PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آیا تولید pcb در ایران توجیه اقتصادی دارد؟

rezaeee
04-02-2017, 13:52
با سلام
دوستان یک سوال دارم. طبق آمار اتاق بازرگانی، کشور ما سال 94 حدود 70 میلیون دلار واردات pcb از کشورهای مختلف داشته. که 33 میلیون از چین بوده که شاید بشه با قطعیت گفت خیلی از اینها مربوط به طراحی هایی بوده که در ایران انجام شده، و یا توسط یک ایرانی برای ساخت سفارش داده شده.

خب چرا این تولید در داخل کشور انجام نمیشه؟
آیا مواد اولیه ای لازم هست که در کشور وجود نداره و وارد کردنش توجیه اقتصادی نداره؟
آیا نیروی کار متخصصی نیاز هست که در ایران پیدا نمیشه؟
آیا دستگاه هایی نیاز هست که به ایران فروخته نمیشه؟
آیا نیاز به سرمایه گذاری هنگفتی هست که کسی این میزان سرمایه نداره که بذاره؟
یا...؟

ممنون میشم در این زمینه راهنمایی کنید(البته اگر اطلاعات دقیق و یا مستندی دارید)

kavir
04-02-2017, 14:00
سلام دقیقا توجیه اقتصادی نداره در ایران و کیفیت کار ایران بسیار پایین هست
مثلا در ایران چند روز قبل یه شرکت زنگ زد که تولید داریم کارهاتون به ما بدین قیمت ایشون روی هر س 100 تومن بود نه تست الکتریکال در ایران میشه بدون ابکاری طلا
چین بدی بزنن 80-90 ما داریم به مشتری میدیم با تست الکتریکال و باکاری طلا کیفیت بسیار بالا تر
تجهیزات بیارن و.. و تست الکتریکال بزنن بالا س 200 درمیارن خوب این میشه بصرفه نیست
و چون pcb مواد اولیه حساب میشه و قطعا در ایران چند نیروی کاری استفاده میشه بصرفه هست چین بزنه

rezaeee
04-02-2017, 14:19
سلام و تشکر از شرکت شما توی این بحث
منتهی من سوالم اینه که چرا توی ایران اینقدر گران درمیاد؟ دلیل اصلی چیه؟ مگر ما نمیتونیم عین همان خط تولید چینی را وارد کشور کنیم؟ پس چرا هزینه ی ما گران تر درمیادش؟

rezaeee
05-02-2017, 13:10
یک سوال
آیا تعرفه واردات برد کامل (رزپبری- نانوپای و امثالش) با تعرفه واردات pcb + قطعات همین بردها، متفاوت هست؟
یعنی فرق میکنه برد رو بصورت آماده بیاری یا بصورت pcb + قطعات ؟

در هر دو صورت تعرفه 5% هست؟

sarbaz13
11-02-2017, 01:07
سلام
بسیار و به شدت این حرف رو قبول دارم چون بد ضرر کردم توی این ماجرا
بهتره همون چین بدیم

Aghaeifar
15-02-2017, 19:14
تقریبا حقوق کارگری در ایران با چین یکسانه. برای من هم سواله چرا در سرجمع هزینه ها در ایران صرف اقتصادی نداره.
شاید در چین سود رو در کارهای کلان و خیلی عمده در میارن و در حساب های خرد سود بسیار ناچیزه دیده میشه.