PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سنسور اثر انگشت

imported_001nafar
03-04-2009, 15:55
سلام
سنسور اثر انگشت چه طوری کار می کند؟
لطف کنید در موردش توضیح بدهید.
قیمتش چند است؟
خیلی ممنونم

1nafar
03-04-2009, 17:39
این سنسور ها چندین نمونه هستند ( از نظر دقت کار )
بعضی از انها از انکشت عکس برداری میکنند و تصویر را پردازش کرده و نتایج را ذخیره میکنند ، این نمونه پیشرفته ترین است
در نمونه های معمولی هم از اثر چربی طبیعی دست استفاده میشود ، یه شیشه (یا پلاستیک شفاف ) رو یه خورده گرم کن و بعد انگشتت رو روش فشار بده ، میبینی که اثر انگشتت اونجا موند ، این سنسور این اثر انگشت رو اسکن میکنه (یه تصویر ازش تهیه میکنه ) و برای پردازش گر میفرسته .
در واقع کیفیت اون عکس هست که مشخص میکنه قدرت سنسور چقدر هست .
در مورد وجود سنسور اثر انگشت با خروجی که بدرد کار ما بخوره ، در ایران اطلاعی ندارم .

ofogh
20-10-2010, 00:49
سنسور اثر انگشت در دو نوع خازنی و نوری موجود میباشد نوع خازنی ارزانتر ( حدود 40 هزار تومان ) و نوع نوری ( حدود 100 هزار تومان ) نوع خازنی از صفحات خازنی تشکیل شده و از نظر قیمت و اندازه بسیار کوچکتر از نوع نوری میباشد ولی برنامه نویسی بیشتری نسبت به نوع نوری نیاز دارد نوع نوری آن از یک دوربین و پردازنده برای پردازش تصویر استفاده میکند خروجی آن rs232 بوده و به راحتی به میکرو یا کامپیوتر متصل میشود و خروجی آن بدین صورت است ابتدا دستوری برای ذخیره اثر انگشت به ماژول میفرستید و انگشت را بر روی آن قرار میدهید ماژول یک عدد بر میگرداند بعد از این با قرار دادن انگشت فقط آن عدد برگشت داده میشود که از صفر تا 1000 یا به تعداد حافظه ماژول میباشد و شما احتیاجی به پردازش تصویر ندارید تمامی کارها توسط ماژول انجام میشود.

mehdiit
29-10-2010, 16:24
جناب افق میشه مدل این سنسوری (نوری) که گفتید رو بگید؟

alireza.micro
08-10-2011, 15:22
-4سنسور نوري:
در اين نوع سنسورها، از نور مرئي براي تهيه اثر انگشت استفاده مي شود. در حقيقت اين سنسورها همان سنسورهاي موجود در دوربين ديجيتال که عمدتاً ccd يا cmos هستند، مي باشند. سطح اين نوع سنسورها از تعداد زيادي المان حساس به نور تشکيل شده است که اين المان ها نور برگشتي از انگشت را به جريان الکتريسيته تبديل مي کنند. طرز کار اين سنسور به اين صورت است که در ابتدا نوري به انگشت تابيده مي شود. ضمن اينکه برآمدگي هاي اثر انگشت، به دليل روشن بودن، نور بيشتري را به سنسور بازتاب مي دهند و فرورفتگي ها به دليل تاريکي، نور کمتري را. سپس نور برگشتي از انگشت، توسط اين المان ها سنجيده مي شود و هر المان، نور جذب شده را به جريان الکتريکي تبديل مي کند. در اين ميان هر چه نور بيشتر باشد، ميزان اين جريان الکتريسيته بيشتر و هر چه کمتر باشد، ميزان جريان الکتريسيته کمتر است( البته مي تواند برعکس هم باشد و اين به نوع سنسور بستگي دارد). در ادامه اين جريان هاي الکتريسيته به واحد پردازش مرکزي مي روند و در آنجا پردازش هاي لازم صورت مي گيرد. طرز کار به اين صورت است که به ازاي هر مقدار جريان الکتريسيته، مقداري بين 0 تا 255 از طيف خاکستري به آن جريان اختصاص داده مي شود. اين کار بر روي تمام جريان هاي الکتريکي دريافتي از المان ها صورت مي گيرد و در نهايت تصويري از اثر انگشت تهيه مي شود.
عيب اين نوع سنسورها، در اين است که اگر احياناً انگشت زخمي شده باشد، و يا لکه اي بر روي آن باشد، اين لکه ها و جاي زخم نيز در تصوير ثبت مي شوند و ميتوانند در مرحله دوم از سيستم ( استخراج نقاط مشخصه )، مشکل ساز باشند.

