PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : جمع آوري پروژه هاي الكترونيك(غير میکرو)

aliAVR
24-12-2009, 23:06
سلام
دوستان این بخش رو فقط برای تمامي پروژه هاي الكترونيك به غير ميكرو می ذاریم و هیچ پست اضافی می خوایم نباش تمامی پروژه های مطرح شده در انجمن ها و پروژه های در سطح وب در این بخش قرار می گیره دوستان فقط در مورد پروژه توضیح بنویسید و یک عکس از شماتیک و.. هم بذارید خیلی بهتره لطفا روی سرور ما آپلود کنید اگر هم موفق نشدید لطفا روی سرور You can see links before reply آپلود کنید :wink:

arsalan681
25-12-2009, 13:39
البته بحث من بیشتر الکترونیک دیجیتال است و شاید مدارهایی که اشاره میشه به تنهایی اسم پروژه نداشته باشند ولی در پروژه های بزرگ قطعا کمک خواهند کرد
من در بحث Cmosو Nmos و bjt , BICMOS کار میکنم وکمتر به طراحی با IC های آماده میپردازم چون آی سی ها خودشون از ترانزیستور تشکیل شده اند پس بهتره که مدارهای اصولی را خوب یاد بگیریم

masoodhashemy
25-12-2009, 13:54
پروژه مدار تقسیم کننده
البته دوستان اصول است.
با سلام
بنا به درخواست یکی از عزیزان در سایت eca این مدار تقسیم کننده 2 عدد 4 بیتی بر هم رو طراحی کردم:

فرض کنید میخواهید 7 تقیسم بر 3 کنید:(درگوشی بگم حاصل 2 هست این رو فعلا به کسی نگو)
روند کار:

با خوردن اولین کلاک 3 با 0 جمع میشود. که میشود 3
آیا حاصل بزرگتر از 7 است؟ خیر - پس عملیات ادامه می یابد.
با خوردن دومین کلاک 3 با حاصل عملیات قبل (یعنی 3) جمع میشود. که میشود 6
آیا حاصل بزرگتر از 7 است؟ خیر - پس عملیات ادامه می یابد.
با خوردن سومین کلاک 3 با حاصل عملیات قبل (یعنی 6) جمع میشود. که میشود 9
آیا حاصل بزرگتر از 7 است؟ بله - پس عملیات تمام است.
خو ب چند بار خیر گفتیم؟ 2 بار
بار سوم که که عملیات با شکست روبرو شد باعث شد تغییری در نتیجه کار رخ ندهد این یعنی استفاده از شیفت رجیستر
این مداری که برای شما میگذارم مربوط به زمانی هست که خودم منطقی داشتم:

You can see links before reply

فقط به یک چیز دقت کن که شیفت رجیستر موقع روشن شدن ورودیهاش در حالت صفر هستد وگرنه اگر عدد دیگری باشد که تقسیم بهم میریزد.

یا علی

masoodhashemy
25-12-2009, 13:55
پروژه مدار شمارنده از 0 تا 99 و بر عكس
بنا به درخواست یکی از عزیزان در سایت eca این مدار رو طراحی کردم:(با proteus 7.6)
با عرض سلام
مدارى مى خواستم كه بتواند از 0 تا 99 و همچنین از 99 تا 0 بشمارد. البته باید از چیپ استفاده کنم. بهتر است از چیپ های زیر استفاده شود:
74LS190 يا 74LS193
جواب:
کارکرد مدار:

آیسی 74190 یک آیسی شمارنده BCD است یعنی تا 9 میشمارد سپس ریست شده و از 0 شروع به کار میکند.
لذا برای اینکه تا 99 بشماریم به 2 تا آیسی نیاز داریم.

