PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : معرفی برد اموزشی altera با cycloneiii ep3c25q240c8n ساخت و طراحی خودم

poya22
11-02-2016, 18:22
سلام : میدونم به این جور چیزها کسی علاقه ندارد ولی باز من معرفی میکنم
چند وقتی بود میخواستم یک برد اموزشی بسازم که تقریبا بیشتر پروژها را اجرا کند چه تصویری چه غیر تصویری
با توجه به قیمت و تعداد i/o و کلی تحقیق EP3C25Q240 را انتخاب کرده و خریدم

مشخصات کلی ای سی :

دارای 25000 ماکرو سل
دارای 4 PLL
دارای 240 پایه و 144 پایه I/O
دارای 66 MULTIPLIERS برای کارهای تصوریری
دارای رم داخلی
ساپورت رم DDR2 و DDR3
چون نمیخواستم روی برد اصلی پورتی باشد و فقط پایه های i/o مورد نظرم بود و قصدم این بود که پورت ها در
یک برد دیگر باشد که بتوان به ان وصل کرد این برد را انتخاب کردم که بسازم
9090
9091
این هم بردی که چند تا پورت روی ان هست و به برد اصلی وصل میشود
9092
با دردسرهای زیادی DATASHEET هر دو برد را پیدا کردم بعد متوجه شدم رمها به صورت 8 بیتی به دیوایس وصل
است و چند تا قطعه اصلی هم کم دارد تصمیم گرفتم شکل برد را تغییر ندهم و ان چیزهای که خودم میخواستم را به ان اضافه
کنم.
این برد را طراحی کردم البته با تغییرات خیلی زیاد
You can see links before reply[1].jpg (You can see links before reply)

قطعاتی که به برد اضافه کردم
1- پروگرامر USB BLASTER با ای سی PIC18F14K50 که انبرد پروگرامر شود
2- مدار RTC
3-DC به DC کانورتور برای تبدیل 12 ولت به 5 ولت با جریان 3.5 امپر البته بستگی به سیم پیچ ان دارد دو مدل چوک میشود وصل کرد
4- SDRAM و SRAM با اتصال 16 بیتی
یک SRAM و یک SDRAM میشود وصل کرد یا دو SDRAM
5- سه عدد کلید برای دیس ایبل کردن رم ها (البته از داخل ای سی هم میشود دیس ایبل کرد )
6- ایسی ریست برای رمها
حالا دارم بردی که چند تا پورت دارد و به ان وصل میشود را طراحی میکنم
پورت های روی برد
1- خروجی HDMI با مدار ESD حفاظت کننده
2- سگمنت 4 عدد مولتی
3-پورت شبکه با ای سی rtl8201cp
4- کلید پوش 8 عدد
5-پایه ال سی دی 16* 2
6-پایه ال سی دی 20*4
7-وردی کیبورد
8-خروجی VGA با مدار ESD
9-تبدیل USB به FIFO با FT245BL
10-تبدیل USB به سریال با FT232
11 چند تا LED
12-سوکت SD CARD
منتظر تمام شدن طراحی برد دوم هستم تا یک جا بدم برای ساخت .یک جا ارزانتر میشود
تهیه تمام قطعات و ساخت برد حدود 400 هزار برام تمام شد(حدود 180 هزار ساخت برد میشود)

poya22
07-03-2016, 01:56
سلام درنهایت برد را ساختم ولی واقعا خسته کننده بود

mohammadne
07-03-2016, 11:03
سلام مهندس خسته نباشید، ای سی رم که وصل کردین از چه مدله ؟؟؟

