PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ارسال داده به پورت سریال plc

morteza_rk
27-01-2010, 13:55
سلام دوستان

من زیاد plc کار نکردم ، فقط در حد یه درس 3 واحدی با آزمایشگاهش! (که البته فقط با کامپیوتر شبیه سازی می کردیم) توی اون درس هم بحثی راجع به پورت سریال و نحوه ی اتصال plc به نمایشگرهای سون سگمنت نشد ، حالا می خوام بدونم اساس کار چطوریه و اصلا آیا میشه در plcها یه عدد به پورت سریال فرستاد؟ مثلا عدد 135 رو بفرستیم روی پورت سریال plc و در طرف دیگه با یه مدار واسط این عدد رو بگیریم و روی سون سگمنت نشون بدیم.

البته من فقط با plcهای lg آشنا هستم ، لطفا درباره ی gm4 این مبحث رو برام توضیح بدید.

ممنون میشم که دیدم رو نسبت به این مسئله باز کنید.

1nafar
27-01-2010, 19:44
سلام
برای کار با پورت سریال ، plc شما باید دارای پورت سریال باشه ، متاسففانه plc های کوچک یا به اصطلاح مینی plc فاقد پورت سریال هستند ( که بشه براشون برنامه نوشت ، اون پورت سریالی که روی بعضی از نمونه وجود داره ، فقط برای برنامه ریزی plc استفاده میشه )
یکی از plc های که دارای پورت سریال هست ، PLC دلتا هست که 2 تا پورت RS232 و RS485 داره و توی خود نرم افزار برنامه نویسیش توابعی برای کار با این دوتا پورت در نظر گرفته شده :
You can see links before reply
در کل plc حتما باید ماژول rs232 رو داشته باشه .

morteza_rk
29-01-2010, 18:23
ممنون مهندس

خب حالا این سوال مطرح میشه که ما چطور می تونیم از plc یه خروجی یا ورودی داشته باشیم که بتونه به کاربر راهنمایی بده؟ مثلا یه منو روی lcd گرافیگی داشته باشیم که به کاربر اجازه بده دستگاه رو برای حالات مختلف برنامه ریزی کنه؟

البته از اونجاییکه این بحث خیلی سنگین و گستردست من می خوام اول از سون سگمنت شروع کنم.

مثلا برای plc برنامه یه شمارنده رو نوشتیم ، یعنی هر وقت یه جسم از جلوش رد شد یک واحد بشمره ، فرض می کنیم تعداد شمارش هم 0 تا 9 هست.

من همین کار ساده رو نمی دونم چطور باید با یه plc انجام داد!

کسی می تونه راهنماییم کنه؟

1nafar
29-01-2010, 19:04
سلام
plc مثل یک میکرو کنترلر هست که شما میخوایید به زبان اسمیلی براش برنامه بنویسید . راه اندازی 7 سگمنت کار زیادی سختی نیست /ف کافیه شما ولتاژ 8 + 4 تا از پایه های خروجی رو به 3 ولت کاهش بدید و بعد از طریق 4 پایه تک تک 7 سگمنت ها رو رفرش کنید و از طریق 8 پایه ی باقی مونده داده رو به اون منتقل کنید .
به نظرم اگه 7 سگمنت رو یه بار با avr راه بندازی و با مراحل کار اشنا بشی در این مورد بهتر میتونی کار کنی

morteza_rk
29-01-2010, 19:12
بابا دمت گرم ف من کار با 7 سگمنتها و میکرو رو که دیگه بلدم! (اونقدرم مبتدی نیستم):0013:

ولی با این روشی که شما ارایه دادی 12 تا از پورتهای plc می پره ، البته می شه این تعداد رو به 6 تا کاهش داد ولی منظور من اینه که یک plc با اینهمه ابهت و کارایی یه سیستم واسه راه اندازی 7 سگمنت نداره؟ حالا lcd چی؟

بلاخره ما باید توی بعضی از پروژه ها یه خروجی بصری داشته باشیم یا نه؟ ضمن اینکه من می خوام با همون زبان لدر این کار انجام بشه.

