PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : [سوال] دلم میخواد کارگاه الکترونیک راه اندازی کنم!

alamdar
13-10-2015, 11:04
سلام
من خانه ای دارم قدیمی که مناسب کارگاه الکترونیک است.
ایده خودم اینه که یک شرکت تولید مدار چاپی pcb راه اندازی کنم و سفارش تولید بگیرم و تولید کنم. اما چند سوال دارم:
1- شرکت های مربوطه از چه روشی برای تولید برد استفاده میکنند؟
2- حداقل سرمایه مورد نیاز برای شروع این کار چقدر است و چه تجهیزاتی باید خریداری شود؟
3- نیروی کار مورد نیاز چند نفر و با چه تخصصی میباشد؟

راستش برای شروع نمیخوام خیلی کار گسترده و عجیب و غریبی بکنم. در همین حد که بتونه خرج خودش رو دربیاره و من بیکار نباشم برام کافیه! چون هدف اصلی من اینه که بعدا بردهای کاربردی ای خودم طراحی کنم و همونارو تولید و به فروش برسونم، ولی فعلا تا به اون حد برسم و ایده و سرمایه و مدیریت لازم رو یاد بگیرم، سفارش بگیرم و برد برای دیگران بسازم!

بنظرتون طرز فکر درستی دارم یا دارم اشتباه فکر میکنم؟

همچنین اگر ایده ی دیگه ای درباره الکترونیک دارید که فکر میکنید بهتره و میتونه توی یک خانه مسکونی(و البته خالی) جواب بده راهنمایی کنید لطفا!

هم اکنون به یاری شما نیازمندیم!
یکی از میلیون ها جوان بیکار :(
:0013:

erfanjeddy
13-10-2015, 16:14
تولید برد در داخل شهر امکان پذیر نیست میان درشو تخته میکنن

alamdar
13-10-2015, 19:12
Are you sure؟
چرا؟ آلودگی؟ چه آلودگی؟

پس اینهمه مغازه و شرکت که ساخت pcb انجام میدن تو کجا اینکارو میکنن؟ خارج از شهر؟ (باور ناپذیره یکم!)

erfanjeddy
13-10-2015, 19:54
اونا کارگاهشون خارج از شهره مثلا تعدادیشون تو خاتون آباد جاده خاوران هستند.

erfanjeddy
13-10-2015, 19:59
حالا چرا pcb این همه کار میشه کرد

alamdar
13-10-2015, 21:56
چون من دوست دارم یه روز خودم برد طراحی کنم و بسازم و محصول با برند خودم درست کنم (آرزو که بر حوانان عیب نیست!)

برای همین pcb زدن در راستای همین هدفه و امروز pcb بقیه رو میزنم و فردا مال خودم رو!

چه پیشنهاد بهتری در زمینه الکترونیک هست؟

اونجا یه خونه 2.5 طبقه قدیمی جنوب تهرانه (البته توی منطقه مسکونی) ... چه کاری میشه توش کرد که به الکترونیک بخوره و خرج خودشو هم دربیاره و منو هم از اون هدف اصلیم دور نکنه؟

erfanjeddy
13-10-2015, 22:29
شما همونجا پشت میزتم میتونی کلی کار کنی.
ولی من تولید pcb زیاد از نزدیک دیدم واقعا کار سختیه.
شما میتونی طراحی کنی و بدی بسازن.
نرم افزار میتونه تو ایران آینده خوبی داشته باشه.خیلی جا داره

alamdar
13-10-2015, 22:44
قبول دارم ولی شما تو خونه بشینی واسه ناسا موشک طراحی کنی چون پشت کامپیوترت هستی و داخل اتاق خوابت تشریف داری، یک آدم الاف بیکار و بیعار حساب میشی!
اینکه حتما باید از خونه خارج بشی و بعدش وارد بشی نکته مهمیه! و البته تو محیط کاریت هم همش باید حرکت فیزیکی داشته باشی وگرنه کار حساب نمیشه!
الان گرفتی مطلب چیه؟

وگرنه منم دنبال حمالی نیستم، ولی دنبال یک چیزی هستم که ظاهرش کار باشه!

البته خودمم تولید فیزیکی رو بیشتر دوست دارم. وگرنه رشته ام کامپیوتره ولی دوس دارم یه محصول بسازم که وجود خارجی داشته باشه !!!

از طرفی یه خونه ای هست که افتاده، بنظرم بشه ازش استفاده مفیدی کرد!

erfanjeddy
13-10-2015, 22:51
والا نطر من با شما متفاوته. ولی کلا حرفم این بود که تو همون خونه هم کارهای دیگه ای هم میشه کرد.
مثلا ساخت ماشین آلات کوچیک، مثال بود فقط البته این

Hesam1984
13-10-2015, 23:29
قبول دارم ولی شما تو خونه بشینی واسه ناسا موشک طراحی کنی چون پشت کامپیوترت هستی و داخل اتاق خوابت تشریف داری، یک آدم الاف بیکار و بیعار حساب میشی!
اینکه حتما باید از خونه خارج بشی و بعدش وارد بشی نکته مهمیه! و البته تو محیط کاریت هم همش باید حرکت فیزیکی داشته باشی وگرنه کار حساب نمیشه!
الان گرفتی مطلب چیه؟

وگرنه منم دنبال حمالی نیستم، ولی دنبال یک چیزی هستم که ظاهرش کار باشه!

البته خودمم تولید فیزیکی رو بیشتر دوست دارم. وگرنه رشته ام کامپیوتره ولی دوس دارم یه محصول بسازم که وجود خارجی داشته باشه !!!

از طرفی یه خونه ای هست که افتاده، بنظرم بشه ازش استفاده مفیدی کرد!

دوست عزیز الان دوره زمونه کارهای فیزیکی صرف داره محدود به شاخه های خاص می شه، ایران یکمی عقب تر از بقیه هستش ولی شما به حرف های بی سر و ته و دخالت های اطرافیان اهمیت نده. یک مهندس هم وقتی می ره سر کار فقط یک مسیر از خونه تا محل کار رو بیرونه. اونجا هم می ره پشت کامپیوتر. شما اگر می خوای بدنت درست کار کنه می تونی ورزش کنی به جای اینکه در محیطی باشه که کار فیزیکی باشه.

alamdar
14-10-2015, 03:20
نه بابا من خودم ورزشکارم :)
منظورم این بود که والدین و خصوصا مادرها، علاقه خاصی دارن پسر رو از خونه بیرون کنن، بلکه بره دنبال کار و زندگیش! هرچقدرم بگی بابا مثلا من دارم مطالعه و تحقیق و پژوهش میکنم، یا مثلا دارم برنامه نویسی یا طراحی مدار میکنم و ...... میگن کو خروجی؟ نه فایده نداره! بری بیرون بیل بزنی بهتره!!

یه مشکل دیگه هم اینه اینجانب دوست ندارم زیر دست کسی باشم! یعنی بهتره بگم تحملش رو ندارم! وگرنه خودم توی یک وزارت خونه که خیلیا آرزوشونه شاغل بودم یک مدت. توی قسمت کنترل و ابزاردقیق هم بودم!! ولی دیدم واقعا هیچ کاری صورت نمیگیره، بعدشم یه زئیس نادون تر از خودت بالاسرت هست و دستورات مزخرف میده و ....
اومدم بیرون که واسه خودم کار کنم

چند بار تا مرز کار کردن توی شرکت های دانش بنیان با بچه های دانشجو هم رفتم چون از محیط دوستانه و به روزش خوشم میومد ولی دیدم بازم نمیتونم آقا بالاسر رو بپذیریم!

روحیه منم اینطوریه دیگه! اینم بیماری ماست! چون واقعا نمیتونم این مسئله رو بپذیرم و بعد 2 روز باهاش درگیر میشم!

البته برعکس، با زیردست ها بسیار سهل گیر و خوش برخوردم! کلا عقده رئیس بودن دارم من! از بچگی هم همینطوری بودم!

