PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تلفن

imported_001nafar
19-03-2009, 00:19
با سلام می خواستم بدانم می شود با میکرو 8051 مداری بسازیم که وقتی به تلفن زنگ می زنند شماره را تشخیص بدهد.و بعد مثلا لیست سیاه درست کنیم .
ممنون می شوم اگر کمکم کنید.:-/:-/:-/:-/:-/

1nafar
19-03-2009, 07:19
سلام
با 8051 چنین کاری را میتوان انجام داد ، اما 8051 دارای امکانات جانبی زیادی نمیباشد ، اگه از نظر میکرو مشکلی نباشه ، با avr روش کار میکنیم ،

imported_001nafar
20-03-2009, 11:18
سلام1nafar من اخه avr چیزی بلد نیستم 8051 هم یکم با زبان اسمبلی کار کردم اگر مداری داری برام بزار.خیلی ممنونم

1nafar
20-03-2009, 19:46
سلام
خب این یه دنه پروژه کالر ایدی یا نشون دهنده شماره :
برای ایجاد لیست سیاه هم کافی که از دستورات مقایسه استفاده کنید که مثلا اگه شماره ورودی با شماره ذخیره شده یکی بود و....
توی این پروژه ایسی mt8870 استفاده شده ، برای ساختن این مدار ایسی های دیگه ای مثل mt8888 , mt8843 , .... وجود داره که راه اندازی اونا هم تقریبا مثل همین ایسی هست .
برنامه ای رو که برای این میکر نوشته شده ، میشد با بیسیک و برای avr در 10 خط تمومش کرد ، پیشنهاد میکنم حتما avr رو یاد بگیر ، یادگیریش خیلی ساده هست .
اگه سوال دیگه ای بود من در خدمتم

imported_001nafar
20-03-2009, 21:23
سلام خیلی ممنون
لطفا اگر می شه یکم در مورد ای سی دف8870 توضیح بدهید:s

1nafar
21-03-2009, 08:01
سلام
اصولا توی دنیا از دو روش برای فرستاند اطلاعات شماره و ... برای تلفن استفاده میشه :
1- روش dtmf
2- روش مدولاسیون fsk
در روش دوم ، علاوه بر شماره تلفن ، اطلاعاتی نظیر زمان ، و.... نیز ارسال میشه ( معمولا میبینی که همیشه ، ساعت تلفن تنظیم هست ) ، روش دوم معمولا در جاهای که به تازگی تلفن رواج پیدا کرده استفاده میشه و شما باید برای دریافت اطلاعات از ایسی MT8841 استفاده کنید .
در روش اول ، اطلاعات به صورت پالس dtmf برای مشترک ارسال میشه ، اطلاعات dtmf مجموعه ای از چند فرکانس مختلف هست که با هم ترکیب میشن و به گیرنده ارسال میشن ..
خب این ایسی شما برای اینکه کار کنه به مدار زیر نیاز داره :

[attachment=88]

شرح کا مل کار:
اول از همه خط تلفن دارای ولتاژ 60 ولت dc هست .
یه نفر گوشی تلفنش رو برمیداره و شماره شما رو میگیره ، این شماره به مخابرات میره و در اونجا اکانت شما پیدا میشه و اطلاعات به شما ارسال میشه ، اول از همه یه دونه ولتاژ ac روی خط قرار میگریه که این ولتاژ به قسمت زنگ میره و تلفن زنگ میزنه . همراه با دومین پالس ac پاس dtmf ه م ارسال میشه ، این پالس یا موج dtmf یه موج dc با فرکانس بالا هست که بعد از پشت سر گذاشتن دیود ها و عبور از یه خازن به ورودی ایسی اعمال میشه
کار دیود ها در اینجا تصحیح پلاریته ی ورودی هست ( تا اگ شما دوشاخه رو برعکس به پریز زدی گراند و ... قاطی نشه ) کار خازن c4 حذف ولتاژ dc از سیگنال dtmf هست ، خب فرکانس سیگنال معادل عدد ارسال شده از طرف مخابرات یا شماره فرد هست ، این عدد به معادل باینری تبدیل شده و بر روی پایه های q1 تا q4 ظاهر میشود .
کار پایه 15 هم بیدار کردن میکرو و اگاه کردن ان برای دریافت اعداد است .
در واقع این ایسی همه کار رو توی خودش انجام میده ، شما فقط کافی هست پایه های q1 تا q4 را به چهار بیت اول یه دونه پورت متصل کنید ، همچنین یه شرط بزارید که هر وقت پینی که پایه 15 بهش متصل هست یک شد ، میکرو شروع به خوندن اطلاعات از چهار بیت اول پورت مزکور کنه ،
دیتا شیت ایسی 8870 رو میتونی از لینک زیر دریافت کنی :
You can see links before reply
اگه خدای نکرده مدولاسیون منطقه ی شما fsk باشه ، این ایسی کار شما رو نمیکنه و باید از MT8841 استفاد کنید

