PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ## راه اندازی و سویچ ماسفتهای مثبت و منفی ##

REZA_KLNTR
18-05-2009, 01:08
راه اندازی و استفاده از ماسفتها به تنهایی بحث و گفتگو میطلبه
اساتید الکترونیک:
لطفا مدارها و روشهای راه اندازی و آتش کردن ماسفتهای مثبت و ماسفتهای منفی توسط میکرو کنترل و پتانسیومتر معمولی را عنوان بفرمایید با ذکر دلیل خاموش و روشن شدن

به عنوان مثال راه اندازی ماسفت منفی:
You can see links before reply (You can see links before reply)

و راه اندازی ماسفت مثبت:

REZA_KLNTR
29-05-2009, 20:17
استفاده از آی سی بافر جهت ارتباط میکروکنترل و ماسفت:

aminnori
02-01-2012, 14:48
سلام
در مورد روشن کردن یا سوییچ کردن ماسفت اگر به دیتاشیت یک ماسفت معروف مثل irf3205 نگاهی بیندازید خواهید دید برای سوییچ کردن این ماسفت در حالتی که بار بر روی سورس ماسفت قرار دارد نیاز به یک پالس با دامنه 10ولت میباشد که گیت ماسفت را تحریک کند. حال میکرو خروجی پالسی که میدهد 5ولت میباشد که هیچ وقت ماسفت را روشن نمیکند. توجه داشته باشید که این مورد تنها برای زمانی است که بار بر روی سورس قرار دارد. با روش های مختلفی و استفاده از ic های مختلف میشود این پالس میکرو را تقویت کرد.
بهترین راه و راحتترین راه استفاده از یک ic آپ امپ مثل 324 یا 358 است که بوسیله آن پالس میکرو را تقویت کرد. برای مواردی که نیاز است بار برروی دراین قرار گیرد این پالس10 ولتی باید تا 20ولت افزایش یابد.
این در مورد ماسفت های nکانال یا منفی بود. در مورد ماسفت های مثبت دقیقا مطالب بالا صحت داره با این تفاوت که پالس راه انداز یا محرک گیت باید منفی باشد .
من شخصا درایور موتور dc با ماسفت رو بستم و تا 20آمپر رو به راحتی بدون گرم شدن ماسفت ها جریان کشیدم. این درایور یک پل H با ماسفت بود که به راحتی موتور رو چپ و راست میچرخوند
سوالی داشتید در خدمتم
محمد امین نوری

morteza_rk
02-01-2012, 15:53
آقا نوری ممنون از پست مفیدتون.

لطفا اگه تجربه ای در این زمینه دارید در همین تالارهای گفتگو مطرح کنید ، نه از طریق ایمیل. اینطوری همه می تونن از دانسته های شما استفاده کنن. همونطوریکه می بینید اینجا پر است از دوستانی که تجربه هاشونو در اختیار دیگران قرار میدن.

باز هم از پست خوبتون تشکر می کنم.

موفق باشید.

aminnori
02-01-2012, 19:52
سلام
چشم من با ماسفت کارکردم و دوست دارم از تجربیاتم دوستان دیگر هم استفاده کنند اینطور گفتم اگه کسی مشکلی داشته باشه زودتر میتونم بهشون جواب بدم
انشالله که تجربیاتم بدرد دوستان بخوره

morteza_rk
02-01-2012, 20:19
ممنون امین جان ، پس اگه می تونی بحث رو توی همین تاپیک ادامه بده. من خودم شخصا با ماسفت ها آشنایی زیادی ندارم.

همونطوریکه می بینی این تاپیک مال خیلی وقته پیشه و به سرانجام هم نرسیده. انشالله که با همت شما به جاهای خوبی برسه.

aminnori
03-01-2012, 00:05
سلام
چشم دانسته هامو همینجا مینویسم
برای شروع از چند مدار ساده شروع میکنم.
تا فردا یاعلی

aminnori
03-01-2012, 23:54
سلام دوستان این اولین و ساده ترین مدار آتش یه ماسفته که بسته به نوع ماسفت و فرکانس pwm ورودی بار رو که روی سورس قرار داره درایو میکنه . مداری که من واستون گذاشتم خیلی راحت با pwm میکرو تا 8 آمپر رو جواب گرفتم
واسه جریان های بالاتر باید با فرکانس بیشتری ماسفت سویچ بشه و نوع آپ امپ نیز باید عوض بشه
بعدا بیشتر در موردش صحبت میکنیم
یا علی

esisafa
04-01-2012, 00:08
ممنون
اگه بار رو روی درین بزاریم چه فرقی میکنه

aminnori
04-01-2012, 00:16
اگه این بار رو روی دراین بذارین ماسفت کاملا روشن نمیشه
امتحان کنید :wink:

esisafa
04-01-2012, 00:28
ممنون
اینجورم که تمام VDD (تغذیه) روی بار نمیافته و fet تلفات زیادی داره. راهش چیه
منظورم روی ماسفت ولتاژ گیت سورس میافته

aminnori
04-01-2012, 00:43
وقتی که فت روشن میشه یه مقاومت دراین سورس داره که فرقی نداره که بار روی سورس باشه یا روی دراین این مقاومت با بار سری میشه
واسه قرار دادن بار روی دراین مدار یه تغییرات کوچیکی داره
این بحث رو ادامه میدیم تا به درایور ir2110 or 2112 or 2113 برسیم
به نظرم درایور ماسفت رو خودمون طراحی کنیم خیلی بهتر و به صرفه تره

mihman
08-01-2012, 21:18
سلام.آیا ماسفتهای سری p را هم میشه با آپ امپ روشن کرد؟؟؟
من میخام دور موتور dc را بوسیله ماسفت irf4905 و آپ امپ و pwm میکرو ،کنترل کنم.میتونید یه مدار برای نحوه اتصال ماسفت مذکور به آپ امپ و میکرو قرار بدین؟؟؟
ممنون

