PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : راهنمايي براي قفل كردن ميكرو

SMRS
09-01-2008, 14:15
سلام به همه دوستان
ميخواستم ببينم چه طوري ميشه يه ميكرو رو قفل كرد تا ازش كپي نشه گرفت.
يكي از دوستام گفت بهترين راه اينه كه rstdisbl رو فعال كني.در ضمن ميكروم atmega8 .
منم اول تو كدويژن ميكرو رو پروگرام كردم بعدش تيك مربوط به rstdisbl رو زدم و بعدش از منوي پروگرم Fuse bit(s) v v رو زدم .اما ميكروم تو مدار كار نميكنه.ايرادش كجاست؟
تا حالا 3 تا ميكروم اينطوري شده . :cry: :cry: :cry: راهي هست بشه از اونا استفاره كرد.
ميشه با ّFlash Lock Bit هم براي ميكرو قفل گذاشت.
لطفا با كدويژن توضيح بديد.
با تشكر.

kavir
09-01-2008, 17:00
سلام
در مورد disable کردن rst بگم که باید با یک پروگرامر موازی دوباره پروگرام کنی به نام stk500 که توی بانک دانلود توی سایت آقای نیکنامی گذاشتند
والا برای قفل کردن از فلش هم میتنید استفاده کنید که من قفل می کردم وآی سی رو باز می شد ازش بخونی از bootloader هم می تونید استفاده کنید
دوستانی که در این زمینه تخصص دارند لطفا کمک کنند من با کد ویژن و بخش هاش کار نکردم

alitaroosheh
09-01-2008, 20:49
والا من تابحال با codevision پروگرام نكردم
اما تمام avr ها دو فيوز بيت با نامهاي lockbit0 & lockbit1 دارن كه اگر هر دوي اونا فعال(صفر بشن) موقع خونده شدن با پروگرامر فايل هگز اشتباه ايجاد ميكنن
تو codevision من اين دو بيت رو با نام programming and verification disabled ميبينم

راستي اون كه شما ريست ديزيبل ميكنيد براي پروژه اي هستش كه نهايي شده و نميخواهيد تغييرش بديد وگرنه برگردوندن ميكرو به اين صورت فقط با پروگرامر هاي موازي انجام ميشه

SMRS
10-01-2008, 10:55
اره دوست عزيز يه پروژه است كه كه براي يه نفر درست كردم تو اخرين مرحله مي خوام قفلش كنم كه نشه ازش كپي كرد.
دستتون درد نكنه اما كسي نيست با كدويژن بيشتر برام توضيح بده .
حداقل با STK 200 نشه.

REZA_KLNTR
22-11-2008, 00:47
آره هرکی بلده بگه ما هم لازم ئداریم لطفا
aa) aa)

kavir
22-11-2008, 01:57
سلام
این آموزش در آرشیو داشتم براتون گذاشتم فقط منبع نمی دونم :wink:
LOCK BIT AVR (You can see links before reply)

SMRS
23-11-2008, 07:45
اگه با اتمگا 8 كار ميكني بهترين راه غير فعال كردن پين ريست هست.اونوقت ديگه هيچ پروگرامر كه با SPI كار ميكنه نميتونه اونو بخونه. :wink:

REZA_KLNTR
15-03-2009, 01:40
ی بنده خدایی پیدا بشه ساده تر با بیسکام توضیح بده یا از روی دیتا شیت میکرو کلا روش کار چجوریه ؟؟ این غیر فعال کردن پین ریست یا قفل کردنو...؟؟؟؟

طوری باشه که با هیچ پروگرامری نشه خوندش!

با تشکر از اساتید

SMRS
16-03-2009, 01:30
ی بنده خدایی پیدا بشه ساده تر با بیسکام توضیح بده یا از روی دیتا شیت میکرو کلا روش کار چجوریه ؟؟ این غیر فعال کردن پین ریست یا قفل کردنو...؟؟؟؟

طوری باشه که با هیچ پروگرامری نشه خوندش!

با تشکر از اساتید

اين پايه ريست كه گفتم براي ميكروهاي كوچيك مثل atiny و atmega8 هست كه اون پين ميكرو 2 كار ميكنه.در حالت عادي به عنوان ريست هست و اگه توي كدويژن يا بسكام فيوز بيت RSTDISBL رو پروگرام كنيد پايه ريست غير فعال و تبديل به يك پايه I/O ميشه و ديگه با اين پروگرامر هاي SPI نميشه اونو برگردوند.

REZA_KLNTR
16-03-2009, 01:52
کسیکه بخواد از برنامه میکروی ما کپی بگیره حتما بهترین پروگرامرهارو بکار میبره برا این کار پس روشی رو بگین که با هیچ پروگرامری نشه برنامه رو کپی کرد!