الان واسه همین میخوام یه کاری توی اون خونه راه بندازم که کسی بالاسرم نباشه و واسه خودم کار کنم! البته برخلاف حرف قبلم واقعا عقده head بدون ندارم و با مدیریت همسطح بیشتر حال میکنم ولی داشتن بالاسری برای خودم واسم غیرقابل تحمله واقعا!!

چکار میتونم راه بندازم توی اون خونه بنظرتون؟!! خسته شدم اینقدر از مادرم لفظ اینکه پاشو برو سر کار روشنیدم :(

erfanjeddy
14-10-2015, 04:03
میدونم چی میگی، ما هم ازین حرفا شنیدیم به اندازه کافی.
ولی روش کار مهندسی در کنار هم کار کردنو با هم ساختنه.
ببخشید سوال میکنم اگه دوست ندارید هم جواب ندید، ولی رشته تحصیلی و سنتونو میشه بدونیم؟

Hadi_ghr_e
14-10-2015, 04:26
سلام
قیمت و کیفیت pcb چینی به مراتب بهتر از ایرانیه
pcb چهار لایه برام زدن سانتی متر مربعی 64 تومن ایران. با هزینه گمرک و پست و غیره عرض کردم 64 تومن
اونوقت دولایه تو ایران میزنن 80 تومن
از فکر زدن پی سی بی بیا بیرون
مونتاژ بگیر
برد از طرف
قطعه و مونتاژ از شما
هم الکترونیکه که علاقته
هم کم هزینه هستش
هم اینکه اگه روزی به هر دلیلی بخوای تغییر شغل بدی ظرف دو سه روز کارگاهت رو با زیان کمتر از تولید pcb جمع میکنی
دسگاههای تولید pcb گرونن
اکثر کسانی که میگن pcb تولید میکنیم واقعیت نداره
الفا مدار در زیر زمین امجد 2 میلیارد داده دستگاه وارد کرده
داری ؟
بقیه هم که کارشون خوب نیست مگه کارت رو بسپارن چین اونم اگه تیراژت بالا باشه
من خودم بی واسطه و مستقیم از چین میخرم
فوق العاده خوش قول و با کیفیت بسیار بالاتر از ایران
خوش باشین

alamdar
14-10-2015, 10:44
میدونم چی میگی، ما هم ازین حرفا شنیدیم به اندازه کافی.
ولی روش کار مهندسی در کنار هم کار کردنو با هم ساختنه.
ببخشید سوال میکنم اگه دوست ندارید هم جواب ندید، ولی رشته تحصیلی و سنتونو میشه بدونیم؟

ای بابا برادر منو نمیشناسی
چند روز پیش سر طراحی مدار بحث میکردیم با هم :0013:

میگم راستی بازار FPGA تو ایران به نسبت میکرو چطور هست؟ چون من رشته ام کامپیوتره و قبلا درسشو پاس کردیم و وری لاگ و vhdl رو آشنایی دارم.

erfanjeddy
14-10-2015, 10:48
آهان یادم اومد شرمنده حواس ندارم که.
در مورد fpga تجربه ندارم.تا حالا هیچ کار جدی باهاش انجام ندادم

- - - Updated - - -

حقیقتش اینه که دوستمون هادی درست میگه دلم نیومد بزنم تو ذوقت ولی سرمایه بسیاااار زیادی میخواد

alamdar
14-10-2015, 13:05
سلام
pcb چهار لایه برام زدن سانتی متر مربعی 64 تومن ایران. با هزینه گمرک و پست و غیره عرض کردم 64 تومن
مونتاژ بگیر
برد از طرف
قطعه و مونتاژ از شما
هم الکترونیکه که علاقته
هم کم هزینه هستش
هم اینکه اگه روزی به هر دلیلی بخوای تغییر شغل بدی ظرف دو سه روز کارگاهت رو با زیان کمتر از تولید pcb جمع میکنی
دسگاههای تولید pcb گرونن
داری ؟
خوش باشین

سلام و تشکر از اینکه در بحث شرکت کردید

پس با این حساب این شرکت بیشتر از 80 تومن داره میزنه (آخه یکی از دوستان میگفت ارزونه نسبت به چین! سفارش چاپ PCB پی سی بی پردازش سبز هونام .:. Embedded Systems .:. esys.ir
(You can see links before reply))

خب کار مونتاژ رو یعنی تنهایی و بصورت دستی انجام بدم؟ یا منظورتون اینه از این دستگاه های مخصوص مونتاژ بخرم و مونتاژ کنم؟ (البته فکر کنم اون دستگاه ها مختص قطعات SMD باشن).

اگر منظورتون دستیه، یعنی روزی چنتا برد مونتاژ کنه آدم؟ اینکه بیگاریه و بعد یه ماه پدر آدم درمیاد؟ اصلا هزینه مونتاژ یک برد چقدره؟(یعنی چقدر بهم میدن بابت مونتاژ هر برد؟)

البته میدونم همه ی اینها بستگی داره ولی شما چنتا مثال بزنید تا اوضاع دستمون بیاد ... مثل همون مثال که واسه ساخت برد زدید.

بعدشم یک سوال اساسی پیش میاد!!! من قطعات رو از کجا بخرم؟ برم مستقیم از چین خرید کنم؟ یا از سایتهایی مثل ایجا؟ یا مغازه های جمهوری؟
اصلا باید قطعات رو بصورت عمده بخرم و داشته باشم، یا نه بابت هر پروژه برم قطعات مخصوص خودش رو بخرم؟

ضمنا، چرا کسی که برد میده چین واسش بسازه، نمیده همونجا مونتاژ هم کنن و برگرده؟ اینطوری که ارزونتر باید دربیاد؟

اصلا تیراژ سفارش به چین، یا بهتره بگم حداقل هزینه ی سفارش باید چقدر باشه تا صرفه اقتصادی داشته باشه به نسبت تولید در داخل؟

خود شما چطور با چینی ها کار میکنید؟ حضورا تشریف میبرید و مذاکره میکنید و قرارداد میبندید و جنس تحویل میگیرد؟ یا همه چیز اینترنتی و تلفنی؟

ببخشید سوالات خیلی زیاد شد ولی همش مهم بود واسم ...ممنون میشم راهنمایی مبسوط بفرمائید

Hadi_ghr_e
14-10-2015, 19:06
سلام مجدد
ارتباط تلفنی و اینترنتیه
برای خرید ازونجا یا کلا کار کردن با اونجا بهتره که اول یه مستر کارت برای خودتون دست وپا کنید
حواله از صرافی بصرفه نیست در طولانی مدت
مونتاژ در چین امکانش هست ولی تو گمرک ایران گیر میکنید
به این راحتیا اجازه وارد کردن برد کامل رو نمیدن و هزینش بالاست
یه دوستی دارم یه خط مونتاژ smd راه انداخته
البته دسگاهاش گرونه
سه شیفت در حال مونتاژ کار مشتریه
ایفون تصویری تابا رو اون برا شرکت تابا مونتاژ میکنه
تهران هستن کسانی که دسگاه گذاشتن برا مونتاژ
بعضی ها تا پینی 220 ریال قیمت میدن ولی قیمت واقعی نهایتا 100 ریاله
من 100 میگیرم
یه خط مونتاژ ارزون قیمت رو میتونی از اقای زمانی به شماره 09125607535 بخری
حدود 30 میلیون تومن
از این اقا هم میتونی اطلاعات دسگاه بگیری
وقتی با چینیا در مورد خرید دسگاه مونتاژ مذاکره میکردم بهم معرفیش کردن
سه مارک رو در ایران میفروشه و ایجنت این سه برند در ایرانه
09121616011
مغازشم امجد طبقه دومه
اسمش یادم نیست
خطش حدوده 100 میلیونه
تفاوت این دسگاها در امکانات و سرعت قطعه گذاری و تعداد هداشونه که هر چی تعداد بیشتره ستاپ دستگاه کمتر و سرعت بالاتره
گرونه یکمی قیمتاش
این اقا تو دفترش pcb میزنه برا من 78 تومن سانتی دو رو
البته من کار بشون ندادم تا حالا چون من کارام باید 2oz باشه مثل بعضی مادر بردای حرفهای کامپیوتر که اینا با این قیمتا نمیزنن
ایران نمیدونن oz چیه
بدا بحالمون
اس ام دی خودم دارم که از قیمت وارداتی الان برام ارزونتر افتاده
به روش خاصی خریدم
شخصی که کار رو برای مونتاژ میاره میتونه خودش قطعه رو اماده نه و شما فقط مونتاژ کنی
میتونی مثل من خدمات vip بدی و قطعه رو از قیمت بازار پایین تر بدی بهش که کار رو بگیری
هر چه متراژ کار pcb سفارش به چین بیشتر باشه قیمت بیشتر میشکنه
تو ایران 4 لایه خیلی گرونه و تغریبا فقط الفا مدار تولید داخل داره
من چین 25 ورق سفارش دادم و سانتی 64 تومن تموم شد
مسافرت و مراجعت حضوری نیاز نیست چون هزینه مسافرت و اقامت اونجا بالاست
باید نفر سالم و درست رو پیدا کنی و ازون به بعد خلاصی و قیمتت از کف ایران و امجد هم پایینتره
امجد ال ای دی اس ام دی 500 تومنه و گوانجوی چین همون ال ای دی 150 تومن
گمرگ ایران هم برای قطعاتی که تولید داخل نداریم 4 درصد و اونایی که تولید داخل داریم 30 درصده
کتاب گمرک توضیحات کامل داده در مورد تعرفه های گمرک
سایتایی مثل اینجا که فروشگاه دارن هم میتونن در مواقعی کار گشا باشن
اگه تعداد قطعاتی که نیاز دارین از عرف بیشتره تماس مستقیم با بخش فروش فروشگاه یا اقای زارعی بگیرین
تخفیف میدن
بازم اگه سوالی بود در خدمتم
وقت بخیر