aminnori
09-01-2012, 18:53
سلام
ماسفت های p رو هم میشه با آپ امپ روشن کرد ولی باید تغدیه آپ امپ ولتاژ دوبل باشه یعنی بتونه خروجی منفی بهتون بده تا ماسفت پی روشن بشه
ولی من نظر دیگه ای دارم ، از 232 ، مبدل سطح پورت سریال میکرو به rs232 استفاده کنید اینطور منبع تغدیه دوبل هم لازم ندارین و با یه برق 5ولت کارتون راه میوفته:0013:

mihman
09-01-2012, 20:21
سلام
ماسفت های p رو هم میشه با آپ امپ روشن کرد ولی باید تغدیه آپ امپ ولتاژ دوبل باشه یعنی بتونه خروجی منفی بهتون بده تا ماسفت پی روشن بشه
ولی من نظر دیگه ای دارم ، از 232 ، مبدل سطح پورت سریال میکرو به rs232 استفاده کنید اینطور منبع تغدیه دوبل هم لازم ندارین و با یه برق 5ولت کارتون راه میوفته:0013:
ممنون از پاسختون.میشه در مورد اتصال ماسفت به max232 بیشتر توضیح بدین؟؟؟ممنون میشم اگه شماتیک بذارین

1nafar
09-01-2012, 23:02
سلام
یکی از موارد مهمی که باید در درایو کردن ماسفت و IGBT و سایر قطعات مشابه در نظر گرفته بشه زمان های TR و TF هست ( همون زمانی که پالس از 10 درصد مقدار اولیه به 90 درصد مقدار ماکزیمم میرسه و بلعکس )
هنگامی که ما از ماسفت ها برای راه اندازی موتور ، تولید موج سینوسی و... استفاده مکنیم ، در واقع داریم با کم یا زیاد کردن نسبت مقدار صفر به یک موج ( یا همون دیوتی سایکل ) مقدار متوسط ولتاژ خروجی ( انتگرال زیر سطح منحنی ) رو کم رو زیاد میکنیم ، طبیعی هست که در این شرایط هر چقدر فرکانس پالس اعمالی به گیت بیشتر باشه ولتاژ خروجی دارای ریپل کمتری خواهد بود :
You can see links before reply
از طرف دیگه اگه به کتاب های الکترونیک و الکترونیک صنعتی مراجعه کنید ، متوجه میشید که توان تلف شده بر روی ماسفت رابطه ی مستقیمی با متوسط جریان عبوری از اون داره و متوسط جریان عبوری از ماسفت با انتگرال گرفتن از جریان مقدار پیک جریان عبوری در مبنای 1/F پالس اعمالی به دست میاد . در صورتی که در فرکانس های بالا ماسفت به درستی خاموش نشه ، توانی تا دو برابر توان نامیش روش میافته و سوختنش حتمی میشه .
در کل شاید با استفاده از OP-AMP و ترانزیستور و... بشه ماسفت های با جریان زیر 30 آمپر رو به کنترل کرد ، اما این روش ها به هیچ وجه استاندارد نیست و در توان های بالا جواب نمیده .
برای درایو کردن ماسفت میتونید از ایسی های مثل IR2131 و... استفاده کنید ، در صورتی که میخوایید خودتون مدار رو طراحی کنید میتوانید در طبقه ی نهایی از قطعاتی همچون HCPL-J314 استفاده کنید .
استفاده از درایو های ماسفت علاوه بر ایزوله کردن مدار فرمان از مدار قدرت باعث افزایش کارایی و مصونیت بیشتر در برار نویز نیز خواهد شد .

mihman
09-01-2012, 23:40
:018:
سلام
یکی از موارد مهمی که باید در درایو کردن ماسفت و IGBT و سایر قطعات مشابه در نظر گرفته بشه زمان های TR و TF هست ( همون زمانی که پالس از 10 درصد مقدار اولیه به 90 درصد مقدار ماکزیمم میرسه و بلعکس )
هنگامی که ما از ماسفت ها برای راه اندازی موتور ، تولید موج سینوسی و... استفاده مکنیم ، در واقع داریم با کم یا زیاد کردن نسبت مقدار صفر به یک موج ( یا همون دیوتی سایکل ) مقدار متوسط ولتاژ خروجی ( انتگرال زیر سطح منحنی ) رو کم رو زیاد میکنیم ، طبیعی هست که در این شرایط هر چقدر فرکانس پالس اعمالی به گیت بیشتر باشه ولتاژ خروجی دارای ریپل کمتری خواهد بود :
از طرف دیگه اگه به کتاب های الکترونیک و الکترونیک صنعتی مراجعه کنید ، متوجه میشید که توان تلف شده بر روی ماسفت رابطه ی مستقیمی با متوسط جریان عبوری از اون داره و متوسط جریان عبوری از ماسفت با انتگرال گرفتن از جریان مقدار پیک جریان عبوری در مبنای 1/F پالس اعمالی به دست میاد . در صورتی که در فرکانس های بالا ماسفت به درستی خاموش نشه ، توانی تا دو برابر توان نامیش روش میافته و سوختنش حتمی میشه .
در کل شاید با استفاده از OP-AMP و ترانزیستور و... بشه ماسفت های با جریان زیر 30 آمپر رو به کنترل کرد ، اما این روش ها به هیچ وجه استاندارد نیست و در توان های بالا جواب نمیده .
برای درایو کردن ماسفت میتونید از ایسی های مثل IR2131 و... استفاده کنید ، در صورتی که میخوایید خودتون مدار رو طراحی کنید میتوانید در طبقه ی نهایی از قطعاتی همچون HCPL-J314 استفاده کنید .
استفاده از درایو های ماسفت علاوه بر ایزوله کردن مدار فرمان از مدار قدرت باعث افزایش کارایی و مصونیت بیشتر در برار نویز نیز خواهد شد .
تشکر فراوان از جناب 1nafar که دارن یه حال اساسی به سایت میدن.:mrgreen:
ما که نفهمیدیم جناب 1nafarکجا بودن:018:
مهندس میتونین در مورد روش max232 که در پست قبل دوستی بهش اشاره کردن،توضیح بدین؟؟؟؟بیشتر در مورد نحوه اتصال

pooriya
10-01-2012, 00:08
سلام
درایو ماسفت تو فرکانس های معمول و پائین به راحتی با ترانزیستور امکان پذیر است که البته ان هم باید اصولی و دقیق باشد.بنده با چندتا ترانزیستور و ماسفت irfz44n توانستم تا 25 امپر رو درایو کنم.ولی تو فرکانس های بالا باید از درایور های مخصوص ماسفت استفاده کنید.

