PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : [آموزش] FPGA in Altium designer

mhmmdshirazi
22-10-2016, 18:49
سلام
میخوام در صورتی که تعداد افراد قابل قبولی تمایل به یادگیری کار با FPGA در نرم افزار Altium designer رو داشته باشن اینجا این آموزش رو بذارم و با کمک هم دیگه شروع کنیم به انجام یکسری پروژه در این زمینه!
همونطور که میدونید الان Altium designer حرفه ای ترین نرم افزار طراحی پی سی بی های غیر مخابراتیه و همونطور که احتمالا دیدید یه بخشی داره به اسم FPGA Project و شروع ما از اینجاست.
بزرگ ترین حسن آلتیوم در مقایسه با همه ی نرم افزار های دیگه مولتی پلتفرم بودنشه یعنی شما با یک بار طراحی توانایی استفاده از طراحیتون رو برای همه FPGA های موجود در جهان دارید و با داشتن یه پروگرمر ALtium میتونید همه FPGA ها از تمامی شرکت هارو پروگرم کنید.
از طرفی کار با آلتیوم کم باگ خیلی بهتر از کار با نرم افزار های پر از ایراد این شرکت هاست.
من زیاد گشتم تقریبا هیچ جا توی ایران با آلتیوم برای FPGA کار نمیشه و طبیعتا آموزشی هم براش نیست.
لطفا اگه مایلید ادامه بدیم این بحث رو اعلام آمادگی کنید.

M.ABDOLLAHI
22-10-2016, 21:06
اره خیلی عالی حتما شروع کن برای خود من هم خیلی سوال بود که چرا کسی حاضر نیست با این نرمافزار برای fpga برنامه بنویسه حالا ببینم شما خودت تا الان تجربه اینکار را داشتی؟جدا از اون برای چه خانواده ای میخوای برنامه بنویسی؟

mhmmdshirazi
22-10-2016, 22:21
اره خیلی عالی حتما شروع کن برای خود من هم خیلی سوال بود که چرا کسی حاضر نیست با این نرمافزار برای fpga برنامه بنویسه حالا ببینم شما خودت تا الان تجربه اینکار را داشتی؟جدا از اون برای چه خانواده ای میخوای برنامه بنویسی؟

مشکل اینه که آموزش لازمش جز تو سایت آلتیوم و جز به مقدار خیلی محدود تو حالت مجانی تقریبا هیچ جا تو هیچ سایتی چه ایرانی چه خارجی پیدا نمیشه!
من خودم الان همه کار هایی که با FPGA دارم رو با آلتیوم انجام میدم چون واقعا خوبه!
من حقیقتش فقط با FPGA های xilinx کار کردم هم چون ارزون و قابل تهیه از جمهوریه هم خب واقعا خوبه و هیچوقت کم نیاوردم.
سعی میکنم این آموزش رو با spartan 6 بذارم ولی ممکنه بخاطر بعضی مسایل مثل اینکه کمتر در دسترس هست و چیزای این شکلی با Spartan 3 شروع کنم!

- - - Updated - - -

اگه اینجا استقبال بشه و حس کنم واقعا افراد دوس دارن چیزای این چنینی آموزش vivado HLS هم برا خانواده SPartan هم برای zynq رو هم در آینده میذارم.

M.ABDOLLAHI
22-10-2016, 23:28
آفرین حتما شروع کن خیلی عالی منهم بگردم ببینم تو یوتیوب ویدئویی پیدا میشه یا نه راستی ببینم رفیق با چه زبانی میخوای تو التیوم برنامه بنویسی؟اصلا داخل خودش کامپایلر مثلا vhdl را داره؟

mhmmdshirazi
23-10-2016, 00:52
آفرین حتما شروع کن خیلی عالی منهم بگردم ببینم تو یوتیوب ویدئویی پیدا میشه یا نه راستی ببینم رفیق با چه زبانی میخوای تو التیوم برنامه بنویسی؟اصلا داخل خودش کامپایلر مثلا vhdl را داره؟

