PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوالاتي درباره at91sam7x256

armstk
30-12-2009, 19:31
سلام
1-ببخشيد من ميخواستم بدونم اگرARMرو بخواهيم خارج از برد آزمايشي استفاده كنيم چه طوري بايد اونو تغذيه كنيم؟ يعني به كدام يك از پايه ها 3.3ولت وصل ميشه و به كدام يك از پايه ها5ولت وصل ميشه

2-بعد آيا استفاده از كريستال خارجي الزامي؟همون كريستال18.432

3-آيا روي ARM7سيستم عامل نصب نميشه و فقط روي ARM9به بالا اين كار امكان پذيره؟

4-چه طوري كه مي گن فلان ARM كلاك كاريش 60 مگا هرتز ولي كريستال اون 18.432 هستش؟

5-آيا داخل بعضي موبايل ها از ARM استفاده شده؟

6-پين هاي ورودي خروجي ARMچقدر جريان ميدن؟

7-پروتكلCAN چيه؟

8-آياARM كامپايلر به زبان بيسيك هم داره؟

1nafar
31-12-2009, 08:30
سلام
سلام

1-ببخشيد من ميخواستم بدونم اگرARMرو بخواهيم خارج از برد آزمايشي استفاده كنيم چه طوري بايد اونو تغذيه كنيم؟ يعني به كدام يك از پايه ها 3.3ولت وصل ميشه و به كدام يك از پايه ها5ولت وصل ميشه
شما باید دیتا شیت میکرو رو دانلود کنید :
You can see links before reply
توی صفحات 5 تا 7 نقش پایه های گفته شده .
پایه های VDDIN و VDDFLASH و VDDIO به 3.3 ولت
پایه های VDDCORE و VDDPLL به 1.8 ولت
پایه های gnd به زمین مدار .
توی ارم های اتمل یه رگولاتور وجود داره که ولتاژ 1.8 ولت رو از 3.3 ولت تغذیه تامین میکنه ، ورودی این رگولاتور پایه VDDIN و پایه خروجی اون VDDOUT هست . شما میتونید ولتاژ 1.8 رو از این پایه تامین کنید .
در ضمن میتونید با مراجعه به شماتیک و pcb برد اموزشی که از طرف گروه ما به صورت رایگان منتشر شده در مورد نحوه اتصال میکرو و سایر قطعات جانبی اطلاعات بیشتری رو بدست بیارید

2
-بعد آيا استفاده از كريستال خارجي الزامي؟همون كريستال18.432
این میکرو کنترلر ها یه واسط به نام sam-ba دارن . با این واسط میشه میکرو رو از طریق پورت usb و بدون نیاز به سخت افزار پروگرامر و.... برنامه ریزی کرد . این واسطsam-ba فقط با کریستال 18.432 کار میکنه ، شما میتونید با استفاده از پروگامر jtag میکرو رو برنامه ریزی کنید و مقدار کریستال رو افزایش بدید . میکرو دارای اسلاتور داخلی هم هست که با تنظمیات pll میشه اون رو راه اندازی کرد . توی مجلات این موارد به صورت دقیق تر توضیح داده شده .

3-آيا روي ARM7سيستم عامل نصب نميشه و فقط روي ARM9به بالا اين كار امكان پذيره؟
برای هر دوتا سری سیستم عامل وجود داره . اما توی ارم 9 پایه های برای اتصال رم و حافظه ی خارجی در نظر گرفته شده و میشه کار های بیشتری باهاش انجام داد .

4-چه طوري كه مي گن فلان ARM كلاك كاريش 60 مگا هرتز ولي كريستال اون 18.432 هستش؟
جواب دادم ، استفاده از این کریستال فقط به منظور استفاده از واسط sam-ba هست .

5-آيا داخل بعضي موبايل ها از ARM استفاده شده؟
بله ، مستونید مشخصات گوشی ها و نوع پردازنده به کار رفته رو از سایت سازنده یا gsm.ir در یافت کنید .

6-پين هاي ورودي خروجي ARMچقدر جريان ميدن؟
16 میلی امپر

7-پروتكلCAN چيه؟
توی مجله ی شماره 2 توضیح داده شده .

8-آياARM كامپايلر به زبان بيسيك هم داره؟
یه دونه داره که هنوز منتشر نشده .