Hadi_ghr_e
14-10-2015, 19:22
راستی کار طراحی پی سی بی هاتون رو بدین به اقای مهدی رحیمی

09192386133
تو کارش حرفه ای هستش ولی یکمی کم طاقته و کم حوصله
اینم ادرس سایت و نمونه کاراش

طراحی برد های مدار چاپی صنعتی (You can see links before reply)

اول جمع بندی و بعد تماس
خیلی اقاست
من که قبولش دارم گرچه هنوز باهاش کار نکردم
تا اونجایی که راه داره و رقابت اجازه میده کارتون رو بدین دست بچه های ایرانی
نون رو از سر سفره ایران نبریم بیرون بهتره

alamdar
14-10-2015, 19:56
سلام بر شما
ممنون دوست عزیز
واقعا توضیحاتتون عالی بود
دم شما گرم

ولی من خیلی تازه کارتر از این حرفام و اصلا بازار رو نمیشناسم و نمیدونم تو بازار ایران، تو حوزه الکترونیک چه کارهایی انجام میشه (البته بعضی هاش مثل طراحی و چاپ pcb، مونتاژ pcb، مونتاژ جعبه و کیس و ساخت محصول نهایی (مثلا گوشی های glx، یا همین آیفون تابا که خودتون گفتید و .... رو میدونم انجام میشه! البته کارایی مثل پروژه دانشجویی یا صنعتی هم شنیده ام انجام میشه(البته دقیق اطلاع ندارم چه پروژه هایی- در چه حدی و ...)، کار با led و تابلو روان و یا نورپردازی هم باز شنیدم صورت میگیره، و کارهایی در مورد رباتیک مثل ربات های تعقیب خط و .... همچنین پروژه هایی که گاها با FPGA انجام میشه (که اینم دقیق نمیدون چه پروژه هایی و در چه سطوحی هستش))

اما بیشتر از این بازار الکترونیک ایران رو نمیشناسم. نمیدونم کجاها اشباع هست؟ کجاها جا برای فعالیت داره؟
کجاها نیاز به سرمایه گذاری بالا؟ و کجاها نیاز به سرمایه گذاری پایینتر داره؟

کجا واسه ی استارت خوبه؟ کجا برای استارت توصیه نمیشه؟ (مثلا یکیش رو شما فرمودید که pcb واسه شروع توصیه نمیشه)

مثلا من دیدم جدیدا لامپ های led مد شده. توی اینترنت تصاویر نورپردازی با این لامپ هارو زیاد دیدم. البته برخی دوستان کارای تابلو روان و یا تلوزیون شهری انجام میدن که بنظرم اون بازار یکجورایی سمت اشباع رفته و زیاد جای کار نداره! اما برای بازار طراحی داخلی خونه ها، هتل ها و کافی شاپ ها و .... بنظرم جا برای کار باشه.
خصوصا آدم این led هارو با میکرو ترکیب کنه و کارهای جالبی ارائه بده (البته در حد ایده ذهنی هست و نمیدونم واقعا جواب بده یا نه). و یا یکجورایی led رو با صنایع دستی و زینتی قاطی کنه (گوشواره led هم تو اینترنت دیدم که این چینی ها تولید کردن!!) و یا از خود ال-ای-دی ها چیزای دکوری درست کنه و ....

الان دوست شما خط تولید SMD رو زده فقط؟ چون من دیدم ماشالا این سایت ها هم SMD هم DIP هم ترکیبی، هم تعمیرات، هم طراحی و چاپ برد و هم فروش قطعات، همه رو یکجا انجام میدن!!!

بعد مثلا یکی فقط خط تولید SMD بزنه، کسی میاد بهش کار بده؟ نمیگه من با اون شرکتها که تکمیل تر هستن کار کنم بهتره؟

این دوست شما خط تولیدش رو کجا زده؟ خونه؟ کارگاه؟ مغازه؟ و چقدر واسه خطش هزینه کرده؟ آیا خودش تنهاست یا کارمند یا کارگر هم داره؟ آخر سر ماهی چقدر واسش میمونه؟

آیا بازم ایده ی دیگه ای هست برای کار تو زمینه الکترونیک؟

من خودم بیشتر عشقم اینه یه چیزی طراحی کنم، بعد همونو تولید کنم و بفروشم (انصافا ایده های جالبی هم به سرم میزنه! مثلا در مورد همون LED ها یه ایده خیلی جالب دارم که اگر عملی باشه و تولید بشه واقعا میدونم پرفروش میشه). یا تو زمینه ربات ها ایده زیاد دارم.

ولی در کل بنظرم رسید اگر یه بالانس بین "یک کار روتین" و "یک کار خلاقانه" برقرار کنم بهتر باشه!

یعنی مثلا یه کار روتین مثل همین مونتاژ باشه، درکنارش واسه خودم طراحی هم بکنم و روی پروژه های خلاقانه هم کار کنم و اگر جداب داد، دیگه برد خودم رو تولید انبوه و مونتاژ کنم و بفروشم!

نمیدونم چقدر واقعی فکر میکنم و چقدر رویایی! خوشحال میشم بازم راهنمایی کنید و از تجربیاتتون در اختیار ما هم قرار بدید

یا علی

Hadi_ghr_e
14-10-2015, 22:58
سلام
همه رو یکجا انجام میدن چون اونا فقط واسطه هستن نه نفر اصلی
مقاومت اس ام دی دونه 30 ریال خوبه بدم خدمتتون؟
باید نفرات اصلی رو پیدا کرد یا بهشون نزدیک شد دوست عزیز
یکی از دوستام لامپ ال ای دی تولید میکنه و یه خط مونتاژ جوابگو نیست و میخواد خط دوم رو وارد کنه
قیمت همراه با کیفیت معمولا حرف اول رو میزنه
میتونی خدمات vip بدی
خط تولیدش داخل شهر قمه
ایده زیاده
شما باید خودت پیداش کنی چون من اگه داشته باشم اون ایده جدید رو حتما سعی میکنم زودتر از دیگران پیادش کنم
بالانس رو موافقم دوست من
دستگاههای زیادی هست که میشه تولید کرد
قصد داشتم در اینده روی توسعه bms کار کنم ولی واقعا وقتم پره
بهش فکر کن
شاید کارگشا باشه والبته اینده ی خوبی هم داره
مدتها پیش وقتی مردم از گوشیهای معمولی موبایل نسل قدیم استفاده میکردن من سعی میکردم جدیدترین ها رو داشته باشم
یادمه یه مرتبه رفتم و یه گوشی تاچ مقاومتی نوکیا خریدم
واقعا با کلاس بود چون اون موقع یادمه که تقریبا بین دوستام تنها کسی بودم که تاچ داشتم
سایزش بزرگ بود ولی نه به بزرگی گوشیهای الان
بعضی وقتا بعضی ها میگفتن چطور میتونی این گوشی بزرگ رو با خودت حمل کنی؟!
حالا من ازونا میپرسم که ایا هنوزم از گوشیهای کوچیک و بدن تاچ استفاده میکنین؟
فکر نمیکنم
تاچ لازمه ی یه گوشی شده مثل بلندگوی روی اون
فکر میکنم bms اینده خوبی داره
در موردش فکر کن دوست من
بهتر از همه خودت میتونی به خودت کمک کنی
اگه دنبال یه ایده ناب برای طراحی و تولید یه دستگاه جدید باشی حتما اون رو پیدا میکنی. البته این ممکنه دو سال طول بکشه همون طور که برای من همینقدر زمان برد
برات ارزوی موفقیت میکنم
اگه برای تامین قطعات به کمک من احتیاج پیدا کردی در خدمتتم
شب خوش

kamikazi
15-10-2015, 02:33
سلام بهترین راه حل ایده جدید تو این کار هستش مثلا در مورد بردهای خودم تقریبا 90 درصدش نمونه داخلی نداره پس منم که سوار به کارم
توصیه میکنم دنبال ایده ای باشی که کسی تو ایران دست توش نبرده یا تا بیاد دست ببره تو دو قدم جلوتر باشی

Hadi_ghr_e
15-10-2015, 11:50
موافقم

alamdar
15-10-2015, 14:23
نمیدونم چرا سایت هم با ما لج افتاده ... همش کلی مینویسم و موقع ارسال گیر میکنه و همش به باد میره!!

میخواستم ضمن تشکر، این رو عرض کنم که مشکل اساسی من بالانس کردن بین کار ثابت و روتین(حداقل برای استارت) و در کنارش کارهای نوآورانه و به اصطلاح R&D هستش!

البته مطمئن نیستم این تفکر چقدر درسته، ولی ، من میگم بیام یه کار ثابتی داشته باشم، مثل چاپ pcb و یا مونتاژ smd که اینها کارهای اپراتوری حساب میشه و وقت ذهنی! از آدم نمیگیره. و بعلاوه یک اندک درآمدی هم بالاخره داره دیگه؟ و صرف سمایه در گردش، و یا پس انداز برای پیاده سازی ایده های ناب میشه! و درکنارش کار تحقیق و توسعه ایده های ناب رو دنبال کنم! چون به قول خودتون از زمان کار روی ایده تا رسیدن به بازار یهو میبینی 2 سال طول کشیدش!

pcb رو که دوستان گفتن هزینه هاش میلیاردیه، و ضمنا توجیه اقتصادی هم گویا نداره و طرف میره چین و ارزونتر میزنه و .... (پس خذف میشه)
در مورد مونتاژ smd هم من اولش فکر میکردم 2 تا دستگاه pick&place و reflow ovne لازمه که بعد سرچ به همچین لیستی رسیدم :

در کل هر خط مونتاژ SMD از دستگاه های مونتاژ SMD زیر تشکیل گردیده است:

1- LOADER (You can see links before reply)
SCREEN PRINTER-2 (You can see links before reply)
SPI-3 (You can see links before reply)
4 -N/G CONVEYOR (You can see links before reply)
SMD MACHINE-5 (You can see links before reply)
CONVEYOR-6 (You can see links before reply)
AOI-7 (You can see links before reply)
REFLOW OVEN-8 (You can see links before reply)
AOI-9 (You can see links before reply)
UNLOADER-10 (You can see links before reply)
11- X-RAY
و اینطور که از این لیست برمیاد، گویا اینم همون هزینه های میلیاردی رو در بر داره!!!!!!!:(
آیا خط مونتاژ smd پیشنهادی شما منظور همین خط بود؟ سرمایه ای که مدنظر شما بود چقدر بود؟ و درآمد متصور که ازش پیش بینی میکردید چطور؟

شایدم شما پیشنهادتون از کار ثابت همون bms بود و نظر شما هم از smd تغییر کرد؟ ولی متاسفانه من از کار نصب و کلا از این جا به آنجا رفتن و سر و کله زدن با مشتری خرد بیزارم! چون روابط عمومی بالایی ندارم و کلا از دائم اینطرف و آنطرف شهر رفتن هم بدم میاید! (بالاخره روحیه فرد هم در انتخاب شغل باید درنظر گرفته بشه! پس اینم حذف میشه .....مگر اینکه نصب رو به کس دیگه بسپارم)

نمیدونم واقعا چه کنم! از بس این یکماهه بهش فکر کردم معزم داره میسوزه دیگه!
از اون بدتر اینکه بنظرم من راه درست تحقیق کردن رو هم بلد نیستم و اصلا از خودم نا امید شدم کلا:mrgreen:

Hadi_ghr_e
15-10-2015, 15:26
اینکه مغزت نزدیک به سوختنه نشون میده که راه رو درست میری تا حدودی
بازم به یه پروژه ناب فکر کن
تو همین خیالات و فکرهاست که جرقه یه پروژه ناب زده میشه
خط تولید ارزونتر برا اس ام دی هست
حدود 100 میلیون که عرض کردم خدمتت
من کار اصلیم ال پی جی هستش ولی به الکترونیک بسیار علاقه مندم و براش زیاد هزینه میکنم و البته ازین راه درامد هم دارم
هیچ تولید کننده یا کارخونه داری رو نمیشه پیدا کرد که خودش دست به نصب تولیداتش بزنه تا اونجایی که من تجربه دارم ودیدم مگه شرایطش خاص باشه مثلا مشکلات مالی یا جا انداختن محصولش و ...
میتونی گروهی جوان بیکار و با استعداد و صد البته با سلیقه دست و پا کنی و از صفر اموزش نصب دستگاهات رو بهشون بدی والبته که برات هزینه بره ولی در اینده جبران میشه این هزینه ها

Moh and des
15-10-2015, 17:38
تجربه ی من نشان میده برای اینکه دست یه هرکاری بزنید باید اول استانداردهای اون کار رو بشناسی،
حتی همین پشت اینترنت نشستن هم استانداردهایی داره که خیلی از ما رعایت نمی کنیم...
پیشنهاد من اینه که به هیچ عنوان سعی نکنید یک سری مطالب که روی اینترنت هست را جمع آوری و ترجمه کنید و تبدیلش کنید به یک محصول آش شل قلمکار و به عنوان مثلا محصول خلاقانه بیرون بدهید.
بلکه حتی الامکان در کلاس های آموزشی حضوری یک زمینه ی تخصصی را یاد بگیرید، بعد از دانسته های سر کلاس دست به محصول خلاقانه بزنید.

مشکل اصلی ما اینه که محصولاتمان را بر اساس کپی کاری و یک سری اطلاعات باد آورده اینترنتی درست می کنیم، بدون اینکه اصول و استانداردهای واقعی ساخت یک محصول را شناخته باشیم...و از قدیم هم گفتن باد آورده را باد می برد. و اتکا بیش از اندازه ما به اینترنت و رسانه بلانسبت شما ما را دارد به یک سری میمون و تقلید کار تبدیل می کند.

