PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ماژول ارتباطی

1nafar
15-04-2009, 16:04
از این نوع ماژول ها برای تبادل داده بین ربات و مرکز کنترل استفاده میشود .
در ربات های مین یاب یا امداد گر یا ... همیشه وسیله ای لازم است تا ربات بتواند موقعیت مین یا مسدوم را به مرکز کنترل گزارش کند تا در مورد انها (مین ها و مسدومان ) اقدام گردد .
برای ارسال اطلاعات میتوان از فرستدنده و گیرنده های رادیوی بهینه شده یا ماژول استفاده نمود ، ماژول ها ارتباطی زیادی از طرف شرکت ها مختلف ارائه شده اند که در زیر به بررسی چند مورد پرداخته ایم :
1- فرستنده گیرنده HM-TR فرکانس 915 مگا هرتز :
انتقال بدون سیم اطلاعات با با فرکانس 519 مگا هرتز
قابلیت ارتباط با پورت rs232 کامپیوتر یا پورت سریال میکرو
قایلیت ارتباط دوطرفه
ابعاد : ارتفاع :43 میلی متر ، عرض:24 میلی متر ، طول :12 میلیمتر

2-فرستنده گیرنده RFM12 فرکانس 433 مگا هرتز
اندازه بسیار کوچک
امکان برقراری ارتباط دوطرفه
قابلیت تنظیم فرکانس کاری بین 67 کیلو تا 400 کیلو هرتز ت
سرعتی بیش از 115 کیلو بیت در ثانیه ) در انتقال اطلاعات
برد بیشتر از 100 متر
ولتاژکاری 2.2 تا 5.4 ولت
و....

crashbandicoo
10-08-2011, 14:36
سلام آقای 1nafar
من هم با ماژول hm-tr کار می کنم از نوع ttl بین دو میکرو . وقتی که از یک منبع استفاده می کنم مدار درست کار میکنه.ولی وقتی از دو تا منبع استفاده می کنم. و زمین ها یکی نیستند در گیرنده چرت و پرت می گیرم . اگر هم زمین ها رو یکی کنم درست کار می کنه .

حالا یکی می تونه یه ایده بده که مثلا من تو برد 100 متر چطوری زمین ها رو باید یکی کنم ؟!

sadmonew
10-08-2011, 20:16
سلام آقای 1nafar
من هم با ماژول hm-tr کار می کنم از نوع ttl بین دو میکرو . وقتی که از یک منبع استفاده می کنم مدار درست کار میکنه.ولی وقتی از دو تا منبع استفاده می کنم. و زمین ها یکی نیستند در گیرنده چرت و پرت می گیرم . اگر هم زمین ها رو یکی کنم درست کار می کنه .

حالا یکی می تونه یه ایده بده که مثلا من تو برد 100 متر چطوری زمین ها رو باید یکی کنم ؟!
با سلام
براي متصل كردن دوتا ميكرو از طريق پورت سريال، بايد زمين ها رو يكي كنيم. اما براي استفاده از ماژول هاي ارتباطي(مثل HM-TR) نيازي به زمين كردن نداريم. احتما بايد برنامه اي رو كه نوشتيد يكم تغيير بديد. چون تو مسافت دور احتمال مختل شدن فركانس و اثرات محيطي خيلي زياده. ميتونه تو دريافت اطلاعات ايجاد مشكل كنه.

cmuiran
21-08-2011, 16:14
سلام
تو این مازول های hmtr-hmt-hmr به دلیل نویز زیاد نمیتونین دیتا را به درستی دریافت کنین
شما راهکاری که دارین اینه که تعداد دیتای دریافتی را بشمارید اگه درسا بود بیاد برای دیتا دریافتی اول و اخر مشخص کنید که دیتا در بین این دو قرار میگیرد
در این صورت میتونین دیتا درست داشته باشین
یا میتونین بعد از اینکه دریافت کردین نویز را حذف کنید