PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : انتخاب ماژول ارسال و دریافت

sadeghbakhshi
11-08-2015, 01:57
سلام به همگی :hi:
من برای ارسال و دریافت اطلاعات نیاز به یک ماژول دارم
به نظر شما از بین ماژول های زیر کدامیک انتن دهی بهتری داره ؟

NRF24L01
HC-05
ESP8266-WIFI
پیشنهاد خودتون

میزان مسافت مورد نظرم شعاع 30 متری به صورت کاملا مطمئن هست
از NRF24L01 هم دل خوشی ندارم حدودا یک هفته برای راه اندازیش وقت گذاشتم اخر سر با
حداکثر توان به 6 متر رسید :baad: مدل های سری اول کویر که انتن و تقویت کننده نداشت
پروتکل راه اندازیش اهمیت چندانی نداره
ترجیها روی ماژول انتن ماکرواستریپ باشه که وزنش زیاد نشه
باتشکر

mdpj
11-08-2015, 07:41
اگه پهنای باند لازم نداشته باشی و فقط بخوای دیتا ارسال کنی این ماژول بصورت تظمینی برات کار میده و رو فرکانس 433 و دارای تنظیمات داخلی است .
Drf7020d27 که اتفاقا یکی از فروشگاه های فعال هم داره که دقیقا نمیدونم کدومه .

sadeghbakhshi
11-08-2015, 19:27
اگه پهنای باند لازم نداشته باشی و فقط بخوای دیتا ارسال کنی این ماژول بصورت تظمینی برات کار میده و رو فرکانس 433 و دارای تنظیمات داخلی است .
Drf7020d27 که اتفاقا یکی از فروشگاه های فعال هم داره که دقیقا نمیدونم کدومه .

سلام
مشکل بعدی میزان قیمت ماژول 130-140 تومانی ماژول و نیاز به انتنش هست که وزنش رو زیاد میکنه

sigma-mx
11-08-2015, 22:07
سلام

چیزایی که معرفی کردی همشون تو 2.4 گیگ کار میکنه ولی همه اینترفیسشون فرق داره ... دیتا ، بلوتوث و وای فای .
از لحاظ راه اندازی بلوتوث خب از همه راحتتره چون یه ارتباط سریال ایجاد میکنه و بقیش که معلومه و بابت handshake و اطمینان از ارسال صحیح هم که خود پروتکل این کار رو انجام میده ولی بلوتوث بردش کمه . دید مستقیم 10 متر حدودا و با موانع کمتر میشه . مورد بعدی 24l01 هست که ماژول فوق العاده خوبیه و یک چیپ قدرتمند داره با امکانات عالی (مثل auto ack و retransmit و قابلیت شبکه شدن ) ولی متاسفانه اینقدر چیپ و ماژول تقلبی و بی کیفیت تو بازار ریخته که میبینم کسی ازش دل خوشی نداره ! مثلا شنیدم بعضی امکاناتش تو ماژولهای فیک اصلا کار نمیکنه یا همین بردش که شدیدا کم میشه !

برای 30 متر ، از این سه مورد بنظر من برو دنبال ماژول 24l01 اصل ( قیمت زیر 20 تومن ) با آنتن میکرو استریپ همون کافیه . تا سرعت 2 مگابیت هم ساپورت میکنه . فقط کل دیتاشیتش رو حتما بخون و از امکاناتش استفاده کن . مثلا حتما توانشو رو حداکثر بزار ..

mzarkoob
11-08-2015, 22:09
سلام
مهندس یه مدل ماژول NRF هست که آنتنم داره تا 400 متر گفته شده جواب میده
2.4G Wireless NRF24L01 PA LNA Board Module تقویت شده (You can see links before reply)
این مدلش
Wireless transceiver NRF24L01+ با آیسی چینی (You can see links before reply)
بردش کمه.
البته
ماژول سریال به اترنت / وای فای (You can see links before reply)

هم هست که بردشو نمی دونم.ظاهرا برد زیاد حتما باید آنتن باشه

sadeghbakhshi
12-08-2015, 01:23
سلام

چیزایی که معرفی کردی همشون تو 2.4 گیگ کار میکنه ولی همه اینترفیسشون فرق داره ... دیتا ، بلوتوث و وای فای .
از لحاظ راه اندازی بلوتوث خب از همه راحتتره چون یه ارتباط سریال ایجاد میکنه و بقیش که معلومه و بابت handshake و اطمینان از ارسال صحیح هم که خود پروتکل این کار رو انجام میده ولی بلوتوث بردش کمه . دید مستقیم 10 متر حدودا و با موانع کمتر میشه . مورد بعدی 24l01 هست که ماژول فوق العاده خوبیه و یک چیپ قدرتمند داره با امکانات عالی (مثل auto ack و retransmit و قابلیت شبکه شدن ) ولی متاسفانه اینقدر چیپ و ماژول تقلبی و بی کیفیت تو بازار ریخته که میبینم کسی ازش دل خوشی نداره ! مثلا شنیدم بعضی امکاناتش تو ماژولهای فیک اصلا کار نمیکنه یا همین بردش که شدیدا کم میشه !

برای 30 متر ، از این سه مورد بنظر من برو دنبال ماژول 24l01 اصل ( قیمت زیر 20 تومن ) با آنتن میکرو استریپ همون کافیه . تا سرعت 2 مگابیت هم ساپورت میکنه . فقط کل دیتاشیتش رو حتما بخون و از امکاناتش استفاده کن . مثلا حتما توانشو رو حداکثر بزار ..