من خودم خیلی دوست دارم چیزهایی که درست می کنم تلفیقی از هنر و مهندسی باشه که در آن خلاقیت هم به کار رفته باشه ولی تا حالا موقعیتش پیش نیامده...حالا شما بگو چه هنری بلدی تا من راهنماییت کنم؟

alamdar
15-10-2015, 18:39
اینکه مغزت نزدیک به سوختنه نشون میده که راه رو درست میری تا حدودی
بازم به یه پروژه ناب فکر کن
تو همین خیالات و فکرهاست که جرقه یه پروژه ناب زده میشه
خط تولید ارزونتر برا اس ام دی هست
حدود 100 میلیون که عرض کردم خدمتت
من کار اصلیم ال پی جی هستش ولی به الکترونیک بسیار علاقه مندم و براش زیاد هزینه میکنم و البته ازین راه درامد هم دارم
هیچ تولید کننده یا کارخونه داری رو نمیشه پیدا کرد که خودش دست به نصب تولیداتش بزنه تا اونجایی که من تجربه دارم ودیدم مگه شرایطش خاص باشه مثلا مشکلات مالی یا جا انداختن محصولش و ...
میتونی گروهی جوان بیکار و با استعداد و صد البته با سلیقه دست و پا کنی و از صفر اموزش نصب دستگاهات رو بهشون بدی والبته که برات هزینه بره ولی در اینده جبران میشه این هزینه ها

سلام
بله درسته ...یادم رفته بود ... اصلا حال و خوش درستی ندارم اینقدر که اینطرف و اونطرف بحث میکنم و مطلب میخونم!

اون خط 30 تومنی که فرمودید، چقدر میتونه درآمد زایی داشته باشه؟ چند نفر نیرو لازم داره؟ یکنفره میتونم یا نیاز به کمک هست؟

در مورد bms ، کجاهاش رو خودم انجام بدم؟
احتمالا طراحی برد و بازاریابی، درسته؟
چون ساخت pcb و احتمالا مونتاژ که باید بیرون سفارش بدم، نصب هم که به قول شما باید نیرو جدا بگیرم (و اصلا فکر نکنم عقلانی و یا شدنی باشه یکنفر تنهایی صفر تا صد کارو انجام بده) . برای تجهیزاتی مثل محفظه دستگاه هم باید باز برم سفارش قالب بدم؟ یا باید بگردم یه چیز آماده پیدا کنم و سعی کنم مدار خودم رو بهش بخورونم؟

بعد اونوقت حدودا هر دستگاه واسه من چقدر درمیاد؟ و من برای نصبش چقدر میگیرم؟ اصلا بازار کار داره تو ایران؟ کسی سفارش میده؟

من توی این برنامه های تلوزیون چند بار دیدم عکس اداره دولتی رو انداختن توی شب، چراغها تا صبح روشنه! و برای کسی هم مهم نیست!

البته پدر خودمم کارمنده ولی تو وزارت خونه انها، من دیدم این bms پیاده شده!

آیا غیر دولت هم میشه مشتری خصوصی واسش پیدا کرد؟ خصوصا که الانم هنوز پول انرژی پایینه و شاید واسه خیلی از مردم مهم نیست!
مردم فقیز هم که کلا کم مصرفند و پولشون زیاد نیست و هزینه واسه این چیزا نمیکنن!
پولدارا هم که دیگه بدتر!

بنظرم این یه طرح خوبیه واسه زمانی که مثلا دولت میگه سال بعد میخوایم 50% یا 100% گرون کنیم! بعد یهو بازار این قضیه داغ میشه! و البته بعد چند سال دوباره مردم به قیمت جدید عادت میکنن و بازارش میخوابه!! (البته اینها همش نظریات بی پایه و اساس منه :mrgreen:)

من بیشتر نظرم روی همون خط تولید 30 تومنی هست ... البته اگر دچار ضرر نشم و به قول شما 3 شیفته بشه کار کرد (البته ما یک شیفت کار میکنیم ولی منظورم اینه بازارش رو به راه باشه).

هرچند مشکل من اینه که همین الانشم 60-70 تومن این خانه رو رهن میکنن!!! ولی من با زور نگهش داشتم که خیر سرم کارگاهش کنم!!!
حالا باز برم 30 تومن دیگه هم از بابام با زووور! بگیرم، اگر شکست بخورم و جواب نده دیگه باید برم کارتون حواب بشم!!!

ولی اگر جواب بده میچسبم به کار و درآمدم رو هزینه ی اون ایده های ناب خواهم کرد و کارو گسترش میدم ........

خدا به حق امام حسین همه جوانان بیکار رو به کاری که عشقش رو دارن برسونه .... ان شاءالله

alamdar
15-10-2015, 18:51
تجربه ی من نشان میده برای اینکه دست یه هرکاری بزنید باید اول استانداردهای اون کار رو بشناسی،
حتی همین پشت اینترنت نشستن هم استانداردهایی داره که خیلی از ما رعایت نمی کنیم...
پیشنهاد من اینه که به هیچ عنوان سعی نکنید یک سری مطالب که روی اینترنت هست را جمع آوری و ترجمه کنید و تبدیلش کنید به یک محصول آش شل قلمکار و به عنوان مثلا محصول خلاقانه بیرون بدهید.
بلکه حتی الامکان در کلاس های آموزشی حضوری یک زمینه ی تخصصی را یاد بگیرید، بعد از دانسته های سر کلاس دست به محصول خلاقانه بزنید.

مشکل اصلی ما اینه که محصولاتمان را بر اساس کپی کاری و یک سری اطلاعات باد آورده اینترنتی درست می کنیم، بدون اینکه اصول و استانداردهای واقعی ساخت یک محصول را شناخته باشیم...و از قدیم هم گفتن باد آورده را باد می برد. و اتکا بیش از اندازه ما به اینترنت و رسانه بلانسبت شما ما را دارد به یک سری میمون و تقلید کار تبدیل می کند.

من خودم خیلی دوست دارم چیزهایی که درست می کنم تلفیقی از هنر و مهندسی باشه که در آن خلاقیت هم به کار رفته باشه ولی تا حالا موقعیتش پیش نیامده...حالا شما بگو چه هنری بلدی تا من راهنماییت کنم؟

سلام
کاملا حرف شمارو قبول دارم. اتفاقا من خودم رشته ام کامپیوتر هست، ولی چون به الکترونیک هم علاقه دارم و اصلا این دو تا رو، یکی میدونم، بیشتر دوست دارم این زمینه فعالیت کنم. و البته من فیلم کلاس های الکترونیک دانشگاه شریف رو هم دانلود کردم و نگاه کردم چون دلم میخواست اصولی یاد بگیرم و الکترونیک رو خوب درک کنم و به قول شما فقط کپی کاری نکنم!

همچنین فیلم های آموزشی AVR , ARM , altium و همچنین سایتها و مطالب آموزشی و خلاصه هرچیز مفیدی بدستم میرسه رو مطالعه میکنم. AVR ها رو توی پروتئوس و ARM رو با برد دیسکاوری که دارم تست عملی هم میکنم. و خلاصه یک چیزایی از برنامه نویسی میکرو یاد گرفته ام. یه چیزایی هم در مورد نحوه اینترفیس کردن و کشیدن شماتیک و بعدشم ساخت pcb . البته تا حالا کار عملی نکرده ام ولی به زودی تصمیمش رو دارم!

دیگه اینکه ارشد من هوش مصنوعی هست و پردازش تصویر و بینایی ماشین. اینکه وارد الکترونیک شدم 2 تا دلیل اصلی داشت. یکی اینکه به پیاده سازی سخت افزاری شبکه های عصبی علاقه مند شدم و بنظرم به زودی این معماری 8086 منسوخ میشه و کامپیوتر هایی فوق العاده توانمند تر و کلا متفاوت تری رو در آینده خواهیم دید. و دلم میخواست از این غافله عقب نباشم.

بعدشم اینکه من واسه پیاده سازی همون هوش مصنوعی هم، مثلا چه روی دوربین، مثلا دوربین پلیس، چه روی انواع ربات ها، نیاز داشتم سخت افزار کار رو هم خودم بسازم چون تیون شده و کانفیگ اختصاصی شده واسه کار مورد نظر باشه.... خلاصه هرچی دانش الکترونیکم بره بالاتر بعدا تو هوش هم به شدت به کارم میاد!

خلاصه این شد که اومدم به این سمت. و البته از اول به ساخت محصول فزیکی قابل لمس خیلی علاقه داشتم (برنامه های کامپیوتر همش مجازیه و خوشم نمیاد!!!).

