PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال : نصب توزیع های مختلف لینوکس روی a20

ehsaun_kkt
05-09-2015, 16:44
سلام

من وقتی میخوام یک توزیعی از لینوکس رو با PhoenixCard رو روی SD رایت کنم با خطای :

script not found! please use new version image روبرور میشم مشکل از چیه؟؟

8903

dariush_ab
05-09-2015, 17:14
سلام

من وقتی میخوام یک توزیعی از لینوکس رو با phoenixcard رو روی sd رایت کنم با خطای :

Script not found! Please use new version image روبرور میشم مشکل از چیه؟؟

8903
سلام.
این ایمج چی هستش؟
میخواین ایمج x86_64 روی a20 بریزین؟؟؟؟!!!

ehsaun_kkt
05-09-2015, 17:25
سلام.
این ایمج چی هستش؟
میخواین ایمج x86_64 روی a20 بریزین؟؟؟؟!!!

نه اون برای نمونه ست، cent os مینیماله.... من هر توزیعی خواستم رایت کنم روی SD ارور فوق رو داد حتی ابونتو!!!

البته بجز توزیع هایی که خوده کارخونه سازنده برد روی سایتش قرار داده

من یه لینوکس خاصی رو میخوام نصب کنم. لینوکس های .iso رو با نرم افزار WINISO به .img تبدیل میکنم و با
PhoenixCard روی sd میریزم که همون لحظه اول تا ایمیج رو اپن میکنم ارور میده

میشه بگید چکار باید کنم تا هر توزیعی از لینوکس رو بتونم روی sd بارن کنم؟؟؟؟؟

dariush_ab
05-09-2015, 17:46
نه اون برای نمونه ست، cent os مینیماله.... من هر توزیعی خواستم رایت کنم روی SD ارور فوق رو داد حتی ابونتو!!!

البته بجز توزیع هایی که خوده کارخونه سازنده برد روی سایتش قرار داده

من یه لینوکس خاصی رو میخوام نصب کنم. لینوکس های .iso رو با نرم افزار WINISO به .img تبدیل میکنم و با
PhoenixCard روی sd میریزم که همون لحظه اول تا ایمیج رو اپن میکنم ارور میده

میشه بگید چکار باید کنم تا هر توزیعی از لینوکس رو بتونم روی sd بارن کنم؟؟؟؟؟

شما هر ایمجی رو که نمیتونین به این نرم افزار بدین.
ایمج باید برای این نرم افزار و برد مورد نظر آماده شده باشد.
باید روش ساخت ایمج رو بلد باشین. تبدیل هم درست نیست.
برای چه بردی میخواین؟

ehsaun_kkt
05-09-2015, 18:25
شما هر ایمجی رو که نمیتونین به این نرم افزار بدین.
ایمج باید برای این نرم افزار و برد مورد نظر آماده شده باشد.
باید روش ساخت ایمج رو بلد باشین. تبدیل هم درست نیست.
برای چه بردی میخواین؟

برای orange pi mini میخوام ایمج درست کنم روشش چطوره مهندس جان؟؟؟

نیاز به script.bin هست؟؟ ممنون میشم توضیح بدید

dariush_ab
05-09-2015, 19:20
برای orange pi mini میخوام ایمج درست کنم روشش چطوره مهندس جان؟؟؟

نیاز به script.bin هست؟؟ ممنون میشم توضیح بدید

درست کردن ایمج کمی مشکل هستش و نیاز به کار و زمان داره.
شما باید با rootfs debootstrap و بسیاری موارد دیگر اشنا باشید.
اسکریپت یه بخش کوچک از کار هست.
و ایمجی که شما بخواین بسازین آمادش هست. چرا میخواین خودتون بسازین؟

ehsaun_kkt
05-09-2015, 19:33
درست کردن ایمج کمی مشکل هستش و نیاز به کار و زمان داره.
شما باید با rootfs debootstrap و بسیاری موارد دیگر اشنا باشید.
اسکریپت یه بخش کوچک از کار هست.
و ایمجی که شما بخواین بسازین آمادش هست. چرا میخواین خودتون بسازین؟

