PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نصب Qt 5 روی رسپری پای ( رسپین نسخه ی جسی )

aminta
10-10-2015, 22:10
سلام خدمت دوستان

نسخه 5 qt را روی رسپری (سیستم عامل رسپین نسخه جسی) نصب کنید!
اینم روشش :

sudo apt-get install qt5-default

sudo apt-get install qtcreator

sudo apt-get install build-essential g++ cmake

بعد از نصب نیاز هست برید توی qtcreator منوی tools->options و قسمت build و یک سری برنامه ها مثل GCC,Cmake,qmake را باید به کیوت شناساند

تنها نکته این هست که این نسخه با صفحه welcome مشکل داره پس شما با این دستور در ترمینال کیوت کریتور را ران کنید

qtcreator -noload Welcome

آپدیت! :0013:

هنگام نصب با این دستورکتابخانه های OpenGL را نصب کنید :

sudo apt-get install mesa-common-dev

این لینک ها هم مفیدند :

QtonPi (You can see links before reply)

qt5-and-the-raspberry-pi (You can see links before reply)

Install_Qt_5_on_Ubuntu
(You can see links before reply)
و در پایان در نسخه ی آخر کیوت (غیرتجاریش)، چارت هم اضافه شده منتها با این روش هنوز نسخه 5.7 نصب نمی کنه و باید سورس این ورژن از کیوت را برای رسپری کامپایل کرد!

همچنین روش کانفیگ کیوتی کریتور را در پست 14 میتونید ببینید.(البته میتونید کامپایلر گفته شده در اون روش تغییر بدید و با g++ کامپایل کنید که بستگی به خودتون داره)

موفق باشید :hi:

dariush_ab
10-10-2015, 22:28
سلام خدمت دوستان

نمیدونم میدونید یا نه ولی چند وقتی هست که سایت رسپری نسخه ای جدید از سیستم عامل دبین را برای رسپری برای دانلود قرار داده به نام دبین جسی => دانلود از اینجا (You can see links before reply)
تغییرات زیادی کرده در این حد که دان نکنید از دستتون رفته :018: :

تغییرات در جسی (You can see links before reply)

خوب خبر خوب اینکه حالا خیلی راحت در این ایمیج می تونید نسخه 5 qt را روی رسپری نصب کنید!

اینم روشش :

sudo apt-get install qt5-default

sudo apt-get install qtcreator

بعد از نصب نیاز هست برید توی qtcreator منوی tools->options و قسمت build و یک سری برنامه ها مثل GCC,Cmake,qmake را باید به کیوت شناساند

تنها نکته این هست که این نسخه با صفحه welcome مشکل داره پس شما با این دستور در ترمینال کیوت کریتور را ران کنید

qtcreator -noload Welcome

موفق باشید :hi:

خبر خیلی خوبی بود.
پس بالاخره دبین 8 رو هم گذاشتن.:mrgreen:
ممنون بابت اطلاع رسانی:wink:

mrm
11-10-2015, 19:43
تنها مشکل jessie به نظرم حجم وحشتناک اون هست.5گیگ !!؟؟
البته قرار هست یه نسخه lite هم اضافه بشه البته "به زودی"

aminta
11-10-2015, 22:02
تنها مشکل jessie به نظرم حجم وحشتناک اون هست.5گیگ !!؟؟
البته قرار هست یه نسخه lite هم اضافه بشه البته "به زودی"
4.2 گیگه ولی خوب office و کلی چیز دیگه روشه !
به نظرم از نظر حجم مناسبه فوقش آدم یک ۱۶ گیگ میزاره!
کاش Mate هم نسخه بعدیش میومد من میرفتم روی اون کار میکردم :0013:

dariush_ab
11-10-2015, 22:15
4.2 گیگه ولی خوب office و کلی چیز دیگه روشه !
به نظرم از نظر حجم مناسبه فوقش آدم یک ۱۶ گیگ میزاره!
کاش Mate هم نسخه بعدیش میومد من میرفتم روی اون کار میکردم :0013:
بله همینطوره. الان حافظه کمتر از 16 دیگه نمیصرفه برای خرید.
فکرنکنم میت بیاد. کلا اینها روی دبین کار میکنن و دبین هم چیزی کم نداره.
ایمجهای رزبین خیلی روش کار میشه ولی شما میتونین اکثر اونها روی میت که از ظاهر گرافیکیش خوشتون میاد پیاده کنید.
این رو هم بدونید که میت سنگین تره و برای 8 هسته ای ها پیشنهاد میشه.