ببخشید طولانی شد ولی فکر کنم کامل هنرهام رو!!! گفتم :)

Hadi_ghr_e
15-10-2015, 19:47
سلام مجدد
امضای یکی از دوستان رو دیدم که نوشته بود کسی که تا بحال شکست نخورده پیداست هیچ تلاشی نکرده
شما به تنهایی نمیونی صفر تا صد دسگاه رو به تنهایی انجام بدی
به عنوان مثال برای طراحی جعبه باید با یه مهندس طراح صنعتی همکاری کنی دوست من
اموزش اولین قدمه
راه طولانیه عزیزم
با اقای زمانی تماس بگیر و ازش راهنمایی بگیر
فکر نکنم اون دستگاه بتونه سه شیفت کار کنه
یکی از مشتریام که کار تولید انجام میده به شدت دنباله تکمیل این پروژست
نمونه های خارجی واقعا قیمت بالایی دارن
مصرف عمومی هم داره
تو خونه ها
یه کنترلر هوشمند کامله
انشاالله همه هموطنامون خوشبخت و راضی از کار و درامدشون باشن
رشته منم حقوقه
البته تهسیلات دانشگاهی کامپیوتر هم دارم منتها حتی نتونستم به فوق دیپلم تو این رشته برسم
زندگی و مشغله بهم اجازه نداد
ساخت دسگاه مونتاژ smd با کارایی بالا هم ایده خوبیه وحتما ارزانتر از نمنه خارجی خواهد بود.
خودت باید ایدت رو پیدا کنی
فکر میکنم تجربه کار تولیدی و حضور در بازار رو نداری که اینقدر موضوع برات مبهمه
تحقیق و اموزش زیر دست اساتید موفق کمکت میکنه
نرم افزار نویسی هم خوبه
میتونی نرم افزار دستگاههای تولیدی خودت رو بنویسی و سخت افزار رو به اهل فن بسپاری.
خلاصه اینکه صفر تا صد گردن شما نیست برادر
منم یه ادمم
شاید اشتباه میکنم
خودت باید به یه قطعیت و نتیجه درست برسی دوست من
موفق باشی

alamdar
15-10-2015, 20:25
ممنون دوست عزیز

نه منم اصلا توان سه شیفت کارکردن رو ندارم، فقط خواستم بگم اگر سه شیفت کار میکنه پس حتما بازارش خوبه؟؟

و در مورد خط 30 تومنی هم میخواستم ببینم اگر همون یه شیفت کار کنه ماهی چقدر درآمد داره .... که فکر کنم در جریان جزئیات دیگه نباشید؟(اگر هستید بگید جای دوری نمیره)

در مورد دوستانی هم که معرفی کردید ممنون ... ولی میخوام قبلش تا میشه از اینترنت اطلاعات بگیرم که با این دوستان بحثهای کمی تخصصی تر انجام بدم و خلاصه مهره هامون بیخودی نسوزن!! بذارم وقتی تصمیم گرفتم، در مورد تصمیمم و بطور قطعی تر و جزئی تر راهنمایی بگیرم تا اونارم خسته نکنم

alamdar
15-10-2015, 22:35
راستی مونتاژ قطعات dip اوضاعش چطوره؟
فکر کنم اونایی که اینکارو میکنن حداقل 7-8 نفر نیرو دارن که اینکارو انجام میدن! وگرنه یکنفر مگه روزی چنتا dip میتونه لحیم کنه؟ کسی با این تعداد کم هم که سفارش نمده! درست میگم؟

فقط یه چیزی واسم سواله! بچه هایی توی سایت هستن که مثلا میگن من برای مشتری 10 تا برد فلان زدم! یا من هفته ای 50 تا برد میزنم و .... و البته از روش های لمینت یا اتو هم استفاده میکنن و خانگی کار میکنن! این دوستان دقیقا چه کار میکنن؟ پروژه دانشجویی میگیرن؟ یا نه با شرکتی چیزی کار میکنن؟ مثلا شرکت سفارش های تعداد پائین رو میده به این دوستان؟

همیشه واسم سوال بود که خلاصه این بچه ها روش کاریشون چطوریه!
و البته درآمدشون چطوریه؟!!!!

Hadi_ghr_e
15-10-2015, 23:38
اگه با لمینت یا اتو میزنن حتما یه روست
دو رو دستی بسیار سخته و اگه متالیزه باشه غیر ممکنه
اگه کار بگیری و یه شیفت هم بزنی درامدش احتمالا راضیت میکنه
با این حجم سرمایه گذاری نباید خیلی توقع داشته باشی
دیپ رو معمولا بدن دستگاه ودستی مونتاژ میکنن
با وان قلع هم لحیمش میکنن
از زمانی هم که قلع گرون شده خود مونتاژ کارا میسازنش با ترکیب فلزات
شما کل قطعات برد دیپ رو روش میچینی و کف برد رو وارد دان قلع میکنی و همه ی پایه ها یکجا لحیم میشن
اون روشا قدیمیه
الان اس ام دی رو بورسه چون حجم دسگاه برد و کلا متریال و مواد تشکیل دهندش کمه و منابع دیرتر تموم میشن
از معضلات دنیای امروز کم شدن منابع روی کره زمینه

Moh and des
16-10-2015, 10:37
سلام
کاملا حرف شمارو قبول دارم. اتفاقا من خودم رشته ام کامپیوتر هست، ولی چون به الکترونیک هم علاقه دارم و اصلا این دو تا رو، یکی میدونم، بیشتر دوست دارم این زمینه فعالیت کنم. و البته من فیلم کلاس های الکترونیک دانشگاه شریف رو هم دانلود کردم و نگاه کردم چون دلم میخواست اصولی یاد بگیرم و الکترونیک رو خوب درک کنم و به قول شما فقط کپی کاری نکنم!

همچنین فیلم های آموزشی AVR , ARM , altium و همچنین سایتها و مطالب آموزشی و خلاصه هرچیز مفیدی بدستم میرسه رو مطالعه میکنم. AVR ها رو توی پروتئوس و ARM رو با برد دیسکاوری که دارم تست عملی هم میکنم. و خلاصه یک چیزایی از برنامه نویسی میکرو یاد گرفته ام. یه چیزایی هم در مورد نحوه اینترفیس کردن و کشیدن شماتیک و بعدشم ساخت pcb . البته تا حالا کار عملی نکرده ام ولی به زودی تصمیمش رو دارم!

دیگه اینکه ارشد من هوش مصنوعی هست و پردازش تصویر و بینایی ماشین. اینکه وارد الکترونیک شدم 2 تا دلیل اصلی داشت. یکی اینکه به پیاده سازی سخت افزاری شبکه های عصبی علاقه مند شدم و بنظرم به زودی این معماری 8086 منسوخ میشه و کامپیوتر هایی فوق العاده توانمند تر و کلا متفاوت تری رو در آینده خواهیم دید. و دلم میخواست از این غافله عقب نباشم.

بعدشم اینکه من واسه پیاده سازی همون هوش مصنوعی هم، مثلا چه روی دوربین، مثلا دوربین پلیس، چه روی انواع ربات ها، نیاز داشتم سخت افزار کار رو هم خودم بسازم چون تیون شده و کانفیگ اختصاصی شده واسه کار مورد نظر باشه.... خلاصه هرچی دانش الکترونیکم بره بالاتر بعدا تو هوش هم به شدت به کارم میاد!

خلاصه این شد که اومدم به این سمت. و البته از اول به ساخت محصول فزیکی قابل لمس خیلی علاقه داشتم (برنامه های کامپیوتر همش مجازیه و خوشم نمیاد!!!).

ببخشید طولانی شد ولی فکر کنم کامل هنرهام رو!!! گفتم :)

این فیلم های آموزشی هم که گفتی جزو همون اطلاعات باد آورده ای هست که باد می بره...شما سعی کن هر چیزی می خوای اصولی یاد بگیری در کلاس های فنی حرفه ای،یا این موسسات خصوصی معتبر یاد بگیری...حتی الان کلاس های دانشگاهی هم چون فقط درگیر یک سری محاسبات و فرمول تئوری میکنند خیلی فایده نداره.

