PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : **** ساخت دورسنج ( تاکومتر ) ****

REZA_KLNTR
29-05-2009, 10:12
در این تاپیک میخواهیم درباره ساخت یک دورسنج نوری جهت سنجش دور موتورها بدون تماس به موتور صحبت کنیم.

ابتدا شیوه های سنجش نوری و یا صوتی تا فاصله 20 سانت رو مورد بررسی قرار دهیم تا روش مناسب جهت این کار مشخص شود.

1nafar
29-05-2009, 17:54
سلام
اولین روش استفاده از یه صفحه سیاه رنگ هست که داخلش یه سوراخ وجود داره ، این صفحه باید به روتور موتور بچسبه و با اون بچرخه ، فرستنده و گیرنده هم در دوطرف این صفحه قرار میگیرن ، یعنی هر وقت موتور میچرخه ، یه لحظه گیرنده ، فرستنده رو میبینه ( از طریق سوراخ موجود ) و ارتباطش برقرار میشه با شمردن تعداد پالس ها در ثانیه میشه دور موتور بر ثانیه رو بدست اورد .
روش دیگه استفاده از سنسور اثر هال هست .
یه سوال
چرا این فاصله 20 سانت برای چی هست ؟

REZA_KLNTR
29-05-2009, 19:54
فاصله کلا دلیلش به خاطر این هست که تاکومتر تماسی نباشد و نوری باشد

برای تاکومترهای تا فاصله 50 سانت از نور معمولی با عدسی استفاده میشود که معمولا یک قطعه بازتاب کنند رو شفت موتور و یا محل چرخش چسبانده میشود

You can see links before reply (You can see links before reply)
و با شمردن بازتاب نور تابیده شده دور سنجش میشود ،

در حالت پیشرفته تر از نور لیزر استفاده میشود که سبب میشود فاصله تاکومتر تا شفت موتور بیشتر شود مثلا تا 10 متر

1nafar
10-06-2009, 12:43
سلام
برای اینکا چند تا راه وجود داره :
1- استفاده از فرستنده گیرنده های مادون قرمز .
فرستنده رو با مدارش به شفت موتور میچسبونیم و گیرنده رو به میکرو و پایه وقفه .
هر وقت که فرستنده از جلو گیرنده رد میشه ، یه پالس به گیرنده میرسه و گیرنده هم یه پالس به میکرو میده ، تعداد پالس در دقیقه برابر تعداد دور موتور بر دقیقه هست .

2- به جای فرستنده و گیرنده هر چیزی میشه قرار داد ،

REZA_KLNTR
12-06-2009, 12:32
من تاحالا استفاده از مادون قرمز رو برای شمارش پالس ندیده بودم شما آدرس یا سایتی در این باره دارید و یا مداری؟

اگر مادون قرمز بشود فکر کنم زیر نور آفتاب هم کار کند چون طیف مادن قرمز متفاوت است !

فرستنده و گیرنده های لیزری هم تو بازار اومده! همه میگویند برای فاصله سنجی و یا شمارش پالس کاربرد دارد ولی ما که هنوز یک مدار هم دربارش ندیدیم و خودشان هم ندارند !!! پس الان دوستانیکه میخرند برای چه کاربردی میخواهند؟؟؟!!!

1nafar
13-06-2009, 07:49
من تاحالا استفاده از مادون قرمز رو برای شمارش پالس ندیده بودم شما آدرس یا سایتی در این باره دارید و یا مداری؟
سلام
ساده ترین مدار :
مدار زیر ساده ترین مدار هست ، همان طور که میبینی از دوتا ترانزیستور و یه led مادون قرمز فرستنده و چند تا مقاومت و خازن تشکیل شده ، نحوه کار هم به این صورت هست که با وصل شدن تغذیه :
در لحظه اول q1 در ناحیه اشباع (خازن در هنگام شارژ اتصال کوتاه هست ) میباشد ، بعد از گذشت مقدار زمانی خازن شارژ کامل میشود و q2 به ناحیه قطع میرود (ولتاژ بیسش کم میشود ،) و q1 به ناحیه اشباع و خازن از طریق c-e ترانزیستور q1 و دو تا مقاومت شروع به دشارژ میکند ، با کم شدن ولتاژ خازن دو باره q2 به ناحیه اشباع میرود و این کار مدام تکرار میشود .
اعمال بالا باعث قطع و وصل شدن ولتاژ دو سر فرستنده و ارسال پالس های میشود