1nafar
29-01-2010, 19:43
ولی با این روشی که شما ارایه دادی 12 تا از پورتهای plc می پره ، البته می شه این تعداد رو به 6 تا کاهش داد
میتونید از مبدل های سریال به موازی استفاده کنید ، توی انجمن نحوه استفادشون اورده شده ( یه ایسی بود و ... )

ولی منظور من اینه که یک plc با اینهمه ابهت و کارایی یه سیستم واسه راه اندازی 7 سگمنت نداره؟ حالا lcd چی؟
این چیزی که شما میخوایید مربوط به کامپیالر میشه که متاسفانه وجود نداره .

بلاخره ما باید توی بعضی از پروژه ها یه خروجی بصری داشته باشیم یا نه؟ ضمن اینکه من می خوام با همون زبان لدر این کار انجام بشه.
لدر یه چیزی مثل همون اسمبلی خودمون هست ، شما باید طرز کار سخت افزار جانبی رو کاملا بدونید و بعد براش برنامه بنویسید

morteza_rk
29-01-2010, 20:10
لدر یه چیزی مثل همون اسمبلی خودمون هست ، شما باید طرز کار سخت افزار جانبی رو کاملا بدونید و بعد براش برنامه بنویسید

من 7 سگمنتها و مدارات راه انداز اونهارو میشناسم و نحوه ی کار با اونهارو هم بلدم. اما راجع به plc با توضیحات شما قانع شدم ، ولی به نظرم این ضعف بزرگی برای plcها هست!

1nafar
29-01-2010, 23:03
ولی به نظرم این ضعف بزرگی برای plcها هست!
plcها برای این کار ساخته نشدن ، اونا یه میکرو کنترلر هستند که خروجی اونا تقویت شده و در برابر نویز مصنوعیت دارن .
اسمشون هم بد رفته و بیخودی مشهور شدن
در واقع این کامپایلر plc هست که این توانایی ها رو نداره ، چون نیازی به اونا نیست .

Amiri
08-02-2010, 22:15
با سلام

تمایش عدد روی سون سگمت با plc خیلی سادست و راههای زیادی برای اون وجود داره ولی دوتا اشکال وجود داره 1- 8 تا پورت خروجی است مشغول میشه 2- plc خیلی گرون قیمت تر از اینه که بخواهیم اینکار رو باهاش بکنیم

وقتی بخوایم همچنی کاری بکنیم از یه op PANEL یا TOUCH PANEL استفاده میکنیم .

اگه مجبوری عدد داخل plc رو روی سون سگمت نمایش بده بهترین راه ایجاد کلاک و استفاده از آی سی های درایور سون سگمنت هست اینجوری نهایتاً دوتا پایه خروجی ات (یکی برای کلاک و یکی برای ریست ) مشغول میشه

پ. ن : من اگه یه خط داشته باشم و بخوام تعداد محصولات عبوری از روی خط رو بشمارم و روی 7SEG نمایش بدم نه از میکرو استفاده میکنم نه plc بهترین راه استفاده از یه آی سی شمارنده و درایور bcd از نوع سی موس هست ، کافیه شما خروجی سنسورت رو بدی به پایه کلاک آی سی ، خود آی سی از 0 تا 999 رو برات می شماره . که البته میشه زیادترش هم کرد

شاد باشی

morteza_rk
09-02-2010, 15:46
سلام مهندس جان

فرمایشات شما متین ، من برای اینکه خوب مطلب رو درک کنم از سون سگمنت شروع کردم ، وگرنه مقصود من اتصال lcdهای کاراکتری و گرافیکی و به plc هست!؟

حالا شما اون روش ایجاد کلاک... رو یکم بیشتر توضیح بده تا ببینیم به کجا می رسیم؟

ممنون

Amiri
09-02-2010, 21:49
با سلام

دوست عزیز وقتی Touch Panel وجود داره چرا باید LCD کاراکتری و سون سگمت به PLC وصل کرد ، اصولاً PLC کلاس کار بسیار بالاتری نسب به میکرو داره و جاهایی استفاده میشه که امکان استفاده از میکرو وجود نداره ، تو همچنین جاهایی هم نمیشه از LCD استفاده کرد ، برای همین هم اومدن چیزی بنام OP Panel ساختن که دقیقاً شبیه LCD هست فقط قابیت دریافت عدد هم داره و به پورت MPI ( جایی که PLC برنامه رو دریافت میکنه ) وصل میشه ، اگه شما نیاز به قابلیتهای گرافیکی داشتته باشید بجاش Touch panle داریم که یک صفجه گرافیکی لمسی هست که به MPI وصل میشه و قابلیتهای ریادی منجمله اتصال به شبکه و اینترنت رو هم داره .