mihman
19-02-2016, 12:10
سلام.
آقا 2 تا سوال مبتدی :
1- از کجا میشه فهمید که نسخه رسپبین نصب شده روی رسپبری چیه؟؟؟؟مثلا از کجا میشه فهمید الان روی رسپبری جسی نصبه یا چیز دیگه
2-آیا راهی هست که برنامه qt را روی pc دانلود کرد و بعد اونو با فلش مموری به رسپبری انتقال داد و بعد نصبش کرد؟؟؟

ببخشید که خیلی مبتدی بود!!!!!!!!
با تشکر

dariush_ab
19-02-2016, 12:38
سلام.
آقا 2 تا سوال مبتدی :
1- از کجا میشه فهمید که نسخه رسپبین نصب شده روی رسپبری چیه؟؟؟؟مثلا از کجا میشه فهمید الان روی رسپبری جسی نصبه یا چیز دیگه
2-آیا راهی هست که برنامه qt را روی pc دانلود کرد و بعد اونو با فلش مموری به رسپبری انتقال داد و بعد نصبش کرد؟؟؟

ببخشید که خیلی مبتدی بود!!!!!!!!
با تشکر
سلام.
1-
cat /etc/debian_version
2- نه به اون شکلی که فکر می کنید. سورس کیوت رو می تونید بگیرید و بعد کراس کامپایل کنید.
موفق باشید.

mihman
19-02-2016, 12:55
ممنون از جوابتون
ورژن 7.8 بود.جسی ورژن 8 میشه دیگه؟؟؟؟

dariush_ab
19-02-2016, 16:40
ممنون از جوابتون
ورژن 7.8 بود.جسی ورژن 8 میشه دیگه؟؟؟؟
خواهش میکنم.
بله 8 جسی است و الان آخرین نسخه 8.3 است.

mihman
25-02-2016, 19:32
سلام.بالاخره با کمک دوستان خوبم جناب aminta و dariush_ab (You can see links before reply) تونستم qt را نصب کنم!!!(خب مبتدی هستم دیگه!!!)
جناب aminta میشه تنظیمات مورد نیاز qt را برامون یخورده توضیح بدین؟؟؟؟مثلا "
ک سری برنامه ها مثل GCC,Cmake,qmake را باید به کیوت شناساند" یعنی چی دقیقا؟؟؟؟

اگه بتونید یه مثال ساده هم برامون بزنید ممنون میشم

aminta
27-02-2016, 19:18
سلام
این پست ببینید شاید بهتر متوجه بشید کلا باید محل gcc و cmake و ... بهش گفت که اگه اشتباه نکنم اکثرا تو همون پوشه /user/bin هست.
کانفیگ کیوت (You can see links before reply)
اگه متوجه نشید صبر کنید تا چهارشنبه یک آموزش از کانفیگش با عکس میسازم میزارم
یک مثالم به درد بخورم میگردم روش ران میکنم کنارش میزارم البته خود کیوت که نصب میشه یک سری مثال همراهش نصب میشه که تو قسمت example قابل مشاهده است.

mihman
29-02-2016, 22:38
سلام
این پست ببینید شاید بهتر متوجه بشید کلا باید محل gcc و cmake و ... بهش گفت که اگه اشتباه نکنم اکثرا تو همون پوشه /user/bin هست.
کانفیگ کیوت (You can see links before reply)
اگه متوجه نشید صبر کنید تا چهارشنبه یک آموزش از کانفیگش با عکس میسازم میزارم
یک مثالم به درد بخورم میگردم روش ران میکنم کنارش میزارم البته خود کیوت که نصب میشه یک سری مثال همراهش نصب میشه که تو قسمت example قابل مشاهده است.