خازن سراميکي 0.01 ميکروفاراد-----C1
2.2k-----R1
1M-----R2
Q1-----2N2222
Q2-----2N2907
MADUN DIODE----LED1
ON/OFF SW-----S1
3V / 200 MA-----B1

شماتيک مدار فرستنده

You can see links before reply

مدار گيرنده

1K-----R3
100K-----R4,R5
50K POT----R6
.01 UF-----C2
100PF----C3
.047UF-----C4
.1UF-----C5
3.3UF----C6
1.5UF-----C7
ترانزيستور مادون قرمز-----Q3
D1-----1N914
IC1-----LM308
IC2-----LM567
6 VOLT RELAY-----RELAY

در مدار گیرنده ایسی 1 وظیفه تقویت پالس رو بر عهده داره و ایسی دو هم یک فیلپ فلاپ هست که با اعمال پالس خروجی تغییر میده . در کاری که ما میخواییم انجام بدیم کافی هست پایه 6 ایسی 1 رو به یکی از وقفه های میکرو اعمال کنیم .
در صورتی که فرستنده و گیرنده روبروی هم باشن که پالس وجود داره ....

اینم یک مورد دیگه با توضیحات :

REZA_KLNTR
14-06-2009, 11:34
بسیار عالی
مداریکه گزاشتید تکمیل هست و ارتباط دو میکرو را از طریق مادون قرمز نمایش میدهد!
میتوانیم از یک 555 برای تولید پالس فرستند و از یک آپ امپ برای قسمت گیرنده و میکرو برای شمارش و نمایش استفاده کنیم!
بهتره پالس رفت و برگشتی باشه مثل بازاریها چون نمیشه فرستنده رو روی هر شفتی وصل کرد!!!

من تو کیتهای قدیمیم دو تا فرستنده و گیرنده مادون قرمز یافتم که به دلیل تنظیم نشدن نهایی بلا استفاده هستند.
فرکانس کاریشون 5 کیلو هست ، تغییر فرکانس به 40 کیلو هرتز برای فرستنده کاری نداره ولی در گیرنده باید فیلتر RC مقادیرش عوض شود ! تنظیم این فیلتر چگونه است اگر بخواهد رو 40 کیلو هرتز فوکوس کند؟

در توضیحات مداریکه لینک دادید نوشته شده گیرنده مادون قرمز خودش دارای فیلتر داخلی 38 کیلو هست (پیدا میشود؟)! من 4 مدل گیرنده دارم و شماره ای ندارند چطور متوجه شوم رو چه فرکانسی فیلتر دارند و یا اصلا فیلتر ندارند؟

1nafar
18-06-2009, 16:29
سلام

میتوانیم از یک 555 برای تولید پالس فرستند و از یک آپ امپ برای قسمت گیرنده و میکرو برای شمارش و نمایش استفاده کنیم!
بهتره پالس رفت و برگشتی باشه مثل بازاریها چون نمیشه فرستنده رو روی هر شفتی وصل کرد!!!
یعنی چی رفتی و برگشتی باشه ، شافت پالس رو بازتاب کنه ؟

من تو کیتهای قدیمیم دو تا فرستنده و گیرنده مادون قرمز یافتم که به دلیل تنظیم نشدن نهایی بلا استفاده هستند.
فرکانس کاریشون 5 کیلو هست ، تغییر فرکانس به 40 کیلو هرتز برای فرستنده کاری نداره ولی در گیرنده باید فیلتر RC مقادیرش عوض شود ! تنظیم این فیلتر چگونه است اگر بخواهد رو 40 کیلو هرتز فوکوس کند؟
یک راه محاسبه است که به دلیل اید ال نبودن قطعات خیلی خوب در نمییاد ، راه دوم استفاده از اسیلوسکوپ و با قطعات متغییر است (مقاومت و خازن متغییر) . یک ورودی به مدار میدید و اونقدر مقاومت رو کم وزیاد میکنن تا خروجی ایدال بدست بیاد .