اما برای نمایش عدد روی سون سگمنت به همون روشی که توی میکرو عمل میکردیم هم میشه اینجا عمل کرد . تو میکرو ما دو روش عمده داشتیم ، 1- روشن کردن سگمنتها مثلاً برای نشون دادن عدد 1 فقط سگمنت B و C باید روشن می موند و بقیه باید خاموش می موندند 2- استفاده از مبدل BCD به سون سگمنت در این روش عدد دلخواه رو مثلاً به پورت a می فرستادیم و این عدد به صورت باینری روی پورت قرار می گرفت و سپس با یه آی سی مبدل BCD به سون سگمنت این عدد باینری رو سون سگمنت نشون میدادیم . هر دو روش توی PLC قابل اجرا هستند روش اول با زبان STL راحتره دومی هم با LAD و هم با STL

ایراد دو روش فوق اینه که 8 پایه با ارزش PLC رو مشغول میکنند ، یه روش بهتر اینه که از یک آی سی شمارنده مثل 4026 که خروجی سون سگمنت هم داره استفاده کنی ، مثلاً فکر کن میخوای عدد 19 رو روی سون سگمنت نمایش بدی کافیه دوتا ای سی استفاده کنی و خروجی کری اوت ای سی اول رو بدی به ای سی دوم پایه کلاک آی سی اول رو هم بده به یکی از پینهای پی ال سی کافیه 19 بار این پایه صفر و یک بشه تا 19 با کلاک به ای سی برسه و عدد 19 روی سون سگمنتها نمایش داده بشه . در ضمن ریست دوتا آی سی رو به هم متصل کن و بده به یه پایه خروجی دیگه پی ال سی تا هر موقع خواستی بتونی صفحه نمایش رو پاک کنی .

پ.ن : اینها کلیاتش بودند برا ی اینکه نشون بدم اینکار کار شدنی هست جزییات دیگه هم هست منجمله اینکه بهتره برنامه نمایش توی OB های سایکلیک نوشته بشه تا امکان تنظیم فرکانس پالس کلاک ارسالی به آی سی راحتر باشه و اینکه خروجی 24 ولت باید با مقاومت محدود کننده جریان به پایه آی سی داده بشه و ...

اما در مورد اتصال ال سی دی Alphanumric معمولی ( با اینکه اینکار مثل اینه که بخوایی از یه بنز جای فرقون استفاده کنی اما شدنیه ) ولی عوض اون شما حدود12 تا خروجی و ورودی میکروپ) رو اشغال میکنی ربان مورد استفاده هم میتونه SCL یا STL باشه . روش کار هم دقیقاً شبیه میکروی 8051 هست شما میای رو دیتا باس دیتاات رو میذاری بعد به LCD فرمان میدی که دیتا رو بخونه منتظر میشی تا بافر داخی LCD برای فرمان بعدی خالی بشه و ....

برای نمایش دیتا روی PLC , میایم از لوازم جانبی خاص PLC استفاده میکنیم مثل Touch Panel که پورتی رو هم اشغال نمی کنه ،

یه سئوال حالا چه طوری میشه Touch Panle رو به میکرو متصل کرد!؟ به نظرم شدنیه ، اما خیلی سخته چون سیستم عامل Touch Panle باید میکرو رو بعنوان PLC شناسایی کنه نظر شما چیه ؟

شاد باشید

morteza_rk
09-02-2010, 23:19
آقا ممنون ، واقعا دمت گرم ، حالا شیر فهم شدم. :wink:

منم دنبال همین بودم ، اگه توی پستهای بالایی خونده باشی من دنبال روشی بودم که کاربر یه واسط گرافیکی برای کار و کنترل با PLC داشته باشه ، اما از اونجائیکه PLC بنده ضعیف هست و زیاد هم باهاش کار نکردم این وسایل جانبی رو که شما معرفی کردی نمی شناختم ، ولی الان می دونم که چی به چیه!