اگه امکانش هست مختصرا یه توضیح بدید، لینوکسی که من میخوام نصب کنم ایمیجش برای a20 وجود نداره

dariush_ab
05-09-2015, 19:44
اگه امکانش هست مختصرا یه توضیح بدید، لینوکسی که من میخوام نصب کنم ایمیجش برای a20 وجود نداره

تو ویکی خودش توضیح داده:
Orange Pi (You can see links before reply)
Orange Pi (You can see links before reply)

ehsaun_kkt
05-09-2015, 20:13
به نظرتون Micro Elastix (You can see links before reply) برای برد من هم قابل نصبه؟

برای راسبری داره و مثل اینکه با همه ARm ها مشکلی نداره

کلا برای اینکه یک ایمیج بسازی باید برای یک cpu خاص بسازیش یا به سخت افزار ربطی نداره؟

dariush_ab
05-09-2015, 21:28
به نظرتون Micro Elastix (You can see links before reply) برای برد من هم قابل نصبه؟

برای راسبری داره و مثل اینکه با همه ARm ها مشکلی نداره

کلا برای اینکه یک ایمیج بسازی باید برای یک cpu خاص بسازیش یا به سخت افزار ربطی نداره؟

احتمالا بشود.
rootfs که داره بقیه موارد هم برای برد شما هست.
جوینده یابنده هست. اگر تلاش کنید احتمالا بتونین راش بندازین.
برای برد شما باید از u-boot و کرنل و درایورهای خاص خودش استفاده بشود. rootfs برای بردهای آرم یکی است.

ehsaun_kkt
05-09-2015, 22:23
برای برد شما باید از u-boot و کرنل و درایورهای خاص خودش استفاده بشود. rootfs برای بردهای آرم یکی است.

با اینکه به زبان php تقریبا مسلطم ولی در زمینه لینوکس مبتدی ام... حالا من u-boot و کرنل و درایورهای خاص برد رو از کجا باید پیدا کنم!!:(

دانلودش میکنم نتیجه رو میذارم اینجا... از همراهیتون مچکرم مهندس

dariush_ab
05-09-2015, 22:50
با اینکه به زبان php تقریبا مسلطم ولی در زمینه لینوکس مبتدی ام... حالا من u-boot و کرنل و درایورهای خاص برد رو از کجا باید پیدا کنم!!:(

دانلودش میکنم نتیجه رو میذارم اینجا... از همراهیتون مچکرم مهندس

این کارها حوصله و علاقه میخواد.
اگر زیاد با لینوکس کار نکردید بذارید برای مدتی بعد تا قبلش بیشتر با لینوکس آشنا بشید.
خوشبختانه ویکی برای a20 خیلی کامله.
همون لینک که دادم نحوه ساخت یوبوت و کرنل و ... رو توضیح داده. آماده اونها هم هست.
یک راه دیگه هم هست شما یک ایمج آماده رو روی میکرو اس دی بریزید بعد rootfs رو عوض کنید با مورد دلخواهتون.
این هم در نظر بگیرید که احتمالش زیاده که آخرم برد علیرغم تلاش شما بوت نشه.:sa:
این مورد که شما میخواین انجام بدین جزو موارد پیشرفته لینوکس است.
خواهش میکنم.
موفق باشید.

hatef_8
07-09-2015, 10:46
اگر زیاد با لینوکس کار نکردید بذارید برای مدتی بعد تا قبلش بیشتر با لینوکس آشنا بشید.