یا اگه کپی بشه خراب و ناقص کپی شه! :D

kavir
16-03-2009, 03:17
فکر می کنم بهترین روش BOOTLOADER باشه
که قفل مجزا داره که یک بخشی در اون قسمت بنویسید
مثلا چک کردن یک بخشی از برنامه

REZA_KLNTR
16-03-2009, 21:32
من متوجه نشدم منظورتون چیه و در کجاس ممکنه واضحتر توضیح بدین با بیسکام؟؟؟

ممنون

m_online3710
31-10-2012, 15:35
سلام
آقاي زارعي ممنون ميشم منظورتون رو كامل بگيد

sdjoon
08-11-2012, 13:20
با سلام خدمت همه دوستان
توی میکروهای avr سه جفت لاک بیت مختلف وجود داره که من شخصا همشونو تست کردم. نتایجشون یکم با اون چیزی که توی دیتاشیت اومده متفاوته
lb1 و lb2 لاک بیتهایی اند که به درد کار ما می خورند. این لاک بیتها توی بسکام با نام lokbit10 اومدن. در صورتیکه جفت این بیتها پروگرم بشه (0 قرار بگیرن) اطلاعات read شده از روی میکرو کد خواهند شد (اعداد به ترتیب از 0 تا...) ولی امکان پروگرم شدن مجدد میکرو و یا تغییر فیوز بیتها وجود داره . امکان عدمخزن کردن میکرو در این حالت فقط با پروگرم کردن مجدد یک برنامه روی اون هست. به این صورت عملا برنامه توی میکرو غیر قابل کپی برداری میشه و فقط میشه یا اونو پاک کرد یا دوباره پروگرمش کرد.
میکرو چند نمونه دستگاه معتبر خارجی رو هم که بررسی کردم همینطور قفل شده بودند.
لاک بیتهای blb01-02 برای لاک کردن سکشنهای برنامه و blb11-12 برای لاک کردن بوت لودر هستند که پس از پروگرم کردن اونها عملا امکان هیچ گونه تغییری روی میکرو وجد نداره. فیوزبیتها و پروگرمینگ و وریفایینگ عملا قفل شده و امکان بازگرداندن میکرو به حالت اولیه وجود نداره
ضمنا غیر فعال کرون ریست در هسته هایی که این پایه دو کاربردست روشی غیر اصولیه چون با سادگی از طریق پروگرمرهای موازی قابا بازگردانیه.
موفق باشید.

sdjoon
08-11-2012, 13:24
منظور از عدمخزن در بالا unlock بوده:0013:

D.S
12-03-2013, 11:58
دوستان دیدم کسی جواب درست وکاملی نداد گفتم کاملش کنم.با برنامه ریزی دو فیوز بیت لاک اطلاعات میکرو قابل خواندن هست فقط برنامه ای که خوانده میشود کار نمیکند و کدهای اشتباه خوانده میشود.
برای این کار اول میکرو رو پاک کنید بعد فیوربیتهای لاک را فعال کنید و رایت کنید بعد برنامه را روی میکرو بریزید.برای اطمینان برنامه داخل میکرو رو بخونید و دوباره روی یک میکرو دیگر بریزید ونتیجه را ببینید.
فیوزهای
blb12
blb11
blb02
blb01
ومهمترین انها
lb1
lb2
هستند که با پاک کردن میکرو دوباره همه غیر فعال میشوند و دوباره برای پروگرام کردن باید برنامه ریزی شوند

esmaeil57
19-03-2013, 10:40
با سلام
جناب آقای زارعی تشکر میکنم از سایت خوبتون. میخواستم بدونم در یک برنامه ای که متغیر از نوع Eram Byte تعریف کردیم و روی دستگاه ساخته شده یکسری تنظیماتی را انجام داده و داخل این متغیرها ذخیره شده ، آیا موقع کپی از این آی سی تمام تنظیمات انجام شده روی آی سی (داخل برنامه) کپی خواهد شد؟

esisafa
25-10-2014, 10:46
سلام دوستان
در مورد قفل کردن avr حالت خاصی پیش اومده. لطف کنید راهنمایی کنید که یک اشتباه باعث میشه کلی دردسر درست بشه برای مدار.
قضیه اینه که باید از بوت لودر استفاده کنم و قسمت بوت کلا قفل بشه و نه قابلیت خوندن نه نوشتن داشته باشه. قسمت اپلیکیشن هم قابلیت نوشتن داشته باشه ولی خونده نشه چون باید بروز بشه ولی نشه برنامه رو کپی کرد.
چه بلایی سر فیوزهای LB و BLB0 و BLB1 بیارم. برای پروگرم کردن از atmel studio 6.2 استفاده میکنم.
در ضمن این بیت های قفل از داخل برنامه قابل دستکاری هستن؟؟؟؟؟؟ فیوز بیتها که فقط با پروگرمر تغییر میکنن اینجا هدف بیتهای قفله.
با تشکر

esisafa
25-10-2014, 12:46
در ادامه پست قبل بگم که
اگر ما BLB ها رو طوری تنظیم کنیم که بوت لودر کار ما رو انجام بده یعنی خودش تغییر نکنه ولی اپلیکیشنو عوض کنه،
حالا با پروگرمر سریال یا موازی نمیشه برنامه رو خوند؟ برای قفل کردن خوندن برنامه توسط پروگرمر باید lock bit ها هم پروگرم بشن؟ اگر LB رو پروگرم کنیم که میکرو قفل بشه اونوقت بوت لودر میتونه اپلیکیشن رو عوض کنه؟

esisafa
25-10-2014, 15:33
جوابی که گرفته نشد. رفتم و با یک میکرو دیگه بدون ریسک آزمایش کردم و نتایج در اینجا (You can see links before reply)قرار دادم.

esisafa
26-10-2014, 00:36
بعد از کلی سر و کله زدن با اینا اومدیم با spi میکرو mega8 رو قفل کنیم و reset رو غیر فعال کنیم تا از پایه استفاده بشه تو گِل گیر کردم و نمیشه هم فیوز رو قفل کرد هم reset رو غیر فعال.
فقط باید از پروگرمر موازی استفاده بشه؟
فکر کنم بشه بیت های قفل رو در داخل برنامه برنامه ریزی کرد. از چه رجیسترهایی باید استفاده بشه یا راهش چیه؟