PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سروو موتور

usef
22-03-2009, 21:51
سلام خدمت دوستان و البته آقا سعید و بهشون تبریک میگم به خاطر سایتشون
من یه سوال در مورد سروو موتور داشتم(البته ببخشید ما زیاد سوال میکنیم انشالله روزی برسه ما بتونیم جواب بدیم)
همونطور که میدونید سروو موتور دارای قدرت زیادی هستش و میتو نه برای تعیین موقعیت به کار بره یعنی دارای دقت چرخش هستش و ما میتونیم روی هر زاویه ای که خواستیم تنظیمش کنیم که بچرخه .
اما یه مشکل وقتی که به این سروو گیربکس متصل میشه سرعت عملش میاد پایین و کند میشه . من میخواستم سرعتش رو ببرم بالا . البته یه راهی که اینه تغذیه سروو که 5 ولت است ما میتونیم به اون ولتاژ 12 ولت به طور لحظه ای وصل کنیم تا سرعتش در یک لحظه بره بالا اما مشکلی هستش اینه که من میترسم سروو بسوزه. برای همین نیاز به یاری دوستان دارم
که به من کمک کننن؟که چطوری سرعتش رو ببریم بالا در حالی که قدرتش حفظ بشه؟

1nafar
22-03-2009, 23:14
سلام
توی سرروو ها یه دونه گیربکس هست ، این گیربکس برای یه سرعت ثابت طراحی شده و کاریش نمشه کرد (راه حل استاندارد نداره ) تنها کاری که میشه انجام داد تعویض سررو هست .
در ضمن به هیچ وجه ولتاژ سروو رو زیاد نکنید چون اینکار به مدار های داخلی سروو اسیب میزنه
را های غیر استاندارد :
1-باز کردن سروو و جدا کردن تغذیه موتور
2- دستکاری گیربکس
3- برداشتن گیربکس (این کار قدرت سروو رو کم میکنه )
4 - و...

usef
24-03-2009, 20:50
پس من چکار کنم
پس یه موتور معرفی کنید که دارای این ویژگی ها باشه یا ترکیب چند موتور باهم این ویژگی هارو داشته باشه
(قدرت خوب / دقت خوب/سرعت عمل بالا)

1nafar
24-03-2009, 21:10
سلام
سروو ها در سرعت های مختلف وجود دارن (یه مقدار گرون هستند )
اگه نخوایید از سروو استفاده کنید ، میتونید با یه موتور dc ، میکرو ، شفت انکدر (یا چیزهای مشابه ) ، گیربگس ، درایو ، خودتون یه دونه سروو بسازید
اولی قیمتش زیاد هست ، دومی دردسرش

usef
25-03-2009, 00:19
دستتون درد نکنه
لطف کن آمار اون سروو حدودآ چقدر استش و مارکش چیه (یعنی چطوری میتونم تو بازار تهیه کنم)
اما من میتونم با یه موتو dcپر قدرت بگیرم بعد با pwm بتونم کنترلش زاویه بکنم مثلا تا زاویه 60درجه بره و برگرده البته سرعتشم زیاد باشه

REZA_KLNTR
25-03-2009, 01:04
بفرمایید برای چه کاری سروو نیاز دارید و سرعتش چقدر باشه و قدرتش چند کیلو باشه؟

برای رباتیک میخوایی یا صنعتی؟

این یک نمونه دیتاشیت سرووهاس

مخصوص مدل و ربات:

You can see links before reply (You can see links before reply)

خوب مشخصه که در یک موتور با توان ثابت در یک سروو یا سرعت بالا میره و قدرت پایین و یا بر عکسش
اگر بخواهی هردو بالا بره باید قدرت موتور رو بالاتر انتخواب کنی!

مثلا در دیتاشیت بالا در سرووهای mg995 و mg945 از یک نوع موتور استفاده شده و در یکی قدرت بیشتره و در یکی سرعت و بقیه پارامترها یکی هستند شما با توجه به نیازتون انتخواب میکنید در ضمن سرعتشون اونقدر هم که فکر میکنی پایین نیست! (0.2 ثانیه)

usef
25-03-2009, 08:44
من تو رباتیک میخوام
میخوام که توپ رو برام شوت کنه با سرعت وقدرت زیاد

REZA_KLNTR
25-03-2009, 11:46
اگر عمل شوت کردن توپ رو میخواد این سروو انجام بده ! معمولا این کار رو تو رباطها به الکترومگنت میسپرند چون قدرت و سرعتش خوبه و یک عمل بیشتر نیست ! از سروو برای حرکت بازوها استفاده میکنند !

حتی اگر بخواهید قدرت ضربه هاتونو کم و زیاد کنید میتونید با کنترل جریان همون مگنت کنترل کنید!

