PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : [آموزش] آموزش لینوکس برای رزبری پای آماده شد.

dariush_ab
20-09-2015, 14:52
با سلام خدمت دوستان.
به لطف خدا و حمایتهای خوب شما دوستان و البته درخواستهای مکرر و فراوان :alc: اولین آموزش فارسی لینوکس و رزبری پای آماده شد.
در این آموزش اصول اولیه برای شروع و راه اندازیهای اولیه به شکل بسیار کامل و کاربردی گفته شده و شما می توانید به خوبی با این آموزش استارت کار رو بزنید.
در این آموزش به بسیاری از سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.
برای خرید این مجموعه اینجا (You can see links before reply)کلیک کنید.
You can see links before reply
این آموزش در 40 بخش و زمان 7 ساعت تقدیم شما دوستان عزیز می شود.زمانبندی آموزش را می توانید در زیر ملاحظه کنید.

Name

Times
Minute

1.IntroductionToRaspberryPi

4:05

2.RaspberryPiOSes

4:35

3.ImagingToolWindows

8:28

4.RecoverSDWindows

7:03

5.ImagingToolLinuxGUI

8:55

6.ImagingToolLinuxTerminal

31:27

7.RecoverSDLinux

19:30

8.ImagingToolMacGUI

14:08

9.ImagingToolMacTerminal

7:25

10.RecoverSDMac

13:36

11.NOOBSInstall

6:51

12.USB2SerialWindows

18:12

13.USB2SerialLinux

10:00

14.USB2SerialMac

12:05

15.SSHWindows

14:52

16.SCPWindows

8:30

17.SSHLinux

11:00

18.SCPLinux

14:13

19.SSHMac

8:42

20.SCPMac

7:05

21.XServerWindows

7:34

22.XServerLinux

6:51

23.XServerMac

7:10

24.RaspiConfigScript

20:02

25.RaspiConfigMenu

19:37

26.VNCWindows

7:42

27.VNCLinux

6:18

28.VNCMac

6:52

29.AutostartVNC

5:13

30.AutostartVNCScript

7:00

31.StaticIP

7:25

32.WirelessConfiguration

8:56

33.CameraUsage

7:55

34.USBCamera

8:10

35.NASConfiguration

20:00

36.LinuxSambaClient

7:35

37.MacSambaClient

4:10

38.AccessWindowsFiles

13:45

39.InstallPrinter

12:58

40.InstallKodi

4:51

You can see links before reply

و سرفصلهای فارسی هم به شکل زیر هستند:
1- معرفی برد رزبری پای
2- معرفی سیستم عامل های رزبری
3- نحوه انتقال یک ایمج به حافظه میکرو اس دی در ویندوز
4- بازگرداندن حافظه میکرو اس دی به حالت اول در ویندوز
5- نحوه انتقال یک ایمج به حافظه میکرو اس دی در لینوکس و نرم افزارگرافیکی
6- نحوه انتقال یک ایمج به حافظه میکرو اس دی در لینوکس از طریق خط فرمان
7- بازگرداندن حافظه میکرو اس دی به حالت اول در لینوکس
8- نحوه انتقال یک ایمج به حافظه میکرو اس دی در مکینتاش و نرم افزارگرافیکی
9- نحوه انتقال یک ایمج به حافظه میکرو اس دی در مکینتاش و خط فرمان
10- بازگرداندن حافظه میکرو اس دی به حالت اول در مکینتاش
11- نصب NOOBS روی کارت حافظه
12- معرفی و نحوه بکارگیری مبدل یو اس بی به سریال در ویندوز
13- نحوه بکارگیری مبدل یو اس بی به سریال در لینوکس
14- نحوه بکارگیری مبدل یو اس بی به سریال در مکینتاش
15- معرفی SSH و نحوه بکارگیری آن درویندوز
16- معرفی SCP و نحوه بکارگیری آن درویندوز
17- نحوه بکارگیری SSH درلینوکس
18- نحوه بکارگیری SCP درلینوکس
19- نحوه بکارگیری SSH درمکینتاش
20- نحوه بکارگیری SCP درمکینتاش
21- نصب و راه اندازی X Server درویندوز
22- نصب و راه اندازی X Server درلینوکس
23- نصب و راه اندازی X Server درمکینتاش
24- بررسی اسکریپت raspi-config
25- بررسی آیتمهای raspi-config
26- نحوه بکارگیری VNC در ویندوز برای مشاهده دسکتاپ رزبین
27- نحوه بکارگیری VNC در لینوکس برای مشاهده دسکتاپ رزبین
28- نحوه بکارگیری VNC در مکینتاش برای مشاهده دسکتاپ رزبین
29- نحوه استارت خودکار VNC در زمان بوت
30- نحوه استارت خودکار VNC در زمان بوت با اسکریپت
31- نحوه تنظیم IP استاتیک برای برد رزبری
32- نحوه بکارگیری وایرلس
33- نحوه راه اندازی ماژول دوربین رزبری
34- نحوه راه اندازی USB Camera
35- راه اندازی Network Attached Storage
36- نحوه دسترسی به samba share از لینوکس
37- نحوه دسترسی به samba share از مکینتاش
38- دسترسی به فایلهای ویندوز از رزبین
39- نصب و راه اندازی پرینتر متصل به برد رزبری
40- نصب Kodi روی رزبین

برای کیفیت صدا و تصویر من نهایت تلاشم رو کرده ام با این وجود هر موردی در هر قسمت آموزش بود خوشحال میشم مطرح کنید.

