PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : كامپايلر بيسيك براي arm

armstk
13-01-2010, 12:42
سلام
من يك چند روزي دنبال كامپايلر بيسيك مي گشتم كه دو تا از اونارو يافت كردم
يكي اولي HBBR BASIC COMPILER ARM بودش ولي هرچي سرچ كردم همگي فروشي بودن :x ولي داخل راپيد شير يه چند نسخه از اون بود ولي نمي دونم چه طوري دانلود مي شد ،داخل سايت خودش مي شدم تا نسخه آزمايشي از اونو بگيرم ، اصلا سايتش باز نمي شد و هيچي نشون نمي داد اين سايتش هست لطفا شما هم داخلش برين ببينين همين مشگل داره؟:You can see links before reply
آقا اگه كسي تونست دانلودش كنه توي يك سايت ديگه آپلودش كنه تا ماهم بتونيم دانلودش كنيم:lol::lol:

يكي دومي ARMBASIC بود وقتي پيداش كردم خيلي حال كردم و نسخه ي آزمايش اونو دانلود كردم ولي اصلا نفهميدم چه طوري بايد باهاش كار كرد وقتي داخلش NEW PROJECT مي زدم يك NOTE PAD باز ميشد
اين كامپايلر يك بدي داره كه فقط با PHILIPS سازگاره اي كاش براي اتمل هم مي شد نمونه اي از سورس اونو اين جا مي زارم ببينيد چقدر آسونه كاملا مانند BASCOM مي مونه و كسايي كه قبلا با BASCOM كار كرده بودن به راحتي مي تونن از اين كامپايلر هم استفاده كنن
راستي اين كامپايلر از همه ي پروتكل هاي USB I2C SPI CAN و... پشتيباني ميكنه و كار همه رو آسون ميكنه ،شما فرض بگيرين داخل KEIL اگر همين برنامه ي پايين رو مي خواستيم بنويسيم چند خط مي شد؟

DO
IO(15) = 0 ' turn on the LED
WAIT(1000) ' wait a second
IO(15) = 1 ' turn off the LED
WAIT(1000) ' wait a second
UNTIL 0 ' loop forever
محيط ظاهري نرم افزار و نحوه كد نويسي:
You can see links before reply

آقا لينك دانلودش ميزارم ببينيد شما مي تونيد ازش استفاده كنين
سايت اصلي هم اينه:
اگر بشه از اين كامپايلر هاي بيسيك براي آرم استفاده كرد ،برنامه نويسي آرم ها حداقلش داخل ايران ميكرو متحول ميشه و مطمنا ديگه هيچ كس از KEILوJARوWINARM استفاده نمي كنه:wink:
آقا اگر ميشه اساتيد بزرگوار كمك كنن تا بتونيم از اين كامپايلر استفاده كنيم و خودمونو از شر زبان C راحت كنيم(البته اينو براي BASCOM نويس ها گفتم:0013:)

farzadsw
13-01-2010, 14:28
اون hbbr رو من هم چک کردم سایتش باز نمیشد
armbasic رو دانلود کردم .
متاسفانه:
این برنامه نه تنها مخصوص lpc21xx هست بلکه فقط با بورد های خود اون شرکت کار میکنه (armexpress , ..)
اساسا این برنامه کامپایلر نیست ، بلکه یه دیباگر هست . یعنی شما باید اون بوردی که از اون شرکت خردید رو به کامپیوتر وصل کنید و بعد برنامه به زبان بیسک رو خط به خط بنویسید و نهایتا RUN کنید !
نکته قابل توجه : ARMbasic is written in ANSI-C compiled with GCC.