آیسی 74190 قابلیت load اعداد را دارد به این صورت که با 0 کردن پایه PL عددی که بر روی پایه های D3D2D1D0 است را load میکند. پس اکر میخواهی عددی load نشود این پایه PL باید 1 منطقی باشد.
آیسی 74190 قابلیت شمارش صعودی و نزولی را دارد اگر پایه U/D را 0 کنیم صعودی میشمارد اگر 1 کنیم نزولی میشمارد.
گفتیم کانتر ما حداکثر تا 9 میشمارد با هر بار رسیدن به عدد 9 یک پالس بالارونده روی پایه RCO تولید میشود. بنایراین برای شمارش دهگان به این صورت عمل میکنیم:
هر وقت کانتر یکان تا 9 شمرد روی پایه rco پالس بالارونده تولید خواهد شد که این پالس را به عنوان کلاک به کانتر دهگان میدهیم به این ترتیب با رسیدن یکان یه 9 یکی به دهگان اضافه خواهد شد.

اما یک چیز مهم!
میدانیم وقتی شمارش از 00 شروع میشود این شمارش صعودی است یعنی همواره پایه U/D باید 0 باشد و وقتی به 99 رسید و خواست نزولی باشد باید همواره پایه U/D یک منطقی باشد. این چه چیزی را در ذهن می آورد؟
که میخواهیم دو حالت ذخیره شوند! یعنی استفاده از حافظه یعنی فلیپ فلاپ RS
لذا:
زمانی که کل کانتر به 00 برسد باید خروجی فلیپ فلاپ 0 باشد زمانی که به کل کانتر 99 برسد باید خروجی فلیپ فلاپ 1 باشد یعنی دیکد عدد 00 را به پایه R میدهیم و دیکد 99 را به پایه S فلیپ فلاپ میدهیم!

دوستان لینک را تصحیح کردم چون یک مشکل کوچک در مدار بود که کاملا رفع شد.

arsalan681
25-12-2009, 16:29
سلام
متنی را آماده کردم برای معرفی الکترونیک دیجیتال لطفا مطالعه کنید

arsalan681
11-01-2010, 16:05
دو تا led با دو تا ترانزیستور =فلاشر 1ثانیه ای

arsalan681
11-01-2010, 16:07
دانلود

arsalan681
11-01-2010, 16:09
آژير پليس

arsalan681
11-01-2010, 16:11
رقص نور پاندولي 6 کانال

arsalan681
11-01-2010, 16:12
مبدل ولتاژ 6 به 12 ولت مستقيم

arsalan681
11-01-2010, 16:13
منبع تغذیه 9 ولت

arsalan681
20-02-2010, 15:47
مدار انتظار مکالمه در اکثر تلفن هاي جديد بصورت استاندارد وجود دارد.ولي اغلب اوقات ما با تلفن هايي سر کار داريم که فاقد اين ويژگي مفيد مي باشند لذا دراينجا يک نمونه از اين گونه مدارات که بصورت بسيار ساده نيز طراحي گشته آورده شده است.از مزاياي اين مدار مي توان به عدم نياز به تغذيه مجزا(از طريق خط تلفن تغذيه مگيردد) تعداد قطعات بسيار کم که باعث کوچک شدن فضاي مورد نياز جهت نصب ميشود وبراحتي ميتوان مدار را در درون تلفن جاسازي نمود.

جهت قرار دادن تلفن در وضعيت انتظار مکالمه کافيست کليد موجود در مدار يکبار فشار دهيد وسپس گوشي را بگذاريد. جهت ادامه مکالمه فقط کافيست گوشي را مجددا برداريد.

lordhamed
25-04-2010, 21:58
ممنون دوستان
یک مدار امپلی فایر میخوام اگه کسی داره لطفا بده:o

arsalan681
25-04-2010, 22:47
ممنون دوستان
یک مدار امپلی فایر میخوام اگه کسی داره لطفا بده:o

یه pdf كه تقریبا نقشه تمام مدار های رایج amplifier رو داره .این فایل ۷۱صفحه است و حدود ۱۵۰ تا نقشه مدار را دارد (با ۱۵۰ آی سی متفاوت)

lordhamed
26-04-2010, 00:23
ممنون دوست عزیز
شاید اینجا جاش نباشه ولی اگه دارید تحلیل ac , dc یک ای سی رو میخوام
البته غیر از 741

lordhamed
26-04-2010, 00:30
یه pdf كه تقریبا نقشه تمام مدار های رایج amplifier رو داره .این فایل ۷۱صفحه است و حدود ۱۵۰ تا نقشه مدار را دارد (با ۱۵۰ آی سی متفاوت)