اگه ممکنه یه مقداری درباره ی OP Panel و MPI بیشتر توضیح بدید و چنتا عکس هم بی زحمت بذارید که من ببینم ، اگه شما بتونی توی این بخش یه آموزش در باره ی این وسایل جانبی و طرز اتصال و بر قراری ارتباط با اونها بذاری خیلی خوبه ، من که علاقمندم بیشتر بدونم.

در مورد وصل کردن Touch Panel به میکرو هم باید بگم که این کار شدنی هست و خیلیم راحته! فقط من نمی دونم این Touch Panelهایی که شما میگین چه شکلین! اما اوناییکه به میکرو وصل میشن در ابعاد مختلف وجود دارن که رایج ترینشون ابعاد 64*128 و 128*240 هست که توی فروشگاه سایت هم موجوده ، قیمتشم مناسبه. به هر میکرویی هم وصل میشن.

Amiri
10-02-2010, 00:51
با سلام

خواهش میکنم ، قابلی نداشت ، شما لطف دارید ، من خودم سواد PLC ام زیر صفره ولی چشم تا اونجا که وقت ام اجازه بده سعی میکنم کمک کنم ،

اما Touch Panel که بین 500 هزار تا چند میلیون تومن ( نا قابل ! :lol:) قیمتشه و این شکلیه

این بالایی مدل زیمنسش هست ، Touch Panel ها رو با زبان Protools برنامه نویسی میکنند که زبان مزخرفیه و جدیداً زبان بسیاز زیبای Wincc felixible داره جای اون رو میگیره البته برای اینکه بتونید Touch Panel رو با Wincc برنامه نویسی کنید ( برنامه نویسی که نمیشه گغت یه سری گرافیک کشیدن و ربط دادن چند تا متغییر به گرافیک ها و نهایتاً چند خط خم کد به زبان C یا VB ) باید سیستم عاملشون رو آپدیت کنید ( محیط سیستم عاملش شبیه ویندوز 98 هست )

اما OP-Panel این شکلیه و خداییش تا حالا فقط زیارتش کردم ولی فکر کنم فقط با protool کانفیگ بشه

اما در مورد MPI ، در PLC های زیمنس یه پورت شبیه RS232 داریم که PLC از طریق یه اداپتور Rs232 به MPI به کامپیوتر وصل میشه ، این MPI برای اتصال کلیه صفحات نمایش بکار میره البته صفحات نمایشی میتونند به صورتهای دیگه مثل پروفی باس هم با PLC ارتباط برقرار کنند

شکل اداپتور ناقابل 300 الی 500 هزار تومنی هم به صورت زیره

اما این سئوال پیش میاد که تو PLC ها که MPI ندارند ارتباط به چه صورته ؟ خب باید touch Panle همون شرکت رو خریداری کنید یا تاچی بخرید که ارتباط با PLC شما رو داشته باشه مثلاً تاچهایی داریم که از طریق پورت USB پروگرم میشن و...

شاد باشید

morteza_rk
10-02-2010, 01:15
آفرین ، خیلی جالب بود

واقعا به دانش افزوده شد ، ولی خدائیش این PLC همه چیزش گرونه ها.

راستی عکس MPI نشون داده نمیشه. (من که نمی بینم)

جالب بود ، چی فکر می کردم چی شده!

اما نتیجه اینکه اگه همت کنیم خودمون میتونیم ازین وسایل جانبی بسازیم. ضمن اینکه نحوه یاتصال OP-Panel و Touch Panel رو نگفتید. اگه بشه فهمید که PLC در زمان برقراری ارتباط با این وسایل چه جور کدی روی پورت خودش می فرسته میشه براحتی ازین وسایل ساخت.

