PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : يك مشورت براي شروع

jahromy
17-03-2008, 02:35
با سلام
من تا حدي با ساختمان يك ميكرو آشنايي دارم همچنين زبان اسمبلي رو تا حد اينكه تشخيص بدم چه عملي انجام ميده ميشناسم اساسا مبتدي هستم و نمي توانم برنامه بنويسم و ربط بين دستورات برنامه رو با هدفي كه بطور فيزيكي ميكرو انجام ميده رو نمي فهمم
خيلي دوست دارم با مگا 32 كار كنم و برنامشو هم ياد بگيرم كه چگونه بنويسم لطفا اگه امكان داره راهنمايي كنيد كه از كجا و چطور بايد شروع كنم
البته براي اينكار كتاب ميكروكنترلرهاي AVR نوشته علی کاهه انتشارات نص رو تهیه کردم برد ی که معرفی کرده بود رو ساختم دستورات برنامه نویسی در بسکام رو هم مطالعه کردم با اینحال بازم نمی دونم چگونه باید برنامه بنویسم اگه ممکنه راهنمایی کنید
کلیه تاپیکهای مربوط به AVR رو هم مطالعه کردم ولی چیزی دستگیرم نشد

mostafahk
17-03-2008, 03:47
ببین یعنی چی که کتاب خوندی ولی بازهم نمی تونی برنامه بنویسی 8O مگه میشه.
بیشتر توضیح بده ببینم دردت چیه؟

mostafahk
17-03-2008, 04:03
حالا چنتا پیشنهاد بهت میکنم شاید بدردت خورد:
اول که تا با دست خودت چندتا پروژه نسازی و کار با میکرو رو لمس نکنی نمی تونی چیزی یاد بگیری.

دوم اینکه تو بسکام برنامه سازی می کنند ، نه برنامه نویسی. برنامه نویسی یعنی codevision یا ختم تمام کامپایلرها winavr که بر روی avrstudio نصب می شه. منظورم اینه که در بسکام یکسری کتابخانه های از پیش تعیین شده وجود داره که به برنامه نویسی پروژه های کوچیک سرعت میده ولی قدرت مانور برنتمه نویس رو میگیره. شاید اگر در بقیه کامپایلرها برنامه بنویسی بتونی محیط avr رو بهتر درک کنی. من نفرت خاصی از بسکام دارم که به همین دلیله.

با پروژه های ساده شروع کن. ساعت رومیزی ، چشمک زن ، و ... تا فکر نکنی و چند روز سر یه موضوع سر کار نباشی نمی تونی پروژه های گنده برداری.

و سوم اینکه به وبلاگ من سر بزنی mostafahk.blogspot.com

بدون که استارتش سخته ولی اگه راه بیفتی z80 و avr و arm و ... همش یه چیز می خوان اونم یه ذهن الگوریتم سازه.

منم یه مشکل دارم که وبلاگم تو گوگل سرچ نمیشه. نه اینکه تو پیجهای آخر باشه، اصلا گوگل وبلاگمو آدم حساب نمی کنه.

خداحافظ

jahromy
17-03-2008, 11:57
ممنون از راهنماييتون
ولي مشكل من اينه كه رابطه برنامه نوشته شده براي ميكرو رو با چيزي كه در پروژه مي خواهم داشته باشم نمي فهمم == فرضا در يك برنامه چشمكزن بر چه اساسي توابع و دستورات نوشته ميشن
حالا براي يادگيري برنامه نويسي از مبتدي بايد چه منابعي رو مطالعه كنم صرفا فارسي باشن

alitaroosheh
17-03-2008, 13:55
براي متوجه شدن اينكه يه برنامه چه جوري كار ميكنه بهتره يه برنامه ساخت يافته رو ياد بگيريد براي اين موضوع از c غاقل نشيد چون اگه اونو بلد نباشيد درك درستي از يه برنامه حتي به زبان ديگه رو نخواهيد داشت
براي اين موضوع من كتاب جعفر نژاد قمي رو پيشنهاد ميكنم البته چان آخر كه جلدش سبز رنگه
البته ديتل هم بد نيست

در مورد بيسكام من هم قبول دارم براي كسي كه تا به حال با هيچ ميكرويي كار نكرده زياد خوب نيست چون به شدت از محيط سخت افزاري دوره ولي سرعت اجراي پروژه در اون بسيار بالاست و اگه ديد مناسبي از بيسيك داشته باشيد ميبينيد كه همه چيز در اختيار شماست حتي اسمبلي و اگه اشكالي تو كار بعضي از توابع ميبينيد خودتون اونو بنويسيد اين امكان در بيسك هست به طور مثال اگه ال سي دي درست كار نميكنه اونو به صورتي كه در اسمبلي مينوشتيد بنويسيد توابع رو بيخيال بشيد يا در سطح بالاتر توابه داخلي خود بيسكام رو عوض كنيد. مثلا $SERIALINPUT براي اينه كه شما روتين تابع input رو تغيير بديد و در ضمن همه رجيسترها به طور مستقيم در اختيار شماست و حتي كد خروجي code wizard در codevision اگه در ساختار بيسيك در بيسكام نوشته بشه كار ميكنه مثله: بجاي DDRB=0xff; بنويسيد ddrb=&hff