در مورد زبان من verilog رو ترجیح میدم ولی خب اگه علاقه مندی بیشتر به VHDL باشه اون هم اکیه!
آلتیوم کامپایلر داره اما سنتز کننده نداره پس مثلا اگه قراره کد برای xilinx زده شه باید ISE نصب باشه ولی نسخه مجانی یا webpack کافیه برای این کار!
حالا مفصل توضیح میدم.
فقط دوست دارم اول چند نفری اعلام آمادگی کنن بعد شروع کنم!

lida-app.ir
23-10-2016, 12:29
لطفا شروع کنین، منم مشتاقم. راستی چه دلیلی داره از وریلاگ استفاده می کنین؟ پیاد سازی توش راحت تره؟

mhmmdshirazi
23-10-2016, 13:20
لطفا شروع کنین، منم مشتاقم. راستی چه دلیلی داره از وریلاگ استفاده می کنین؟ پیاد سازی توش راحت تره؟
وریلاگ خیلی به زبان c شبیه هست و خیلی دردسرای vhdl رو هم نداره مثلا واسه جمع یه عدد هی نیاز نیست تایپ هارو تبدیل کنیم و کلا خوش دست تره!

M.ABDOLLAHI
23-10-2016, 16:24
آقا هیچ مشکلی نداره شما شروع کن با هر زبانی که خواستی مهم این است که شما داری برای رضای خدا کار میکنه بقیش را خدا خودش درست میکنه ما هم که دوست داریم یاد بگیریم

dariush_ab
23-10-2016, 17:33
سلام.
من هم با این آموزش کاملا موافقم.
کلا آموزش کاملی از fpga جایی ندیدم.
برای من هم این سوال وجود داره که ise با اون قدرتش رو میخواین بذارید کنار؟ یا همانطور که اشاره کردید altium و ISE قراره با هم استفاده شوند؟
از نظر شبیه سازیها تا چه حد این altium قوی هستش؟
مورد مهمتره آیا قراره آموزش رو روی یک سخت افزار واقعی انجام بدید یا خیر؟ و اگر اینطوری هست آیا برد و پروگرمر مد نظر شما در بازار موجود است؟
در نهایت هم با توجه به اینکه تجربه زیادی از کارهای مشابه شما دارم که دوستان قبلی قصد داشتند انجام بدند، اگر قصد دارید این کار رو انجام بدید زیاد نباید به دیگران کار داشته باشید چون ممکنه اون چند نفری که اینجا هستند بروند و شما دلسرد بشید. پس باید این نکته رو مد نظر قرار بدهید.
امیدوارم که این کار خوبی که قصد انجامشو دارید ادامه پیدا کند.
با تشکر فراوان.

sobhan537
23-10-2016, 21:28
سلام
لطفا اگر امکان داره یک مقایسه بین نرم افزارها و زبان های برنامه نویسی FPGA همراه با مزایا و معایب هر کدوم اینجا قرار بدید تا یک دید بهتری در این مورد پیدا بکنیم و تصمیم بگیریم یه مورد رو شروع کنیم.
به عنوان مثال مقایسه دو زبان Verilog و VHDL. مقایسه نرم افزارهای ISE و Vivado HLS و ...

من خودم مجبورم FPGA رو بصورت حرفه ای یاد بگیرم. (برای پردازش سیگنال) اما واقعیتش نمی دونم باید کدوم از موارد بالا رو یاد بگیرم؟ یعنی کدومش بیشتر به دردم میخوره؟

mhmmdshirazi
24-10-2016, 23:44
سلام من به علت کار خیلی زیاد یکم پراکنده میام من رو ببخشید از این بابت.