bascom2
23-09-2015, 12:44
با سلام
من بعد از این همه مدت انتظار بیشتری داشتم
حداقل ساده ترین چیز مورد نیاز ما الکترونیکی ها مثل gpio اورده نشده.
لطفا سعی کنید در قسمت دوم سخت افزار را پوشش دهید و از همه مهتر مثال ها را qt پیش ببرید
با تشکر

dariush_ab
23-09-2015, 13:14
با سلام
من بعد از این همه مدت انتظار بیشتری داشتم
حداقل ساده ترین چیز مورد نیاز ما الکترونیکی ها مثل gpio اورده نشده.
لطفا سعی کنید در قسمت دوم سخت افزار را پوشش دهید و از همه مهتر مثال ها را qt پیش ببرید
با تشکر
سلام.
در صورتی که موارد بیان شده در این آموزش رو بلدید نیازی به تهیه نخواهد بود.
ببخشید که موارد بیان شده با مواردی که شما انتظار دارید متفاوت است.
مسئله اینجاست که هدف گذاری متفاوت از آن چیزی است که فکر می کنید.
همانطور که گفتم بیشتر از آنچه که شما فکر کنید گفته خواهد شد اما سرفرصت و به ترتیب.
این آموزش لینوکس است و نه برنامه نویسی و جالبه بدونید که در بخش تکمیلی هم چیزی از برنامه نویسی گفته نخواهد شد.
gpio در آموزشهای برنامه نویسی گفته خواهد شد نه در لینوکس ولی چون کار با لینوکس پیش نیاز است مجبور بودیم اول اون رو بیاریم.
تازه خود آموزش برنامه نویسی برای هر زبان جداگانه خواهد بود.
کیوت هم یک آموزش جدا خواهد بود.
2 راه وجود داشته. اول اینکه از هر مبحث موارد جذاب مثل gpio و کیوت گفته بشه و کلا بشه یک آموزش و دوم اینکه برای هر مبحث جداگانه و کامل بحث بشه و آموزش تهیه بشود که ما مورد دوم رو انتخاب کرده ایم تا هم کار منظم باشه و هم نیاز طرف از مراجعه به هر مرجع دیگر برطرف بشود. با این حال اگر نظر شما و دیگر دوستان مورد اول است بفرمایید تا مورد بررسی قرار گیرد.
یک سوال رو می پرسم دوست دارم حتما جواب بدید؟
آیا شما تا حالا میدونستید که با متلب می شود برای رزبری پای برنامه نوشت و کلی کتابخانه آماده برای رزبری پای در متلب وجود دارد که با تولباکس های متلب میشه یک مجموعه بی نظیر؟
من این آموزش رو براتون آماده کرده ام و بد نیست بدونید که من وقتی که صرف آموزش این موارد میکنم اگر پروژه بردارم هم درآمد بیشتری دارم و هم زحمت و دردسر کمتر.
خیلی کارهایی که با رزبری بلدم انجام بدم رو میتونم سکرت نگه دارم و خودم ازشون استفاده کنم اما دوست دارم تا ایرانیان تو این زمینه پیشرفت کنند و من هم سهم کوچکی در این زمینه داشته باشم.
شما اگر بدونید که من و همکاران من و شرکت در باب تهیه آموزشها چقدر زحمت میکشیم به راحتی کل کار رو با یک کلمه و جمله زیر سوال نمی برید.
البته من به شدت از انتقادات استقبال میکنم و از شما هم کمال تشکر رو دارم و از دیگر بازدید کنندگان هم میخوام تا مثل شما ایراد بگیرن به 2 دلیل:
اول اینکه مشتری چون برای یک محصول داره هزینه میکنه حق داره تا هر شکایت و ایرادی رو مطرح کند و این حق واقعی مشتری است.
ما حتی یک پست برای پیشنهاد آموزش در نظر گرفته ایم.
تا شما ایاد نگیرید محصولات آینده بهتر نخواهند شد.
در پایان باید بگم شما می تونید تا آماده شدن موارد سخت افزاری لینوکس آموزش متلب و رزبری رو تهیه کنید که gpio i2c و موارد دیگر در اونجا گفته شده اند.
موفق باشید.

bascom2
23-09-2015, 17:48
با سلام
من قصد جسارت نداشتم جناب مهندس
من در این چند سال در دانشگاه ها که تدریس کردم با دوم مورد به طور کلی برخورد کردم . افرادی که دارای سواد تئوریک تنها هستند و البته در الکترونیک با توجه پیشرفت سریع اون این سواد غالبا در ایران کهنه است و فقط بدرد پز دادن می خوره. و البته افرادی انگشت شمار که میتوانند علم تئوریک را در عمل پیاده سازی کنند. اما متاسفانه این دسته از ادم ها هم همانطور که شما فرمودید به خاطر مسائل اقتصادی(که غالبا هم حق دارند) حاظر نیستند این علم را در اختیار کسی بگذارند. واقعا باید اعتراف کنم افرادی مثل شما بسیار کم در جامعه ما پیدا میشن.............
من با توجه به اینکه مقدار کمی با ریسپری کار کردم. اشاره به qt کردم. چون اکثرا از پایتون استفاده میکنند برای راه اندازی سخت افزار های اون که خواستم بگم بهتره از qt استفاده بشه .چون اکثر حرفه ایی ها مزایا اش را میدونند.
من فکر میکنم بهتره برای اینکه بحث بهتر جلوه بره جنابعالی یک سرفصل کلی از مجموعه های آینده را ارئه بدید تا قبل از مرحله تولید دوستان بتوانند نظراتشون را برای بهتر شدن اون ها را بیان کنند.
در مورد سوال شما هم باید بگم که برای من جالب بود حرف شما. چون من دارم روی پیاده سازی عملی سیستم های کنترل فازی کار می کنم اگر بتوان از توابع مطلب استفاده کرد بسیار عالی میشه..
البته از این جور موارد بسیار در مطلب نهفته مثلا میشه از اون مستقما خروجی c برای سیستم های embedded گرفت.
از شما تقاضا مند هستم یک نمودار پیشرفت کار ضبط آموزش ها در انجمن قرار دهید. چرا که ما بی صبرانه منتظر ارائه آموزش های تکمیلی هستیم.
در ضمن من از ترم پیش برای اولین بار برد ریسپرری را در دانشگاه به دانشجویان معرفی کردم. جالب بود برای من که از قابلیت های اون دانشجو ها متحیر شده بودند. و اکثرا علاقه مند به کار بروی این گونه سیستم ها. از این ترم هم میخوام روی اون کار کنند.
موفق باشید.