علت اینکه فقط کامپایلر c برای arm موجود هست اینه که :
1. میکروکنترلر های arm رو (مثلا آرم7) حداقل 10تا شرکت تولید میکنن که هر کدوم ساختار peripheral های داخلی متفاوتی دارن . هر شرکت هم حداقل 4-5 تا خانواده از محصولات داره و هر خانواده هم چند تا عضو. در صورتی که avr , pic تولید یه شرکت هستن و آدرس بندی و نامگذاری و ... اجزای میکروشون شبیه به همه. به همین دلیل میتونن براشون کامپایلر با تابع آماده مثل bascom , picbasic , ... بسازن . درصورتی که میبینید مثلا کامپایلر keil میکرو های همه شرکتها رو ساپورت میکنه
2. اساسا بیسیک زبان برنامه نویسی سطح پایین نیست . کاری که تو بسکام کردن اینه که با توجه به محدود و شبیه هم بودن میکرو های avr ، دستورات سطح پایین رو در قالب یه تابع آماده در اختیار شما میگذارن.
اینکه بیان تابع آماده برای شما بنویسن و شما هم بدون هیچ زحمتی استفاده کنید چندتا مشکل داره:
1. این کامپایلر ها تجاری میشن . چون اون بنده خدا اومده کلی تابع نوشته تا کار شما رو راحت کنه
2. برنامه شما قطعا خیلی کند تر و غیر بهینه تر از برنامه مشابه با زبان c و اسمبلی خواهد بود
3. شما به توابع آماده دست رسی نداربد ، یعنی نمیتونید اونا تغییر بدید و متناسب با کارتون بهینه کنید.
4. شما چیز زیادی از برنامه نویسی واقعی میکرو نمیفهمید و همیشه عادت به توابع آماده میکنید.
5. برای میکرو های جدید باید منتظر باشید تا یه کامپایلر با توابع آماده براش بیاد ، بعد از اون باز منتظر بشید کرکش کنن و نهایتا بگردید دنبال لینک کرک و دانلود!

که مورد 5 در مورد میکرو arm دقیقا مصداق داره . اگه شما میخواید با کامپایلر بیسیک کار کنید (زبان بیسک یه تنهایی مد نظر شما نیست ، بلکه داشتن تابع آمده مهمه) باید باز هم منتظر بمونبد تا شاید بعدا برای میکرو های آرم یه شرکتی کامپایلر اختصاصی بیاد
اگه واقعا نیاز و یا علاقه دارید با میکرو های arm کار کنید ، باید برید زبان c رو یاد بگیرید که بعدا تو همه زمینه های embedded لازمتون میشه . اگرم فقط با بیسیک میخواید کار کنید فعلا باید برید سراغ همون avr , pic .(به عبارت دیگه اگر فقط میخواید کارتون راه بیوفته ، نیازی به استفاده از arm نیست . همون avr و بسکام کار رو راه میندازه.)
البته با توجه به اینکه avr32 مخصوص اتمل هست احتمالا در آینده یه کامپایلر اختصاصی (با تابع آماده) براش میاد.

armstk
13-01-2010, 14:56
اي داد بيداد چه بد شد:x كاش كه ما هم از اول با كدويژن و سي كار مي كرديم آخه ديگه به بسكام عادت كردم(شايد هم به تنبلي عادت كرده باشم) الان مشكل من اينه كه با KEIL فقط ميتونم در حد چشمك زن كار كنم و زياد هم دنبالش نبودم منتظر آمدن يه لقمه ي حاضر آماده بودم(مثل بسكام)
ببينيد مشكل من اينه كه اصلا نمي دونم بايد چي كار كنم؟ مثلا ميخوام يك LCD گرافيكي رو به آرم وصل كنم يا از PWM و TIMER و CUONTER , ADC استفاده كنم ولي يك مرجع نيست كه كاملا بتونم با KEIL اين كار هارو انجام بدم اگر من اين كار هارو بصورت تك تك بخام با بسكام انجام بدم برنامه ي هركدوم اونها 10 خط هم نميشه ولي با KEIL.........
متاسفانه مجله ايران ميكرو هم فكر ميكنم به دليل كمبود نيرو و كمكدست خيلي دير دير مجلات چاپ مي كنن ،اصلا خود اين مولف هاي مجله ايران ميكرو ،خودشون KEIL رو از كجا ياد گرفتن؟