سلام
مهندس شما پی دی افی یا هر چیزی رو دارین که معرفی کنین، تا سریعتر بشه با لینوکس، مخصوصا لینوکس های امبدد آشنا شد، من هم تازه شروع کردم به کار با لینوکس، و برای من خیلی مهمه که وقتمو بهینه بذارم تا چیزای مربوط به کار با اینجور لینوکس ها رو یاد بگیرم.
ممنونم

dariush_ab
07-09-2015, 11:58
سلام
مهندس شما پی دی افی یا هر چیزی رو دارین که معرفی کنین، تا سریعتر بشه با لینوکس، مخصوصا لینوکس های امبدد آشنا شد، من هم تازه شروع کردم به کار با لینوکس، و برای من خیلی مهمه که وقتمو بهینه بذارم تا چیزای مربوط به کار با اینجور لینوکس ها رو یاد بگیرم.
ممنونم

سلام.
پیشنهاد من 2 چیز هستش:
1- کتاب
2- آموزش تصویری
که با دومی خیلی سریعتر می تونید پیش برید ولی خوب این آموزشها کم هستند.
اگر قصد دارید با کلیت لینوکس برای بردهایی چون رزبری آشنا بشوید برید سراغ کتابهای رزبری که خیلی ابتدایی گام به گام توضیح می دهند.
و اگر میخواین embedded linux رو حرفه ای یاد بگیرین برین سراغ کتابهای دقیقا با همین نام.
موفق باشید.

ehsaun_kkt
09-09-2015, 01:19
خوشبختانه ویکی برای a20 خیلی کامله.
همون لینک که دادم نحوه ساخت یوبوت و کرنل و ... رو توضیح داده. آماده اونها هم هست.
یک راه دیگه هم هست شما یک ایمج آماده رو روی میکرو اس دی بریزید بعد rootfs رو عوض کنید با مورد دلخواهتون.
این هم در نظر بگیرید که احتمالش زیاده که آخرم برد علیرغم تلاش شما بوت نشه.:sa:
این مورد که شما میخواین انجام بدین جزو موارد پیشرفته لینوکس است.
خواهش میکنم.
موفق باشید.

بله ، اتفاقا حوصله زیادی دارم ولی متاسفانه خدمت مقدس نصف وقتم و تمام انرژیم رو میگیره.... میخوام از توسعه دهندگان برد های آرم باشم و ایده های خوبی دارم!

++متاسفانه من به ویکی سایت دسترسی ندارم ، چند بار هم ایمیل دادم و درخواست کردم عضویتم رو تایید کنند اما مثل اینکه مدیریت دوست نداره دسترسی داشته باشیم...

خب بالاخره من دانلودش کردم ، الان توش 3 تا فایله :
BOOT.tar.gz, root.tar.gz,
usr.tar.gz

HOW TO INSTALL ON ASIRI

Get an SD memory card of at least 4GB.
Uncompress uElastix (elastix_arm) tarball file. The files "BOOT.tar.gz" and "rootfs.tar.gz" will be obtained.
Use any partitioning tool to create two partitions in the SD card. The first partition must be FAT type and its size of at least 16 MB. The second partition must be EXT3 type and its size of at least 3 GB. Example (supposing 'sdd' was asigned as the device for the SD card):[root@elx elastix-image]# fdisk -l /dev/sdd
Disk /dev/sdd: 3965 MB, 3965190144 bytes
122 heads, 62 sectors/track, 1023 cylinders, total 7744512 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0xd048a4cb
Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sdd1 2048 67583 32768 e W95 FAT16 (LBA)
/dev/sdd2 67584 7744511 3838464 83 Linux
Note: When running fdisk in the partitioning process is recommended to set the type of the first partition with the option "t" and "e" for W95 FAT16 (LBA) (The option l will display a complete list). After this the process should be saved.

Create the respective file systems on the partitions. For example the first partition is /dev/sdd1 and the second partition /dev/sdd2. The "BOOT" and "rootfs" labels are mandatory since they appear in /etc/fstab of the final image:mkfs.vfat -n BOOT /dev/sdd1
mkfs.ext3 -L rootfs /dev/sdd2

Mount both partitions and uncompress the files with the following commands:tar -C /media/BOOT/ -xzf BOOT.tar.gz
tar -C /media/rootfs/ -xzf rootfs.tar.gz

Unmount the partitions and place the SD card in your Asiri:umount /dev/sdd2
umount /dev/sdd1

The installation's IP is 192.168.1.251/24. The root password is "palosanto" and the initial web interface credentials are: user "admin" and password "palosanto". The installation's IP is.Note: This process was generated on an Elastix 2.4 server.