سلام.
من هم با این آموزش کاملا موافقم.
کلا آموزش کاملی از fpga جایی ندیدم.
برای من هم این سوال وجود داره که ise با اون قدرتش رو میخواین بذارید کنار؟ یا همانطور که اشاره کردید altium و ISE قراره با هم استفاده شوند؟
از نظر شبیه سازیها تا چه حد این altium قوی هستش؟
مورد مهمتره آیا قراره آموزش رو روی یک سخت افزار واقعی انجام بدید یا خیر؟ و اگر اینطوری هست آیا برد و پروگرمر مد نظر شما در بازار موجود است؟
در نهایت هم با توجه به اینکه تجربه زیادی از کارهای مشابه شما دارم که دوستان قبلی قصد داشتند انجام بدند، اگر قصد دارید این کار رو انجام بدید زیاد نباید به دیگران کار داشته باشید چون ممکنه اون چند نفری که اینجا هستند بروند و شما دلسرد بشید. پس باید این نکته رو مد نظر قرار بدهید.
امیدوارم که این کار خوبی که قصد انجامشو دارید ادامه پیدا کند.
با تشکر فراوان.

همونطور که گفتم ALTIUM بیشتر یک ادیتور هست که حالا امکانات جالبی که میگم رو در اختیار میذاره و در نهایت کار سنتز و شبیه سازی با خود نرم افزار شرکت مربوطه است اما توی آلتیوم.
شبیه ساز آلتیوم یک شبیه ساز شبیه به XST داره ولی میتونه به model sim و هر شبیه ساز دیگه ای وصل شه.
ise بسیار قدرتمنده ولی رابط کاربریش سرشار از باگ و ایراد هاییه که آدم رو خیلی اذیت میکنه و این نکته در مورد آلتیوم کاملا برعکسه واقعا گاهی آدم از بزرگی آلتیوم شگفت زده میشه تو همه چی مثلا واقعا روزی نیست که من یه چیز جدید از آلتیوم یاد بگیرم و حیرت زده نشم از اینکه چقدر خفنه این نرم افزار.
من از اون دست آدم هام که حتی سر پروژه درس FPGA با اینکه کلا شبیه سازی خواسته شده بود عملی پیاده سازیش کردم و کلا حال نمیکنم با کار شبیه سازی
من پروژه کاستوم با FPGA های مختلف زیاد دارم و این ۲-۳ روز یکم گشتم چند تا برد خوب با spartan 6 بود که پروگرمر USB هم داشت خودش قیمت هاشون هم زیر ۳۰۰ ت بود که قیمت مناسبیه براش گرچه اگه xilinx platform cable usb هم داشته باشید میتونید یه برد ۱۷۰ ت هم بود که اونو بگیرید ولی حسن آلتیوم اینه که فرقی نداره کار توش واسه هر FPGA ای که میخاد باشه!

mhmmdshirazi
24-10-2016, 23:57
سلام
لطفا اگر امکان داره یک مقایسه بین نرم افزارها و زبان های برنامه نویسی FPGA همراه با مزایا و معایب هر کدوم اینجا قرار بدید تا یک دید بهتری در این مورد پیدا بکنیم و تصمیم بگیریم یه مورد رو شروع کنیم.
به عنوان مثال مقایسه دو زبان Verilog و VHDL. مقایسه نرم افزارهای ISE و Vivado HLS و ...

من خودم مجبورم FPGA رو بصورت حرفه ای یاد بگیرم. (برای پردازش سیگنال) اما واقعیتش نمی دونم باید کدوم از موارد بالا رو یاد بگیرم؟ یعنی کدومش بیشتر به دردم میخوره؟

جواب من صرفا نظر شخصیمه بر اساس تجربه ی ۶-۷ ساله ای که تو کار با FPGA انجام دادم.
اول بذار با چند تا باور غلط شروع کنیم:
۱. کسی که میخواد FPGA کار کنه باید از CPLD , SPLD اینا استفاده کنه!!
۲. زبان برنامه نویسی هر چی سخت تر بهتر!!
۳. استفاده از کور ها و توابع آماده باید حداقل شه!!