mihman
10-01-2012, 00:21
سلام
درایو ماسفت تو فرکانس های معمول و پائین به راحتی با ترانزیستور امکان پذیر است که البته ان هم باید اصولی و دقیق باشد.بنده با چندتا ترانزیستور و ماسفت irfz44n توانستم تا 25 امپر رو درایو کنم.ولی تو فرکانس های بالا باید از درایور های مخصوص ماسفت استفاده کنید.
تشکر دوست من.شما میتونید شماتیک راه اندازی ماسفت pکانال با ترانزیستور را بذارین؟؟؟؟
یه سوال دیگه میتونید مدل چنتا از درایور های ماسفت که توی بازار هستند را بگین؟؟؟(البته برای p کانال)

aminnori
10-01-2012, 15:15
سلام دوستان
در مورد درایو کردن ماسفت ها استفاده از آپ امپ و ترانزیستور و... که اشاره شد مسایل ابتدایی و برای یادگیری و فقط برای توان های پایین و غیر صنعتی هستند مثلا برای یه پرژه دانشجویی
بهترین ماسفت درایورای که من باهاشو ن کار کردم اینا بودن:
ir2113
sg3524
که اینورتر های موجود در بازار معمولا از 3524 استفاده میکنند
پیشنهاد من استفاده از 2113 هست که دیتا شیت رو ببینید کاملا متوجه میشید
یا علی

pooriya
10-01-2012, 17:34
تشکر دوست من.شما میتونید شماتیک راه اندازی ماسفت pکانال با ترانزیستور را بذارین؟؟؟؟
یه سوال دیگه میتونید مدل چنتا از درایور های ماسفت که توی بازار هستند را بگین؟؟؟(البته برای p کانال)

سلام

دوست عزیز از قرار دادن شماتیک معذورم چون طرح شو به یه شرکت فروختم و در حال تولیده.
نمیدونم کارت چیه ولی سعی کن از ماسفت های سری n استفاده کنی.هم تلافتش کمتره و هم دیرتر داغ می کنن.

استفاده از ترانزیستو تنها مزیتی که به نظر من داره ارزون تموم شدنه.واگر نه اگه از درایور های مخصوص استفاده کنی بهتره ولی یکم هزینه بالا میره.

mihman
12-01-2012, 22:47
سلام مجدد.
من دیروز رفتم بازار.فقط آیسیicl7667 را تونستم پیدا کنم اونم 2000 تومن!!!
اومدم خونه تستش کردم.وقتی که اونو به ماسفت وصل کردم خیلی خوب ماسفت رو راوشن و خاموش میکرد.در مرحله بعد یدونه آرمیچر کوچیک وصل کردم به ماسفت و PWM را هم دادم به آیسی.باز هم خیلی خوب کار میکرد.در مرحله بعد یه آرمیچر بزرگتر که بطور معمول 1 آمپر جریان میکشه را به ماسفت وصل کردم و PWM را هم دادم به آیسی.در این حالت آیس بسیار داغ شد و در نهایت سوخت!!!
در ضمن من پایه 2 آیسی را به PWM و پایه 3 را به گراند و پایه 4 را هم گراند و پایه 5 آزاد و پایه 6 به 12 ولت و پایه 7 به گیت ماسفت IRF540 و پایه 8 را آزاد و پایه 1 را هم آزاد گذاشتم.
حالا با این اوصاف علت داغ شدن و سوختن این آیسی چی میتونه باشه؟؟؟

aminnori
13-01-2012, 00:01
سلام
شما برای اتصال موتور به ماسفت دیود هرزگرد گذاشتین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:0013:

aminnori
13-01-2012, 00:01
سلام

mihman
13-01-2012, 00:55
سلام
سلام.
چون موتور فقط در یک جهت میچرخید،فقط یدونه دیود بطوریکه منفی اون به سمت 12 ولت و مثبتش به درین گذاشتم

aminnori
13-01-2012, 15:51
سلام
اگه نقشه مدارتونو بذارین میتونم راهنماییتون کنم.

mihman
13-01-2012, 16:52
سلام
اگه نقشه مدارتونو بذارین میتونم راهنماییتون کنم.
سلام و تشکر.
مهندس شرمنده وقت نبود نقشه را با نرم افزار بکشم مجبور شدم با دست بکشم.توی اون حالتی که گفتم آیسی داغ کرد من با مداری که از ماسفت IRF4905 استفاده شده،موتور را درایو کردم.البته در همین حالت هم با آرمیچر معمولی که حدود 500 میلی آمپر جریان میکشه مشکلی نبود.ولی به محض گذاشتن آرمیچر بزرگتر،آیسی اونقدر داغ شد که سوخت.در این حالت اصللا آرمیچر حتی یک دور هم نچرخید. و ساکن بود

armstk
13-01-2012, 17:50
سلام
مهندس واسه گیت چرا یک مقاومت نزاشتی؟
میدونم که میگن گیت هیچ جریانی نمیکشه ولی من خودم همیشه یک مقاومت در حد 1 تا 2.2 کیلو یا کمتر و بیشتر با گیت سری میکنم