ممنون
ولی من یه مداری میخواستم که ای سی توش نباشه
یعنی با کمک ترانزیستور و قطعات دیگه مدار رو بسازم و در صورت نیاز بتونم تحلیلش کنم

arsalan681
26-04-2010, 00:58
به نظر من بهتر یه سرچ بزنی خیلی بهتر باشه چون مدار مورد نظرت رو می تونی به راحتی پیدا کنی که تعدادش هم کم نیست حتی فارسی سرچ کن

lordhamed
26-04-2010, 01:42
به نظر من بهتر یه سرچ بزنی خیلی بهتر باشه چون مدار مورد نظرت رو می تونی به راحتی پیدا کنی که تعدادش هم کم نیست حتی فارسی سرچ کن

ممنون
تحلیل ای سی چی ؟؟؟؟؟؟
دارید؟؟؟؟

arsalan681
26-04-2010, 11:54
ممنون
تحلیل ای سی چی ؟؟؟؟؟؟
دارید؟؟؟؟
دقیقا متوجه منظورتون نشدم؟

morteza_rk
26-04-2010, 13:42
سلام

من یه مدار میذارم که به تنهایی پروژه نیست ، ولی می تونه در مدارات بزرگتر بعنوان دریافت کننده ورودی استفاده بشه.

این یه مدار برای کی پد هست که بدون میکرو میشه ازش عدد گرفت. سعی می کنم طی چند روز آینده پروژه ی کاردانی خودمو هم بذارم که از همین کی پد توش استفاده کرده بودم. (اون موقع زیاد با میکرو آشنا نبودم)

البته تعداد مقاومت ها و دیویدهاش زیاده که می تونید بجای R1 تا R10 از یه مقامت آرایه ای استفاده کنید. با یکمی حوصله میشه یه pcb یه رو هم براش در آورد.

البته میشه از همون کی پدهای مرسوم هم استفاده کرد و به همون روش نرم افزاری که راش می ندازیم بصورت سخت افزاری هم راش بندازیم. ولی مدارش خیلی پیچیده هست و مقرون به صرفه نیست اما مداری که من گذاشتم ارزون در میاد و خیلی خیلی ساده تره.

دانلود شماتیک و شبیه سازی با پروتیوس (You can see links before reply)

lordhamed
26-04-2010, 23:02
دقیقا متوجه منظورتون نشدم؟

دوست عزیز من تحلیل ac , dc یک ای سی رو میخوام
البته غیر از ای سی 741
اگر دارید لطفا بدین استفاده کنیم

lordhamed
28-04-2010, 21:23
کسی نیست جواب بده؟؟؟؟؟؟
تحلیل ای سی کسی نداره

sina_expire
16-12-2010, 03:16
سلام محمد جان اگه برات امکان داره این فایل رو دوباره آپلود کن
cry::

armin_good41
17-06-2012, 22:07
با سلام یک مدار روشن کردن چراق 220 توسط برق تلفن تلفن همراه نقشه مدار راهنمایی کنید.

KHM
18-06-2012, 23:53
با سلام یک مدار روشن کردن چراق 220 توسط برق تلفن تلفن همراه نقشه مدار راهنمایی کنید.
رفیق میخوای با خود برق تلفن روشن کنی؟تلفن انقد جریانش پایینه که نمیتونی..اگه میشد که همه اینجوری لامپارو روشن میکرد و پول برق نمیدادن:د
ولی اگه منظورت کنترل کردنه خاموش و روشن شدن لامپه،اون قضیه اش میفرقه...اگه منظورت اینه بگو کمکت کنم

armin_good41
19-06-2012, 01:25
رفیق میخوای با خود برق تلفن روشن کنی؟تلفن انقد جریانش پایینه که نمیتونی..اگه میشد که همه اینجوری لامپارو روشن میکرد و پول برق نمیدادن:د
ولی اگه منظورت کنترل کردنه خاموش و روشن شدن لامپه،اون قضیه اش میفرقه...اگه منظورت اینه بگو کمکت کنم
سلام برای روشن کردن لامپ هر چی که باشه کمک کنید لطفا اگه میشه همراه مدار و قطعات