dariush_ab
23-09-2015, 19:46
با سلام
من قصد جسارت نداشتم جناب مهندس
من در این چند سال در دانشگاه ها که تدریس کردم با دوم مورد به طور کلی برخورد کردم . افرادی که دارای سواد تئوریک تنها هستند و البته در الکترونیک با توجه پیشرفت سریع اون این سواد غالبا در ایران کهنه است و فقط بدرد پز دادن می خوره. و البته افرادی انگشت شمار که میتوانند علم تئوریک را در عمل پیاده سازی کنند. اما متاسفانه این دسته از ادم ها هم همانطور که شما فرمودید به خاطر مسائل اقتصادی(که غالبا هم حق دارند) حاظر نیستند این علم را در اختیار کسی بگذارند. واقعا باید اعتراف کنم افرادی مثل شما بسیار کم در جامعه ما پیدا میشن.............
من با توجه به اینکه مقدار کمی با ریسپری کار کردم. اشاره به qt کردم. چون اکثرا از پایتون استفاده میکنند برای راه اندازی سخت افزار های اون که خواستم بگم بهتره از qt استفاده بشه .چون اکثر حرفه ایی ها مزایا اش را میدونند.
من فکر میکنم بهتره برای اینکه بحث بهتر جلوه بره جنابعالی یک سرفصل کلی از مجموعه های آینده را ارئه بدید تا قبل از مرحله تولید دوستان بتوانند نظراتشون را برای بهتر شدن اون ها را بیان کنند.
در مورد سوال شما هم باید بگم که برای من جالب بود حرف شما. چون من دارم روی پیاده سازی عملی سیستم های کنترل فازی کار می کنم اگر بتوان از توابع مطلب استفاده کرد بسیار عالی میشه..
البته از این جور موارد بسیار در مطلب نهفته مثلا میشه از اون مستقما خروجی c برای سیستم های embedded گرفت.
از شما تقاضا مند هستم یک نمودار پیشرفت کار ضبط آموزش ها در انجمن قرار دهید. چرا که ما بی صبرانه منتظر ارائه آموزش های تکمیلی هستیم.
در ضمن من از ترم پیش برای اولین بار برد ریسپرری را در دانشگاه به دانشجویان معرفی کردم. جالب بود برای من که از قابلیت های اون دانشجو ها متحیر شده بودند. و اکثرا علاقه مند به کار بروی این گونه سیستم ها. از این ترم هم میخوام روی اون کار کنند.
موفق باشید.
سلام مجدد.
نه مهندس من از انتقادات استقبال می کنم به خصوص اگر از طرف افرادی چون شما باشد.
شما از کاربران قدیمی فروم هستید و استاد من هستید.
برای ارائه موضوعات شما درست میفرمایید ولی یک سری مسائل هستند که کمی کار رو مشکل میکند. مثلا من شدیدا گرفتار یک سری مسائل هستم و نمیخوام خدای نکرده قولی داده بشه و با بروز مشکل برای من عملی نشود.
مهندس ضبط مشکل و زمانبر هستش و از طرفی من ممکن هستش موردی رو بلد باشم اما چون به هیچ وجه حاضر نیستم مطلبی اشتباه گفته بشه حتما باید با منابع موثق چک کنم. شما خودتون مدرس هستید و می فهمید منظور من چیست. من دوست دارم آنچه در عمل انجام میدم قسمت تئوری اون هم به دقت گفته بشود.
اگر توجه کنید بسیاری از تلفظهای زبان ما به اشتباه جا افتاده و تغییرش هم الان سخت است. من چون یکی از رشته هام ادبیات انگلیسی است در آموزشها سعی میکنم تلفظ ها رو رعایت کنم.
برای فازی هم بله. من اتفاقا تابستان یک سیستم کنترل دمای فازی رو با متلب و رزبری انجام دادم و در صدد بودم که آموزش اون رو بذارم که خوب موارد با الویت بالاتر وجود دارند.
یک آموزش در نظر دارم آماده کنم برای رزبری که انقلاب بعدی رو در دنیا اون موضوع به انجام خواهد رساند ولی خوب شاید بعد از عید نوبت اون بشه.سکرت بماند تا سوپرایزشود.
برای کیوت هم بذارید تا یک السیدی خوب در دسترس بشه.
برای هر آموزش حداقل 2 ماه باید وقت بذارم و نمیشه انتظار داشت که آموزشها زود آماده بشوند.
باعث افتخار و خوشحالی است که اساتیدی چون شما در دانشگاه تدریس میکنند. می دونید یکی از مشکلات بزرگ ما این هستش که اغلب اساتید اصلا در جریان کاربردها و نیاز صنعت نیستند و به قول شما فقط تئوری بلدند و همش دنبال چاپ مقاله. مقاله خیلی خوبه ولی به این شرط که کاربردی باشه ولی همانطور که میدونید اکثر مقالات آخرش با شبیه سازی به اتمام می رسند.
این همه فازی در مقطع ارشد تدریس میشه ولی شما چند کاربرد از اون رو تا حالا دیدید که پیاده سازی شده باشند و این جای تاسف داره.
همانطور که احتمالا دیده اید من یک تاپیک برای پیشنهاد آموزش گذاشته ام . یک عده نظر داده اند ولی خوب این تعداد خیلی کم هستش. دوستان می تونن بگن چه آموزشی میخوان ودرهر آموزش هم چه تاپیکهایی.
در این تاپیک هم میتونن در مورد مطالب آموزش بعدی لینوکس نظر بدن و پیشنهاد بدهند. مثلا
در آموزش بعدی لینوکس قراره مطالبی چون:
کراس کامپایل کرنل و یا دستورات لینوکس گفته بشود.
دوستان اگر هر موردی رو بگن من مد نظر قرار میدم و در آموزش بعدی در اون سری اون رو در صورت امکان قرار میدم.
موفق باشید.