یه سوال مگه میشه sd رو پارتیشن بندی کرد؟

dariush_ab
09-09-2015, 01:40
بله ، اتفاقا حوصله زیادی دارم ولی متاسفانه خدمت مقدس نصف وقتم و تمام انرژیم رو میگیره.... میخوام از توسعه دهندگان برد های آرم باشم و ایده های خوبی دارم!

++متاسفانه من به ویکی سایت دسترسی ندارم ، چند بار هم ایمیل دادم و درخواست کردم عضویتم رو تایید کنند اما مثل اینکه مدیریت دوست نداره دسترسی داشته باشیم...

خب بالاخره من دانلودش کردم ، الان توش 3 تا فایله :
BOOT.tar.gz, root.tar.gz,
usr.tar.gz

یه سوال مگه میشه sd رو پارتیشن بندی کرد؟

منظورم ویکی خودمون نبود ویکی سایت خود برد بود.
نه اینطور نیست.چند وقتی است به شدت سرشون شلوغ هست.
کارت اس دی یک درایو هست مثل درایو هارد که شما میتونید در اون به دلخواه البته با رعایت نکات، پارتیشن ایجاد کنید.

ehsaun_kkt
10-09-2015, 21:11
تو ويکي خودش توضيح داده:
Orange Pi
Orange Pi

هر چي با ويکي بيشتر سروکله ميزنم ، بيشتر متوجه ميشم که هيچي سر در نميارم

اين دستورات شرطي تو ويکي منظورشون چيه؟؟؟ علامت {}$ يعني چي؟

مثلا اين:

sudo dd if=${card} of=${output_dir}/Orange.img

راه ساده تري وجود نداره مهندس؟؟؟ آموزشي به زبان فارسي وجود نداره؟

dariush_ab
10-09-2015, 23:54
هر چي با ويکي بيشتر سروکله ميزنم ، بيشتر متوجه ميشم که هيچي سر در نميارم

اين دستورات شرطي تو ويکي منظورشون چيه؟؟؟ علامت {}$ يعني چي؟

مثلا اين:

sudo dd if=${card} of=${output_dir}/Orange.img

راه ساده تري وجود نداره مهندس؟؟؟ آموزشي به زبان فارسي وجود نداره؟

سلام.
که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکلها:0013:
آموزش فارسی بعید میدونم.
من تو آموزشم برای انتقال ایمج از این دستور استفاده کردم و دستور رو توضیح داده ام.
این دستور بسیار ساده است! نه اینکه بخوام به شما خدای نکرده جسارت کنم برای خود من هم اول عجیب بود وسخت ولی بعدش فهمیدم که چقدر لینوکس راحت و جالب هست.
مشکل ما اینه که به ویندوز عادت کردیم متاسفانه.
از این دستور برای کپی از یک منبع به یک مقصد استفاده میشود البته دستور کپی نیست ها برای بیان ساده گفتم!
if یا input file ، سورس هستش.
و of یا output file، مقصد است.
یعنی این دستور از کارت اس دی خونده و در فایل ایمجی که تعیین کردید می نویسد. در حقیقت با این دستور یک بک آپ از کارت حافظه گرفته می شود.