بعدشم منظورم از هنر واقعا هنر بود، یعنی طراحی یا موسیقی یا دیجیتال آرت و...

alamdar
16-10-2015, 12:24
دوست عزیز کلاس الکی و اصولی چیه دیگه ... مهم اینه شما کد بزنی، run کنی و درست اجرا بشه دیگه! و البته کد کپی نکرده باشی و خط به خطش رو فهمیده باشی!

شما کلاس های میکرو avr دانشگاه همدان رو، از روی سایت مکتب خونه 2-3 جلسه دانلود کن ببین. بنظر من که عملیه!

تازه من کلاس های میکرو دانشگاه کرنل آمریکا رو هم دارم نگاه میکنم. همه پروژه های عملی هستش!

در مورد هنر، هنر خاصی ندارم!!! ولی شما پیشنهاداتت رو بده دریغ نکن ...ما هم نتونستیم فردا روزی کسی میاد میخونه شاید استفاده برد!

Hadi_ghr_e
16-10-2015, 20:10
آقای جهانشاهی
02133328291
09192122740
زنگ زدی بگو اقای قربانی شماره داد
بگو دی وی دی اموزش avr , xmega ,analog رو میخوام
اگه با این دی وی دیا یک ماهه استاد این میکروها نشدی برا من بفرستش بگو پولشو بزنم به حسابت
قیمتاش هم خیلی پایینه
اموزشای استاد کی نژاده
من حقوق دان با این سی دی ها با میکرو شروع کردم
پشیمون نمیشی دوست من

Moh and des
17-10-2015, 12:31
دوست عزیز کلاس الکی و اصولی چیه دیگه ... مهم اینه شما کد بزنی، run کنی و درست اجرا بشه دیگه! و البته کد کپی نکرده باشی و خط به خطش رو فهمیده باشی!

شما کلاس های میکرو avr دانشگاه همدان رو، از روی سایت مکتب خونه 2-3 جلسه دانلود کن ببین. بنظر من که عملیه!

تازه من کلاس های میکرو دانشگاه کرنل آمریکا رو هم دارم نگاه میکنم. همه پروژه های عملی هستش!

در مورد هنر، هنر خاصی ندارم!!! ولی شما پیشنهاداتت رو بده دریغ نکن ...ما هم نتونستیم فردا روزی کسی میاد میخونه شاید استفاده برد!

من از روی تجربه خودم دارم میگم، شاید شما هم مثل گذشته های من دنبال این هستی که یک سری پروژه آماده و ویدیو از اینترنت یا حتی بعضی از این پکیج ها گیر بیاری و سعی کنی ازش سر در بیاری و با وصله و پینه یک کد یا پروژه از خودت درست کنی...
اما این روش را الان من کاملا غلط و غیر اصولی میدانم چون فقط یک سری اطلاعات پراکنده و گیج کننده در ذهن خودت انباشته می کنی. شما در درجه اول حتما سعی کن در کلاس های حضوری معتبر شرکت کنی، بعد برو سراغ این پکیج ها و اینترنت.

یک اشتباه بزرگ هم که نباید مرتکب شد، انباشته کردن اطلاعات بیهوده در مغز است که جلوی خلاقیت را می گیره و انسان را دچار توهم می کند.

الان مثلا این برد های پایلوت کوادکوپتر اگر بتوانی با هزینه کم تر از بازار تولید کنی خیلی جواب میده، یا یک سری ربات هایی که بتواند کارهای خاص انجام بدهد به عنوان اسباب بازی یا واقعی ،با استفاده از همین هوش مصنوعی و بینایی ماشین.البته همه این ها باز برمیگرده که مشابه آن در بازار موجود نباشه یا قیمتش به صرفه در بیاد.

alamdar
17-10-2015, 14:06
آقای جهانشاهی
02133328291
09192122740
زنگ زدی بگو اقای قربانی شماره داد
بگو دی وی دی اموزش avr , xmega ,analog رو میخوام
اگه با این دی وی دیا یک ماهه استاد این میکروها نشدی برا من بفرستش بگو پولشو بزنم به حسابت
قیمتاش هم خیلی پایینه
اموزشای استاد کی نژاده
من حقوق دان با این سی دی ها با میکرو شروع کردم
پشیمون نمیشی دوست من

ممنون دوست من ولی من میکروهای avr و حتی arm رو هم یاد گرفتم! یعنی میتونم الان با این میکرو ها پروژه بسازم ... منتهی بحث من سر این بود که چه پروژه و یا بهتره بگم چه استراتژی کاری تو ایران جواب میده!

وگرنه من الان به قول دوستمون 100 تا کواد روتور هم از صفر تا صد خودم طراحی کنم و بسازم! وقتی انواع اقسام نمونه های چینی در بازار هست با قیمت های پایین، کیه که بیاد از من بخره؟!

مگر اینکه به قول دوستمون یه قابلیت خاصی داشته باشه .

کلا این راه یعنی حدود حداقل یکسال کار بدون درآمد، تا اینکه محصول تولید و روانه بازار بشه ...... من دلم میخواست در کنارش یه کار ثابت روتین هم داشتم که درآمد ماهانه داشت و از دید دیگران!! من در این یکسال همچنان بیکار محسوب نمیشدم!!!

اصلا شاید کلا بیخیال تولید شدم و رفتم این یکسال رو توی یک شرکت کار کردم و حقوق هم گرفتم و درکنارش وقت آزادم رو روی چنین پروژه هایی گذشتم و هروقت به نتیجه رسیدم از اون شرکت میام بیرون و محصول خودم رو تولید میکنم و میفروشم!!

ولی مشکل من اینه تا حالا توی شرکتی کار نکردم و نمیدونم ساعت کاری چطوره؟ کار مفید چقدره؟ آیا هر روز نیاز به یادگیری چیزای جدید هست؟ یا نه یک کاری هست که بعد مثلا 2-3 ماه روتین و تکراری میشه و آدم فکرش برای پروژه خودش آزاده؟

alamdar
17-10-2015, 14:14
من از روی تجربه خودم دارم میگم، شاید شما هم مثل گذشته های من دنبال این هستی که یک سری پروژه آماده و ویدیو از اینترنت یا حتی بعضی از این پکیج ها گیر بیاری و سعی کنی ازش سر در بیاری و با وصله و پینه یک کد یا پروژه از خودت درست کنی...
اما این روش را الان من کاملا غلط و غیر اصولی میدانم چون فقط یک سری اطلاعات پراکنده و گیج کننده در ذهن خودت انباشته می کنی. شما در درجه اول حتما سعی کن در کلاس های حضوری معتبر شرکت کنی، بعد برو سراغ این پکیج ها و اینترنت.

یک اشتباه بزرگ هم که نباید مرتکب شد، انباشته کردن اطلاعات بیهوده در مغز است که جلوی خلاقیت را می گیره و انسان را دچار توهم می کند.

الان مثلا این برد های پایلوت کوادکوپتر اگر بتوانی با هزینه کم تر از بازار تولید کنی خیلی جواب میده، یا یک سری ربات هایی که بتواند کارهای خاص انجام بدهد به عنوان اسباب بازی یا واقعی ،با استفاده از همین هوش مصنوعی و بینایی ماشین.البته همه این ها باز برمیگرده که مشابه آن در بازار موجود نباشه یا قیمتش به صرفه در بیاد.

حرف شما درسته و منم قبول دارم و هیچوقت دنبال کپی کاری نبودم. ولی به قول معروف، نباید چرخ رو از ابتدا اختراع کرد!
آدم باید کارهای موجود رو ببینه، و مهمتر اینکه کاملا بفهمه، بعد اگر ایده ی بهتری به سرش زد، خب بهینه سازی میکنه، اگر نه استفاده میکنه، چه ایرادی داره؟
اصلا فلسفه open source که دنیا داره به سمتش میره همینه(حتی شنیدم مایکروسافت هم (بزرگترین انحصار طلب دنیا) ویندوز 10 رو رایگان کرده؟!) )

در مورد هنر که گفته بودین هم، یاد پرینتر ها و اسکترهای سه بعدی افتادم!!!!!!!! الان ماشاءالله هنر فقط در استفاده از کامپیوتره!!! و این هنر رو بلد باشی دیگه همه هنرهای عالم رو بلدی!