سلام
چند روز پیش 24l01 رو راه اندازی کردم ولی همون طور که اشاره کردید اصلا بردش خوب نبود
از ماژول سری اول که یک سال پیش کویر اورده بود استفاده کردم و برد جوان هیچ کدومشون به بیش از 6 متر نرسیدن اون هم رو 0dbm :x
و درمورد وای فای 8266 اگر با موبایل ماژول رو سرچ کنیم و توی دید موبایل باشه میشه مطمئن شد که ارتباطی که برقرار میکنه درست هست یا نه حتما باید برنامه اش رو نوشت
و بعد تست کرد؟
از طرفی انگار توان 8266 به 22dbm میرسه که از nrf بیشتر هست :018:

sigma-mx
12-08-2015, 15:00
یادمه آخرین بار که 24l01 رو تست کردم تو کل فضای خونه و حیاط واب میداد . مال من هم ار این 5 تومنی ها بود .یه نکته مهم هم بگم این برد حداکثری که برای اینا گفته میشه برای بادریت کم یعنی 250k هست نه 1 یا 2 مگ . مثلا اون ماژولی که میگه بردش 1 کیلومتر هست ، با 250 اینقدره و اگه 1 مگش کنی میشه حدود 500 متر و 2مگ کمتر .این قانون همه فرستنده هاست .
در مورد 8266 آره من تست کرده بودم توانش واقعا خوب بود حتی با همون آنتن میکرواستریپ . فکر کنم دید مستقیم تا 200-300 متر جواب بده .

یا نه حتما باید برنامه اش رو نوشت
و بعد تست کرد؟
اینو درست متوجه نشدم . ولی از روی قدرت سیگنالی که داری میتونی ارزیابی کنی که این مقدار تو محدوده مورد نظرت قابل قبوله یا نه . مثلا یه برنامه اندروید هست بنام wifi analyzer که خیلی مفیده . میتونه بهت signal strength هر شبکه وای فای که تو دیدت هست رو نشون بده و حتی بگه به اندازه لازم قوی هست یا نه .

dariush_ab
12-08-2015, 15:49
سلام
چند روز پیش 24l01 رو راه اندازی کردم ولی همون طور که اشاره کردید اصلا بردش خوب نبود
از ماژول سری اول که یک سال پیش کویر اورده بود استفاده کردم و برد جوان هیچ کدومشون به بیش از 6 متر نرسیدن اون هم رو 0dbm :x
و درمورد وای فای 8266 اگر با موبایل ماژول رو سرچ کنیم و توی دید موبایل باشه میشه مطمئن شد که ارتباطی که برقرار میکنه درست هست یا نه حتما باید برنامه اش رو نوشت
و بعد تست کرد؟
از طرفی انگار توان 8266 به 22dbm میرسه که از nrf بیشتر هست :018:
سلام.
این
nrf24l01 مدلهای با برد 1000 متر هم داره که آنتن دارن و گرون هستن هر چند که 1000 متر بعید هستش جواب بدن.

sigma-mx
12-08-2015, 18:36
مدل های آنتن دار تا 1800 متر رو من دیدم که فکر کنم برد طلایی ها هستند . شنیدم از یکی دو نفر که همینقدر جواب گرفته بوند ولی صحتشو نمیدونم . ولی همین مدل آنتن میکرواستریپ دار ، دو چیپش هم هست که در واقع چیپ دوم یه آمپلی فایر rf هست . گفته شده این هم با همین آنتن تا 1 کیلومتر جواب میده !! والا من نمیدونم یه آنتن میکرواستریپ اصلا میتونه اینقدر تشعشع داشته باشه که اینقدر برد داشته باشه ؟! کسی اگه اطلاعی داره بگه ..

sadeghbakhshi
13-08-2015, 00:42
من ماژول رو روی یک مگ تنظیم کردم
سعی میکنم امشب دوباره مدارش رو ببندم و روی 250 کیلو ست کنم
تلفن من اندرویدی نیست ویندوزیه
استور رو یه سرچ میکنم شاید برنامه ای پیدا کردم
در مورد اون چیزی هم که متوجه نشدید منظورم این هست که اگر تو موبایل ماژول رو پیدا کنه
یعنی به درستی تا اون فاصله میتونه اطلاعات رو ارسال کنه یا نه حتما باید برنامه ی راه اندازی ماژول رو نوشت
دیشب تو اینترنت سرچ کردم دیدم قدرت سیگنال esp چند dbm از مودم من بیشتر هست (ASUS DSL-N10S) :018:

sadeghbakhshi
13-08-2015, 02:07
سلامی دوباره
دیتاریت رو روی 250کیلو تنظیم کردم
تونستم تا فاصله ی حدودا 16 متری جواب بگیرم دیگه جا برای دورتر رفتن نداشتم

حالا یه سوال منظور از PA و LNA چیه ؟
به طور مثال عکس زیر رو ببینید
You can see links before reply

dariush_ab
13-08-2015, 03:03
سلامی دوباره
دیتاریت رو روی 250کیلو تنظیم کردم
تونستم تا فاصله ی حدودا 16 متری جواب بگیرم دیگه جا برای دورتر رفتن نداشتم

حالا یه سوال منظور از PA و LNA چیه ؟
به طور مثال عکس زیر رو ببینید
You can see links before reply
سلام مجدد.
PA = Power Amplifier
LNA = Low Noise Amplifier

Hadi_ghr_e
13-08-2015, 08:35
سلام
مگه میشه با گوشی اندروییدی به nrf24 کانکت شد و دیتا تبادل کرد؟

sigma-mx
13-08-2015, 10:23
نه . بحث ماژول وای فای هست . ظاهرا ایشون میخواد رو این کار کنه که البته توانش بالاتره..

mansoory
19-02-2018, 17:08
سلام. یجا خوندم که ماژولهای تقلبی nrf با کاهش دما عملکردشون تضعیف میشه