PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سنسور جریان

محمدی
12-06-2009, 10:57
ایا سنسوری وجود داره که جریان ac رو اندازه بگیره ؟
کلا به چه روشی میشه جریان ac رو اندازه گرفت ؟

1nafar
12-06-2009, 11:14
سلام
برای اندازه گیری جریان ac روش های مختلفی وجود داره
1- استفاده از ترانس ct :
این ترانس که یک ترانس افزاینده هست با بار سری میشه ، جریان عبوری از سیم اولیه ، یک افت ولتاژ در اون بوجود میراه ، این ولتاژ در سیم پیچ ثانویه القا میشه و شما با اندازه گیری اون میتونید مقدار جریان رو بفهمید
2- سنسور های اثر هال :
در اطاف سیم که جریان متناوب از اون عبور میکنه ، یک میدان مغناطیسی بوجود میاد ، هر چقدر جریان بیشتر باشه شدت میدان بیشتر هست ، در صورتی که یک سنسور اثر هال رو به سیم و میدان نزدیک کنید ، خروجی سنسور متناسب با جریان تغییر میکنه
3- سنسور های استاندارد که مناسب اندازه گیری جریان هستند ، در صورتی که در تالار avr جستوجو کنید میتونید اطلاعاتی رو پیدا کنید
بعد از تبدیل جریان به ولتاژ باید اون رو یکسو کنید و اندازه بگیرید .

REZA_KLNTR
28-01-2010, 12:07
ایا سنسوری وجود داره که جریان ac رو اندازه بگیره ؟
کلا به چه روشی میشه جریان ac رو اندازه گرفت ؟

اگه میخوایی بیاریش تو بحث الکترونیک سنسور میخواد (You can see links before reply_sells) که تو بازار هم هست و اگر میخوایی فقط مقدارشو بدونی از CT استفاده کن که کلاس دقت یکشم اومده!

1nafar
28-01-2010, 19:44
سلام
چند تا سنسور جریان که توی ایران گیر میاد و میشه راشون انداخت :
سنسور ACS712TELC
سنسور جریان بسیار کوچک
مقاومت داخلی بسیار کم (1.2 میلی اهم)
اندازه گیری جریان از -20 آمپر تا +20 آمپر
میزان حساسیت 185 میلی ولت بر آمپر
توانایی اندازه گیری جریان مستقیم و متناوب
زمان تغییر خروجی فقط 5 میکرو ثانیه حداکثر فرکانس عملیاتی : 80KHZ
خطا حداکثر 1.5% در دمای 25 درجه تغذیه 5 ولت دمای کاری از -40 درجه تا 85 درجه سانتیگراد

.................................................. .................................................. ....................
سنسور جریان ACS712TELC
سنسور جریان بسیار کوچک با مقاومت داخلی بسیار کم (1.2mΩ)
اندازه گیری جریان از -5 آمپر تا +5 آمپر
میزان حساسیت 185 میلی ولت بر آمپر
توانایی اندازه گیری جریان مستقیم و متناوب
زمان تغییر خروجی فقط 5 میکرو ثانیه
حداکثر فرکانس عملیاتی : 80KHZ
خطا حداکثر 1.5% در دمای 25 درجه
تغذیه 5 ولت
دمای کاری از -40 درجه تا 85 درجه سانتیگراد
.................................................. .................................................. ............
سنسور جریان CSNE151-104
سنسور جریان از نوع حلقه بسته
میزان حساسیت 25 تا 90 میلی ولت بر امپر
اندازه گیری جریان تا بالا ی 1200 امپر
عمل کرد کاملا ثابت و صنعتی
قابلیت کار با باطری پشتبانی
استفاده در لوازم حساس از جمله ربات ها و ups ها .
.................................................. ...........................

سنسور جریان ACS754
جریان کاری تا 70 امپر
ولتاژ تغذیه ی 5 ولت
فرکانسی کاری تا 35 کیلو هرتز
مقاومت داخلی 100 μΩ
کار در ولتاژ های ac و dc
دارای ولتاژ افست خروجی
.................................................. .................................
LTS 25NP

این مطالب به صورت گذری ترجمه شده و ممکنه اشتباه باشه ، قبل از تهیه سنسور حتما دیتا شیت اون رو مطالعه کنید .

REZA_KLNTR
29-01-2010, 07:35
در دیتاشیت سنسور acs712 نوشته شده: Total output error 1.5% این بدین معنی است که درصد خطای این سنسور 1.5 درصد است؟

این که خیلی زیاد است یعنی در 10 آمپر 0.1 خطا دارد؟؟!!!!

1nafar
29-01-2010, 19:02
سلام
این مقدار حداکثر خطا هست . و به ازای هر 10 امپر حداکثر خطا 100 میلی امپر هست .
توی جریان های بالا میشه از این مقدار صرف نظر کرد . هر چقدر دقت سنسور بیشتر باشه قیمتش هم گرون تره

hamed14156
15-02-2010, 20:17
من می خواهم جریان dc به مقدار حداکثر 3a رو اندازگیری کنم استفاده از چه تراشه ای رو به من پیشنهاد می کنید که هم تو ایران گیر بیاد و هم دقت مناسبی داشته باشد و قیمتش هم مناسب باشد .

REZA_KLNTR
15-02-2010, 20:46
من می خواهم جریان dc به مقدار حداکثر 3a رو اندازگیری کنم استفاده از چه تراشه ای رو به من پیشنهاد می کنید که هم تو ایران گیر بیاد و هم دقت مناسبی داشته باشد و قیمتش هم مناسب باشد .

اینجا (You can see links before reply) و اینجا (You can see links before reply)

Amiri
16-02-2010, 14:07
با سلام :D

من با LTS-25NP کار کردم و باهاش جریان dc اندازه گرفتم ، یکی دیگه از دوستام با اون جریان کشی موتور 3 فاز رو اندازه گرفته و از عملکردش راضیه ،

کلا این سنسور چون یه سنسور اندازه گیری میدان میغناطیسی ( با استفاده از اثر هال ) هست هم میتونه در جریان dc کار کنه هم ac قیمتش هم 12 هزار تومن بود سال پیش

شاد باشید

roohallah
06-07-2012, 13:10
با سلام :D

من با LTS-25NP کار کردم و باهاش جریان dc اندازه گرفتم ، یکی دیگه از دوستام با اون جریان کشی موتور 3 فاز رو اندازه گرفته و از عملکردش راضیه ،

کلا این سنسور چون یه سنسور اندازه گیری میدان میغناطیسی ( با استفاده از اثر هال ) هست هم میتونه در جریان dc کار کنه هم ac قیمتش هم 12 هزار تومن بود سال پیش

شاد باشید

از دوست عزیزی که با سنسور LTS25np کار کرده .....
اگه میشه لطف کنید روش و برنامه اندازه گیری جریان دی سی و ای سی رو در این سایت قرار دهید خیلی ممنون میشم .
با تشکر

Z.F.K
12-04-2014, 09:46
سلام.من دارم برای اندازه گیری جریان ac از آی سی acs712-30A استفاده میکنم و مدار پیشنهادی 4 دیتاشیت رو بست.منتها چون دیود1n4448 از 1N4148 استفاده کردم چون دیتاشیت 4448 دیدم که 4148 هم مشابه اون هستش.بعد که مدار رو بستم وقتی جریان برقرار نیست 2.5 ولت رو داریم و وقتی جریان برقراره باز هم 2.5 ولت رو دارم.مشکل از کجا میتونه باشه؟من توی سایتی خوندم که میشه بدون یکسو ساز هم اینارو کرد ولی باز هم همون نتیجه رو داد.