PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چرخ های چند جهته

1nafar
15-04-2009, 16:07
در زیر تصویر این چرخ را مشاهده میکنید :
[attachment=194]
ممکن است در بعضی از مکان ها ربات توانایی دور زدن را نداشته باشد ( در ربات های امداد گر و...) در این حالت به نوعی چرخ نیاز است که ربات توسط ان بتواند مسیر حرکت خود را 90 در جه تغییر دهد بدون انکه جابجا شود ، (مثلا اگر ربات دارد به سمت شمال حرکت میکند ، بتواند بودن جابجایی به سمت جنوب حرکت نمایید )
در این نوع ربات ها یک موتور ها وظیفه تامین قدرت برای حرکت به سمت عقب یا جلو و یک موتور وظیفه تامین قدرت برای حرکت به راست یا چپ را به عهده دارد .

imported_MohammadFzl
24-07-2009, 23:48
با سلام

من متاسفانه موفق به دیدن اون عکسی که گذاشته بودید نشدم اما فکر کنم که منظورتون از "چرخ چند جهته" همون "omni wheel" باشه.

که اگه اینطوره چند تا نکته به ذهنم رسید که خدمتتون عرض می کنم:
1-
ممکن است در بعضی از مکان ها ربات توانایی دور زدن را نداشته باشد ( در ربات های امداد گر و...) در این حالت به نوعی چرخ نیاز است که ربات توسط ان بتواند مسیر حرکت خود را 90 در جه تغییر دهد بدون انکه جابجا شود ، (مثلا اگر ربات دارد به سمت شمال حرکت میکند ، بتواند بودن جابجایی به سمت جنوب حرکت نمایید )

فکر کنم بشترین استفاده از این چرخها در روباتهای فوتبالیست باشه و برای اینه که در حین حرکت، روبات نیاز به چرخیدن نداشته باشه و همیشه جلوی روبات به سمت دروازه حریف باشه.

2-
در این نوع ربات ها یک موتور ها وظیفه تامین قدرت برای حرکت به سمت عقب یا جلو و یک موتور وظیفه تامین قدرت برای حرکت به راست یا چپ را به عهده دارد

این روش برای بستن چرخها تقریبا استفاده نمیشه و چرخها با 3 یا 4 موتور راه اندازی می شوند که زاویه همه ی موتورها نسبت به هم یکسان است(120 یا 90) که در آن موتور ها به طور همزمان وظیفه ی حرکت روبات به جلو و یا چپ و راست را دارند.

با تشکر از شما که این مطالب رو توی فروم مطرح می کنید.

موفق باشید.
یا حق.