سلام.آقا من بی صبرانه منتظر آموزش شما می مانم
با تشکر

mihman
13-03-2016, 14:18
سلام بر همه
جناب aminta ما بی صبرانه منتظر آموزش های شما هستیم
با تشکر

aminta
13-03-2016, 15:29
9136
9137
9138
9139 (You can see links before reply)
5q.jpg (You can see links before reply)
6q.jpg (You can see links before reply)
7q.jpg (You can see links before reply)
8q.jpg (You can see links before reply)
9q.jpg
(You can see links before reply)
................................
سلام
شرمنده دیر شد قبل اینکه پست بزارید میخواستم آپلود کنم ولی نشد
نمیدونم چرا نمیشه عکسا را نشون داد فقط لینک attach را میزاره ii998) فایل بیشتر از ۱۴۵ کیلوبایتم نمیزاره اپلود کنم :( قبلا اینقدر مزخرف بود آیا ؟
اینم کل عکسا در یک فایل rar که روی pico -file آپلود کردم :
QT-rar (You can see links before reply)

چنتا نکته
1.مرحله 7 تموم شد یکبار ok کنید ببندید دوباره باز کنید و در هر مرحله هم apply بزنید
2.روش نصب qt 4 قبلا گفته شده بود میخواستن :

sudo apt-get install qt4-dev-tools libqt4-dev libqt4-core libqt4-gui qt-sdk qt4-demos

3.من چون روی رسپری نصب کرده بودم اینو روی کوبی ۲ تست کردم ولی تا آنجا که یادم میاد فرقی نداشت کانفیگش اگه تفاوتی دیدی عکس بزارید

4.مثالش میخواسم uart خوندن باشه ولی چون خودم رفتم سراغ پایتون دیگه وقت نکردم این کارو دنبال کنم ولی ویدیوهای آموزشیش تو یو.تیوب هست
مثال تتریس هم ماله پکیجه qt4-demo هست حواستون باشه!
شما میتونید مثالهای برای ۵ اشو دانلود کنید
5.پیشرفت هممون یکی از آرزو هامون باشه در سال جدید :gop:
ایشالله موفق باشید :hi:

aminlezgi
14-03-2016, 18:07
سلام
میشه از مثالهای qt5.5 که روی ubuntu تو سیستم کامپیوتر نصب هستش کراس کامپایل کنم و روی بردم که qt4.8 رو نصب دارم اجرا کنم ؟
برد و ایمیجی که استفاده میکنم کوبی برد a20 هست و ایمیج کوبیک.

- - - Updated - - -

میخوام از پورت سریال استفاده کنم کهارسال و دریافت دیتا داشته باشم.

aminta
14-03-2016, 21:42
سلام
والا من در زمینه کراس کامپایل اطلاعات چندانی ندارم احتمالا آقای عباسی نژاد بهتر بدونند
ولی به نظرم شما برنامشو با ۴ تو اوبونتو بنویس فایلشو کپی کن تو کوبی و اونجا با qmake و ... کامپایل کن باسه کوبی
کراس کامپایل شنیدم دردسر زیاد داره برا همین من نرفتم دنبالش باید toolchain مخصوصشو گیر بیاری و ....

dariush_ab
15-03-2016, 16:25
سلام.
در حالت کراس کامپایل شما برنامه رو در کامپیوتر خودتون می نویسید و بعد میزنید اجرا خودش روی برد کپی میشود و اجرا. نیازی به کپی دستی نیست.

aminta
08-08-2016, 13:25
سلام چند وقت پیش که داشتم Qt 5 روی رسپری ۳ نصب کردم با خودم گفتم چنتا مورد دیگه به این پست اضافه کنم و کاملش کنم برای همین پست اولو آپدیت کردم.

Caspian1361
10-10-2016, 16:11
سلام چند وقت پیش که داشتم Qt 5 روی رسپری ۳ نصب کردم با خودم گفتم چنتا مورد دیگه به این پست اضافه کنم و کاملش کنم برای همین پست اولو آپدیت کردم.