Amiri
10-02-2010, 11:00
با سلام

ممنون دوست عزیز ، پشت OP-panel و Touch panel یه کانکتور شبیه RS232 هست بنام MPI ( در زیمنس این شکلیه و همینطور که گفتم PLC هایی که مثلاً با پورت USB پروگرمم میشن کانکتورشون تاچ هاشون به PLC هم میتونه فرق کنه ) شما میتونید به چند طریق ،Touch رو متصل کنید ، یکی از طریق رابط MPI ( که کابلش همراه Touch بهتون داده میشه ) ویکی دیگه استفاده از پورت شبکه Touch هست یعنی شما برای تاچ رو به شبکه صنعتی PLC تون مثل profi باس وصل میکنید و موقع پروگرم کردن تاچ ، کامپیوتر رو به MPI مربوط به PLC وصل میکنید و اونوقت تاچ برنامه رو از طریق PLC میگیره .

اینم پورت MPI روی یه S7-200

اما تا حالا با OP کارنکردم اما نحوه اتصالشن مشابه TOUCH هست با این تفاوت که شبکه نمی تونند بشن ،

راستی یه نوع نمایشگر دیگه هم داریم بنام HMI که تقریباً قابلیتهای Touch رو داره با این تفاوت که شبکه نمی تونه بشه

تو تصویر زیر دوتا تاچ و یه HMI داریم ، HMI شبیه تاچ هست با این تفاوت که لمسی نیست

قابیلتها ی سه صفحه نمایش به شرح زیرند :

1- Op-panle شبیه LCD های معمولی در میکرو ها هستند ، امکان نمایش حروف و اعداد و دریافت تنها حرف را دارند و تنها امکان نمایش به صورت کد اسکی سیاه و سفید را دارند

2- HMI ، بر خلاف OP ها محدودیت زبانی و گرافیکی ندارند ، امکان نمایش و دریافت حروف و اعداد را دارند امکان نمایش بلوک دیاگرام + عکس + انیمیشن + تاریخ و زبان را دارند

3- Toch panle : تمامی امکانات HMI ها را دارند + شبکه + امکان نمایش فیلم + نصب ویندوز + اتصال فلش + انصال PS/2 + اتصال به دوربین + صفحه نمایش لمسی

علاوه بر روشهای فوق امکان مانیتورینگ به وسیله کامپیوتر هم وجود داره که خودش مبحث جداگانه ای هست

پ.ن : بعله با شما موافقم اگه بشه پروتکل ارتباطی PLC با وسایل جانبی رو فهمید میشه از این وسایل ساخت

شاد باشید

morteza_rk
11-02-2010, 22:08
خیلی عالی بود مهندس aa)

خدائیش دیدم نسبت به این مسئله خیلی باز شده ، البته تمامی این مباحث تخصصی هست ولی برای آشنایی خیلی خیلی مفید بود.

واقعا متشکرم.

موفق باشی دوست من

رضا عوامل صری
18-09-2010, 15:20
با عرض سلام خدمت دوست واستاد عزیز من میخواستم درباره یه مسئله ای باهاتون مشورت کنم میخواستم درباره حافظه plc مدل s7 313c ازتون بپرسم که آیا این حافظه ها زود خراب میشوند البته ما با یه مشکلی هم مواجه هستیم
راستش قضیه از این قراره که ما با این سری کار میکردیم که طی این مدت ما چراغ قرمز رنگی که روی این مدل هست روشن میشد تنها مشکلی که به مغزمون خطور کرد همین حافظه بود که اینطور که شنیدم بسیار بادوام هستند بنظرتون میشه اینا رو تعمیر یا ریکاوری نمود اگه کمکم کنین ممنون میشم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

duman_ras@yahoo.com

amin azizi
11-01-2012, 09:03
plcها برای این کار ساخته نشدن ، اونا یه میکرو کنترلر هستند که خروجی اونا تقویت شده و در برابر نویز مصنوعیت دارن .
اسمشون هم بد رفته و بیخودی مشهور شدن
در واقع این کامپایلر plc هست که این توانایی ها رو نداره ، چون نیازی به اونا نیست .

