PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : [سوال] درایور ماسفت

milad15
30-08-2015, 17:14
سلام

اساتید من یه مدار ظراحی کردم برای درایو موتور DC و با استفاده از ترانزیستور ماسفت :

حالا این مدارو بستم ولی کار نمیکنهcry::

ماسفت های Q6 و Q5 به شدت داغ میشن(در عرض سه ثانیه)

نمی دونم مشکل چیه خواهشا کمک کنید

با تشکر

sobhan537
30-08-2015, 22:32
شماتیک تست شده:

taktrashe
31-08-2015, 12:53
وقت بخیر

بنظرم ورودی 1 و 2 باید متضاد هم باشند و با هم تغییر کنند اگر یکی + دیگری - باشه !! در غیر این صورت دو تا از موس قت ها بشدت اتصال و گرم میشوند !!

milad15
31-08-2015, 13:00
سلام

نه باید اون طور نباشه

چون مثلا در حالتی که هر دو ورودی 0 باشد دو ماسفت بالایی خاموش و دو ماسفت پایینی روشن میشوند ولی اتصال کوتاهی رخ نمی دهد!

alghasi
31-08-2015, 15:51
به نظرم از نقطه نظر طراحی مشکل داره.
شبیه سازیش جواب داده؟
چرا از ماسفت درایور استفاده نکردین؟
اونا پمپ ژار دارن و مشکل بایاس رو حل کردن

rozeh
31-08-2015, 18:47
شما دوستان از دو ماسفت پایینی نقشی جز دیود بودن می بینید؟
این مدار کلا ایراد داره.
یا دو ماسفت پایینی رو هم جهت بالایی ها بکن(برای روشن شدن مدار به صورت ضربدری ماسفت ها رو روشن کن) یا دوتا کانل p بذار واسه پایینی ها.
منتظر جوابم.

alghasi
31-08-2015, 19:26
شما دوستان از دو ماسفت پایینی نقشی جز دیود بودن می بینید؟
این مدار کلا ایراد داره.
یا دو ماسفت پایینی رو هم جهت بالایی ها بکن(برای روشن شدن مدار به صورت ضربدری ماسفت ها رو روشن کن) یا دوتا کانل p بذار واسه پایینی ها.
منتظر جوابم.

پل h. که درسته. بایاس ماسفت ها ایراد داره. حتی اگه شبیه سازی هم جواب بده در عمل کار نمیکنه. کاملا درسته که ماسفت های بالایی داغ میشن.
چون پایینی ها خاموش نمیشن. و چون پایینی ها کامل تو اشباع هستن و بالایی ها تویه اشباع نرفتن ولی روشن هستن بنابر این توان سر بالایی ها تلف میشه.

rozeh
31-08-2015, 21:58
پل h. که درسته. بایاس ماسفت ها ایراد داره. حتی اگه شبیه سازی هم جواب بده در عمل کار نمیکنه. کاملا درسته که ماسفت های بالایی داغ میشن.
چون پایینی ها خاموش نمیشن. و چون پایینی ها کامل تو اشباع هستن و بالایی ها تویه اشباع نرفتن ولی روشن هستن بنابر این توان سر بالایی ها تلف میشه.

که می فرمایید درسته؟
بسیار خب. پس مقاومت گیت رو که شما میگین رو می ذاریم تا از اشتباع در بیاد(این مورد رو شما درست اشاره کردید(بخاطر بایاس) ولی اصل مشکل چیز دیگه اس).
من از آقای milad15 (You can see links before reply) می خوام که این کارو بکنن و نتیجه رو به ما اطلاع بدن.

حتی با این چیزی هم که شما میگید کار نمیکنه. مگه اینکه همون چیزی که توی پست اولم گفتم رو انجام بدن.