کلیه موارد بالا توی مجلات توضیح داده شده .

armstk
31-12-2009, 09:46
ببخشيد سيستم عامل رو چه طوري بايد داخلARM7ريخت؟يعني يك سورس يا يك كتابخانه هستش كه با ريختن اون توي ميكرو ديگه داراي سيستم عامل ميشه؟ بعد چه طوري بايد به ميكرو بفهمونيم كه چه چيز هايي ميخواهيم بهش وصل كنيم يعني مثلا با اتصال LCD N96 سيستم عامل خودش اونو شناسايي ميكنه يا بايد داخل برنامه از قبل اونو تعيين كنيم؟
اصلا تا حالا شما خودتون تا حالا سيستم عامل رو داخل آرم ريخته اين؟

1nafar
31-12-2009, 10:40
ببخشيد سيستم عامل رو چه طوري بايد داخلARM7ريخت؟
مرحله ی اول
سیستم عامل های اماده به صورت یک فایل ایمیج هست ( مثلا cd ویندوز که با نرم افزار nero ازش ایمیج گرفتید ) شما باید این فایل رو در حافظه ی جانبی که میتونه nand felash یا مموری mmc/sd باشه بریزید .
برای ریختن ایمیج روی mmc/sd به یه دونه رم ریدر و برای ریختن ایمیل روی نند فلش به پروگرامر اون نیاز دارید . ریختن ایمیج روی حافظه بوسیله کامپیوتر هست .

مرحله دوم :
شما به یک برنامه نیاز دارید ، این برنامه باید در حافظه فلش میکرو ریخته بشه و به میکرو بفهمونه که :
-فایل ایمیج سیستم عامل ما ، در فلان مکان های حافظه فلش یا mmc/sd هست ، این فایل رو ادرس دهی کنی و 5 مگابایت اولش رو اجرا کن .
- ادرس های x تا y این فایل مربوط به درایور ها هست ، این درایور ها رو اجرا کن .
- ادر های x تا y مربوط به نرم افزار های جانبی هست .
- ادرس x تا y مربوط به فایل های کاربر هست ، در صورتی که فایلی که ر این کان ریخته شد ، مشکخصاتش رو ثبت کن
-و................................................ ............

يعني يك سورس يا يك كتابخانه هستش كه با ريختن اون توي ميكرو ديگه داراي سيستم عامل ميشه؟ بعد چه طوري بايد به ميكرو بفهمونيم كه چه چيز هايي ميخواهيم بهش وصل كنيم يعني مثلا با اتصال LCD N96 سيستم عامل خودش اونو شناسايي ميكنه يا بايد داخل برنامه از قبل اونو تعيين كنيم؟

سیستم عامل های اماده ، دقیقا مثل یک پروژه اماده هست . این پروژه یه دونه نقشه داره که سخت افزار های مختلف یه پایه های خاص که در سیستم عامل هست ، متصل میشن .
در صورتی که مجله شماره 5 رو بخونید ، ادرس چند تا سیستم عامل داده شده . توی تمامی اونا یه دونه فایل ایمیج برای حافظه ی جانبی و یه دونه فایل . bin برای میکرو کنترلر موجود هست .

اصلا تا حالا شما خودتون تا حالا سيستم عامل رو داخل آرم ريخته اين؟
هنوز نه ، اما در مرحله ی تحقیقات هستیم و داریم با دوستان روش کار میکنیم .

saeid_je
18-01-2010, 08:25
با سلام
چه جوری میشه یک دوربین به برد آموزشی شما اضافه کرد و ازش استفاده کرد
برای هر دوربینی که میشه توی ایران پیدا کرد

1nafar
18-01-2010, 10:39
چه جوری میشه یک دوربین به برد آموزشی شما اضافه کرد و ازش استفاده کرد
برای اتصال هر وسیله ی جانبی به میکرو کنترلر شما باید دیتای ورودی و خروجی اون رو بدونید .
مثلا یه دوربین وجود داره که تصویر رو سطر به سطر اسکن میکنه و اطلاعات اون رو به صورت موازی به میکرو منتقل میکنه و هر رنگ کد 8 بیتی مخصوص خودش رو داره ، همچنین کد های فلان تا فلان مربوط به راه اندازی دوربین و تعیین کیفیت خروجی اون و... هست .
مورد بالا فقط یه مثال بود .
با داشتن این اطلاعات شما میتونید به سادگی برای دوربین مورد نظر برنامه بنویسید و از اطلاعات خروجی اون استفاده کنید .
پس برای اتصال دوربین اون به دیتا شیت اون نیاز هست .