فکر میکنم احتمال هست که از خروجی آی سی جریانه زیادی کشیده شده و سوخته
اگر یک آی سی درایور دیگه داری بزار با اون هم تست کن و این دفعه یک مقاومت برای گست بزار ببین درست میشه

armstk
13-01-2012, 17:50
سلام
مهندس واسه گیت چرا یک مقاومت نزاشتی؟
میدونم که میگن گیت هیچ جریانی نمیکشه ولی من خودم همیشه یک مقاومت در حد 1 تا 2.2 کیلو یا کمتر و بیشتر با گیت سری میکنم

فکر میکنم احتمال هست که از خروجی آی سی جریانه زیادی کشیده شده و سوخته
اگر یک آی سی درایور دیگه داری بزار با اون هم تست کن و این دفعه یک مقاومت برای گست بزار ببین درست میشه

esisafa
13-01-2012, 18:58
دوستان یک سوال دارم که شاید تو حل این مشکل کمک کنه.
ولتاژ خروجی آیسی که به گیت وصل میشه بین چند ولت در حالت صفرویک تغییر میکنه؟؟؟؟
احتمالا نباید بار رو روی سورس قرار بدین؟؟؟
میدونین که اگر بار روی درین باشه نباید ولتاژ درین-سورس از یک حدی کمتر بشه. وگرنه ترانزیستور در ناحیه ی اهمی کار میکنه و مثل یک مقاومت میشه. ولی اگر بار روی سورس باشه این مشکل حداقل ولتاژ پیش نمیاد.
تمام این مطالب به نوع درایو کردن ایسی درایور ماسفت بستگی داره

ghaem313
13-01-2012, 21:31
كي گفته گيت جريان نمي كشه جريان ميكشه و مقدارشم قابل توجه .هم در لحظه روشن شدن و هم در لحظه خاموش شدن. به همين دليل از درايور براش استفاده ميكنيم اگر ديتا شيت درايور ها را بخونيد جريان قابل تحمل شون را نوشتن.
منظور از اين كه جريان نمي كشن اينه كه مثل bjt ها موقع روشن بودن نياز به جريان ندارند
گيت مثل خازن مدل ميشه و در حالت سوئيچينگ بايد ظرفيتش مورد نظر قرار بگيره و زمان روشن شدنش رو بايد در نظر بگيري و با توجه به ولتاژ Vgs مقاومت گيت تعيين بشه

mihman
13-01-2012, 23:27
ممون از همه به خاطر توجه شون.
فعلا وقت ندارم برم بازار یه آیسی دیگه بخرم و اونو تست کنم.ولی هنوز متوجه نشدم مشکل از کجا بوده؟؟

pooriya
14-01-2012, 01:05
سلام

مدار شما تقریبا درسته و اگه اون دیود محافظ رو هم که میگین گذاشتین نباید مشکل خاصی باشه .

فقط:
لازم نیست پایه 4 زمین بشه.
بهتره یه مقاومت 100 اهم با گیت ماسفت سری بشه.

mihman
14-01-2012, 01:11
سلام

مدار شما تقریبا درسته و اگه اون دیود محافظ رو هم که میگین گذاشتین نباید مشکل خاصی باشه .

فقط:
لازم نیست پایه 4 زمین بشه.
بهتره یه مقاومت 100 اهم با گیت ماسفت سری بشه.
سلام.پس اگه مدار درسته برای چی آیسی درایور ماسفت داغ کرد و سوخت؟؟cry::

pooriya
14-01-2012, 13:08
یه بار دیگه با اون ic یه تست بزنید.اگه این بار هم داغ کرد قبل اینکه بسوزه اینجا مطرح کنید.ببینیم با کمک دوستان چه می شه کرد.

aminnori
15-01-2012, 00:07
سلام دوستان
آقا خدایی میخوام ی حرکت بزنم جوانمردانه:hi:
این درایور تست شده که راحت موتور دی سی جریان خفن رو چپ گرد راستگرد میکنه
30 آمپر جریان بیشتر نداشتم که تست کنم و الان شرمندتون نبودم که بگم تا 30 رو بدون هیت سینگ بدون یه ذره گرم شدن جواب داده، میرفتم بالاتر:0013:
ولی خدایی بین خودمون بمونه تا 200 300 این درایورو میفروشن
آخرش بدرد خورد، بگین خداخیرش بده:0013:
راحت با میکرو مستقیما جواب میده
اگه ورودیارو صفر و یک بدین با حداکثر سرعت موتور میچرخه اگه pwm بدین سرعت موتور کم و زیاد میشه. pwm رو دستی بنویسید که فرکانس بالاتری بهش بدید pwm میکرو فرکانسش کمه ماسفت ها گرم میشه
راستی ورودیارو با هم یک نکنید! حتما یکی از ورودیا باید صفر باشه وگرنه بوووم!!!!!!!!:0013:
یا علی
محمد امین نوری aminnori@gmail.com

aminnori
15-01-2012, 00:11
راستی توضیحات کاملشو همین روزا با دوستم آقا سعید همین دورو اطراف میذاریم:0013:

sadmonew
15-01-2012, 00:16
آخرش بدرد خورد، بگین خداخیرش بده:0013:

با سلام:hi:
دوست عزيز من همين حالا ميگم "خدا خيرت بده".:018::o:mrgreen::wink::0013:
كارت درسته.

