PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : موتور bldc سنسوردار در پروتئوس

omidctrl
08-04-2016, 20:31
سلام به همه دوستان. پروتئوس موتور BLDC سه فاز با سه سنسور اثر هال داره. من این موتور رو راه اندازی کردم و مشکلی هم نداره. برای تعیین سرعت موتور از سنسورهای اثر هال خود موتور استفاده کردم. سنسورها رو به کانترهای میکرو وصل کردم که لبه پایین رونده هر کدوم رو میشمرن. باتوجه به سیگنال سنسورهای اثر هال، در یک موتور با n زوج قطب در پایان یک سیکل مکانیکی کامل، تمام سنسورها n لبه پایین رونده دارند. به این ترتیب میشه دور موتور رو اندازه گرفت.
حالا مشکل من اینجاست که دور موتوری که توی یک دقیقه با این روش بدست میارم (RPM)، با عدد دور موتور که در بالای موتور هنگام شبیه سازی نوشته میشه یکی نیست. بنظرتون مشکل چی میتونه باشه؟
ممنون

sarbaz13
09-04-2016, 01:23
خوب الان شما با این تناقض به مشکل برخوردید در کارای موتور؟
یا در محاسبات؟
بعدم کاش عدد را می گفتین که چقدر تفاوت دارند و شما چطور محاسبه کردین؟

omidctrl
09-04-2016, 04:17
مشکلم حل شد. ظاهرا ساعت پروتئوس با ساعت واقعی هماهنگ نیست!!!! من یک دقیقه رو با تایمر گوشی میشمردم. الان که با شمارنده خود پروتئوس (پایین صفحه نرم افزار، سمت چپ) تطابق دادم، سرعت موتور با اونی که من حساب کردم یکی در میاد.
فقط یه سوال دیگه. این تایمر صفر atmega64 کدوم پایشه؟ 1 و2 و3 رو دارم استفاده میکنم ولی صفر رو پیدا نکردم!

omidctrl
30-04-2016, 17:08
سلام به همه. من باز با موتور براشلس مشکل پیدا کردم. الان مشکل توی چپگرد و راستگردشه. وقتی راست گرد میچرخه که هیچ اما وقتی چپگرد میچرخه سرعتش به نصف سرعت راستگرد هم نمیرسه. دلیلش چی میتونه باشه؟ در صورت نیاز میتونم برنامه و فایل پروتئوسش هم بزارم.
ممنون.