farzadsw
13-01-2010, 15:55
2تا برنامه با c بنویسید راه میوفتید(به شرطی که برنامه رو کاملا بفهمید)
تو شماره های قبلی فکر کنم در مورد lcd و تایمر صحبت شده(من اونا رو نخوندم) .فعلا همونا رو انجام بدید.
تا اونجایی که من میدونم مجله تقربا هر ماه چاپ میشه.
خود من از روی مثالهای سایتهای خارجی برنامه نویسیش رو یاد گرفتم و 4-5 تا برنامه هم تو تابستون نوشتم (برای اولین شماره مخصوص آرم هم فرستادم ) بقیه هم با دیدن مثال یاد گرفتن که البته اولش خیلی سخته.
ولی شمار کارتون راحتتره چون مجله برنامه رو با توضیح فرسی مخصوص بوردی که دارید نوشته . یعنی هیچ نیازی به تغییر نداره . بعد از اینکه برنامه رو رو میکرتون اجرا کردید میتونید با خیال راحت کدش رو ( با راهنمای فارسیش) بررسی کنید و یاد بگیرید ! اگه قرار بود یه مثال بدون راهنما که برای یه میکروی دیگه و یه بورد دیگه نوشته شده رو بخونید میشد روشی که ما یاد گرفتیم !

NED
13-01-2010, 16:52
سلام
لینک دانلود ندارد:cry:
قیمت 79 دلار Standard
قیمت 119 دلار Premium

myjoker
13-01-2010, 17:06
این سایته برای ip های ایران اینطوریه ، با یک فیلترشکن میتونید سایتشو راحت ببینید
البته چیز بدردبخوری برای دانلود کردن نداره :)

1nafar
13-01-2010, 17:14
سلام احتمالا چیز بدرد بخوری نیست ، اگه چیز خوبی بود حتما تا الان کرکش کرده بودن .

1. میکروکنترلر های arm رو (مثلا آرم7) حداقل 10تا شرکت تولید میکنن که هر کدوم ساختار peripheral های داخلی متفاوتی دارن . هر شرکت هم حداقل 4-5 تا خانواده از محصولات داره و هر خانواده هم چند تا عضو. در صورتی که avr , pic تولید یه شرکت هستن و آدرس بندی و نامگذاری و ... اجزای میکروشون شبیه به همه. به همین دلیل میتونن براشون کامپایلر با تابع آماده مثل bascom , picbasic , ... بسازن . درصورتی که میبینید مثلا کامپایلر keil میکرو های همه شرکتها رو ساپورت میکنه
2. اساسا بیسیک زبان برنامه نویسی سطح پایین نیست . کاری که تو بسکام کردن اینه که با توجه به محدود و شبیه هم بودن میکرو های avr ، دستورات سطح پایین رو در قالب یه تابع آماده در اختیار شما میگذارن.
چند تا مورد دیگه :
--تمامی کامپایلر های بیسیک ابتدا برنامه رو به زبان c یا اسمبلی و سپس توسط اسمبر به هگز تبدیل میکنن ، در واقع کامپایلر های بیسیک فقط تبدیل کد رو انجام میدن .
-- برای arm شرکت های سازنده تمامی ریسحتر های موجود برای زبان c رو گرد اوری کردن و در اختیار شرکت های سازنده کامپایلر قرار دادن ، اما برای بیسیک چنین کاری انجام نشده .

farzadsw
13-01-2010, 18:30
یه نونه از یرنامه به زبان بیسیک کاپایلر hbbrbasic رو براتون ضمیمه کردم ، تنها تفاوتی که با keil داره اینه که از کلمات کلیدی basic به جای c استفاده کرده !:lol:
خب با این قیمت انتظار بیشتری هم نمیره ! :mrgreen: