PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کدام یک از این سه راه رو انتخاب کنم؟ لطفا کسانی که در بازار الکترونیک تجربه دارن

alamdar
08-11-2015, 22:54
سلام

دوستان من سه تا کار میتونم انجام بدم ولی در تردید شدید قرار دارم و واقعا نمیدونم فضای کاری و آینده ی هرکدام چی میتونه باشه؟ از طرفی فرصت امتحان کردن هر سه راه رو هم ندارم!

1- دوست پدرم، در خیابان لاله زار مغازه داره. البته من نرفتم و ندیدم و ایشون رو هم نمیشناسم، اما پدرم میگه مرد خوبیه و خیلی وقته اونجا جزو کسبه معتبر محسوب میشه. راه اولم اینه که برم فرضا چند هفته یا ماه(هرچقدر که ببینم لازمه) تو مغازه اش وایسم و به اصطلاح شاگردی کنم، تا چم و خم کارشون دستم بیاد و بعدش با سرمایه ای نهایتا حدود 300 میلیون، یه مغازه ای چیزی توی طبفه های دوم یا زیر زمینی چیزی، خلاصه بخرم اونجا و همین کار رو ادامه بدم!

تبصره) البته خودم دوست دارم برم اونجا ببینم چه چیزایی پیدا میشه که آدم بتونه توی ایران تولید کنه! به جای جنس وارداتی، جنس خودشو تو بازار بتونه پخش کنه و بفروشه (البته این تنها یک ایده است و نمیدونم چقدر میتونه واقعی بشه!)

چون من کلا از کار واسطه گری و دلالی خوشم نمیاد. دلم میخواد یه جنسی واسه خودم باشه و تولید کنم.

2- راه دوم اینه که ما یک خونه قدیمی 2.5 طبقه توی خیابان قزوین(پایین میدان حر) داریم. اونجا خالیه. قبلا هم از دوستان پرسیده بودم، گفتن اونجا میتونی کار مونتاژ قطعات روی برد انجام بدی. اینم یکی از راه هاست، ولی من هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارم، و کسی رو هم نمیشناسم که برم و ازش راهنمایی بگیرم! همچنین من سرمایه نقدی نهایتا 10 میلیون تومن میتونم جور کنم، نمیدونم با چنین هزینه ای آیا میشه کار کرد؟ ماهی چقدر درآمد رو میتونم متصور باشم؟ کلا این کار نسبت به کار قبل چطوره؟

3- راه سوم کاملا بی ربطه ولی خب اینم یکی از امکاناتی هست که دارم! یکی از آشناهای ما یک گاوداری سمت اشتهارد (1.5 ساعتی تهران) داره. خالیه و پول نداره گاو بخره! من میتونم این مکان رو به رایگان، و یا با کرایه خیلی کم ازش بگیرم، بعد به همون اندازه که پولم برسه (فکر کنم نهایت 2-3 تا بشه) گوساله بگیرم و خلاصه بعد عید که حسابی تپل و مپل شدن بفروشم! خلاصه بزنم توی کار گاوداری!!!

علاقه شخصیم هم اینه که یک کار تولیدی داشته باشم!
بعدشم اینکه تولیدم یه چیز صنعتی باشه و حالت دانش بنیان داشته باشه! ولی خب چنین تولیدی حداقل شاید 1-2 سال از زمان ایده، تا ساخت محصول اولیه شاید زمان ببره! و من میخوام توی این مدت یک شغلی داشته باشم و اگر بشه ازدواج هم بکنم! پس باید یه کاری داشته باشم که یه حداقل درآمدی داشته باشه!

البته یک راه چهارم هم اینه که برم فرضا به عنوان یک مهندس توی یک شرکت کارمند بشم و حقوق ماهانه بگیرم. اما من چون قصد شرکت توی کنکور دکترا و بعدشم ادامه تحصیل دارم، باید برم دنبال کار پارت تایم! برای همین فکر کنم اگر روی اون 3 تا گزینه بالا کار کنم، شاید با همون میزان وقت و کار(حالا کمی بیشتر) آینده و سود خیلی بهتری داشته باشم؟؟!!! شایدم نه! و اگر میرفتم توی یه شرکت خوب کارمند میشدم آیندم بهتر بود! تمیدوتم!!

راستی اگر کسی تجربه تدریس رو هم داره بگه... اینم میتونه یک گزینه دیگه باشه(هرچند من کلا از سر و کله زدن با دیگران زیاد خوشم نمیاد و اعصاب و اخلاقشو ندارم!!). ولی انصافا بخوام درس بدم خوب درس میدم :nerd:

دوستان لطفا هر راهنمایی به ذهنتون میرسه دریغ نکنید! دیوانه شدم بس که این چند وقته به این قضایا فکر کردم :(

taktrashe
08-11-2015, 23:57
وقت بخیر

مدرک و رشته تحصیلی شما در حال حاضر چی هست !!؟؟
معلومه که نفستون از جای گرمی بلند میشه و حمایت میشه که تا بحال بنظر میاد فقط تحصیل کردید و میخواهید ادامه هم بدید !!!!
خوب بفرض که امتحان کنکور و درس و دانشگاه و مدرک فوق دکترا هم گرفتید !! حالا رو نمیدنید چکار کنید ! بنظزتون بعد از تحصیلات فوق عالی متوجه میشید چکار باید کرد !!!

Hadi_ghr_e
09-11-2015, 00:01
مورد سوم رو فراموش کن
هم متخصص نیستی و هم رو موجودی که نفس داره سرمایه گذاری نکن
بعد ازینکه کارخانه سلولزی شهرک صنعتی شکوهیه قم رو از دست دادم مثل شما سردرگم بودم.
بعد از چند ماه ایده تولید یه دستگاه به ذهنم رسید
الان هشت ساله روی تولید وتوسعه اون دستگاه فکر و کار میکنم. چیزای دیگه تولید میکنم ولی هنوز نمونه نهایی اون دستگاه رو بیرون ندادم.
دو سال زمان زیادی نیست برای ساخت یه دستگاه با فروش موفق

alamdar
09-11-2015, 00:18
وقت بخیر

مدرک و رشته تحصیلی شما در حال حاضر چی هست !!؟؟
معلومه که نفستون از جای گرمی بلند میشه و حمایت میشه که تا بحال بنظر میاد فقط تحصیل کردید و میخواهید ادامه هم بدید !!!!
خوب بفرض که امتحان کنکور و درس و دانشگاه و مدرک فوق دکترا هم گرفتید !! حالا رو نمیدنید چکار کنید ! بنظزتون بعد از تحصیلات فوق عالی متوجه میشید چکار باید کرد !!!

سلام
نه نفسم از جای گرم بلند نمیشه! من لیسانس و فوق دولتی بودم و هزینه ای ندادم! و مثل میلیون ها جوان دانشجوی دیگه کار ثابت و خاصی نداشتم (البته انواع مشاغل رو در بازه های 8-9 ماهه انجام دادم ولی اونطور که کار اصلی و ثابتم بشه خیر)

امسال هم میخوام دکترا کنکور بدم، چون علاقه دارم به تحصیل. چون همیشه دوست دارم علوم تخصصی تر یاد بگیرم. و فکر نمیکنم چیز بدی باشه. سنم هم خیلی نیست و 26 سالمه!

alamdar
09-11-2015, 00:24
مورد سوم رو فراموش کن
هم متخصص نیستی و هم رو موجودی که نفس داره سرمایه گذاری نکن
بعد ازینکه کارخانه سلولزی شهرک صنعتی شکوهیه قم رو از دست دادم مثل شما سردرگم بودم.
بعد از چند ماه ایده تولید یه دستگاه به ذهنم رسید
الان هشت ساله روی تولید وتوسعه اون دستگاه فکر و کار میکنم. چیزای دیگه تولید میکنم ولی هنوز نمونه نهایی اون دستگاه رو بیرون ندادم.
دو سال زمان زیادی نیست برای ساخت یه دستگاه با فروش موفق

سلام
ممنون که سر زدید! یه طومار بلند بالا هم ت پیام ها واستون فرستادم لطفا اونم پاسخ بدید!

راستش من 2 تا چیز برام خیلی مهمه و یکجورایی دست و پای منو بسته:

1- میخوام امسال دکترا شرکت کنم ... انصافا خیلی هم خوندم و اگر ول کنم دیگه تا 10 سال دیگه و شاید تا هیچوقت دیگه دنبالش نرم و حسرتش همیشه میمونه به دلم!
2- میخوام ازدواج کنم ... به جوان بیکار زن نمیدن :( پس مجبورم یه شغلی هم داشته باشم!

و الان همه تلاش من اینه که اگر بشه یه شغلی بتونم دست و پا کنم، که به اون خیالات ذهنی من (دقیقا شبیه هدف شما) مربوط باشه و منو پرت نکنه از قضیه!
منم دقیقا ایده های خیلی عالی دارم برای ساخت دستگاه های خیلی جالب .... ولی باید حداقل دیگه 1-2 سال فقط بشینی پاش و روش کار کنی تازه یه تمونه اولیه رو بتونی کامل کنی و کار کنه! و ببری مثلا ثبت اختراعش کنی، یا ببری واسش وام یا سرمایه گذار پیدا کنی و ........

ولی این 1-2 سال نمیخوام بیکار باشم ... ولی نمیدونم چکار کنم!

Hadi_ghr_e
09-11-2015, 00:59
از فکر پولهای نزول به اسم وام بیا بیرون
یه ایده و دستگاه خوب طلبه داره
یادمه یکی از قضات دادسرا بهم پیشنهاد داد 500 میلیون بده که ده درصد از سهام شرکت مربوط به دسگام رو بهش بدم
یکی از کاسبای تهرانم اومد دسگاه رو دید و گفت پول پیش میده براش. 200 میلیون میدم برام دسگاه بزن .تموم شد بازم میدم برام بزن ولی تهران غیر از من به کسی نده. دقیقا کلماتش همین بود. ردش کردم
خدا
خرما
یه چیز دیگم خواسته بودی
چی بود؟
زن
با این وجود میگم هیچی غیر ممکن نیست
:wink:

alamdar
09-11-2015, 01:27
آقا داره پایش میده!
شما هم که ماشالا دستگاه 5 میلیاردی میسازی، یکمی توضیح بدید مثل این مهمان ها کارآفرین برنامه، که از کجا و چطوری شروع کردید و چطور پیشرفت کردید؟

وضع شما موقع شروع بهتر بود یا وضع ما؟

- - - Updated - - -

راستی 4% که دیگه نزول نمیشه که؟ ولی خب اون 4% مال از ما بهترونه فکر کنم :mrgreen:

Hadi_ghr_e
09-11-2015, 03:31
حرام حرامه
منم گرفتم
بیشترینش 600 میلیون رو سند کارخونه شکوهیه بود که از دست دادمش و دلیلش رو گرفتن وام نزول میدونم
خدا خیلی دوسمون داره
بارها مانع انجام حرکات اشتباهم شده که اون لحظه فکر میکردم درسته
بعدا فهمیدم که اشتباه بزرگی بوده
با داشتت شروع کن که استرس سمه
استرس وام و ازین حرفا
من الان خودم وام دارم و قسط میدم ولی کمی شرایطم با شما فرق میکنه
وقتی میخواستم ازدواج کنم 22 میلیون تومن بدهکار بودم و توان پرداختش رو نداشتم. یادم نمیره که چقدر طول کشید تا تونستم به خانمم بگم این مطلب رو قبل از خواسگاری رسمی
الان همه چی دارم و فقط چند سال گذشته
همیشه جای پای خدا رو تو زندگیم دیدم
ازدواج میتونه روزیت رو زیاد کنه برادر
یه ایده
نمیدونم خوبه یا نه
تو ذهنم بود دستگاه مونتاژ اس ام دی بسازم
نه یه اتوماتیک گرون
یه چیز ارزون
زیر یک میلیون
یه ترد میل رو در نظر بگیر
شما موقعی که برد رو میدی برات بزنن بگو سولدر و قلع مدار چاپی رو بیش از عرفش بزنن
بعد روی پی سی بی رو با flux اغشته کن(چه جمله ای شد)
بخاطر چسبندگی خمیر قطعات به برد میچسبن
قطعات رو دستی رو برد بچین
بزار بردت رو رو این تردمیل و با زمان بندی ازمایش شده ترد میل رو روشن کن
اون با گرم کردن برد قطعات رو به قلع زیاد روی برد میچسبونه
این ترد میل تشکیل شده از نوار نقاله و یه لامپ حرارتی که تو دستگاههای مونتاژ BGA یا همون BGA MACHINE استفاده میشه
سرعت مونتاژ تقریبا دو برابر مونتاژ دستی عادیه
نقایص دستگاه یکیش اینه که از قطعات خیلی ریز نمیشه استفاده کرد
مزایاش اینه که بسیار کارامده برای کارگاههای کوچک و احتمالا خریدار زیاد خواهد داشت چون ارزونه
نمی دونم چی بگم
خودت یه کم بیشتر به این موضوع فکر کن و سعی کن اپشنای بیشتری بهش اضافه کنی
میتونی برای کار مونتاژ بردهای دیگران ازش استفاده کنی
یه جاهایی تو همین احساس دیوانه شدنهاست که جرقه یه ایده زده میشه
دستگاه من 850 هزار تومن قیمتشه برای فروش به همکار نه 5 میلیارد
اون عزیز ده درصد از سهام این دستگاه رو 500 میلیون میخواست که موافقت نکردم
بازم فکر کن
توکل به خدا کن
بالاخره پیداش میکنی

alamdar
09-11-2015, 12:32
بازم متشکر از وقتی که میذارید و دانش و تجربه تون رو در اختیار ما قرار میدید

راستش منم چند ماه پیش زنگ زدم به وزارت صنعت و معدن. بعد از 10 دفعه پاسکاری که از فلانی بپرس، بالاخره وصلم کرد به یه آقایی و ازش سوال کردم، با 300 تومن پول آیا میشه هیچ طرح تولیدی راه اندازی کرد؟ و تو خیالم(البته روی سایتها خونده بودم) میگه مثلا برو فلان جا طرح های توجیهی توی این بازه قیمت شما موجود هست! یا مثلا با این سرمایه، اینقدر هم ما بهتون وام میدیم و ........ طرف خیلی شیک و راحت گفت 300 تومن؟ نه نمیشه! و قطع کرد!! یه هفته دپرس شدم اصا :mrgreen:

البته من از قبل هم فکرشو میکردم و توقع بیش از این نداشتم و میدونستم تصوراتم با احتمال بالایی، خیالی خواهد بود، ولی خب دیگه لا اقل یکم راهنمایی که میتونست بده!
اگر مشاور نمیدونم طرح و برنامه و کارآفرینی وزارت صنعت مملکت این باشه دیگه وای به حال ما! پس اینهمه تولید تولید که از صبح تا شب توی تلوزیون میخونن، فقط روضه است؟!

متاسفانه رابطه بیداد میکنه و همین ریشه مملکتو داره از جا درمیاره! همین بابا و مشابهش هم معمولا با رابطه سر کار اومده و کار بلد نیست و حوصله مشورت و این حرفارو نداره! همونطور که یکی دیگه هم با صفر تومن سرمایه، اما با رابطه، میره وام میلیاردی میگیره و حتی وثیقه هم نمیده و پولم پس نمیدم و میاد تهران برج میسازه و تورم و گرونی و فقر و بیکاری واسه مردم بدبخت درست میکنه!

بگذریم که در این باب سخن بسیار است.........

فقط اینهمه مقدمه چیدم که بپرسم، کارخونه شکوهیه آیا درآمدم داشت؟ اصلا کارخونه تو ایران بصرفه است؟ چون خیلی ها میگن نه! و از طرفی خیلی ها هم تعطیل کردن و یا با یک/چندم ظرفیت کار میکنن!

اتفاقا یه ایده جالب میتونه این باشه که آدم بره ظرفیت خالی یک کارخانه رو اجاره کنه! و هم کار یاد بگیره، و هم کلی توی هرینه سرمایه گذاری صرفه جویی کنه! اگر جواب داد ادامه بده و اگر نه، خب حداقل ضرر کمتری داده و کلی هم تجربه بدست آورده! ولی خب من نه پولشو ندارم! من کلا 10 تومن + یک بلیط اتوبوس بیشتر ندارم!

درباره مونتاژ هم راستش، خاتواده زیاد موافق نیستن و میگن اون خونه که داریم محل مناسبی نیستش! هم مسکونیه هم وسط یه کوچه پایین شهر با کلی همسایه فضول! و احتمالا دردسر درست کنن برای آدم یا شب بیان دستگاهامون رو هم ببرن! تازه من خودم پول همون حداقل خط مونتاژ 30 تومنی رو هم ندارم!! اگرم بخوام دستی انجام بدم که نمیشه چون تکی احتمالا هیچ توجیه و اصلا ارزشی نداره! و آدم توی خونه خودشم میتونه انجام بده. اگرم نفر بخوام بیارم، خانوم که اصلا نمیشه، آقا هم راستش بازم از همسایه ها نگرانم و بعید میدونم دخالتی نکنن! کلا جو جالبی نداره بنظرم. (من خودم توی ذهنم این بود که دستگاه بخرم و تنهایی، و یا با داداشم بریم دوتایی اونجا کار کنیم یک مدت، تا وقتی کارمون روی غلطک افتاد بابا رو راضی کنیم خونه رو بفروشه و بریم یه کارگاهی چیزی راه بندازیم و .....)

گاوداری هم که شما میگید سمتش نرو! (البته خودمم ترس دارم ازش و احتمالا آدم اینکار نیستم!)

میمونه همون کار نفرت انگیز دلالی:mrgreen:
------------------------------------------------------------------------

فارق از همه حرفای قبل، شما خودت بودی کدوم راهو انتخاب میکردی؟

1- بری مغازه کسی توی لاله زار شاگردی، بعد بازار رو بشناسی، و بعد ببینی کجاها میتونی وارد بشی، شروع کنی به طراحی محصول و بعدشم تولید و پخش کردن جنس خودت در بازار!

2- میرفتی قسطی و دست دوم هم که شده، دستگاه مونتاژ جور میکردی، و توی هر مکانی شده کار مونتاژ رو استارت میزدی و بعد کم کم گسترش میدادی، و البته در کنارشم فکر تولید محصول خودت میبودی و یه روز بالاخره محصول خودت رو مونتاژ میکردی!

1 یا 2 ؟ کدوم رو، راه اصولی تر و واقعی تر و بهتری میدونید؟؟؟؟؟؟

Hadi_ghr_e
09-11-2015, 17:39
اشنایی و شتاختن بازار اولین قدمه
نباید زیاد وقت گذاشت ولی به اندازه کافی باید تجربش رو کسب کرد
شاید اونجا بتونی پس انداز کنی و سرمایت رو بیشتر کنی
اگه دستگام بخری از همون روز اول که مشغول کار نمیشی
زمان میبره تا باهات اشنا شن ضمن اینکه بدست اوردن قلق کار دستگاه خودش چند ماه زمان میبره پس فقط روی پول توی جیبت حساب کن نه چیز دیگه

- - - Updated - - -

زیادی به نوک انگشتت متمرکز شدی
شاید داره جایی رو نشون میده که باید چشمات رو باز کنی و ببینیش
اینقدر خودت محدود به مونتاژ و یه چیز نکن
بازم فکر کن
دیوانه نمیشی دور از جون
شدی گردن من:mrgreen:
خودم ازت مراقبت میکنم
زوده تصمیم بگیری
بازم فکرو برسی کن

mstkmn
10-11-2015, 10:40
از فکر پولهای نزول به اسم وام بیا بیرون

سلام
ببخشید اگه مطلبم به موضوع ارتباط نداره ولی چون اینو دیدم لازم دیدم که به یه نکته یادآوری کنم.
برای نظر دادن توی این امور مثل همه موارد باید متخصص بود و فقط یه مجتهد می تونه تعیین کنه که پولی که رد و بدل میشه نزول هست یا نه.
البته اشتباه نشه من نه کارمن بانکم و نه به کسی وام میدم و نه خودم تا حالا به جز قرض الحسنه وام دیگه ای گرفتم فقط خواستم تذکر داده باشم که همینطوری درباره هر چیزی نظر ندیم.
بازم ببخشید که زبون درازی کردم.

Hadi_ghr_e
11-11-2015, 19:06
سلام
ممنون که تو بحث شرکت فرمودین
راه برای گرفتن وام شرعی تقریبا بسته هستش و معمولا اکثر علما اعتقاد به غیر شرعی بودن این وامها دارن
سوال کردن شرایط شرعی وامها مشکل نیست
شماره 118 قم میتونه شماره دفتر مراجع رو در اختیار شما قرار بده و اونجا پاسخگوی شما هستن
موضوع فقط نزول یا غیره بودن این وامها نیست
موضوع دیگه سود بالای این وامهاست که اغلب اوقات خانمان برافکنه
من مرید و مقلد مرحوم ایت الله بهجت هستم و از رساله و فرمایشات ایشان عرض کردم که گرفتن این وامها نه شرعا و نه عقلا به صلاح نیست.
البته نظر و فرمایش شما و باقی دوستان بخصوص برای شخص بنده ارزشمند و محترمه
باز هم ممنون که در این تاپیک فعال بودین
روز خوش

mstkmn
13-11-2015, 09:01
سلام
بنده هم نظر خودم رو نگفتم.
در حقیقت توی بحث نزول مقدار سود ملاک نیست بلکه نوع معامله شرطه.
البته به نظر من هم سود بالای این وام ها واقعا نابود کننده است ولی به دلیل بالا بودن سود نمیشه عنوان نزول به اون داد.