سلام و تشکر بابت آموزش مفیدتون
من QT5 رو روی Pi3 نصب کردم در قسمت QT version زیر Auto detect عبارت زیر اومده
QT5.3.2 (qt5) /usr/lib/arm-linuxbgnueabihf/qt5/bin/qmake
که یه علامت تعجب تو دایره قرمز کنارشه
این مشکلی نداره؟

من با VNC دارم دسکتاپ رو می بینم و می خوام با QT کار کنم ولی کیبرد همه جا درسته ولی داخل QT کاراکترهای کیبرد جابجا شده و غلط تایپ میشه. چه کار کنم؟

aminta
12-10-2016, 12:39
QT5.3.2 (qt5) /usr/lib/arm-linuxbgnueabihf/qt5/bin/qmake
که یه علامت تعجب تو دایره قرمز کنارشه
این مشکلی نداره؟

من با VNC دارم دسکتاپ رو می بینم و می خوام با QT کار کنم ولی کیبرد همه جا درسته ولی داخل QT کاراکترهای کیبرد جابجا شده و غلط تایپ میشه. چه کار کنم؟

اگه کامپایل میشه که مشکلی نداره ولی ممکنه کیت درست تنظیم نباشه یک عکس بزارین تا بیشتر معلوم بشه
بله VNC مشکل داره از xrdp استفاده کنید.

ua741
21-10-2016, 20:50
سلام
من میخوام توی رزبین و با استفاده از QT به بانک اطلاعاتی sqlite وصل بشم، ولی موقع کامپایل ارور زیر رو میده
cannot call member function 'void QSqlDatabase::set database name(const QString)' without object

Mcloren
01-11-2016, 09:33
سلام من یک مدتی هست ازین برد های رزبری پای خریدم می خواستم یک محیط گرافیکی با قابلیت پخش آهنگ و دوربین ازین حرفا درست کنم با کدوم نرم افزارا کار کنم که بتونم براحتی کار کنم برنامه نویسی کنم ترجیحا اگه بشه با لبتاپ برنامه نویسی کنم بعد انتقالش بدم بدم به رزبری پای. اگه بتونه کسی کمکم کنه ممنون میشم

dariush_ab
02-11-2016, 22:54
سلام من یک مدتی هست ازین برد های رزبری پای خریدم می خواستم یک محیط گرافیکی با قابلیت پخش آهنگ و دوربین ازین حرفا درست کنم با کدوم نرم افزارا کار کنم که بتونم براحتی کار کنم برنامه نویسی کنم ترجیحا اگه بشه با لبتاپ برنامه نویسی کنم بعد انتقالش بدم بدم به رزبری پای. اگه بتونه کسی کمکم کنه ممنون میشم
سلام.
این کار را میشود با کیوت انجام داد ولی به این راحتی ها نیست!
شما فقط برای یک نرم افزار گرافیکی که بتونه آهنگ پخش کنه باید تو هر نرم افزاری چند صد خط برنامه بنویسید.
در کل امکانش هست ولی نیازمند تلاش و تحقیق فراوان است.
موفق باشید.

alireza.vb6
17-12-2016, 22:12
سلام
من کیوتی رو با روشی که گفتین روی رسپری نصب کردم و میخام با Canvas3d کار کنم ولی موقعه اجرا اررور زیر رو میده
qrc:/main.qml:4 (qrc:/main.qml:4) module "QtCanvas3D" is not installed

لطفا راهنماییم کنید

aminta
18-12-2016, 09:59
سلام
این روش همه ی پکیج های کیوت را نصب نمیکنه فقط اصلیاش هست
برای چیزهایی مثل این باید پکیجشو پیدا کنی و نصب کنی
فک کنم sql اینطوری بود پکیج جداگانه داشت
اگه پکیجش نباشه فک کنم مجبورید سورس کیوت رو کامپایل کنید

alireza.vb6
21-12-2016, 14:00
سلام
این روش همه ی پکیج های کیوت را نصب نمیکنه فقط اصلیاش هست
برای چیزهایی مثل این باید پکیجشو پیدا کنی و نصب کنی
فک کنم sql اینطوری بود پکیج جداگانه داشت
اگه پکیجش نباشه فک کنم مجبورید سورس کیوت رو کامپایل کنید

