PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سون سگمنت

hamid_nazemiz
09-03-2017, 20:54
من در پروتئوس سون سگمنت را با اتمگا 8 و آی سی 7447 راه اندازی کردم
حالا می خوام برد بورد بگیرم و قطعات را و عملی مدار ببندم
می خوام بدونم نیازی به ترانزیستور و مقاومت هست یا خیر ؟
همون مدار پروتئوس ببندم؟
اگر نیازی به مقاومت و همچنین ترانزیستور هست با تصویری از مدار لطفا راهنمایی فرمایید

mohammad1998
11-03-2017, 02:55
همون مدار پروتئوس ببندم؟
اگر نیازی به مقاومت و همچنین ترانزیستور هست با تصویری از مدار لطفا راهنمایی فرمایید

سلام.
چون سون سگمنت هاتون مالتی پلکس شده هست برای انتخاب سون سگمنت 1 تا 4 بهتره از ترانزیستور استفاده کنید. بدین صورت که پایه 1 و 2 و 3 و 4 سون سگمنت رو به ترتیب به پایه کالکتور 4 عدد ترانزیستور وصل کنید و پایه ی امیتر هر 4 ترانزیستور رو به منفی باتری وصل کنید. پایه های PB میکرو هم پالس ورودی برای بایاس کردن اون 4 ترانزیستور رو مید. پس پایه های PB رو هم به ترتیب به پایه بیس هر 4 ترانزیستور وصل کنید.
ولتاژ خروجی آی سی 7447 چون از نوع TTL هست کنترل نشده هست. بهتره بر سر راه هر یک از پایه های A-B-C --- G سون سگمنت از مقاومت 220 اهم استفاده کنید. (یعنی 7 عدد مقاومت لازم دارید)
میتونید بجای این کار و استفاده از مقاومت از آی سی 4511 که از خانواده cmos هست استفاده کنید. ولتاژ خروجی آی سی های cmos کنترل شده هست و دیگه نیازی به مقاومت ندارید.
ولی من باز هم توصیه میکنم اگه از آی سی cmos استفاده میکنید دوباره از 7 عدد مقاومت هم استفاده کنید. تا احتمال آسیب دیدن سون سگمنت ها از بین بره!

hamid_nazemiz
11-03-2017, 20:20
سپاسگذارم
ترانزیستور bc547 مناسب هست؟

در مورد اتصال کیپد به میکرو چطور؟ اونهم در پروتئوس بدون مقاومت وصل کردم ، الان که قطعات تهیه کردم و روی برد بورد می خوام ببندم باید مقاومت اضافه کنم؟

mohammad1998
12-03-2017, 00:30
سپاسگذارم
ترانزیستور bc547 مناسب هست؟

در مورد اتصال کیپد به میکرو چطور؟ اونهم در پروتئوس بدون مقاومت وصل کردم ، الان که قطعات تهیه کردم و روی برد بورد می خوام ببندم باید مقاومت اضافه کنم؟
کیبورد نیازی به ترانزیستور نداره و مسقیم به میکرو وصل میشه.
bc547 و 2n3904 بهترین گزینه ها هستن.

taktrashe
12-03-2017, 17:17
همون مدار پروتئوس ببندم؟

وقت بخیر

البته اگر سون سگمنت شما کوچیک باشه و روشنایی معمولی میخواهید نه خیلی روشن میتونید مستقیم به خروجی وصل کنید و فقط سر راه سگمنت ها از a تا g مقاومت 2.2 کیلو تا 1 کیلو بگذارید !! حتی دیکودر 7447 هم پیشنهاد میکنم نگذارید و توی برنامه دیکد باینری یا دسیمال به سون سگمن رو انجام بدید !! مهمترین حسن این کار علاوه بر ساده شدن سخت افزار ، آزیدی انتخاب کاتد یا آند مشترک سون سگمن هست که انم توی نرم افزارتون میتونید نوع آند یا کاتد رو انتخاب کنید !!