در توضیحات مداریکه لینک دادید نوشته شده گیرنده مادون قرمز خودش دارای فیلتر داخلی 38 کیلو هست (پیدا میشود؟)! من 4 مدل گیرنده دارم و شماره ای ندارند چطور متوجه شوم رو چه فرکانسی فیلتر دارند و یا اصلا فیلتر ندارند؟
دیتا شیت چند تاشون رو دارم پیدا میکنم میزارم ، فکر کنم از روی ظاهرشون و تعداد پایه .
اون برنامه رو هم اصلاح کردم :

$regfile = "m32def.dat"
$crystal = 8000000
Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portb.2 , Db5 = Portb.3 , Db6 = Portb.4 , Db7 = Portb.5 , E = Portb.6 , Rs = Portb.7
Config Lcd = 16 * 2
Config Timer1 = Counter , Edge = Rising
Config Timer0 = Timer , Prescale = 1024
Cursor Off
Enable Interrupts
Enable Timer0
Enable Ovf0
On Ovf0 W
Dim B As Byte, a as long
Start Timer0
Do
Loop
End
W:
Incr B
If B > 30 Then
stop timer0
B = 0
a=Counter1
Locate 1 , 1
Lcd "FREQ :" ; a ; "HZ"
Counter1 = 0
start timer0
End If
Return
برنامه دوم :

$regfile = "m32def.dat"
$crystal = 8000000
Config Lcdpin = Pin , Db4 = Pinc.4 , Db5 = Pinc.5 , Db6 = Pinc.6 , Db7 = Pinc.7 , E = Pinc , Rs = Pinc.2

Enable Interrupts
Enable Timer0
Enable Timer1
On Ovf1 Q
On Ovf0 W
dim I As Long , B As long
B = 0
Cls
Start Timer0
Do

Loop
End

W:
Incr I
If I > 30 Then
Stop Timer0
Cls : Home
Lcd "frequency is:" ; b ; "hz"
B = 0
I = 0 : Counter1 = 0
Start Timer0
End If
Return
Q:
Incr B
Counter1 = 0
Return

کل مدار ها و نقشه های قبلی رو پاک کن و از اول نقشه مدار ها رو بکش ( فایل پروتوس قبلی خراب هست )

REZA_KLNTR
18-06-2009, 19:55
بله مانند پست شماره 3 دستگاه نوری رو نشون میده که با بازتاب نورش به شفت توسط یک برچسب سفید تعداد دور رو سنجش میکنه!

فرستنده رو که میتوان روی 40 کیلو تنظیم کرد و دارای پتانسیومتر هم هست تو مرز 40 کیلو و با یک اهمتر فرکانسمتر دار حله ولی در گیرنده یکم مشکل هست!! ابتدا میخوام بدونم اگر خازن و مقاومت قسمت فیلتر ورودیشو کلا بردارم چه اتفاقی میافته؟ آیا تمام فرکانسها وارد مدار میشوند و نورهای دیگر؟ آیا میشود با سعی و خطا فیلتر مربوطه رو بدست آورد ؟

سیستم باید تداد پالسهاییکه بر اثر بازتاب برمیگردند رو در یک ثانیه شمارش کند و در 60 ضرب کند و یا در نیم ثانیه ضرب کند و در 120 ضرب کند !

1nafar
18-06-2009, 20:09
سلام
از هر دو روش میشه استفاده کرد .
ما تعداد پالس در یک ثانیه رو در 60 ضرب میکنیم تا دور بر دقیق بدست بیاد .