پ.ن. همچنین باید بگم که این دوستمون خیلی از نکات رو نگفتن.

alghasi
31-08-2015, 22:22
والا من نگفتم از اشباع دربیاد. اگه موقع سویچ اشباع نشه که داغ میکنه.
مشکل هم اینه که بالایی ها امکان داره کامل تو اشباع نرن و پایینی ها هم به خاطر خازن ماسفت خیلی دیر خاموش میشن. استفاده از این مدل پل h بسیار معقوله و معمول برای موتور ها. اما درایو کردن این ماسفت ها اشتباه انجام شده.
باید ماسفت درایور مخصوص h bridge استفاده بشه. اونا پمپ شارژ دارن.

alghasi
31-08-2015, 22:29
به طور خلاصه اگر بگم خدمتتون. ماسفت ها برای اشباع احتیاج دارن که ولتاژ گیت سورس به بیش از 7 ولت برسه تا مقاومت درین سورس ناچیز بشه.
در مورد ماسفت بالایی که سورس رویه موتور بسته شده باید به این نکته توجه کرد که سورسش سر بار هست. اول کار که بار مقدارش صفره ماسفت روشن میشه اما به محض روشن شدن ماسفت ولتاژ سورس افزایش پیدا میکنه تا وقتی که فرض کنیم ماسفت کامل وصل بشه و به اشباع بره. کل تغذیه رویه موتور میفته و برای روشن موندن ماسفت باید گیتش 7 ولت بیشتر از تغذیه بشه که امکانش نیست.
برای رفع این مشکل از مداری استفاده میکن که میوتونه با کمک خازن ولتاژی جداگانه تولید کنه و همیشه نسبت به سورس اختلاف ولتاژ 7 ولتی دگرو حفظ کنه.
این کار کاملا معموله و ماسفت درایور های بریج همه این پمپ شارژ رو دارن

milad15
31-08-2015, 23:22
سلام

حرف اقای rozeh درسته ماسفت های پایینی اشتباه بسته شده

چون دیودی که در داخل ماسفت موازی با سورس و درین بسته شده باعث اتصال کوتاه میشه

alghasi
31-08-2015, 23:26
متوجه برعکس بسته شدن ماسفت ماینی نشدم.

milad15
31-08-2015, 23:49
سلام

ببخشید یه سوال داشتم:

این دو دیود زنر بین گیت و سورس ماسفت irfz44 برای چه هست؟
You can see links before reply

alghasi
31-08-2015, 23:50
متاسفانه نتونستم عکس رو ببینم.

alghasi
31-08-2015, 23:52
عکس که باز نشد.
اما معمولا این کار برای محافظت از ولتاژ اضافه رویه گیت سورسه. ماسفت ها محدودیت رویه ولتاژ گیت سورس دارن.
ولی با این وجود شاید اشتباه کرده باشم. و مدار و باید ببینم

milad15
01-09-2015, 02:10
سلام

اقا من این مدارو بستم ولی بازم مشکل دارم (فک کنم از درایو ماسفت ها باشه):

You can see links before reply

وقتی هر دو ورودی صفره جریان اضافی کشیده نمیشه و موتور خاموشه
ولی وقتی یکی از ورودی ها یک میشه بازم یکی از ماسفت های بالایی به شدت داغ میشه فک کنم مشکل از اینه که ماسفت پایین ماسفتی که داغ میشه خاموش نمیشه . درسته؟

حالا این مشکل رو چطور میشه بر طرف کرد؟:(

با تشکر

alghasi
01-09-2015, 11:28
و باز هم عکس باز نشد.

alghasi
01-09-2015, 13:31
این عکس که ماسفت درایوری توش نیست. همون مشکلات بایاس قبلی رو داره.
به نگاه به ایم آی سی بنداز البته این سه شاخه داره که میشه علاوه بر ندار شما، موتور یه فاز هم درایو کنه. یکیش اضافه میاد.
Hip4086
ابن آیسی برای همین کاره. ماسفت درایوره. پمپ شارژ داره

milad15
01-09-2015, 13:43
سلام

اقا چون من برد رو زدم استفاده از این ای سی ها امکان پذیر نیست

حالا به روشی نمیشه بدون ای سی درایو کرد؟

با تشکر

alghasi
01-09-2015, 14:00
مدار درایو ماسفت مشکل داره. اینی که گذاشتین برای اشباع ماسفت پایینی 7 ولت میخواد. بالایی هم یک لحظه کوتاه تو اشباع میره. بدرد مدارات صوتی میخوره این سبک ماسفت بستن

milad15
10-09-2015, 17:15
شماتیک تست شده:
سلام

اقا این شماتیکی که گزاشتید کاملا تست شدست؟
میشه بهش pwm داد؟
برای مسیریاب مناسبه؟

با تشکر