PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اتصال lcd رنگي به arm

armstk
04-02-2010, 13:35
اين پست رو ميزاريم براي اتصال LCD رنگي به ARM
خوب مرحله اول خريد اين LCD هستش با توجه به اين كه اين LCD ساخت چين هستش و متاسفانه چيني ها هم حساب كتاب ندارن ، اين LCD ها در گوشي هاي موبايل استفاده ميشن و به TFT LCD موسومه

اين LCD كه به LCD N96 چيني معروفه در مدل هاي مختلفي وجود داره، اصلا خود اين گوشي در دو مدل وجود داره كه يك مدل LCD كوچكتري نسبت به ديگري داره و حتي هر دوي اونها 37 پين دارن و همچنين به جز LCD N96 گوشي هاي ديگري هم هستند كه 37 تا پين دارند مثل C900 ولي حتما يك LCD N96 كه بزرگتره رو خريداري كنيد و از مدل هاي ديگر كه مشخصات ظاهري مشابه دارن خريداري نكنيد
نكته ي ديگه هم اينه كه در بازار بعضي از اين LCD داراي تاچ پد نيستش (مثله اوني كه من خريدم) كه در كل فرقي نمي كنن فقط بايد يك تاچ پد هم براي LCD بخرين ولي بهتره كه اوني كه همراه با تاچ پده بخرين
قيمت اين LCD ها حدود 12 تا 14 تومنه(البته بدون تاچ كه قيمت تاچ هم 1500 تومنه)

براي اتصال اين LCD هيچ گونه سوكتي وجود نداره و بايد يا از يك PCB اختصاصي و يا اين كه از سيم براي اتصال اون به ميكرو استفاده كنين حتي داخله خود گوشي ها هم مستقيما به برد لحيم شده، اگر از سيم استفاده كنيد ممكنه كه كثيف كاري بشه و حتي ممكنه به LCD آسيب برسونه و ديگه برداشتن سيم ها از روي LCD خيلي سخت ميشه
خوب من براي اين كه كارم راحت بشه يك PCB براش درست كردم كه كار رو آسون ميكنه و ديتا باس 16 بيتي رو در يك سمت داره وسمت ديگر هم اتصالات ديگر و تغذيه وجود داره ميتونيد از لينك زير دانلودش كنين:

N96.LYT - 21.4 Kb (You can see links before reply)

اينم يه چند تا عكس از اين LCD همراه با برد تبديل اون:
You can see links before reply
ميبينيد كه LCD كه من گرفتم تاچ پد نداره! ولي شما سعي كنيد كه از اون مدلي بخرين كه تاچ پد داشده باشه

خوب بعد از اين كه اين LCD رو خريدين و با سيم يا با بردي كه گذاشتم وصل كردين نوبت اون ميرسه كه برنامشو بنويسيم كه از دوستان مي خام كه اين زحمت رو بكشن و در اين جا قرار بدن و يه توضيح كامل بدن راستي اگر اين LCD رو خودشون راه اندازي كردن يه چند تا عكس و يا كليپ بزارن تا كارايي اونو ببينيم

farzadsw
04-02-2010, 22:10
تو مجله شماره 5 کامل توضیح داده شده :

اینجا هم در موردش صحبت شده :

armstk
07-02-2010, 23:14
آخرش اين lcd رو راه اندازي كردم ولي سرعت پردازش خيلي پايينه كه اين از پايين بودن فركانس كريستاله
من نمي دونم بايد از كجا يك كريستال 72 مگا هرتز بخرم تا بتونم با حداكثر سرعت كار كنم اگر كسي ميدونه لطف كنه بگه
راستي كسي تونسته كه اين lcd رو بدون تابع هم راه بندازه؟

1nafar
08-02-2010, 21:30
راستي كسي تونسته كه اين lcd رو بدون تابع هم راه بندازه؟
توابع بخش های تکراری برنامه هستند که در یک فایل مجزا جمع اوری شدن ، توابع معمولا با پسوند .h و در کنار فایل اصلی برنامه ذخیره میشن .
توباع توی فایل های هدر اورده میشن و شما به سادگی میتونید اونا رو از فایل هدر به برنامه منتقل کنید .

armstk
09-02-2010, 23:46
امروز براي خريدن اين lcd رفته بودم كه حالا چند تا مدل مشابه اين lcd رو بهتون ميگم و شما ميتونين از همه ي اون ها استفاده كنين در كل تمام lcd گوشي هاي چيني تقريبا داراي چيپستي مشابه هستن ولي داراي سوكت و سايز هاي متفاوتي هستند
مدل گوشي lcd هاي مشابه(اين مدل ها همگي مربوط به گوشي هاي چيني هستن ):

E66 >> D800 << C905 << C300 << N82 << N96

راستي يك LCD خيلي جالبي هم يافت كردم كه واقعا عالي بود البته اين نوع LCD مدل خاصي نداره و در صورتي كه توصيفش كنين ميتونيد يكي رو گيرش بيارين
اين LCD داراي يك ويژگي منحصر به فرد هستش كه داراي سايز حدود 4 اينچ هستش و خيلي بزرگ ديده ميشه و از تمامي مدل هاي ذكر شده بالا حتي از N96 هم بزرگتره و داراي 37 تا پين هستش و تازه همراه با تاچ قيمتش 15 تومنه
اين نوع LCD معروف به LCD گوشي ها فوتبالي هستن (در بازار يك مدل گوشي هاي چيني هستش كه خيلي درشته و LCD اون هم 4 اينچه و در ابتدا كه روشن ميشه عكس هاي مربوط به فوتباليست ها رو نمايش ميده ) كه البته فكر كنم كه با همين توضيحات به فروشنده ها بتونيد يكي از اين LCD رو يافت كنيد به نظر من در مرحله اول سعي كنيد از اين نوع LCD بخرين چرا كه با سايزي بزرگتر داراي قيمتي برابر و حتي كمتر هستش
راستي اين مشابهاتي كه ذكر كردم داراي سايز هاي متفاوت هستند سعي كنيد كه از بزرگترين سايز اون بخريد چون كه قيمت سايز هاي كوچيك و بزرگ وفرقي نداره

راستي من مي خاستم توي مد 8 بيتي راه اندازيش كنم اما مثله اين كه نميشه دوستان اگر كسي اين LCD رو در مد 8 بيتي راه انداخته لطفا يه توضيحي بده

hosein361
25-08-2013, 17:46
سلام من یه ال سی دی رنگی 7" دارم.میخوام به atmega32 وصلش کنم.کسی میتونهکمکم کنه؟

gbg
26-08-2013, 01:08
atmega32 جزو میکروی Arm نیست
تو قسمت avr بپرس

dostman
16-09-2013, 11:33
سلام،
من از هدر فایل های نمونه کویر استفاده کردم، ولی چند تا error داشت. شما چه شکلی این مشکل رو حل کردید؟