imported_001nafar
21-03-2009, 20:36
سلام
1-حالا من اگر بخواهم این مدار را بدون اتصال به خط تلفن راه بندازم چه جوری می شه؟؟
یعنی پالس ورودی چه جوری باید باشه؟؟؟

2- یک سوال دیگه این که پالسی که تلفن به این مدار می دهد شماره را به صورت سری می فرستد؟؟
بعد این که بین شماره ها چه فاصله ای است؟؟؟

1nafar
22-03-2009, 08:18
سلام

1-حالا من اگر بخواهم این مدار را بدون اتصال به خط تلفن راه بندازم چه جوری می شه؟؟
یعنی پالس ورودی چه جوری باید باشه؟؟؟
منظور تون اینکه اطلاعات بصورت بیسیم ارسال بشه ؟
شما باید یه قسمت فرستده بسازی ویه قسمت گیرنده که این خودش هزار تا راه داره :
اولین راه استفاده از دوتا میکرو هست ، یه دونه میکرو به خط تلفن و mt8870 , و میکرو دیگر به lcd و... متصل میشه ، تو سط دوتا ماژول ارتباط سریا (hmtr ) میشه ارتباط بین این دو تا را بصورت بیسم برقرار کرد .
دومین راه استفاده از ایسی های سری pt هست ،
سومین راه استفاده از ایسی های که به این منظور طراحی شدن ، شمارش دقیق یادم نیست اگه خواستی برات پیدا میکنم و....

یک سوال دیگه این که پالسی که تلفن به این مدار می دهد شماره را به صورت سری می فرستد؟؟
بعد این که بین شماره ها چه فاصله ای است؟؟؟

در تلفن همه چیز به صورت سریال است ، پالس مربوط به هر شماره (از شروع تا پایان ) تقریبا 55 تا 65 میلی ثانیه هست و بین دو تا پالس یا شماره (یا تعویض فرکانس )یه تاخیر 30 تا 45 ثانیه رخ میده

1nafar
22-03-2009, 09:57
سلام
در این مقاله تقزیا همه چیز سیستم ها dtmf توضیح داده شده :

imported_001nafar
24-03-2009, 13:27
سلام
فقط یک مشکل این جا هست که شما گفتید:
"
اصولا توی دنیا از دو روش برای فرستاند اطلاعات شماره و ... برای تلفن استفاده میشه :
1- روش dtmf
2- روش مدولاسیون fsk
در روش دوم ، علاوه بر شماره تلفن ، اطلاعاتی نظیر زمان ، و.... نیز ارسال میشه ( معمولا میبینی که همیشه ، ساعت تلفن تنظیم هست ) ، روش دوم معمولا در جاهای که به تازگی تلفن رواج پیدا کرده استفاده میشه و شما باید برای دریافت اطلاعات از ایسی MT8841 استفاده کنید"

اخه این جایی که ما هستیم انگار از روش دوم برای ارسال اطلاعات استفاده می کنند چون ساعت تلفن خودش تنظیم می شود.
(ولی تلفن به تازگی رواج پیدا کرده :D:D:D )
حالا این ای سی MT8841 چه جوری در مورد این هم اگر میشه توضیح بدهید و لطف کنید مدارش را اگر دارید برام بزارید.
خیلی ممنونم

1nafar
24-03-2009, 16:08
سلام
این ایسی دو تا پایه خروجی داده و کلاک داره ، با 8051باید از اصول کار خط تلفن (زمان تناوب پالس ، تعداد بیت های خطا ، داده ، بیت های مربوط به شماره ، بیت های مربوط به زمان و تاریخ و....) اطلاع داشته باشید همچنین بتونید این داده ها رو پردازش کنید و.... بدست اوردن این داده خودش یک ماه وقت میگیره ، در حالی که شما می تونید توی 1 ماه بسکام رو یاد بگیرید و با avr و پروتکل spi به سادگی داده رو بخونید و به نمایش در بیارید .