mihman
15-01-2012, 00:50
سلام.بابت اون فایلی که گذاشتین ممنون.یه سوال :
شما توی شماتیکی که گذاشتین یکسری دیود 1n4007 استفاده کردین.این دیودها به چه منظور استفاده شدن؟؟

me28k
15-01-2012, 02:54
سلام.
این دیودا برای محافظت ماسفتها در برابر ولتاژ برگشتی معکوسی هست که در هنگام قطع جریان از موتور ایجاد میشه(ناشی از خاصیت سلفی موتور) که به نظر من بهتره 1n4007 با نمونه سریعتر تعویض بشه.:wink:
البته با اجازه آقای امین نوری.:hi:

aminnori
15-01-2012, 11:10
سلام دوستان:hi:
دقیقا
این که دیودها با نمونه سریع عوض بشن هم کاملا درسته ولی باید توجه کنید که این دیود تا 1000 ولت رو بتونه تحمل کنه
با این دیود ها هم من مشکلی نداشتم ، سعی کردم چیزی باشه که همه اونو بشناسن:0013:

mihman
15-01-2012, 12:47
دقیقا
این که دیودها با نمونه سریع عوض بشن هم کاملا درسته ولی باید توجه کنید که این دیود تا 1000 ولت رو بتونه تحمل کنه
تشکر از جوابتون.یعنی جریانی که این دیود ها باید تحمل کنن ربطی به جریان موتور نداره.درست متوجه شدم؟؟؟اینطور که یادم میاد 1n4007 تا 1آمپر بیشترتحمل نمیکرد.ولی شما حرف از 30 آمپر زدین.

esisafa
15-01-2012, 14:44
ممنون از مدارتون
این دیودهای هرزگرد جریانشون مهم نیست چون لحظه ای جریان روشون میافته. ولی 2 تا چیز مهم دارن
یکی ولتاژ معکوس قابل تحملشون . دیگه سرعت سوئیچشون. برای اینکه سرعت سوئیچ بالا باشه بهتره از دیود های شاتکی استفاده بشه

mihman
15-01-2012, 19:18
ممنون از مدارتون
این دیودهای هرزگرد جریانشون مهم نیست چون لحظه ای جریان روشون میافته. ولی 2 تا چیز مهم دارن
یکی ولتاژ معکوس قابل تحملشون . دیگه سرعت سوئیچشون. برای اینکه سرعت سوئیچ بالا باشه بهتره از دیود های شاتکی استفاده بشه
سلام.میشه یه مدل دیود شاتکی که توی بازار موجود هست و خوب باشه معرفی کنین

esisafa
15-01-2012, 20:23
یک نمونه شاتکی پیوست کردم ولی ولتاژش کمه و برای کارهای معمولی استفاده میشه
من اینو بیشتر با هدف منبع تغذیه سوئیچینگ گرفتم که ولتاژش کم بود و البته جریان دیود هم برام مهم بود. چون در منبع تغذیه جریان ار دیود عبور میکرد.

پس فکر نکنم برای مدار درایور موتور چیز مناسبی باشه

aminnori
15-01-2012, 22:51
سلام دوستان :hi:
من دیودهای سری 1n58xx رو واسه این دراور پیشنهاد میکنم که بسته به موتورتون یکی رو انتخاب کنین گرچه همونام جواب میدن
همون طور هم که دوستان گفتن فقط سرعت و ولتاژ معکوس مهمه جرانی که این دیودا باید تحمل کنند حدود میکرو آمپره:0013:

ghaem313
17-01-2012, 00:23
ديود هرزگرد بايد سرعتش در حد سرعت سوئيچ زني باشه
در رنج 1 كيلو تا 50 كيلو ديو هاي فست
در رنج بالاي 50 كيلو ديود شاتكي
در زير يك كيلو همين ديود هاي معمولي

براي جريان هم بايد بتونه جريان متوسط بار و جريان پيك لحظه اي بار را تحمل كنه (تقريبا در حد ماسفت )
در مورد ولتاژ معكوس حداقل در حالت پل بايد برابر vcc و در حالت تكي دو برابر vcc را تحمل كنه.

me28k
17-01-2012, 07:20
دقیقا

ببخشید ولی اگه در یک مدار لازم باشه که حتما دیود با قابلیت تحمل ولتاژ معکوس 1000 ولت استفاده بکنیم یعنی اینکه در هنگام کارکردن مدار ولتاژ دو سر دیودها امکان داره به 1000 برسه
اگه ایجوری باشه و ولتاژ تا اون هد بالا بره پس دیودها در مدار ما به چه دردی میخورن.این دیودا به خاطر اون که نظاره ولتاژ تا این حد بالا بره .
*در این مدار حد اکتر ولتاژی دو سر دیودها برابر ولتاژ تغذیه موتور هست.

در مورد جریان قابل تحمل دیود ها باید بگم که حد اکثر جریان قابل تحمل دیودها هم مهمه هرچه موتود بزرگتر و پرتوان باشه اندکتانس و جریانی که مصرف میکنه بیشتره پس در لحظه قطع سویچ انرژی بیشتری که به دلیل خاصیت سلفی در خودش ذخیره کرده پس میده و این انرژی بر روی دیودها تلف میشه.

armstk
17-01-2012, 09:29
سلام
تا جایی که میدونم ولتاژ معکوس سلفی که روی دو سر موتور میفته بیشتر (چندین برابر)ولتاژ dc هست که به موتور دادیم

من یه تستی میکنم یه موتور dc رو , بزارین ببینم چیزی رو اسکوپ میاد؟! یعنی ولتاژ معکوس القایی رو میشه دید یا نه؟!
چون که این ولتاژ القایی خیلی سریع روی دیود دشارژ میشه و شاید نشه با یک اسکوپ معمولی فرکانسش رو دید

esisafa
17-01-2012, 11:05
ببینید دوستان
اگر از دیود شاتکی استفاده کنید اصلا دیود اجازه نمیده که ولتاژ معکوس ایجاد بشه. چون خیلی سزیع بایاس مستقیم میشه و در این صورت ولتاژ به جای اینکه 1000 ولت بشه که هیچ، میشه صفر ولت.
اصلا به قول دوستمون برای این از دیود هرزگرد استفاده میکنیم که ولتاژ معکوس نیوفته!!!