bascom2
24-09-2015, 01:35
با سلام
یک پیغام خصوصی براتون فرستادم چک کنید

dariush_ab
24-09-2015, 01:40
با سلام
یک پیغام خصوصی براتون فرستادم چک کنید
سلام.
پیام خصوصی من بسته هست. موردی هست می توانید ایمیل کنید.
با تشکر.

bascom2
24-09-2015, 11:09
سلام
از طریق سایت ایمیل کردم
اگر به دستتون نرسیده لطفا ادرس ایمیل را در اینجا ذکر کنید

dariush_ab
24-09-2015, 11:14
سلام
از طریق سایت ایمیل کردم
اگر به دستتون نرسیده لطفا ادرس ایمیل را در اینجا ذکر کنید
سلام.
dariush_abbasinezhad@yahoo.com

bascom2
24-09-2015, 13:29
با سلام
ایملتون را چک کنید

aminta
25-09-2015, 09:48
سلام ممنون از آموزش های خوبتون
راسش من انتظار داشتم یک چیزی مثله همون آموزشهای سیکرتی که گفتین ارائه بشه ولی خوب ... :(
منتظر هستیم ... :cry:
لطفا تو آموزشهای بعدی مواردی مثل QT5 (کراس کامپایل و native ) و Nodejs و GUI نویسی با کیوت و پایتون هم قرار بدید
ممنون

dariush_ab
25-09-2015, 09:59
سلام ممنون از آموزش های خوبتون
راسش من انتظار داشتم یک چیزی مثله همون آموزشهای سیکرتی که گفتین ارائه بشه ولی خوب ... :(
منتظر هستیم ... :cry:
لطفا تو آموزشهای بعدی مواردی مثل QT5 (کراس کامپایل و native ) و Nodejs و GUI نویسی با کیوت و پایتون هم قرار بدید
ممنون
سلام.
خواهش میکنم.
وای چه همه مورد:0013: البته قبول دارم که مواردی که گفتید همشون جزو بهترینها هستند.
می دونید یک عده تازه دارن با این بردها آشنا می شوند و تو فرومها سوالاتی می پرسن که اگر من همون اول برم سراغ این مطالب به مشکل بر میخورن. البته این آموزش خیلی هم ابتدایی نیست و اشاراتی به رمز نگاری و یا تغییر منوی raspi-config هم شده است.
اگر خدا توفیق دهد مواردی که گفتین آماده می شوند اما نه به زودی متاسفانه:0013:
با تشکر فراوان.

aminta
30-09-2015, 11:55
سلام مهندس
شرمنده مدل وبکمی که در این آموزش استفاده میشه برای اتصال به رسپری را میشه بگید
چون من ۳ تا وبکمو تست کردم همش صفحه مشکی نشون میده!
(برای رسپری ۲ )
ممنون

dariush_ab
30-09-2015, 12:30
سلام مهندس
شرمنده مدل وبکمی که در این آموزش استفاده میشه برای اتصال به رسپری را میشه بگید
چون من ۳ تا وبکمو تست کردم همش صفحه مشکی نشون میده!
(برای رسپری ۲ )
ممنون

سلام.
logitech c310
بسیاری از وبکمها کار می کنند. کافیست وبکم از uvc پشتیبانی کند. برای مشاهده لیست وبکمهایی که پشتیبانی می شوند می توانید از لینک زیر استفاده کنید:
Linux UVC driver tools (You can see links before reply)

aiohalaziz
09-11-2015, 14:01
سلام
ببخشید بنده تا حالا سر رشته ای در مورد سیستم عامل و این صحبتها نداشتم ولی پروژه ای دارم که با رزبری پای بهتر انجام می شود
این آموزش ها برای مبتدی مثل من خنگ آموز!! هست؟

dariush_ab
09-11-2015, 18:33
سلام
ببخشید بنده تا حالا سر رشته ای در مورد سیستم عامل و این صحبتها نداشتم ولی پروژه ای دارم که با رزبری پای بهتر انجام می شود
این آموزش ها برای مبتدی مثل من خنگ آموز!! هست؟
سلام.
اختیار دارید!
بعضی از قسمتها ممکنه براتون سخت باشه که متوجه نشدید می تونید بپرسید.
با آموزش، گام به گام پیش برید مشکلی نخواهید داشت.
موفق باشید.