مقاومت قسمت فیلتر ورودیشو کلا بردارم چه اتفاقی میافته؟ آیا تمام فرکانسها وارد مدار میشوند و نورهای دیگر؟ آیا میشود با سعی و خطا فیلتر مربوطه رو بدست آورد ؟
اگه فیلتر رو حذف کنید ، هر نوع نویز و فرکانسی بر روی مدار تاثیر میزاره ، با سعی و خطا هم میشه بدست اورد ، ممکنه با اولین انتخاب بدست بیاد ممکنه اصلا بدست نیاد .

REZA_KLNTR
24-06-2009, 12:36
ممکنه فرکانس 40 کیلوهرتز مدار با فرکانس پالس موتور تداخل کنه؟؟

فرکانس 40 کیلو برای راه اندازیه مادون قرمز است و فرکانس پالس موتور دور شفت که متغیر است!!!

1nafar
24-06-2009, 17:30
ممکنه فرکانس 40 کیلوهرتز مدار با فرکانس پالس موتور تداخل کنه؟؟
امکانش خیلی کم هست ، چون تنها پالس ، مبوط به جرقه موتور هست که اونم فرکانس به 40 کیلو نمیرسه (احتمال اینکه دقیق 40 کیلو بشه خیلی کم هست )

REZA_KLNTR
05-07-2009, 10:45
بریم سراغ برنامه!
برنامه نمونه من رو دیدید!
برنامه شما هم مناسب هست البته دور در ثانیه یا همون فرکانس هست!

حالا برنامه ای لازم است که هر نیم ثانیه شمارش کند و حاصل رو در 120 ضرب نماید و نمایش دهد! اینطوری دقت 120 دور میشود ولی سمپل برداری نیم ثانیه !
تایمر هم که بنده ضعیفم ، پس شما بفرمایید لطفا:

1nafar
06-07-2009, 08:03
سلام
ما میخوایم دور بر دقیقه رو اندازه بگیریم ؟

حالا برنامه ای لازم است که هر نیم ثانیه شمارش کند و حاصل رو در 120 ضرب نماید و نمایش دهد! اینطوری دقت 120 دور میشود ولی سمپل برداری نیم ثانیه !

فرض کنید موتور ما الان داره با سرعت 6000 دور بر دقیقه میچرخه ، در این صورت تعداد دور اون برابر با 100 دور بر ثانیه هست ، و 50 دور بر نیم ثانیه ،
قدرت تایمر و کانتر هم که به اندازی کافی هست ( میتونه بالای 500000 تا پالس در ثانیه رو بشمره )
با این حساب برنامه به شکل زیر تغییر پیدا میکنه :

$regfile = "m32def.dat"
$crystal = 8000000
Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portb.2 , Db5 = Portb.3 , Db6 = Portb.4 , Db7 = Portb.5 , E = Portb.6 , Rs = Portb.7
Config Lcd = 16 * 2
Cursor Off
Enable Interrupts
Enable Timer0
Enable Ovf0
On Ovf0 W
Dim B As Byte, a as long
Start Timer0
Do
Loop
End
W:
Incr B
If B > 15 Then
stop timer0
B = 0
a=Counter1
a=a*120
Locate 1 , 1
Counter1 = 0
start timer0
End If
Return
بزار یه بررسی کنیم ، فرض میکنیم موتور داره با سرعت 3000 دور بر دقیقه میچرخه ،
کانتر میکرو در هر نیم ثانیه 25 تا پالس میشمره ، این 25 در 120 ضرب میشه و عدد 3000 بر روی lcd به نمایش در میاد .
ظاهرا که همه چیز حله

REZA_KLNTR
07-07-2009, 01:40
با دادن فرکانس 50 در ورودی صفحه LCD باید عدد 6000 رو نشون میداد ولی عدد 3120 رو نمایش داد، یک جایی اشکال دارد!!!!