در مورد جریان متوسطش بگم که نسبت به جریان موتوری که استفاده میکنیم جریان قابل ملاحظه ای نیست. مثلا اگه موتور 10 امپر باشه اونوقت جریان ماکزیمم لحظه ای قابل تحمل دیود باید 10 امپر باشه. ولی جریان متوسطش کمتر از یک آمپر میشه. قبلا منظور جریان متوسط بود.
توجه این گفته ها برای وقتی هست که حتما سزعت سوئیچ دیود بالا باشه

اگر دیود کند باشه ممکنه که ولتاژ معکوس قبل از اینکه دیود وصل بشه ایجاد بشه

me28k
17-01-2012, 18:20
سلام.
در مورد دیود سریع و کند باید بگم که سرعت روشن شدن هر دو نوع تقریبا برابر هست(تفاوت ناچیز) و دلیل نام گزاری سریع و کند به ذلیل سرعت قطع شدن دیود ها ست.(fast recoveri و slow recoveri ):hi:

aminnori
18-01-2012, 23:33
سلام دوستان
ببینید در مورد ولتاژ معکوس و جریان اون ، یه ازمایشی عملی :
یه موتور dc 12v رو یکی از پین هاشو به 12 وصل کنید یکی دیگه رو روی انگشتتون بذارین لحظه ای برق رو قطع و وصل کنید دستتون دچار برق گرفتگی یا شک الکتریکی میشه :wink:
این همون ولتاژ بالاست که سلف موتور اونو برگشت میده و واسه ما نامطلوبه
وقتی ولتاژ تا این حد بالاست که شک وارد میکنه جریان فوق العاده کمی داره پس(قانون اهم)
اگه دیود سرعت خیلی بالایی هم نداشته باشه باز مدارو در برابر این ولتاژ محافظت میکنه(؟) در ضمن سرعت مطلوب این دیود حداقل نصف فرکانس ماسفت هست (؟):0013:
علت این (؟) علامت سوال ها به عهده دوستان:wink:

me28k
19-01-2012, 11:34
سلام دوستان
ببینید در مورد ولتاژ معکوس و جریان اون ، یه ازمایشی عملی :
یه موتور dc 12v رو یکی از پین هاشو به 12 وصل کنید یکی دیگه رو روی انگشتتون بذارین لحظه ای برق رو قطع و وصل کنید دستتون دچار برق گرفتگی یا شک الکتریکی میشه :wink:
این همون ولتاژ بالاست که سلف موتور اونو برگشت میده و واسه ما نامطلوبه
وقتی ولتاژ تا این حد بالاست که شک وارد میکنه جریان فوق العاده کمی داره پس(قانون اهم)
اگه دیود سرعت خیلی بالایی هم نداشته باشه باز مدارو در برابر این ولتاژ محافظت میکنه(؟) در ضمن سرعت مطلوب این دیود حداقل نصف فرکانس ماسفت هست (؟):0013:
علت این (؟) علامت سوال ها به عهده دوستان:wink:

سلام.
دلیل اینکه دیود با داشتن سرعت کم بازهم مدار مارو محافظت میکنه :
همینطور که در پست قبل گفتم فرق دیود سریع و غیر سریع در سرعت خاموش شدن اونهاست نه سرعت روشن شدن پس بعد از خاموش شدن ماسفت و بالا رفتن ولتاژ معکوس موتور دیود بلافاسله هدایت کرده و مانع از ایجاد ولتاژ بالای معکوس میشه.

و در مورد اینکه چرا بهتر است دیود سریع باشه اینه که اگه دیود از نوع غیرسریع باشه باعث تلفات بیشتر و پایین آمدن بازده مدار میشه و دلیل آن نه زوشن شدن دیود با تاخیر بلکه خاموش شدن دیود با تاخیر هست.:hi:

aminnori
25-02-2012, 18:37
سلام دوستان، من در ارسال های قبلی یک اشتباهی داشتم که با عرض معذرت اونو اصلاح میکنم و اونم این بود که گفته بودم بار رو در حالت عادی باید روی سورس گذاشت که این اشتباه بود وباید روی دراین باشد
در مورد روشن کردن ماسفت هم به نتایج جدیدی رسیدم اونم اینه که ماسفت نیازی به پالس نداره
10 ولت به گیت ماسفت ان کانال مثل 3205 یا -10ولت به به گیت یه ماسفت پی کانال مثل 4905 بدید و تا اونجا که جا داره از دراین جریان بکشید حتی ماسفت گرم هم نمیشه!
با max232 و ماسفت نوع ان و پی به راحتی میتونید یه درایو موتور dc جریان بالا و بسیار ارزون و راحت بسازید
من ساختم و 30آمپر رو بدون گرم شدن ماسفت ها جریان کشیدم
یاعلی

alireza.alver
11-10-2013, 12:27
با سلام خدمت اساتید
میخوام یک ماسفت رو خاموش و روشن کنم (به وسیله ی میکرو) و از یک icl7667 دارم استفاده میکنم... ولی خوب این یک تقویت کننده ی جریان هستش و باید 10 ولت رو روی گیت تامین کنم .... اگر میشه یک مدار به من پیشنهاد کنید....ممنون.....
یک سوال دیگه اینکه آیا میشه از اپتوکوپلر استفاده کرد و از تقویت کننده ی جریان استفاده نکرد....؟؟؟

sadeghbakhshi
12-10-2013, 00:38
با سلام خدمت اساتید
میخوام یک ماسفت رو خاموش و روشن کنم (به وسیله ی میکرو) و از یک icl7667 دارم استفاده میکنم... ولی خوب این یک تقویت کننده ی جریان هستش و باید 10 ولت رو روی گیت تامین کنم .... اگر میشه یک مدار به من پیشنهاد کنید....ممنون.....
یک سوال دیگه اینکه آیا میشه از اپتوکوپلر استفاده کرد و از تقویت کننده ی جریان استفاده نکرد....؟؟؟

بله شما میتونید از اپتوکوپلر هم استفاده کنید ولی باید چیزی رو انتخاب کنید که توانایی اون ولتاژو جریان شما رو داشته باشه
میتونید از HCPL3120 یا HCPL3150 هم استفاده کنید جوان هم داره
از درون هم شبیه به اپتوکوپلر عمل میکنه اگر اشتباه نکنم همون ولتاژ VCC رو روی خروجی IC میتونید بگیرید
اگر هم بجای 0 اخر پارت نامبر j بگذارید دوبل میشه دیتاشیتش رو نگاهی بندازید هم مدار داره
هم طریقه ی بایاس :0013:

1nafar
12-10-2013, 21:14
از ایسی های IR2112 , IR2111 استفاده کنید .