enigma
14-11-2015, 12:41
سلام خسته نباشید دوستان من دو تا سی دی اموزش لینوکس و همچنین دوربین و هم یک رزبری 2 از فروشگاه کویر الکترونیک گرفتم
امروز ابونتو 15.04 روش نصب کردم می خوام دوربین راه اندازی بشه
دستورات زیر رو هم زدم
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install guvcview
بعد از نصب دستور
gucvciew رو که می زنم باید دوربین تصویر محیط رو نمایش بده که متاسفانه error : no divice video می ده تو نوبز دوربین رو تست کردم مشکلی نداشت تو ابونتو به این مشکل خودرم می خوام face ditection کار کنم لطفا کمکم کنید خیلی وقت کم دارم

dariush_ab
14-11-2015, 13:40
سلام خسته نباشید دوستان من دو تا سی دی اموزش لینوکس و همچنین دوربین و هم یک رزبری 2 از فروشگاه کویر الکترونیک گرفتم
امروز ابونتو 15.04 روش نصب کردم می خوام دوربین راه اندازی بشه
دستورات زیر رو هم زدم
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install guvcview
بعد از نصب دستور
gucvciew رو که می زنم باید دوربین تصویر محیط رو نمایش بده که متاسفانه error : no divice video می ده تو نوبز دوربین رو تست کردم مشکلی نداشت تو ابونتو به این مشکل خودرم می خوام face ditection کار کنم لطفا کمکم کنید خیلی وقت کم دارم
سلام مهندس.
من تا حالا با ابونتو رزبری کار نکردم و برای دوربین شما احتمال زیاد باید اول خود دوربین را راه اندازی کنید بعد برید سراغ برنامه.
چون الان وقت ندارید توصیه من استفاده از ایمج رسمی رزبری یعنی رزبین هستش که دوربین در اون آماده هستش و موارد اولیه برای کار هم در آموزش گفته شده است.
برای پردازش تصویر هم میتونید برید سراغ OpenCV که در اینترنت مثال براش هست.
شما همچنین می توانید برای Face Detection از متلب و رزبری استفاده کنید اما دقت کنید که حضور کامپیوترتون در کنار رزبری الزامی است.

enigma
14-11-2015, 16:45
ببخشید شما چه ورژنی از رزبری رو استفاده می کنید آیا شما از raspbian wheezy استفاده می کنید یا از noobs و یا از ورژن های دیگه لطفا کمکم کنید برای Face Detection

enigma
14-11-2015, 17:02
سلام مهندس.
من تا حالا با ابونتو رزبری کار نکردم و برای دوربین شما احتمال زیاد باید اول خود دوربین را راه اندازی کنید بعد برید سراغ برنامه.
چون الان وقت ندارید توصیه من استفاده از ایمج رسمی رزبری یعنی رزبین هستش که دوربین در اون آماده هستش و موارد اولیه برای کار هم در آموزش گفته شده است.
برای پردازش تصویر هم میتونید برید سراغ OpenCV که در اینترنت مثال براش هست.
شما همچنین می توانید برای Face Detection از متلب و رزبری استفاده کنید اما دقت کنید که حضور کامپیوترتون در کنار رزبری الزامی است.

ممنون از پاسخ شما دوست عزیز من الان بدلیل نیاز فوری می خوام ورژنی که شما کار کردید رو کار کنم شما چه ورژنی رو کار کردید آیا raspbian wheezy کار کردید یا Noobs ؟

aiohalaziz
14-11-2015, 20:33
سلام.
اختیار دارید!
بعضی از قسمتها ممکنه براتون سخت باشه که متوجه نشدید می تونید بپرسید.
با آموزش، گام به گام پیش برید مشکلی نخواهید داشت.
موفق باشید.

ببخشید توی این آموزشا از چه سیستم عاملی استفاده کردید؟
آیا تو اصفهان فروشگاهی برای تهییه این محصول هست یا نه؟
آخه جسارتاً 8000 تومن فقط برای پست گرفته می شه که خداییش زیاده!:(:(:(

dariush_ab
14-11-2015, 20:36
ممنون از پاسخ شما دوست عزیز من الان بدلیل نیاز فوری می خوام ورژنی که شما کار کردید رو کار کنم شما چه ورژنی رو کار کردید آیا raspbian wheezy کار کردید یا Noobs ؟
خواهش میکنم.
raspbian wheezy.
که احتمال زیاد به همراه آموزش هست.
raspbian jessie هم که جدید آمده هم خوبه.
موفق باشید.

dariush_ab
14-11-2015, 20:44
ببخشید توی این آموزشا از چه سیستم عاملی استفاده کردید؟
آیا تو اصفهان فروشگاهی برای تهییه این محصول هست یا نه؟
آخه جسارتاً 8000 تومن فقط برای پست گرفته می شه که خداییش زیاده!:(:(:(
از سیستم عامل رزبین که یک سیستم عامل دبین سفارشی شده برای رزبری هست و دبین هم یکی از نسخه های خوب لینوکس است.
خیر. تا جایی که میدونم کویر الکترونیک نمایندگی جایی نداره.
می تونید صبر کنید اگر کالای دیگه ای خواستید بخرید با هم بگیرید تا هزینه ارسال کم شود.
موفق باشید.

enigma
15-11-2015, 09:18
خواهش میکنم.
raspbian wheezy.
که احتمال زیاد به همراه آموزش هست.
raspbian jessie هم که جدید آمده هم خوبه.
موفق باشید.