من به شخصه این ۳ باور رو دلیل ترس اکثر افراد از کار با FPGA میدونم

من با آلتویم، آی اس ای، ویوادو (هم سخت افزاری هم اچ ال اس)، کور جنریتور متلب و کوارتوس کار کردم.
جمع بندی من : برای پروژه هایی که کار های سیگنالی داره مثلا نیازه پردازش تصویر انجام شه یا یه سیگنالی FFT اش گرفته بشه و پردازش شه و و و بهترین گزینه ها با اختلاف HLS و matlab core gen هستند ولی مشکلشون اینه که چیزی که تولید میکنن از نظر حجم بهینه نیست پس اگه اف پی جی ای خوب مثل ویرتکس اینا داری چشم بسته برو دنبال اینا اما اگه میخای مثلا رو xc3s400 که رایج ترین FPGA تو ایران هست کار سیگنالی کنی قید اونارو باید بزنی.
من کلا با altra حال نکردم.
ISE , Altium واسه کارای عادی روزمره و کارای بلادرنگ مثلا کنترل ربات و امثالهم خوبن هر دو altium با یه اختلاف چند برابری کار باهاش راحت تر و لذت بخش تر از ISEه علی الخصوص اگه بخوای SOC نرم افزاری داشته باشی (میکرو کنترلر پیاده کنی توی FPGA)

یه توضیح در مورد HLS برای اونایی که احتمالا نمیدونن
HLS مخفف high level synthesis هست و آخرین تکنولوژی ارایه شده توسط Xilinx ه که شما به زبون C++ توش کد میزنید و این سنتز میشه به سخت افزار روی FPGA!

mhmmdshirazi
25-10-2016, 00:07
من آموزش هارو این آخر هفته شروع میکنم دوست دارم زود تر این کار رو بکنم اما حجم و فشار کاریم به شدت زیاده.

dariush_ab
25-10-2016, 00:29
من آموزش هارو این آخر هفته شروع میکنم دوست دارم زود تر این کار رو بکنم اما حجم و فشار کاریم به شدت زیاده.
سلام.
خیلی خوبه.
من هم مثل شما شدیدا گرفتارم. به هیچ کاری نمیرسم و مشکلات زندگی هم روش هست.
متاسفانه یا خوشبختانه برای یک سری پیاده سازی رمزنگاری نیاز به fpga دارم.
لطفا بهترین برد موجود در بازار رو معرفی کنید که آموزشها رو قراره با اون ان شا الله ادامه بدیم.
آیا بردی که مورد تایید شماست این برد است؟
Xilinx FPGA Spartan6 XC6SLX9
You can see links before reply 80m1RdX5ApCCaIIQoU1
نمیخوام یک بردی باشه که صرفا یک هزینه براش بشه بعد یکی دو سال از رده خارج بشه.
این برد فکر کنم همه چیزشم چینی باشه و نمیدونم مثال چقدر داشته باشه.
آیا پروگرمش مستقیم قابل استفاده در ise و altium هست؟

sobhan537
25-10-2016, 01:26
جواب من صرفا نظر شخصیمه بر اساس تجربه ی ۶-۷ ساله ای که تو کار با FPGA انجام دادم.
اول بذار با چند تا باور غلط شروع کنیم:
۱. کسی که میخواد FPGA کار کنه باید از CPLD , SPLD اینا استفاده کنه!!
۲. زبان برنامه نویسی هر چی سخت تر بهتر!!
۳. استفاده از کور ها و توابع آماده باید حداقل شه!!

من به شخصه این ۳ باور رو دلیل ترس اکثر افراد از کار با FPGA میدونم

من با آلتویم، آی اس ای، ویوادو (هم سخت افزاری هم اچ ال اس)، کور جنریتور متلب و کوارتوس کار کردم.
جمع بندی من : برای پروژه هایی که کار های سیگنالی داره مثلا نیازه پردازش تصویر انجام شه یا یه سیگنالی FFT اش گرفته بشه و پردازش شه و و و بهترین گزینه ها با اختلاف HLS و matlab core gen هستند ولی مشکلشون اینه که چیزی که تولید میکنن از نظر حجم بهینه نیست پس اگه اف پی جی ای خوب مثل ویرتکس اینا داری چشم بسته برو دنبال اینا اما اگه میخای مثلا رو xc3s400 که رایج ترین FPGA تو ایران هست کار سیگنالی کنی قید اونارو باید بزنی.
من کلا با altra حال نکردم.
ISE , Altium واسه کارای عادی روزمره و کارای بلادرنگ مثلا کنترل ربات و امثالهم خوبن هر دو altium با یه اختلاف چند برابری کار باهاش راحت تر و لذت بخش تر از ISEه علی الخصوص اگه بخوای SOC نرم افزاری داشته باشی (میکرو کنترلر پیاده کنی توی FPGA)