${card} یعنی آدرس کارت حافظه
${output_dir}/Orange.img یعنی آدرس خروجی

همانطور که گفتم قبلش برید سراغ خود لینوکس.
موفق باشید.

ehsaun_kkt
11-09-2015, 01:40
سلام.
که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکلها:0013:
آموزش فارسی بعید میدونم.
من تو آموزشم برای انتقال ایمج از این دستور استفاده کردم و دستور رو توضیح داده ام.
این دستور بسیار ساده است! نه اینکه بخوام به شما خدای نکرده جسارت کنم برای خود من هم اول عجیب بود وسخت ولی بعدش فهمیدم که چقدر لینوکس راحت و جالب هست.
مشکل ما اینه که به ویندوز عادت کردیم متاسفانه.
از این دستور برای کپی از یک منبع به یک مقصد استفاده میشود البته دستور کپی نیست ها برای بیان ساده گفتم!
if یا input file ، سورس هستش.
و of یا output file، مقصد است.
یعنی این دستور از کارت اس دی خونده و در فایل ایمجی که تعیین کردید می نویسد. در حقیقت با این دستور یک بک آپ از کارت حافظه گرفته می شود.

${card} یعنی آدرس کارت حافظه
${output_dir}/Orange.img یعنی آدرس خروجی

همانطور که گفتم قبلش برید سراغ خود لینوکس.
موفق باشید.

مچکرم ، منبع فارسی یا pdf برای آموزش لینوکس (ابونتو) سراغ ندارید؟

dariush_ab
11-09-2015, 02:54
مچکرم ، منبع فارسی یا pdf برای آموزش لینوکس (ابونتو) سراغ ندارید؟

سلام.
راستش تا حالا دنبال منبع فارسی نبوده و نیستم ولی اگر یک جستجو کنید برای ابونتو حتما پیدا خواهید کرد.

sigma-mx
11-09-2015, 13:10
دوست عزیز خوشبختانه انجمن های کامل و فعالی در ایران داریم که یکی از بهترینشون انجمن اوبونتو هست . و فرومش انجمن‌های فارسی اوبونتو - فهرست (You can see links before reply) هست.
متاسفانه خیلی ها این اشتباه رو میکنند که اول میرن سراغ برد هایی نظیر کابی و رسپبری و بعد گیر دستورات و فرامین و ... و سوال و سوال تو ذهنشون پیش میاد .

یه چیز جالبی به شما بگم .. بجز قسمت خیلی کوچکی که مربوط به خود سخت افزار این برد ها هست ( منظور اطلاعات داشتن از این قسمت هاست ) و بخش سفارشی شده درایور ها ، دیگه بقیش همون لینوکسی هست که تو کامپیوتر شما نصب شده . تمامی معماری ،دستورات ، ....

یه چیز جالبتر از جالب بگم .. من از همون اول که کابی برد بعنوان اولین برد وارد شد توسط کویر در جریان کار و پیشرفت تاپیکش بودم. چون از یه مدت قبلش با لینوکس آشنایی داشتم تو فروم اوبونتو ایران هم عضو بودم . دیدم که آقای زارعی اون موقع که تازه این برد رو آورده بود تو فروم اوبونتو نوشت دارم همچین چیزی رو به این قیمت وارد میکنم . خیلی ها (بخصوص از حرفه ای های فروم) استقبال کردند که وای چقدر چیز جالبه ، چقدر بدرد بخوره ، روش میتونیم فلان سرور رو نصب کنبم و ... اینجاش جالبه که بدون اینکه کسی چیزی بهشون بگه خودشون ایمیج ساختند و نصب کردند و استفاده کردند ! چون همش لینوکس بود و لا غیر !
تو اینترنت اینقدر کتاب و مجله مجانی برای آموزش لینوکس ( انواعش ) هست . کسی که اول راهه لینوکسه ، یکسری دستورات مشکل و غیر قابل فهم میبینه . ولی کافیه 2-3 تا از این کتاب ها رو از معماری گرفته تا دستورات بخونه ، بعد بیاد ببینه ... وای مثلا این که دستور dd هست ، کاری نداره همشو بلدم ، تازه میتونم برای خودم یه اسکریپت بسازم که هر دفعه این کار رو تکرار نکنم ..... چی از این بهتر :)

ببخشید پرحرفی کردم ، خواستم یکم دوستان تازه کار رو در جریان کار قرار بدم که وقتشون هدر نره و خودشون براحتی با کمی مطالعه میتونند مشکلاتشون رو خیلی خوب حل کنند . لینوکس بهترینه ..:)

یا حق

ehsaun_kkt
11-09-2015, 13:53
دوست عزیز خوشبختانه انجمن های کامل و فعالی در ایران داریم که یکی از بهترینشون انجمن اوبونتو هست . و فرومش انجمن‌های فارسی اوبونتو - فهرست (You can see links before reply) هست.
متاسفانه خیلی ها این اشتباه رو میکنند که اول میرن سراغ برد هایی نظیر کابی و رسپبری و بعد گیر دستورات و فرامین و ... و سوال و سوال تو ذهنشون پیش میاد .