سلام من سیستم رو نصب کردم و همینطور دستورات update و upgrade رو زدم و همینطور guvcview رو هم نصب کردم وقتی guvcview رو می زنم می گه درایور سخت افزار شناخته نشده خواهشمندم راهنمایی بفرمایید چطور می تونم درایورر این سخت افزار رو نصب کنم
پیشاپیش از زحمات شما تشکر می کنم

aiohalaziz
15-11-2015, 09:44
این سیستم عامل را در مراحل آموزش می شه روی ماشین مجازی نصب کرد؟
بدون خود رزبری پای؟

dariush_ab
15-11-2015, 10:11
این سیستم عامل را در مراحل آموزش می شه روی ماشین مجازی نصب کرد؟
بدون خود رزبری پای؟

خیر.
ولی می تونید برای آشنایی با لینوکس، دبین یا ابونتو را روی ماشین مجازی نصب کنید تا با دستورات آن آشنا بشوید.
شما رشته تحصیلیتون چیست؟

dariush_ab
15-11-2015, 10:35
سلام من سیستم رو نصب کردم و همینطور دستورات update و upgrade رو زدم و همینطور guvcview رو هم نصب کردم وقتی guvcview رو می زنم می گه درایور سخت افزار شناخته نشده خواهشمندم راهنمایی بفرمایید چطور می تونم درایورر این سخت افزار رو نصب کنم
پیشاپیش از زحمات شما تشکر می کنم
سلام.
شما آیا آموزش لینوکس را دارید؟
آیا از ماژول دوربین رزبری استفاده می کنید یا وبکم؟

aiohalaziz
15-11-2015, 15:57
خیر.
ولی می تونید برای آشنایی با لینوکس، دبین یا ابونتو را روی ماشین مجازی نصب کنید تا با دستورات آن آشنا بشوید.
شما رشته تحصیلیتون چیست؟

کارشناسی الکترونیک
کارشناسی ارشد مکاترونیک

dariush_ab
15-11-2015, 19:36
کارشناسی الکترونیک
کارشناسی ارشد مکاترونیک
بسیار عالی.
با این اوصاف یک رزبری پای 2 بخرید خالی از لطف نخواهد بود.
می تونید با ترکیب fpga و رزبری یا بیگل بون و میکروی آرم کارهای خوبی انجام بدین.
البته اگر به کارهای عملی علاقه دارید.

kiamnasri
15-12-2015, 14:11
سلام من این فیلم آموزشی رو تهیه کردم متاسفانه کار نمیکنه و error میده روی 3 سیستم مختلف تست کردم باز کار نکرد انواع و اقسام فریم ورک های ورژن 1 تا 4.5 رو هم نصب کردم باز error میده !! فایلی به اسم index.exe مشکل داره . آیا این محصول رو روی سیستم های دیگه تست کردید ؟؟؟ من آموزش متلب و رزبری پای رو هم تهیه کردم اونم همین مشکل رو داره . روی ویندوز 7 و xp تست کردم نسخه 32 و 64 بیتی باز error میده . به فروشگاه ایمیل میزنم جواب نمیدن ! زنگ هم میزنم کسی گوشی رو ور نمی داره !!!!

dariush_ab
15-12-2015, 18:37
سلام من این فیلم آموزشی رو تهیه کردم متاسفانه کار نمیکنه و error میده روی 3 سیستم مختلف تست کردم باز کار نکرد انواع و اقسام فریم ورک های ورژن 1 تا 4.5 رو هم نصب کردم باز error میده !! فایلی به اسم index.exe مشکل داره . آیا این محصول رو روی سیستم های دیگه تست کردید ؟؟؟ من آموزش متلب و رزبری پای رو هم تهیه کردم اونم همین مشکل رو داره . روی ویندوز 7 و xp تست کردم نسخه 32 و 64 بیتی باز error میده . به فروشگاه ایمیل میزنم جواب نمیدن ! زنگ هم میزنم کسی گوشی رو ور نمی داره !!!!

سلام.
مهندس من خود فیلمها رو دارم و به پکیج دسترسی ندارم اما خیلی ها این آموزش رو دارند و مشکلی نداشتند باهاش.
ارور رو بگین ببینم برای چیست.
در کل خیالتون راحت باشه مشکلی نخواهد بود من موضوع رو انتقال میدم. این روز ها درگیر یک سری کار هستند و شدیدا گرفتارند. کمی صبر کنید مشکلتون حل میشه.
آیا دی وی دی رام، دی وی دی ها درست میخونه؟ چون هر چی فکر میکنم نباید کار با دی وی دی ها نکته خاصی داشته باشه. ارورش یادتون نره بیارین.
با تشکر.
موفق باشید.

kavir
15-12-2015, 20:33
سلام شما اول روی هارد خودتون بریزین و حتما باید از یوزر ادمین اجرا کنید
مرحله بعد روی سون که معمولا فریم ورک نمیخواد و اگر خطای فریم ورک باشه خودش که می نویسه فریم ورک نصب کنید
در فیلم های جدید معمولا مشکلی نداشتیم حتی ویندوز 10

hajar1272
30-12-2015, 14:32
سلام معذرت می خوام ولی من یکم گیج شدم . شما برا این اموزش nobs استفاده نکردین ؟ nobs به نظر می رسه یه نسخه از لینوکس باید باشه ؟ می شه بگین رو رزبری چه سیستم عامل هایی می شه نصب کرد .
در ضمن خیلی زحمت کشیدین انشائ الله استفاده کنیم . خسته نباشید:wink:

dariush_ab
30-12-2015, 16:51
سلام معذرت می خوام ولی من یکم گیج شدم . شما برا این اموزش nobs استفاده نکردین ؟ nobs به نظر می رسه یه نسخه از لینوکس باید باشه ؟ می شه بگین رو رزبری چه سیستم عامل هایی می شه نصب کرد .
در ضمن خیلی زحمت کشیدین انشائ الله استفاده کنیم . خسته نباشید:wink:

