PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : lm324n

M3R
10-08-2009, 20:53
سلام.
من میخوام یه تقویت کننده با lm324 ببندم ولی نمیدونم چطوری!!!
یه سوال دیگه هم داشتم:
با استفاده از یک باتری میشه یه فرستنده گیرنده مادون قرمز با تقویت کننده op-amp درست کرد؟:exclamation:

1nafar
10-08-2009, 21:24
من میخوام یه تقویت کننده با lm324 ببندم ولی نمیدونم چطوری!!!
مخصات تقویت کننده چی هست ؟ توی نت مدارت lm324 زیاد هست ، توی سای هم قبلا بحث شده .

با استفاده از یک باتری میشه یه فرستنده گیرنده مادون قرمز با تقویت کننده op-amp درست کرد؟
بله میشه ، اما بردش خیلی زیاد نیست

M3R
11-08-2009, 00:21
بله میشه ، اما بردش خیلی زیاد نیست
اگه یه باتری برای فرستنده و یه باتری برای تقویت کننده بزارم چی؟
اگه با یه باتری مدار رو ببندم ولی چند بار تقویت کنم چی؟

mehrdadgh
11-08-2009, 11:22
سلام
برای ربات میخای؟

با استفاده از یک باتری میشه یه فرستنده گیرنده مادون قرمز با تقویت کننده op-amp درست کرد
خوب تو ربات هم اکثرا از باطری استفاده میشه
منظورتون رو واضح تر بگید که میخاید چی کار کنید

M3R
11-08-2009, 11:37
خوب تو ربات هم اکثرا از باطری استفاده میشه
منظورتون رو واضح تر بگید که میخاید چی کار کنید
برای تقویت فرستنده و گیرنده مادون قرمز.

mehrdadgh
11-08-2009, 13:33
برای تقویت نمی دونم چی کار میکنن
ولی اگه میخاین برد بالا داشته باشین معمولا به صورت ارسال پالس کار میکنن ( مثل کنترل تلوزیون )

1nafar
12-08-2009, 13:15
سلام
در حالت عادی پالس ها و امواج زیادی در اطراف ما وجود دارن ، این امواج با امواج دیگه ترکیب میشن و اونا رو تظیف میکنن ، برای افزایش برد فرستنده گیرنده های مادون قرمز چند تا روش وجود داره :
1- افزایش دامنه ولتاژ :
ولتاز کاری این led ها معمولا 3 ولت هست ، بنابراین ما نمیتونیم دامنه ولتاز رو خیلی زیاد کنیم .
2-افزایش فرکانس پالس اعمالی :
در این روش ما ولتاژ اعمالی رو به یک پالس با فرکانس مشخص تبدیل میکنیم ( مثلا 25 کیلو هرتز ) و سپس اون رو با led در فضا منتشر میکینم .
در طرف گیرنده ، پالس های دریافتی رو تقویت میکنیم ، و پالس های 25 کیلو رو از اونا جدا میکینم ،
در حالتی که فرستنده و گیرنده در روبروی هم باشن ، ارسال اطلاعات میتونه تا فاصله 15 متری هم ادامه پیدا کنه ، در صورتی که شما خروجی گیرنده رو بدون تقویت اندازه گیری کنید ، میبنید که فقط در فاصله 3 تا 10 سانتی متر ، ولتاز دارید .
بنابراین باید خروجی رو تقویت کنید ، با تقویت خروجی تمامی پالس های دریافتی (امواج مزاحم و...) نیز تقویت میشن ، در این حالت شما همیشه خروجی خواهید داشت ، اما میتونیم با استفاده از یک فیلتر فقط فرکانس لازم که توسط فرستنده ارسال میشه رو جدا کنیم .

M3R
12-08-2009, 21:56
یه سنسور تو یه سایتی دیدم فکر کنم اسمش tsop 1237 بود که عمل تقویت کنندگی و حذف نویز و فیلتر رو تو خودش انجام میداد.
شما با این سنسور کار کردید.

memeoo
13-08-2009, 19:11
سلام
گیرنده و فرستنده های مختلفی وجود داره ، این شما هستید که باید ببنید از اونا چی میخوایید .
من خودم موسیقی رو توسط همین led های مادون قرمز معمولی پخش کردم و در طرف دیگه توسط یه led گیرنده اون رو گرفتم ( مدار ش رو از توی نت گرفته بودم )
من تونستم تا 3 متر از این led ها جواب بگیریم .
اگه بفرمایید دقیق چه کاری میخوایید انجام بدید ، من میتونم کمکتون کنم ، قبلا چند تا ربات ساختم و ....