PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : عدم راه اندازی l298

mostafaks
21-06-2009, 09:08
سلام
من هر کاری کردم نتونستم این ایسی رو راه اندازی کنم ، مواردی که در کتاب شما وجود داشت رو هم انجام دادم و برنامه رو هم روی میکرو ریختم ، میکرو درست کار میکنه اما درایو هیچ عکس العملی نشون نمیده

1nafar
21-06-2009, 20:28
سلام
ضمن چک کردن اتصال پایه ها ، پین های 1 و 15 رو با یک مقاومت 10 اهم یک وات به زمین متصل کنید

gate_crasher
22-08-2009, 19:04
سلام
یه مدار بستم با l298 ، فقط یکی از موتور ها کار میکنه . همه نکاتی هم که در مورد کار با l298 گفته شده مثل مقاومت 10 اهم یا دیود ها و خازن رو هم درست متصل کردم

memeoo
22-08-2009, 19:36
سلام
برق قطع و وصل شد :D
این درایو متقارن هست ، یعنی شما هر کاری رو که برای خروجی اول کردید ، باید برای خروجی دوم هم انجام بدید :
پایه های 6 و 11 توانا ساز ها هستند و باید به vcc متصل بشن
پایه های 1 و15 مربوط به سنس جریان هستند و باید با مقاومت های .2 اهم به گراند متصل بشن
بقیه پایه ها هم که معلومه ، اگه بازم کار نکرد ، ایسی سوخته
( اگه مداری رو که بستید بزارید بهتر میشه اشکال رو بیان کرد )

gate_crasher
22-08-2009, 20:03
سلام با تشکر از پاسختون memeoo جان
با یه ای سی دیگه امتحان کردم بازم همون مشکل وجود داره pcb و shematic که از روی اون مدار رو پیاده کردم رو آپلود کردم(با نرم افزار پروتل) لطفا یه نگا بهش بندازید
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
الان یه چیزه دیگه فهمیدم اینکه همون موتوری که کار می کنه هم جریان بسیار کمی می کشه و اصلا قدرت نداره و پایه های مربوط به اون یکی موتور هم دو سرش اختلاف پتانسیل داره ولی تا جریان ازش می کشم ولتاژ صفر می شه

memeoo
22-08-2009, 21:04
سلام
به جای مقاومت 10 اهم ، مقاومت .2 اهم متصل کنید .
فایل پیوست رو من نمیبینم !!!

gate_crasher
22-08-2009, 21:22
سلام ببخشید فراموش کردم لینکشو بزارم با مقاومت 2 اهم هم تست کردم فرقی نداشت
You can see links before reply

memeoo
23-08-2009, 08:06
سلام
مدار ظاهرا مشکلی نداره ،

سلام ببخشید فراموش کردم لینکشو بزارم با مقاومت 2 اهم هم تست کردم فرقی نداشت
با مقاومت دو/دهم (.2 ) اهم تست کنید ، این مقاومت ها هر چقدر مقدارشون بیشتر باشه ، جریان خروجی کمتر هست .
( مشکل از همین مقاومت هست )

gate_crasher
25-08-2009, 23:31
سلام
کمترین مقاومتی که تونستم گیر بیارم 0.9 اهم بود ولی بازم جواب نداد هنوز همون مشکل رو دارم. ولی وقتی دوسر موتور رو مستقیما به به دو پایه خروجی متصل می کنم با با قدرت نچندان خوبی حرکت می کنه. امکان داره دیود های سر راه موتور سوخته باشه؟ اگه آره چطور روی مدار دیود ها رو روی مدار (بدون خارج کردن) تست کنم؟ چرا موتور (در صورت اتصال مستقیم) با نیروی ضعیفی کار می کنه در صورتی که موتور دوم با قدرت خوب کار می کنه؟

1nafar
31-08-2009, 08:34
سلام
اون مقاومت ها تعیین کننده مقدار جریان داده شده به موتور هستند ، هر چقدر مقدار اونا کمتر باشه ، جریان و توان خروجی بیشتر هست .
برای تست کردن دیود ها ف در صورتی که به اوومتر دسترسی دارید ، اون رو در حالت تست دیود قرار بدید و پراپ ها رو به دو سر دیود متصل کنید ، از یک طرف رقم بینهایت و از طرف دیگر رقم 654 یا همین حدود رو نشون میده ( موتور رو باید بردارید ) .
شما میتونید با یک باطری 3 ولت و led هم این کار رو انجام بدید ، led رو با دیود سری کنید و اون رو به باطری متصل کنید ف از یک طرف led روشن میشه و از طرف دیگه روشن نمیشه .
در صورتی که هر دو طرف ( هر دو کانال ایسی ) متقارن هست ، امکان داره اسی سوخته باشه .
جای دوتا موتور رو عوض کنید ببنیند چی میشه ، شاید موتور مشکل داشته باشه

gate_crasher
31-08-2009, 11:02
مشکم حل شد دلیل کار نردن موتور قعطی بسیار کوچکی روی برد بود که در اثر بستن برود روی روبات ایجاد شده بود ولی بازم قدرت یکی از موتور ها بسیار کم بود که دلیل اونم این بود که پایه مربوط به current sensing که مقاومت رو باهاش سرس کرده بودم به سر منفی باتری مخصوص تغذیه موتور متصل نشده بود و فقط به سر منفی تغذیه مدار متصل شده بود که با متصل کرده این دو به هم مشکل حل شد(توی یه قسمت از مدار سر منفی تغذیع موتور و تغذیه مدار به هم متصل نبود در بقیه جاها متصل بود)

gate_crasher
28-12-2009, 13:35
سلام
توی دیتا شیت l298 گفته شده اگه به جریان بیشتر از 2 آمپر احتیاج دارید می تونید خروجی دو موتور رو موازی کنید و اینجوری به حداکثر 4 آمپر جریان برسید به نظر شما اگه 2 تا l298 رو با هم موازی کنیم می تونیم 8 آمپر جریان از اونا بکشیم؟

mehrdadgh
28-12-2009, 21:02
بله میشه !

:39000000:

gate_crasher
29-12-2009, 23:38
شما همچین کاری رو انجام دادید جواب گرقتید؟

mehrdadgh
30-12-2009, 12:48
سلام

نه نکردم ولی موازی شدن که مشکلی نداره !