PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : خط کش الکترونیکی

dshca
12-02-2010, 13:32
با سلام
لطفا اگه کسی اطلاعاتی در مورد مدار راه انداز خط کش الکترونیکی داره توی این تاپیک قرار بده

dshca
12-02-2010, 14:00
من تونستم با یک pic16f84 یک شمارنده درست کنم
اما به نظر من می تونه سرعت بهتری پیدا کنه

morteza_rk
12-02-2010, 14:14
سلام

خب این دو موضوع چه ارتباطی به هم دارن؟ من متوجه نشدم!

در مورد خط کش من یه نمونه میشناسم که به این صورت میشه ساختش :

شما یه خط کش می گیری به جای هر خط نشانه ی میلیمتر یه خط نشانه ی گرافیت میذاری ، هر کدوم از این خط نشانه های گرافیتی به یه قسمت از یه مقسم ولتاژ مقاومتی متصل هستن و کل مقاومتها به کانالهای adc متصل میشن. وقتی که شما با مداد یک خط با استفاده از این خط کش می کشید از اونجائیکه نوک مداد هم از جنس گرافیت و رساناست باعث اتصال بین دو تا از خطهای نشانه ی گرافیتی میشه و از طریق این اتصال ایجاد شده میشه فهمید که طول خط رسم شده چند میلیمتر هست. البته روش های دیگه ای هم وجود داره و همین روش رو هم میشه بهبود بخشید.

حالا من نمی دونم که این نوع مد نظر شما بوده یا نه؟

لطفا سوال خودتونو واضحتر بیان کنید تا دوستان بتونن بهتر همکاری کنن.

alnz
12-02-2010, 14:26
با سنسورهاي اولتراسونيك هم ميشه ساختش :d

Amiri
12-02-2010, 16:48
با سلام

خب این دو موضوع چه ارتباطی به هم دارن؟ من متوجه نشدم!

اگه منظورتون اینه که شمارنده چه ربطی به خط کش داره باید بگم که ما دونوع خط کش داریم ، یکی به صورت شمارنده و یکی دیگه پتانسیومتری که شما به اون اشاره کردید

مثلاً تو بعضی از دستگاههای تزریق پلاستیک برای اینکه اندازه بازشدن گیره رو بفهمند اومدن یه اوپتو کوپلر شکاف دار روی به شفت موتور مربوط به جابجایی گیره قرار دادن ، که به ازای هر بار چرخیدن شفت چندین پالس تولید میکنه این پالسها به یه کانتر ارسال میشه و با شمردن تعداد پالسها میزان جابجایی بدست میاد . اصولاً تو بازار وقتی میگی خط کش میخوام باید بگی کدوم نوع (پتانسیومتری یا پالسی )

شاد باشید

dshca
12-02-2010, 17:51
درسته منظور من هم پالسی هستش
از این نوع خط کشها یا اصطلاحا Encoder برای دستگاهایی که با موتورها کار می کنند و کنترل اونها استفاده می شه مثلا CNC ها

morteza_rk
12-02-2010, 18:13
جالب بود ، ممنون Amiri جان

من اطلاعاتی درباره ی نوع پالسی ندارم ولی اگه همونطوری که دوستمون اشاره کردن کار می کنه ساختنش سادست ، فقط نیاز به دقت و حوصله ی زیادی داره.

1nafar
13-02-2010, 02:31
سلام
کافیه دو تا خط کش معمولی رو به هم بچسبونید ، , و قسمت درجه بندی شده رو میون یه دونه اپتوکانتر بزارید .
با یه میکرو و lcd میشه تعداد پالس های اپتوکانتر که به ازای هر میلی متر ایجاد میشه رو شمرد و یک خط کش دقیق ساخت :
You can see links before reply

morteza_rk
13-02-2010, 15:47
به به عالی بود مهندس جان ، حض کردم.

فقط یه سوال!؟ اونم اینکه مگه پهنای شکاف این اپتوکوپلرها چقدره؟ چون خط های نشان گر خط کش خیلی نازک هستن ، پهناشون تقریبا یک شیشم میلیمتر هست. اون وقت اپتوکوپلر می تونه این پهنا رو سنس کنه؟

morteza_rk
13-02-2010, 15:48
به به عالی بود مهندس جان ، حض کردم.