مهندس نوآور
24-11-2015, 00:38
سلام،

چند تا مطلب رو که حاصل تجربه های بنده هست، خدمتتان عرض می کنم:

_ این را بدانید که بر خلاف تصور عموم؛ تولید در ایران به هیچ وجه کار آسانی نیست، به ویژه نان خوردن از تولید دانش بنیان. دلایلش ساده است؛ اولا بحث وجود قوانین بد دست و پا گیر و کاملا ضد کسب و کار با اجرای بدتر از سوی مجریان، وجود بوروکراسی شدید، امضاهای طلائی و مسئله رانت، نیاز به اخذ مجوزهای متعدد از ارگانهای مختلف، نبود یک سیستم مطمئن حمایت از حقوق دارائیهای فکری، عدم حمایت بانکها و بدتر از همه، وجود قوانین بسیار بسیار بد مالیاتی، بیمه ای، شهرداری، اصناف و اداره کار. بنابراین توصیه اکید من این است که تا جائی که می توانید، کالای خود را به صورت خانگی تولید کنید به طوری که هیچ ارگان دولتی با خبر نگردد (تا موفق نشود چوب لای چرخ شما بگذارد!).

_ مسیر خویش فرمائی و کارآفرینی علاوه بر تخصص عملی، قدرت خلاقه و آگاهی؛ نیاز به مهارتهائی مثل مدیریت مالی، ریسک پذیری و شناخت کافی از رفتار و عادات بازار هدف دارد.

_ بهترین و مطمئن ترین مسیر کسب در آمد در یک کشور نفتی با اقتصاد 80 درصد دولتی مثل ایران، این است: یک چیزی بخر و بعد بفروش!

_ حضور موقت شما در بازار، حتی تحت عنوان شاگردی؛ یک فرصت مغتنم است برای شناخت ارکان بازار، مبادی اصلی توزیع و نیز شناخت مشتریان بالقوه کالاهای مختلف و احیانا آشنائی با راههای واردات و فروش کالاهای وارداتی از چین

_ برنامه دانشگاه آزاد (بخوانید کارتل تولید انبوه مدرک تحصیلی) این است که ظرف دو سال، تعداد جذب دانشجویان دکترا را از 5000 به 12000 تا برساند. به عبارت دیگر در آینده نزدیک و متوسط کشور ما کاملا قابل انتظار است که از منظر شغلی، درآمدی و منزلت اجتماعی، مدرک دکترا هم به مرور، به سان دیگر سطوح تحصیلی، در حد و قواره یک Used Sanitary Pad در نظر عموم جلوه کند.

_ راه اندازی یک کسب و کار دائمی، مطمئن و بدون شریک با تنها ده میلیون تومان سرمایه در گردش اولیه، کار واقعا مشکلی است. یعنی اگر چه نشد نیست، اما نیاز به مقدار زیادی چاشنی هوش، اطلاعات، پشتکار و البته شانس یا رانت دارد.

_ از نظر اصولی و منطق اقتصادی، اگر دست کم 35 درصد سرمایه مورد نیاز را در حساب خود دارید، می توانید باقی را وام با کارمزد معقول بگیرید؛ در غیر اینصورت وام نگیرید و در عوض؛ به دنبال یک شریک خوب، با ایمان، مطمئن، اهل تعامل (با عقد یک قرارداد مشارکت عادلانه در سود و زیان) و سازگار باشید (که البته کمیاب است).