سلام.
NOOBS منظورتون هست؟ چرا تو آموزش هست و نحوه Unattended Installation یا نصب غیر حضوری.
NOOBS ساده تر از اون هست که بخواد تو آموزش بیاد. NOOBS یعنی New Out of Box Software
تقریبا هر سیستم عاملی فقط ویندوز فقط نسخه IoT است و اندروید هم GPU سخت افزاری راه اندازی نشده براش.
بهترین سیستم عامل هم Raspbian jessie است.
موفق باشید.

nex2004
03-04-2016, 14:07
سلام دوستان
یک سوال داشتم . کاربرد برد رسپری توی صنعت رو بگید و ایا این دستگاه خروجی i/o داره . با تشکر

dariush_ab
03-04-2016, 22:34
سلام دوستان
یک سوال داشتم . کاربرد برد رسپری توی صنعت رو بگید و ایا این دستگاه خروجی i/o داره . با تشکر
سلام.
برد رزبری بیشتر جنبه آموزشی دارد. بله دارد.

Taban
19-04-2016, 10:36
سلام آقای داریوش من چندتا سوال دارم لطف کنید جواب بدید ممنون

برای ساخت سیستم اتوماسیون گلخانه یعنی خوندن چندتا سنسور و کنترل چند تا خروجی مثل مه پاش و بخاری و ... و میخوام نمایش گزارش دمای گلخونه رو هم رو نمایشگر ال سی دی رنگی تاچ اسکرین داشته باشم. رزبری پای هم ارزونه هم آموزشهای خوبی داره که منی که بلد نیستم میتونم ازش استفاده کنم. زمانیکه استادمون پروژه رو داد خواستم با آردوینو بسازم اما الان میبینم رزبری پای امکانات بالاتری داره به خصوص اینکه نمایشگر اچ دی هم میشه بهش وصل کرد و مناسب تر هست.

حالا منو راهنمایی کنید چطوری کار کنم که بتونم به خواستم برسم و مجبور نشم به خاطر سختی یا نبودن اطلاعات در یه مورد خاص مثل اتصال سنسور دیجیتال برم از اول یه زبان یا کار با یه برد دیگه رو شروع کنم

تو آموزشهای کوبی برد دیدم نحوه اتصال ماژول و سنسور و ال سی دی و.... رو توضیح دادین اما تو رزبری پای این آموزش ها وجود نداره

در کل منو راهنمایی کنید چیکار کنم. رشتم الکترونیکه و خیلی به کارهای عملی علاقه دارم. چندتا پروژه ساده هم ساختم. ساده ترین راه که بتونم پروژه های معمولی بسازم رو میخوام. یه چیزی مثل بیسیک برای ای وی آر!!!

dariush_ab
19-04-2016, 14:38
سلام آقای داریوش من چندتا سوال دارم لطف کنید جواب بدید ممنون

برای ساخت سیستم اتوماسیون گلخانه یعنی خوندن چندتا سنسور و کنترل چند تا خروجی مثل مه پاش و بخاری و ... و میخوام نمایش گزارش دمای گلخونه رو هم رو نمایشگر ال سی دی رنگی تاچ اسکرین داشته باشم. رزبری پای هم ارزونه هم آموزشهای خوبی داره که منی که بلد نیستم میتونم ازش استفاده کنم. زمانیکه استادمون پروژه رو داد خواستم با آردوینو بسازم اما الان میبینم رزبری پای امکانات بالاتری داره به خصوص اینکه نمایشگر اچ دی هم میشه بهش وصل کرد و مناسب تر هست.

حالا منو راهنمایی کنید چطوری کار کنم که بتونم به خواستم برسم و مجبور نشم به خاطر سختی یا نبودن اطلاعات در یه مورد خاص مثل اتصال سنسور دیجیتال برم از اول یه زبان یا کار با یه برد دیگه رو شروع کنم

تو آموزشهای کوبی برد دیدم نحوه اتصال ماژول و سنسور و ال سی دی و.... رو توضیح دادین اما تو رزبری پای این آموزش ها وجود نداره

در کل منو راهنمایی کنید چیکار کنم. رشتم الکترونیکه و خیلی به کارهای عملی علاقه دارم. چندتا پروژه ساده هم ساختم. ساده ترین راه که بتونم پروژه های معمولی بسازم رو میخوام. یه چیزی مثل بیسیک برای ای وی آر!!!
سلام.
رزبری پای هم خوبه ولی برای این کار معمولا از میکروکنترلهای آرم استفاده میشه و الویت با میکرو است.
پیشنهاد میکنم از lpc1788 یا stm استفاده کنید.
البته هر کدوم از اینها ویژگیهای خودشون رو دارند. ترکیب هر دو هم گزینه خوبی است.
اتوماسیون گلخانه هم دیگه قدیمی شده برید سراغ اتوماسیون گلخانه بر پایه IoT. در اونجا می تونید از رزبری بهره ببرید البته IoT با میکرو هم میشه.
موفق باشید.