واضحتر توضیح دهید تا بیشتر راهنماییتون کنیم!

usef
25-03-2009, 19:32
منظور از الکترو مگنت چیه؟ سلونوئید؟
ببینید من برای ربات فوتبالیست توی بازیهای قزوین میخوام
شوتر باید عملی سریع و باقدرت داشته باشه تا حریف نتونه تشخیص توپ بده و توپ بره توگل
برای همین من نیازمند چنین امکاناتی هستم

1nafar
25-03-2009, 21:02
سلام
مگنت ها در نمونه های مختلفی ساخته میشه :
مگنت های چرخنده :
You can see links before reply
در این نوع مگنت با وارد شدن ولتاژ به مگنت و سیم پیچ ان اهرم داخلی ان به راست یا چپ میچرخد ، در بیرون این مگنت ، اهرم دیگری وجود دارد که با یک میله به اهرم داخلی متصل میشود .
2- مگنت های رها شونده :
کار این مگنت ها تا حدودی شبیه به رله میباشد ،هنگامی که شما به سیم پیچ مگنت ولتاژ میدهید ، شافت مگنت رها شده و توصط فنر موجود به جلو میرود .
مگمت های کشنده :
طرز کار این مگنت ها بر عکس نمونه قبلی هست ، با دادن ولتاژ به سیم پیچ ، شافت به سمت داخل میرود .

مگنت های دوطرفه :
در این نمونه از مگنت ها با دادن ولتاژ شافت به شمت داخل میرود ، با معکوس کردن پلاریته ی ولتاژ مگنت شافت به بیرون حرکت میکند .
و.......
معایب مگنت ها :
1- ایجاد ولتاژ برگشتی (لگد) بزرگ
2- ایجاد نویز
3- با زیاد شدن توان مگنت ولتاژ ان به صورت غیر خطی زیاد میشود
4- کشیدن جریان زیاد در لحظه ی اول
5- ایجاد نویز
مزایا
1- وجود در انواع توانهای مختلف
2- کار کردن با ولتاژ لحظه ای (با یه خازن 2200 میکرو 16 ولت )
3- و...
در کل مگنت های که برای کار شما مناسب است ، عیب های بالا رو ندارند وقیمت ارزونی دارند ، خودتون هم میتونید بسازیدشون ، نمونه ای مجانی هم که من دیدم ، برای بوق کامیون ها بود ، قدرتش خیلی زیاد هست و توی هر دینام پیچی که برید گیرتون میاد

REZA_KLNTR
25-03-2009, 21:42
خوب بهتره یک نیگاهی به فیلم مسابقات قبل بندازی و رباطهارو ببینی کانال آموزش هم یبار ساختشو یاد میدادو مسابقاتشو

خیلی سادس اگر سیستم کار رله رو دیده باشین شما فقط کافیه تا بازوی صفحه جذب شونده رو بلندتر کنین تا بشه شوتر برای رباتتون

میتونی از سیم پیچهای زنگ اخبار هم استفاده کنی باید با توجه به وزن توپت قسمت شوتر رو درست کنی و به نظر من سروو وسیله مناسبی برای این کار نیست با توجه به اینکه کنترلشم پیچیدس

اگر بازوی متحرکت که داخل سولنویید میشه از آهنربا باشه قدرت ضربه بالا میره! فکر میکنم فروشگاه بزرگی که تو پاساژ امجد تهران هست چیزی که میخواهیرو داشته باشه چون خیلی کامل و بزرگه شما برو و بهش قضیه رو بگو بعد برا قویتر کردن اون وسیله ی کارایی میکنیم!

usef
26-03-2009, 00:30
از همکار ی شما دوستان عزیز آقا سعید و آقا رضا متشکرم
ولی من بچه تهران نیستم که برم بخرم ولی اگه شد براش میام تهران
فقط وزن این سلونوئید یا مگنت نباید زیاد باشه چون محدودت وزن ربات تا 3 کیلو داره
نویز برای میکرو اصلا خوب نیست به این هم باید توجه بشه
بازم ممنون میشم بیشتر کمکم کنید

REZA_KLNTR
26-03-2009, 01:34
تا جاییکه من اطلاع دارم و دیدم بهترین گزینه همینه که هم سبکه و هم قوی برا نویزشم میکروت ازین وسیله فاصله زیادی داره و نویزگیر هم میتونی براش بزاری!