shayanmelody
24-11-2015, 10:24
سلام
دوستان با تجربه ای اومدن اینجا نظر دادن و خیلی هم از تجربیاتشون استفاده کردم.
من تا تیرماه قبل دانشجو بودم و تو دوران دانشجویی انواع و اقسام پروژه های دانشجویی و مسابقات بودم.پیش خودم میگفتم من از دانشگاه بیام بیرون راحت میتونم برم تو بازار کار و پیشرت کنم و کلی پول به جیب بزنم.
اما وقتی اومدم وارد بازار شدم دیدم نه از این خبرا نیست ! تخصص فنی فقط یه بخشی از مهارت های لازمه !
کلی موارد دیگه هم هست که پیشنیازه !!!
فرضا من بخام کار تولید انجام بدم. یه وقت و هزینه باید روی طراحی و توسعه دستگاه بزارم حالا این فرض رو میگیریم که تیم فنی اونقدر قوی بودش که تونسته دستگاه بدون باگ درست کنه که توی کار هیچ مشکلی پیش نیاد واسش(اما در جریان هستین که دستگاه تولید شده شما رو یه فرد متخصص مثل تیم فنی شما قرار نیست استفاده کنه ، در طول مصرف کلی بلا سرش نازل میکنند ، تهش خراب میشه برگشت میخوره شرکت باز یه وقت و هزینه شرکت میره برای پیدا کردن ایراد دستگاه و در نهایت تعویض قطعات معیوب که این خودش یه مکافاتیه !) حالا شما محصول رو تولید کردی تو انبارت موجوده
یا محصولت رو عوام مردم میخرن که باید وارد بحث بازاریابی و قانع کردن مردم واسه خرید محصولتون بشین که شما نقدینگی جیب مردم رو در نظر بگیر ! یا احیانا نمونه های وارداتی محصولتون با قیمت حتی بیشتر یا کمتر.پس فروش به مردم سخته.
یا محصولتون رو باید به سایر کارخونه ها و شرکت ها بفروشین که بازم بحث یا بحث رابطه میاد وسط یا بحث مناقصه ، اینقدر شرکت های با سابقه تر از شما هستن که قیمت کمتر از شما بدن تا مناقصه رو ببرن(حالا چه واقعا قیمت پایین تر دادن یا یه جورای دیگه :mrgreen: )
نتیجه :
یا باید رابطه کلفت داشته باشین ، یا محصولتون تک باشه تو بازار.البته تک بودن صرفا به این معنی نیستش که اصلا موجود نباشه تو بازار ، حداقل آپشن های بیشتر از نمونه های موجود داشته باشه کفایت میکنه.
شکر خدا رابطه رو که نداریم(خودم رو میگم ها ) ، میمونه محصول تک.
ساخت یه محصول تک هم باز دردسر های خودشو داره ! سرمایه ، تیم متخصص ، ووقت و ...
این از این قسمت
======================
یه قسمت دیگه کارمندی یا به اصطلاح خودتون شاگردی
شما وقتی تو بازار شاگردی هم بکنیی ، دغدغه نداری که جنست فروش بره یا نره ، سرماه حقوق کارمند نباس بدی و n تا هزینه دیگه.
26 سال تو خونه بابات بودی (من 25 سال) حالا تو چند سالی که یه بخشی از پول تو جیبیمونو خودمون در میاوردیم رو کاری ندارم ، از این به بعد بحثم رو هزینه های اساسیه . مثل خوراک و هزینه مسکن.3 ، 4 سال دیگه هم روش ، بیرونت که نمیکنن ! ببینن داری کار میکنی (کار درست حسابیا !) تشویقت میکنن و بهت افتخارم میکنن ! خوب حالا تو این 3 ، 4 سال چیکار باید کرد.
یکی دو سال که شاگردی تو بازاری ، به عبارت دیگه تو قلب مردمی.صاب کارت بعضی وقتا میفرستت جایی کاراشو انجام بدی.میبینی مردم چی میخان ، از شرکت های دیگه میان ازتون جنس بخرن یا از قبل مشتریتون هستن سفارش میدن شما باید واسشون بفرستین.اگه امکانش باشه میری تو شرکت یا کارخونه واسه تحویل جنس شانس بیاری خط تولیدشونو میبینی ، میفهمی چیکار میکنن و خیلی چیزای دیگه
خلاصه تو این دوسال درسته اسما شاگردی کردی ، اما آخرش کلی تجربه کسب کردی ، بازار رو میشناسی ، میدونی از کجا جنس ارزون تر تهیه کنی و ... و یه سرمایه هم برای خودت دست و پا کردی.
حالا وقتشه که بیای بیرون و کار و کاسبی خودت رو شروع کنی
حالا چه به عنوان یه مغازه دار و دلال تو بازار ، یا به عنوان یه شرکت تولیدی و دانش بنیان.
من خودم راه دوم رو رفتم و تو یه شرکتی دارم کار میکنم . فعلا راضیم ، تا ببینیم در آینده چی پیش میاد.
امیدوارم بتونی راه درست رو انتخاب کنی و موفق بشی :hi:

rezaeee
22-04-2016, 18:05
سلام
دوستان نظرتون درباره این خط تولید چیه؟ خط مونتاژ SMD برای کارگاه ها (You can see links before reply)

نوشته ظرفیت ۷ هزار قطعه در ساعت داره. هر قطعه یک پایه هم داشته باشه و هر پایه هم ۱۰ تومن باشه یعنی ساعتی حداقل ۷۰ هزار تومن؟ روزی ۸ ساعت کار کنه میشه ۵۶۰ هزار تومن در روز؟ ماهی ۲۰ روز کار کنه میشه بالای ۱۰ میلیون!

دوستان با تجربه راهنمایی میکنند؟
همچنین مصرف برق و سر و صدای این دستگاه ها چطوره؟ فکر کنم بشه توی خونه هم یه اتاق براش جور کرد درسته؟
نحوه سفارش گرفتن به چه شکله؟

به نظرتون با خرید خط تولیدی که اینجا نوشته و حدود ۳۰-۳۵ قیمت داده، ماهانه چقدر بشه درآمد داشت (۲۰ روز کار ۸ ساعته)
میشه راحت سفارش پیدا کرد یا مصیبته؟
نقد کار میکنن یا باید بدووی هر روز دنبال پولت و دعوا کنی؟

mohammadne
23-04-2016, 03:29
سلام ، ممنون از دوستان که تجربیاتشون رو در اختیار دیگران گذاشتن . من هر جور حساب میکنم سود دلالی خیلی بیشتر از کار تولیدیه، من یادمه چند دوره کارگاه قارچ راه انداخته بودم، 2 ماه رسیدگی میکردم تا قارچها برسن بعد میچیدم به یه فروشگاه با قیمت 3500 تحویل میدادم، حساب کردم سود خالص من 800 تومن بود و سود خالص فروشگاه 1500 ، کار خاصی هم انجام نمیداد، حتی دست به قارچها و سبدشون هم نمیزد، فقط مشتری میرفت برمیداشت میومد وزن میکردو میرفت. برادرمم شیلات ماهی قزل الا داره، حدود 15 ماه مراقبت میکنه و غذا میده، چند روز پیش ماهی رو کیلویی 12000 به مغازه دار تحویل داد مغازه دار هم در عرض چند ساعت همه رو کیلویی 15000 به فروخت. حالا شما سود یه مغازه دار (دلال) رو با تولید کننده مقایسه کن.
من از دلالی بدم میاد و علاقه زیادی به کار تولیدی دارم اما همیشه کارها اونجور که ادم دلش میخاد پیش نمیره.