Taban
19-04-2016, 22:24
ممنونم از پاسختون.
آیا در آینده آموزش کار با gpio ها و مثلا راه اندازی ال سی دی و ماژول وای فای و یه مدل سنسور مثل lm75 و... برای رزبری پای مثل کوبی برد داده میشه؟

dariush_ab
20-04-2016, 09:43
ممنونم از پاسختون.
آیا در آینده آموزش کار با gpio ها و مثلا راه اندازی ال سی دی و ماژول وای فای و یه مدل سنسور مثل lm75 و... برای رزبری پای مثل کوبی برد داده میشه؟
سلام.
بله ان شا ا... اگر مشکلی پیش نیاد.
موفق باشید.

4547
13-08-2016, 16:31
سلام مهندس در این آموزش شما روی رزبری پای لینوکس نصب میکنید؟؟
و این که ubuntu که روی pc نصب میشه چه تفاوتی با ubuntu که روی رزبری پای نصب میشه داره

dariush_ab
13-08-2016, 22:01
سلام مهندس در این آموزش شما روی رزبری پای لینوکس نصب میکنید؟؟
و این که ubuntu که روی pc نصب میشه چه تفاوتی با ubuntu که روی رزبری پای نصب میشه داره
سلام.
بله لینوکس روی حافظه مایکرو اس دی ریخته میشود و بعد نقش هارد رزبری رو بازی کرده و لینوکس از روی حافظه مایکرو اس دی بوت می شود.
انواع روشهای انتقال ایمج به حافظه در سیستم عاملهای مختلف در آموزش گفته شده و برای رزبری 3 هم قابل استفاده است.
اون ابونتو برای معماری x86 هستش ولی این برای ARM هستش. تفاوتها و شباهتها بحثشون مفصله. مثلا کرنل این دو با هم فرق میکنه و یا شما اپلیکشنهای یکی رو روی دیگری نمی تونین نصب کنید. برای شباهتها هم مثلا اکثر دستورات خط فرمان یکی هستند.

saeedlion
29-10-2017, 13:30
با عرض سلام و خسته نباشید
من به منظوره یادگیری رزبری پای دنبال فیلم های اموزشی این برد ها میگشتم که با سایت شما اشنا شدم
میخواستم بدونم این مجموعه فیلم هایی که داخل سایت به منظور اموزش رزبری پای قرار داده شده بچصورت است میخواستم بدونم الان منی که چیزی از این برد ها بلد نیستم و تا بحال با لینوکس و رزبری کار نکرده ام با این پکیج فیلم های اموزشی میتونم کاملا یاد بگیرم یا خیر؟؟ چون اموزش های زیادی رو دیدم که اخرش ادم حتی نمیتونه یه مدار ببنده بیشتر اموزش ها کامل نیستن و چیز هایی رو میگن که با سرچ تو اینترنت هم ادم یاد میگیره و مطالب کاربردی نیستن و اصلا وارد بخش پروژه و برنامه نویسی نمیشن. و چون من بلد نیستم طبیعتا با فهرستی هم که انتشار دادید نبایدم متوجه بشم که ایا پس از پایان این دور میشه تو پروژه های دانشگاهی استفاده کرد یا خیر ممنون میشم راهنماییم کنید

dariush_ab
31-10-2017, 23:35
با عرض سلام و خسته نباشید
من به منظوره یادگیری رزبری پای دنبال فیلم های اموزشی این برد ها میگشتم که با سایت شما اشنا شدم
میخواستم بدونم این مجموعه فیلم هایی که داخل سایت به منظور اموزش رزبری پای قرار داده شده بچصورت است میخواستم بدونم الان منی که چیزی از این برد ها بلد نیستم و تا بحال با لینوکس و رزبری کار نکرده ام با این پکیج فیلم های اموزشی میتونم کاملا یاد بگیرم یا خیر؟؟ چون اموزش های زیادی رو دیدم که اخرش ادم حتی نمیتونه یه مدار ببنده بیشتر اموزش ها کامل نیستن و چیز هایی رو میگن که با سرچ تو اینترنت هم ادم یاد میگیره و مطالب کاربردی نیستن و اصلا وارد بخش پروژه و برنامه نویسی نمیشن. و چون من بلد نیستم طبیعتا با فهرستی هم که انتشار دادید نبایدم متوجه بشم که ایا پس از پایان این دور میشه تو پروژه های دانشگاهی استفاده کرد یا خیر ممنون میشم راهنماییم کنید

با سلام و تشکر.
بهتر است این مورد را آن دوستانی که مجموعه ای را تهیه کرده اند نظر بدهند.
مطمئنا مجموعه های داخل سایت و یا هر مجموعه دیگری نمیتواند کامل همه چیز را به شما یاد بدهد ولی مسلما مثل خیلی از آموزشهای به درد نخور بازار هم نیستند و کاربردی هستند.
آموزشهای تهیه شده رزبری با هم فرق میکنن. شما بهتر است قبل از تهیه هر مجموعه به سرفصلهای آن دقت کنید و ببینید آیا به دردتون میخوره یا خیر. به عنوان مثال در آموزش لینوکس رزبری هیچ صحبتی در مورد برنامه نوبسی نشده. آموزشهای دیگری هم هستند که دوستانی از آنها برای پروژه هاشون بهره گرفته اند مثل آموزش متلب و سیمیولینک. ولی دقت کنید در آموزشها هدف راه اندازی شما است. موفق باشید.