poya22
07-03-2016, 17:05
سلام
مرسی از لطفتان
یک sram گذاشم به شماره K6R4016V1DUC10 سامسونگ که از روی یک دستگاه DVR برداشتم .ولی میتونم sram را بردارم به جاش sdram بزارم
یک عدد هم SDRAM گذاشتم به شماره MT48LC16M16A2 که از فروشگاه جوان در تهران گرفتم میگفت اوریجنال هست .ولی چند روز پیش یک دستگاه DVR
به دستم رسید که رم های خیلی زیادی روش هست اگر کار نکرد از انها استفاده می کنم.
ان 3 عدد کلید را هم گذاشتم که رم ها دیس ایبل شود البته میشود از داخل خود ای سی دیس ایبل کرد ولی با این کار از همان پایه ها هم میشود استفاده دیگری کرد
در ضمن تو طراحی یک اشتباه کردم که حسابی ازارم داد البته اشتباه از من نبود من یک مدار jtag روی برد گذاشتم که اینترنال jtag باشد
از ای سی pic18f14k50 که تغذیه ان 5 ولت است و برای جیتگ 5 ولت خوب کار میکند توی سایت خودش دیدم از مقاومت یک کیلو استفاده کرده و زده به
همین ای سی که جیتگش 2.5 ولت است اشتباه کردم که یک بافر نگذاشتم تا به 2.5 ولت تبدیل کند الان جیتگ ای سی را گاهی شناسایی و گاهی هم ای دی
کد اشتباهی دیتکت میکند و در موقع
پروگرام ایراد میگیرد و پروگرام نمیکند این لینک ان جیتگ پروگرامر هست که تو همین سایت خودم معرفی و ساختمش
ارزانترین پروگرامر usb-blaster برای fpga (You can see links before reply 9%86-%D9%BE%D8%B1%D9%88%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85%D8%B1-usb-blaster-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-fpga.html)
توی این قسمت لینک سایت هست
TCKو TMS و TDI همگی از PIC پنچ ولت به پایه های جیتگ جیپ میرود و TDO ولتاژ 2.5 ولتی به PIC میدهد :125:
2.5 ولت سیگنال برای PIC که تغذیه اش پنچ ولت است همان صفر است ودر استانه قرار دارد
حالا خوب شد پورت جیتگ جداگانه برایش گذاشتم که اکسترنال جیتگ هم باشد

الان یا باید از ایسی PIC18LF14K50 استفاده کنم که یک L اضافه دارد و 2.5 ولت هست که فکر نکنم تو ایران باشد یا یک بافر تبدیل ولتاژ روی برد وصله پینه کنم
جیتگ 2.5 ولتی هم فعلا ندارم تستش کنم .ولی این را هم میدانستم که جیتگ هایی که خروجی 5 ولت دارند رو ی این ایسی EP3C25Q240 که
من استفاده کردم کار نمیکند

mohammadne
08-03-2016, 14:11
برای پروگرامر میتونین از usb blaster استفاده کنین ؟؟؟ من اینترنت رو زیرورو کردم فریمورشو پیدا نکردم، خود بردشم به پروگرامر ARM وصل کردم برنامش قفل بود، میکرو بکار رفته درش STM32F101C8T6 هست که به وفور یافت میشه وقیمت مناسبی هم داره، ولتاژ کاری 3.3 پس استانه 0 و 1 هم بین 1.7 تا 1.8 ولت هست ، بنظرم هم از پروگرامر های با میکرو PIC کاراییش خیلی بهتره.
یه سوال دیگه، الان داخل دستگاههای DVR از SDRAM استفاده شده بنظرتون از این نوع رم در کامپیوتر ها هم پیدا میشه که به تعمیرگاهها سر بزنم ؟؟؟ مربوط به قبل از سری DDR هست دیگه درسته ؟؟؟

poya22
08-03-2016, 20:43
در ساخت usb blaster هیچ مشکلی ندارم حتی اوریجینال برای الترا را میتونم بسازم .اوریجینالش با ft245bl و epm3064 استفاده شده ولی سرعتش پایین است