سلام
دوستان نظرتون درباره این خط تولید چیه؟ خط مونتاژ SMD برای کارگاه ها (You can see links before reply)

نوشته ظرفیت ۷ هزار قطعه در ساعت داره. هر قطعه یک پایه هم داشته باشه و هر پایه هم ۱۰ تومن باشه یعنی ساعتی حداقل ۷۰ هزار تومن؟ روزی ۸ ساعت کار کنه میشه ۵۶۰ هزار تومن در روز؟ ماهی ۲۰ روز کار کنه میشه بالای ۱۰ میلیون!

دوستان با تجربه راهنمایی میکنند؟
همچنین مصرف برق و سر و صدای این دستگاه ها چطوره؟ فکر کنم بشه توی خونه هم یه اتاق براش جور کرد درسته؟
نحوه سفارش گرفتن به چه شکله؟

به نظرتون با خرید خط تولیدی که اینجا نوشته و حدود ۳۰-۳۵ قیمت داده، ماهانه چقدر بشه درآمد داشت (۲۰ روز کار ۸ ساعته)
میشه راحت سفارش پیدا کرد یا مصیبته؟
نقد کار میکنن یا باید بدووی هر روز دنبال پولت و دعوا کنی؟

این دستگاه رو سال قبل با وام خرید کردم، تعدادی محصول هم تولید کردیم اما وقتی وارد بازار شدیم دیدم راه اندازی دستگاه ، تولید و کار فنی یه طرف بازاریابی هم یه طرف، بعدشم اصلا رو کار بیرون حساب باز نکنین ، اغلب شرکتهای بزرگ برای خودشون دستگاه پیشرفته دارن، شرکتهای کوچیک هم تولیداتشون خیلی پایینه، اونقدر که ممکنه هفته ای فقط چند ساعت دستگاه رو روشن کنین . پیشنهاد من اینه اول محصولتون رو طراحی کنین، بعد یه تعداد محدودی برای بازاریابی مونتاژ کنین، ببینین بازار فروش داره، بعد هم که دیدین فروش داره چند محصول دیگه هم تولید کنین و با چند مشتری قرار داد ببندین و به همین روال کار کنین تا پول دستگاه رو از طریق سود فروش به دست اوورده باشین بعد با خیال راحت میتونین دستگاه های مونتاژ رو خرید کنین.

Hadi_ghr_e
23-04-2016, 11:58
این دستگاه رو سال قبل با وام خرید کردم، تعدادی محصول هم تولید کردیم اما وقتی وارد بازار شدیم دیدم راه اندازی دستگاه ، تولید و کار فنی یه طرف بازاریابی هم یه طرف، بعدشم اصلا رو کار بیرون حساب باز نکنین ، اغلب شرکتهای بزرگ برای خودشون دستگاه پیشرفته دارن، شرکتهای کوچیک هم تولیداتشون خیلی پایینه، اونقدر که ممکنه هفته ای فقط چند ساعت دستگاه رو روشن کنین . پیشنهاد من اینه اول محصولتون رو طراحی کنین، بعد یه تعداد محدودی برای بازاریابی مونتاژ کنین، ببینین بازار فروش داره، بعد هم که دیدین فروش داره چند محصول دیگه هم تولید کنین و با چند مشتری قرار داد ببندین و به همین روال کار کنین تا پول دستگاه رو از طریق سود فروش به دست اوورده باشین بعد با خیال راحت میتونین دستگاه های مونتاژ رو خرید کنین.
لایک داری دوست عزیز

rezaeee
23-04-2016, 13:24
سلام ، ممنون از دوستان که تجربیاتشون رو در اختیار دیگران گذاشتن . من هر جور حساب میکنم سود دلالی خیلی بیشتر از کار تولیدیه، من یادمه چند دوره کارگاه قارچ راه انداخته بودم، 2 ماه رسیدگی میکردم تا قارچها برسن بعد میچیدم به یه فروشگاه با قیمت 3500 تحویل میدادم، حساب کردم سود خالص من 800 تومن بود و سود خالص فروشگاه 1500 ، کار خاصی هم انجام نمیداد، حتی دست به قارچها و سبدشون هم نمیزد، فقط مشتری میرفت برمیداشت میومد وزن میکردو میرفت. برادرمم شیلات ماهی قزل الا داره، حدود 15 ماه مراقبت میکنه و غذا میده، چند روز پیش ماهی رو کیلویی 12000 به مغازه دار تحویل داد مغازه دار هم در عرض چند ساعت همه رو کیلویی 15000 به فروخت. حالا شما سود یه مغازه دار (دلال) رو با تولید کننده مقایسه کن.
من از دلالی بدم میاد و علاقه زیادی به کار تولیدی دارم اما همیشه کارها اونجور که ادم دلش میخاد پیش نمیره.