در ضمن کریستال در عمل چند باید بسته شود؟ 8 مگ؟

یکی از دوستان میگفت کریستال باید 32768 هرتز باشد که با تقسیماتیکه انجام میشود درصد خطای یک ثانیه و یا .. مدت صفر شود و دقت بالا رود! البته اجرای خود برنامه هم زمان میبرد! دلیل انتخواب این کریستال چیست و ما در عمل چند ببندیم؟؟؟

1nafar
07-07-2009, 07:51
سلام
زمان تایمر از رابطه ( مقدارPrescale ضرب در بیت تایمر ) تقسیم برمقدار کریستال بدست میاد.
توی برنامه بالا مقدار زمان تایمر میشه ( 1024*256 ) / 8000000 که تقریبا برابر با 32.76 میلی ثانیه هست .
تایمر ما 8 بیتی هست بنابرای مدت زمانی که طول میکشه از 0 تا 255 بشمره برابر با همون زمان ذکر شده است .
تیامر سرریز میشه و به w پرش میکنه در اونجا یک واحد به b اضافه میکنه و بر میگرده ، این فرایتند انقدر تکرار میشه تا مقدار b بزرگتر از 15 بشه ، شرط اجرا میشه و عدد شمرده ده توسط کانتر ....
در کل زمانی که ما ساختیم 524.28 میلی ثانیه هست ، بهتره b رو به 14 تغییر بدید تا زمان 491.52 میلی ثانیه تغییر کنه ، اینجوری مقدار خطا کمتر هست .

در ضمن کریستال در عمل چند باید بسته شود؟ 8 مگ؟
کریستال باید 8 مگ باشه .

یکی از دوستان میگفت کریستال باید 32768 هرتز باشد که با تقسیماتیکه انجام میشود درصد خطای یک ثانیه و یا .. مدت صفر شود و دقت بالا رود! البته اجرای خود برنامه هم زمان میبرد! دلیل انتخواب این کریستال چیست و ما در عمل چند ببندیم؟؟؟
زمان ایجاد شده همون طور که در فرمول بالا میبنید ، رابطه مستقیم با کریستال داره ، شما باید زمان .5 میلی ثانیه رو بسازی ، حالا از روش های مختلف میشه استفاده کرد .

REZA_KLNTR
07-07-2009, 15:57
و ایراد برنامه چی؟

1nafar
09-07-2009, 07:42
$regfile = "m32def.dat"
$crystal = 8000000
Config Lcd = 16 * 2
Cursor Off
Enable Interrupts
Enable Timer0
Enable Ovf0
On Ovf0 W
Dim B As Byte, a as long
Start Timer0
Do
Loop
End
W:
Incr B
If B > 14 Then
stop timer0
B = 0
a=Counter1
a=a*120
Locate 1 , 1
Counter1 = 0
start timer0
End If
Return
برنامه بالا رو تست کن ، اگه بهتر نشد ، باید از کریستال دیگه استفاده کنیم

REZA_KLNTR
10-07-2009, 11:51
ممنون برنامه درسته ولی با اون تغییر IF B از 15 به 14 میشه کالیبره دستگاه رو انجام داد که _+120 تنظیم بشه !

نمیشه از کریستال 16 مگ استفاده کرد تا دقیقتر بشه؟! چون در دورهای بالاتر (فرکانس رو زیاد کنید در سیمیلاتور ) خطا دوبرابر و سه برابر میشه و تصاعدی بالا میره مثلا در 12000 دور حدود 500 دور خطا میشه!!! و اگر 15 بزاریم دور رو 500 تا زیادتر نشون میده و اگر 14 بزاریم B رو دور رو 500تا کمتر نشون میده!

بعضی وقتها میخوام عدد خروجی رو تقسیم بر دو نشون بده دلیلش اینه که ممکنه میله محور دو مرتبه از جلوی سنسور رد بشه و دوتا نیمدور هر کدوم یکدور حساب بشه که با تقسیم بر دو در نهایت همون یکدور حساب بشه!

قرار دادن یک کلید برای این کار کاری نداره ولی میترسم تایم شمارش رو بهم بزنم! ممکنه راهنمایی بفرمایید؟
یک کلید به پایه میکرو که بازدنش عدد خروجی تقسیم بر دو بشه و یا اون ضرب در 120 بشه ضرب در 60!؟؟ ولی دقت دستگاه تغییر نکنه!