saeid_je
20-01-2010, 23:36
برای اتصال هر وسیله ی جانبی به میکرو کنترلر شما باید دیتای ورودی و خروجی اون رو بدونید .
مثلا یه دوربین وجود داره که تصویر رو سطر به سطر اسکن میکنه و اطلاعات اون رو به صورت موازی به میکرو منتقل میکنه و هر رنگ کد 8 بیتی مخصوص خودش رو داره ، همچنین کد های فلان تا فلان مربوط به راه اندازی دوربین و تعیین کیفیت خروجی اون و... هست .
مورد بالا فقط یه مثال بود .
با داشتن این اطلاعات شما میتونید به سادگی برای دوربین مورد نظر برنامه بنویسید و از اطلاعات خروجی اون استفاده کنید .
پس برای اتصال دوربین اون به دیتا شیت اون نیاز هست .

خوب حالا برای پیدا کردن دوربینی که دیتا شیت داشته باشه و توی ایران هم باشه باید چیکار کرد؟

1nafar
21-01-2010, 15:48
خوب حالا برای پیدا کردن دوربینی که دیتا شیت داشته باشه و توی ایران هم باشه باید چیکار کرد؟
اول باید دوربین رو پیدا کنید و بعد از گرفتن شماره ی اون دنبال دیتا شیتش بگردید ، معمولا دوربین های گوش موبایل توی بازار گیر میاد و از روی نقشه ی گوشی میشه شماره ی دوربین رو پیدا کرد .

saeid_je
24-01-2010, 00:00
من دوربین آیفن تصویری برداشتم ولی دیتاشیت پیدا نکردم
مارک آیفن TABA ولی مارک دوربینش mtmmax توی سایت mtmmax شکلش کشیده ولی دیتاشیت نداره
چندتا ICداره که دیتاشیت داره ولی نمیدونم چطوری از این استفاده کنم

1nafar
27-01-2010, 01:04
شماره ی ایسی ها رو بزار

elecont88
02-02-2010, 10:41
باعرض سلام.چند سوال دارم از خدمتتون...
ظاهرا AT91SAM7X256 يا AT91SAM7X128 خروجي ethernetداره.
1-آيا ميتونيم خروجيه اترنت ميكرو رو مستقيما به كامپيوتر يا سوييچ وصل كنيم؟منظورم اينه كه آيا ميكرو همه ي پروتكل هاي درونيEthernet رو ساژورت ميكنه؟
2-آيا بدون برد آموزشي هم ميشه آي سي رو مستقيما وصل كرد؟
3-آيا تجهيز ارزانتري براي مبدل سريال به اترنت(غير از ماژول مربوطه) وجود داره؟

1nafar
02-02-2010, 17:05
-آيا ميتونيم خروجيه اترنت ميكرو رو مستقيما به كامپيوتر يا سوييچ وصل كنيم؟منظورم اينه كه آيا ميكرو همه ي پروتكل هاي درونيEthernet رو ساژورت ميكنه؟
شما باید از ایسی dm6191 یا سایر ایسی های که به عنوان بافر پورت اترنت عمل میکنن استفاده کنید ، بعد از اتصال میکرو ، به میکرو یک ip طعلق میگیره و شما میتونید مثل یک دستگاه جانبی با اون کار کنید .

2-آيا بدون برد آموزشي هم ميشه آي سي رو مستقيما وصل كرد؟
باید خودتون یک مدار طراحی کنید .

3-آيا تجهيز ارزانتري براي مبدل سريال به اترنت(غير از ماژول مربوطه) وجود داره؟
بله ایسی های مثل ENC28J60 هستند که پروتکل spi رو به اترنت تبدیل میکنن

microprocesor_2002
03-02-2010, 19:30
سلام به همه . من 2تا سوال داشتم در مورد تایمر 7x256 اینکه وقتی می خواهیم از تایمر به عنوان تایمر استفاده کنیم ، مثلان یک زمان 200 میلی ثانیه ....
اول اینکه تایمر-کانتر باید در مد WAVE باشه یا capture .
دوما عددی که تو رجیستر تایر هست رو باید در چه عددی ضرب کنیم که زمان دفیف رئ بفهمیم چقدره. منضورم T هستش .... یعنی یک تقسیم بر 18.432 هستش یا تقسیم بر مثلا 55 MHZ ؟؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید:0013:

1nafar
04-02-2010, 10:36
سلام به همه . من 2تا سوال داشتم در مورد تایمر 7x256 اینکه وقتی می خواهیم از تایمر به عنوان تایمر استفاده کنیم ، مثلان یک زمان 200 میلی ثانیه ....
اول اینکه تایمر-کانتر باید در مد WAVE باشه یا capture .
برای ایجاد زمان میشه از هر دو استفاده کرد . ، توی wave تایمر تا مقدار نهایی میشمره و بعد سر ریز میشه ، توی capture ایمر تا مقداری که شما تعیین میکنید میشمره و بعد سر ریز میشه .