ممنون از راهنمایی خوبتون دوست عزیز
ولی من بیشتر میخوام ببینم اگر به فرض سفارش موجود باشه، چطور میشه نحوه ی درآمد زایی این خط رو محاسبه کرد؟ میخوام یه حساب و کتاب کلیش دستم بیاد

mohammadne
23-04-2016, 15:31
همین حساب کتاب کلی بود که منو بیچاره کرد :( برای کار تولیدی مونتاژ بخش کوچیکی از کاره، طراحی نمونه اولیه ، ارتقا محصول و سفارش قطعه از خارج کلی زمان میبره، همینطور جلب اعتماد مشتری و فروش محصول و بعد از فروش خدمات به مشتری. شما هر بردی که میخای در نظر بگیر، همه قطعاتش که مقاومت خازن نیست، ممکنه میکروکنترلر ، igbt ، ماسفت یا سنسور هم داشته باش که هزینه قطعات برای مونتاژ هم خیلی بالا در میاد ، اینجا دو حالت پیش میاد، اگر مشتری شابلون + 8 ساعت کار مداوم دستگاه قطعه داشته باش مطمعنا میتونه با وام یکی از این دستگاهها رو خودش تهیه کنه تا به کسی وابسته نباش ، دوم مشتری که قطعاتش زیر 7000 هستن یعنی کارش بیش از یک ساعت طول نمیکشه که شما باید برای تعویض ریل قطعات و کالیبره کردن روی قطعات جدید حدودا 2 ساعت وقت صرف کنین. تازه قیمت مونتاژ بعضی کارگاهها به پدی 4-6 تومن هم میرسه، یعنی برای قطعات با تعداد پین پایین 6 و برای میکروها 4 تومن.
بازم میگم رو سفارشات بیرون حساب باز نکن. تا از بازار مطمعن نشدی هزینه های سنگین انجام نده.

rezaeee
23-04-2016, 15:49
همین حساب کتاب کلی بود که منو بیچاره کرد :( برای کار تولیدی مونتاژ بخش کوچیکی از کاره، طراحی نمونه اولیه ، ارتقا محصول و سفارش قطعه از خارج کلی زمان میبره، همینطور جلب اعتماد مشتری و فروش محصول و بعد از فروش خدمات به مشتری. شما هر بردی که میخای در نظر بگیر، همه قطعاتش که مقاومت خازن نیست، ممکنه میکروکنترلر ، igbt ، ماسفت یا سنسور هم داشته باش که هزینه قطعات برای مونتاژ هم خیلی بالا در میاد ، اینجا دو حالت پیش میاد، اگر مشتری شابلون + 8 ساعت کار مداوم دستگاه قطعه داشته باش مطمعنا میتونه با وام یکی از این دستگاهها رو خودش تهیه کنه تا به کسی وابسته نباش ، دوم مشتری که قطعاتش زیر 7000 هستن یعنی کارش بیش از یک ساعت طول نمیکشه که شما باید برای تعویض ریل قطعات و کالیبره کردن روی قطعات جدید حدودا 2 ساعت وقت صرف کنین. تازه قیمت مونتاژ بعضی کارگاهها به پدی 4-6 تومن هم میرسه، یعنی برای قطعات با تعداد پین پایین 6 و برای میکروها 4 تومن.
بازم میگم رو سفارشات بیرون حساب باز نکن. تا از بازار مطمعن نشدی هزینه های سنگین انجام نده.

ممنون دوست عزیز
اتفاقا من قبل مطرح کردن سوالم، دقیقا به رویه ای که شما فرمودین رسیده بودم (یعنی اول طراحی و ساخت نمونه و بازاریابی و بعد سفارش به غیر و درنهایت راه اندازی خط تولید برای گسترش کار و افزایش سود). ولی چون دیدم در تاپیک بحث شده بود که کار مونتاژ کار خوبیه و درآمدش بد نیست و یه عده ای وجود دارن که صرفا کارشون مونتاژه خواستم ببینم وضعیت درآمدیش به چه شکله؟

الان من چنتا سایت رو نگاه کردم روی 20 تومن و 25 تومن برای هر پد قیمت دادن! ولی شما 4 تا 6 تومن رو میگید. تازه من فکر میکنم اگر فقط سود خاصش رو بخوایم حساب کنیم با قیمت شما شاید پدی 3 تومن هم نشه! درصورتیکه من با قیمت روی سایتها قیاس کردم دیدم کار پرسودی باید باشه! حتی اگر سفارش کم هم باشه.

یه نکته ی دیگه هم اینه که طراحی و تولید و بازاریابی یک فرایند طولانی و شاید چند ساله باشه! من دنبال یک کار دم دستی هستم که امورات روزمره رو بگذرونم و در کنارش اون پروسه طراحی و تولید رو هم دنبال کنم .... خواستم ببینم مونتاژ میتونه این کار روتین و روزانه رو شامل بشه که حداقل یه درآمد بخور و نمیر ماهنه داشته باشیم؟!

mohammadne
23-04-2016, 20:38
حتی در مکانیزه ترین خطوط تولید هم یه جاهایی رو باید اپراتور مونتاژ و کنترل کنه، شما یه سرچی بزن ببین کی مونتاژ کار نیاز داره، میتونی پاره وقت کار کنی زمانی هم که وقتت ازاد بود محصول خودتو طراحی کن .