PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پشه کش

imported_001nafar
27-03-2009, 11:37
با سلام
می خواستم بدانم این پشه کش برقی ها چه جوری کار می کنند.
ایا این ها ولتاژ زیاد هستند که مگس بیچاره می ترکه!!!!!!:D:D:D:D:D

1nafar
27-03-2009, 12:31
سلام
بله ولتاژ زیاد هست ، همه پشه ها به نور ماورا بنفش ( دقیقا نمیدونم اسم نور چی هست ، ولی اگه دقت کنی توی همه پشه کش ها یه مهتابی بنفش وجود داره ) علاقه دارند .
پشه به سمت نور میره ، ولی در جلوش یه دونه توری هست که دارای ولتاژ بالا هست ، بشه بیچاره از هیچی خبر نداره ، بالش به تور گیر میکنه و .....
نمونه های قدیمی به جای نور از یه نمونه گاز استفاده میکردن ، که به دلیل بوی که داشت از رده خارج شدن .
توی این پشه کش ها یه دونه ترانس افزاینده ولتاژ مورد نیاز رو تامین میکنه .

imported_001nafar
27-03-2009, 17:22
سلام
می خواستم بدانم می شه با های ولتاژ تلویزیون یکی درست کنیم؟؟؟
جریانش برای ترکاندن مگسه کافی است;);)

1nafar
28-03-2009, 08:05
سلام
نیازی به های ولتاژ تلویزیون نیست ( با اون هم میشه ) را های ساده تری برای این کار وجود داره :
استفاده از یک ترانس به عنوان کاهنده ولتاژ و یک ترانس به عنون افزاینده ، با یه دونه ترانس ولتاژ رو کم کنی ( مثلا 12 ولت ) حالا سیم پیچ ثانیویه یه ترانس دیگه رو به این ولتاژ متصل کنی ، توی اولیه ترانس ولتاژ زیادی خواهی داشت ( به نصبت دور ترانس )
استفاده از مدارات چند برابر کنند ولتاژ ( مدارت دیود خازن )
پیچیدن ترانس مخصوص ، یه ترانس که در اولیش 220 بدی در ثانویه چند هزار ولت بده (فکر کنم 2000 ولت کافی باشه )
.........

imported_001nafar
03-04-2009, 15:50
سلام
می خواستم بدانم که در یک ترانس اگر با همان ضریب که ولتاژ را کاهش می دهد اگر اولیه و ثانویه را تغییر بدهیم با همان ضریب ولتاژ را افزایش میدهد؟مثلا در ترانس ها اگر مثلا 220 به 12 ولت باشد حالا اگر 12 ولت بدهیم 220ولت میدهد؟
حالا سوال این که:
اینجا 2000 ولت می خواهیم باید اول 220 را مثلا به 20 ولت و باید 20 ولت را به ثانویه ترانس 220 به 2 ولت بدهیم که 2000 ولت بشود
حالا نمی دانم که درسته یا نه ممنون می شوم اگر پاسخ بدهید

1nafar
03-04-2009, 17:38
سلام
توی ترانس ها نسبت زیر برقرار هست (توی همه ی ترانس ها )
I2/I1=V1/V2=N1/N2=K
در رابطه ی بالا I1 جریان اولیه (جریانی که ترانس از شبکه میکشد ) V1 ولتاژ اولیه (ولتاژ اعمال شده به ورودی ترانس ) N1 تعداد دور سیم پیچ اولیه میباشد . I2 , V2 ,N2 نیز موارد بالا مربوط به ثانویه ترانس میباشند (جریان خروجی ، ولتاژ خروجی ، تعداد دور ثانویه )
مثلا شما یه دونه ترانس دارید که تعداد دور اولیش 200 تاست و تعداد دور ثانویه 50 تا ، در این حالت K برابر با 4 میشود .
اگر شما سر اولیه ترانس را به 220 متصل کنید ، ولتاژ خروجی 55 ولت میشود .
اگر شما سر ثانویه ترانس رو به 220 متصل کنید ، ولتاژ خروجی برابر 880 ولت میشود .
ترانس شما هم با اتصال 12 ولت به ورودی 220 را میدهد ، ولی توی فرمول جریان برعکس ولتاژ است یعنی اگر ولتاژ اولیه کم شود و ولتاژ ثانویه زیاد شود ( سری که به ان ولتاژ ورودی اعمال میشود اولیه است )) جریان اولیه زیاد شده و جریان ثانویه کم میشود . ممکن است سیم پیچ ترانس توان تحمل جریان اولیه را نداشته باشد و بسوزد .
در قسمت ترانس (مباحث مربوط به برق قدرت ) یه نرم افزار مربوط به محاصبات ترانس وجود داره که میتونی با دادن مقادیر (ولتاژ ورودی خروجی ) پرامتر های مربوط به دور واندازه هسته و... رو بدست بیاری .
در مورد ترانس 220 به دو ، فکر نکنم سیم پیچ های اولیه توان تحمل جریان رو داشته باشن ، راحت ترین راه محاسبه ترانس و پیچیدن اون هست .
شما میتونید از مدرات چند برابر کننده ولتاژ هم استفاده کنید (چند تا خازن و دیود و یه دونه ترانس 12 یا 24 ولت ) اگه خواستی بگو تا نقشش رو پیدا کنم بزارم

imported_001nafar
04-04-2009, 08:12
سلام
من یک ترانس 12 ولت دارم اگر لطف کنید مدار چند برابر کننده برایم بگذارید خیلی ممنون می شم:)

1nafar
11-04-2009, 21:06
سلام
یه مدار خیلی ساده برای پشه کش پیدا کردم (مدار عملی )
برای ترانس هم کافیه یه هسته فریت با قرقره پیدا کنی و چند دور سیم روش بپیچی هر چقدر نصبت دور اولیه به ثانویه کمتر باشه ولتاژ خروجی زیاد تر خواهد بود (ولی جریانش کمتره ) توی مدار از ترانس های ولتاژ تلوزین استفاده شده که اگه داشته باشی میتونی ازش استفاده کنی
[attachment=184]

imported_001nafar
11-04-2009, 23:14
دستت درد نکنه
بابا تو دیگه کی هستی:):):):)

REZA_KLNTR
12-04-2009, 00:53
بدون هیچ مداری هم میشه قسمت های ولتاژ رو بسازی ، تو این دستگاه سختی مال ساخت سخت افزار میله های موازی برای ایجاد جرقه هست که باید با دقت بالا و در کنار هم محکم شوند و دردسر داره ....

برای قسمت های ولتاژ به یک ترانس پیچی برو و بگو ترانی 220 به 3000 میخوام مثلا 60 وات ،همین، من خودم نمونشو دیدم
و هیچ مدار دیگه ای نمیخواد
ولی اون دردسرهارو برا ساخت بقیه دسگاه باید خودت بکشی

خاصیت مدار مهندس هاشمی اینه که حجم ترانست کم میشه ولی مدار الکترونیکی لازم داری!