PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : plc يا avr يا 8051 يا ...

sg1212
30-03-2009, 12:28
سلام
من ميخواستم بدونم چرا توي بعضي از جاها از ميكرو استفاده ميشه تو بعضي از جاها از plc
مگه شما نميگين توي plc از يه ميكرو استفاده شده
چرا همون ميكرو مستقيما توي كارخونه استفاده نميكنن و اين همه خرج ميكنن
ميشه يه مقداري در مورد مزايا و معايب ميكرو ها توضيح بديد

mehrdadgh
30-03-2009, 13:00
چون avr صنعتی نیست
درسته که اکثر plcها از avr یا8051استغاده کردن ولی روشون حسابی کار کار شده
مثلا ما یه چن وقت پیش واسه بازدید به کارخونه تراکتورسازی رفته بودیم یه جایی بود پر بخارهای اسیدی و رطوبت و بعضی وقت ها هم خیلی گرم میشد که اونجا یه plc گذاشته بودن وهمه چیو اون اداره میکرد . حالا این میکرویه مامانی!! اونجا نمیتونه دووم بیاره!
البته من خودم کار نکردم و فقط شنیده هام رو گفتم

imported_001nafar
15-04-2009, 14:07
البته من خودم کار نکردم و فقط شنیده هام رو گفتم

خوب گفتي :D:D:D:D
خيلي ممنون

namazi
25-06-2009, 11:41
سلام
چه جوری میشه با میکرو یه plc ساخت ، ایا خمچین چیزی امکان داره ؟
راستش توی دانشگاه ما یکی از پروژه های پیشنهادی اساتید برای پروژه ساخت همین هست .
ساخت plc یا میکرو با قابلیت برنامه ریزی توسط کامپیوتر

1nafar
25-06-2009, 18:41
چه جوری میشه با میکرو یه plc ساخت ، ایا خمچین چیزی امکان داره ؟
همچین یزی امکان داره و قبلا توی انمجن بحث شده

REZA_KLNTR
05-07-2009, 11:39
همونطور که دوستمون مهرداد اشاره کردند PLC نمونه ارتقا یافته یک مدار میکروکنترلی هست که در محیطهای صنعتی پاسخگو و مقاوم باشه ، وقتی شما یک برد برای میکرو میسازید و یک برنامه خروجی و ورودی و یک ال سی دی برای اون میزارید خوب این میشه همون PLC اما PLC های محیط صنعتی شرائط و کاربردهای خاص داره مثل ضد آب بودن ، ضد بخارات اسیدی بودن ، ضد مغناطیس و نویز ، ضد لرزش ، و حتی ضد انفجار و امکانات زیادی مثل شبکه شدن ، کپی شدن اطلاعات به راحتی با یک دکمه ، برنامه ریزی سریع و با چند دکمه ، تعویض سریع در صورت خرابی و...............

که هر روز یک قابلیتی به اینها افزوده میشه! و رقابت بین تولید کنندگان!

Amiri
10-02-2010, 10:28
با سلام :D

ببخشید جفت پا میپرم وسط بحث :lol: اما یه کامنتی داشتم روی موضوع . اونم اینه که 1- مهمترین قابلیت PLC که میکرو نداره ، شبکه شدنش هست ، اصولاً تو محیط های صنعتی بدون داشتن شبکه صنعتی انتقال دیتا و مدیریت سیستم معنا نداره . 2- به نظر من توی PLC ار میکرو استفاده نشده و ساختارش بیشتر میکرو پروسسوری هست تا میکرو کنترلری ( PLC آکومولاتور 32 بیتی داره در حالیکه میکرو 8 بیتی هست ، I/o و حافظه و CPU اون جداست مثل یه سیستم میکرو پروسسوری در حالیکه مال میکرو یکی هست مثل یه سیستم میکرو کنترلری ) 3- قدرت پردازش PLC بسیار بالاتره ، و کد بسیار بشتری نسبت به میکرو میگیره ( چندین مگا بایت ) در حقیقت موقع برنامه نویسی با PLC معمولاً مشکلی بنام کمبود حافظه ندارید و با اضافه کردن یه کارت حافظه مشکل کمبود حافظه برطرف میشه . 4- ساختار حافظه و پردازش pLC کاملاً با میکرو کنترلر متفاوته پس نمی تونه داخلش میکرو استفاده شده باشه .

تمام موارد فوق به PLC برتری هایی میده که توی میکرو موجود نیست ، البته این به این معتا نیست که جای میکرو و PLC میتونه عوض بشه . هرکدام بجای خود کارایی خودشون رو دارند .

شاد باشید

amir_rahmani
02-10-2010, 09:37
سلام
من خودم درون دو سه تا mini plc ارزان قیمت را باز کردم و دیدم که هسته اغلب آنها میکرو کنترلر 8051 سیپرس یا موتورولا بوده است.
آن چیزی که وجه برتری و تمایز PLC از برد هایمیکرو کنترلری تولید شده در ایران است شرایط کار در محیط صنعتی است.
خطوط IO به طور کامل از هسته ایزوله شده اند.
ولتاژ کار ورودی و خروجی ها عمدتا 24ولت dc به بالا هستد (تا 110 ac)
و ارتباط با هسته از طریق اپتو کوپلر ها صورت میگیرد.
پروتکل ارتباط با دنیای خارج هم عمدتا rs422 یا rs485است که هردو ارتباط دیفرانسیلی هستند.و پورت rs232 برای ارتباط با کامپیوتر
همچنین پورت های IO قابلیت extend شدن دارند.
خطوط تغذیه هسته از خطوط تغذیه IO ها کاملا جدا است.(حتی GND ها )
در زیر و روی برد PCB هم معمولا مقداری رزین (پلی استر) میریزند تا برد در مقابل گردو غبار و رطوبت محافظت شود.
یک نکته جالب و قابل توجه اینکه بعضی از ایها دارای کامپایلر های c هستند و کسی که با برنامه c اشنایی داشته باشد
میتواند همانند میکرو کنترلرها حافظه فلش این mimi plc ها را پروگرام کند
قیمت اینها از صدو پنجاه هزار تومان هست به بالا که بستگی به امکانات و تعداد ورودی و خروجی آنها دارد .
این ماژولها در بازار تهران موجود هستند.

morteza_rk
02-10-2010, 12:25
با تشکر از جناب amir_rahmani

اطلاعات جالبی بود. من خودم هرگز فکر نمی کردم که هسته ی یک PLC یک میکروکنترلر از نوع 8051 باشه. خیلی جالبه. بنابراین میشه نتیجه گرفت که با رعایت اصول ضد نویز براحتی میشه از میکروکنترلرها در اماکن صعنتی هم استفاده کرد.