یه توضیح در مورد HLS برای اونایی که احتمالا نمیدونن
HLS مخفف high level synthesis هست و آخرین تکنولوژی ارایه شده توسط Xilinx ه که شما به زبون C++ توش کد میزنید و این سنتز میشه به سخت افزار روی FPGA!
واقعا ممنون و سپاسگذارم از اینکه تجربیاتتون رو در اختیار ما قرار میدید. خدا خیرتون بده

mhmmdshirazi
30-10-2016, 00:37
سلام ببخشید یکم طول کشید درگیری های من تمومی نداره!

سلام.
خیلی خوبه.
من هم مثل شما شدیدا گرفتارم. به هیچ کاری نمیرسم و مشکلات زندگی هم روش هست.
متاسفانه یا خوشبختانه برای یک سری پیاده سازی رمزنگاری نیاز به fpga دارم.
لطفا بهترین برد موجود در بازار رو معرفی کنید که آموزشها رو قراره با اون ان شا الله ادامه بدیم.
آیا بردی که مورد تایید شماست این برد است؟
Xilinx FPGA Spartan6 XC6SLX9
You can see links before reply 80m1RdX5ApCCaIIQoU1
نمیخوام یک بردی باشه که صرفا یک هزینه براش بشه بعد یکی دو سال از رده خارج بشه.
این برد فکر کنم همه چیزشم چینی باشه و نمیدونم مثال چقدر داشته باشه.
آیا پروگرمش مستقیم قابل استفاده در ise و altium هست؟

این برد کاملا مناسبه شما فقط کافیه بدونید چه پایه ای به چه قطعه ای به چه شکلی وصل شده.

mhmmdshirazi
30-10-2016, 00:53
به نام دوست که هر چه زیباییست از اوست
حالا شروع آموزش
این آموزش با Altium designer 13 و برای FPGA XC6SLX9 که spartan6 هست انجام میگیره ولی برای بقیه اف پی جی ای ها تنها فرق در یک فایله که توضیح میدم در ادامه.
اولین مرحله نصب آلتیومه که توضیح خواصی نداره ولی چون آلتیوم های کرک شده بعضی پکیج ها رو ندارن من توصیه میکنم ورژن ۱۳ رو نصب کنید بین همه ورژن ها (۱۶ رو تست نکردم هنوز) کامل ترین پکیج ها برای کار با اف پی جی ای داره.

بهترین ورژت ISE که با این آلتیوم سازگاره ورژن ۱۴.۱ ه و فک کنم ۱۴.۷ هم با آلتیوم ۱۴ به بعد ساپورت میشه
لازم نیست ISE به صورت کامل نصب شه فقط نسخه وبپک (webpack) که مجانی هم هست نصب شه کافیه.

اینجا میتونید نرم افزار های مربوط به هر خانواده از اف پی جی ای ها و ورژن های مورد نیاز آلتیوم رو ببینید

You can see links before reply

بعد از نصب آلتیوم قبل از اولین اتصالتون به اینترنت باید برید به قست devices
تیک لایو رو بردارید
روی صفحه کلیک راست کنید
add--> browse
شرکت سازنده و خانواده ای که میخواید رو انتخاب کنید و نصب کنید (spartan 6 برای روش ما).

در ادامه این عکس ها مشخص کننده این مراحلند

device :

بقیه مراحل

ادامه دارد....

dariush_ab
31-10-2016, 12:02
به نام دوست که هر چه زیباییست از اوست
حالا شروع آموزش
این آموزش با Altium designer 13 و برای FPGA XC6SLX9 که spartan6 هست انجام میگیره ولی برای بقیه اف پی جی ای ها تنها فرق در یک فایله که توضیح میدم در ادامه.
اولین مرحله نصب آلتیومه که توضیح خواصی نداره ولی چون آلتیوم های کرک شده بعضی پکیج ها رو ندارن من توصیه میکنم ورژن ۱۳ رو نصب کنید بین همه ورژن ها (۱۶ رو تست نکردم هنوز) کامل ترین پکیج ها برای کار با اف پی جی ای داره.