فقط یه سوال!؟ اونم اینکه مگه پهنای شکاف این اپتوکوپلرها چقدره؟ چون خط های نشان گر خط کش خیلی نازک هستن ، پهناشون تقریبا یک شیشم میلیمتر هست. اون وقت اپتوکوپلر می تونه این پهنا رو سنس کنه؟

dshca
14-02-2010, 01:05
لطفا به یک نکته دقت کنید خط کشهای الکترونیکی دارای دقت 1 تا 10 میکرون می باشند.
این عکس نمونه ای از این هاست
اما خروجی این خط کشها

dshca
04-03-2010, 08:20
دوباره سلام
دیگه خسته شدم. من فکر می کنم باید یک مدار درست کرد که سرعت بسیار بالایی داشته باشه.
با میکرو می شه یک کاری کرد اما سرعت خوبی نداره
از بچه ها می خوام هم فکری کنیم و یه مدار توپ درست کنیم

1nafar
06-03-2010, 01:50
عوامل زیادی توی دقت این خط کش موثر هست ، مواردی مثل :
دقت اپتوکانتر : قطعا هر چقدر زاویه دید اپتوکانتر دقیق تر باشه ، خروجی بهتر هست
کانتر میکرو : در این پروژه میکرو حرف اصلی رو میزنه ، از اونجا که اپتوکانتر به ازای هر شیار یک پالس تولید میکنه ، اگه تعداد شیار ها زیاد باشه ، باید دقت کانتر هم بالا بره .
در کل از نظر سرعت مشکلی وجود نداره و با avr میشه این پروژه رو راه انداخت ، مهم درجه بندی خط کش و دقت اپتو کانتر هست .
شما به اون خط کش ها دسترسی دارید ؟

dshca
08-03-2010, 21:55
منظور من از سرعت، سرعت خاندن میکرو هستش
خط کش ها کار خودشون رو انجام می دن اما این مدار یا میکرو که باید بشمره

1nafar
09-03-2010, 21:31
سلام
سرعت میکرو برای این کار مناسب هست و میتونه انجامش بده .

mohammadreza-
09-03-2010, 22:49
سلام
براي بالا بردن دقت خط كش مي تونيد از چند اپتوکانتر استفاده كنيد.مثلا براي دقت 0.25mm با خط كش 1mm بايد از 4 تا اپتوکانتر استفاده كبيد.دومين اپتوکانتر رو به فرض در فاصله 19.25mm اپتوکانتر اول،سومين اپتوکانتر رو در فاصله 38.5mm اپتوکانتر اول و چهارمين اپتوکانتر رو در فاصله 57.75mm اپتوکانتر اول قرار ميديم.
حالا براي هر ميليمتر حركت چهار تا پالس داريم.البته فاصله ها اختيارين،فقط شما بايد طوري اپتوکانترها رو تنظيم كنيد كه براي هر 0.25mm حركت يك پالس داشته باشيم.اين طرز كار دقيقا مثل طرز كار ورنيه توي كوليس هست.اپتوکانترها نقش ورنيه رو دارن.
با زياد كردن تعداد اپتوكانترها دقتتون هم بالاتر ميره(اگه خط كش سالم باشه)
ولي نميدونم اين كار تا چه حد عمليه.
ورنيه اسم شخصي هست كه اين روش رو ابدا كرد.

dshca
10-03-2010, 22:24
سلام
خط کش هایی تو بازار هست که دقت اونها 1 میکرون هستش .
اما مشکل اصلی خوندن اونها ست یعنی دریافت و تبدیل اون به عدد و شمارش اونها

جدیدا یک الگریتم نوشتم که با میکرو تونستم سرعت رو خیلی بهتر کنم
شرکت های سازنده این دستگاها خودشون هم با این موضوع مشکل دارن و برای محصولاتشون سرعت تعیین می کنن و میگن ما می تونیم با این سرعت اطلاعات را دریافت کنیم

roohlla
20-03-2010, 13:45
من یک راه دیگه هم دارم فکر کنم بشه از موس های لیزری هم استفاده کرد و یک خط کش دقیق ساخت

pullex
18-05-2010, 02:23
you can use linear encoder
for more detail :
ali_kamran66@yahoo.com

mahdifah
22-07-2010, 17:09
كسي ميدونه چرا اين مدار تقويتي آلتراسونيك با ترانزيستور نميبندن؟ ميشه بست؟ كسي تاهالا همچين كاري كرده؟ ساده ترين مداري كه ازش پيدا كردم اين بود
You can see links before reply چطوره به نظرتون؟ دقيق جواب ميده؟

mahdifah
23-07-2010, 15:08
يعني هييييييييييييچكس نميدونه!!!!!!!!!!!!!!!!!