KHM
19-06-2012, 01:56
سلام برای روشن کردن لامپ هر چی که باشه کمک کنید لطفا اگه میشه همراه مدار و قطعات
رفیق من که نمیدونم میخوای چیکار کنی...ببین این به دردت میخوره؟؟؟
پروژه کنترل وسایل برقی با استفاده از خط تلفن - ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply)
این برای کنترل وسایل برقیه...
که البته با میکرو است ولی تو تو غیر میکرو ها درخواست زدی...
دقیقآ بگو منظورت چیه..

mrpmmm
19-08-2012, 22:33
سلام
اینم یک رله 5 آمپر با TIP41

این منفیه
دوستان مثبتش رو هم بزارن ( خیلی جاها بدرد میخوره ):wink:

M_GH
20-08-2012, 04:32
اینم از مثبتش با اندکی تفاوت:wink:
با اجازه این همون نقشه شما با یکمی تغییره:hi:

فقط نمدنم چرا تا 2.5 آمپر بیشتر نمیره!
(همینقدر هم بسه دگه!)

mrpmmm
20-08-2012, 09:53
اینم از مثبتش با اندکی تفاوت:wink:
با اجازه این همون نقشه شما با یکمی تغییره:hi:

فقط نمدنم چرا تا 2.5 آمپر بیشتر نمیره!
(همینقدر هم بسه دگه!)

سلام
فکر کنم یه مشکلی هست .
tip41 منفیه . شما مثبت گرفتی ازش ؟؟؟
الان بازش کردم . اینم منفیه که ... ولی جریانش بهتر از ماله منه ...
منم یه چیزی رو نمیفهمم ؟
tip41 تا 6 آمپر باید جواب بده . نمیدونم چرا اینقد افت جریان داریم ؟

M_GH
20-08-2012, 12:30
گمونم مشکل از جریان کم پایه بیس tip41 باشه
بعدشم اگه جریان بالا لازم داری خب از ماسفت استفاده کن

mrpmmm
20-08-2012, 12:55
گمونم مشکل از جریان کم پایه بیس tip41 باشه
بعدشم اگه جریان بالا لازم داری خب از ماسفت استفاده کن

چند تا مشکل داره ماسفت :
1 - بلد نیستم باهاش کار کنم ...:0013:
2 - یکم قیمتش گرونه
3 - یکم سوخت و سوزش بیشتر از ایناست .

جایی یا مقاله ای هست که ساختن سویچ رو آموزش بده ؟

mrpmmm
21-08-2012, 02:54
سلام
کسی میتونه شماتیک اینو برام بزاره ؟

You can see links before reply (You can see links before reply)

mohamadusefi
07-09-2012, 01:29
مبدل ولتاژ 6 به 12 ولت مستقيم

مرسی دوست عزیز از مدارت ، اما چند تا سوال پیش میاد

1-میزان جریان مدار چطوریه؟
2-ولتاژهای بیشترم میتونیم بهش بدیم و 2برابرشو بگیریم؟
نهایتا چه آمپری می تونیم ازش بگیریم؟:wink:

سپاس/.

mmojtabaa
21-05-2013, 13:04
سلام
فکر کنم یه مشکلی هست .
tip41 منفیه . شما مثبت گرفتی ازش ؟؟؟
الان بازش کردم . اینم منفیه که ... ولی جریانش بهتر از ماله منه ...
منم یه چیزی رو نمیفهمم ؟
tip41 تا 6 آمپر باید جواب بده . نمیدونم چرا اینقد افت جریان داریم ؟
خب از یه تی آی پی 42 استفاده کنید
که بیسشو باید از طریق یه ترانزیستور منفی فرمان بدین
مثل c945