PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ترانزیستور های قدرت (Power BJT’s)

1nafar
16-03-2009, 09:21
تانزیستور های دوقطبی یا BJT قدرت دقیقا مانند ترانزیستور های معمولی هستند ، در این ترانزیستور عرض ناحیه هی سازنده (کلکتور - بیس - امیتر ) بزرگتر شده تا جریان بیشتری از انها عبور کند و توان قطعه بیشتر شود .
در الکترونیک صنعتی از این قطعه قطع و وصل ولتاژ (سویچینگ و کلید های سریع ) استفاده میشود .
کاربرد ترانزیستور در سویچینگ :
به مدار زیر توجه کنید :
[attachment=54]
همانطور که میدانید ، هنگامی مقدار ولتاژ منبع پالس صفر باشد ( ولتاژ روی بیس 0 باشد ) تزانزیستور به ناحیه قطع میرود ، و هنگامی ولتاژ منبع ولتاژ وجود داشته باشد ، ترانزیستور در ناحیه اشبع است .
در نایحه قطع ، ولتاژ کلکتوی - امیتر برابر با VCC و در ناحیه اشبع تقریبا .2 ولت میباشد ، با استفاده از یک ترانزیستور قوی شما میتوانید ولتاژ ی را تا چند برابرولتاژ اولیه قطع و وصل کنید .
در بخش کاربرد قطعات الکترونیک صنعتی بیشتر توضیح داده شده است

ghaem313
20-10-2010, 15:20
همون طور که میدونیم (به قول معلمم شاید هم میددونم) bjt های قدرت گین جریان یا همون beta مقدار کمی داره در حدود 20 تا 50 که با عث مبشه از زوج دارلینگتون استفاده بشه

حالا سوال من اینه که علتش چیه؟البته علتش مربوط به ساختار داخلیش باید باشه
خیلی فوریه

1nafar
20-10-2010, 22:29
سلام
اگه یه مقدار در مورد ترانیستور مطالعه کنید متوجه جواب سوالتون میشید :
You can see links before reply
مقدار بتا از تقسیم کردن جریان کلکتور به جریان بیس بدست میاد ، توی ترانزستور های قدرت چون مقدار ضخامت لایه ها یه مقدار زیاد هست و جریان تقریبا زیادی با از کلکتور عبور کنه و همچنین مقدار b از حد معینی زیاد تر نمیتونه بشه .

cmuiran
28-07-2011, 14:09
سلام چطور من میتونم با این قطعه یک موتور رو درایو کنم البته منظورم موتور ac هست؟؟

1nafar
28-07-2011, 22:03
سلام
برای درایو کردن موتور های ac شما نیاز به مبدل های فرکانس دارید ، بهتره یه مقدار بیشتر در مورد کاری که میخوایید انجام بدید توضیح بدید

cmuiran
30-07-2011, 23:23
سلام اقای هاشمی
من دنبال این ای سی M3PHAC بودم ولی پیدا نکردم
و یک مورد دیگه
اگه هم پیدا کنم نمیشه راه انداخت چون تا الان کسی راه انداخت igbt ها میشوزه
یک کمک کنید در مورد پیدا کردم این ای سی و درایو این ایسی

cmuiran
04-08-2011, 23:31
سلام
پیداش کردن
فقط یک سوال
igbt بزنم یا frt ؟؟
قبلش نیاز به تقویت داره ؟

cmuiran
11-08-2011, 12:41
سلام
هدف کار من ، برای کنترل موتور 3 فاز از طریق ولتاژ 3فاز هست که باید انجام بدم که نیاز به کمک و راه نمای دارم

cmuiran
11-08-2011, 12:46
سلام
من یک نقشه ار اینترنت گرفتم ولی نمیدونم کار میکنه یا نه

cmuiran
11-08-2011, 12:48
این نقشه را بررسی کنید و جوابش بهم بدین ممنون میشم