در مورد روشن کردن ماسفت هم به نتایج جدیدی رسیدم اونم اینه که ماسفت نیازی به پالس نداره
10 ولت به گیت ماسفت ان کانال مثل 3205 یا -10ولت به به گیت یه ماسفت پی کانال مثل 4905 بدید و تا اونجا که جا داره از دراین جریان بکشید حتی ماسفت گرم هم نمیشه!
این حالت در صورتی جواب میده که منبع ولتاژ ورودی مدار ، دارای جریان محدود شده باشه یا بار مقدار ثابتی داشته باشه .
مثلا اگه جریان منبع نامحدود باشه ( مثل برق شهر که DC شده ) و ما قصد داشتیم با اون یک بار سلفی مثل یک موتور DC رو راه اندازی کنیم ، به محض اعمال پالس به گیت ، قطعه خواهد سوخت .
قبلا این مورد برای IGBT ها در آدرس زیر توضیح داده شده و میشه با اندکی تغییر اونا رو برای ماسفت ها هم به کار برد :
درایو های سرعت متغیر - ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply)
همون طور که میدونید IGBT و MOSFET در سویچینگ مشابه هم هستند و در ناحیه ی خطی اندکی با هم فرق دارن

1nafar
12-10-2013, 21:14
از ایسی های IR2112 , IR2111 استفاده کنید .

این حالت در صورتی جواب میده که منبع ولتاژ ورودی مدار ، دارای جریان محدود شده باشه یا بار مقدار ثابتی داشته باشه .
مثلا اگه جریان منبع نامحدود باشه ( مثل برق شهر که DC شده ) و ما قصد داشتیم با اون یک بار سلفی مثل یک موتور DC رو راه اندازی کنیم ، به محض اعمال پالس به گیت ، قطعه خواهد سوخت .
قبلا این مورد برای IGBT ها در آدرس زیر توضیح داده شده و میشه با اندکی تغییر اونا رو برای ماسفت ها هم به کار برد :
درایو های سرعت متغیر - ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply)
همون طور که میدونید IGBT و MOSFET در سویچینگ مشابه هم هستند و در ناحیه ی خطی اندکی با هم فرق دارن

ark1361
24-11-2013, 04:05
سلام جسارتا شما در مورد درایوری به نام BTS7810Kکار کردید.یک درایور دی سی موتور می باشد.قصد دارم برای راه اندازی دو موتور دی سی ازین درایور استفاده کنم ولی هرچی دیتا شیتشا خوندم متوجه نشدم.لطفا اگر امکان داره بنده را راهنمایی کنید .اگه امکان داره شماره تماس برای بنده ارسال کنید تا حضوری از شما کمک بگیرم ممنون.
email:alireza.kareemi@yahoo.com

1nafar
24-11-2013, 07:18
سلام جسارتا شما در مورد درایوری به نام BTS7810Kکار کردید.یک درایور دی سی موتور می باشد.قصد دارم برای راه اندازی دو موتور دی سی ازین درایور استفاده کنم ولی هرچی دیتا شیتشا خوندم متوجه نشدم.لطفا اگر امکان داره بنده را راهنمایی کنید .اگه امکان داره شماره تماس برای بنده ارسال کنید تا حضوری از شما کمک بگیرم ممنون.
سلام
راه اندازی همه ی ایسی های درایو تقریبا مثل هم هست ، این ایسی هم تقریبا شبیه به L298 هست و راه اندازیش خیلی سادست .
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ی راه اندازی موتور های DC کتاب زیر رو بخونید . (صفحه ی 355 به بعد ) .
دانلود ویرایش دوم کتاب اصول کار با میکرو کنترلر های avr و کامپایلر بسکام - ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply)

fery0007
27-01-2014, 12:13
ok

mohsen_sir
31-03-2014, 16:56
سلام دوستان.
ببخشید پا برهنه می پرم وسط.
من از خروجی یه ایسی منو استابل که دیوتی سایکل 2 میکرو ثانیه داره(12 ولت) می خوام یه ماسفت رو روشن و خاموش کنم.هیچ تجریبه ای هم تو این زمینه ندارم اگه ممکنه کمکم کنید چطور باید مدار رو ببندم.در ضمن برام خیلی مهمه که جریان ماسفتم مربعی باشه.
پیشاپیش ممنون.

Ma3ood
31-03-2014, 17:07
ولتاژ خروجی برای روشن کردن کامل یه ماسفت 10 ولت هست که شما 12 ولت دارید پس از این لحاظ مشکلی وجود نداره
فرکانس سوئیچ زنی هم 500 کیلوهرتز هست که ماسفت ها در این بازه مشکلی از نظر عملکرد نخواهد داشت ، فقط میمونه نوع کاربردتون که قرار هست چه چیزی را قطع و وصل کنید ، که ماسفت از نوع کانال مثبت و یا منفی انتخاب کنید .

