PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اپتوالکترونیک

mehrdadgh
07-04-2009, 22:36
سلام
من به چن تا ترجمه دارم در مورد قطعات الکترونیک نوری و به مرور آپ می کنم و منبعش عموما کتاب practical electronics for inventors هستش که یه منبع جامعی میتونه برای علاقه مندان باشه

اپتوالکترونیک چیست؟
اپتوالکترونیک شاخه ای از علم الکترونیک می باشد که به بررسی تجهیزات آشکارسازی و ساطع کننده های نوری می پردازد.
تجهیزات منتشرکننده نور همانند لامپها ، دیودهای نوری (LED) انرژی الکترومغناطیسی با ایجاد جریان الکتریکی با تحریک الکتون ها به سطوح انرژی بالاتر تولید می کند. و وقتی که الکترون ها سطوح انرژی خود را تغییر می دهند فوتون آزاد میشود. از سوی دیگر آشکارسازهای نوری همانند فتوترانزیستورها و فتوتریستورها جهت دریافت انرژی الکترومغناطیسی و تبدیل آن به جریان و ولتاژ الکتریکی طراحی شده اند. که این عمل معمولا با آزاد کردن فوتون موجود در باندهای الکترون در مواد نیمه هادی انجام میشود. ساطع کننده های نوری عموما بعنوان تجیزات روشنایی و یا در نمایشگرهای نوری استفاده می شوند. آکارسازهای نوری نیز اصولا در سنسورهای نوری و تجیزات مخابراتی مانند سوئیچ های فعال شونده در تاریکی یا تجیزات کنترل از راه دور به کار میروند.
در این تایپیک سعی خواهیم کرد که در مورد بعصی از این قطعات از جمله لامپ ، LED ، فتوترانزیستور ، فتودیود ، سلول های خورشیدی ، اپتوایزولاتور و ... بحث کنیم

امروز مقله زیر را در مورد دیودهای نوری (فتودیود) اماده کردم

[attachment=168]

mehrdadgh
16-04-2009, 11:54
سلام
اینم در مورد فتوترانزیستورها
[attachment=195]

mehrdadgh
28-04-2009, 21:35
سلام
اینم در مورد اپتو ایزولاتور ها و فتوتریستور
[attachment=209]