1nafar
10-07-2009, 21:58
سلام
برای دقیق تر شدن باید از کریستال های خازنی استفاده کنید ( مثلا کریستال 14.3654 مگا هرتز ، باید این کریستال رو خودتون بسازید )

قرار دادن یک کلید برای این کار کاری نداره ولی میترسم تایم شمارش رو بهم بزنم! ممکنه راهنمایی بفرمایید؟
یک کلید به پایه میکرو که بازدنش عدد خروجی تقسیم بر دو بشه و یا اون ضرب در 120 بشه ضرب در 60!؟؟ ولی دقت دستگاه تغییر نکنه!
اگه کلید بد موقع فشرده بشه ، عدد خروجی به هم میریزه ( مثلا تایمر تا 120 شمرده ، یه دفه مقدارش تغییر میکنه )
روش یه خورده فکر میکنم و یه برنامه دیگه میزارم

REZA_KLNTR
11-07-2009, 17:56
نه کلید در هنگام کار فشرده نمیشود ، وقتی ما میدونیم شفت در هر چرخش دوبار میخواهد از جلوب سنسور عبور کند همان ابتدای کار کلید را به حالت تقسیم بر دو میزاریم!!!

اگر هم زمانی وسط کار کلید زده شود فقط همان شمارش اشتباه میشود و نیم ثانیه بعد شمارش جدید انجام و ارائه خواهد شد که این مسئله ای نیست!

اون کریستال که دوستان معرفی کرده بودند چطور ؟ 32768 فکر کنم خیلی برای کار پایینه درسته؟ یعنی با 16 مگ اصلاحی در خطا بوجود نمیاد؟؟؟!!!

1nafar
11-07-2009, 21:19
سلام

نه کلید در هنگام کار فشرده نمیشود ، وقتی ما میدونیم شفت در هر چرخش دوبار میخواهد از جلوب سنسور عبور کند همان ابتدای کار کلید را به حالت تقسیم بر دو میزاریم!!!
چرا دو بار ، مگه ما از یک سنسور استفاده نمیکینم (یه دونه تصویر از موقعیت سنسور بزار )

اون کریستال که دوستان معرفی کرده بودند چطور ؟ 32768 فکر کنم خیلی برای کار پایینه درسته؟ یعنی با 16 مگ اصلاحی در خطا بوجود نمیاد؟؟؟!!!
با این کریستال هم میشه کار کرد و مشکلی هم پیش نمیاید .

REZA_KLNTR
12-07-2009, 19:55
من میخوام روی ملخ موتور هم تست کنم و ملخ در هر دور دومرتبه از جلوی سنسور رد میشه (دوتا پره داره) در حالیکه یکدور زده پس باید تعداد پالسهای سنسور تقسیم بر دو بشه و وقتیکه دور شفتیکه یک زبانه داره رو میخواهیم بگیریم اون زبانه در هر دور فقط یکبار رد میشه و نیازی نیست پال تقسیم بر دو بشه و همون درسته! یک کلید دوحالته برای اندازه گیری دور ملخ و حالت معمولی ، کافیه فقط نتیجه نهایی رو تقسیم بر دو کنه ولی دقت تایمر نباید از بین بره یا کم بشه همین!

1nafar
13-07-2009, 09:03
ما قسمت فرستنده رو روی شفت موتور نصب میکنیم یا (برای متور بدون پره ) یا روی پره یا روی بدنه ، در کل فرستند در کجا قرار داده میشه ؟
برنامه رو با همین تایمر و کریستال معمولی بنویسیم یا با کریستال ساعت ؟

REZA_KLNTR
13-07-2009, 11:16
فرستنده و گیرنده در کنار همند و با انعکاس نور مادون قرمز کار میکنند رفت و برگشتی فقط یک برچسب شفاف ممکنه روی شفت بچسبونیم که انعکاس بهتر بشه!

اگه 16 و 8 خطا فرقی نمیکنه که باهمون 8 و اگر 16 بهتره با 16!