بهترین ورژت ISE که با این آلتیوم سازگاره ورژن ۱۴.۱ ه و فک کنم ۱۴.۷ هم با آلتیوم ۱۴ به بعد ساپورت میشه
لازم نیست ISE به صورت کامل نصب شه فقط نسخه وبپک (webpack) که مجانی هم هست نصب شه کافیه.

اینجا میتونید نرم افزار های مربوط به هر خانواده از اف پی جی ای ها و ورژن های مورد نیاز آلتیوم رو ببینید

Apache Tomcat/6.0.32 - Error report (You can see links before reply)

بعد از نصب آلتیوم قبل از اولین اتصالتون به اینترنت باید برید به قست devices
تیک لایو رو بردارید
روی صفحه کلیک راست کنید
add--> browse
شرکت سازنده و خانواده ای که میخواید رو انتخاب کنید و نصب کنید (spartan 6 برای روش ما).

در ادامه این عکس ها مشخص کننده این مراحلند

device :

بقیه مراحل

ادامه دارد....
سلام.
با تشکر فراوان.
از عکسها فقط اولی دیده میشود.

M.ABDOLLAHI
31-10-2016, 20:41
سلام میگم بیزحمت اگر تونستید این ویدئو را ببینید اینو تو یوتیوب دیدم
لینک دانلود ویدئو (You can see links before reply)

mhmmdshirazi
01-11-2016, 09:17
سلام.
با تشکر فراوان.
از عکسها فقط اولی دیده میشود.
من باز هم چک کردم عکس اولی فقط پیوست شده ولی بقیه عکس ها هم روشون کلیک کنید بزرگ میشن!!

M.ABDOLLAHI
01-11-2016, 10:15
من باز هم چک کردم عکس اولی فقط پیوست شده ولی بقیه عکس ها هم روشون کلیک کنید بزرگ میشن!!
نه اقای شیرازی عکسها برای من هم دیده نمیشه کلیک هم میکنم بزرگ نمیشه اگر میشه عکسهاتون را یکجا دیگه مثل پیکو فایل اپلود کنید

mhmmdshirazi
02-11-2016, 03:03
با سلام این هم عکس ها توی یک سرور دیگه

M.ABDOLLAHI
02-11-2016, 06:26
خیلی ممنون ولی اگر فیلم بگیرید برای اموزش بگذارید خیلی بهتر فهم میشه

mhmmdshirazi
02-11-2016, 18:40
خیلی ممنون ولی اگر فیلم بگیرید برای اموزش بگذارید خیلی بهتر فهم میشه
سعی میکنم تو مراحل بعدی آموزش که از همین جمعه شروع میکنم فیلم هم بگیرم.
دلیل اینکه فیلم نگرفتم حجم نسبتا زیادش بود و اینکه ممکنه کسی نتونه استفاده کنه ولی فک کنم اگه فیلم هارو توی جایی مثل آپارات بذارم بخاطر الگوریتمای کاهش حجمش برای همه قابل استفاده بشه.

M.ABDOLLAHI
02-11-2016, 19:00
سعی میکنم تو مراحل بعدی آموزش که از همین جمعه شروع میکنم فیلم هم بگیرم.
دلیل اینکه فیلم نگرفتم حجم نسبتا زیادش بود و اینکه ممکنه کسی نتونه استفاده کنه ولی فک کنم اگه فیلم هارو توی جایی مثل آپارات بذارم بخاطر الگوریتمای کاهش حجمش برای همه قابل استفاده بشه.
حالا منکه مشکا اینترنت ندارم ولیکن شما وقتی میگذارید داخل اپارات بشدت کیفیت ویدئو را میاره پایین چون سایز را کوچک میکنه بنرم شما در همون پیکو فایل اپلود کنید که اندازه ویدئو کوچک نشه