PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چه فرق هایی بین ساخت یه مدار با قطعات dip یا smd هست؟

rezaeee
03-08-2016, 13:47
سلام دوستان
من تازه کار هستم و یکسری سوال برام به وجود آمده که ممنون میشم دوستان با تجربه و اطلاعات راهنمایی کنند.
فرضا ما شماتیک مداری رو داریم (حالا طراحی کردیم و یا کپی کردیم) و میخوایم pcb رو طراحی کنیم و بعدش بسازیم. حالا توی این شماتیک فرضا مقاومت و خازن و ترانزیستور و سلف و ... وجود دارند ولی فقط مقدار اونها مشخص شده(مقاومت 10 کیلو - خازن 10 نانو فاراد - سلف 1 میکرو هانری و ....) و ما اطلاعات بیشتری نداریم .

حالا ما اگر بخوایم این مدار رو از روی شماتیک بسازیم، چطور باید قطعات واقعی رو انتخاب کنیم و توی pcb استفاده کنیم و یا بعدا بخریم و مونتاژ کنیم؟

1- به غیز ار اندازه و توع لحیم کاری، چه تفاوتی بین یک قطعه dip با smd وجود داره؟ یعنی کارکرد مداری که با dip ساخته بشه با همان مدار درحالتیکه با smd ساخته بشه فرقی میکنه؟ چه فرق هایی؟
2- چه فاکتورهایی تعیین میکنه از قطعات dip استفاده کنیم یا smd ؟
3- با توجه به اینکه smd تکنولوژی جدیدتری هست، آیا مایشه نتیجه گرفت که ما باید سعی کنیم به این سمت بریم و همه طراحی ها و ساختمون رو به وسیله ی این قطعات انجام بدیم؟
4- آیا قطعات dip دیگه از رده خارج شده و فقط کاربردهای آموزشی و یا نمونه سازی خانگی و ... داره؟
5- به لحاظ قیمتی الان ساخت مدار با کدام قعات ارزانتر و بهینه تر هست؟

و هر نکته ی آموزشی و تکمیلی که در این زمینه وجود داره اگر بگید ممنون میشم

mstkmn
06-08-2016, 11:29
سلام
ساخت مدار با قطعات smd با توجه به کوچکتر بودن قطعه و اینکه قطعه فقط یک سمت pcb رو اشغال میکنه در نهایت باعث کوچکتر شدن pcb و در نتیجه هزینه کمتر میشه.
از طرفی مونتاژ قطعات smd سخت تره و میتونه مشکل ساز بشه مگر اینکه با ماشین مونتاژ بشه.
یه نکته مهم هم توی ساخت مدار توان مصرفی قطعاته که باید در نظر گرفته بشه و اگه توان از یه حدی بیشتر بشه دیگه نمیشه از قطعه smd استفاده کرد.
این مورادی بود که به ذهن من رسید. اگه جاییش ایراد داره یا مورد دیگه ای هست اساتید لطف کنن و اصلاحش کنن.

david65
07-05-2018, 20:16
سلام
توي بعضي مدارات كه فركانس و نمونه برداري ديجيتالي انجام ميشه به دليل اينكه قطعات smd به هم نزديكترند و سيمكشي رو بردي كمتري داريم پس نويز كمتري تو مدار ايجاد ميشه
و همچنين همونطور كه دوستمون فرمودن تو توانهاي بالا قطعاتي مثل ماسفت از نوع smdيش جوابگو نيست