ولی یکسوالی که هرچی گشتم جوابی واسش پیدا نکردم، این بود که استفاده تجاری از این پرینترها چطور میتونه باشه؟ فکر میکنم فقط در ساخت نمونه اولیه، و یا ابزار خیلی اص و شخصی شده(مثلا یه پای مصنوعی برای یک فرد خاص) به کار بره و توجیه اقتصادی داشته باشه! و یا مثلا دیدم بعضیا صورت و بدن طرف رو اسکن میکنن و مجسمه ازش میسازن!

مثلا همین پلتفرم کواد که فرمودین، بنظرم شاید با پرینتر 3 بعدی جواب بده! چون مثلا ما مگر چنتا کواد میخوایم بفروشیم؟(100؟ 1000؟ 10000؟ بیشتر که نمیفروشیم؟!!)
فکر کنم با این تیراژ پرینتر سه بعدی بصرفته تر از قالب سازی و تزریق پلاستیک باشه؟؟؟؟؟؟؟؟

البته یقین ندارم و در حال تحقیقم ولی کسی اطلاعات خاصی در این زمینه نداره متاسفانه!

sarab1
17-10-2015, 17:05
واقعیت اینه که به نظر اینجانب باید بدونه که برای چه کاری ساخته شده:

1-میتونه سرمایه گذار طرح باشه و مدیریت کارخونه و فروش و کلا همه چی رو در اختیار داشته باشه
2- مدیریت مجموعه مهندسان و بخش تحقیق و توسعه رو در اختیار داشته باشه
3-تخصص در یک زمینه خاص ،یا حداکثر توی 2 مورد خیلی قوی تر باشه

1-خب اگه سرمایه داشته باشه به نظر من بره کلاس های مدیریت صنعتی رو بگذرونه و دنبال جذب ایده های برتر توی همایش ها و استارت آپ ها و ... باشه وبعدش دنبال جذب نیرو وبعدشم بیاد کار تولید رو شروع کنه
2-اگر مدیر تحقیق و توسعه میخواهد باشه ،بره اطلاعات کلی در زمینه طراحی های شرکت رو بایستی داشته باشه و کمی ایده پردازی هم بد نیست! ( و البته در بعضی شرکت های با دانش فنی بالا مدیر این بخش باید حرفه تخصصی محصول مورد نظر در دست طراحی رو باید داشته باشه)
3-اگر صرفا میخواهد به عنوان یه مهندس معمولی هم کار کنه میتونه با پیدا کردن کمی تخصص های معمولی نه خاص بره برای شرکت های مختلف محصول طراحی کنه البته میتونه قوی هم کار کنه و بره تخصص خاصی رو کسب کنه و با تخصص خیلی بالا شروع به همکاری کنه

در آخر هم اینکه اگه کسی میخواهد همه کار های بالا رو خودش انجام بده ،یا باید شرکتش کوچیک باشه و محصول با تکنولوژی خیلی بالایی نخواهد تولید کنه و یا اینکه 10 سال بشینه همه چیز رو مطالعه کنه و بعدش ...:018:
ولی توصیه ام اینه که ببینید توی چه زمینه ای بیشتر توانایی و امکانات و تخصص دارید وارد همون موضوع بشید،
برای مثال من خیلی افرادی رو میشناسم که دانش فنی دارن اما سرمایه برای شروع ندارن و از طرفی هستن کسانی که سرمایه دارن ولی نمیتونن افراد دارای تخصص رو پیدا کنن و نمی تونن از سرمایشون استفاده خوب بکنن،،
شایدم بعضی ها فکر میکنن که چون خودشون دانش فنی ندارن نمیتونن به دیگران اعتماد کنن که ...خدای نکرده سرمایشون از دست شون بره

در کل بنده با تجربه های چندین ساله خودم بهترین راه رو توی این میبینم که دنبال جذب تخصص های مختلف از رشته های مختلف باشید، مطمئن باشید خیلی زیاد میتویند از این افراد پیدا کنید...

Moh and des
18-10-2015, 13:02
حرف شما درسته و منم قبول دارم و هیچوقت دنبال کپی کاری نبودم. ولی به قول معروف، نباید چرخ رو از ابتدا اختراع کرد!
آدم باید کارهای موجود رو ببینه، و مهمتر اینکه کاملا بفهمه، بعد اگر ایده ی بهتری به سرش زد، خب بهینه سازی میکنه، اگر نه استفاده میکنه، چه ایرادی داره؟
اصلا فلسفه open source که دنیا داره به سمتش میره همینه(حتی شنیدم مایکروسافت هم (بزرگترین انحصار طلب دنیا) ویندوز 10 رو رایگان کرده؟!) )

در مورد هنر که گفته بودین هم، یاد پرینتر ها و اسکترهای سه بعدی افتادم!!!!!!!! الان ماشاءالله هنر فقط در استفاده از کامپیوتره!!! و این هنر رو بلد باشی دیگه همه هنرهای عالم رو بلدی!

ولی یکسوالی که هرچی گشتم جوابی واسش پیدا نکردم، این بود که استفاده تجاری از این پرینترها چطور میتونه باشه؟ فکر میکنم فقط در ساخت نمونه اولیه، و یا ابزار خیلی اص و شخصی شده(مثلا یه پای مصنوعی برای یک فرد خاص) به کار بره و توجیه اقتصادی داشته باشه! و یا مثلا دیدم بعضیا صورت و بدن طرف رو اسکن میکنن و مجسمه ازش میسازن!

مثلا همین پلتفرم کواد که فرمودین، بنظرم شاید با پرینتر 3 بعدی جواب بده! چون مثلا ما مگر چنتا کواد میخوایم بفروشیم؟(100؟ 1000؟ 10000؟ بیشتر که نمیفروشیم؟!!)
فکر کنم با این تیراژ پرینتر سه بعدی بصرفته تر از قالب سازی و تزریق پلاستیک باشه؟؟؟؟؟؟؟؟

البته یقین ندارم و در حال تحقیقم ولی کسی اطلاعات خاصی در این زمینه نداره متاسفانه!

پرینتر سه بعدی خیلی زمان بر هست اما هزینه اش تقریبا به صرفه ست، برای کارهای سفارشی نه عمده مناسبه...
البته برای تولید کردن هرچیزی در این مملکت باید بیشتر از 2 تا دست و پا داشته باشید، مثلا فکر کنم 8 تا دست و پا کافی باشه، که 2 تاش هم برای مبارزه با مافیای واردات استفاده بشه،و بقیه هم برای غلبه بر موانع موجود..:018:
یاد یک موضوع خنده دار افتادم که یک بنده خدایی نمی دونم کارش به کجا رسیده بود که فکر درست کردن قبر الکترونیک افتاده بود در مشهد:
اینم لینکش (You can see links before reply A%A9-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%AF%D8%B1)

Hadi_ghr_e
18-10-2015, 13:18
همیشه راههایی هست
باید تلاش کرد

M137587
04-05-2018, 20:40
سلام عزیز من می خوام برای تولید لامپ ال ای دی pcb بزنم میتونی کمکم کنی از کجا و چجوری بگیرم ارزون تر دربیاد ؟؟ گفتی تو چین ارزون تره ؟؟حالا چطوری واردات کنم ؟؟

M137587
04-05-2018, 20:51
سلام عزیز من می خوام برای تولید لامپ ال ای دی pcb بزنم میتونی کمکم کنی از کجا و چجوری بگیرم ارزون تر دربیاد ؟؟ گفتی تو چین ارزون تره ؟؟حالا چطوری واردات کنم ؟؟

سلام
مونتاژ بگیر
برد از طرف
قطعه و مونتاژ از شما
هم الکترونیکه که علاقته
هم کم هزینه هستش
دسگاههای تولید pcb گرونن
داری ؟
خوش باشین

مهندس میتونی شماره ای ایمیلی چیزی از خودت بدی ؟میخوام کار مونتاژ بدم بیرون مشاوره نیاز دارم ممنون