imported_001nafar
08-04-2009, 22:37
سلام
1nafar جون من رفتم الحمدلله یکم avr با CodeVision کار کردم
مثلا چندتا LED روشن کردم یکم هم رو LCD کار کردم:D:D:D:D:D:D
بنظرت وقت ان شده بقیه پروژه را انجام بدهیم

1nafar
09-04-2009, 23:36
سلام
Caller ID
ID Caller (Caller Identification )، طرفين يک ارتباط مخابراتی را قادر می سازد تا از شماره تماس گيرنده و مخاطب تماس آگاه شوند. اطلاعات تماس گیرنده توسط مخابرات از طریق مدولاسیون FSK (Frequency Shift Keying ) بر روی خط ارسال می گردد . شکل 1 . بدین معنا که به ازای بیت یک، فرکانس 1200Hz و به ازای بیت صفر، فرکانس آنالوگ 2200Hz ارسال می شود. (استاندارد 202 بل) و تمامی اطلاعات تماس گیرنده که حاوی اطلاعات گوناگونی است بر روی یک خط به صورت FSK مدوله و به دستگاه تلفن گیرنده ارسال می گردد. هنگامی که يک خط تلفن زنگ می خورد اطلاعات تماس گیرنده بعد از زنگ اول ارسال می شوند. سیگنال زنگ اول به مدت 2 ثانیه طول می کشد و سپس اطلاعات تماس گیرنده در مدت زمان 1.5 ثانیه منتقل می شود. که این در طول 1.5 ثانیه ، ابتدا 0.5 ثانیه سکوت (صفر، سیگنال نداریم) و سپس در مدت زمان 0.8 ثانیه اطلاعات و پس از آن نیز 0.2 ثانیه سکوت و سپس سیگنال زنگ دوم به مدت 2 ثانیه ارسال می شود.
اطلاعاتی که در زمان 0.8 ثانیه ارسال می گردد حاوی بایت ها ی زیر است:

1- ابتدا یک رشته صفر و یک بصورت متناوب جهت تصرف کانال (channel seizure ) و فعال نمودن بلوک کالر آیدی ، ارسال می شود.

2- 180 بیت یک به عنوان مرحله نشانه گذاری ( mark state ) ارسال می شود که تعیین کننده آغاز اطلاعات تماس گیرنده است

بعد از مرحله نشانه گذاری ارسال اطلاعات آغاز می شود که به ترتیب حاوی بایت های زیر است:

3- یک بایت که نشان دهنده طول پیغام است ارسال می شود

4- اطلاعات ماه، روز، ساعت و دقیقه که هر کدام در دو بایت ارسال می شوند.

5- شماره تلفن ده رقمی در ده بایت ارسال می شود

6- و در نهایت بایت اصلاح خطا یا به عبارتی checksum ارسال می شود

با استفاده از اين اطلاعات دستگاه تلفن و يا دستگاه Caller ID مشخصات تماس گيرنده را تشخيص می دهد.
لذا جهت ساخت کالر آیدی می بایست ابتدا اطلاعات مورد نیاز که به صورت FSKمدوله شده است را استخراج کنیم که به این منظور می باید از یک تراشه دمدولاتور FSK استفاده کرد.
تراشه MT8841 دمولاتور FSK است که اطلاعات FSK را دمدوله و بیت های دمدوله شده را بر روی پایه های data همراه با پایه های clock ، CD و DRn دمدوله می کند. اطلاعات آنالوگ به پایه IN- اعمال می گردد و به پایهIN+ ولتاژ مبنا اعمال می شود. پایه های IN+ و IN- ورودی های + و - یک آپ امپ است که می توان از طریق این آپ امپ و پایه GS ، گین تقویت سیگنال ورودی را تنظیم نمود. بدلیل اینکه این تراشه تنها قادر است سیگنال ها با دامنه -32db to -12db را دمدوله کند و در صورتی که سطح سیگنال ورودی در این محدوده نباشد با استفاده از پایه GS می توان سیگنال را به اندازه مورد نیاز تقویت نمود. توسط این تراشه می توان دیتای ارسالي در بين دو پالس زنگ اول و دوم را دمدوله كرده و اطلاعات را از حالت آنالوگ به دیجیتال تبدیل کرد. مدار FSK در شکل 3 نشان داده شده است.
پروتکل ارتباطی میکرو با تراشه MT 8841 به صورت سه سیمه است و به صورت سریال سنکرون برروی پایه data و clock ظاهر می شود که توسط میکروهای دارای قابلیت SPI به راحتی قابل خواندن است. با توجه به این که پایه DRn به عنوان پایه ایجاد وقفه جهت آماده بودن داده بر روی پایه data است. و پایه CD وجود سیگنال FSK را نشان می دهد. در صورتی که سیگنال FSK موجود باشد این پایه در منطق صفر بوده و به راحتی می توان میکرو کنترلر را با این پایه برای دریافت داده ها اطلاع نمود.
منبع (You can see links before reply)
تا شما مطالب بالا رو بخونی و یه خورده کار کنی من یه دونه پروژه مینویسم:D