mohsen_sir
31-03-2014, 17:45
ممنون که لطف کردید و پاسخ دادید.
ماسفتی که خودم در نظر گرفتم irf640 هست که سوئیچ فکر می کنم سوئیچ زنی خوبی داشته باشه .
بیشتر مشکلم توی ارتباطی هست که بین آیسی منوستابل و ترانزیستورم می خوام داشته باشم.چون تجربه نداشتم و فکر می کردم جریانی از گیت عبور نمیکنه پس خروجی منوستابلم رو وصل کرده بودم به گیت و از گیت هم یه مقاومت پول داون کرده بودم به زمین.اما متاسفانه وقتی منوستابلم رو ترگیر می کردم دیگه خروجی منوستابل نداشتم و همش صفر می منود.در نتیجه گیت ماسفتم هم تحریک نمیشد و جریانی عبور نمی کرد.اما وقتی گیت مدارم رو وصل می کنم به ولتاژ 12 ولت بدون هیچ مشکلی روشن میشه.ببخشید اگه توضیحاتم گنگ بود اگه لازم شد و متوجه نشدید بگید شماتیکم رو بزارم.
قراره یه منبع جریان تو رنج 2-تا 4 آمپر بسازم که با تریگر کردن مدار منوستابلم 2 میکرو ثانیه وصل بشه به یه طبقه دیگه. بار هم یه مقاومت 0 اهم هست که دیگه مربوط به کار من نمیشه و به عهده کس دیگه ای خواهد بود.

mohsen_sir
31-03-2014, 18:30
به این شکل وصل کرده بودم که دیگه با تریگر کردن مدار منوستابلم توی خروجی منوستابل هیچ خروجی نمیتونستم ببینم ولی وقتی از گیت جدا می کردم درست می شد.

Ma3ood
31-03-2014, 19:05
بهتره شماتیک کاملو قرار بدهید ، و اینکه مقاومت گیت را در حد چند صد اهم قرار بدهید و مقاومت پول دوون را ببن گیت و سورس در حد چند ده کیلو قرار بدهید . و بارتون را در درین ماسفت قرار بدهید . با این اوصاف بهتره گیت ماسفت را با ترانزیستور pnp درایور کنید که جریانی ازش کشیده نشه . چون احتمالا خروجی ای سی جریان دهی کمی داره

mohsen_sir
31-03-2014, 19:49
من هم احتمال میدم خروجی آیسی جریان دهی کمی داشته باشه که نمیتونه روشن کنه.
اگه ممکنه یه راهنمایی در مورد شیوه درایو کردن ترانزیستور pnp کنید چون از صبح همه مدله درایو کردم متاسفانه جواب نمیده.اگه امکان درایو کردن با npn هست لطفا در مورد npn هم راهنمایی کنید چون ترانزیستورای pnp زیادی الان دم دستم نیست.
احیانا نیازی به درایور ماسفت که نیست؟
کم تجربگی ما رو به بزرگی خودتون ببخشید

Ma3ood
31-03-2014, 20:07
در صورت امکان فایل اصلی را قرار بدهید که بتوان تغییرات را روی ان اعمال کرد

mohsen_sir
31-03-2014, 20:21

Ma3ood
31-03-2014, 20:39
امیدوارم منظورتون را درست متوجه شده باشم ، با ترانزیستور npn درایور شده اگه با ترانزیستور pnp بخواهید درایو بشه باید از پایه Q نات استفاده کنید .

mohsen_sir
31-03-2014, 20:49
ممنون از لطفتون چند دیقه دیگه تست میکنم نتیجه رو اعلام میکنم.خیلی زحمت کشیدید.
راستی bc547 یکم شکلموجم رو از مربعی فکر کنم در بیاره ولی باهاش تست می کنم.

mohsen_sir
01-04-2014, 02:20
این مدار رو بستم اما متاسفانه اصلا مربعی نبود و کاملا شبیه یه نیم دایره در اومد :(
استفاده از درایور میتونه کمکم کنه؟

sadeghbakhshi
01-04-2014, 05:35
سلام :hi:
شما یک دیود هرز گرد روی ماسفت قرار بدید
اگر دیود فست بکار ببرید بهتر هست
امتحان کنید ببینید بهتر میشه یا نه؟

mohsen_sir
01-04-2014, 08:30
irf640 خودش دیود هرزگرد داره .علت مربعینبودن فکر میکنم به خاطر مقاومت 10کیلیویی هست که روی امیتر نشسته.فکر کنم باید از منبع جریان استفاده کنم شاید بهتر بشه.

Ma3ood
01-04-2014, 12:05
سلام
دقیقا سیگنال کدوم نقطه تغییر میکنه ، مثلا با حذف و تغییر مقاومت امیتر در این طرح فرقی در شکل موج ایجاد میشه

mohsen_sir
01-04-2014, 17:57
ممنون آقای مدیرکه پیگیری می کنید.
دقیقا گیت ماسفت رو که وصل میکنم دیگه همون سیگنال مربعی خوشگلم که سر امیتر بود به یه شکل بد تبدیل میشه.به محض این که گیت رو از امیترجدا می کنم دو باره یه مربعی خوب در میاد.خواستید عکسای اسکوپم رو هم میزارم.
اگه از ایسی درایور های آماده استفاده کنم مشکل حل میشه؟
ضمنااین ایسی 4538 که توی پروتئوس هست با ماله من یکم فرق داره.آیسی من خروجیس 12 ولت میده در صورتی که این ایسی 5 ولت میده.من دیوتی سایکلم 2-3 میکرو ثانیه هست ولی اینجا بیشتره.و احتمالا جریان خروجی که من از ایسیم میگیرم خیلی کمتر از چیزی هست که تو پروتئوس استفاده شده.

1nafar
02-04-2014, 23:59
سلام
به احتمال زیاد مشکل از منبع تغذیه هست ، شکل موج منبع رو هم با اسیلوسکوپ گرفتید ؟ ( وقتی که ماسفت وصل هست و درایو میشه )

mohsen_sir
03-04-2014, 08:40
مشکل از تغذیه نبود.
این عکس اسکوپمه با مدارش.
امروز میرم یه درایور برای ماسفت می گیرم باهاش تست میزنم انشالله رفع شه.