یه چیز جالبی به شما بگم .. بجز قسمت خیلی کوچکی که مربوط به خود سخت افزار این برد ها هست ( منظور اطلاعات داشتن از این قسمت هاست ) و بخش سفارشی شده درایور ها ، دیگه بقیش همون لینوکسی هست که تو کامپیوتر شما نصب شده . تمامی معماری ،دستورات ، ....

یه چیز جالبتر از جالب بگم .. من از همون اول که کابی برد بعنوان اولین برد وارد شد توسط کویر در جریان کار و پیشرفت تاپیکش بودم. چون از یه مدت قبلش با لینوکس آشنایی داشتم تو فروم اوبونتو ایران هم عضو بودم . دیدم که آقای زارعی اون موقع که تازه این برد رو آورده بود تو فروم اوبونتو نوشت دارم همچین چیزی رو به این قیمت وارد میکنم . خیلی ها (بخصوص از حرفه ای های فروم) استقبال کردند که وای چقدر چیز جالبه ، چقدر بدرد بخوره ، روش میتونیم فلان سرور رو نصب کنبم و ... اینجاش جالبه که بدون اینکه کسی چیزی بهشون بگه خودشون ایمیج ساختند و نصب کردند و استفاده کردند ! چون همش لینوکس بود و لا غیر !
تو اینترنت اینقدر کتاب و مجله مجانی برای آموزش لینوکس ( انواعش ) هست . کسی که اول راهه لینوکسه ، یکسری دستورات مشکل و غیر قابل فهم میبینه . ولی کافیه 2-3 تا از این کتاب ها رو از معماری گرفته تا دستورات بخونه ، بعد بیاد ببینه ... وای مثلا این که دستور dd هست ، کاری نداره همشو بلدم ، تازه میتونم برای خودم یه اسکریپت بسازم که هر دفعه این کار رو تکرار نکنم ..... چی از این بهتر :)

ببخشید پرحرفی کردم ، خواستم یکم دوستان تازه کار رو در جریان کار قرار بدم که وقتشون هدر نره و خودشون براحتی با کمی مطالعه میتونند مشکلاتشون رو خیلی خوب حل کنند . لینوکس بهترینه ..:)

یا حق

بله ، دقیقا مشکل ما کاربرای تازه کار لینوکس ، کمبود اطلاعات در حوزه لینوکس :( خیلی چیزا اول برام سخت بوده و بعد که یادشون گرفتم برام خنده دار شد..

توی سایت اوبنتوفارسی عضو شدم مچکرم... توضیحاتی که دادید راهنمایی خیلی خوبی برام بود ، چند روزی از خدمت مرخصی گرفتم... امیدوارم بشه تو این چند روز به نتیجه رسید :)

اگه یه منبع خوب (pdf) زود بازده فارسی سراغ دارید بهم اطلاع بدید ممنون میشم

sigma-mx
11-09-2015, 15:47
والا من هم فارسی سراغ ندارم اگه باشه یه چیز خلاصه هست. من خودم ebook های اصلی رو خوندم که کاملترینه . مثلا برای دستورات Bash Beginners Guide و برای نحوه کار لینوکس how linux works
و خیلی چیزای دیگه pdf هست . فرومها هم خیلی بیشتر از ویندوز در مورد همه مشکلات صحبت کردند و ساپورت بسیار بالایی داره . اگه مشکل زبان ندارید (امیدوارم) حتما حتما به منابع اصلی رجوع کنید.