imported_001nafar
10-04-2009, 17:03
دستت درد نکنه:):)

001nafar
14-02-2010, 23:34
سلام یک نفر کجایییییییییییییییییییییی یییییییییییییییییییی
من به مشکل خوردم بعد از ان که گفتی برو avr یاد بگیر رفتم یاد گرفتم:mrgreen::mrgreen:
حالا من می خواهم با mega 32 ( با spi )این پروژه را ببندم ای سی مورد استفاده sm8223a
من مدار را بستم و تقریبا" ای سی sm8223a جواب می ده نمی دانم چه جوری ای سی را به میکرو وصل کنم

لطفا" کمکم کن
خیلی خیلی ممنونمaa)aa)aa)

1nafar
15-02-2010, 13:27
توی spi با استفاده از چهار تا پایه باید با وسیله ی جانبی ارتباط برقرار کنی ...
توی کتاب اموزش avr به زبان بیسیک نحوه ی کار با spi توضیح داده شده .کافیه دیتا شیت ایسی رو بگیری و ببنی به ازای هر شمر=اره چه داده ای رو به spi میفرسته .

001nafar
15-02-2010, 20:44
سلام
خيلي ممنون که کمک مي کني
يک نفر من الان چند روز هست که دارم کار مي کنم اما جواب نمي ده براي همين به کمکت خيلي احتياج دارم لطف کن کمک کن تا انشاالله راه بيافته
من يک گزارشي از اي سي بدهم
لطف کن شما هم ديتا شيتشو بگير ببين چه کار کنم
fsk
ببين بين زنگ اول و دوم اطلاعات فرستاده مي شود(البته اين ها رو خودت بهم گفته بودي!!)
وقتي اطلاعات مي ايد پايه 15 صفر ميشودکه من اين پايه را بهss ميکرو دادم

و ديتا در پايه 14 مي ايد که من اين پايه را هم به mosi ميکرو دادم

بعد مي ماند پايهsck که من نمي دانم کجا وصلش کنم لطفا" بگوييد اينو کجا وصلش کنم?????
هر چه توي کتاب ها مي خونم اصولا" دو تا ميکرو را به هم وصل کردن بعد هم دو تا پايه ميکرو را بهم وصل کردن

بعد يک سوال ديگر اين که اطلاعات فرستاده شده کارکت (کداسکي)يا بر مبناي باينري است کلا" مي خواهم بدانم اطلاعات چي هست؟؟
شما گفتيد 10 بايت شماره تلفن را مي فرستتداگر کد اسکي باشد فقط ده رقم مي شود راي همين توي شماره تلفن هاي بيشتر از ده رقم به مشکل بر مي خورد که اگر هم
بر مبناي باينري اشد که کلي رقم مي شود!!!!!

بقيه سوال هايم را بعدا" مي پرسم دستت درد نکنه لطف کمکم کن تا بتونم شماره فردي که تماس گرفته را ببينم
باز هم ممنونم

مهدی
13-05-2011, 10:51
با سلام آقای یک نفر منم مشکلم با این دستور spi مثال بگید

شما گفتین اطلاعات از جمله شماره تلفن ساعت وبقیه فرستاده میشه خب وگفتین این اطلاعات به صورت باینری هستش

خب ما از کجا باید بفهمیم کدم مربوط به ساعته کدوم شماره مورد نظر ؟؟؟؟ تا مکان دهی بکنیم روی ال سی دی نشون بده ؟؟؟میشه با یه مثال ساده برای ما مبتدیا آموزش بدی تا بهتر درک کنیم خیلی ممنون