در مورد سوالتون این رمها معمولا در دستگاههای تصویری بکار میرود در dvr های کمی قدیمی تر زیاد بکار رفته در برد های کامپیوتر من ندیدم از این رمها استفاده شده باشد .الان در dvr های جدید اکثرا از
رمهای پایه bga استفاه می کنند به درد طراحی نمیخورد . تهران هم فروشگااه جوان الکترونیک دارد

mrm
09-03-2016, 11:33
برای پروگرامر میتونین از usb blaster استفاده کنین ؟؟؟ من اینترنت رو زیرورو کردم فریمورشو پیدا نکردم، خود بردشم به پروگرامر arm وصل کردم برنامش قفل بود، میکرو بکار رفته درش stm32f101c8t6 هست که به وفور یافت میشه وقیمت مناسبی هم داره، ولتاژ کاری 3.3 پس استانه 0 و 1 هم بین 1.7 تا 1.8 ولت هست ، بنظرم هم از پروگرامر های با میکرو pic کاراییش خیلی بهتره.
یه سوال دیگه، الان داخل دستگاههای dvr از sdram استفاده شده بنظرتون از این نوع رم در کامپیوتر ها هم پیدا میشه که به تعمیرگاهها سر بزنم ؟؟؟ مربوط به قبل از سری ddr هست دیگه درسته ؟؟؟

سلام اره معمولا رم های قدیمی 128 مگ یا 64 مگ از نوع sdram sdr هستند.
معمولا هم تعمیرگاها هم چندتاش رو دارن . من چند وقت پیش یه رم 128 گرفتم که 8 تا 16 مگ روش بود. هرچند برای طراحی های جدید برید سمت ddr خیلی بهتر هست .

mohammadne
09-03-2016, 15:57
سلام اره معمولا رم های قدیمی 128 مگ یا 64 مگ از نوع sdram sdr هستند.
معمولا هم تعمیرگاها هم چندتاش رو دارن . من چند وقت پیش یه رم 128 گرفتم که 8 تا 16 مگ روش بود. هرچند برای طراحی های جدید برید سمت ddr خیلی بهتر هست .

اره ddr خیلی بهتره اما برای شروع کار که کارکردشون رو بهتر موجه بشم لازم دارم، برای میکروکنترلر stm32f4 میخام.

در ساخت usb blaster هیچ مشکلی ندارم حتی اوریجینال برای الترا را میتونم بسازم .اوریجینالش با ft245bl و epm3064 استفاده شده ولی سرعتش پایین است
منم نقشه و سورس پروگرامر اورجینال رو دارم اما از نظر قیمت تمام شده USB BLASTER بهتره.

الان در dvr های جدید اکثرا از رمهای پایه bga استفاه می کنند به درد طراحی نمیخورد . تهران هم فروشگااه جوان الکترونیک دارد
رم های ddr3 اکثرا bga هستند. من هر چی سرچ کردم با پایهای tqfp پیدا کنم موفق نشدم، الان هم کارگاههای pcb که با قیمت مناسب برد میزنن کمترین سایز via که میزنن 0.5 میلیمتر و 0.8 میلیمتر اطرافش میزنن که با این شرایط اصلا نمیشه برای bga برد زد.

mohammadne
09-03-2016, 18:20
همین الان 3تا رم 256 مگابایتی که روی هر کدومش 8 تا sdram با ظرفیت 256 مگابیت هست خریدم. همشونو 7 تومن حساب کرد.

poya22
12-03-2016, 13:36
سلام
مشکل usb blster اینترنال حل شد. ولتاژ pic 18f14k50 را 3.3 کردم ایسی بخوبی کار کرد .اصلا فکرش را
نمیکردم با سه ولت کار کند

دومین برد را که به برد اصلی میخورد را فعلا نیمه کاره منتاژ کردم

poya22
28-03-2016, 03:04
سلام
سال نو را به همه دوستان تبریک عرض میکنم
فرستی شد در این تعطیلات led و سون سگمنت و در نرمافزار niosii ای سی sdram را تست کنم
You can see links before reply

You can see links before reply

mhagh
06-04-2016, 01:33
خیلی عالیه. واقعا جای تحسین داره.
نکته ای که برام جالب بود آشنا بودن شخص طراح به دیوایس های موجود در بازار و بهره گیری از قطعاتی است که در بوردهای دیگر مثل رم کامپیوتر استفاده دارند. بورد خیلی شکیل و با سلیقه طراحی شده است و از حداکثر ظرفیت تراشه استفاده شده.
بورد خیلی خوبی میتونه باشه برای طرفداران آلترا.
به امید موفقیت شما.