به عکسهای زیر نگاه کن سلنوییدی که گفتم به وضوح تو رباتهای فوتبالیست دیده میشه:

اگرم آدم دقیق و با حوصله ای باشی خودت میتونی بسازیش!

usef
26-03-2009, 02:26
متشکر
تو عکسها دقت میکنم ببینم چی دستگیرم میشه
بازم سوال داشتم میپرسم

usef
26-03-2009, 18:46
دوستان بهتره بحث رو ادامه بدیم تا به نتیجه مناسب برسیم
من از این عکسها چیزی زیادی دستگیرم نشد , اما فیلم مسابقات رو گیر آوردم یه تیمی بود که از سلونوئید استفاده میکرد, قدرتش فوق العاده بود
اما من گمان کنم برای کار ما اون سلونوئید دو طرفه مناسب باشه (هنگامی که توپ رو دید عمل رو به جلو داشته باشه و بعد سریعا برگرده تا دوباره آماده بشه اگه اشتباه گفتم تصحیح کنید)
ضمنا سولونوئید 12 ولت مناسب نیست چون قدرت نداره و باید یه کاری کرد یا اونو تبدیل به 220 کرد توسط اینورتر
نظر شما چیه دوستان؟

1nafar
26-03-2009, 21:31
سلام
برای ولتاژ مشکلی وجود نداره ، شما میتونید یه خازن رو شارژ کنید و به دو سر اون بزنید ( مگنت که شما میخواید فکر نکنم بیشتر از 5 ولت و 200 میلی امپر تغذیه بخواد ). بهتره یه دونه مگنت بگیرید تا بیشتر با طرز کارشون اشنا بشید .
با مگنت دو طرفه موافقم ، بهتره شما مشخص کنید که برای رباتتون از برق استفاده میکنید یا از باطری ، اگه از منبع تغذیه جدا (برق شهر) استفاده میکنید ، مشکلی در قدرت نیست . اگه از باطری استفاده میشه ، باطری باید قوی باشه .
اینورتر هم اصلا پیش نهاد خوبی نیست ، چون علاوه بر مصرف توان زیاد باطری ها ، وزن ربات رو بیخودی سنگین میکنه .
وزن توپ چقدره ؟
توی فایل پیوست من دو تا عکس گرفتم ( از مگنتی که داشتم ) این مگنت با ولتاژ 5 ولت سر بطری نوشابه رو تا 1.5 پرتاب میکرد . می بینی که اندازش به اندازه یه ایسی 14 پایه هست ( خیلی کوچیکه ) ، موقعی که بهش ولتاژ رو متصل میکنی به سمت داخل میره و و قتی که ولتاژ قطع میشه ، توسط فنری که به شافت متصل هست به سمت بیرون میپره ( کیفیت تصاویر پایین هست ولی میشه فهمید چی بع چی هست ) ( وزن مگنت من فکر نکنم از وزن 10 گرم بیشتر باشه )

usef
05-04-2009, 23:00
بعد از یه مدت وقفه دوستان عزیز من یه مگنت پیدا کردم (مال بوق ماشینه)
فقط کامل نیست یعنی اوراقی است
این قسمتی که من دارم فقط بوبینش استه و اون هسته متحرک رو و فنر رو ندارم از شما میخواهم در انتخاب فنر و هسته متحرک منو کمک کنین و نحوه قرار دادن الا خصوص فنر

REZA_KLNTR
06-04-2009, 12:01
من که گفتم از چی استفاده کن! باید خیلی دقیقتر باشی فکر نکنم این بدردت بخوره در ضمن مگنت ساختن که خیلی راحته فقط محاسبات سیمپیچ داره!

همون زنگ اخبار که گفتم بهترین گزینس فقط باید 12 ولتشو بگیری که آزمایشگاهیه یا اگه 220 ولته سیمپیچشو باید تغییر بدی!

ی بوبین مثل بوبین درب باز کن منازل بدردت میخوره

1nafar
06-04-2009, 12:28
سلام
منم با حرف اقا رضا موافقم ، شما چند دور سیم رو روی یه استوانه بپیچ ، بوبین اماده شد.
اگه بتونی اون قسمت داخلی بوق رو گیر بیاری فکر کنم بدرت بخوره .
قدرت زنگ اخبار چقدره ؟

REZA_KLNTR
06-04-2009, 14:49
اگه میخوایی حرفه ای کار کنی و امتیاز بیاری در مسابقه که هدفت حتما اینه بهتره حضوری یا تلفنی با این فروشگاه برای قطعاتت تماس بگیری:

usef
08-04-2009, 11:11
والا هم طور كه ميدونيد رفتن به تهران مشكله راه دوره
از اينكه كمكم ميكنيد متشكر
اگه من قسمت داخلي بوق رو بگيرم اصلا كل سلونوييد رو بگيرم حله

REZA_KLNTR
08-04-2009, 11:52
شما برو مغازه الکتریکی بگو زنگ اخبار 12 ولت کوچک میخوام که بشقاب زنگش حدود 7 سانته بعد همونجا بازش کن ببین بدردت میخوره یا نه (معمولا خودش بازه) اگه 12 نداشت باید 220 بگیری بعد سیمپیچشو عوض کنی

این بهترین چیزیه که در دسترسته

1nafar
15-04-2009, 15:26
سلام
میتونید به دینام پیچی ها برید و ازشون چند تا "افتامات " بگیرید و مگنت های مربوط به رله ها رو باز کنید ، دو تا مگنت توپ توی هر افتامات وجود داره .
در اودنش خیلی ساده است (فقط کافی با سنگ فرز قسمت زیرش رو ببری)