esisafa
08-10-2011, 17:50
ممنون از توضیحاتتون
ولی سنسور finger print لپ تاپ از چه نوعیه؟؟؟؟؟؟

فکر نکنم این سنسور اینقدر که شما در بالا گفتین قیمت داشته باشه
یعنی من 100 هزار تومان فقط واسه سنسور اثر انگشت لپ تاپم دادم؟؟؟؟؟؟

مهدی غلامی
06-09-2012, 15:22
لپ تاپ از نوع نوری هست
اگر از sm630 استفاده کنید میتونم کمک کنم.
کا با این ماژول سخته و فقط راه اندازی این ماژول کلی دردسر داره ولی وقتی راه بیوفته کار تمومه و بحث برنامه نویسی میمونه.
ایمیل من:eleeectron@gmail.com

nima_elc
06-09-2012, 17:48
ممنون از توضیحاتتون
ولی سنسور finger print لپ تاپ از چه نوعیه؟؟؟؟؟؟

فکر نکنم این سنسور اینقدر که شما در بالا گفتین قیمت داشته باشه
یعنی من 100 هزار تومان فقط واسه سنسور اثر انگشت لپ تاپم دادم؟؟؟؟؟؟

سنسور های اثر انگشت که روی لپ تا هست قیمتشون حدود 40 تومن هست
اینم دیتاشیت یه نمونش که تو بازار هست

pouyay
12-12-2012, 20:56
ب گفته های شما یعنی هر سنسور برنامه نویسیش فرق میکنه با بقیه؟؟؟

navidi_ramin
06-10-2013, 18:21
سلام به همه ی دوستان عزیز.من با sm621 کار کردم و تقریبا کل دستورهای دیتاشیت رو پیاده سازی کردم مداری که باهاش ساختم رو میتونین در عکس ببینینش
ایمیلnavidi_ramin@yahoo.com

rshrshrsh
06-10-2013, 22:01
سرعتش چطوره ؟
قیمتش چی ؟

navidi_ramin
07-10-2013, 00:12
قیمت الانش 250 هزار.کمتر از 2 ثانیه

Ma3ood
07-10-2013, 11:12
لطفا در انجمن مباحث و کاریابی بحثتونو را ادامه بدهید .....
با تشکر

morteza_rk
07-10-2013, 21:15
سلام به همه ی دوستان عزیز.من با sm621 کار کردم و تقریبا کل دستورهای دیتاشیت رو پیاده سازی کردم مداری که باهاش ساختم رو میتونین در عکس ببینینش
ایمیلnavidi_ramin@yahoo.com
سلام مهندی

این الان تبلیغه؟ بازاریابیه؟ شما نمی خواد سورس کد بذاری ، ولی یه آموزش که می تونی بذاری مهندس. یه نیگا با بخش های مختلف سایت و پروژه هاش بنداز. تا کسی اومده اینجوری بگه من یه کاری انجام دادم؟

اگه هدفتون تبلیغه مجبورم تا 24 ساعت دیگه پست رو ویرایش کنم.

navidi_ramin
08-10-2013, 00:14
عجبببب خیلی جالبه.عزیز من اینو گذاشتم و منظورم این بود که هر کی سوالی چیزی داره جواب بدم

Ma3ood
08-10-2013, 14:14
دوست عزیز ممنون بابت حسن نیتتون
اما متنتون گمراه کننده بوده واسه همین اقای رحیمی تذکر دادند .....

morteza_rk
08-10-2013, 22:47
عجبببب خیلی جالبه.عزیز من اینو گذاشتم و منظورم این بود که هر کی سوالی چیزی داره جواب بدم
سوئ تفاهم نشه! چون روال کار به این شکله که میان و سورس پروژه ، چنتا عکس ، آموزش و ... میذارن و ایمیل هم نمیدن!