براي اينكه بدونيد بيسيك هم قويه به آدرس زير سر بزنيد چون همه پروژهاش با بيسيك هستن
You can see links before reply

براي ميكرو هم من كتاب 8051 دكتر سپيدنام رو خوندم و خيلي مفيد بود و اصلا ياد گرفتن يه ميكرو كنترلر ساده به صورت اكادميك خيلي خوبه و بعد از اون بايد دنبال چيزاي ديگه رفت
اگه مي خواييد ميكرو رو پايه اي ياد بگيريد از اين جور كتاب ها رو بايد مطالعه كنيد چون تو ميكرو هاي ديگه معمولا اسم رجيسترا عوض ميشه و اگه c رو هم بلد باشيد از دستور ها و توابع سي استفاده ميكنيد و رجيسترها رو تغيير ميديد
مثلا در avr براي باوود ريت از ubrr استفاده ميكنيد و در arm فيليپس U0DLL و U0DLM استفاده ميكنيد كه فرمول محابسه اونا هم شبيه به همه
حتي در dsp c2000 texas هم از SCIHBAUD و SCILBAUD استفاده ميشه
پس ميشه نتيجه گرفت كه در اكثر اين پروسسور ها امكانات مشترك شرايطي شبيه به هم دارن ولي اسمشون عوض ميشه

راستي يادتون نره كه به متن و كتابهاي فارسي اكتفا نكنيد و بعد از راه افتادن نسبي به مراجع اصلي مراجعه كنيد

در هر حال ياد گرفتن يك ميكرو كنترلر ساده به زبان اسمبلي راه حل خوبي براي ياد گرفتن اكثر ميكرو هاست

در ادامه استفاده از يك كامپايلر مناسب بسيار مهمه طوري كه ارزش وقت گذاشتن داشته باشه

و به هر حال بايد دست به اچار بشيد و نكات مبهم رو در محيط شبيه ساز يا عملا تست كنيد تا رفع بشه پروتيوس و سيمولاتور بعضي از كامپايلرها خيلي خوبه در عمل هم استفاده از اسارتر كيت ها هم كمكه خوبيه

باز هم اگه نكته مبهمي بود در خدمتيم

mostafahk
17-03-2008, 14:20
صحبت از C شد گفتم یه کتابم معرفی کنم.
C++ جعفرنژاد برای آشنایی با این زبان خوبه ولی اگر می خواهی C رو قورت بدی هیچی رقیب How To programming with Cpp نمی شه نویسندش دیتل و بهترین ترجمه مال قلزم است.
البته هر دوتاشون مال برنامه نویسی با کامپیوترند ولی اگه میکرو بلد باشی و برنامه نویسی تو کامپیوتر رو بلد نباشی زیاد بدرد نمی خوره. ضمنا فرق برنامه نویسی در کامپیوتر و میکرو فقط در کلاسها و اینتراپت هاست. ضمنا برنامه نویسی رو اگه تو کامپیوتر یاد بگیری بهتره چون مشکلات سخت افزاری وجود نداره و ذهنت فقط سرگرم الگوریتم سازی میشه و این بهترین شروعه.
اگه خواستی بیشتر جلو بری از سی شارپ غافل نشو .
راستی لینک سایت آموزش C++ رو تو وبلاگم گذاشتم. فارسیه.

بهترین کامپایلر هم Visual studio .dot net است.

jahromy
17-03-2008, 15:39
راستي
آيا آدرس وبلاگت رو تو گوگل ثبت كردي معمولا يك ماه بعد از ثبت شدن آدرس شما قابل سرچ است
دوم اينكه در وبلاگتون هم از كلمات كليدي زياد استفاده كنيد كه باعث گرفتن رتبه بالاتري در جستجوي گوگل ميشود

jahromy
17-03-2008, 17:30
بازم ممنون
بايد بگم در مقابل زبانهاي برنامه نويسي كاملا بي ثوادم و مي خواهم از اول شروع كنم بخاطر همين بهتر دونستم از منابع فارسي زبان رو مطالعه كنم
اين كتابي كه معرفي كردين در اينترنت هم سراغ داريد
اگر منابع آموزشي جامع ديگري هم سراغ داشتيد ممنون ميشم لينك بديد

mostafahk
18-03-2008, 21:30
ببین یکی از دوستام می گفت یه ebook فارسی سی شارپ پیدا کرده 900 صفحه. ولی الان بهش دسترسی ندارم. میره برای بعد از عید.
اما کتاب انگلیسی پره.
این دیتل:
یا
یا
یا

saeed_niknami
21-03-2008, 19:33
با سلام
دوست عزيز اگه مي خواهي واقعا ميكرو ياد بگيري بايد اول با اسمبلي شروع كني و بعد بياي سي رو ياد بگيري
من همينطوري ياد گرفتم
اصلا نرو سراغ بيسيك وقت تلف كني هستش و .....
مي توني از سايت هايي كه اسمبلي ياد مي د ن استفاده كني و بعد سي رو شروع كن
مي توني از كتابه امير علي سليميان هم استفاده كني هم اسمبلي هم سي
و بعد مي توني از برو بچ سايت كمك بگيري