) سر راهش بذاری ، در مورد مینی PLC ها مثل LOGO خروجی PLC رو نیاز بازار تعیین میکنه نه من و شما :lol: یعنی الان هرجی LOGO داریم تو بازار خروجی رله دارند ، اگه ترانزیستوری بخوای باید سفارش جداگانه بدی و برات میارن ولی اولاً گرون تر در میاد دوماً باید صبر کنی تا سفارشت برسه ،

اما مزیتهای ترانزیستوری اینه که خیلی سریعتر از رله هست ،اما توانش پایینه ، بر عکس رله سرعتش کمتر و توانش بالاتره فرض کن شما بخوای به یه سیستمی پالس بدی ، اگه خروجی رله ای انتخاب کنی ، یک ماه نشده رله خروجی ات بر اثر قطع و وصل زیاد می سوزه ، اینجا بهتره خروجی ترانزیستوری باشه .

یه موضوع دیگه اینه که تو کارتهای ورودی هم همین بحث است. بعضی هاشون با 24 و بعضی هاشون با 120 تریگر میشن

روی یه کارت همه ورودی و خروجی ها مثل همند یعنی همه یا 24 ولتی اند یا 12 ولتی و ... اما اگه منظورتون اینه که ما میخوایم ورودی مثلاً 220 ای رو بدیم به DI که بفهمیم موتوری روشن شده خب راحترین راه استفاده از یه کنتاکتور و تیغه اژادش هست ، وقتی کنتاکتور عمل کرد و موتور ما رو شن شد از طریق یه تیغه آزاد یه سیگنال 24 میفرستیم برای PLC ، اما اگه پول زیاد داشته باشیم از کارت بریر استفاده میکنیم ، کارتی میگیریم که 220 بهش بدیم و 24 دی سی بهمون بده یا 120 بگیره و 24 بده( کلاً برای حفاظت کارت یا از بریر استفاده میشه یا از رله ) ، البته تو یه پروژه سنسورها و بقیه سیستمها رو طوری انتخاب میکنند که با هم مچ بشن مثلاً اگر کارت ورودی 24 ولت داره حتما سنسوری انتخاب میکنند که 24 ولت بده ...

کلاً بریر زیاد استفاده میشه اما تو پروژه هایی که برای سیستم کنترلی اش چند صد میلیون تا میلیارد تومن هزینه شده باشه اونجا چون سالم بودن ورودی و خروجی برامون مهمه حتماٌ سر راه ورودی و خروجی ها بریر می ذاریم

شرمنده من اینهمه سوال میکنم ؟دیگه به قول شما طلبه ایم ؟

خواهش میکنم ، بعله شما 100% طلبه اید :wink:

usef
16-02-2010, 17:59
سلام اما من تو کاتالوگ بعضی از کارتها ولتاژ بالا رو خوندم مثل:
6ES7 321-1FH00-0AA0
Digital input module DI 16 120 VAC/230 VAC, grouping 4
یا مثل این کارت خروجی:
6ES7 322-1FH00-0AA0
Digital output module DO 16 120 VAC/230 VAC/1A, grouping 8
شایدم من اشتباه میکنم
من هم موافقم در مورد کارت ها بحث جداگانه بشه

درضمن در مورد بریر بیشتر توضیح میدن یا منبع معرفی کنین؟
متشکر

Amiri
16-02-2010, 19:34
با سلام :D

سلام اما من تو کاتالوگ بعضی از کارتها ولتاژ بالا رو خوندم مثل:
6ES7 321-1FH00-0AA0
Digital input module DI 16 120 VAC/230 VAC, grouping 4
یا مثل این کارت خروجی:
6ES7 322-1FH00-0AA0
Digital output module DO 16 120 VAC/230 VAC/1A, grouping 8
شایدم من اشتباه میکنم

بله فرمایش شما صحیح هست ، بنده فراموش کرده بودم ،کارتهایی با ورودی و خروجی 110 و 220 داریم در مورد کارت های ورودی که 110 (120 ) هستند معمولاً 0 تا 20 ولت AC بعنوان صفر منطقی و 79 ولت به بالا بعنوان 1 منطقی درنظر گرفته میشه ، در مورد کارتهایی که دوسطح ولتاژ 110 و 220 رو میگیرند مثل همینی که اینجا نوشتید (230/120 ) یا تنها 230 ولتی اند ، صفر میشه 0 تا 40 ولت و یک هم 79 ولت به بالا هست یعنی 79 تا260 و خرده ای ( یعنی تا 240 -250 ولت هم ورودی رو تحمل میکنند ) ولی در عمل استفاده خیلی کمی دارند ، ( دلیل = کاهش سیستم امنیت )

درضمن در مورد بریر بیشتر توضیح میدن یا منبع معرفی کنین؟

بریر این شکلی هست ( البته این مدلش اینطوری هست و مدل به مدل فرق میکنه ولی کلیت قضیه و ظاهر کلی شون این شکلی هست )

You can see links before reply

این هم نحوه اتصالش

2006-application-guide.rar - 904.4 Kb (You can see links before reply)

شاد باشید

usef
16-02-2010, 22:49
بسیار منشکر حالا روشن شدم همیشه این برام علامت سوال بود که چه شکلی اینها استفاده میشن.
یه مبحث دیگه رو میخوام مطرح کنم در مورد ارتباط بین کارتها که اگه شما موافق باشین یه تاپیک جدید باز کنیم وگرنه همین جا میگمش؟
Amiri
16-02-2010, 23:52
با سلام :d

تو یه تاپیک جدید باشه بهتره به نظرم ...

شاد باشید

af.pasargad
24-02-2011, 10:25
با سلام ایا میشهplc s7در وینوز 7 نصب کرد