هدف از ایجاد همچین انجمن هائی اینه که سوالات همینجا مطرح بشه ، نه توی ایمیل برادر!

navidi_ramin
09-10-2013, 00:51
البته بنده برادر نیستم.و ادرس وبلاگ هم زیر هر پستم نمیذارم ولی از این به بعد حواسم به چیزاهایی که share میکنم بیشتر جمع میکنم که کجا دارم این کارو میکنم

morteza_rk
09-10-2013, 15:32
Share می کنی؟؟؟؟؟

behnam6500
19-10-2013, 13:16
دو سه تا سوال پیش امده دوستان:

.1 کدوم سنسور بهتره؟ sm630 یا sm621
2. کیفیت این سنسورهای اثر انگشت لپ تاپ چطوره؟ نام مدلش؟
و در نهایت اینکه طبق گفته دوست عزیزمون، اثر انگشت در ماژول ذخیره شده و فقط یه عدد برامون برمیگردونه که معرف شناخته شدن اثر انگشت هست... حالا اگه ما بخوایم تصویر اثر انگشت را هم دریافت کنیم شدنی هست؟
مثلن به یه دستوری چیزی ماژول تصویر اثرانگشت رو بهمون بده و ما بتونیم ذخیرش کنیم تو فایلی یا جایی...

ممنونم

navidi_ramin
19-10-2013, 18:41
در مورد اینکه کدوم بهتره باید بگم که sm621 و sm630 هر دو مربوط به شرکت Miaxis Biometrics هستن و sm 630 ورژن بالاتر sm621 هستش.من خودم به صورت عملی با sm621 کار کردم.
من کلیه ی دستورهای sm621 رو براتون شرح میدم.قبل از شروع به توضیح بایستی بگم که تصویر اثر انگشت رو میشه از ماژول دریافت کرد.
1.DetectFinger با ارسال این دستور به ماژول شما از بودن یا نبودن اثر انگشت بر روی ماژول اطلاع پیدا میکنین.
unsigned char detect[12]={0xC0,0x01,0x00,0x00,0x00,0x00,0x00,0x01,0x01,0x0 0,0x03,0xC0};
for(j=0;j<12;j++)putchar(x[j]);
جوابی که از ماژول دریافت میشه رو باید چک کنین اگه Confirm Code=00H باشه انگشت detect شده است

2.Enroll Image با ارسال این دستور به ماژول شما به ماژول دستور میدهید که عکس انگشت رو گرفته و در image buffer قرار دهد.
unsigned char enroll[12]={0xC0,0x01,0x00,0x00,0x00,0x00,0x00,0x01,0x02,0x0 0,0x04,0xC0};
for(j=0;j<12;j++)putchar(enroll[j]);
جوابی که از ماژول دریافت میشه رو باید چک کنین اگه Confirm Code=00H باشه عکس برداری با موفقیت انجام شده است.
بقیه ی دستورات به همین نحو ادامه پیدا میکند که من بقیه ی دستورهارو به صورت ریز توضیح میدم.

3.Generate Minutiae ماژول از عکس مرحله ی قبل که در image buffer قرار گرفته بود استفاده کرده و فایل کارکتری مربوط به عکس رو ساخته و در BufferID ذخیره میکند که بر حسب انتخاب شما میتواندCharBufferA or CharBufferB باشد(ماژول 3 تا بافر برای ذخیره ی فایل کارکتری عکس دارد که دلیلشو بعدا کامل متوجه خواهید شد)
4.Move Minutiae Files برای انتقال فایل کارکتری از یه بافر به یه بافر دیگه استفاده میشه.
5.Accurate Verification of Two Fingerprint Minutiae برای بررسی اینکه ایا فایل موجود در بافر A با فایل موجود در بافر B برابر هست یا نه.
6.Search Fingerprint عملیات جستجوی اثر انگشت بر اساس فایل موجود در بافر A یا بافر B