در واقع Plc نه برای اتصال 7seg و نه برای glcd مناسبه یعنی اصلا برای این کار ساخته نشده اما برای این کار hmiوجود داره به صورت های مختلف از pg گرفته تا touch panel ها

amin azizi
11-01-2012, 09:06
سلام
اگه با لوگو کار کرده باشین همون lcd که روش نصبه کار ابزار جانبی رو انجام میده

amin azizi
11-01-2012, 09:12
با عرض سلام خدمت دوست واستاد عزیز من میخواستم درباره یه مسئله ای باهاتون مشورت کنم میخواستم درباره حافظه plc مدل s7 313c ازتون بپرسم که آیا این حافظه ها زود خراب میشوند البته ما با یه مشکلی هم مواجه هستیم
راستش قضیه از این قراره که ما با این سری کار میکردیم که طی این مدت ما چراغ قرمز رنگی که روی این مدل هست روشن میشد تنها مشکلی که به مغزمون خطور کرد همین حافظه بود که اینطور که شنیدم بسیار بادوام هستند بنظرتون میشه اینا رو تعمیر یا ریکاوری نمود اگه کمکم کنین ممنون میشم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

duman_ras@yahoo.com

سلام اگه منظورتون لامپ سیگنال sf هست، باید بگم خیلی بعید میدونم که این خطا سخت افزاری باشه، معمولا آدرس دهی ها اشتباست در این موارد. این حافظه ها بسیار مقاوم هستند چون برای محیط صنعتی ساخته شدند، به محدوده آدرس دهی موقع تعریف سخت افزار توجه کنید، و پیشنهاد میکنم قبل از کار یک back up گرفته و حافظه رو reset konin

amin azizi
11-01-2012, 09:27
آفرین ، خیلی جالب بود

واقعا به دانش افزوده شد ، ولی خدائیش این PLC همه چیزش گرونه ها.

راستی عکس MPI نشون داده نمیشه. (من که نمی بینم)

جالب بود ، چی فکر می کردم چی شده!

اما نتیجه اینکه اگه همت کنیم خودمون میتونیم ازین وسایل جانبی بسازیم. ضمن اینکه نحوه یاتصال OP-Panel و Touch Panel رو نگفتید. اگه بشه فهمید که PLC در زمان برقراری ارتباط با این وسایل چه جور کدی روی پورت خودش می فرسته میشه براحتی ازین وسایل ساخت.
سلام
اگه بخوایم از پورت سریال رو plc برای اتصال دستگاه آنالوگ یا دیجیتال استفاده کنیم یکی از راه ها استفاده از پروتکل can هست، هنوز ندیدم کسی این کار رو انجام داده باشه خودم در حال کار کردن رو این موضوع هستم، اما اینکه بین پورت سریال و cpu چه خبره هنوز نفهمیدم و فکر نمیکنم مطلبی در این مورد وجود داشته باشه اگه کسی داره معرفی کنه لطفا(در plc ).
میشه به عنوان اینتر فیس از یه میکرو استفاده کرد که انتخاب من PIC ها هستندمثل اینه که میکرو شبکه میشه با plc راستی اگه خواستین در مورد شبکه بدونین نوع شبکه به profibus معروفه

sigma-mx
11-01-2012, 14:12
pic رو به راحتی می شه از طریق CAN یا RS485 یا Modbus به PLC وصل کرد . ولی آیا PIC رو میشه از طریق Profibus هم اتصال داد ؟ من تا حالا نشنیدم !

amin azizi
15-01-2012, 08:58
pic رو به راحتی می شه از طریق CAN یا RS485 یا Modbus به PLC وصل کرد . ولی آیا PIC رو میشه از طریق Profibus هم اتصال داد ؟ من تا حالا نشنیدم !
راستش منم تا حالا نه دیدم نه شنیدم اما اگه pic با can یا rs-232 راحت باشه پس میشه به plc متصل بشه من با pic به اندازه plc کار نکردم لطفا در مورد اتصال pic با can و rs232 اگه مطلبی دارین معرفی کنین

mx256
24-04-2012, 13:16
با سلام به همه اساتید محترم...
من یه plc logo دارم که میخوام مقدار عدد شمرده شده ی کانتر اون نمایش بدم روی 4 تا شگمنت (4رقمی) ....حتما میخوام که با سگمنت باشه نمایش اون ..ولی نمیدونم که چطور باید این ارقام رو به خروجی plc ببرم...منظورم اینه که مقدار هر لحظه کانتر که روی پایه اون هست (که فکر کنم bcd هست) رو چطور به خروجی ببرم و چطوری با سگمنت نمایش بدم..؟؟؟:sa:
ممنون میشم اگه کمکم کنید...
با تشکر