سلام ممنون از جوابتون یک سوال دیگه داشتم
یه برنامه نوشتم و همه مراحل تستشم روی رسپری انجام دادم درست کار میکنه تغییراتی روی پروژه بوجود اومد که قرار شد روی برد دیگری غیر رسپری کار تحویل بشه از نوع arm برد جدید اطلاع زیادی ندارم ولی تا این حد میدونم که روی آن لینوکس نصب شده و اینترفیس تاچ نیز دارد بنظرتون برنامه ای که روی رسپری تست شده روی برد جدید نیز کار میکنه یا نیاز به تغییرات در مراحل کامپایل هست.

aminta
21-12-2016, 20:06
احتمالش هست ورژن کیوت قابل نصب روی برد جدید پایین تر از این باشه که باهاش نوشتین
یا حتی فقط کیوت 4 پکیجاش موجود باشه

dariush_ab
22-12-2016, 00:11
سلام ممنون از جوابتون یک سوال دیگه داشتم
یه برنامه نوشتم و همه مراحل تستشم روی رسپری انجام دادم درست کار میکنه تغییراتی روی پروژه بوجود اومد که قرار شد روی برد دیگری غیر رسپری کار تحویل بشه از نوع arm برد جدید اطلاع زیادی ندارم ولی تا این حد میدونم که روی آن لینوکس نصب شده و اینترفیس تاچ نیز دارد بنظرتون برنامه ای که روی رسپری تست شده روی برد جدید نیز کار میکنه یا نیاز به تغییرات در مراحل کامپایل هست.
سلام.
خود برنامه تفاوت چندانی نمیکنه ولی برای خود کیوت باید روی اون برد نصب کنید که در حالت کراس کامپایل متفاوت است. چه بردی است؟

alireza.vb6
14-01-2017, 15:35
سلام
یه پروژه با qml کار کردم روی راسپبری سرعت پایینی داره بعضی مواقع هنگ میکنه در حد چند ثانیه ورنگ صفحه کلا می پاشه و برنامه رو میبندم باز صفحه درست نمیشه و باید ریستارت کنم مشکل از کجای کاره؟ احتمالش هست راسپری از راسبپری باشه؟ موقع اجرا cpu vروی 30تا 40 درصد میره و رم هم به این شکل افزایش داره

dariush_ab
14-01-2017, 18:35
سلام
یه پروژه با qml کار کردم روی راسپبری سرعت پایینی داره بعضی مواقع هنگ میکنه در حد چند ثانیه ورنگ صفحه کلا می پاشه و برنامه رو میبندم باز صفحه درست نمیشه و باید ریستارت کنم مشکل از کجای کاره؟ احتمالش هست راسپری از راسبپری باشه؟ موقع اجرا cpu vروی 30تا 40 درصد میره و رم هم به این شکل افزایش داره
سلام.
حافظه gpu رو افزایش بدید ببینید آیا فرقی میکنه یا نه.
من مثالهای qml کیوت رو با نسخه 5.7 تست کردم خوب کار میکنه. همون کراس کامپایل که فیلمش رو گذاشتم و به زودی در سایت میذاریم.
در ضمن توجه کنید که رزبری EGL on X رو ساپورت نمیکنه و بیشتر مشکل شما از همینجاست. باید با framebuffer کار کنید.

alireza.vb6
14-01-2017, 21:32
سپاسگذارم
gpu رو هم افزایش دادم متاصفانه تغییری حاصل نشد
منظور از
EGL on X و framebuffer رو راهنمایی میکنید چی هست؟

dariush_ab
15-01-2017, 09:41
سپاسگذارم
gpu رو هم افزایش دادم متاصفانه تغییری حاصل نشد
منظور از
EGL on X و framebuffer رو راهنمایی میکنید چی هست؟

خواهش میکنم.
کیوت میتونه در حالتهای مختلف اجرا بشه. در این مورد (You can see links before reply)کیوت داره روی FRAMEBUFFER اجرا میشه و در این مورد (You can see links before reply) روی X Windowing System لینوکس.
برنامه های qt quick and qml برای اجرا نیاز به OPENGLES2 دارند. حال رزبری پای این رو فقط در مد FRAMEBUFFER ساپورت میکنه. پس شما بایستی ار کراس کامپایل استفاده کنید.
البته دقت کنید که درحالت FRAMEBUFFER کیوت MULTI WINDOW رو ساپورت نمیکنه.