7.Merge Minutiae به نظر من یکی از مهترین دستورات هستش که به ماژول میگه اغا جان بررسی کن ببینیم ایا فایل موجود در بافر A با فایل موجود در بافر B برابر هست یا نه که اگه اره بافر a یا b که بستگی به انتخاب خودمون داره رو ذخیره کن در ModelBuffer
8.Store Template به ماژول میگه که فایل موجود در یکی از 3 بافر رو(به انتخاب خودمون) ذخیره کن در شماره ی ادرسی که هنگام ارسال دستور میگیم
9.Read Template به ماژول میگیم که فایل مربوط به اثر انگشت با شماره ی مشخص شده در هنگام ارسال دستور رو بیار بریزش تو ModelBuffer
10.Upload Minutiae or Template این دستور جواب دوستمون هستش که ایا ماژول میتونه به بیرون تصویر بده یا نه که گفتیم بله میتونه.البته این دستور فایل کارکتری رو بیرون میده و دستوری که خود عکس رو بده رو بعدا بررسی خواهیم کرد.
اینا رو یه مطالعه ای بکنین که اگه مشکلی نبود 15 دستور بعدی رو بگم با نحوه ی بررسی اینکه چگونه جواب های ماژول رو تجزیه تحلیل کنیم

behnam6500
19-10-2013, 22:24
بسیار عالی بود توضیحاتت مهندس... درود بر شما...

باز هم اگر اطلاعات بیشتری بدید ممنون میشم...

navidi_ramin
19-10-2013, 23:28
11.Download Minutiae or Template شما با این دستور میتوانید از بیرون به ماژول فایل کارکتری اثر انگشت رو بدید.که این فایل کارکتری در یکی از 3 بافر به انتخاب خودتون ذخیره میشه.یه مثال براتون میزنم در مورد این دستور و دستور 10 به منظور درک بهتر این 2 دستور.فرض کنید شما چندین سیستم اتوماسیون حضور غیاب اثرانگشتی دارین در یک اداره که در این حالت کافیست که فقط یکبار اثر انگشت افراد رو فقط با یکی از سیستم ها گرفت و برای بقیه ی سیستم ها این فایل ها رو با این دستور و دستور قبلی یعنی دستور 10 ارسال کرد.
12.Upload Image این دستور عکس اثر انگشت رو به صورت کاملا خام میده بیرون.یعنی با این دستور شما عملا عکس هر چیزی که روی ماژول باشه رو میتونین دریافت کنین.این دستور دقیقا همان دستور مورد سوال اقای بهنام هستش.
13.Download Image این دستور بر عکس دستور قبلی هستش.یعنی شما با این دستور میتوانید عکس از بیرون وارد ماژول کنین.باز در یه فرصت مناسب دیگه ادامه میدم.الان باید برم.فعلا

sadmonew
20-10-2013, 09:37
سلام مهندس
قربون دستت كه اين همه اطلاعات رو تايپ كرد.:0013:
فقط اگه زحمتي نيست يه عكس از اين سنسورا هم قرار بدي كه فوق العاده ميشه.

navidi_ramin
20-10-2013, 13:08
2 تا عکس اپلود کردم از sm621 و یکی دیگه از دستورات مهم رو براتون میگم بعد میریم سراغ کار سخت افزاری
دستور Light Flash Indication با استفاده از این دستو شما میتوانید 2 عدد led موجود بر روی سنسور رو با توجه به اینکه این led ها چطور روشن و خاموش بشن رو به پارامتر های دستور بدین و led ها خاموش و روشن شن.مثلا برای این استفاده میشه که قشنگ ببینین دستوری که دادین ایا اجرا شد یا نه.
یه سمت ماژول 6 تا پایه داریم که نحوی اتصال به میکرو و تغذیه به صورت زیر هستش
1.تغدیه ی سیستم که از 3.6 تا 7 ولت میتونه باشه.
2.این پایه پایه ی خروجی سریال اسنکرون با Baud rate 57600bps ماژول هستش که یعنی این پایه رو باید وصل کنین به پایه ی RX میکرو.دقت کنین که این پایه از ماژول رو با مقاومت مثلا 10k وصل کنین بن تغذیه(یعنی pull up کنینش)
3.این پایه ی ورودی ماژول هستش و پایه ی دریافت سریالRD که بایستی وصل بشه به TX میکرو(اولا نیاز به pull up نداره و ثانیا ولتاژی بین 3.3 تا 5 ولت باید بهش بدین)
4. این پایه NC هستش و کاملا ازاد میمونه و به هیچ جایی وصل نمیشه.
5.این پایه یکی از پایه های ورودی ماژول هستش و اگه به GND وصل شه ماژول کار نمیکنه و اگه pull up بشه و یا ازاد به جایی وصل نشه کار معمول خود را انجام خواهد داد.شما این پایه رو ممیتونین به یکی از پایه های میکرو وصل کنین و با 0 یا 1 کردن پایه ی میکرو ماژول رو مدیریتش کنین.
6.پایه gnd ماژول هستش.