متشکر

1nafar
26-07-2009, 15:59
سلام
با استفاده از تایمر دو و مد سنکرون و کریستال 32.786 کیلوهرتز ، زمان دقیق 1 ثانیه رو بوجود اوردم و یه دونه کلید هم برای تقسیمات گذاشتم .
دقت مدار خیلی زیاد تر شده و بدون هیچ مشکلی پالس دور بر دقیقه و ثانیه رو اندازه میگیره :

REZA_KLNTR
26-07-2009, 20:14
فایل پروتئوس باز نمیشه ممکنه بررسی بفرمایید!

1nafar
26-07-2009, 22:21
سلام
مشکلی نداره
با ورژن 7.5 و سرویس پک 3 رسم شده

REZA_KLNTR
28-07-2009, 04:11
پس لطفا لینک دانلود این ورژن پروتئوس رو بزارید چون من ورژن 7.4 رو دارم و باز نمیشه!!!

1nafar
28-07-2009, 08:02
سلام
لینک دانلود وجود داره :
این ورزن خیلی عالی هست و من تا حالا هیچ مشکلی با هاش نداشتم

gate_crasher
07-09-2009, 15:20
چرا از مدار موس های قدیمی wheel mouse ها استفاده نمیکنید؟ همون طور که می دونید این موس ها دقیقا دو مدار یکی برای اندازه گیری تغییرات در جهت افقی یکی برای جهت عمودی دره و اندازه گیریشون هم تقریبا دقیق هست

1nafar
07-09-2009, 15:57
سلام
قرار این دور سنج بدون تماس باشه . ( در اون حالت مجبوریم یه صفحه که دارای بخش های مشکی و سفید هست رو دور موتور بچسبونیم و از بین گیرنده و فرستنده عبورش بدیم .
در این روش یه تیکه شبرنگ یا یک کاغذ سیاه و سفید ( من از کاغذ سیاه و سفید استفاده کردم ) دور شفت قرار بگیره ، ما دورسنج رو به شفت نزدیک کنیم و از تعداد دور اطلاع پیدا کنیم .

imported_LaCroix
12-12-2009, 01:04
بالاخره نتیجۀ نهایی چی شد؟
:43000000:

REZA_KLNTR
14-12-2009, 20:57
بالاخره نتیجۀ نهایی چی شد؟
:43000000:

نتیجه: برنامه رو که سید گزاشت کافیه ی نوعی از سنسورهارو تهیه کنید و رو مدار ببندید ! و تغییرات هم اگر لازمه تو برنامه همینجا بپرسید!

فقط رو ی نکته میشه بحث کرد: سیستم سنسور شمارنده ،
یک تاکومتر که دور موتور رو اندازه میگیره به دستم رسیده

که نوری از خودش بیرون نمیده و فقط هم یک فتوسل کوچک با یک عدسی کوچک دارد مانند این:

و تا فاصله 60 سانتی از موتور کار میکنه ، باید ببینیم چگونه از این عنصر ساده استفاده کرده !

1nafar
15-12-2009, 16:43
توی این مورد چیزی رو شافت نصب میشه ؟

REZA_KLNTR
16-12-2009, 00:40
توی این مورد چیزی رو شافت نصب میشه ؟

نه ! هیچ چیزی روی شفت یا ملخ نصب نمیشه و جالبه وقتی رو به مهتابی یا لامپ خونه میگیری عدد 300 رو نشون میده! این عدد از کجا اومده خدا میدونه!

فقط یک فتوسل و بدون نور ارسالی!

m1352
22-05-2011, 19:08
مدار تاكومتر

m1352
22-05-2011, 19:33
مدار تاكو متر با برنامه avr كه شامل سنسور كه نسبت به رنگ مشكي حساس و دور را سنجش ودر lcdنمايشده

samieifard
10-12-2013, 21:36
سلام اگر اطلاعاتی در مورد سنجش دور موتور با گیرنده و فرستنده لیزری با قابلیت اتصال به کامپیوتر دارید با ما در میان بگذارید. با تشکر