دوما عددی که تو رجیستر تایر هست رو باید در چه عددی ضرب کنیم که زمان دفیف رئ بفهمیم چقدره. منضورم T هستش .... یعنی یک تقسیم بر 18.432 هستش یا تقسیم بر مثلا 55 MHZ ؟؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید
من هنوز باهاش کار نکردم ، اما توی مجلات مطالبی وجود داره که میتونید از اونا استفاده کنید ( توی شماره 4 )

saeid_je
05-02-2010, 01:36
NVP2010
AD9943kcp
AA88222
BA9743AFV

saeid_je
07-02-2010, 23:06
Nvp2010
ad9944
aa87222

1nafar
08-02-2010, 21:39
NVP2010 outputs CVBS or S-Video after receiving

Order 'ic ccd signal processor 32-lfcsp - AD9943KCP' online from Digi-Key

A88222. Mfg: AGAMEM. Qty, 64. Packt, TSSOP-16. D/C, 08+. Descriptiont, HOT OFFER. Send RFQ Now

The BA9743AFV is a 2-channel switching regulator controller that uses a pulse width ... BA9743AFV. FTiming chart. FElectrical characteristic curves

The AD9943/AD9944 are complete analog signal processors for CCD applications. They feature a 25 MHz single-channel architecture designed to sample and

The AA87222 is a vertical driver with 3 levels of output voltage processed in a standard. CMOS. FEATURES. • 3 levels of output voltage, 15V, 0V and -8.5V

مجموعه از قطعات که برای پردازش سیگنال و کنترل ولتاژ به کار میرن

omid_safari
27-02-2010, 23:50
سلام
من برای شروع به کتابخانه سیمولاتور پروتیوس AT91sam7 نیاز دارم.
لطفا لینکش رو قرار بدید.

microprocesor_2002
07-03-2010, 13:13
بسلام به دوستان اتمل باز عزیز ... آقا من برد ارم رو از سایت کویر گرفتم ... مشکلی نداره خوب کار می کنه ... ولی اومدم یه پروژه باهاش درست کنم ، کلا ازش نا امید شدم:(ii998) ... از نظر پایداری نسبت به نویز بسیار بد بود:( ... مثلا اگه با موبایل جلوش شماره بگیری جوری هنگ می کنه که با ریست هم درست نمی شه فقط باید خاموش روشنش کنی ...:cry: حتی یه هویه رو بخوای از برق قطع و وصل کنیم میکرو ریست می شه:cry: ... برد ارم همون برد کویر هستش .. لطفا یکی بهم بگه که ارم اتمل همینطوریه یا نه ... من رو سر avr دریل روشن می کنم یا موبایلمو وقتی داره شماره می گیره میزارم رو میکرو هیچ اتفاقی براش نمی افته :wink:... یک دنیا ممنون می شم راهنماییم کنید ...:wink:

ena
18-07-2010, 15:13
ببخشيد من از كجا مي تونم شماتيك و pcb برد آموزشي رو بگيرم؟

1nafar
20-07-2010, 21:14
من برای شروع به کتابخانه سیمولاتور پروتیوس AT91sam7 نیاز دارم.
هنوز چنین کتابخونه ای ساخته نشده

کلا ازش نا امید شدم
من چنین مشکلی نداشتم ، به زودی فیلمش رو هم میزارم ، ممکنه شما از pll یا ... استفاده کرده باشید .

ببخشيد من از كجا مي تونم شماتيك و pcb برد آموزشي رو بگيرم؟
pmm2 رو دانلود کنید

meh1011
29-07-2010, 13:58
سلام اگه وقفه ای رو فعال کنیم و اگه وقفه رخ بده به کجای برنامه میره مثل avr به تابع خودش میره؟
یه مثال بزنید