navidi_ramin
20-10-2013, 13:13
من الان فکر میکنم که شما ماژول رو با توضیحات بالا وصلش کنین به میکرو با توجه به دستوراتی بهتو گفتم led های روی ماژول رو روشن خاموش کنین اگه با م.فقیت تا اینجا اومدین و led ها خاموش و روشن شد.نحوی بررسی جواب های ماژول رو براتون میگم.اگه نیاز به توضیحات بیشتر هم داشتین هم میتونین ایمیل بزنین و هم زنگ navidi_ramin@yahoo.com , 0914 970 1884

navidi_ramin
20-10-2013, 13:21
رو ی اون سیستمی که عکسش رو گذاشتم علاوه بر اثر انگشت یه کارت خوان هم گذاشتم(که کاملا این کارت خوان طراحی خودمه حتی قسمت انتنش و کارتهای مورد استفاده هم مایفر هستش یعنی همان کارت اتوبوس یا مترو)و با پورت شبکه هم دیتا میده بیرون,اینا رو گفتم که اگه دوستان مایل باشن بنده میتونم بحث رو ببرم به سمت طراحی و ساخت سیستم اتوماسیون حضور غیاب کامل با سنسور اثر انگشت کارت مایفر و پورت شبکه
موفق باشین.نویدی

behnam6500
22-10-2013, 00:06
مهندس جان یه سوال، sm630 رو گفتی ورژن بالاتره و نسبت به 621 اون مدار جانبی رو نداره درسته؟

630 اون مدار رو برده داخل خودش؟ چون من اینطوریشو دیدم!!

این دستورات برای 630 هم یکسانه و تغییری نکرده؟

630 رو بیشتر تایید میکنی یا 621؟

ممنونم..

sarbaz13
22-10-2013, 09:54
رو ی اون سیستمی که عکسش رو گذاشتم علاوه بر اثر انگشت یه کارت خوان هم گذاشتم(که کاملا این کارت خوان طراحی خودمه حتی قسمت انتنش و کارتهای مورد استفاده هم مایفر هستش یعنی همان کارت اتوبوس یا مترو)و با پورت شبکه هم دیتا میده بیرون,اینا رو گفتم که اگه دوستان مایل باشن بنده میتونم بحث رو ببرم به سمت طراحی و ساخت سیستم اتوماسیون حضور غیاب کامل با سنسور اثر انگشت کارت مایفر و پورت شبکه
موفق باشین.نویدی
سلام
بله شما کار رو به سمت طراحی ببرید.بسیار هم ممنون
من پست ها رو دنبال میکنم.

navidi_ramin
23-10-2013, 13:06
سلام.شرمنده یه چند روزی نبودم.در مورد سوال اقا بهنام:630 مدار جانبیش به صورت یکپارچه هستش.دستورات 621 اساسا با 630 فرق میکنه.دستورات 630 به نسبت ساده تر و روان تر از 621 هستش.من 621 رو برا کارم انتخاب کردم چون به خاطر یکپارچه نبودن خیلی منعطف هستش و قاب های زیادتری براش میشه پیدا کرد.با دستورات 630 هم کامل اشنایی دارم و اگه دوستان بخوان 630 رو توضیح میدم.ولی در نهایت به صورت عملی با 621 کار کردم.

navidi_ramin
23-10-2013, 13:13
در مورد کارت خوان مایفر که عکسش رو براتون میزارم,بعد از اثر انگشت شروعش میکنم و در نهایت هم میریم سراغ شبکه.

roohlla
23-10-2013, 19:14
در مورد کارت خوان مایفر که عکسش رو براتون میزارم,بعد از اثر انگشت شروعش میکنم و در نهایت هم میریم سراغ شبکه.

شبکه رو با tcp/ip کار کردید ؟

navidi_ramin
24-10-2013, 11:56
اره شبکه با tcp/ip هستش.شما میتوانید با کی پد روی دستگاه ip و getway مورد نظرتون رو روی دستگاه set کنین و وصل بشین به کامپیوتر.الان نمیخام وارد جزییات شبکه بشم و از بحث اثر انگشت منحرف شیم.